MENÜ

Felsefe

Felsefe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Felsefe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 8.368 Felsefe haberi bulunmuştur.

Felsefe Haberleri

Ahmed Arif kimdir Ahmed Arif ölüm yıl dönümünde anılıyor - İşte Ahmed Arifin hayatı ve şiirleri...

Ahmed Arif kimdir? Ahmed Arif ölüm yıl dönümünde anılıyor - İşte Ahmed Arif'in hayatı ve şiirleri...

Türk şiirinde önemli bir yer edinen şair Ahmed Arif, vefatının 29'uncu yılında anılıyor. Hayattayken yayımlanan tek şiir kitabı 'Hasretinden Prangalar Eskittim' le tanınan Ahmed Arif 'Hasretinden Prangalar Eskittim', 'Ay Karanlık', 'Sevdan Beni', 'Suskun' ve 'Akşam Erken İner Mapushaneye' adlı şiirlere imza atmıştır. Peki, Ahmed Arif kimdir? İşte Ahmed Arif'in hayatı ve şiirleri...

2.06.2020Gündem
Hasretin şairi: Ahmed Arif

Hasretin şairi: Ahmed Arif

"Hasretinden Prangalar Eskittim", "Ay Karanlık", "Sevdan Beni", "Suskun" ve "Akşam Erken İner Mapushaneye" adlı şiirlere imza atan Ahmed Arif'in vefatının üzerinden 29 yıl geçti.

1.06.2020Keyif
Felsefenin şairi öldü

Felsefenin şairi öldü

Türkiye’nin önde gelen felsefecilerinden, yazar, şair ve çevirmen Oruç Aroba ‘72) vefat etti. Son yıllarda İzmir’de yaşayan ve çalışmalarını orada sürdüren Aruoba, 72 yaşındaydı. Aruoba doğum yeri olan Karamürsel’de toprağa veriliyor.

1.06.2020Keyif
Oruç Aruoba hayatını kaybetti

Oruç Aruoba hayatını kaybetti

Akademisyen olarak başladığı kariyerine yazar, şair ve felsefeci olarak devam eden Oruç Aruoba, 72 yaşında vefat etti.

31.05.2020Magazin
Oruç Aruoba kimdir Oruç Aruoba hayatını kaybetti

Oruç Aruoba kimdir? Oruç Aruoba hayatını kaybetti

Oruç Aruoba merak edilen isimler arasında yerini aldı. Aruoba’nın 72 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Vatandaşlar bu açıklamanın ardından Oruç Aruoba’nın hayatını ve eserlerini araştırmaya başladılar. İşte 14 Temmuz 1948 yılında Karamürsel’de dünyaya gelen Aruoba ile ilgili merak edilenler…

31.05.2020Gündem
Varoluşçu felsefenin gözünden ‘insan olma halleri’

Varoluşçu felsefenin gözünden ‘insan olma halleri’

Klinik psikolog Ferhat Jak İçöz de ‘Kendin Olmanın Dayanılmaz Hafifliği’nde Sartre, Heidegger, Nietzsche, Kierkegaard gibi büyük filozofların rehberliğinde cinsellik, yemek, bağımlılık, ölüm, âşık olmak, yalnızlık, kayıp gibi kırk farklı temayı varoluşçu psikoterapist gözüyle anlatıyor.

28.05.2020Kitap Sanat
Olgu ne demek Olgu nedir Olgu TDK kelime anlamı

Olgu ne demek? Olgu nedir? Olgu TDK kelime anlamı

Olgu kelimesi gündelik yaşamda çok sık görülen ancak anlamı tam olarak bilinmeyen sözcükler arasında bulunuyor. Özellikle bilimsel makalelerde ya da farklı metinlerde çok sık karşılaşılmaktadır. Peki, olgu ne demek? Olgu nedir? Olgu TDK kelime anlamı hakkında detaylar.

23.05.2020Gündem
Eylül’den yeni albüm

Eylül’den yeni albüm

Elektronik pop soundu ve alternatif duruşuyla Eylül, Çok Kalbimi Kırdın teklisi ve Düğüm EP’sinin ardından, yeni albümü 'Dokuzuncu Dünya Savaşı' ile müzik dünyasındaki yürüyüşüne devam ediyor.

22.05.2020Keyif
Kelebek etkisi nedir Edward N. Lorenzin meşhur kelebek etkisi örneği

Kelebek etkisi nedir? Edward N. Lorenz'in meşhur kelebek etkisi örneği

Gündemdeki haberler ardından 'kelebek etkisi' terimi bir kez daha gündeme geldi. Doğayı daha iyi anlayabilmemizi sağlayan kelebek etkisi, ekonomi, psikoloji, felsefe ve politika gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Peki, kelebek etkisi tam olarak nedir? Kelebek etkisinin anlamıyla ilgili bilgileri derledik.

