MENÜ

Sergi

Sergi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sergi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 32.535 Sergi haberi bulunmuştur.

Sergi Haberleri

İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

İstanbul Modern ve Arter yeniden açılıyor

COVID-19 salgını sebebiyle iki ayı aşkın süredir kapalı olan İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Arter, 'kontrollü sosyal hayat' sürecinde 16 Haziran'da yeniden kapılarını açıyor. Gerekli hijyen önlemlerinin alındığını duyuran her iki müze, maskeli şekilde gezilebilecek.

29.05.2020Kitap Sanat
Yedi tepeli şehir: Filibe

Yedi tepeli şehir: Filibe

Yedi Tepe üzerine kurulu Filibe , 350 bini aşan nüfusuyla Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri. Ülkenin önemli ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezlerinden biri olan kent köklü bir geçmişe sahip. Adını Makedonya Kralı II. Filip'ten alan şehir, 5 Eylül 2014 tarihinde yapılan seçimle 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanmıştı.

29.05.2020Seyahat
Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin startını Bakan Soylu verdi

Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin startını Bakan Soylu verdi

Gaziantep’te düzenlenmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Film Festivali’ başladı. Festival, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Festivalin ilk toplantısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı.

28.05.2020Gündem
Dünyaca ünlü Baksı Müzesine gözü gibi bakıyor

Dünyaca ünlü Baksı Müzesi'ne gözü gibi bakıyor

Bayburt merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Bayraktar köyüne kurulan ve ünü, "sıra dışı müze" olarak dünyaya yayılan Baksı Müzesi'nin bakım ve sorumluluğunu, Kovid-19 sürecinde muhtar Nabi Akçelik üstleniyor.

28.05.2020Seyahat
Bensu Soral: En büyük hayalim sergi açmak

Bensu Soral: En büyük hayalim sergi açmak

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik eğitimi alan Bensu Soral’ın içindeki sanat aşkı karantina günlerinde yeniden ortaya çıkmıştı.

28.05.2020Magazin
‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

‘Yaslıada’dan Demokrasi ve Özgürlük Adası’na

Demokrasiye kara leke olarak geçen bir dönemin simgesi Yassıada, 27 Mayıs 1960 darbesinin 60’ıncı yılında dün yeni ismi ve çehresiyle törenle açıldı. ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda mahkeme salonu gibi tarihi yapılar müze olarak düzenlendi.

28.05.2020Gündem
Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor

Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Yaslıada’ dediği Yassıada, 27 Mayıs darbesinin 60’ıncı yıldönümünde bugün, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ adıyla ve yeni çehresiyle açılıyor.

27.05.2020Gündem
Bakanlık duyurdu Camilerde cemaatle ibadet hakkında yeni genelge

Bakanlık duyurdu! Camilerde cemaatle ibadet hakkında yeni genelge

İçişleri Bakanlığı,  “Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi” hakkında 81 İl Valiliğine genelge gönderdi. Genelgeye göre; Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen kurallar belirtildi.

22.05.2020Gündem
Öğrencilerin çalışmaları Duvarsız Sergide

Öğrencilerin çalışmaları 'Duvarsız Sergi'de

İstanbul Okan Üniversitesi O’Sanat Öğrenci Topluluğu'nun öğrenci çalışmaları koleksiyonunda yer alan eserlerin bir seçkisinden oluşan Duvarsız Sergi açıldı.

22.05.2020Eğitim
AR teknolojisi sayesinde o sergi evlere giriyor

AR teknolojisi sayesinde o sergi evlere giriyor

El Pancho karakterinin yaratıcılarından Papier Atelier, Şerbetçi sergisiyle karşınızda. Diğer yandan sosyal mesafemizi koruyarak evde kaldığımız bugünlerde gerçekleşen sergi evlerimize de geliyor; çünkü söz konusu çalışma iPad Pro ve iMac üzerinde AR teknolojisi kullanılarak yapıldı.

20.05.2020Teknoloji
Çanakkalede müzeler, sergi ve canlandırma alanları 1 Haziranda açılıyor

Çanakkale'de müzeler, sergi ve canlandırma alanları 1 Haziran'da açılıyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bünyesinde hizmet veren müzeler, sergi ve canlandırma alanları, Covid-19 Normalleşme Planı ile uyum içerisinde 1 Haziran itibariyle açılacak.

18.05.2020Gündem
Sanal müzeye 6 milyon ziyaretçi

Sanal müzeye 6 milyon ziyaretçi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, '18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajında “2019 yılında rekor kırarak, 35 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan müze ve ören yerlerimizin kapılarını Covid-19 sebebiyle geçici olarak kapattığımız süre boyunca da www.sanalmuze.gov.tr sayfamızın yaklaşık 6 milyon kez ziyaret edilmiş olması geldiğimiz noktayı göstermesi açısından son derece önemlidir” dedi.

18.05.2020Gündem
ETİKten Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesine destek

ETİK'ten Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi'ne destek

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Ege Turizm Merkezi-Çeşme Projesi ile bölgede turizmin 12 aya yayılacağını söyledi.

17.05.2020Ekonomi
Bakan Kurum: Ankara’ya 3 milyon metrekarelik yeşil alan kazandıracağız

Bakan Kurum: Ankara’ya 3 milyon metrekarelik yeşil alan kazandıracağız

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara’da 12 millet bahçesi inşası gerçekleştirdiklerini belirterek, "Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Mamak’ta millet bahçesi açılışını gerçekleştirmiştik. Yaklaşık 3 milyon metrekarelik yeşil alanı Ankaralılara kazandırmış olacağız" dedi.

17.05.2020Ekonomi
Füsun Onurun minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var

'Füsun Onur'un minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var'

2021’de 59’uncusu düzenlenecek dünyanın en prestijli sanat etkinliği 59. Venedik Bienali kapsamındaki Türkiye Pavyonu’nda kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur yer alacak. Serginin köratörlüğünü üstlenen Bige Örer, “Koronavirüs salgını nedeniyle yavaşlamayı deneyimlediğimiz böyle bir zamanda Füsun Onur’un minimalist bakışının, felsefeden, edebiyattan, müzikten beslenen yaratıcı gücünün tüm sakinliği içinde sessiz bir çığlık gibi yankılanacağına inanıyorum” diyor.

15.05.2020Kitap Sanat
Topkapı Sarayının deposunda muhafaza edilen tablolar sanatseverlerle buluşacak

Topkapı Sarayı'nın deposunda muhafaza edilen tablolar sanatseverlerle buluşacak

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplum sağlığını korumak amacıyla ziyarete geçici bir süre kapalı tutulan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, dönüşümlü ve esnek mesai uygulaması çerçevesinde restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.

14.05.2020Keyif
Yer Topkapı Sarayı... Gün yüzüne çıkarılıyorlar

Yer Topkapı Sarayı... Gün yüzüne çıkarılıyorlar!

Topkapı Sarayı’nın depolarında ve koleksiyonunda muhafaza edilen tablolar, Milli Saraylar Tablo Restorasyon Atölyesi'nde onarılarak yeniden hayat buluyor. Koronavirüs sürecinde de onarımına devam edilen, 16’ıncı yüzyıl ile 20'inci yüzyıl tarih aralığından günümüze ulaşan 200 tablonun, yeni dönemde Milli Saraylar'a bağlı Resim Müzesi'nde sergilenmesi planlanıyor.

14.05.2020Gündem
Yıldız Holding’den Dijital Sergi: Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri

Yıldız Holding’den Dijital Sergi: Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri

Her yıl Ramazan ayının manevi iklimine uygun olarak özel bir sergiye ev sahipliği yapan Yıldız Holding, bu sene Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Hat ve Tezhip Koleksiyonu’nu Türkiye Milli Kültür Vakfı (TMKV) iş birliğiyle dijital ortamda sanatseverlerle buluşturuyor.

13.05.2020Keyif
Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticaret, sanal fuarlarla hareketleniyor. Fikir olarak olmasa da uygulama olarak yeni sayılabilecek sanal fuarlar blockchian platformlarının da önemini arttırıyor.

13.05.2020Teknoloji
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel dijital sergi

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel dijital sergi

Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101.yılı kapsamında genç sanatçıların eserlerini Beşiktaş Çağdaş Dijital Sergisi’nde sanatseverlerle buluşturacak. "Dijital dönüşüm yaşadığımız bir çağdayız" diyen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat yenilikçi ve yaratıcı genç sanatçıları düzenlenecek olan dijital sergiye katılmaya davet etti.

