MENÜ

Abd Kongresi

Abd Kongresi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Abd Kongresi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.815 Abd Kongresi haberi bulunmuştur.

Abd Kongresi Haberleri

Kongre ile Trump arasında gerilim arttı

Kongre ile Trump arasında gerilim arttı

ABD Kongresi ve Başkan Donald Trump arasında Suriye konusunda yaşanan gerilim tırmandı.

17.10.2019Dünya
ABD Kongresinde Cemal Kaşıkçıyı anma etkinliği düzenlendi... Nişanlısından çağrı

ABD Kongresinde "Cemal Kaşıkçı'yı anma etkinliği" düzenlendi... Nişanlısından çağrı

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin konuşan ABD Temsilciler Meclisi Milletvekili Tom Malinowski, "Ülke olarak bu cinayetin emrini verenleri sorumlu tutmak zorundayız. ABD için hiçbir ülke veya lider böyle bir cinayeti tolere ettirecek kadar önemli olmamalı." dedi. Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ise gerçek sorumluların cezalandırılması için Kongreye gerekli adımları atması çağrısında bulundu.

17.05.2019Dünya
Türkiyenin hamlesi sonrası ABDden ilk açıklama

Türkiye'nin hamlesi sonrası ABD'den ilk açıklama!

Trump yönetiminin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasıyla birlikte, Ankara-Washington arasındaki krizlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. ABD’nin kararına tepki olarak Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç istişareler için Türkiye’ye geri çağrıldı. Kılıç'ın istişareler için Türkiye’ye geri çağırmasıyla ilgili olarak ilk yorum Pentagon'dan geldi. Sözcü Pahon, Türkiye’nin büyükelçisini çağırma kararının Washington ile Ankara arasındaki işbirliğini etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soru karşısında, “Yakın NATO müttefikimiz Türkiye ile çeşitli ortak güvenlik kaygılarımız konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz. DEAŞ’ı yenmeye dönük operasyonlarda vazgeçilmez bir ortak olmayı sürdürüyorlar” dedi.

15.05.2018Dünya
Son 60 yıldaki 6ıncı kriz İşte Türkiye-ABD arasındaki krizlerin tarihi....

Son 60 yıldaki 6'ıncı kriz! İşte Türkiye-ABD arasındaki krizlerin tarihi....

ABD ve Türkiye tarihte ilk kez karşılıklı olarak vize başvurularını askıya aldı. İki ülke arasındaki son gerilim Washington-Ankara hattında daha önce çıkan krizleri de akıllara getirdi. BBC Türkçe'ye konuşan Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Faruk Loğoğlu, 1 Mart tezkeresi ve "çuval olayı" sırasında ABD ile yaşanan krizin birinci derecede tanığı olarak iki ülke ilişkilerinde bugüne dek öne çıkan 6 krizi ve son vize gerilimini değerlendirdi.

10.10.2017Dünya
ABDde hükümet Trumpın 100 günü dolmadan kapanabilir

ABD'de hükümet Trump'ın 100 günü dolmadan kapanabilir

ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin ilk 100 günü dolmadan "kapandığı" ilk başkan olarak tarihe geçebilir.

27.04.2017Dünya
Trumpın kravat tercihi olay oldu

Trump'ın kravat tercihi olay oldu!

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre'deki ilk konuşmasını gerçekleştirdi. Şu ana kadar alametifarikası haline gelen kırmızı kravatıyla kamuoyunun karşısına çıkan Trump'ın bu kez lacivert üzerine beyaz çizgili bir kravat tercih etmesi dikkat çekti. Trump'ın Cumhuriyetçilerin rengi olan kırmızıdan vazgeçmesi ve konuşma boyunca ABD Başkanı'nın arkasında duran Yardımcısı Mike Pence ile Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ın da mavi renkli kravat takmış olmaları sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

1.03.2017Dünya
Enerji şirketlerine iyi haber

Enerji şirketlerine iyi haber

ABD Kongresi, Amerikan enerji ve maden şirketlerinin hükümetlere yaptığı ödemeleri halka beyan etmesini gerektiren düzenlemenin iptalini öngören yasa tasarısını kabul etti.

