EKSTRA
MENÜ

Safranbolu

Safranbolu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Safranbolu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.091 Safranbolu haberi bulunmuştur.

Safranbolu, Karabük ilinin turistik bir ilçesidir. Konumu Ankara'nın 231 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ve Karabük il merkezi birbirine yakındır.

Safranbolu Haberleri

“Osmanlı’nın parmak izi” Safranbolu’da kar manzaraları mest etti

“Osmanlı’nın parmak izi” Safranbolu’da kar manzaraları mest etti

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesi kar manzaraları ile görenleri mest etti.

21.01.2021Seyahat
Trabzonda tarihi Ortamahalle teleferikle de gezilecek

Trabzon'da tarihi Ortamahalle teleferikle de gezilecek

Trabzon'da, "Doğu Karadeniz'in Safranbolu'su" olarak nitelendirilen Ortamahalle, Akçaabat ilçesine yapılacak teleferik sistemiyle yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olacak.

19.01.2021Keyif
Fethi Toker yaşamını yitirdi

Fethi Toker yaşamını yitirdi

1988-1993 ve 1996-2002 yılları arasında iki defa ÖSYM Başkanlığı yapan Prof. Dr Fethi Toker (89) hayatını kaybetti.

19.01.2021Eğitim
Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösteriliyor... Salgına rağmen nüfusunun 9 katı turist ağırladı

Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösteriliyor... Salgına rağmen nüfusunun 9 katı turist ağırladı

Tarihi konaklarıyla ünlü UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Karabük'ün Safranbolu ilçesi, geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen nüfusunun 9 katı yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı.

19.01.2021Seyahat
Karabük’te şoke eden görüntü Su samurunu tüfekle vurdular…

Karabük’te şoke eden görüntü! Su samurunu tüfekle vurdular…

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, araç çayında nesli tükenmekte olan su samuru tüfekle vurulmuş halde ölü olarak bulundu.

19.01.2021Gündem
Safranboluda kar güzelliği... Harika görüntüler ortaya çıktı

Safranbolu'da 'kar' güzelliği... Harika görüntüler ortaya çıktı

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi yapılar kar yağışıyla kartpostallık görüntüler oluşturdu.

18.01.2021Seyahat
Safranboluda turist için umutlar aşıda

Safranbolu'da turist için umutlar aşıda

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesini, 2019 yılında 318 bin 866 konaklamalı turist ziyaret ederken, bu sayı 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle 120 bin 28'e düştü. Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Özlem Urgancıoğlu, "Aşı çalışmalarıyla hastalığın ülkemizde ve dünyada azalması ile birlikte yerli ve yabancı turist bahardan itibaren tekrardan Safranbolu'ya gelmeye başlayacak diye ümit ediyoruz" dedi.

16.01.2021Seyahat
Karabük Keltepe Kayak Merkezi yılın ilk karı ile buluştu

Karabük Keltepe Kayak Merkezi yılın ilk karı ile buluştu

Karabük’te sabah saatlerinden başlayan kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde etkili oldu.

14.01.2021Seyahat
Doğasında davet var Tarih kokan şehir Safranbolu…

Doğasında davet var! Tarih kokan şehir Safranbolu…

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu, kısıtlamalardan sonra mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Meşhur tarihi evleri, doğa harikası Tokatlı Kanyonu, Mencilis Mağarası, temiz havası ve lezzetli yemekleriyle alternatif tatil arayanlar için harika bir adres…

13.01.2021Seyahat
Büyük Göztepe Tümülüsü, Friglerin izinde zamanda yolculuğa çıkaracak

Büyük Göztepe Tümülüsü, Friglerin izinde zamanda yolculuğa çıkaracak

Osmanlı döneminden kalan eserlerle UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesine gelen ziyaretçiler, turizme açılması için çalışmaların devam ettiği tümülüste Friglerin izini sürecek.

10.01.2021Seyahat
Sobadan zehirlenen aile hastaneye kaldırıldı

Sobadan zehirlenen aile hastaneye kaldırıldı!

