EKSTRA
MENÜ

Türk Tarih Kurumu

Türk Tarih Kurumu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Tarih Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.451 Türk Tarih Kurumu haberi bulunmuştur.

Türk Tarih Kurumu Haberleri

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından, 1915 Olayları Uluslararası Konferansı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan, '1915 Olayları Uluslararası Konferansı'

CUMHURBAŞKANLIĞI İletişim Başkanlığı'nın 1915 Olaylarının tarihsel arka planı, hukuki boyutu ve günümüze yansımalarını ele almak amacıyla düzenlediği '1915 Olayları Uluslararası Konferansı' 20 Nisan'da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

18.04.2021Gündem
Yusuf Akçura kimdir Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Yusuf Akçura kimdir? Yusuf Akçura ölüm yıldönümünde anılıyor

Türk tarihçiliği ve Türkçülük fikrinin mimarlarından olan Yusuf Akçura, ölüm yıldönümünde anılıyor. Yusuf Akçura İstanbul’u işgal kuvvetlerinden teslim alan anlaşmayı imzalamasıyla da, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli şahsiyetlerindendi. Peki, Yusuf Akçura kimdir?

11.03.2021Gündem
Muhtaç ailelere kömür yardımı devam edecek

Muhtaç ailelere kömür yardımı devam edecek

İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek muhtaç ailelere kömür yardımı bu yıl da devam edecek.

13.01.2021Ekonomi
Kibyra Antik Kentinde sağlık tanrısı Asklepios heykelciği ve Serapis büstü bulundu

Kibyra Antik Kenti'nde sağlık tanrısı Asklepios heykelciği ve Serapis büstü bulundu

Burdur'un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti'nde 2020 yılında yapılan kazı çalışmalarında Tanrı Asklepios'un (sağlık tanrısı) heykelciği ve Tanrı Serapis'in (Mısır kökenli tanrı) büstü bulundu.

6.01.2021Seyahat
Kibyra Antik Kentinde sağlık tanrısı Asklepios heykelciği ve Serapis büstü bulundu

Kibyra Antik Kenti'nde sağlık tanrısı Asklepios heykelciği ve Serapis büstü bulundu

BURDUR'un Gölhisar ilçesindeki Kibyra Antik Kenti'nde 2020 yılında yapılan kazı çalışmalarında Tanrı Asklepios'un (sağlık tanrısı) heykelciği ve Tanrı Serapis'in (Mısır kökenli tanrı) büstü bulundu.

6.01.2021Gündem
Kazı çalışmalarında bu yıl 6 binden fazla eser gün ışığına kavuştu

Kazı çalışmalarında bu yıl 6 binden fazla eser gün ışığına kavuştu

Bilim heyetleri tarafından yapılan kazı ve araştırma çalışmalarında 1891, Müze Müdürlükleri başkanlığındaki kurtarma kazıları ve sondaj gibi çalışmalarda ise 4 bin 546 envanterlik eser müzelere kazandırıldı.

31.12.2020Keyif
Anavarza Antik Kentinde arkeologları heyecanlandıran izler bulundu

Anavarza Antik Kenti'nde arkeologları heyecanlandıran izler bulundu

Adana'nın Kozan ilçesinde yaklaşık 2 bin yıllık olduğu düşünülen Anavarza Antik Kenti'nde tamamlanan 2020 kazılarında daha eski dönemlere ait izlere rastlanması, arkeologları heyecanlandırdı.

31.12.2020Seyahat
Anavarza Antik Kentinde arkeologları heyecanlandıran izler

  Anavarza Antik Kenti'nde arkeologları heyecanlandıran izler

Adana'nın Kozan ilçesinde yaklaşık 2 bin yıllık olduğu düşünülen Anavarza Antik Kenti'nde tamamlanan 2020 kazılarında daha eski dönemlere ait izlere rastlanması, arkeologları heyecanlandırdı.

30.12.2020Keyif
Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkoloji Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tercih dönemine yaklaşırken pek çok lisans bölümü de araştırılma içerisine girmiştir. En çok araştırılan lisans bölümleri hangisi diye incelediğimizde ise Türkoloji bölümünü görüntülemekteyiz. T Türkoloji bölümü ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Peki, Türkoloji bölümü nedir? Türkoloji bölümünden mezun olanlar ne iş yaparlar? Türkoloji bölümünden mezun olanlar hangi unvanı alırlar? Türkoloji bölümü dersleri nelerdir? İşte Türkoloji bölümü ile ilgili derlediğimiz bilgiler.

