EKSTRA
MENÜ

Çalışan Anne

Çalışan Anne ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çalışan Anne haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 12.325 Çalışan Anne haberi bulunmuştur.

Çalışan Anne Haberleri

Minibüsteki ücret tartışması karakolda bitti

Minibüsteki ücret tartışması karakolda bitti

MERSİN'de, minibüs ücretini vermedikleri için şoför ile anne- oğlu arasında çıkan tartışma, kavgaya dönüştü. Şoförle oğlunun kavgasını ayırmaya çalışan anne Ayşe Ç. baygınlık geçirirken, polis ekipleri tarafları karakola götürdü.

16.11.2020Gündem
Uzmanlar gündemdeki o haberi yorumladı: Çocukta cinsel kimlik karmaşasına neden olabilir

Uzmanlar gündemdeki o haberi yorumladı: Çocukta cinsel kimlik karmaşasına neden olabilir

Ünlü televizyoncu A.B. evde iç çamaşırları ve kıyafetlerinin sürekli yer değiştirmesinden ötürü eşinin kendisini aldattığından şüphelendi ve eve gizli kamera yerleştirdi. 5 yaşındaki çocuğunun “Sen yokken eve bir kadın geliyor” demesiyle şüpheleri iyice artan kadın, gizli kamera görüntülerini inceledi, kamera kayıtlarındaki peruk takıp makyaj yapan ve kıyafetlerini giyen kişinin kocası olduğunu ve bu kılıkta çocuklarıyla oyun oynadığını öğrendi. A.B., ifadesinde mağdur olan kişinin 5 yaşındaki çocukları olduğunu vurguladı.

Mucize kurtuluş depremzede çocukların umudu oldu

Mucize kurtuluş depremzede çocukların umudu oldu

Yıkılan binaların enkazında açan iki çiçek gibiydi Ayda ve Elif. İzmir’de yaşanan depremin ardından Elif 65, Ayda 91 saat sonra enkaz altından kurtarıldı. Bu iki bebeğin kurtuluşu bütün depremzede çocukların yeniden hayata bağlanması için umut oldu. Eğitim vakıfları ve kurumlar depremden etkilenen çocuklar için art arda burs açıklamaları yaptı.

5.11.2020Eğitim
Ebeveynlerin ‘evde eğitim’le imtihanı... “Süreç çok zor ama sistem uzaktan devam etmeli”

Ebeveynlerin ‘evde eğitim’le imtihanı... “Süreç çok zor ama sistem uzaktan devam etmeli”

Ekim ayı başında ‘uzaktan’ açılan okullardaki eğitim kademeli olarak sınıflarda devam ediyor. Ancak veliler hâlâ dertli... Tablet, bilgisayar veya interneti yetmeyen de var, “Yeniden okula başladık” diyen de. Çalışan anne-babanın büyükannelere bıraktığı çocuklarsa çevrimiçi derslere bağlanmakta zorluk çekiyor. İşte pandemi gölgesinde başlayan 2020-2021 eğitim yılının ilk ayından notlar...

25.10.2020Hürriyet Pazar
Eylül’ün hayallerine giden yol EBA destek merkezinden geçiyor

Eylül’ün hayallerine giden yol EBA destek merkezinden geçiyor

İstanbul Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kütüphanesi bugünlerde EBA destek merkezi olarak hizmet veriyor. Merkez, öğrencilere ferah bir ortamda ders çalışma ve uzaktan eğitime katılma imkânı sunuyor.

18.10.2020Eğitim
Online eğitim gören çocuklar için spor şart İşte 10 basit egzersiz…

Online eğitim gören çocuklar için spor şart! İşte 10 basit egzersiz…

Salgından dolayı zorunlu hale gelen uzaktan eğitim nedeniyle öğrenciler ekran başına kitlendi. Uzun süre hareketsiz kalmak duruş bozukluğu, kas ağrıları, bel ve boyun ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Spor yönetimi danışmanı Hakan Demiray, düzenli yapılan egzersizlerin öğrencilerin derslerdeki verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Sporun stratejik düşünmeye ve odaklanmaya da son derece faydalı olduğunu belirten Demiray, öğrenciler için oyunlaştırılmış, eğlenceli ve basit egzersiz önerilerinde bulundu. Üstelik bu egzersizler, pandemi sebebiyle evden çalışan anne babaların da katılabileceği türden.

Velilerin en önemli görevi ev düzenini sağlamak

Velilerin en önemli görevi ev düzenini sağlamak

Öğretim yılı 21 Eylül’de başladı. Anne babaların yeni düzene ve bu düzendeki rollerine ilişkin zihinlerinde pek çok soru var. Çocuk ve Ergen Psikanalisti ve Klinik Psikolog Funda Akkapulu, aileleri dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirdi.

30.09.2020Eğitim
Aileler çocuklarının Covid-19 tedbirlerine uyması için örnek olmalı

Aileler çocuklarının Covid-19 tedbirlerine uyması için örnek olmalı

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Bilgiç, yeni tip koronavirüs tedbirlerine uyan ailelerin çocuklarının, okuldaki salgınla ilgili kurallara çok daha kolay uyum gösterebileceğini bildirdi.

Çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirmenin yolları

Çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirmenin yolları

Ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırması ve onlarla kaliteli zaman geçirmesi oldukça önemli. Bunun için de anne ve babaların bazı rutinler oluşturması ve belli alışkanlıklar edinmesi faydalı olacaktır.

4 çocuk annesi, SMAlı oğlunu yaşatmak için yardım bekliyor

4 çocuk annesi, SMA'lı oğlunu yaşatmak için yardım bekliyor

ANTALYA'da, eşinin cezaevinde olması nedeniyle 4 çocuğuna tek başına bakmaya çalışan Ayşe Gülmez (36), en küçük oğlu SMA Tip-1 hastası Mustafa'nın (2) cihazlarını alabilmek için yardım bekliyor. Anne Gülmez, "Günden güne gözümüzün önünde eriyor. Çocuğum elimden kayıp gidiyor ve benim elimden hiçbir şey gelmiyor. Dayanacak gücüm kalmadı" dedi.

8.09.2020Gündem
Okullar yeniden açılırken anne babalara öneriler

Okullar yeniden açılırken anne babalara öneriler

Pandemi sürecine kadar çalışan anne-babalar çocuklarının sorumluluğunu önce bakıcılara sonra kreş ve okullara ihale ediyordu. Ama pandemi sürecinde çalışan anne-babalar full-time ebeveynlik artı öğretmenlik görevini üstlendi. Bir yandan da online işlerini yerine getirmeye çalıştılar.

31.08.2020Eğitim
Bakan Selçuktan çok önemli yüz yüze eğitim açıklaması

Bakan Selçuk'tan çok önemli yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Prensip olarak her öğrenciyi zorunlu olarak yüz yüze eğitime davet etmek konusuna çok da sıcak bakmıyoruz. Kendisinde veya ailesinde bir takım sağlık sorunları veya kronik hastalığı olan öğrencileri zorlamayı doğru bulmuyoruz. Hukuksal olarak bu tür bir devamsızlık olduğunda bunun bir müeyyideye karşılık gelmemesi için de gereken çalışmaları sürdürüyoruz." dedi.

29.08.2020Gündem
Telafisi zor olacak

Telafisi zor olacak

Okul zilinin ertelenmesi uzmanları endişelendiriyor. Birçok eğitimciye göre okulların kapalı olması eğitim öğretimi ciddi şekilde aksatacak, kayıp bir nesil yetişecek.

13.08.2020Eğitim
Çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteği

Çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteği

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanmaya başladı. Peki, projenin amaçları ve detayları neler? Avukat Özgün Önal, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Prof. Dr. Ceyhan: Okulların açılma tarihine erken diyemeyiz, ileride daha iyi olacağının garantisi yok

Prof. Dr. Ceyhan: Okulların açılma tarihine erken diyemeyiz, ileride daha iyi olacağının garantisi yok

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyayı saran pandemiyle mücadele sürerken Türkiye dahil tüm ülkelerde okulların açılmasına yönelik uygulamaların en zor karar olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "Okullar için açılış tarihi olarak açıklanan tarih konusunda erken diyemiyoruz çünkü geç dediğiniz bir tarihte bundan daha iyi olacağının garantisi yok" dedi.