20.05.2020Gündem
Pragmatik Ne Demek Pragmatik Nedir Pragmatik Tdk Kelime Anlamı

Pragmatik Ne Demek? Pragmatik Nedir? Pragmatik Tdk Kelime Anlamı

Pragmatik kelimesi felsefe üzerinden ele alınarak pragmatizm şeklinde ifade edilebilmektedir. Aynı zamanda belli bir kelime anlamı da bulunur. Peki pragmatik ne demek? Pragmatik nedir? Pragmatik TDK kelime anlamı konusunda bilinmesi gerekenler.

19.05.2020Gündem
Dogmatik Ne Demek Dogmatik Nedir Dogmatik Tdk Kelime Anlamı

Dogmatik Ne Demek? Dogmatik Nedir? Dogmatik Tdk Kelime Anlamı

Felsefi açıdan önemli bir yere sahip olan dogmatik kelimesi, günümüzde pek çok kişi tarafından da merak ediliyor. Özellikle derin bir felsefi anlamı olduğunu söylemek mümkün. Peki, dogmatik ne demek? Dogmatik nedir? Dogmatik TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler.

19.05.2020Gündem
Sezai Karakoç Kimdir Sezai Karakoçun Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Sezai Karakoç Kimdir? Sezai Karakoç'un Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Günümüzde bilindik pek çok yazar ve şair bulunmaktadır. Türk edebiyatına katkısı olmuş olan bu şairlerden biri de Sezai Karakoç'tur. Sezai Karakoç eserleri ve hayatı haftanın en çok araştırılan trendlerin arasında yer aldı. Peki, bu kadar fazlaca araştırılan Sezai Karakoç kimdir? Sezai Karakoç'un kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Sezai Karakoç'a dair tüm detaylar.

18.05.2020Gündem
Ahmet Muhip Dıranas Kimdir Ahmet Muhip Dıranasın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok önemli şahsiyetler yer almaktadır. Özellikle günümüzde edebiyat derslerinde sıklıkla duyduğumuz isimleden olan Ahmet Muhip Dıranas'da o değerli şahsiyetlerden biridir. Gerek eserleri gerekse de hayatı eğitim sisteminde yer almaktadır. Peki Ahmet Muhip Dıranas kimdir? Ahmet Muhip Dıranas'ın kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Ahmet Muhip Dıranas'a dair bütün detayları derledik.

18.05.2020Gündem
Ahmet Arif Kimdir Ahmet Arifin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Ahmet Arif Kimdir? Ahmet Arif'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatına katkısı bulunan pek çok yazar vardır. Ahmet Arif yazmış olduğu eserleri ve şiirleri ile Türk edebiyatına yön vermiştir. Yaşamı boyunca kendini Türk edebiyatına adayan Ahmet Arif en kıymetli şairler arasında yer alır. Peki Ahmet Arif kimdir? Ahmet Arif 'in kısaca hayatı, eserleri (kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Ahmet Arif'in hayatı ve şiirlerini sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Pusulamız bilim, hedefimiz dünya vatandaşlığı olmalı

Pusulamız bilim, hedefimiz dünya vatandaşlığı olmalı

Her yıl Mayıs ayının 19’unda coşkuyla kutladığımız Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız, bu yıl, gösterişten uzak, sakin ve durgun geçiyor. Kim bilir, belki de bu durgunluk, Atatürk’ün biz gençlere armağan ettiği modern Türkiye Cumhuriyeti’nin değerini ve o cumhuriyeti muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma yükümlülüğümüzü hatırlamamız adına eşsiz bir fırsattır. Nitekim, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir nevi hazinesi gibi olan gençler, damarlarındaki asil kandan aldığı güçle, bilimin ve aklın işaret ettiği yönde, durmadan yürümeli ve insanlığın yararına çalışmak için mücadele etmelidir.

18.05.2020Eğitim
Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

Türkiye bilim alanı sıralamasında dünyanın en iyileri arasında

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarınca açıklanan açıklanan "61 bilim alanı sıralaması"na, 36 bilim alanındaki çalışmalarıyla 37 üniversite ile giren Türkiye, 100 ülke arasında 18'inci sıraya yerleşti.