Tarih Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tarih Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tarih bölümü günümüzde tarihe ilgisi olan herkesin merakla okuduğu bir bölümdür. Bu sebeple Tarih bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Prusias ad Hypium Antik Kentinden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırıyor

"Prusias ad Hypium Antik Kenti"nden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırıyor

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulguların gün ışığına çıkması arkeologları heyecanlandırıyor.

3.12.2020Keyif
Prusias ad Hypium Antik Kentinden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırdı

"Prusias ad Hypium Antik Kenti"nden çıkan bulgular arkeologları heyecanlandırdı

Batı Karadeniz'in "Efes"i olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında özellikle tiyatro bölümünde yeni yapı ve bulguların gün ışığına çıkması arkeologları heyecanlandırıyor.

3.12.2020Seyahat
Son dakika haberler: Diyarbakırda 1800 yıllık keşif: Bizim için heyecan verici bir durum

Son dakika haberler: Diyarbakır'da 1800 yıllık keşif: 'Bizim için heyecan verici bir durum'

Tarihi Sur ilçesinde "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te yürütülen arkeolojik kazılarda Roma dönemine ait yaklaşık 1800 yıllık atık su kanalı tespit edildi. Yıldız, Artuklu Sarayında suyun tahliye edildiği kanalizasyon sistemi denilen atık su kanalı tespit ettiklerini belirterek, "Roma döneminden kalma böyle bir su atık kanalının tespit edilmesi bizim için heyecan verici bir durum. Böylelikle o dönemin kanalının tekniği hakkında bilgi sahibi oluyoruz." dedi.

30.11.2020Gündem
300 yıllık Ankara tablosu albüme ilham oldu

300 yıllık Ankara tablosu albüme ilham oldu

18’inci yüzyıldaki Ankara, Hollanda’daki ünlü Rijksmuseum envanterinde bulunan ‘Ankara Manzarası’ tablosunda tasvir ediliyor. Yıllarca Halep sanılan, 1970’de Semavi Eyice tarafından Ankara olduğu keşfedilen ve Ankara’yı resmeden en eski tablo olarak bilinen eser, son iki yıldır Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergileniyor. Piyanist-besteci Necati Şekkeli ise yaklaşık 300 yıllık tablodan ilhamla ‘Piano Turca’ projesiyle ‘Bir Ankara Manzarası’nı besteye döküyor ve tabloya adeta ses oluyor.

27.11.2020Kitap Sanat
Diyarbakırın kalbinde 1700 yıllık mezar odaları bulundu

"Diyarbakır'ın kalbi"nde 1700 yıllık mezar odaları bulundu

Tarihi Sur ilçesinde "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'te yürütülen arkeolojik kazılarda Roma dönemine ait yaklaşık 1700 yıllık mezar odaları bulundu.

10.11.2020Seyahat
Diyarbakırın kalbinde Roma dönemine ait mezar odaları

'Diyarbakır'ın kalbi'nde Roma dönemine ait mezar odaları

Tarihi Sur ilçesinde "Diyarbakır'ın kalbi" olarak nitelendirilen Amida Höyük'teki arkeolojik kazılarda yaklaşık 1700 yıllık mezar odaları tespit edildi.

9.11.2020Keyif
Belleğinize yer edecek bir sergi

Belleğinize yer edecek bir sergi

Çağrı Saray’ın ‘Uygun Isıda Mekânlar’ başlıklı kişisel sergisi tarihe yer etmiş kentsel yapıların belleklerimize kazınmasını amaçlıyor. Sergi, 10 Aralık’a kadar Vision Art Platform’un Teşvikiye’deki galerisinde izleyicisiyle buluşacak.

Türk Tarih Kurumuna arkeolojik kazı projeleri için 248 personel alınacak İşte başvuru şartları

Türk Tarih Kurumuna arkeolojik kazı projeleri için 248 personel alınacak! İşte başvuru şartları

Türk Tarih Kurumuna arkeolojik kazı projeleri kapsamında 248 personel alımı yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamanın ardından personel alımının ayrıntıları merak konusu olmuştu. Resmi Gazete'de ilanın detaylarının yayınlanması ile birlikte araştırmalar hız kazandı. İşte, Türk Tarih Kurumuna arkeolojik kazı projeleri için personel hakkında bilgi...

30.10.2020Gündem
“Uygun Isıda Mekanlar”

“Uygun Isıda Mekanlar”

Vision Art Platform, Çağrı Saray’ın “Uygun Isıda Mekanlar” başlıklı kişisel sergisinin ev sahipliğini gerçekleştirmekten mutluluk duyuyor. Sergi, 29 Ekim - 10 Aralık 2020 tarihleri arasında Vision Art Platform’un Teşvikiye mekanında izleyicisi ile buluşacak.