4.08.2020Eğitim
Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhandan okulların açılmasına ilişkin dikkat çeken açıklama

Son dakika haberler... Prof. Dr. Ceyhan'dan okulların açılmasına ilişkin dikkat çeken açıklama

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyayı saran pandemi ile mücadele sürerken Türkiye dahil tüm ülkelerde okulların açılmasına yönelik uygulamaların en zor karar olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, "Okullar için açılış tarihi olarak açıklanan tarih konusunda erken diyemiyoruz çünkü geç dediğiniz bir tarihte bundan daha iyi olacağının garantisi yok" dedi.

4.08.2020Gündem
Sarah Gilbert: Koronavirüs aşısının arkasındaki isim

Sarah Gilbert: Koronavirüs aşısının arkasındaki isim

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 16 milyonu aştı. Virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı ise 650 bine yaklaştı.

28.07.2020Teknoloji
Çalışan anneye bakıcı desteği başvuru ekranı: Çalışan annelere bakıcı desteği başvurusu nasıl yapılır

Çalışan anneye bakıcı desteği başvuru ekranı: Çalışan annelere bakıcı desteği başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan annelere bakıcı desteği verilmesi ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca Ankara, İstanbul ve İzmir’de hayata geçirilen destek ile ilgili müjdeyi verdi ve desteğin bu yıl aylık 200 avrodan 300 avroya çıkarıldığını bildirdi. Peki Çalışan anne bakıcı desteği başvurusu nasıl yapılır?

26.07.2020Ekonomi
Son dakika... Çalışan annelere 300 euro destek

Son dakika... Çalışan annelere 300 euro destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteğinin bu yıl aylık 200 eurodan 300 euroya çıkarıldığını açıkladı.

26.07.2020Ekonomi
Balkonda mahsur kalan anne ile kızını itfaiye kurtardı

Balkonda mahsur kalan anne ile kızını itfaiye kurtardı

ANTALYA'da çıktıkları balkonda kapının kolunun kırılmasıyla mahsur kalan anne Bedriye Bozkurt (90) ile kızı Asuman Bozkurt (65), itfaiye ekiplerinin merdivenle balkona çıkıp kapıyı açmasıyla kurtarıldı.

27.06.2020Gündem
Kreşlerde koronavirüs tedbirleri: Oyuncak sayısı azaltılmalı

Kreşlerde koronavirüs tedbirleri: Oyuncak sayısı azaltılmalı

Koronavirüs salgını süresince kapatılan kreşler 15 Haziran itibariyle yeniden açıldı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, “Kreşlerde sınıf mevcutları mümkün olan en az sayı ile sınırlandırılmalı çocukların otuma düzenlerinde mutlaka aralarında yeterli mesafe oluşturulmalı. Eğer hasta çocuk varsa kreşe kabul edilmemeli. Bu konuda ailelere sorumluluk düşüyor” dedi.

Anne ve kızını ölümden, trafik kazası kurtardı

Anne ve kızını ölümden, trafik kazası kurtardı

Siirt'te, yolun karşısına geçmeye çalışan anne ve kızı, kendilerine çarpmak üzere olan otomobile başka bir otomobilin çarpması sonucu ölümden döndü. Kaza anı mobese kameralarına yansıdı.

16.06.2020Haber
Kazayla hayatta kaldılar Anne ve kızının mucize kurtuluşu kamerada

Kazayla hayatta kaldılar! Anne ve kızının mucize kurtuluşu kamerada

Siirt'te, yolun karşısına geçmeye çalışan anne ve kızı, kendilerine çarpmak üzere olan otomobile başka bir otomobilin çarpması sonucu ölümden döndü. Kaza anı mobese kameralarına yansıdı.

16.06.2020Gündem
Tandıra düşen kızını kurtarmaya çalışan anne öldü

Tandıra düşen kızını kurtarmaya çalışan anne öldü

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Aşağı Toklu köyünde ekmek pişiren Hacer Ergül’ün 2 yaşındaki kızı Ayşegül, tandıra düştü. Kızını kurtarmaya çalışırken dengesini kaybeden Hacer Ergül de tandıra düştü. Ergül hayatını kaybetti, kızı Ayşegül ise yaralı olarak komşular tarafından kurtarıldı.

11.06.2020Gündem
Minikler normalleşirken ebeveynler panik mi yaşıyor

Minikler normalleşirken ebeveynler panik mi yaşıyor?