18.05.2020Teknoloji
Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18inci sırada

Türk üniversiteleri bilim alanı sıralamasında dünyada 18'inci sırada

ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarı'nca açıklanan ‘61 bilim alanı sıralaması’nda 100 ülkeden üniversiteler yer alıyor. Geçen yıl 61 alanın 28'inde yer alan Türk üniversiteleri, bu yıl 61 alanın 36'sında yer buldu. Sıralamada 61 alanın 20'sinde Çin, 20'sinde ise ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. 61 alanın 16'sında birinci olan Harvard, dünya liderliğini sürdürürken Çin'den Tsinghua Üniversitesi de 11 alanda birinci oldu.

16.05.2020Eğitim
Asırlık üniversite amfilerini halka açıyor

 Asırlık üniversite amfilerini halka açıyor

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, 150'inci kuruluş yıl dönümünü kutladığı bugünlerde, ilk yıllarında hayata geçirdiği herkese açık 'Darülfünun Dersleri'nin benzerini yeniden hayata geçiriyor.

15.05.2020Eğitim
Avicenna (İbni Sina) kimdir İbni Sinanın hayat öyküsü

Avicenna (İbni Sina) kimdir? İbni Sina'nın hayat öyküsü

Çalışmalarıyla dünya tıp tarihine adını altın harflerle yazdıran unutulmaz bilim insanı ve tabip İbni Sina ya da batılılar tarafından bilinen isiyle Avicenna, küresel tıbbın gelişimine ışık tutan ve önemli katkıları olan biri isim. 11. yüzyılda yaşamış ünlü İslam dünyasının yetiştirdiği ünlü hekim ve filozof İbn-i Sina'nın hayat öyküsü merak ediliyor. Peki, Avicenna yani İbni Sina kimdir?

15.05.2020Gündem
Füsun Onurun minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var

'Füsun Onur'un minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var'

2021’de 59’uncusu düzenlenecek dünyanın en prestijli sanat etkinliği 59. Venedik Bienali kapsamındaki Türkiye Pavyonu’nda kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur yer alacak. Serginin köratörlüğünü üstlenen Bige Örer, “Koronavirüs salgını nedeniyle yavaşlamayı deneyimlediğimiz böyle bir zamanda Füsun Onur’un minimalist bakışının, felsefeden, edebiyattan, müzikten beslenen yaratıcı gücünün tüm sakinliği içinde sessiz bir çığlık gibi yankılanacağına inanıyorum” diyor.

15.05.2020Kitap Sanat
Ramazan Lezzetleri sunucusu Pınar Altuğ kimdir Pınar Altuğun eşi Yağmur Atacan kimdir, kaç yaşında

Ramazan Lezzetleri sunucusu Pınar Altuğ kimdir? Pınar Altuğ'un eşi Yağmur Atacan kimdir, kaç yaşında?

Uzun süredir ekran projelerinden uzak olan Pınar Altuğ, bir yemek programıyla ekranlara geri döndü. Çocuklar Duymasın dizisiyle yıldızı parlayan Pınar Altuğ'un hayatı da yeni programıyla bir kez daha gündeme geldi. Peki, Ramazan Lezzetleri sunucusu Pınar Altuğ kimdir? Pınar Altuğ'un eşi Yağmur Atacan kimdir, kaç yaşında?

13.05.2020Televizyon
Son Dakika | Antalyaspordan Nazım Sangarenin transferi için Galatasaraya yeşil ışık

Son Dakika | Antalyaspor'dan Nazım Sangare'nin transferi için Galatasaray'a yeşil ışık!

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, Spor Arena'nın Instagram canlı yayınında Süper Lig'in başlama durumu, koronavirüs ve transfer konuları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

9.05.2020Futbol
Sineğin rehberliğinde hayatın hikâyesi

Sineğin rehberliğinde hayatın hikâyesi

Latin Amerika’nın yeni yeni tanıştığımız ilginç yazarı Augusto Monterroso bu kez bir sineğin rehberliğinde, hatta o sineğin kendisine dönüşmüş haliyle karşımızda. Yazar ‘Devridaim’de sineği hikâye, şiir, deneme, eleştiri, mizah, felsefe arasında bir uyandırma efekti olarak kullanıyor.

7.05.2020Kitap Sanat
Kitap satışları internete kaydı... En çok boyama kitabı satılıyor

Kitap satışları internete kaydı... En çok boyama kitabı satılıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinde kalan çocuklar için önerilen aktivitelerden biri de kitap okumak. Hem eğitici hem eğlenceli olan bu aktivite ailelerin öncelikleri arasında.

