MENÜ

Unesco

Unesco ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Unesco haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.382 Unesco haberi bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ya da UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), Birleşmiş Milletler'in özel bir kurumu olarak 1946 yılında kurulmuştur.

Unesco Haberleri

Afyon sucuğu, lokumu, kaymağı ve haşhaşı ile gastronomide iddialı

Afyon sucuğu, lokumu, kaymağı ve haşhaşı ile gastronomide iddialı

Ülkemizin termal kaplıcalarıyla ünlü şehri Afyonkarahisar, şimdi de gözünü gastronomi turizmine dikti. Geçen yıl Ekim ayında ‘gastronomi’ alanında UNESCO'ya dâhil edilen şehirde, yöresel lezzetlerinin tanıtımı noktasında adeta seferberlik başlatıldı.

Afrodisias Antik Kenti sanal alemde

Afrodisias Antik Kenti sanal alemde

Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan ve pandemi nedeniyle kapalı olan dünyaca ünlü Afrodisias Antik Kenti ve Müzesi, ilk kez sanal aleme taşındı.

21.05.2020Seyahat
UNESCO mirasına moloz dökenler hakkında adli işlem başlatıldı

UNESCO mirasına moloz dökenler hakkında adli işlem başlatıldı

Diyarbakır'daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulanan Hevsel Bahçeleri'ne dökülen moloz ve hafriyatların kaldırılma işlemi devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, moloz ve hafriyatların döküldüğü yerleri eski haline getireceklerini belirterek, bunları yapanların en ağır şekilde cezalandırılması için idari ve adli işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

20.05.2020Gündem
UNESCO mirasına moloz

UNESCO mirasına moloz

DİYARBAKIR'ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor. Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Hevsel'in çöp alana dönüştürülmesinin üzücü olduğunu belirterek, "Hafriyat buranın doğal yapısını, burada yaşayan ve üreyen canlıları olumsuz etkilemektedir. Eğer bu genişlerse, listeden çıkma durumunda bile kalabiliriz. Bu büyük bir tehdittir" dedi.

18.05.2020Gündem
Skandal UNESCO mirasına moloz döktüler...

Skandal! UNESCO mirasına moloz döktüler...

Diyarbakır'ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor. Dicle Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, Hevsel'in çöp alana dönüştürülmesinin üzücü olduğunu belirterek, "Hafriyat buranın doğal yapısını, burada yaşayan ve üreyen canlıları olumsuz etkilemektedir. Eğer bu genişlerse, listeden çıkma durumunda bile kalabiliriz. Bu büyük bir tehdittir" dedi.

18.05.2020Gündem
3 bin yıllık antik kent

3 bin yıllık antik kent

M.Ö 1100’lerde Fenikeliler tarafından, Lübnan’ın doğusunda Bekaa Vadisi’nde inşa edilen Baalbek Antik Kenti 3 bin yıldır tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

15.05.2020Keyif
İslami güzel yazı sanatı hüsn-i hat dünyaya tanıtılacak

İslami güzel yazı sanatı 'hüsn-i hat' dünyaya tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, hat sanatının inceliklerinin anlatıldığı Türkçe ve İngilizce tanıtım filmi hazırladı.

12.05.2020Keyif
19. Uluslararası Kemer Sualtı Günlerine sayılı günler kaldı

19. Uluslararası Kemer Sualtı Günlerine sayılı günler kaldı

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Kemer’de bu yıl online olarak düzenlenecek olan 19. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri için geri sayım başladı.

12.05.2020Seyahat
Son dakika haberler: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Surları’nda... Tarihi talan

Son dakika haberler: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır Surları’nda... Tarihi talan

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır surlarında yaşanan son dakika gelişmelerinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'dan açıklamalar geldi. Bakan Ersoy, Diyarbakır’ın tarihi surlarının taşlarının sökülerek satılmaya çalışıldığı iddiası üzerine operasyonlar yapıldığını açıkladı. Ersoy, 'Yaklaşık 10 kamyon civarında taş tespit edilerek kontrol altına alınmıştır. Şahıs hakkında yasal işlemler başlatılmıştır' dedi.

8.05.2020Gündem
Malabadi Köprüsü ve Hasuni Mağaralarında Kovid-19 sessizliği

Malabadi Köprüsü ve Hasuni Mağaralarında Kovid-19 sessizliği

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde de bulunan Malabadi Köprüsü ile Hasuni Mağaraları en sessiz günlerini yaşıyor.