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme adımlarıyla beraber kreş ve anaokulları açıldı. Çocuğunu kreşe ya da anaokuluna göndermek zorunda kalan anne ve babalar, bu dönemde stres ve kaygı yaşayabiliyor. Stres ve kaygının yerini paniğe bırakmaması gerektiğini belirten uzmanlara göre, bu sürecin kazanımlarına odaklanılması büyük önem taşıyor.

Ankara Eğitim Platformu, kreş ve anaokullarında alınacak tedbirleri değerlendirdi

Ankara Eğitim Platformu, kreş ve anaokullarında alınacak tedbirleri değerlendirdi

Ankara Eğitim Platformu Başkanı Mirkan Aydın, "Salgın nedeniyle öğretmenlerin ve okulun aldığı tedbirler oyunlaştırılarak çocuklara aktarılmalı, endişe yaratabilecek söylemlerden kaçınılmalı" dedi.

30.05.2020Eğitim
Prof. Dr. Ceyhandan tatile gideceklere uyarı Havuz ya da denizde yüzerken...

Prof. Dr. Ceyhan'dan tatile gideceklere uyarı! Havuz ya da denizde yüzerken...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaz tatiline gideceklere uyarılarda bulundu. Ceylan, "Havuzla kıyaslarsanız deniz daha temizdir. Onu tercih etmekte yarar var. Yüzerken de yine mesafeyi korumak lazım" dedi.

27.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuktan flaş açıklama Okullar ne zaman açılacak

Son dakika haberler... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan flaş açıklama! Okullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında açıklamalarda bulundu. LGS sınavına ilişkin konuşan Bakan Selçuk, "Çocukların rahat etmesi için velilerin okul bahçesi dışında beklemelerini rica ediyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, okulların 1 Haziran'da açılacağı iddialarına da yanıt verdi ve "MEB olarak okullar 1 haziran'da açılacak diye bir ifade kullanmadık. Bizim böyle bir ifademiz yok. 1 Haziran'da açıldığında ne şekilde bir planlamamız var gibi senaryoları sıralarken bunun içinde 1 Haziran da vardı." dedi.

5.05.2020Gündem
Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Global düzeyde insanlığın en büyük trajedilerinden birine şahit oluyoruz. Uzaktan eğitime geçiş yaptığımız evlerimizde 7/24 ayrılmadan yaşamaya çalıştığımız bu zorlu süreçte ‘anne baba, çocuk ve öğretmen’ olarak rollerimiz de yeniden tanımlanmaya başladı.

4.05.2020Eğitim
Nineler, dedeler ve torunlar masallarda buluşacak

Nineler, dedeler ve torunlar masallarda buluşacak

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Kovid-19 salgını sebebiyle evinden çıkamayan çocukları 'masallar' aracılığıyla görüşemedikleri aile büyükleriyle bir araya getirecek. Yetişkinlerin okuduğu bir masalı görüşemedikleri çocuklara ses kaydı veya video olarak göndermesine aracılık edecek projeye, ünlüler ve çocuk kitabı yazarları da destek verdi. Sanatçılar Pınar Altuğ, Şenay Gürler, Tansu Biçer, Tülin Özer, Gül Gölge, Funda İlhan ve Melek Şahin, evine gidemeyen sağlık çalışanlarının çocukları için masal okudu

13.04.2020Eğitim
Eski eşi ve baldızını öldüren sanığa 2 kez müebbet istendi

Eski eşi ve baldızını öldüren sanığa 2 kez müebbet istendi

İZMİR'İN Çiğli ilçesinde hapisten izinli çıkarak boşandığı eşi Habibe Çevik (44) ile baldızı Fatma Akta'yı (39) öldüren Göksel Sağlam'ın (47) yargılandığı davada mütalaa veren savcı, Sağlam'ın 'kasten adam öldürme' suçundan iki kez müebbet hapis cezasına çarptırılmasını ve indirim uygulanmamasını talep etti.