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, sabodan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 8 kişilik Suriyeli aile, hastanede tedaviye alındı.

9.01.2021Gündem
Safranbolu kıtırı da coğrafi işaretle tescillendi

Safranbolu kıtırı da coğrafi işaretle tescillendi

Karabük’ün Safranbolu ilçesi ile özdeşleşen lezzetlerden ’Safranbolu kıtırı’ coğrafi işaret tescili aldı.

Safranbolunun tarihi konakları salgın sürecinde sahiplerine nefes oldu

Safranbolu'nun tarihi konakları salgın sürecinde sahiplerine nefes oldu

Safranbolu'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve "evde kal" çağrıları doğrultusunda apartman dairelerinde kalmak istemeyen konak sahipleri, soluğu daha önce boş tuttukları geleneksel konaklarda aldı.

6.01.2021Seyahat
Safranbolu ve Amasra, turizmde eski günlerini arıyor

Safranbolu ve Amasra, turizmde eski günlerini arıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sessizliğe bürünen Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki ilçesi Safranbolu ile tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ün yapmış Bartın'ın Amasra ilçesi, turizmde eski günlerini arıyor.

4.01.2021Seyahat
Gizli hazine Darkale, salgın sonrası turizme hazır

'Gizli hazine' Darkale, salgın sonrası turizme hazır

Manisa'da, geleneksel Türk evi mimarisine sahip yapılarıyla dikkati çeken ve vadiden geçilerek ulaşıldığı için 'gizli hazine' olarak nitelendirilen Darkale Mahallesi'nin koronavirüs salgını sonrası, turizmde hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar sürüyor.

1.01.2021Seyahat
Safran nasıl üretilir ve yetiştirilir Safran bitkisinin kullanım alanları ve faydaları

Safran nasıl üretilir ve yetiştirilir? Safran bitkisinin kullanım alanları ve faydaları

Safranın nasıl elde edildiği ve safranın faydaları, bitkilerle ilgilenenlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılan safran bitkisi ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilme özelliğine sahip. Ana vatanı Güneybatı Asya olan safran baharatı keskin bir tadı ve iyodoform ya da saman benzeri bir kokusu ile akıllara geliyor. Güçlü ve doğrudan güneş ışığını ne kadar severse safran bitkisi gölgede kalmaktan da o kadar hoşlanmıyor. İşte, safranın kullanım alanları ve faydaları.

26.12.2020Sağlık
Koronavirüs Osmanlı kentini vurdu

Koronavirüs Osmanlı kentini vurdu

Geçen yıl Çin'de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesini ziyaret eden turist sayısında dört kat düşüş yaşandı. Yaşantısı, şehir hayatı ve mimarisiyle Osmanlı'nın parmak izi olarak adlandırılan tarihi kent pandemi öncesi yılda yaklaşık 320 bin konaklamalı turist ağırlarken, bir milyondan fazla günü birlik ziyaretçi ağırlıyordu.

23.12.2020Seyahat
Tarihin koridorlarından doğanın kalbine yolculuk

Tarihin koridorlarından doğanın kalbine yolculuk

Karabük, turistik ilçesi Safranbolu ile tanınsa da hem köyleri hem de ülkemizin en önemli doğal alanlarından Yenice Ormanları’yla keşfedilmeyi bekliyor. Bozayıdan vaşağa yaban hayatının izlerini görebileceğiniz ormanlar, Yörük Köyü, Tokatlı Kanyonu ve Mencilis Mağarası gibi noktalar bölgenin önemli gezi durakları olmaya aday...

21.12.2020Seyahat
Çadır hayatından yerleşik yaşama... Türkiyenin müze köyü

Çadır hayatından yerleşik yaşama... Türkiye'nin 'müze köyü'

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, cami, çeşme ve köprüleriyle "açık hava müzesini" andıran Safranbolu merkeze 11 kilometre uzaklıkta olan Yörük köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997'de Türk-Türkmen köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi nedeniyle koruma altına alındı.

