EKSTRA
MENÜ

Anne-Baba

Anne-Baba ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Anne-Baba haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 30.730 Anne-Baba haberi bulunmuştur.

Anne-Baba Haberleri

Feci kazada 16 yaşındaki genç kız öldü

Feci kazada 16 yaşındaki genç kız öldü

Schwesig Holstein eyaletinde meydana gelen feci trafik kazasında 16 yaşında bir genç kız hayatını kaybetti. Dört kişi de hafif yaralandı. Kazaya sebebiyet veren otomobilin sürücüsü ve yanındaki kişi ise kayıplara karıştı. Polis sürücü ve yanındaki kişiyi yakalamak için soruşturma başlattı.

25.10.2020Avrupa
Evlilikte Sorumluluklar ve Ebeveyn Yükü Nasıl Dengelenir

Evlilikte Sorumluluklar ve Ebeveyn Yükü Nasıl Dengelenir?

Anne baba olarak ortaklık kurabilmek ve sorumluluk almanın çocuklara sağlıklı bir aile ortamı sunmak adına oldukça önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dilara Sayar, çiftlere tavsiyelerde bulundu. Sayar, evliliklerdeki ebeveyn yükünü dengelemenin 5 yolunu sıraladı.

23.10.2020Evlilik
Evlilikte sorumluluklar ve ebeveyn yükü nasıl dengelenir

Evlilikte sorumluluklar ve ebeveyn yükü nasıl dengelenir?

Anne baba olarak ortaklık kurabilmek ve sorumluluk almanın çocuklara sağlıklı bir aile ortamı sunmak adına oldukça önemli olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dilara Sayar, çiftlere tavsiyelerde bulundu. Sayar, evliliklerdeki ebeveyn yükünü dengelemenin 5 yolunu sıraladı.

23.10.2020İlişkiler
Lalin ne demek İşte Sinem Kobal’ın kızının ismi Lalinin anlamı

Lalin ne demek? İşte Sinem Kobal’ın kızının ismi Lalin'in anlamı

Kenan İmirzalıoğlu - Sinem Kobal çiftinin kızları Lalin dünyaya geldi. Kızları Lalin'in doğduğu hastanede bir katı komple kapatan çift sadece doktor ve hemşirelerin girişine izin veriyor. Doğum haberleri ardından Lalin isminin anlamı da bir kez daha gündem oldu. Özellikle bebek bekleyen anne-baba adayları, Lalin isminin ne anlama geldiğini merak ediyor. Peki, Lalin ne demek? İşte Lalin isminin anlamları...

22.10.2020Gündem
Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlunun mutlu günü

Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlu'nun mutlu günü

OYUNCU çift Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu’nun kızları Lalin önceki gece dünyaya geldi. Normal doğum yapan Kobal’ın ve kızı Lalin’in sağlığı yerinde olduğu öğrenildi.

22.10.2020Magazin
Çocuklar olası bir hastalık belirtisinde okula gönderilmemeli

Çocuklar olası bir hastalık belirtisinde okula gönderilmemeli

TÜSAD Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana As-lan, kış aylarının yaklaşmasının yanı sıra okulların açılmasıyla da endişeleri ar-tan anne-babalara önemli tavsiyelerde bulundu. Hijyen, beslenme, temiz hava gibi uyarıların yanı sıra, olası bir belirtide çocukların okula gönderilmemesi ge-rektiğini belirten Aslan, okul yönetimi ve öğretmenlere de “Hastalık bulgusu gözlemlediğiniz çocukları sağlık kuruluşuna yönlendirmelisiniz” dedi.