27.02.2020Gündem
Gürcistan’da bebeğini 13 bin dolara satmaya çalışan anne yakalandı

Gürcistan’da bebeğini 13 bin dolara satmaya çalışan anne yakalandı

Gürcistan'da bebeğini 13 bin dolara satmaya çalışan anne ve 6 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

12.02.2020Dünya
Nöbetçi eczanelerde gece kuyruğu

Nöbetçi eczanelerde 'gece' kuyruğu

Antalya'da, kış mevsiminin gelmesiyle soğuk algınlığı ve grip vakalarında artış yaşandı. Gündüz çalışan anne ve babalar, mesai saatlerinde çocuklarını  götüremediği için iş çıkışında hastanelerin acil servisine gitmeyi tercih ederken, hastane yakınlarında bulunan nöbetçi eczanelerde ise uzun kuyruklar oluştu.

17.01.2020Gündem
Okulöncesi eğitim harcaması son 5 yılda iki katına çıktı

Okulöncesi eğitim harcaması son 5 yılda iki katına çıktı

Türkiye'de okulöncesi eğitime harcamalar beş yıl öncesine göre yüzde 102.6 arttı. 6.6 milyar lira olan harcama 13.3 milyar liraya yükseldi. Bu harcamaların toplam eğitim harcamalarındaki payı 2014'te yüzde 5.4 iken, 2018'de yüzde 6.2'ye çıktı.

20.12.2019Eğitim
Güledanın ailesi hafifletici neden ya da ceza indirimi istemiyor

Güleda'nın ailesi "hafifletici neden" ya da "ceza indirimi" istemiyor

Isparta'da Güleda Cankel'i bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Zafer Pehlivan hakkında "tasarlayarak" ve "canavarca hisle veya eziyet çektirerek" öldürme suçlarından hazırlanan iddianame, genç kızın ailesini memnun etti.

14.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

İkiz bebekle ilgili bilinen yanlışlar anne adayını zorlayabilir

Son yıllarda “ikiz bebek” fikri yaygın hale gelmeye başladı. Günümüz dünyasında bazı nedenlerden ötürü geç yaşta çocuk sahibi olunabiliyor. Hal böyle olunca ikiz bebek ve aynı anda büyütülmek isteniyor.

12.11.2020

Marketler gastronomiyle büyüyecek

Hatay’a Adana’ya, Gaziantep’e gidenler bilir, kasaptan aldığınız eti, kıymayı yan taraftaki fırına verip, fırın onları bir güzel tepsiye dizer, siz sonrasında tepsiyle pişen kebabı alırsınız, ister eve götürür ister oracıkta yersiniz. Coğrafyamızda pek çok yerde şahit olduğumuz bu güzel uygulamayı uluslararası markalar yapınca mı ‘değerli ‘oluyor?

26.10.2020

Doğum sonrası para yardımı

Türk vatandaşı ve Türkiye’de doğum yapacak olan anne adaylarına devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bunlardan en önemlisi doğum parasıdır. Bu yardım için anne adayları başvuru yapmalıdır. Doğum parası, kanunda 4A ve 4C sigortası olarak çalışan anne adaylarına verilmektedir. Aday anne SGK’ya bağlı çalışmıyorsa; babanın SGK’lı olması doğum parası alınabilmesini sağlar.

24.10.2020

Dijital hayatlar

Teknoloji, son 10-15 yılın hayatlarımızı en çok etkileyen, üzerine en çok konuşulan kavramı. Bilgisayarla tanışmamızın üzerinden kişisel bilgisayarlara sahip olmamız, ardından taşınabilir telefonların kullanıma girmesiyle hayatlarımız çok farklı bir yöne doğru evrildi. Derken sosyal medya platformları ortaya çıkıverdi.

8.09.2020

Aynı gün gördüklerim-'Cuma müjdesi'ni beklerken çarşamba gelen öteki haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “cuma günü bir müjde vereceğini” açıkladığı dakikalarda, New York Times gazetesi “Breaking News”, son dakika haberi olarak şu bilgiyi geçti:

21.08.2020

Okulların açılışı

Hepimiz koronavirüsün yol açabileceği olumsuz sonuçların farkındayız. Konuyla ilgili endişe düzeyimiz oldukça geniş bir yelpazede seyrediyor. Yakınlarında, ailesinde covid-19’a yakalanmış, vefat etmiş, risk düzeyi yüksek fiziksel ve çevresel özelliklere sahip kişilerin hastalık konusundaki duyarlılıklarının da artmış olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan sosyal mesafesiz, maskesiz kalabalıkların koronavirüsle ilgili almaktan kaçındığı sorumluluk ve umursamaz tavırlar da hastalığın ciddiyetten uzak algılandığını gösteriyor.

