EKSTRA
MENÜ

Unesco

Unesco ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Unesco haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.610 Unesco haberi bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ya da UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Birleşmiş Milletler'in özel bir kurumu olarak 1946 yılında kurulmuştur.

Unesco Haberleri

Kudüs zulmüne büyük tepki

Kudüs zulmüne büyük tepki

Ramazan ayının son cumasında İsrail’in Mescid-i Aksa ve çevresinde Filistinlilere yönelik haksız müdahalesine dünyadan tepki yağdı. Başta Türkiye, İran ve S. Arabistan 205 Filistinlinin yaralandığı baskına tepki gösterirken ABD ve AB kınamak yerine gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı. Filistin, BM’yi göreve çağırdı.

9.05.2021Dünya
Dünya mirasına iki yeni nokta

Dünya mirasına iki yeni nokta

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki kültür varlığı sayısı 85’e yükseldi.

9.05.2021Seyahat
Güzel atlar diyarında çiçekler açtı

Güzel atlar diyarında çiçekler açtı

Türkiye’nin en turistik bölgelerinden Kapadokya, 1985’te UNESCO tarafından, hem dinler tarihi açısından taşıdığı önemle hem de oluşumu 25 milyon yıl öncesine uzanan jeolojik yapısıyla Kültürel Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmişti. 1986’da Ulusal Park ilan edilerek koruma altına alındı. Uçhisar, Avanos ve Göreme… Bölgede her adımda başka bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Jürimiz, yılın bu zamanında Kapadokya’yı ziyaret edecekseniz “Bunları yapmadan dönmeyin” diyor.

9.05.2021Seyahat
Harput UNESCO’ya göz dikti

Harput UNESCO’ya göz dikti

Urartular, Hurriler, Asurlular, Selçuklular, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerden kalma tarihi yapıların yer aldığı, Elazığ’da MÖ 8’inci yüzyılda Urartu Krallığı tarafından inşa edilen Harput Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında, güneybatı kısmında doğal kayaların oyulmasıyla yapılan açık hava tapınak alanı bulundu.

8.05.2021Gündem
Çocuklara Erzurum ağzı maniler

Çocuklara "Erzurum ağzı" maniler

Erzurum'da kurulan Anadolu Masal Evi'nde koronavirüs tedbirleri nedeniyle dışarı çıkamayan çocuklara, EBA üzerinden "Erzurum ağzı" ile ramazan manileri öğretiliyor.

6.05.2021Eğitim
Üzerinde yürüyenler korkudan ağladı... Dünyanın en uzun asma köprüsü açıldı

Üzerinde yürüyenler korkudan ağladı... Dünyanın en uzun asma köprüsü açıldı

Dünyanın yayalara özel en uzun asma köprüsü Portekiz'de açıldı. Üzerinde yürümenin cesaret istediği asma köprünün uzunluğu tamı tamına 516 metre. Reuters'ın dünyaya servis ettiği fotoğraflarda meraklı yayaların hem heyecan hem de korku dolu ifadeleri yer alıyor.

30.04.2021Dünya
Kültürel miras canlanıyor

Kültürel miras canlanıyor

Kentteki doğal ve kültürel değerleri canlandırarak turizme katkı sağlayacaklarını belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Kentin kültürel mirasını gelecek nesillere aktarabilmek için şehrin her noktasında çok yönlü bir restorasyon çalışması başlattık” dedi.

29.04.2021Ekonomi
Pandemi sonrası online eğitim

Pandemi sonrası online eğitim

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin birinci yılını geride bırakırken, bu süreç boyunca en çok etkilenen alanlardan birinin eğitim olduğunu görüyoruz. Dönemsel olarak 185 ülkede okulların kapanması ve dünyadaki öğrenci nüfusunun yüzde 90’ına karşılık gelen 1.6 milyar öğrencinin fiziksel olarak okuldan uzak kalmasının sonucunda gözler bir kez daha eğitimin dijitalleşmesine ve uzaktan eğitime çevrildi.

26.04.2021 Eğitim
Karadeniz’in yıldızı Artvin’de 10 adım

Karadeniz’in yıldızı Artvin’de 10 adım

Doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Artvin’de gezip görülecek ne çok yer var... Jürimize bu hafta Doğu Karadeniz’in bu özel kentinde görmemizi önerdikleri en güzel 10 noktayı sorduk.