Koronavirüs, çocuklara yüzde 85in üzerinde aileden bulaşıyor

'Koronavirüs, çocuklara yüzde 85'in üzerinde aileden bulaşıyor'

Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Kamil Yılmaz, koronavirüs hastası 0-18 yaş grubundaki 105 çocuk için yaptıkları çalışmada, yüzde 85'inin virüsü aile içi bulaş sonucu kaptığını söyledi. 'Pediatric Pulmonology' adlı bilim dergisinde de yayımlanan araştırma ile ilgili bilgi veren Yılmaz, "Çalışma yaptığımız dönemdeki zaman dilimi olan nisan ve mayıs ayında, Türkiye'de çok katı kuralların uygulandığı, izolasyonlara tam uyulduğu için çocuklara da sokağa çıkma yasağı olduğu bir dönemde bulaşın kaynağı aile içi oldu. Anne, baba ya da kardeşlerden birinin pozitifliğiyle çocuklardaki pozitiflik oranının korelasyon gösterdiğini saptadık" dedi.

21.10.2020Haber
Son dakika haberler: Çarpıcı araştırma... Koronavirüs, çocukların yüzde 85ine böyle bulaşıyor

Son dakika haberler: Çarpıcı araştırma... Koronavirüs, çocukların yüzde 85'ine böyle bulaşıyor

Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Kamil Yılmaz, koronavirüs hastası 0-18 yaş grubundaki 105 çocuk için yaptıkları çalışmada, yüzde 85'inin virüsü aile içi bulaş sonucu kaptığını söyledi. 'Pediatric Pulmonology' adlı bilim dergisinde de yayımlanan araştırma ile ilgili bilgi veren Yılmaz, "Çalışma yaptığımız dönemdeki zaman dilimi olan nisan ve mayıs ayında, Türkiye'de çok katı kuralların uygulandığı, izolasyonlara tam uyulduğu için çocuklara da sokağa çıkma yasağı olduğu bir dönemde bulaşın kaynağı aile içi oldu. Anne, baba ya da kardeşlerden birinin pozitifliğiyle çocuklardaki pozitiflik oranının korelasyon gösterdiğini saptadık" dedi.

21.10.2020Gündem
Kuantum Anne Baba Modeli ile çocuğunuzu geleceğe hazırlayın

Kuantum Anne Baba Modeli ile çocuğunuzu geleceğe hazırlayın

Yazar, Eğitmen ve Profesyonel Koç (PCC) Damla Kunç Koçman, “Kuantum Anne Baba Modeli” hakkında bilgi vererek, “Kabulde olan ve hisseden anne-baba olmak” için yönümüz ruhsal zekasının farkında insan olmak” dedi.

Hakan Ural: Benim de çok hatam oldu

Hakan Ural: Benim de çok hatam oldu

Kimi alkışlıyor, kimi topa tutuyor. Kimi vatan, bayrak sevdalısı görüyor kimiyse fazla politize buluyor. Hakan Ural’la Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programının yayını sonrasında buluştum. Eleştirileri sordum, “Kötü insanların yarattığı sinerji, üzerinde durmuyorum” dedi. Politize olduğu konusuna “Hayatta hiçbir şeyi politize etmem” sözüyle nokta koydu. Oradan buradan, dereden tepeden keyifli bir sohbetin ardından da kanal binasından ayrılıp her zamanki gibi “En iyi arkadaşım” dediği eşinin yanına koştu.

20.10.2020Magazin
Baba ve oğlunun öldüğü feci kaza kamerada

Baba ve oğlunun öldüğü feci kaza kamerada

Konya’da otomobilin kaldırımda yürüyen aileye çarpması sonucu baba ve oğlunun hayatını kaybettiği, annenin de yaralandığı kaza güvenlik kameralarına yansıdı.

19.10.2020Haber
Nuri Alço baba olmak istiyor Karım genç, aslan gibiyim

Nuri Alço baba olmak istiyor! "Karım genç, aslan gibiyim"

Nuri Alço (69) kendisinden 33 yaş küçük eşi Burcu Alço (36) ile poz verirken baba olmak istediğini söyledi.

18.10.2020Magazin
SMA hastası İsmailin tedavi için son şans

SMA hastası İsmail'in tedavi için son şans

Ankara'da, Spinal Muskuler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası olan İsmail Çağan Demir'in (3) Avrupa Birliği ülkelerinde gen tedavisi görebilmesi için 2 milyon 132 bin euro gerekiyor. Anne Pelin Demir, Avrupa'da 13,5 kilogram altındaki çocuklara maksimum başarı şansı verildiğini belirterek, "İsmail Çağan şu an 11 kilogram, 2 kilo daha almadan bizim bu gen tedavisine ulaşmamız lazım. Bu İsmail'in son şansı" dedi.