4.02.2017Ekonomi
Kongre de  yenilendi

Kongre de yenilendi

ABD’de dün Kongre seçimleri de yapıldı. 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tümü ve 100 üyeli Senato’nun da 34 üyesi yenilendi.

8.11.2016Dünya
ABD Kongresinde güvenlik alarmı

ABD Kongresi'nde güvenlik alarmı

ABD Kongre binasında şüpheli bir kişinin fark edilmesi üzerine durdurulan giriş ve çıkışlar 40 dakikalık aranın ardından normale döndü.

8.07.2016Dünya
ABDde istismara Kongre el attı

ABD'de istismara Kongre el attı

ABD’de çocuk istismarı artmaya başlayınca, Kongre duruma el koydu ve bir rapor hazırlattı. Raporda ülkede her gün 4 ila 8 çocuğun istismar ve aile ihmali sonucu öldüğüne dikkat çekilerek acilen yapılması gerekenler sıralandı.

6.04.2016Dünya
Davutoğlu, ABD Kongresi heyetiyle buluştu

Davutoğlu, ABD Kongresi heyetiyle buluştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD Kongresi heyetini kabul etti.

1.07.2015Dünya
ABD Kongre üyelerinden İsraili eleştiren mektup

ABD Kongre üyelerinden İsrail'i eleştiren mektup

ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi kanadından bir grup üye, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye mektup göndererek, Obama yönetiminden İsrail'e, Filistinli çocuklara yönelik sistematik kötü muamelelerini derhal sona erdirmesi için baskı yapmasını istedi.

25.06.2015Dünya
ABD Kongresi’nin analizi: Erdoğan’dan bağımsız AK Parti fırsatı doğabilir

ABD Kongresi’nin analizi: Erdoğan’dan bağımsız AK Parti fırsatı doğabilir

ABD Kongresi’ne bağlı düşünce kuruluşu Kongre Araştırma Merkezi, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri’nin sonuçlarına yönelik bir değerlendirme yayımladı. Raporda, “Diğer partilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceliklerine karşı direnci, AKP’nin önde gelenlerine Erdoğan’dan daha bağımsız farklı bir gündem ve siyasi kimlik geliştirme fırsatı sağlayabilir” dendi.

19.06.2015Dünya
ABD Kongresi binasının bahçesine helikopterle böyle indi

ABD Kongresi binasının bahçesine helikopterle böyle indi

ABD’nin başkenti Washington’da ABD Kongresi’nin mali politikasını protesto etmek isteyen bir kişi, tek kişilik helikopteri ile Kongre binasının bahçesine izinsiz iniş yaptı.    ABD’de yaşayan bir kişi, ülkenin Florida eyaletinden başkent Washington’a gelerek, ABD Kongresi bahçesine tek kişilik helikopteri ile iniş yaptı. Pilotun uçuşa yasak hava sahasını ihlal ederek Kongre binasının batı bahçesine iniş yapmasının ardından güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındığı bildirildi. Olayın ardından bölgede güvenlik önleminin en üst düzeye çıkarıldığı ve binaya ait kapıların kilitlendiği belirtildi. Amerikalı yetkililer tarafından konuyla ilgili detaylı açıklama yapılmazken, pilotun Kongre’nin mali politikasını protesto ederek yapılan yolsuzluklara dikkat çekmek amacıyla böyle bir eylem gerçekleştirdiği belirtildi.  WASHINGTON (İHA)

16.04.2015Haber
ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi'nde 1915 yılı olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu.

19.03.2015Dünya
ABD’de nükleer İran kapışması

ABD’de nükleer İran kapışması

ABD Başkanı Barack Obama, İran’la herhangi bir uzlaşmaya varılabilmesi için öncelikle Tahran’ın mevcut nükleer enerji programını en az 10 yıl dondurması gerektiğini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise tezahüratlarla karşılandığı ABD Kongresi’ndeki beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. Netanyahu, defalarca alkışlarla kesilen tartışmalı konuşmasında, ABD'nin en yüksek yasama organında ABD Başkanı’nın İran politikasına açık açık karşı çıktı.