25.04.2021Seyahat
Egenin görkemli antik kentleri

Ege'nin görkemli antik kentleri

İrili ufaklı çok sayıda antik kente sahip Ege Bölgesi'ndeki Efes, Laodikya ve Afrodisyas, geçmişi bugüne taşıyan önemli açık hava müzeleri olarak ön plana çıkıyor.

23.04.2021Keyif
YTB ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Alevi-Bektaşi kültürüne yönelik İş Birliği

YTB ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Alevi-Bektaşi kültürüne yönelik İş Birliği

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi arasında ‘Alevi-Bektaşi Kültürü’ tezli yüksek lisans programı alanında iş birliği protokolü imzalandı.

23.04.2021Avrupa
Türk kültürünü yansıtan kaya resimleri albümleştirilecek

Türk kültürünü yansıtan kaya resimleri albümleştirilecek

Kırgızistan ile Türkiye arasında "Altın Köprü" olarak nitelendirilen Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) 25. kuruluş yılı dolayısıyla Orta Asya’dan Anadolu’ya Türk kültürünü yansıtan kaya resimlerini albümleştirmeye hazırlanıyor.

20.04.2021Keyif
Kültürel miras listesine üç aday daha

Kültürel miras listesine üç aday daha

Türkiye’nin üç geleneksel mirası daha insanlığın ortak mirası olacak. ‘Geleneksel Ahlat taş işçiliği’, ‘sedef kakma sanatı’ ile ‘ipekböcekçiliği ve dokuma için ipeğin geleneksel üretimi’ UNESCO tarafından koruma altına alınacak.

18.04.2021Seyahat
Türkiye’nin ‘inci’leri temmuzda belli oluyor

Türkiye’nin ‘inci’leri temmuzda belli oluyor

Bundan 4 yıl önce Hürriyet ve Karaca işbirliği ile yeme-içme sektörünün değerlendirilmesi, derecelendirilmesi, teşvik edilmesi ve yemek severlere adil bir şekilde yol gösterilmesi için çok önemli bir projeye start verildi. Gastronomi dünyası için ‘prestij’ kabul edilen bu proje ile Türkiye’nin lezzet noktaları değerlendirmeye alınmaya başladı. Gizli jüri üyelerinin yıl boyunca yaptığı ziyaretler ve güncel değerlendirmelerle hayata geçirilen ‘İncili Gastronomi Rehberi’nin (İGR) bu yıl dördüncüsü hazırlanıyor. Eğer tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi koşullarında sıra dışı bir gelişme yaşanmazsa, temmuzda sonuçların açıklanması ve İncili Gastronomi Rehberi’nin raflarda yer alması planlanıyor.

9.04.2021Ekonomi
Akçaabat horonu, UNESCOnun Kültür Mirası Listesinde

'Akçaabat' horonu, UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'nde

Karadeniz Bölgesi’nin halk dansları arasında yaygın olarak bilinen 'Akçaabat' horonu, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne alındı. Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Akçaabat horonundaki figürler, yapılması zor hareketler, kültürel miras olarak koruma altına alınıp, gelecek nesillere doğru şekilde aktarılacak” dedi.

7.04.2021Gündem
Dünya Dostluk ve Barış Köyünde kaçak inşaat tepkisi

'Dünya Dostluk ve Barış Köyü'nde kaçak inşaat tepkisi

MUĞLA Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca' Birinci Grup Anıtsal Yapı' olarak tescillenen Fethiye'nin Kayaköy Mahallesi'nde, kaçak inşaat yapılması tepkilere neden oldu. UNESCO'nun 'Dünya Dostluk ve Barış Köyü' ilan ettiği Kayaköy'deki kaçak inşaat sahiplerinden Fethiye Belediyesi'nde görevli memur A.E., "Sadece biz inşaat yapmıyoruz. Bu konunun ne gibi bir haber değeri var anlamış değilim" dedi.

6.04.2021Gündem
UNESCO, Arslantepe Höyüğünün kalıcı listeye girmesi kararını temmuz ayında verecek

UNESCO, Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesi kararını temmuz ayında verecek

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya’daki Anadolu’nun en eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesine yönelik karar, temmuz ayında netlik kazanacak.