4.05.2020Seyahat
UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesine aday deltada, 359 kuş türü yaşıyor

UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne aday deltada, 359 kuş türü yaşıyor

Samsun'da, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde, Türkiye'de var olan 486 kuş türünün 359'u yaşıyor. Daimi listeye aday, 56 bin hektarlık deltanın korunması için bölgede özel çaba harcanırken, denetimler de üst seviyede tutuluyor.

4.05.2020Seyahat
İvet Bahar kimdir İşte, hayatı ve özgeçmişi hakkında detaylar

İvet Bahar kimdir? İşte, hayatı ve özgeçmişi hakkında detaylar

Başarıları ile tıp dünyasının konuşulan isimlerinden birisi olan İvet Bahar, pek çok vatandaş tarafından biyografisi ile merak edildi. Kariyeri boyunca pek çok araştırma yapan İvet Bahar, ilaç tasarımı alanında yeni metotlar geliştirerek ABD'de öne çıkan isimler arasında yer almıştı. Son olarak Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen İvet Bahar, bu konumdaki ilk kadın Türk bilim insanı olarak adını tarihe yazdırdı. Peki, İvet Bahar kimdir? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

3.05.2020Gündem

Koronavirüs 'Bilgisayar Görme Sendromu' riskini artırdı

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuran Şık Küçük, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan çocukların uzun süre bilgisayar ekranına maruz kaldığını belirterek, bunun da göz sağlığı açısından olumsuz sonuçları olduğunu dile getirdi. Dr. Küçük, "Uzun süreli ekran kullanımı, gözde rahatsızlık, kızarıklık, batma, sulanma, kaşınma, yorgunluk, bulanık görme, çift görme, kuru göz, baş, boyun ve omuz ağrısı gibi semptomlara yol açabilir. Bu durum ‘dijital görme zorluğu’ olarak da anılan 'Bilgisayar Görme Sendromu' riskini artırdı" dedi.

Üzüm hasadında bulunan yeraltı şehrinin 2 girişi daha tespit edildi

Üzüm hasadında bulunan yeraltı şehrinin 2 girişi daha tespit edildi

Kayseri'nin İncesu ilçesinde geçen yıl üzüm hasadı yapanlar tarafından bulunan 2 girişli yer altı şehrinin 2 farklı girişinin daha olduğu tespit edildi. İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, en kısa zamanda çalışmaları tamamlayıp yer altı şehrinin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınması için başvuru yapacaklarını söyledi.

27.04.2020Haber
Üzüm hasadında bulundu Ucu bucağı yok

Üzüm hasadında bulundu! Ucu bucağı yok

Kayseri'nin İncesu ilçesinde geçen yıl üzüm hasadı yapanlar tarafından bulunan 2 girişli yer altı şehrinin 2 farklı girişinin daha olduğu tespit edildi. İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, en kısa zamanda çalışmaları tamamlayıp yer altı şehrinin, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınması için başvuru yapacaklarını söyledi.

27.04.2020Gündem
Googledan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına özel doodle - İşte 23 Nisanın tarihi

Google'dan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel doodle - İşte 23 Nisan'ın tarihi

Teknoloji devi Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılı dolayısıyla doodle tasarladı. Google'ın ana sayfasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması için tasarlanan görselde neşeli figürler yer aldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılı dolayısıyla tarihi ve önemi de bir kez daha gündeme geldi. Peki, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nasıl ortaya çıktı? İşte, 23 Nisan'ın tarihi...

22.04.2020Gündem
Somut olmayan kültürel miras online sergisi

"Somut olmayan kültürel miras" online sergisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydedilen Türkiye'nin 18 somut olmayan kültürel miras unsurunun tanıtıldığı online sergi erişime açıldı.

22.04.2020Keyif
Twitter ve UNESCOdan önemli iş birliği

Twitter ve UNESCO'dan önemli iş birliği

Twitter ve UNESCO, bu noktada medya ve bilgi okuryazarlığı konusunda 2018'den bu yana birlikte çalışıyor. İki kuruluş, eğitimcilerin genç nesilleri, bilgileri eleştirel olarak analiz etme, çevrimiçi güvenliği uygulama ve dijital ayak izlerini kontrol etme becerileri ile donatmaları için bir kaynak olan Teaching and Learning Handbook’u geliştirmek üzere işbirliğine gitti.