3.03.2015Dünya
Kongrede İran kapışması

Kongre'de İran kapışması

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Kongresi'nde konuştu.

3.03.2015Dünya
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan mektup açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan mektup açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, 88 Temsilciler Meclisi üyesinin imzası ile Dışişleri Bakanı John Kerry’e gönderilen ve Türkiye’de geçtiğimiz aralık ayında yaşanan gözaltı kararları ile ilgili kaygıların yer aldığı mektuba cevap vereceklerini açıkladı.

7.02.2015Dünya
ABD Kongresi’nden Kerry’ye Gülen mektubu

ABD Kongresi’nden Kerry’ye 'Gülen' mektubu

Amerikan Kongresi’nin 88 üyesi Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry’ye bir mektup yazarak, Kerry’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmasını ve Türkiye’de Fethullah Gülen’le bağlantılı gazetecilere yönelik son gözaltıları gündeme getirmesini istedi.

5.02.2015Dünya
Obamadan seçim değerlendirmesi: Sizi duyuyorum

Obama'dan seçim değerlendirmesi: Sizi duyuyorum

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin zaferi ile sonuçlanan ara seçimlerin ardından uzlaşı mesajı verdi. Amerikalıların çoğunluğunun Washington’da işlerin doğru gitmediğine inandığını dile getiren Obama, seçmenlere "Sizi duyuyorum" diye seslendi.

6.11.2014Dünya
Cumhuriyetçiler ezdi

Cumhuriyetçiler ezdi

ABD’deki ara seçimler Cumhuriyetçiler için beklenenden büyük bir zaferle sonuçlandı. Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato’yu da kaybeden Demokratlar, sonuçtan Beyaz Saray’ı sorumlu tutttu. Obama da Kongre’yi yitirmiş ve bir daha seçilme şansı olmayan bir başkan olarak, geri kalan son iki yılında resmi olarak bir ‘topal ördek’ oldu.

5.11.2014Dünya
ABDde ara seçimler: Obama iki cephede de kaybetti

ABD'de ara seçimler: Obama iki cephede de kaybetti

ABD'deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti.

5.11.2014Dünya
Obama Suriyeli muhalifler için Kongreden bütçe istedi

Obama Suriyeli muhalifler için Kongre'den bütçe istedi

ABD'de Obama yönetimi, Kongre'den, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Suriye'nin komşuları ile Suriyeli muhalifleri desteklemek için 1 milyar, Suriye'deki ılımlı muhalifleri doğrudan eğitmek ve onları teçhizatlandırmak için de 500 milyon dolarlık bütçe talep etti.

27.06.2014Dünya
ABD Temsilciler Meclisinde Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi'nde Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Türkiye ve KKTC'deki Hıristiyan mülklerinin ABD Dışişleri Bakanı'nca takip edilmesini öngören Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı kabul edildi.

26.06.2014Dünya
Ermeniler bastırdı Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı gündeme alındı

Ermeniler bastırdı Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı gündeme alındı

ABD Kongresi'nde çarşamba günü oylanması planlanırken Musul krizi nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelenen, Türkiye’deki Hıristiyan mallarına dair 4347 sayılı Türkiye aleyhtarı yasa tasarısı, Ermeni diasporasının baskılarıyla 26 Haziran’da tekrar gündeme alındı. Ancak Türkiye’ye yönelik suçlayıcı ifadelerin yumuşatılması ve oylama dışında tasarı için özel bir oturum yapılmaması şartıyla.

