HABER

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye, Avrupa'nın ve dünyanın en çağdaş temel kanunlarına sahip

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanan bu kanunlarımızı, çağın ihtiyaçlarına uyarlamış bulunuyoruz. Bugün itibarıyla Avrupa'nın ve dünyanın en çağdaş ve en modern temel kanunlarına sahip ülke olarak Türkiye'yi sayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, Türkiye Adalet Akademisi, Türk Tarih Kurumu ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) iş birliğiyle ve Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkelerin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde düzenlenen Türk Hukuk Tarihi Kurultayı'na katıldı. Burada konuşan Tunç, kurultayın, Türk Devletleri Teşkilatı'na mensup ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamasını temenni etti. Türkiye'nin Orta Asya, Kafkasya, Yakın Doğu, Orta Doğu ve Balkanlar coğrafyasının anahtarı konumunda stratejik bir noktada olduğuna dikkat çeken Tunç, "Özellikle son 21 yılda yürüttüğümüz proaktif dış politikayla, bölgesel ve küresel alanda kritik bir rol üstlenmiş durumdayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Daha adil bir dünya mümkün' ve 'Dünya beşten büyüktür' düsturlarıyla insanlık için, barış ve huzura katkı veren adımları attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda, farklı coğrafyalardaki birçok ülke ile insani değerler çerçevesinde ilişkiler geliştiriyoruz. Türkiye olarak, yeni dış politika perspektifi ve dünya tasavvuru ile aynı tarihi, dini ve kültürel kodlara sahip, Türk dünyasına mensup ülkeler arasındaki iş birliğini geliştirecek politikalara ağırlık veriyoruz. Bu nedenle Türk Devletleri Teşkilatı, yeni dış politikamızda ağırlığı olan kurumlardan biri haline gelmiştir" diye konuştu.

'ADALET BAKANLARI PLATFORMU'NUN KURULMASI ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDIK'

Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurulmasıyla, Türk Devletleri arasında kapsamlı bir iş birliğinin temellerinin atıldığını bildiren Tunç, teşkilatın kurulmasının aynı zamanda siyasi, ekonomik, güvenlik ve adalet gibi birçok alanda ilişkileri kuvvetlendirmek için atılmış son derece önemli bir adım olduğunu söyledi. Bu sayede üye ülkeler olarak ekonomiden politikaya, kültürden turizme, eğitimden adalete kadar birçok alanda iş birlikleri yürütüldüğünü kaydeden Tunç, "Bu kapsamda, adalet alanında önemli iş birliklerini başlatmış bulunuyoruz. 5 Ekim 2023 tarihinde, 'Türk Dünyası Noterler Birliği'nin Kurulması Hakkındaki Mutabakat Zaptı'nın imza törenini ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Türk Devletleri Teşkilatı'na üye kardeş ülkelerimiz; Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgız Cumhuriyeti'nin çok değerli adalet bakanları ve bakan yardımcılarıyla mutabakat zaptının imzalandığı salonda istişarelerde bulunduk. İnşallah 2024 yılından itibaren Türk Devletleri Teşkilatı Adalet Bakanları Platformu'nun kurulması ve faaliyete geçmesi noktasındaki çalışmalarımızı hızlandırdığımızı ifade etmek istiyorum" dedi.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler