MENÜ

Sanat

Sanat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sanat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 107.358 Sanat haberi bulunmuştur.

Edebiyat veya yazın; olay, düşünce, duygu ve hayalleri dil aracılığı ile estetik bir şekilde ifade etme sanatıdır.

Edebiyat kelimesi Arapça adabiyyāt kelimesinden gelir. Kelime Adb kökünden gelen ve 1. görgü, terbiye, konuk ağırlama adabı, 2. yaşam tarzına ilişkin hikâye ve gözlemlerden oluşan anlamlarına gelen adab kelimesinin çoğul halidir.

Türkçede edebiyat kelimesi Tanzimat Dönem'inde kullanılmaya başlanmıştır. Bundan önce ilm-i edeb, şiir ve inşa gibi terimler kullanılmaktaydı.[kaynak belirtilmeli] Edebiyat kelimesi ilk defa Şinasi ve Namık Kemal'in yazılarında kullanılmıştır. Edebiyat kelimesi Fransızca littérature sözcüğünün Türkçesi olarak düşünülmüş ve kullanılmıştır. Fransızca kelime Latince harf anlamına gelen littera sözcüğünden türetilmiş litteratura kelimesine dayanır.

 

Sanat Haberleri

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrikli Araç-Gereçler konu anlatımı

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrikli Araç-Gereçler konu anlatımı

Elektrikli araç gereçler günlük hayatta sıklıkla kullanılır. İnsanların işlerini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halletmesini sağlar. Haberleşmek için kullanılan araçlar ise televizyon, radyo ve bilgisayardır. 4. sınıflar için elektrikli araç gereçleri örnekleriyle anlattık.

9.07.20203. SINIF
Belirsizliğin içinden doğan ‘Ebedi Yaz’

Belirsizliğin içinden doğan ‘Ebedi Yaz’

24 sanatçının işlerini bir araya getiren sergi ‘Ebedi Yaz’ belirsizliklerin bu döneme özgü olmadığı, her yönden yaşamımızı kuşattığı bir zamanda, durup gözlemlemenin ve zihni aktif tutmanın önemini hatırlatmak üzere yaz boyunca Art On İstanbul’un gerçek mekânında ve çevrimiçi ortamlarda izleyiciyle buluşacak.

9.07.2020Kitap Sanat
CerModern açık hava sahnesini sanatçılara ücretsiz açıyor

CerModern açık hava sahnesini sanatçılara ücretsiz açıyor

CerModern, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde sanatçı ve sanat kurumlarına destek olmak ve başkentlileri sanatla buluşturmak için açık hava sahnesini sanatçılara ücretsiz açıyor.

9.07.2020Keyif
Çorumda 2,5 milyon liraya inşa edilen Hitit köyü turistleri ağırlamaya hazır

Çorum'da 2,5 milyon liraya inşa edilen Hitit köyü turistleri ağırlamaya hazır

Çorum'un Boğazkale ilçesinde inşa edilen Hitit köyünde turistler Hititlerin 3 bin 500 yıl önceki günlük yaşantısına tanıklık ederken, ilçedeki kadınlar da ürettikleri el emeği ürünlerden satarak kazanç sağlayacak.

9.07.2020Keyif
Ressam Jafri’den dünyanın en büyük resmi

Ressam Jafri’den dünyanın en büyük resmi

İngiliz ressam Sacha Jafri Dubai’de altı haftadır süren çalışmasının sonunda dünyanın tuval üzerine yapılmış en büyük resmini tamamlamış olacak...

9.07.2020Kitap Sanat
Maskeyle alışverişe... Ünlü oyuncuyu görenler tanımadı

Maskeyle alışverişe... Ünlü oyuncuyu görenler tanımadı!

Sanat dünyasının ünlü isimleri, yüzlerinde maskeyle çıktıkları alışveriş turunda görüntülendi.

9.07.2020Magazin
6 ay uğraştı, sanatıyla böyle farkındalık yarattı

6 ay uğraştı, sanatıyla böyle farkındalık yarattı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan mozaik ustası Mervan Altınorak, çevre kirliliği konusuna dikkat çekmek için hurda otomobil, tır, kamyonet, traktör ve motosikletlerden topladığı 50 bin parçadan 500 kilogramlık 2,5 metre boyunda insan portresi yaptı.

8.07.2020Kitap Sanat
Tiyatro ve sinema oyuncusu Jale Aylanç, son yolculuğuna uğurlandı

Tiyatro ve sinema oyuncusu Jale Aylanç, son yolculuğuna uğurlandı

Ankara'da dün 72 yaşında vefat eden sinema ve tiyatro oyuncusu Jale Aylanç'ın cenazesi Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.