20.06.2014Dünya
ABDde Türkiye aleyhtarı tasarı patlaması

ABD'de Türkiye aleyhtarı tasarı patlaması

Türkiye’deki Twitter ve YouTube yasaklarının da etkisiyle, ABD Kongresi’nde Türkiye aleyhtarı karar tasarılarında patlama yaşanıyor. Bir Senato kınaması, Başkan Obama’ya giden bir şikâyet mektubu, Hıristiyanların Türkiye’de el konulan mallarına ilişkin bir tasarının ardından, şimdi de Temsilciler Meclisi’nde Türk hükümetini sert bir dille eleştiren ve sosyal medya yasaklarını kaldırmaya davet eden başka bir karar tasarısı hazırlandı.

2.04.2014Dünya
Obama’dan metadata reformu

Obama’dan 'metadata' reformu

Dünyayı sarsan NSA dinleme skandalının ardından, Beyaz Saray Yönetimi, Başkan Barack Obama’nın ‘metadata’ denilen telefon dökümleri arşivi ile ilgili Kongre’ye yeni bir düzenleme sunacağını açıkladı. Bu hafta içinde hazırlanacak önerge doğrultusunda, eski CIA görevlisi ve NSA taşeronu Edward Snowden’ın gazetelere sızdırdığı belgeler sonrası ortaya çıkan uygulamanın sona ereceği, NSA’in sistematik olarak tüm ABD’lilerin telefon dökümlerini beş yıl boyunca kayıt altında tutmasının artık mümkün olmayacağı öğrenildi.

25.03.2014Dünya
Kerry: Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz

Kerry: Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Kongresi’nin Senato Tahsisatlar Komitesi’nin Dış Operasyonlar Alt Komitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile çok yakın çalıştıklarını söyledi.

14.03.2014Dünya
Obama şah Boehner mat

Obama şah Boehner mat

Amerikan Kongresi, dün gece ülkenin temerrüde düşme riskini son anda engelledi. Gece yarısına saatler kala yapılan oylamayla Yönetim’e şubata kadar borçlanma yetkisi tanındı. Ocak ayına kadar sürecek geçici bir çözümle de 16 gün kapalı kalan federal hükümet bu sabah yeniden açıldı. Kazanan Obama, kaybeden Boehner oldu.

17.10.2013Ekonomi
ABDde kriz bitti

ABD'de kriz bitti

ABD Kongresi’nin Demokrat ve Cumhuriyetçi liderleri dün öğlen saatlerinde ülkeyi temerrüt riskinden kurtaracak çözüm üzerinde uzlaştılar. Amerikan Hükümeti’nin bu sabah sona erecek borç tavanının yükseltilmesi için dünya nefesini tutup planın onaylanmasını bekledi.

16.10.2013Ekonomi
Rusya’nın önerisi olumlu

Rusya’nın önerisi olumlu

ABD Başkanı Barack Obama G-20 toplantısından döner dönmez Amerikan halkını ve dün tatilden dönen Kongre üyelerini Suriye’yi vurmanın iyi bir fikir olduğu konusunda ikna etmek için harıl harıl çalışmaya başladı.

9.09.2013Gündem
Chomsky: BM onayı olmadan Suriyeye müdahale etmek savaş suçu olur

Chomsky: BM onayı olmadan Suriye'ye müdahale etmek savaş suçu olur

ABD'li savaş karşıtı aktivist ve yazar Noam Chomsky, Kongre'den onay çıksa bile Birleşmiş Milletler'in onayı olmadıkça ülkesinin Suriye'ye müdahalesinin bir savaş suçu olacağı görüşünde.

4.09.2013Gündem
Protestolar eşliğinde üçü birden ifade verdi

Protestolar eşliğinde üçü birden ifade verdi

Obama’nın Suriye’yi vurmak için Amerikan Kongresi’nden izin istemesi sonrası Yönetimin Kongre lobisi tam gaz sürüyor. Obama, dün resmi temaslar için ülkeden ayrılmadan önce son dakikaya kadar Kongre üyeleriyle görüşürken ülkenin Dışişleri, Savunma bakanları ve Genelkurmay Başkanı da yan yana oturup Senato’ya saldırı için ifade verdiler. İfade sırasında salondan sık sık protestolar duyuldu.