22.04.2020Teknoloji
Karatepe Aslantaş Arkeoloji Alanı Türkiyenin tanıtım yüzü olmaya aday

Karatepe Aslantaş Arkeoloji Alanı 'Türkiye'nin tanıtım yüzü' olmaya aday

UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Karatepe Aslantaş Arkeoloji Alanı, Osmaniye ve Türkiye'nin yeni tanıtım yüzü olmaya hazırlanıyor.

22.04.2020Seyahat
Pamukkale misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor

Pamukkale misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 19 Mart'tan bu yana ziyaretçi alınmayan Pamukkale travertenlerinin daha önceden de girişe yasak olan bölgenin büyük çoğunluğu yapılan çalışmalarla beyazlamaya başladı.

21.04.2020Seyahat
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor?

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına öncülük eden UNESCO, 2020 yılında Türkiye’den 5 yeni kültür varlığını daha listeye ekledi. Dünya çapında pek çok ülkede kültür varlıklarını listeleyen UNESCO, Türkiye’den toplam 83 kültür varlığına bu listede yer verdi. Peki, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde Türkiye’den kaç kültür varlığı yer alıyor? İşte, Dünya Miras Alanı olarak kabul edilen yerler ve geçici liste içerisine alınan kültür varlıkları

20.04.2020Seyahat
3 bin yıllık Zerzevan Kalesinin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girmesi hedefleniyor

3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi hedefleniyor

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde askeri yerleşim olarak kullanılan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nin, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi amaçlanıyor.

18.04.2020Keyif
Unescoya 5 yeni miras

Unesco'ya 5 yeni miras

Kültür ve Turizm Bakanlığı, beş eserin daha önceki gün UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdiğini kaydetti. Böylece Türkiye’nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı 83’e yükseldi. Listedeki beş yeni kültür varlığı ise şunlar:

18.04.2020Gündem
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Seyahat
Türkiyenin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

Türkiye'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO listesinde

TÜRKİYE'nin 5 kültür varlığı daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kaydedildi. Türkiye'nin 2019 yılında listede 78 olan kültür varlığı sayısı, 83'e yükseldi.

17.04.2020Gündem
Kemeraltı, UNESCO Geçici Listesinde

Kemeraltı, UNESCO Geçici Listesi'nde

Kemeraltı Çarşısı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi'nin, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edildiği açıklandı.

17.04.2020Seyahat
Beypazarı, Dünya Mirası Geçici Listesine girdi

Beypazarı, Dünya Mirası Geçici Listesine girdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UNESCO Dünya Mirası olması için başvuru yapılan Ankara'nın Beypazarı ilçesinin Dünya Mirası Geçici Listesine kabul edildiğini açıkladı.

17.04.2020Seyahat
Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdi

Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi

Kayseri'nin Melikgazi ilçesindeki tarihi, kültürel ve doğal varlıklarıyla ünlü Koramaz Vadisi, UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'ne girdi.

17.04.2020Seyahat
Damak çatlatan lezzetlerinle elbet kavuşacağız Gaziantep

Damak çatlatan lezzetlerinle elbet kavuşacağız Gaziantep

Dünya bir ev olsaydı mutfağı gerçekten de Gaziantep olurdu diyebiliriz. Ünü ülke sınırlarını aşan Gaziantep mutfağı, UNESCO’nun gastronomi alanında çoktan “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girdi bile. İpek Yolu üzerinde yer almış ve sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Gaziantep’in zengin kültürü, mutfağı ve yemeklerini de etkilemiş. İçinde bulunduğumuz karamsar bulutlar elbet dağılacak, güzel ve keyifli günlere yakında hep birlikte kavuşacağız. Bir gün belki de ilk fırsatta Gaziantep’e yola çıkıp, bir lezzet yolculuğunda bulacağız kendimizi… İşte sabahın erken saatlerinden başlayıp günün son saatlerine kadar deneyimleyebileceğiniz ve yerken bir sonraki öğününüzü düşüneceğiniz Gaziantep’in ağzı sulandıran lezzetlerini derledik. Salgın sonrası dönemde mutlaka rotanıza buraya çevirin...

17.04.2020Seyahat
İzmirdeki Kerimağa Konağı restore edilecek

İzmir'deki Kerimağa Konağı restore edilecek

Ödemiş'in tarihi mahallesi Birgi'de bulunan ve 19. yüzyılda inşa edildiği değerlendirilen tarihi Kerimağa Konağı'nın restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle çalışma başlatıldı.

8.04.2020Seyahat
Türkiyenin dört kültürel değeri daha UNESCO yolunda

Türkiye'nin dört kültürel değeri daha UNESCO yolunda

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, 1’i ulusal, 3’ü çok uluslu dosya olmak üzere toplam 4 unsurun UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilmesi için başvuruda bulundu.

8.04.2020Seyahat
4 dosya Unesco yolunda

4 dosya Unesco yolunda

Türkiye, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 4 dosyayı UNESCO’ya gönderdi.

4.04.2020Gündem
Yanık Ülke ilkbaharla renklendi

'Yanık Ülke' ilkbaharla renklendi

UNESCO'nun Global Jeopark Ağı'na dahil edilen Kula-Salihli Volkanik Jeoparkı'nda binlerce yıl önce patlayan volkanların sönmüş lav kalıntıları, ilkbaharın canlı renkleriyle eşsiz manzaralara sahne oldu.

1.04.2020Seyahat
Atatürk, dedeme ‘Mevlana’nın ruhaniyeti dünyayı saracak’ demiş

Atatürk, dedeme ‘Mevlana’nın ruhaniyeti dünyayı saracak’ demiş

Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, bir yandan babasının kurduğu Uluslararası Mevlana Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdürürken, bir yandan yanlış algılarla mücadeleye devam ediyor. Karantina günleri öncesinde görüşme fırsatı bulduğum Bayru, sema ayininin günümüzde popüler bir şova dönüştürülmesini “saygısızlık” olarak nitelendirdi, “Dükkan açılışında, kaldırımda kaykayla sema edenler gördüm. Bu saygısızlık. Ama yasak da çözüm değil, bunun manevi bir hareket olduğunu anlatmak gerek” dedi. Anlatıldığında ne olduğunu ise çarpıcı bir örnekle açıkladı: “Madonna bir klibinde sema yapmak istedi, öncesinde menajeri babamla görüştü. Babam semanın aslında ne olduğunu anlatınca, Madonna klibi çekmekten vazgeçti.”

31.03.2020Magazin
Yozgatın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Yozgatda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Yozgat'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Yozgat'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

 Yozgat, Türkiye’nin son yıllarda en çok merak uyandıran, tarihi ve kültürel şehirlerinden biridir. Ülkemizin turizm potansiyeli yüksek ve her geçen günde artan bu özel şehrinde gezilecek yerler nerelerdir? Yozgat'ın ilçeleri nedir ve Yozgat hangi bölgededir? Yozgat'ın tarihi yerleri gibi konuları ve sorulara dair detaylı yanıtları sizler için araştırdık.

29.03.2020Gündem
Hatayın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Hatayda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Hatay'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Hatay'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Hatay, dinler arası hoşgörü temsilini sağlayan, kardeşlik şehridir. Sahip olduğu tarihi güzelliklerin yanında, kaplıcaları, yaylaları ve plajları ile ziyaretçilerini ağırlar. Ayrıca Hatay, Unesco tarafından da ‘’barış kenti’’ olarak seçilmiştir. Kardeşlik kenti Hatay'ın ilçeleri nedir ve Hatay hangi bölgede bulunur? Hatay' da gezilecek ve tarihi yerler nerelerdir? Gibi birçok sorunuzun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

29.03.2020Gündem
Edirnenin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Edirnede Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Edirne'nin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Edirne'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Edirne'de gezilip görülmesi gereken birçok tarihi eserin yanında doğal güzellikler de gezginleri büyülüyor. Dünya’nın ve ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Edirne’de gezilecek yerler nerelerdir? Edirne’nin ilçeleri ve Edirne hangi bölgededir? Edirne’nin tarihi yerlerini ve en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için oluşturduk.