17.10.2020Gündem
Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalı?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Turgut Aydın, çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebek tedavisini ne zaman başlamaları gerektiğini anlattı.

Çocuk gelişiminde tehdit: Dijital ekranlar

Çocuk gelişiminde tehdit: Dijital ekranlar

İnsanlık tarihi boyunca görsel ve sesli uyaranlar hiçbir zaman bu kadar fazla olmamıştı. Son yüz yılda artan uyaranları düşündüğümüzde son yıllarda bu artışın çok ciddi boyutlara geldiğini görüyoruz.

Gebelikte cinsiyeti kadın mı erkek mi belirler

Gebelikte cinsiyeti kadın mı erkek mi belirler?

Cinsiyet belirleyen etkenler neler? Bebeğin cinsiyeti nasıl oluşur? Embriyonun cinsiyetini erkek mi yoksa kadın mı belirler? Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği bu soruların yanıtını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert verdi.

Çocuklarının tedavisi için her şeyden vazgeçen aile yardım bekliyor

Çocuklarının tedavisi için her şeyden vazgeçen aile yardım bekliyor

ANTALYA’da, bir tür kan hastalığı olan aplastik anemi nedeniyle 9 ay ilik bekleyen 3 yaşındaki Nihat Karakuzu, babasından yarı uyumlu ilik nakliyle hayata tutunmaya çalışıyor. Nihat’ın tedavisi için evlerini, işlerini ve 2 çocuklarını Aksaray’da bırakarak, yaklaşık 1 yıl önce Antalya’ya gelen Karakuzu ailesi, çocuklarının iyileşmesini umutla beklerken, maddi sıkıntıları için de yardım istediklerini belirttiler.

15.10.2020Gündem
Kılıçdaroğlu: Ermenistanın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerekiyor

Kılıçdaroğlu: Ermenistan'ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerekiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Ermenistan’ın, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerekiyor, daha fazla kan akmaması için. Ama başka bir şey de yapıyorlar; sivilleri bombalıyorlar. Bir insanlık suçu, terör suçu; masum insanları öldürmek'' dedi.

13.10.2020Gündem
5. Sınıf Türkçe Metnin Konusu konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Metnin Konusu konu anlatımı

Okuduğumuz her metnin bir konusu bulunmaktadır. Herhangi bir hikaye ya da metinler bir konu üzerine hazırlanır. Şimdi metinlerin konusu nedir ve nasıl anlaşılır bunu öğreneceğiz. İşte 5. sınıf Türkçe metnin konusu konu anlatımı.

13.10.20205. SINIF
Her sabah aynı sınav

Her sabah aynı sınav

Ders saati geliyor, stresimiz başlıyor. WhatsApp grubunda yüzlerce mesaj: Biz girdik, biz giremedik, bir de EBA’dan deneyin, yok Zoom’dan olacakmış, miting ID neydi, küçük harflerle mi yazacağız...

11.10.2020Hürriyet Pazar
Çocuklarınıza pandemi sürecinde nasıl hissettiğini hiç sordunuz mu

Çocuklarınıza pandemi sürecinde nasıl hissettiğini hiç sordunuz mu?

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz dönem uzaktan eğitime geçilmişti. İlk olarak ise 21 Eylül'de ana sınıfı ve 1. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlamıştı. 12 Ekim Pazartesi itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak kademelerdeki öğrenciler için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerin olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yapıldı. Çocuklar farklı duygu durumu içindeler. Anne babalar ise takipteler. Bütün bunlar olurken ve yenidünya düzenine geçerken hiç çocuklarınıza nasıl hissettiğini sordunuz mu?

Çalışan Kadının Home-Office’le İmtihanı

Çalışan Kadının Home-Office’le İmtihanı!