30.10.2020Keyif
Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivindeki binlerce filmi kamuoyuyla paylaşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivindeki binlerce filmi kamuoyuyla paylaşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivindeki filmlerin kamuoyu ile paylaşılabilmesi amacıyla hazırlanan ve Osmanlı Devleti'nin son günlerinden 1980'lere dek pek çok olaya tanıklık eden belge filmleri barındıran web sitesinin yıl içinde açılması planlanıyor.

27.10.2020Keyif
Balatlar Kazısı’nda, Zeugmadakilere benzer mozaikler bulundu

Balatlar Kazısı’nda, Zeugma'dakilere benzer mozaikler bulundu

Sinop’ta, Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazı çalışmalarında, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçın bir parçasının içinde olduğu tahmin edilen taş sandığın ardından bu kez de Bizans dönemine ait Zeugma Antik Kenti’ndekilere benzer mozaikler bulundu. Kazı ekibi, mozaiklerin gün yüzüne çıkarılması için çalışma yürütüyor.

12.10.2020Seyahat
Balatlar Kazısında, Zeugma’dakilere benzer mozaikler bulundu

Balatlar Kazısında, Zeugma’dakilere benzer mozaikler bulundu

SİNOP'ta, Balatlar Yapı Topluluğu’ndaki kazı çalışmalarında, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği haçın bir parçasının içinde olduğu tahmin edilen taş sandığın ardından bu kez de Bizans dönemine ait Zeugma Antik Kenti'ndekilere benzer mozaikler bulundu. Kazı ekibi, mozaiklerin gün yüzüne çıkarılması için çalışma yürütüyor.

12.10.2020Gündem
Aigai’deki kazılarda 2 bin yıllık ’Roma Yolu’ bulundu

Aigai’deki kazılarda 2 bin yıllık ’Roma Yolu’ bulundu

MANİSA’nın Yunusemre ilçesine 30 kilometre mesafede bulunan kırsal Köseler Mahallesi’ndeki M.Ö. 8’inci yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalan, Aiollerin yaşadığı Aigai Antik Kenti’nde sürdürülen kazılarda, yaklaşık 2 bin yıllık yol ortaya çıkarıldı. Antik yolun İzmir Aliağa ilçesi Yenişakran Mahallesi’nden Manisa’ya kadar uzandığı ve 60 kilometre olduğu tahmin ediliyor.

2.10.2020Gündem
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Kültürümüz konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Kültürümüz konu anlatımı

Ülkemiz açısından kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi korumak bizim için çok önemlidir. Toplumun barış içinde yaşaması ve daha güçlü bir ülke olabilmemiz için, kültürümüze her zaman sahip çıkmalıyız. İşte 4. sınıf sosyal bilgiler milli kültürümüz konu anlatımı.

19.09.20204. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Eğitim Ve Kültür Alanındaki İnkılaplar konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Eğitim Ve Kültür Alanındaki İnkılaplar konu anlatımı

İnkılap diğer adıyla devrim toplum düzenini ve yapısını daha iyi bir konuma getirmek için eski işlevini yitirmiş kurumların kaldırılarak yeni ve daha işlevsel kullanılabilecek kurumların getirilmesi olarak tanımlanabilir. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi konuları içerisinde de özellikle inkılaplardan bahsetmek oldukça doğaldır. İnkılaplar sonucunda birçok eski kurum etkinliğini yitirdiği için yerine yenileri getirilmiştir. Bu sebeple inkılap tarihi konuları öğrencilerin bugünü anlamaları için oldukça önemlidir. 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konuları içerisinde yer alan eğitim ve kültür alanında yapılan inkılaplar konusunu derledik.

25.08.20208. SINIF
8. Sınıf Sosyal Bilgiler Atatürk İlke Ve İnkılapları konu anlatımı

8. Sınıf Sosyal Bilgiler Atatürk İlke Ve İnkılapları konu anlatımı

Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve inkılapları ülkemizin çok daha demokratik ve çağdaş bir ülke olmasının önünü açmıştır. Atatürk'ün ilkeleri; Halkçılık, Devletçilik, Milliyetçilik, Cumhuriyetçilik, İnkılapçılık ve Laikliktir. 8. sınıflar için Atatürk ilke ve inkılaplarını anlattık.