18.12.2020Seyahat
Safranbolu UNESCO ile küllerinden yeniden doğdu

Safranbolu UNESCO ile küllerinden yeniden doğdu

Mimarisi, şehir hayatı ve yaşantısıyla Osmanlı’nın parmak izi olan adlandırılan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasıyla önemli bir turizm merkezi haline geldi.

18.12.2020Seyahat
Safranbolu UNESCO ile çekim merkezi oldu

Safranbolu UNESCO ile çekim merkezi oldu

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınışının 26. yılını kutlayan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, kültürel değerlerini korumaya devam ediyor.

16.12.2020Seyahat
Doğu Marmara ve Batı Karadenizde Kovid-19 tedbirleri

Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de Kovid-19 tedbirleri

Sakarya, Bolu, Karabük, Zonguldak, Bartın ve Düzce'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sıkılaştırılan denetimler sürüyor.

14.12.2020Gündem
Sobayı yakmak isterken evi yaktı

Sobayı yakmak isterken evi yaktı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Mehmet Özdemir’in yakmaya çalıştığı sobanın parlaması sonucu yangın çıktı. Özdemir’in elleri yanarken, çıkan yangında tek katlı ev kullanılmaz hale geldi.

13.12.2020Gündem
Alkollü sürücü denetlemede ceza yedi, türkü söyledi

Alkollü sürücü denetlemede ceza yedi, türkü söyledi

Karabük’te sokağa çıkma kısıtlamasına uymayarak patlak lastikle yolculuk yaptığı sırada kontrol noktasında durdurulan alkollü ve ehliyetsiz sürücüye 10 bin 857 TL para cezası uygulandı.

10.12.2020Haber
IV. Mehmed kimdir IV Mehmed dönemi olayları ve 4. Mehmetin hayatı

IV. Mehmed kimdir? IV Mehmed dönemi olayları ve 4. Mehmet'in hayatı

IV. Mehmed 2 Ocak 1642 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1648 yılında Sultan İbrahim'in tahttan indirilmesi üzerine, henüz 6 yaşındayken padişah oldu. IV. Mehmed'in saltanatı 1687 yılına kadar toplamda 39 yıl sürdü. En önemli özelliklerinden biri ava olan meraklıydı. Bu nedenle kendisine ''Avcı'' lakabı verildi. IV. Mehmed kimdir, 39 yıl süren saltanatında hangi önemli olaylar yaşandı? Sizin için araştırdık.

10.12.2020Araştırma
Batı Karadenizin incileri: Safranbolu ve Amasra

Batı Karadeniz'in incileri: Safranbolu ve Amasra

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ile Bartın'ın Amasra ilçeleri kış mevsiminde bir başka güzellikler sunuyorlar.

9.12.2020Seyahat
Safranbolu ve Abant hafta sonu sessizliğe büründü

Safranbolu ve Abant hafta sonu sessizliğe büründü

Karabük'ün Safranbolu ilçesi ile Bolu'daki Abant Tabiat Parkı'nda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hafta sonu ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sessizlik hakim oldu.

7.12.2020Seyahat
Feyzullah Kıyıklık kimdir nereli kaç yaşında

Feyzullah Kıyıklık kimdir nereli kaç yaşında?

Feyzullah Kıyıklık, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bünyesinde 3 dönem İstanbul milletvekilliği görevinde bulundu. Hukuk Fakültesi ve Yüksek İslâm Enstitüsü mezunu olan Feyzullah Kıyıklık, Bağcılar Belediyesi'nin ilk belediye başkanı olarak 4 dönem, 15 yıl boyunca bu görevi yürüttü. Peki, Feyzullah Kıyıklık kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında merak edilen bazı bilgiler

3.12.2020Gündem
Yardım elini uzattığı anne ve kızı tarafından dolandırıldı

Yardım elini uzattığı anne ve kızı tarafından dolandırıldı

Karabük'te çevresinde yaptığı yardım ve iyiliklerle tanınan bir kişi anne ve kızı tarafından 18 bin lira dolandırıldı, üstüne bir de kendi adına sahte imza ile 550 bin liralık senet yapılarak tehditle para istenilince polise şikayetçi oldu.