Koronavirüs salgınının, tüm dünyada milyonlarca yaşamı etkileme gücü sağlık risklerinin ötesine geçerek, eğitim, sosyal yaşam alanlarını ve dünya ekonomilerini sarsmaya devam ediyor. İş yaşamı açısından da dönüştürücü etkileri olan Coronavirüs, bu yılın son çeyreğini de home – ofis uygulamaları, online toplantılar ve seyahat kısıtlamaları ile geçirmek zorunda olacağımızın işaretlerini veriyor.

Sergüzeşt kitabını kim yazmıştır Sergüzeşt kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Sergüzeşt kitabını kim yazmıştır? Sergüzeşt kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Eskiden günümüze kadar pek çok kişi tarafından okunmakta olan Sergüzeşt kitabı mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Bu nedenle Sergüzeşt kitabını kim yazmıştır? Sergüzeşt kitabının özeti ve konusu hakkında bilgi? Sergüzeşt kitabı karakterleri hakkında sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.

6.10.2020Araştırma
Ünlülerin çocukları hangi dalda eğitim görüyor

Ünlülerin çocukları hangi dalda eğitim görüyor

Gösteri dünyasının ünlülerinin çocukları er ya da geç anne- baba mesleğine yönelseler de ya da o kulvardan fazla uzaklaşmasalar da farklı alanlarda yüksek öğrenim görüyorlar.

6.10.2020Magazin
Öğrenciler için evde okul ortamı oluşturulmalı

Öğrenciler için evde okul ortamı oluşturulmalı

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim alan öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşayacağını belirten Psikolog Cevher Sönmez, ailelere uyarıda bulundu. Sönmez, "Veliler çocuklarına sanki okuldaymış gibi bir ortam oluşturmalı" dedi.

5.10.2020Eğitim
Çocuklara sosyal beceriler kazandırmanın yolları

Çocuklara sosyal beceriler kazandırmanın yolları

Salgın nedeniyle sosyal çevrelerinden uzak kalan çocuklara, körelmiş olabilecek sosyal becerilerini yeniden kazandırmak gerekiyor. Bunun için de özellikle anne ve babalara önemli görevler düşüyor. Aileler, bazen yalnız kalmalarına, arkadaşlarını kendilerinin seçmelerine ve eve getirmelerine izin vermek gibi zor olmayan ama etkili yöntemlerle çocuklarının sağlıklı sosyalleşmesine destek olabilir.

5.10.2020Eğitim
SMA hastaları ve aileleriyle buluştu

SMA hastaları ve aileleriyle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kas kaybı ve zayıflığa neden olan ve tedavisi olmayan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastaları ve hasta yakınlarının yaşadığı sorunları video konferansla dinledi. Kılıçdaroğlu “Devasa bir Türkiye eğer 1300 hastaya bakamıyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir” dedi.

5.10.2020 Gündem
Opr.Dr. Esra Çabuk Cömert Tüp bebek tedavisi sürecinde merak edilenleri anlattı

Opr.Dr. Esra Çabuk Cömert Tüp bebek tedavisi sürecinde merak edilenleri anlattı

Çocuk sahibi olamayan anne baba adaylarının en çok tercih ettiği tedavilerin başında tüp bebek geliyor. tüp bebek tedavisi, uzun bir süredir tercih edilen bir yardımcı üreme modelidir. Tüp bebek konusunda Doktor Esra Çabuk Cömert’e, tüp bebek konusunda merak edilenleri sorduk…

2.10.2020Sağlık
Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert yanıtladı: Tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert yanıtladı: Tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

Çocuk sahibi olamayan anne baba adaylarının, günümüzde en çok tercih ettiği tedaviler arasında tüp bebek geliyor. Sürekli gelişen ve yeniliklerle birlikte, başarı şansı artan tüp bebek tedavisine ilişkin merak edilenler de oldukça fazla. Esra Çabuk Cömert, tüp bebek tedavisine dair merak edilenleri yanıtladı. Kısırlık neden olur sorusundan, tüp bebek tekniklerine kadar birçok soru sorduk…

2.10.2020Sağlık
İstanbulda akılalmaz görüntü Ateş yakmak için...