3.09.2013Gündem
Hollande: Suriye için tek başımıza yola çıkmayız

Hollande: Suriye için tek başımıza yola çıkmayız

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Alman mevkidaşı Joachim Gauck ile Elysee Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, ilk kez ABD Kongresi'nin Suriye'ye askeri müdahaleye karşı karar alması durumunda Fransa'nın alacağı tavrı açıkladı.

3.09.2013Gündem
ABD bir şeyler yapmalı

ABD bir şeyler yapmalı

ABD Kongresi, Mayıs sonunda başlayan ve 6 kişinin ölümüne neden olan Gezi Parkı protestolarıyla ilgili geçen ay Temsilciler Meclisi kanadında yapılan özel oturumun ardından, dün de Senato’da aynı çerçevede başka bir toplantı gerçekleştirdi.

31.07.2013Gündem
‘Soykırım’ taktikleri tutmadı

‘Soykırım’ taktikleri tutmadı

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen Türkiye’de din özgürlüğünün genişletilmesi çağrısı, yasanın eleştirel yönüne rağmen Ankara’nın Washington’daki ağırlığını bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin talebi yönünde tasarıda ‘soykırımı’ çağrıştıran ifadeler metinden ayıklandı.

22.07.2011Gündem
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ABDye gidecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ABD'ye gidecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gidecek.

29.05.2011Ekonomi
Vermiyor

Vermiyor

Daha birkaç ay öncesine kadar terörle mücadele için Süper Kobra helikopter göndereceğini vaat eden ABD yönetimi, Yahudi lobisinin baskılarıyla Türkiye’ye silah satışlarını durdurdu. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Kongresi’nde yoğun bir lobi çalışması başlatacaklarını açıkladı. Lobi kampanyasına Türkiye ile iş yapan STM gibi bazı firmalar da katılacak.

31.08.2010Dünya
FED: Düşük faize ihitiyacımız var

FED: Düşük faize ihitiyacımız var

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, ekonominin toparlanması için düşük faiz oranlarına hala ihtiyaç olduğunu bildirdi.

25.03.2010Ekonomi
Karakışta hayat durdu soykırım tasarısı durmadı

Karakışta hayat durdu soykırım tasarısı durmadı

Washington’da kar fırtınası var. Televizyonlar tarihi fırtına diye duyuruyor çünkü pazartesi gününe kadar kentteki tüm aktiviteler iptal edildi, işyerleri, kiliseler kapandı, herkes eve yiyecek stoğu yapıp bu akşam oynanacak Amerikan futbol liginin final maçını beklemeye başladı.

7.02.2010Dünya
Kayıp Sembol’e geri sayım başladı

Kayıp Sembol’e geri sayım başladı

Amerikalı yazar Dan Brown’ın 15 Eylül’de piyasaya çıkacak “The Lost Symbol” (Kayıp Sembol) isimli kitabının kapağı tanıtıldı.

8.07.2009Dünya
2000 yılında boşanacaklardı

2000 yılında boşanacaklardı

Bugün aralarından su sızmayan Obama çiftinin, 2000 yılında boşanmanın eşiğine geldiği bildirildi.

8.06.2009Dünya
Lula: Zengin ülkelerin mali sorumsuzluğu fakire dert

Lula: Zengin ülkelerin mali sorumsuzluğu fakire dert

Paketin onaylanmaması tüm dünyada şaşkınlık yaratırken, bazı değerlendirmeler şöyle:.

30.09.2008Ekonomi
Türkiye ile PKKyı aynı kefeye koydu

Türkiye ile PKK'yı aynı kefeye koydu

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt Yönetimi Parlamentosu Başkanı, Türkiye'yi rahatsız edecek açıklamalar yapmaya devam ediyor.

28.11.2007Gündem
PKK’yı kınama tasarısı

PKK’yı kınama tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi’nin 3 milletvekili, terör örgütü PKK’yı kınayan, Türk halkı ve hükümetiyle dayanışmayı vurgulayan ve ABD yönetimini, PKK ile mücadelede yeni bir özel temsilci atamaya çağıran bir tasarı sundu.

6.11.2007Gündem