8.07.2020Magazin
Sokak sanatçıları merdivenleri renklendiriyor

Sokak sanatçıları merdivenleri renklendiriyor

Beşiktaş Belediyesi’nin ‘Merdivenler Renkleniyor’ projesi kapsamında Dizi Sokak, Kalkan Sokak ve Asmalı Hamam sokaktaki üç merdiven sokak sanatçıları tarafından boyandı.

8.07.2020Gündem
Tamar Oner kimdir

Tamar Oner kimdir?

Cemiyet hayatının tanınan isimlerinden Tamar Oner, Can Tanrıyar ile nişanlanacağı haberleriyle gündeme geldi. 'Tanıştığımızdan 26 gün sonra evlenme teklif etti. Zaten ilk tanıştığımız gün birbirimize aşık olmuştuk.' açıklamasında bulunan Tamar Oner'in hayatı merak konusu oldu. Peki, Tamar Oner kimdir?

8.07.2020Magazin
Gaziantepteki bu köprü yaklaşık 2000 yıllık; turizme kazandırılmayı bekliyor

Gaziantep'teki bu köprü yaklaşık 2000 yıllık; turizme kazandırılmayı bekliyor

Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki tarihi Roma yolu ve köprüsü, turizme kazandırılmayı bekliyor.

7.07.2020Gündem
Jale Aylanç kimdir, hangi dizilerde oynadı Jale Aylançın hayatı hakkında bilgiler

Jale Aylanç kimdir, hangi dizilerde oynadı? Jale Aylanç'ın hayatı hakkında bilgiler

Sinema ve tiyatro oyuncusu Jale Aylanç, 72 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncular Sendikası ‘ Meslektaşımız Jale Aylanç hayatını kaybetti. Tüm sevenlerine sabır dileriz. Başımız sağolsun’ sözleriyle duyurdu. Vefat haberi ardından Jale Aylanç'ın hayatına dair bilgiler bilgiler merak konusu oldu.Peki, Jale Aylanç kimdir, hangi dizilerde oynadı?

7.07.2020Magazin
Jale Aylançtan acı haber (Jale Aylanç kimdir)

Jale Aylanç'tan acı haber! (Jale Aylanç kimdir?)

Bugün usta oyuncu Jale Aylanç'tan acı haber geldi... Unutursam Fısılda, Suskunlar gibi dizilerde canlandırdığı karakterlerle adından sıkça söz ettiren Jale Aylanç 72 yaşında hayatını kaybetti... Jale Aylanç'ın ölüm haberini Oyuncular Sendikası Twitter'dan duyurdu...

7.07.2020Magazin
Opera sanatının mabedi kapılarını açtı

"Opera sanatının mabedi" kapılarını açtı

Sanat dünyasında "operanın mabedi" olarak bilinen İtalya'nın Milano kentindeki La Scala Operası kapılarını yeniden açtı.

7.07.2020Keyif
3 bin yıllık Knidos Antik Kentinde yapılar yeniden yükseliyor

3 bin yıllık Knidos Antik Kenti'nde yapılar yeniden yükseliyor

Muğla'nın Datça ilçesinde, 3 bin yılı aşan geçmişiyle bilinen Knidos Antik Kenti, arkeologların elinde yeniden yükseliyor. Devam eden keşif ve restorasyon çalışmalarıyla birlikte elde edilen sütun ve çeşitli yapılar, vinç yardımıyla özenle orijinal yerlerine konuluyor.

7.07.2020Seyahat
İngiltere ekonomisine ek yatırım

İngiltere ekonomisine ek yatırım

İngiliz hükümeti, kültür ve sanat faaliyetlerinin desteklenmesi için 1,57 milyar sterlin, evlerin enerji yalıtımlarının yapılması için ise 2 milyar sterlin yatırım yapılacağını duyurdu.

7.07.2020Ekonomi
Nasipse Adayız İstanbul Film Festivalinde prömiyer yapıyor

'Nasipse Adayız' İstanbul Film Festivali'nde prömiyer yapıyor

Dünya prömiyerini ocakta Rotterdam Film Festivali’nde yapan, Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi ‘Nasipse Adayız’ın Türkiye prömiyeri 24 Temmuz Cuma akşamı 39. İstanbul Film Festivali’nde yapılacak.

7.07.2020Kitap Sanat
3Kaydan futbolcu, teknik adam ve başkanlara özel yağlı boya tablolar

3Kay'dan futbolcu, teknik adam ve başkanlara özel yağlı boya tablolar

 İsviçre’nin Basel şehrinde büyüyen sanatçı Ersan Kay, sanat ve spor dünyasından birçok ismi yağlı boya ile resmetti.

7.07.2020Futbol
3 bin yıllık Knidos Antik Kentinde yapılar yeniden yükseliyor

3 bin yıllık Knidos Antik Kenti'nde yapılar yeniden yükseliyor

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, 3 bin yılı aşan geçmişiyle bilinen Knidos Antik Kenti, arkeologların elinde yeniden yükseliyor. Devam eden keşif ve restorasyon çalışmalarıyla birlikte elde edilen sütun ve çeşitli yapılar, vinç yardımıyla özenle orijinal yerlerine konuluyor.

7.07.2020Gündem
‘Mobbing değil, kadro itirazı’

‘Mobbing değil, kadro itirazı’

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Rektörü Handan İnci, üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Nihal Kafalı’nın, kendi idaresindeki Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’ne kadro verilmesine itiraz ettiğini açıkladı. İnci, üniversitede mobbing iddialarının bu yüzden ortaya atıldığını savundu.

7.07.2020Gündem
Kabak kemane ustası kültürünü yaşatıyor

Kabak kemane ustası kültürünü yaşatıyor

BURDUR'da, yaklaşık 25 yıldır kabak kemane üreten Şükrü Acar (79), şimdiki gençlerin sanat öğrenmekten kaçındığını belirterek, "Para gelir geçer, yalnız bir memleketin kültürü öldü mü kendi de ölür. Bizi yaşatan kültürdür. Ben para kazanmak için değil vakit geçirmek, bir de kültür ölmesin diye uğraşıyorum" dedi.

7.07.2020Gündem
Agoralı Ferhat, Viyana Sanat Akademisinde resim eğitimi alacak

Agoralı Ferhat, Viyana Sanat Akademisi'nde resim eğitimi alacak

İzmir'in arka mahallelerinden Agora'da yetişen, resim malzemesi almak için 15 yaşından sonra çaycılık, garsonluk yapan Ferhat İlhan, dünyanın en iyi okulları arasında gösterilen Viyana Sanat Akademisi'ne kabul edildi. İlhan, dünya resim tarihine damga vurmuş Egon Schiele gibi sanatçıların mezun olduğu, Adolf Hitler'in iki kez reddedildiği okulda, modern sanatın en önemli isimlerinden Daniel Richter'in atölyesinde eğitim görecek.

7.07.2020Eğitim
Avrupadan ödüllü İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Avrupa'dan ödüllü İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ülkemizde Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müze. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan şimdiki binasının geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor.

7.07.2020Seyahat
İngiltere’de sanata 1.57 milyar sterlinlik destek

İngiltere’de sanata 1.57 milyar sterlinlik destek

İngiliz hükümeti koronavirüs salgını nedeniyle üç aydır kapalı olduğu için ciddi bir ekonomik kriz içinde olan sanat kurumlarına yeni bir destek paketi hazırladı.

6.07.2020Kitap Sanat
9 milyon yıllık kanyonlar için iskeleler çekilerek kuruldu

9 milyon yıllık kanyonlar için iskeleler çekilerek kuruldu

Elazığ’da 9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen yeni keşif olarak ortaya çıkartılarak Saklıkapı ve Karaleylek ismi verilen kanyonlarının turizme kazandırılması için yapımı tamamlanan iskeleler, tekne yardımı ile çekilerek kurulumu yapıldı.

6.07.2020Seyahat
Aybüke Pusat: “Her şey bitti demiştim ama meğer yeni başlıyormuş”

Aybüke Pusat: “Her şey bitti demiştim ama meğer yeni başlıyormuş”

Dizileri izlenme rekorları kırıyor, sosyal medyada üç milyona yakın kişi tarafından takip ediliyor, her paylaşımı on binlerce beğeni alıyor. Son zamanların en başarılı oyuncularından Aybüke Pusat sadece mesleğiyle değil, sosyal sorumluluk projeleriyle de gündemden düşmüyor. P&G’nin “Aynı çatı altında, umutla yarına” projesiyle koronavirüs salgınından dolayı gelir kaybına uğrayan binlerce insana umut olan Aybüke Pusat ile hem hayatını hem de gelecek planlarını konuştuk.

6.07.2020Hayat
Çağla Kubat’ın kızı da sörfçü oldu

Çağla Kubat’ın kızı da sörfçü oldu

Çağla Kubat’ın kızı Selin de anne ve babasının izinde. 6 yaşındaki küçük kız önceki gün babası Jimmy Diaz’la sörf yaparken görüntülendi.

6.07.2020Magazin
Kadın vekillerin pembe atışması

Kadın vekillerin pembe atışması

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) hazırladığı raporda yer alan kız çocuklarının pembeyi sevmesine yönelik ifade kadın milletvekilleri arasında tartışmaya neden oldu. CHP’li Saliha Sera Kadıgil Sütlü’nün “Kadın hakları savunucularının reddettiği ve toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler rapordan çıkarılmalı” önerisine AK Partili Tülay Kaynarca’dan “Pembeyi yedirmeyiz” karşılığı geldi.

6.07.2020Gündem
Film Festivali Boğaz’a taşınıyor

Film Festivali Boğaz’a taşınıyor

İstanbul Film Festivali’nin, COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması, 17-28 Temmuz tarihlerinde Sabancı Müzesi’nde kurulacak açık hava sinemasında gerçekleştirilecek. Her gece 21.00’de bir uzun ve bir kısa metrajlı film birlikte gösterilecek.

6.07.2020Kitap Sanat
Taner Ölmez kimdir İşte Taner Ölmezin biyografisi ve hayatı

Taner Ölmez kimdir? İşte Taner Ölmez'in biyografisi ve hayatı

Taner Ölmez kimdir? Pantene Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buluyor. Televizyon, müzik ve sanat dünyasından en iyilerin ödüle layık görüldüğü gecede, en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Mucize Doktor dizisinin Doktor Ali Vefa karakteriyle başrolünde yer alan Taner Ölmez hayatı ve biyografisiyle gündeme geldi. İşte, Taner Ölmez'in hayatına ilişkin merak edilen bilgiler.

5.07.2020Televizyon
Pantene Altın Kelebek Ödüllerinin kazananları kimler oldu İşte Altın Kelebek Ödüllerini alan isimler

Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nin kazananları kimler oldu? İşte Altın Kelebek Ödülleri'ni alan isimler

Pantene Altın Kelebek Ödülleri Kanal D ekranlarında izleyici karşısına çıktı. Müzik ve televizyon dünyasından en iyilerin ödüllerine kavuştuğu gecede Altın Kelebek Ödülleri'nin kazananları jüri oyları ve halk oylaması ile belli oldu. Bu yıl farklı bir konseptle ekranlara gelen Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nde Alina Boz, Ebru Şahin ve İlayda Alişan, "Yıldızı Parlayanlar" kategorisinde ödüle layık görüldü. İşte, 46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nin kazananları.

5.07.2020Televizyon
Mabel Matiz kimdir, kaç yaşında Mabel Matizin biyografisi

Mabel Matiz kimdir, kaç yaşında? Mabel Matiz'in biyografisi

Mabel Matiz kimdir? 46. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni'nde En İyi Erkek Şarkıcı Ödülü ve En İyi Klip Ödülüne layık görülen Mabel Matiz  hayatı ve biyografisiyle gündeme geldi. Gerçek mesleği Diş Hekimliği olan Mabel Matiz Sarışın, Öyle Kolaysa, Gel ve Yaşım Çocuk gibi şarkılarıyla adını duyurdu. Ünlü şarkıcıya dair detayları internette sorgulayan izleyenler Mabel Matiz'in biyografisini araştırıyor. İşte, Mabel Matiz'in hayatıyla ilgili bilgiler.

5.07.2020Televizyon
Ecem Erkek kimdir, kaç yaşında İşte Ecem Erkekin biyografisi

Ecem Erkek kimdir, kaç yaşında? İşte Ecem Erkek'in biyografisi

Ecem Erkek kimdir? Pantene Altın Kelebek Ödülleri ilk kez farklı bir konseptle ekranlara geliyor. 46 yıldır televizyon, müzik ve sanat dünyasının en iyilerini belirleyen Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nde en iyi komedi dizisi kadın oyuncusu ödülüne Ecem Erkek layık görüldü. İzleyenler Ecem Erkek'in biyografisini araştırmaya başladı. İşte, Ecem Erkek'in biyografisi ve hayatı.

5.07.2020Televizyon
Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli İşte Cem Davranın hayatı ve oynadığı diziler

Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Cem Davran'ın hayatı ve oynadığı diziler

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri Kanal D ekranlarında Cem Davran ve Çağla Şıkel'in sunumuyla ekranlara geliyor. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nin sunuculuğunu üstlenen oyuncu Cem Davran'ın hayatı ve biyografisi izleyenler tarafından merak konusu oldu. Peki, Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Cem Davran'ın hayatı ve oynadığı diziler hakkında ayrıntılı bilgiler.