25.08.20208. SINIF
Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir  Prof. Dr. Halil İnalcıkın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir? Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler

Prof. Dr. Halil İnalcık ölüm yıl dönümünde unutulmadı. ‘Tarihçilerin Kutbu’ olarak nitelendirilen Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 4. yılında anılıyor.Columbia, Princeton, Pennsylvania, Harvard üniversitelerinde ziyaretçi profesör olarak dersler veren Halil İnalcık, ABD'de Osmanlı-Türk tarihi araştırmalarının gelişimine büyük katkı sağlamış bir isim. İşte Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler...

25.07.2020Gündem
Prof.Dr. Birol Çetin kimdir Türk Tarih Kurumu yeni başkanı Birol Çetin hakkında bilgiler

Prof.Dr. Birol Çetin kimdir? Türk Tarih Kurumu yeni başkanı Birol Çetin hakkında bilgiler

Prof.Dr. Birol Çetin, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı olarak atanmasının ardından araştırılan isim olmaya başladı. İktisat ve ekonomi tarihi alanında çalışmalar yapan ve makaleler yayımlayan Birol Çetin, 23 Temmuz 2020 sayılı Resmi Gazete kararı ile Türk Tarih Kurumu (TTK) yeni başkanı oldu. Peki, Prof.Dr. Birol Çetin kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

23.07.2020Gündem
‘Darbeciye af’ istifa getirdi

‘Darbeciye af’ istifa getirdi

Afyon Üniversitesi’ndeki konuşmasında darbe teşebbüsüne katılıp pişman olanların affedilmesini isteyen Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti. Yaramış’ın geçtiğimiz hafta gelen tepkilerin ardından 20 gün idari izin alarak makamından ayrıldığı öğrenildi.

23.07.2020Gündem
Resmi Gazetede yayımlandı Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atanan isim belli oldu

Resmi Gazete'de yayımlandı! Türk Tarih Kurumu Başkanlığına atanan isim belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığına Prof. Dr. Birol Çetin atandı.

23.07.2020Gündem
Ahmet Yaramış kimdir Ahmet Yaramış ile ilgili bilgiler

Ahmet Yaramış kimdir? Ahmet Yaramış ile ilgili bilgiler

Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti. Bu haberin ardından vatandaşlar Ahmet Yaramış kimdir sorusunu araştırmaya başladılar. İşte 1968 yılında Çorum ili İskilip ilçesi Kayaağzı köyünde dünyaya gelen Ahmet Yaramış ile ilgili bilgiler…

22.07.2020Gündem
Son dakika haberleri... Türk Tarih Kurumu Başkanı istifa etti

Son dakika haberleri... Türk Tarih Kurumu Başkanı istifa etti

Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti.

22.07.2020Haber
Son dakika haberleri... Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti

Son dakika haberleri... Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış istifa etti

Afyonkarahisar’da düzenlenen bir panelde söylediği sözler tepki çeken Prof. Dr. Ahmet Yaramış, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı görevinden istifa etti.

22.07.2020Gündem
Kurultay öncesi son MYK’da veda ve teşekkür

Kurultay öncesi son MYK’da veda ve teşekkür

CHP hafta sonu yapılacak 37. Olağan Kurultay öncesi son MYK toplantısını gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun “Kurultayda konuşmak isteyenlere her türlü kolaylık sağlansın” dediği toplantıda bazı üyeler “Gidip de gelmemek var” diye espri yaptı.

21.07.2020Gündem
İbrahim Kalın açıkladı Ayasofyadaki ikonlar nasıl kapatılacak

İbrahim Kalın açıkladı! Ayasofya'daki ikonlar nasıl kapatılacak?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Camisi'ndeki mozaik, fresk ve tasvirlerin kapatılmasına ilişkin, "Işık sistemi olmayacak. Bir perde sistemiyle bunların kapatılması üzerinde çalışılıyor şu anda, son aşamaya gelinmek üzere. Buradaki temel ilke bu mozaiklere, tasvirlere, binanın tarihi dokusuna ve mimarisine hiçbir şekilde zarar verilmemesi." dedi.

19.07.2020Gündem
Son dakika haberi... Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış: Cumhurbaşkanımız isterse istifa ederim

Son dakika haberi... Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış: Cumhurbaşkanımız isterse istifa ederim

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili tartışma yaratan sözlerinin ardından Hürriyet’e konuştu. Yaramış, “Çok pişmanım, tepki gösteren herkes haklı, herkesten özür dilerim. Şu an görevimin başındayım ama Cumhurbaşkanımız istifa et derse ederim” dedi.