İstanbul'da akılalmaz görüntü! Ateş yakmak için...

İstanbul Ümraniye’de inkılap Mahallesinde bulunan Hüseyin Kaplan parkında bir araya gelen bir grup çocuk, burada bulunan çardakları kırıp ateş yakarak mangal yaptı. Çocukların çardak ve oturma banklarını kırıp ateş yaktığı görüntüler bölgede bulunan güvenlik kameralarına yansıdı. Başkan Yılmaz ailelere seslenerek, “Anneler ve babalar olarak, parklarımıza sahip çıkalım. Çocuklarımıza devletimizin malını korumayı öğretelim. Bu parklar Ümraniye’deki çocuklarımızın yaşam alanları" dedi.

1.10.2020Gündem
Son dakika haberler... Yaşlı kadına alçak kumpas Anne-baba diyerek imzalattılar

Son dakika haberler... Yaşlı kadına alçak kumpas! 'Anne-baba' diyerek imzalattılar

Aydın’da yaşayan 75 yaşındaki yaşlı kadın kendisine ait olan arsada ev yapmak isteyen müteahhit ve emlak komisyoncusunun kumpasıyla dolandırıldı. Müteahhit, arsasını satmak istemeyen yaşlı çifti emlak komisyoncusu aracılığıyla 12 daire vermek koşuluyla ikna etti ancak 8 daire için yapılan anlaşmayı kendisi, 4 daire için ise komisyoncu ile anlaşma imzalattı. Sözleşmenin ardından 4 daireyi teslim alamayan yaşlı çift dolandırıldığını anlayınca müteahhit ve emlak komisyoncusu hakkında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

1.10.2020Gündem
Elena Ferrante ile bir kadının kalbine yolculuk

Elena Ferrante ile bir kadının kalbine yolculuk

Tüm dünyadan milyonlarca okurun nefesini tutarak beklediği yeni Elena Ferrante romanı ‘Yetişkinlerin Yalan Hayatı’ nihayet elimizde. Kendisi kimliğini gizli tutsa da etrafını saran tutkulu okur halesi son derece görünür olan Ferrante, bu kez Napoli’nin üst sınıfından bir genç kızla tanıştırıyor bizi. 12 yaşındaki Giovanna’nın ergenlikten yetişkinliğe geçiş sürecindeki hikâyesini onun ağzından dinlerken yine bir kadının kalbine, beynine giden damarlarda dolaşıyoruz.

1.10.2020Kitap Sanat
Aylık Burç Yorumları: Ekim Ayı Burç Yorumları

Aylık Burç Yorumları: Ekim Ayı Burç Yorumları

Uzman Astrolog Aygül Aydın Ekim ayı aylık burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, Ekim ayında Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. Peki Ekim'de aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuz neler söylüyor? İşte Ekim ayı burç yorumlarınız...

1.10.2020Astro Gündem
Kreşte boğazına hamur kaçmasıyla felç kalmıştı... Adli tıp raporuna itiraz edildi

Kreşte boğazına hamur kaçmasıyla felç kalmıştı... Adli tıp raporuna itiraz edildi

Hakkari'de gittiği özel kreşte nefes borusuna kaçan börek hamuru nedeniyle bitkisel hayata giren Cevahir Mukaddes Akar'ın (6) ailesinin şikayeti üzerine kreş yetkilileri ve sorumlu öğretmenler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında İstanbul Adli Tıp Kurumu 2'nci İhtisas Kurulu'ndan bir rapor hazırlandı. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda, hastalığı nedeniyle yutma güçlüğü çektiğinin tıbben bilindiği, küçük kızın kontrol altında beslenmesinin uygun olduğu, her türlü özene ve dikkate rağmen boğazına yabancı cisim kaçması olarak nitelenen aspirasyon olayının yine de meydana gelebileceği belirtildi. Adli Tıp Kurumu raporuna itiraz eden baba Recep Akar, "Raporda, 'Kızınızın başına özel kreşte bir şey gelmeseydi, evinizde gelecekti' denmek isteniyor. Kızım ihmal kurmanı oldu" dedi.