2.12.2020Haber
Son dakika haberler: Yardım elini uzattığı anne ve kızı tarafından dolandırıldı

Son dakika haberler: Yardım elini uzattığı anne ve kızı tarafından dolandırıldı

Karabük'te çevresinde yaptığı yardım ve iyiliklerle tanınan bir kişi anne ve kızı tarafından 18 bin lira dolandırıldı, üstüne bir de kendi adına sahte imza ile 550 bin liralık senet yapılarak tehditle para istenilince polise şikayetçi oldu.

2.12.2020Gündem
Karabükte mutfakta çıkan yangında anne ile kızı yaralandı

Karabük'te mutfakta çıkan yangında anne ile kızı yaralandı

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde mutfakta çıkan yangını söndürmeye çalışırken yaralanan anne ile kızı, hastaneye kaldırıldı.

1.12.2020Haber
Karabükte mutfakta çıkan yangında  anne ile kızı yaralandı

Karabük'te mutfakta çıkan yangında anne ile kızı yaralandı

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde mutfakta çıkan yangını söndürmeye çalışırken yaralanan anne ile kızı, hastaneye kaldırıldı.

1.12.2020Gündem
Sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı

Sobayı yakmaya çalışırken evi yaktı!

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde benzinle tutuşturulmaya çalışılan sobanın parlaması sonucu çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

27.11.2020Gündem
150 yıllık bir konakta yaşamak

150 yıllık bir konakta yaşamak

Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Safranbolu ilçesindeki Asmazlar Konağı, inşa edilişinden bu yana içinde 8. nesili barındırıyor.

27.11.2020Seyahat
Uzman çavuşun ismi, ailesinin yaşadığı sokağa verildi

Uzman çavuşun ismi, ailesinin yaşadığı sokağa verildi

MARDİN'de görev yapan Kıdemli Uzman Çavuş İlyas Türe’nin ismi (25), Karabük'ün Safranbolu ilçesi İsmet Paşa Mahallesi'nde ailesinin yaşadığı sokağa verildi. Mahallede yetişip, eğitim alan ilk genç olan İlyas Türe'nin babası Muhtar Ercan Türe, "Oğlumla gurur duyuyorum" dedi.

27.11.2020Gündem
Karadenizde mutlaka görülmesi gereken 5 tarihi yer

Karadeniz'de mutlaka görülmesi gereken 5 tarihi yer

Manastırlar, kiliseler, tarihi konaklar, köşkler, kaleler, binlerce yıl öncesine uzanan yerleşimler ve kaya mezarlarıyla zengin bir tarihe sahip bu coğrafyada görülecek onlarca yer var. İşte mutlaka görmeniz gereken 5 yer...

26.11.2020Seyahat
Batı Karadeniz doğa turizminin gözdesi olacak

Batı Karadeniz 'doğa turizmi'nin gözdesi olacak

Türkiye'de kültür ve deniz turizminin önemli merkezilerinden birisi olan Batı Karadeniz Bölgesi, doğa turizmi ile de önemli bir bölge olacak.

25.11.2020Seyahat
Batı Karadeniz doğa turizminin gözdesi olacak

Batı Karadeniz "doğa turizmi"nin gözdesi olacak

Türkiye'de kültür ve deniz turizminin önemli merkezilerinden birisi olan Batı Karadeniz Bölgesi, doğa turizmi ile de önemli bir bölge olacak.

24.11.2020Seyahat
Karabükte otomobil, takla attı: 2 yaralı

Karabük'te otomobil, takla attı: 2 yaralı

KARABÜK’ün Safranbolu ilçesinde, kontrolden çıkarak, takla atıp, ters dönen otomobildeki 2 kişi yaralandı.

24.11.2020Gündem
‘Seval Türkeş aradı, büyük üzüntülerini dile getirdi’

‘Seval Türkeş aradı, büyük üzüntülerini dile getirdi’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün çeşitli ziyaretler için geldiği Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde partililerle bir araya geldi.