4.05.2020Eğitim
Gençler öğrenmekten zevk almayı öğrenmeli

Gençler öğrenmekten zevk almayı öğrenmeli

Beş çocuklu mütevazı bir ailenin en büyüğü olarak dünyaya gelen Prof. Dr. Haluk Gürgen, çocukluğu döneminde okuduğu şiir ve dinlediği hikayelerin, en önemlisi okuduğu kitapların bugünlere gelmesinde en büyük katkı olduğunu belirtiyor.

1.05.2020Eğitim
Kılıçdaroğlu imam hatiplilerle buluştu

Kılıçdaroğlu imam hatiplilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, videokonferans ile bir araya geldiği imam hatiplilere, “Sizlerin, İslam dünyasında yeni bir çığır açmanız lazım. Yeni bir felsefe, yeni bir anlayış ortaya koymanız lazım. İnsanlar kardeş olmalı, kin ve öfke ile birbirine yaklaşmamalı” dedi.

1.05.2020Gündem
‘Bütün sevgililerimi terk ettim’

‘Bütün sevgililerimi terk ettim’

Felsefeci ve yazar Önay Sözer son romanı ‘Sarsılanlar’da eksene yine insan ilişkilerini koyup, buna felsefi ve psikolojik açıdan yaklaşıyor. Okurdan emek isteyen, üzerinde düşünmesini, tartışmasını isteyen bir anlatı bu...

30.04.2020Kitap Sanat
İkinci hayata açılan kapı

'İkinci hayat'a açılan kapı

Türkiye’nin insan, toplum, düşünce dönemeçleriyle ilgili çarpıcı incelemeleriyle tanınan Nurdan Gürbilek, yeni kitabı ‘İkinci Hayat’ta eve, yuvaya, yurda dönmek kadar oradan çıkmak arzusuna da göz kırpıyor. Kendiliğinden bir ‘İkinci Hayat’a dönüşen koronavirüs günleri için ufuk açıcı, sorgulayıcı bir kitap.

30.04.2020Kitap Sanat

'Haziran maziran derken...'

Çıkacakları sabırsızlıkla beklerken, ‘eskiye rağbet etmezsen bitpazarına nur yağmaz’ diyerek, son zamanlarda okuduğum birkaç kitaptan söz edeyim, altını çizdiğim bu kitapları size de önereyim istedim.

30.04.2020Kitap Sanat
Pathos ile 20. Yüzyıl Latin Amerika şiirine yolculuk

Pathos ile 20. Yüzyıl Latin Amerika şiirine yolculuk

Edebiyat, sanat ve felsefe dergisi Pathos dördüncü sayısında açılışı yirminci yüzyıl Latin Amerika şiiri dosyasıyla yapıyor ve Jose Marti'den Pablo Neruda'ya Latin şairlerin izini sürüyor. Dergi kapağına da taşıdığı çağdaş Rus kültürünün efsaneleşmiş figürü Vladimir Visotski üzerine geniş çalışmaya yer veriyor.

28.04.2020Kitap Sanat
Subjektif Ne Demek Subjektif Olmak Nedir Subjektif Tdk Kelime Anlamı

Subjektif Ne Demek? Subjektif Olmak Nedir? Subjektif Tdk Kelime Anlamı

Subjektif halk arasında en çok merak edilen ve internet üzerinde araştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Birçok kişi bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek için bilgi almaya çalışıyor. Peki, subjektif ne demek? Subjektif olmak nedir? Subjektif TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler.

27.04.2020Gündem
Türklere çok şey borçluyuz

Türklere çok şey borçluyuz

Bundan birkaç hafta önce gazetelerde Almanya’nın eski Çalışma Bakanı Norbert Blüm’ün kan zehirlenmesi nedeniyle kollarının ve bacaklarının felç olduğu haberlerini okudum. Tabii tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunu da. Daha bir yıl öncesine kadar çakı gibi olan Norbert Blüm’ün geçen hafta cuma günü sabaha karşı 84 yaşında yaşamını yitirdiğini okuyunca, kendimi birden 80’li yıllarda buluverdim.

27.04.2020Avrupa
Almanya ‘sosyal vicdanı’nı kaybetti

Almanya ‘sosyal vicdanı’nı kaybetti!

Almanya’da siyasetin sosyal vicdanı olarak tanınan ve en sevilen eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Norbert Blüm 84 yaşında hayatını kaybetti.