29.09.2020Gündem
Özlem Yıldız: Hiç derdim yok sanıyorlar

Özlem Yıldız: Hiç derdim yok sanıyorlar

Özlem Yıldız, 17 yaşında kapısından içeri adım attığı Kanal D’ye yıllar sonra yeniden döndü. “Yuvaya dönüş” heyecanı yaşayan ünlü sunucu, bundan böyle hafta sonları “Konuştukça...” adlı programıyla ekranda olacak. Yıldız ile Kanal D binasında buluştum. Yeni programından özel hayatına, oğlu Demir’le ilişkisinden “Şimdi en yakın arkadaşım” dediği eski eşi Sinan Serter’e her şeyi konuştum. Her daim yüzü gülen, neşeli, görünürde gamsız Özlem Yıldız’ın göstermediği yüzünü de işte bu söyleşide keşfettim.

29.09.2020Magazin
Özgün kimdir, kaç yaşında Down Sendromlu oğlunu anlatmıştı

Özgün kimdir, kaç yaşında? Down Sendromlu oğlunu anlatmıştı

Şarkıcı Özgün, katıldığı programların yanı sıra yaptığı açıklamalarla da gündeme geliyor. Özgün, eşi ve down sendromlu oğlu Ediz ile yaptığı paylaşımlarla sosyal medyayı da aktif olarak kullanıyor. Down sendromlu oğlu Ediz’le maceraları, onunla ilgili paylaşımlarına binlerce beğeni ve yorum geliyor. Peki, Özgün kimdir, kaç yaşında?

28.09.2020Televizyon

Yazar Sonuçları

İstanbul ve Barselona arası hayat

Şarkıcı Gülşen ve eşi aranjör Ozan Çolakoğlu’nun hayatı artık Barselona ve İstanbul arasında geçecek. Azur’un eğitimi için Barselona’dan villa alan çift, eve yaptırdıkları stüdyoda müzik üretimine de devam edecek.

26.10.2020

Önündeki engelleri kaldırırsanız, onları nasıl aşacağını öğrenemez

Ebeveyn-çocuk iletişiminde ‘koruyucu ilişki’ kurulduğunda çocuk hayatı boyunca desteğe ihtiyaç duyan birine dönüşüyor, ileride hayatı ‘gölge ebeveyn’ aramakla geçiyor. Konuyu çocuk ve ergen psikiyatrı Prof. Dr. Özgür Öner ve çocuk gelişimci Prof. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı’yla konuştuk.

24.10.2020

Benim de çok hatam oldu

Kimi alkışlıyor, kimi topa tutuyor. Kimi vatan, bayrak sevdalısı görüyor kimiyse fazla politize buluyor. Hakan Ural’la Kanal D’de yayınlanan “Neler Oluyor Hayatta” programının yayını sonrasında buluştum. Eleştirileri sordum, “Kötü insanların yarattığı sinerji, üzerinde durmuyorum” dedi. Politize olduğu konusuna “Hayatta hiçbir şeyi politize etmem” sözüyle nokta koydu. Oradan buradan, dereden tepeden keyifli bir sohbetin ardından da kanal binasından ayrılıp her zamanki gibi “En iyi arkadaşım” dediği eşinin yanına koştu.

20.10.2020

Evliliğinizdeki ebeveyn yükünü dengelemenin 5 yolu

Anne-baba olarak ortaklık kurabilmek, sorumluluk almak, ebeveynlik rolü üstlenebilmek çocuklarınıza sağlıklı bir aile ortamı sunmak adına oldukça önemlidir. Her anne baba bunun önemini bilir, bu hedefi başarmak ister ancak kızgınlıklar, öfke patlamaları, sabır taşmaları, hayat yorgunlukları tüm dengeleri altüst edebilir.