5.07.2020Televizyon
Sağlık Bakanlığı, yeni dönemde okullarda alınacak önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı, yeni dönemde okullarda alınacak önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan "Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde, 31 Ağustos'ta açılacak okullarda alınacak önlemler yer aldı.

5.07.2020Eğitim
Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Son dakika haberleri: Sağlık Bakanlığı okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen son dakika haberine göre; Bakanlık, ‘Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni güncelleyerek okullarda alınması gereken önlemleri yayınladı. Bakanlık, salgın döneminde mümkünse okullara ziyaretçi kabul edilmemesi gerektiğini belirtti.

5.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Çocuklar sanat ve el işi çalışmaları

Boyama yapmayı sevmeyen çocuk yoktur sanırım. Çocuklarımıza boyama kitabi vermek yerine, farklı zeminlerde ve farklı materyaller kullanarak ortaya harika sanat çalışmaları çıkarmalarını sağlayabiliriz.

9.07.2020

İKSV’nin festival filmleri Sabancı Müzesi’nde gösterilecek

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) mayıs ve haziran aylarında İstanbul Film Festivali’nden 15 filmlik birer seçkiyi çevrimiçi gösteriye açmıştı. Bu açmaya paralel olarak festivalin sohbetleri de çevrimiçi gerçekleştirilmişti.

9.07.2020

Ozan Güven olayını patlatan iki muhabir

Ozan Güven’in kız arkadaşı Deniz Bulutsuz’a uyguladığı şiddet, Türkiye’nin konuştuğu olay haline geldi.

8.07.2020

Ozan'ı eleştirenler en çok hangi karenin altına yorum yazdılar

Ozan Güven’in Instagram sayfasına bakarken şunu düşündüm.

8.07.2020

CHP-İYİ Parti ve AKP-MHP doğayı birlikte sahiplendi

Antik çağlardaki adı ‘İasos’ olan ve yunusbalığı ile Hermias adlı çocuğun dostluğuyla ünlenen Milas’ın Kıyıkışlacık Mahallesi’ne yapılması tasarlanan yükleme iskelesi, CHP’li Milas Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Kıyıkışlacık halkının da yoğun şekilde izlediği meclis toplantısında antik köyün en güzel yerine yapılması için gönderilen proje önce imar komisyonunda, ardından da belediye meclisinde oybirliğiyle reddedildi.

8.07.2020

İstanbul’u bu kitaplarla gezin

İstanbul’un her bir köşesinde saklanan hikâyeleri, yüzlerce yıllık tarihiyle eski İstanbul’u ve şehrin kültür hayatında iz bırakan özel tatları, İnkılâp Kitabevi’nin gezi kitaplarıyla tekrar keşfetmeye başladım.

8.07.2020

Türkiye’den dünyaya yeni üretim tekniği

ANADOLU Efes’in bira ustaları ve mühendisleri Türkiye ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek yeni bir üretim tekniği geliştirdi.

7.07.2020

‘Yeni normal’de yolculuk pek farklı... Pandemi sonrası ilk deneyim: URLA

Değişen şartlara uyumlu valizin yanına bir de yolluk çantası hazırlıyoruz. Çay-kahve, atıştırmalık molası olmayan ilk tatil yolculuğumuz. Urla’ya vardığımızda otelimizin çalışanları bizi maskeli ve kolonyalı ekipleriyle kapıda karşılıyor…

7.07.2020

Çocukla tatilin bu yılki adı: Kamp

Uzaktan eğitimle geçen bir yarıyıl sonrasında çocukların yaz tatili başladı. Seyahat yasakları da kalktı ve çocuklu bir aile için kamp, artık en uygun seçeneklerden. Favorilerim arasında felsefe kampı da var.

7.07.2020

Gözümüz ‘Gar’ önünde

SÖZE, Kıbrıs Şehitleri girişinde İzmir’e yeni bir kimlik katan tarihi desenlerle bezenmiş yaya geçidine övgüyle başlayayım. İnsanı öne çıkaran bir anlayışla yapılan düzenleme birkaç yıl sonrasının yeni İzmir’i için de işaret fişeği.

6.07.2020

Shakespeare’in oyunlarında müzik

Yeni bir CD dinledim. Yüzyıllar ötesinden gelen bir müzik.

5.07.2020