29.03.2020Gündem
Beyaz Cennet koronavirüs önlemleri nedeniyle sessiz

'Beyaz Cennet' koronavirüs önlemleri nedeniyle sessiz

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan ve geçen yıl 2,5 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiği Pamukkale, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında, müze ve ören yerlerinin geçici süreyle ziyarete kapatılmasının ardından boş kaldı.

23.03.2020Seyahat
‘Dünya Matematik Günü’ tüm dünyada kutlanacak

‘Dünya Matematik Günü’ tüm dünyada kutlanacak

UNESCO tarafından ilan edilen ve Dünya Matematik Birliği ile ortaklaşa düzenlenen kutlama kapsamında, 100'den fazla ülkede 800'den fazla etkinlik yapılacak.

11.03.2020Eğitim
Birinci Dünya Matematik Günü tüm dünyada kutlanacak

Birinci 'Dünya Matematik Günü' tüm dünyada kutlanacak

14 Mart'ta kutlanan Pi Günü'nün kapsamı, tüm matematik spektrumunu ve tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişledi. İlk "Dünya Matematik Günü", 14 Mart'ta kutlanacak.

11.03.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Bu sorular bitmez

Hepimiz bu soruyla büyüdük: “Ne zaman?”

20.05.2020

AŞK101 dizisi, karantina bitişi ve evde mutluluk

Canım Okurlarım,Yaşadığımız bu karantina döneminin yani Covid19 sürecinin ne zaman biteceğine dair astrolojik yorumumu herkes devamlı bana soruyor. Bununla ilgili sosyal medya hesablarım da ve olayların ilk başında köşe yazımda yazmıştım ama yine de net anlaşılması için madde madde yazayım.

27.04.2020

Yanlış bilgi de virüs gibi yayılıyor

Koronavirüsle ilgili yalan yanlış birçok bilgi dolaşıyor. Bu öyle bir seviyeye ulaştı ki Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten bir açıklama geldi. BM Sekreteri bilgiyi doğrulama mecburiyeti bulunan gazetecilerin güvenilir kaynaklar olduğunu söylüyor.

19.04.2020

Atatürk, dedeme ‘Mevlana’nın ruhaniyeti dünyayı saracak’ demiş

Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, bir yandan babasının kurduğu Uluslararası Mevlana Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdürürken, bir yandan yanlış algılarla mücadeleye devam ediyor. Karantina günleri öncesinde görüşme fırsatı bulduğum Bayru, sema ayininin günümüzde popüler bir şova dönüştürülmesini “saygısızlık” olarak nitelendirdi, “Dükkan açılışında, kaldırımda kaykayla sema edenler gördüm. Bu saygısızlık. Ama yasak da çözüm değil, bunun manevi bir hareket olduğunu anlatmak gerek” dedi. Anlatıldığında ne olduğunu ise çarpıcı bir örnekle açıkladı: “Madonna bir klibinde sema yapmak istedi, öncesinde menajeri babamla görüştü. Babam semanın aslında ne olduğunu anlatınca, Madonna klibi çekmekten vazgeçti.”

31.03.2020

Durdurun dünyayı inecek var

Haftalardır Çinlilerin yedikleri ve bu yediklerinden ortaya çıkan bir virüs belasının tüm dünyayı nasıl etkilediğini konuşuyoruz. Ne, Birinci Dünya Savaşı bir Sırp milliyetçisinin Avusturya Macaristan veliahtını öldürmesi ile ne de ikinci dünya savaşı Nazilerin Polanya’yı işgal etmesi ile başlamıştır.

30.03.2020

Ey yemekçiler, bunları biliyor muydunuz?

Türk mutfağının oldukça köklü geçmişinde bilmediğimiz o kadar çok ayrıntı var ki... Yeme-içme dünyasında ilginç detayları sizler için derledim...

29.03.2020

Baharda Gezilecek En Güzel Yerler

Baharda gezmek çok güzeldir, fazla uzaklara gitmeden farklı gezi rotaları arıyorsanız size çok güzel önerilerim olacak. Geçtiğimiz perşembe - pazar gezdiğim Yedigöller, Bolu, Safranbolu, Sapanca ve Maşukiye gezimi detaylarıyla aktaracağım.

14.03.2020

Yeme-içme dünyası bu zirveyi bekliyor, çünkü...

Yeme-içme dünyasını yakından ilgilendiren bir zirve var 25 Mart’ta. Gastroekonomi Zirvesi.

11.03.2020