20.11.2020Gündem
Son dakika haberler... AK Partili Turan: Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı

Son dakika haberler... AK Partili Turan: Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tehdit ve hakarette bulunan Alaattin Çakıcı ile ilgili savcılık soruşturması başlatıldığını söyledi.

19.11.2020Gündem
Gölcük Tabiat Parkı sonbaharda bir başka güzel

Gölcük Tabiat Parkı sonbaharda bir başka güzel

Bolu’nu en önemli turizm merkezlerinden olan koronavirüs salgını nedeniyle girişinde HES kodu uygulaması yapılan Gölcük Tabiat Parkı, sonbaharda harika görüntüler sergiliyor.

17.11.2020Seyahat
Kamyondan düşen odunlar 2 otomobile hasar verdi

Kamyondan düşen odunlar 2 otomobile hasar verdi

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde seyir halindeki kamyonun kasasından yola düşen odun parçaları nedeniyle 2 araç hasar gördü.

15.11.2020Gündem
Türkiyenin 44 yıldır özenle korunan adresi: Safranbolu

Türkiye'nin 44 yıldır özenle korunan adresi: Safranbolu

Osmanlı döneminden kalan han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin yanında, genellikle üç katlı, 6-8 odalı, ihtiyaçlara uygun tasarlanmış, estetik biçimde şekillendirilmiş geleneksel konakların bulunduğu Karabük'ün Safranbolu ilçesinin kaderi, 44 yıl önce adeta değişti. Türkiye'deki korunması gereken yaklaşık 50 bin kültür ve tabiat varlığının 1125'ini barındıran Safranbolu, ​8 Ekim 1976'da Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından "Tarihsel ve Doğal Sit Alanı" ilan edildi.

12.11.2020Seyahat
Son dakika haberi... Kalp gözümüz açık yalanıyla eczacıyı 800 bin TL dolandırdılar

Son dakika haberi... 'Kalp gözümüz açık' yalanıyla eczacıyı 800 bin TL dolandırdılar!

Antalya'da, kendilerini diş hekimi ve çene cerrahı olarak tanıtan çift, oğluyla sorun yaşayan eczacı O.Y.'yi (75), "Kalp gözümüz açık, sana yardım ederiz" diyerek, 3 yıl boyunca yaklaşık 800 bin TL dolandırdı.

9.11.2020Gündem
Mantar toplarken kaybolan adam 15 KM uzakta bulundu

Mantar toplarken kaybolan adam 15 KM uzakta bulundu

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde ormanlık alanda kaybolan kişi, ekiplerin çalışması sonucu bulundu.

1.11.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Dut ağaçları arasında saklı hazine

Ülkemizde adı çok fazla duyulmamış, hâlâ keşfedecek çok yer olduğunu Kemaliye’yi gördükten sonra daha iyi anladım. Bir yanda boz dağları, diğer yanda dut, ceviz ve kavak ağaçlarının arasındaki ahşap evleriyle hayran kalacağınız, Erzincan’a bağlı şirin bir ilçe. Dünyanın en büyükleri arasında kabul edilen Karanlık Kanyon’daki ekstrem sporlar ve Taşyol’u ile maceraseverleri de mutlu ediyor.

17.01.2021

Zamanı telaşsızca akıtan bir kum saati Göynük

Köroğlu dağlarının engebelendirdiği coğrafyada, dik vadi duvarlarına tutunmuş bir kent Göynük. Yüz yıl öncesinin mimari örnekleriyle bezeli beyaz evlerin yamaçlara serpiştirildiği özgün bir yaşam yeri. Tarihte “Diyar’ı Akşemseddin” olarak bilinen Bolu’ya bağlı bu ilçe merkezi, hala Fatih’in hocasının anısını yaşatıyor. Bu kent sokağıyla, çarşısıyla, meydanlarıyla ve zafer kulesiyle soluk alıp veren canlı bir anıt…

29.11.2020