5.04.2021Gündem
YÖK Başkanı Saraç: 10 yıl içinde 2 milyon yeni iş kolu ortaya çıkacak

YÖK Başkanı Saraç: 10 yıl içinde 2 milyon yeni iş kolu ortaya çıkacak

Yükseköğretim Kurulu geleceğin mesleklerini kapsayan alanlarda sektörle iş birliği yaparak üniversitelerde yeni mesleki alanlar ve programlar açıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre 2030’lu yıllarda 1,7 milyon yeni iş kolunun ortaya çıkacağını söyleyen YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Toplumun ihtiyaçlarına hâkim nesiller yetiştirmek için 207 üniversiteyle çalışıyoruz” dedi.

2.04.2021Eğitim
Pamukkalede kar yağdı, turistler sıcak su havuzunda yüzdü

Pamukkale'de kar yağdı, turistler sıcak su havuzunda yüzdü

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki beyaz cennet olarak anılan Pamukkale'ye kar yağdı. Turistler kara rağmen 36 derece sıcak suda havuza girdiler.

25.03.2021Haber
Pamukkale’de kar yağdı, turistler sıcak su havuzunda yüzdü

Pamukkale’de kar yağdı, turistler sıcak su havuzunda yüzdü

DENİZLİ’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan beyaz travertenleriyle ünlü ’Beyaz Cennet’ Pamukkale’de etkili olan kar yağışı, kartpostallık görüntüler oluşturdu. Turistler ise, yağan kara rağmen içinde tarihi eserlerin bulunduğu su sıcaklığı 36 derece olan antik havuzda yüzmenin tadını çıkardı.

25.03.2021Ekonomi
Kar eğlencelerine engel olamadı Hava 2, su 36 derece...

Kar eğlencelerine engel olamadı! Hava 2, su 36 derece...

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki beyaz cennet olarak anılan Pamukkale'ye kar yağdı. Turistler kara rağmen 36 derece sıcak suda havuza girdiler.

25.03.2021Ekonomi
Zaferin kalbinde bir kent

Zaferin kalbinde bir kent

18 Mart Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıldönümü öncesinde, Türk tarihi için büyük öneminin yanında birçok farklı mirası bünyesinde barındıran Çanakkale’de tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz. Hamidiye Tabyaları’ndan başlayıp yarımadayı dolaştığımız turda rotamızı 1915’te yaşanan o büyük mücadelenin mekânları ve kahramanları belirliyor.

14.03.2021Seyahat
Genç bilim kadınlarına burs

Genç bilim kadınlarına burs

Genç bilim kadınlarını desteklemek amacıyla 120 bin TL burs veriliyor. 40 yaşını aşmamış kadınların başvuru yapabileceği burs programı için son başvuru tarihi ise 31 Mart. Adaylar, başvurularını online ortamda yapacak.

12.03.2021Eğitim
Trakya’da doya doya 10 adım…

Trakya’da doya doya 10 adım…

Trakya; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın tamamıyla Çanakkale ve İstanbul’un bir kısmını kapsayan coğrafi bölge… Sıcakkanlı halkı, kıpır kıpır dansları, lezzetli köfteleri, yazı yaz, kışı kış gibi yaşayan doğası ve insanlık tarihinin başlangıcına giden yerleşimleriyle ülkemizin keşfedilmeye değer bölgelerinden. Jürimize bu hafta Trakya’ya doğru yola çıkanların mutlaka görmesi gereken yerleri sorduk.

7.03.2021Seyahat
Baraj inşaatı sırasında bulundu, 5 bin yıllık... Yeri gizli tutuluyor

Baraj inşaatı sırasında bulundu, 5 bin yıllık... Yeri gizli tutuluyor

Türkiye'nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı jeoparkı 'Kula- Salihli UNESCO Global Jeoparkı' içinde baraj inşaatı sırasında bulunan insan ayak izlerinin 5 bin yıllık olduğu ortaya çıktı. Biri 43 numara erkek ayağına ait olan izler arasında kadın ve çocuk ayak izleri de bulunuyor. İzlere zarar verilmemesi için yerleri gizli tutuluyor.