20.10.2020

Nasihat işe yaramaz, onlar davranışa bakar

Anne-babalar çocukların yanında çoğu zaman farkında olmadan kişiliklerinde büyük etkileri olacak konuşmalar yapıyor. Örneğin hoşlanmadığı birini gördüğünde “Aaaa ne kadar da şişko olmuş!” diyor veya veya telefondaki birine, evde olduğu halde “Bugün evde değilim!” diye yalan söyleyebiliyor. Bu durum çocuğun kişiliğinde fırtınalar koparıyor. Sonuçlarını uzmanlara sorduk.

17.10.2020

Tuvalet eğitimi

Bireyselleşme yolundaki en önemli adımlardan biri olan tuvalet eğitimi, çocuğun ilk kez kendi başına yönetebildiği bir süreçtir.

16.10.2020

Mutluluk Nedir?

‘Hayattan beklentiniz nedir?’ sorusuna istisnasız aldığımız yanıt ‘mutluluk’ nedir diye mutlaka hepimiz düşünmüşüzdür.

16.10.2020

Çocuğa cinsel istismara dur de!

Çorum’da hayatını kaybeden 3 yaşındaki erkek çocuğunun, annesi ve onun erkek arkadaşı tarafından cinsel istismara uğradığı iddia edildi, Türkiye ayağa kalktı. Saptanması diğer türlerine göre çok daha zor olan “çocuk cinsel istismarı” konusunda konuşmak zor olsa da bir noktada bilinçlenmek ve çocukları da doğru bilgilendirmek önemli. Yasaların yeterliliğini, neler yapılabileceğini uzmanlara sordum.

11.10.2020

Koronavirüse yakalandığımı çocuğuma nasıl söyleyeceğim?

COVID-19 riski devam ediyor. Bu süreçte anne-babanın tepkileri, tavır ve davranışları çocukları doğrudan etkiliyor. Eğer ebeveyn endişeli olursa çocuk da endişeli oluyor. Eğer güven ortamı sağlarlarsa çocuk kendini iyi ve mutlu hissediyor. Peki virüse yakalanan anne veya babalar bunu çocuğa nasıl söylemeli? Uzmanlara sorduk.

10.10.2020

Meme Kanseri Nedir?

Meme dokusu içinde belli bir düzen içinde olan sağlıklı hücre çoğalmasının, bu hücrelerin genetik yapılarındaki bozulma nedeniyle kontrolden çıkması sonucu, hem olduğu yerde aşırı çoğalma hemde kan, lenf denilen beyaz kan dolaşım sistemi ve hem de dökülme yolu ile başka organlara yayılması ile gelişen bir hastalıktır.

2.10.2020

Yuvaya dönüşte gözlerim doldu

Özlem Yıldız, 17 yaşında kapısından içeri adım attığı Kanal D’ye yıllar sonra yeniden döndü. “Yuvaya dönüş” heyecanı yaşayan ünlü sunucu, bundan böyle hafta sonları “Konuştukça...” adlı programıyla ekranda olacak. Yıldız ile Kanal D binasında buluştum. Yeni programından özel hayatına, oğlu Demir’le ilişkisinden “Şimdi en yakın arkadaşım” dediği eski eşi Sinan Serter’e her şeyi konuştum. Her daim yüzü gülen, neşeli, görünürde gamsız Özlem Yıldız’ın göstermediği yüzünü de işte bu söyleşide keşfettim.

30.09.2020

Cinsel kimlik gelişim süreci

Cinsel kimlik gelişimi süreci, çocuğun kendi benliğini keşfetmesi, bedeninin ve cinsiyetinin farkına varması, karşı cinsi ayırt edebilmesi gibi olayların tümünü içinde barındırır. Çocuğun doğumuyla birlikte başlayan bu süreç, çocuk 3 yaşına geldiğinde keşif ve merak duygusuyla birlikte su yüzüne çıkar. Böylece çocuğun oyun arkadaşı, oyun ve oyuncak tercihleri şekillenmeye başlar.

30.09.2020