19.07.2020Gündem
Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış, bunları söyledikten sonra telefonlarını kapadı: ‘Darbe teşebbüsüne karışıp pişman olanı kazanalım’

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış, bunları söyledikten sonra telefonlarını kapadı: ‘Darbe teşebbüsüne karışıp pişman olanı kazanalım’

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış’ın, 15 Temmuz darbe girişimine karışan FETÖ’cülerle ilgi sözleri tartışma yarattı. Eski milletvekili Metiner, “FETÖ ile bu adamlarla mı mücadele edeceğiz” diye tepki gösterirken, İYİ Partililer de görevden alınmasını istedi.

18.07.2020Gündem
Osmanlı döneminin kale kentinde kazılar yeniden başladı

Osmanlı döneminin 'kale kenti'nde kazılar yeniden başladı

MERSİN'de Roma döneminden günümüze kadar gelen, Osmanlı döneminde ise 'kale kent' olarak kullanılan Silifke Kalesi'nde kazı çalışmaları yeniden başladı.

29.06.2020Gündem
Osmanlı döneminin kale kentinde kazılar yeniden başladı

Osmanlı döneminin 'kale kenti'nde kazılar yeniden başladı

Mersin'de Roma döneminden günümüze kadar gelen, Osmanlı döneminde ise 'kale kent' olarak kullanılan Silifke Kalesi'nde kazı çalışmaları yeniden başladı.

29.06.2020Seyahat
Son Sümer Kraliçesi 107 yaşında

Son Sümer Kraliçesi 107 yaşında

Sümerler konusunda tüm dünyada otorite olarak kabul edilen ve bu nedenle ‘Son Sümer Kraliçesi’ olarak anılan Prof. Dr. İlmiye Çığ 107 yaşına girdi.

21.06.2020Gündem
Prof. Halaçoğlundan çarpıcı Ayasofya iddiası: Kararname ve Atatürk imzası gerçek değil

Prof. Halaçoğlu'ndan çarpıcı Ayasofya iddiası: Kararname ve Atatürk imzası gerçek değil

İstanbul'un günümüze ulaşan en önemli tarihi simgelerinden biri olan Ayasofya müzesinin eskiden olduğu gibi camiye çevrilerek tekrar ibadete açılması gündemdeyken, Türk Tarih Kurumu'nun eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu tarafından çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Ayasofya'nın müze haline getirilmesi için hazırlanan kararnamenin sahte olduğunu ileri süren Prof.Dr. Halaçoğlu, “Burada kullanılan imza gerçek değil. Bir el Ayasofya'yı müze haline getirmiş ve Atatürk'e mal etmişler. O tarih için Atatürk ismi geçince kimse itiraz edemez diye düşünmüşler. Böyle bir sahtekarlık var işin içinde” dedi.

10.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Gaziantep Arkeoloji Enstitüsü: Çalışmalar ve yayımlanacak kitaplar 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, Avrupa Komisyonu desteğiyle Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin birlikte finanse ettiği Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü ülkemizde bir ‘ilk’ olarak gerçekleştirilecek bir çalışma.

23.02.2021

Ağlayarak değil anlayarak!

Türkiye PEN, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü yitirişimizin 82. yıldönümünde, yönetim kurulu üyesi Haydar Ergülen’in 10 Kasım 2007 doğumlu kızı, 8. sınıf öğrencisi Nar Ergülen’in yazdığı bildiriyle anıyor:

10.11.2020

Attilâ İlhan neden ‘Atatürk’ değil ‘Gazi’ derdi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun CHP’nin 97. kuruluş yıldönümü günü yapılan toplantıda ‘Atatürk’ yerine ‘Gazi Mustafa Kemal’i kullanması yeni bir tartışmayı başlattı, daha doğrusu eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

16.09.2020

Her cinayette ortaya çıkan karaktersizlerin tam listesi

Vahşice, canavarca işlenmiş bir cinayetin hemen ardından kurbanla değil de vahşi katille empati kurmaya çalışanlar.

23.07.2020

Yeni Türkiye’nin Ortadoğu’daki etkinliği: Sadabad Paktı

8 Temmuz 1937 tarihinde Türkiye, İran, Irak ve Afganistan hariciye vekilleri Tahran’da Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya temsilcileriyle bir araya gelerek bir anlaşma metnini imzaladılar. Tören Şah Rıza Pehlevi’nin Sadabad denen o devir için en modern, Kuzey Tahran’daki yazlık sarayında yapılmıştır. Türkiye’nin Ortadoğu’da etkin bir siyaset uygulamaya başladığının işaretiydi.

5.07.2020

Kendinizi “yaşama” adayın!

Yepyeni bir günden hepinize merhaba değerli yol arkadaşlarım,

26.06.2020