6.03.2021Gündem
Şanlıurfa UNESCOya Müzik Şehri başvurusu yapacak

Şanlıurfa UNESCO'ya 'Müzik Şehri' başvurusu yapacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentin müziğinin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması ve dünyaya tanıtılması amacıyla Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütüne (UNESCO) başvuracak.

4.03.2021Keyif
Herkese nitelikli eğitim olanağı, görev ve borcumuzdur

Herkese nitelikli eğitim olanağı, görev ve borcumuzdur

Covid 19 salgını sürüyor. Dünyada tüm yaşam, bu gerçeğe göre şekilleniyor. Bir yandan eğitimde, online/yüz yüze/hibrit modeller koşullara göre uygulanırken bir yandan mutasyonlu virüs türlerinin yayılımı ile aşı çalışmaları eş zamanlı yürüyor.

2.03.2021Ekonomi
Göreme Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir Göreme Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Göreme Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Göreme Milli Parkı Konaklama, Kamp, Giriş Ücreti Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Göreme Milli Parkı’nın yer aldığı Kapadokya dünyanın sayılı güzelliklerine ev sahipliği yapan beldedir. Kapadokya’ya bir kez gelen bir daha gelmek ister. Tabiatın insana sunduğu pek çok güzellik bu topraklarda kendine yer bulmuştur. Kapadokya’ya adım attığınız an kendinizi başka bir dünyada gibi hissedersiniz. Her köşesinde ayrı bir tarih, ziyaretçilerini bekler. Göreme Milli Parkı ile ilgili bilgileri derledik.

2.03.2021Seyahat
Tarihi Ulu Cami, ihaleye çıkacak

Tarihi Ulu Cami, ihaleye çıkacak

Sivas'ın Divriği ilçesinde bulunan ve UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Tarihi Ulu Cami ve Darüşşifası'nda, 2017 yılında başlayan kapsamlı restorasyon çalışmalarında mevcut restorasyon firmasının sözleşmesi tasfiye edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon için yeniden ihale gerçekleştirilecek.

2.03.2021Gündem
UNESCOya Salda Gölü için başvuru

UNESCO'ya Salda Gölü için başvuru

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nün 'dünya doğal mirası' sayılması için UNESCO'ya başvuru yapıldı. Salda Gölü Koruma Derneği tarafından yapılan başvuruda Salda'nın korunması gerektiğine vurgu yapıldı.

1.03.2021Gündem
Samos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Samos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Samos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Samos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Adalar oluşumları, tarihçeleri, doğal güzellikleri ile geçmişten günümüze büyük ilgi gören turizm potansiyelleri yüksek yerleşim alanları. Bu adalar içerisinde Samos Adası yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında gezi rotalarında yerini alıyor. Adaya düzenlenen turlarda Samos'a olan merakı daha da artırıyor. Peki Samos adası nerede ve nasıl gidilir? Samos adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri neler? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Patmos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Patmos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Patmos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Patmos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Bazı yerleşim yerleri tabiat olarak gerçekten pek çok güzellik sunabilmektedir. Bu güzellikleri keşfetmek ise gezi tutkunu olan kişilere düşer. Doğal güzelliklere sahip yerlerden biride Patmos Adasıdır. Patmos Adası 12 Yunan Adasında bir tanesi olarak bilinmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Limni Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Limni Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Limni Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Limni Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Demircilik tanrısı Hephaistos'un adası olduğuna inanılan Limni Adası, sükunet ve aşk adası olarak bilinmektedir. Benzersiz doğası, serin ve berrak suları olmasına rağmen çok fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Bu yüzden adaya tatile gidenlerin sayısı oldukça azdır. Merak edenler için ada hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat
Cava Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Cava Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Cava Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Cava Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Turistlerin oldukça fazla ilgi gösterdiği bir yer olan Cava Adası, pek çok güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Burası tatil ve keşif için çok doğru bir yerdir. Bölge oldukça sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Farklı bir kültürle tanışmak ve yeni yerler görmek isteyenler için doğru bir rotadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
TBMM Başkanı Şentop: Cezaevindeki terör örgütü mensuplarına pullar gönderildi

TBMM Başkanı Şentop: Cezaevindeki terör örgütü mensuplarına pullar gönderildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şentop açıklamasında 'Cezaevlerinde terör örgütü mensuplarının zaman zaman eylem hazırlığında olduğunu duyuyoruz. Bazı vekillerin de bu içerikleri meclis gündemine taşıdıklarına şahit oluyorum. Geçenlerde gelen bir bilgiye göre, cezaevlerinde bazı terör örgütü mensuplarına pullar gönderildiği, eski ve yeni vekilleri tarafından, büyük hacimde pullar gönderildiğini ve cezaevlerinden bazı mektup kampanyalarını organize etmek için düzenlenen bir faaliyet olduğunu ifade etmek isterim' ifadelerini kullandı.