19.08.2020

21 Eylül'de okullar böyle açılacak

21 Eylül’de okulları açmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son hazırlıkları öğrendim. Bilim Kurulu’nda bulaş ve bulaştırma riskinin 15 yaş üstünde fazla olduğu, en az bulaşın 10 yaş altında bulunduğu görüşünün ortaya çıkması üzerine Bakanlık bürokratları çalışma yaptı. Buna göre yüz yüze eğitime ilk olarak anasınıfı, birinci ve ikinci sınıflar başlayacak. Haftada iki gün ders yapılacak, çarşamba-pazar okullarda büyük temizlik olacak. Seyreltilmiş sınıfa seyreltilmiş müfredat hazırlanıyor. İşte 21 Eylül sonrası eğitimin nasıl olacağına ilişkin tüm detaylar...

15.08.2020

Telafisi zor olacak

Okul zilinin ertelenmesi uzmanları endişelendiriyor. Birçok eğitimciye göre okulların kapalı olması eğitim öğretimi ciddi şekilde aksatacak, kayıp bir nesil yetişecek.

14.08.2020

Bilinmezlik İçinde Hayata Devam

Virüs, altın, dolar, tatil, okullar, bilinmezlik…

11.08.2020

Yeni eğitim ve öğretim yılı farklı olacak

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak mı? Açılırsa ne gibi düzenlemeler olacak? Bu yeni düzenlemelere göre çalışan ebeveynlerin yaşam koşullarını nasıl gözden geçirmeleri gerekecek? Vakaların seyrinden hareketle, başta Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu en uygun modelleri eğitim sistemimize uyarlamaya çalışıyor. Aralıklı eğitim, küçük gruplarla eğitim, uzaktan eğitim gibi farklı modellerin entegrasyonundan bahsediliyor. Hepimizin konuyla ilgili farklı bir fikri var ancak bir noktada hemfikiriz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı farklı olacak. Bu farklı sistem ve virüsün kesin olarak öngörülemeyen seyri büyük bir belirsizliği de önümüze seriyor.

21.07.2020

Hoş geldin iki yaş sendromu!

Tam ben bu annelik ve babalık işini kavradım galiba derken o tatlı bebeğinizin ağzından ‘Hayır, kendim, ben, ı-ıh’ söylemlerinin sıkça çıktığını, öfke ve ağlama krizlerinin yaşanmaya başladığını gördüğünüzde sakin olun ve arkanıza yaslanın, bu o meşhur iki yaş sendromu.

19.06.2020

Benim annem, güzel annem

Bu haftaki sinema mönümüzde ‘Anneler Günü’ vesilesiyle izlenecek yapımlar var. İşte size konusu anneler etrafında inşa edilen bir dizi film. Kimi kızının, kimi oğlunun acısını yüreğinde taşıyan anaları, kimi de onların yokluğuyla yüzleşmeye çalışan evlatları anlatıyor.Uğur Vardan / uvardan@hurriyet.com.tr

8.05.2020

Hiçbirimiz süper kahraman değiliz... Yoksa öyle miyiz?

Bence annelik jonglörlüğe benziyor. Hem işe hem eve yetişmeye çalışırken eş, evlat ve anne olmayı, tüm bunların yanında sosyal kalabilmeyi, bakımlı görünebilmeyi, kendimize yetebilmeyi de becermeye çalışıyoruz. Peki bunların hepsini nasıl yapıyoruz?Özge Altınok Lokmanhekim / ozge.altinok@hurriyet.com.tr

8.05.2020

Kadının çalışma hayatında adı yok

COVİD-19’un gölgesinde kalan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında, Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırma Merkezi kapsamlı bir araştırma paylaştı.

11.03.2020

Çocuğunuzun hayali arkadaşını tanıyın

Hayali arkadaş; özellikle 2-6 yaş okul öncesi dönemde sıklıkla görülen, henüz fantezi ile gerçek arasındaki fark çok net olmadığı için çocuklar tarafından masalsı bir biçimde yaratılan oyun arkadaşı veya arkadaşlarıdır. Hayali arkadaşlar kimi zaman bir başka çocuk olabilirken, kimi zaman masalsı bir varlık ya da bir hayvan olabilirler.

26.02.2020