24.04.2020Avrupa
Naziat Suresi Oku - Naziât Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Naziat Suresi Oku - Naziât Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Naziat Suresi mushaftaki sıralamada yetmiş dokuzuncu, iniş sırasına göre seksen birinci sûredir. Nebe’ sûresinden sonra, İnfitâr sûresinden önce Mekke’de inmiştir. Peki, Naziat Suresinin anlamı nedir, Naziât Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıl? 'Naziat Suresi Oku' sayfamızdan Naziât Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali) bilgilerine ulaşabilirsiniz. İşte Naziât Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

21.04.2020Namaz Sureleri
Çılgın bir seyahati anlatan ya da çok sevdiğimiz bir şehri yaşatan filmler

Çılgın bir seyahati anlatan ya da çok sevdiğimiz bir şehri yaşatan filmler

‘Evde Kal’dığımız zamanlarda film izlemek, yapabildiğimiz aktivitelerin başında geliyor. Gelin şimdi de kahramanlarıyla birlikte bir şehri doyasıya yaşatan ya da seyahatle dopdolu birbirinden güzel filmlere göz atalım. Sizin için seyahat temalı filmler deyince akla ilk gelenlerin dışında bir liste hazırladım. Romantik bir aşkın yaşandığı büyülü Paris’ten, çılgın bir motosiklet tutkununun yaptığı renkli seyahati anlatan filmlere kadar, farklı kategorideki filmler sizlerle...

21.04.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Yeni normalde evde mentörlük uygulamaları

Rehber öğretmenlik yaptığım yıllarda en keyif aldığım süreç, kuşkusuz son 3 yıldır rehberlik müfredatına harmanlanmış felsefe çalışmalarım oldu.

2.06.2020

Tarihi gün: Türkiye'de bir filozof 'TT' oldu

Öndeki gün “Türkiye tarihinde bir ilk”e tanık olduk.

2.06.2020

Ceddin Fatih gibi olacaksan...

Mesela Yunanca, İbranice, Latince, Farsça falan bileceksin... Hadi geçtim hepsini bilmeni... Hiç değilse bir taneciğini bileceksin.

30.05.2020

65 yaş üstü efsane kuşak

Bir okurumun 65 yaş üstü kuşağının ne kadar önemli bilgilere sahip bir nesil olduğunu anlatan yazısını sizlerle paylaşıyorum.

22.05.2020

Annemi Babam Öldürdü mü? Gezegenler Ters!

Canım Okurlarım,Sonunda aylardır gezegenlerin bizi hazırladığı bu dönemin etkilerini hissettirdiği dönüşüm dönemine geldik.

19.05.2020

Korona sonrası lokanta sektörüne samimi bir bakış

‘Marka’ olmaya mecbur edilen şefler ve lokanta sektörü; artan tanıtım masrafları, sosyal medyaya yakışacak yemek hazırlama gerekliliği gibi zorluklara dayanabilecek mi?

17.05.2020

Bu tren insanlığın sonuna gidiyor

Haftayı çok konuşulacak 3 yeni diziyle karşılıyoruz: Yapım süreci yılan hikâyesine dönmüş bilim kurgu dizisi “Snowpiercer”, Elle Fanning’in Büyük Katerina’ya hayat verdiği mini seri “The Great” ve liseli süper kahraman dizisi “Stargirl”, ilk bölümleriyle ekranlara merhaba diyor. Online dünyanın bu haftaki keşif tavsiyesi ise, Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin 1989 tarihli başyapıtı “Benim 20. Yüzyılım”.

15.05.2020

Gülelim, güzelleşelim…

Bu haftaki sinema mönümüzde komedi filmleri var. Kimi sessiz sinema döneminden, kimi yıllar öncesinden, kimi de zamanımızdan... Her biri farklı ekolden ve bazısı popüler, bazısı derin ama hepsi izleyeni dertlerden uzaklaştıran yapımlar. Bu kategoride o kadar çok zengin ki listeyi yine uzun tuttuk.

15.05.2020

Yaşamınızda ipotek olan yerler kalkıyor…  

Günaydın değerli dostlarım, yol arkadaşlarım…Gökyüzünün en sıkı takipçileri harika bir haftaya daha başlıyoruz. 

4.05.2020

Plüton gerilemesi başladı! Hangi kuşakta doğdun?

Günaydın hepinize yepyeni bir günden ve yepyeni bir haftadan…

28.04.2020

Koronasız günleri iple çekiyorum

BİRKAÇ hafta sonra normal hayata döneceğimizi bildiğimiz için online toplantılar, konferanslar, buluşmalar bize anormal gelmiyor.

25.04.2020

Yeniay zamanı: Dürtüsel, hareket etmeyin ve gafil avlanmayın

Günaydın hepinize yepyeni bir günden sevgili dostlarım,

22.04.2020