22.02.2021Gündem
Tortum Şelalesi beyaza büründü

Tortum Şelalesi beyaza büründü

ULUSLARARASI Sakin Kentler Birliği tarafından 'Türkiye'nin 11'inci sakin kenti' seçilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi, her mevsim olduğu gibi kışın da kar yağışı ile farklı güzelliğe bürünüyor. Çevresi beyaz örtüyle kaplanan, korkulukları ise buz tutan şelelade yeni sezon hazırlıklarına ise martta başlanacak.

22.02.2021Gündem
Erdoğan savunma hattını bu sözlerle çizdi Vatanı önce dil sonra ordu bekler

Erdoğan 'savunma hattı'nı bu sözlerle çizdi! 'Vatanı önce dil sonra ordu bekler'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Bizim Yunus" Yılı açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarına başlamadan önce şehitler için Fatiha Suresi'ni okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Türkçe diline sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekerek, "Vatanı önce dil sonra ordu bekler, bunun için Türkçe'mize çok sıkı sahip çıkmalıyız" dedi.

16.02.2021Gündem
Bilimin çılgın Türkleri

Bilimin çılgın Türkleri

Son dönemde dünyada yürütülen bilimsel çalışmalara Türk bilim insanları damga vurdu. Onların laboratuvarlarda geçirdiği uykusuz geceler sonucunda elde ettiği başarılar, Afrika’dan Ortadoğu’ya milyonlarca kişinin hayatına dokunuyor. İşte buluşlarıyla tüm dünyanın konuştuğu çılgın Türkler…

14.02.2021Gündem
Dünyada Kaç Tane Dil Var Dünyada En Çok Konuşulan Diller Ve İsimleri

Dünya'da Kaç Tane Dil Var? Dünyada En Çok Konuşulan Diller Ve İsimleri

Dil bir millete ait olan ve o milletin konuşma yani iletişim sırasında kullandığı bir semboller ve harfler dizisidir. Her dilin kendine ait farklı bir grameri ve özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda her dilin milleti de farklılık göstermektedir. Dünya'da kaç tane dil var? Dünyada en çok konuşulan diller ve isimleri nelerdir ve benzeri bilgileri ayrıntıları ile derledik.

13.02.2021Sözlük
Kemaliyenin UNESCO adaylığı için ilk adım; sözleşme imzalandı

Kemaliye'nin UNESCO adaylığı için ilk adım; sözleşme imzalandı

Erzincan'ın tarihi ve kültürel dokusuyla en önemli kültürel değeri olan Kemaliye ilçesinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi adaylığıyla ilgili çalışma başlatıldı. Kemaliye Belediyesi ile 'Kemaliye İlçesi UNESCO Danışmanlık Projesi Sözleşmesi'ni imzalayan Kuzeydoğu Anadolu (KUDAKA) Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven, ilçenin markalaşarak, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmesini amaçladıklarını söyledi.

13.02.2021Haber

Yazar Sonuçları

Kediler hasta ellemeyin

Hürriyet Bursa okuru Ayşenur Volkan, özetimle bakınız ne diyor

17.04.2021

Tarihi miras ve gastronomi sofrada buluşuyor

Hafta başında her gidişimde farklı bir heyecan duyduğum, tat aldığım Gaziantep’teydim. Sofra, mutfak, dekorasyon ve ev tekstili alanında Türkiye’nin önde gelen markalarından Karaca, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katkılarıyla şekillenen bir projeye imza attı. Kentin simgesi Zeugma’nın mozaik desenlerini ürünlerine taşıdı. Tasarımların tanıtımı projeye ilham veren Zeugma Mozaik Müzesi’nde yapıldı.

17.04.2021