13.05.2020Seyahat
Avrupa’da ilk kapsamlı normalleşme

Avrupa’da ilk kapsamlı normalleşme

Avrupa’da yeni normale doğru en büyük adım bugün atılıyor. Başta Fransa ve İspanya olmak üzere pek çok ülke koronavirüs kısıtlamalarını kapsamlı olarak gevşetmeye başlayacak.

11.05.2020Dünya
Son dakika… İstanbul Valiliği duyurdu: Pazarlar tekrar faaliyete başlıyor

Son dakika… İstanbul Valiliği duyurdu: Pazarlar tekrar faaliyete başlıyor

İstanbul’da geçici olarak durdurulan pazar faaliyetleri başlıyor. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, pazar yerlerinde uyulması gereken kurallar duyurulurken ‘İstanbul’da faaliyetleri geçici olarak durdurulan; zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazar faaliyetlerinin kurallar çerçevesinde 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren faaliyete başlamaları kararı alınmıştır’ ifadeleri kullanıldı.

8.05.2020Gündem
‘Yeni normal’imiz paylaşma ve dayanışma

‘Yeni normal’imiz paylaşma ve dayanışma

Küresel koronavirüs salgınından birçok sektör gibi Türkiye’deki sanat galerileri de derinden etkilendi. Yaklaşık iki aydır kapalı olan galerilerin yöneticileriyle yaşadıkları sorunları ve gelecek planlarını konuştuk.

8.05.2020Kitap Sanat
Sanatla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir yuva: Arter

Sanatla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir yuva: Arter

‘Sanat için alan’ sloganıyla 8 Mayıs 2010’da İstiklal Caddesi’nde açılan ve geçen yıl Dolapdere’deki yeni binasına taşınan Arter, bugün 10’uncu yaşını kutluyor. Arter’in başküratörü Emre Baykal, “Arter’in benim için ifade ettiklerini düşündüğümde, içinde sanat yoluyla kendimizi gerçekleştirdiğimiz bir ‘yuva’ kavramı geliyor aklıma ilkin” diyor.

8.05.2020Kitap Sanat
Pazar yerlerinde yasaklar kaldırıldı mı Sosyete pazarları ne zaman açılacak

Pazar yerlerinde yasaklar kaldırıldı mı? Sosyete pazarları ne zaman açılacak?

Normalleşme takvimi çerçevesinde AVM'lerin açılmasının gündeme gelmesinin ardından, İçişleri Bakanlığı pazar yerleri ile ilgili genelge yayınladı. Genelge kapsamında beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında; giyim, oyuncak, zücaciye gibi yerlerin 11 Mayıs tarihinden itibaren yeniden açılacağı bildirildi. Açıklama sonrası gözler, "Sosyete pazarları ne zaman açılacak?" sorusunun yanıtına çevrildi. Peki, pazar yerlerinde yasaklar kaldırıldı mı? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

7.05.2020Gündem
Bakanlıktan pazar yerleriyle ilgili önemli karar 11 Mayıstan itibaren kaldırılacak

Bakanlık'tan pazar yerleriyle ilgili önemli karar! 11 Mayıs'tan itibaren kaldırılacak

Son dakika haberi... Genelge ile koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında; giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının geçici süreliğine kısıtlanmasına ilişkin alınan karar, 11 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırıldı. Bakanlık, genelgeyle kamuoyunda sosyete pazarı olarak bilinen yerleri kapsamadığını belirtti.

7.05.2020Gündem
Bu kez fotoğraf projesinin başında

Bu kez fotoğraf projesinin başında

İngiliz kraliyet ailesinin gelini Kate Middleton bu kez bir fotoğraf sergisiyle gündemde.

7.05.2020Keyif
Hande Soral: En az 2 çocuk

Hande Soral: En az 2 çocuk

Oyuncu Hande Soral, Alem dergisinin bu haftaki konuğu oldu. 2 kardeşi bulunan Soral, tek çocuklu bir anne olmak istemediğini söyledi.

7.05.2020Magazin
İranlı sanatçı Reza Hemmatirad: Bana iyi geliyorsa başkasına da iyi gelebilir diye paylaşmaya başladım

İranlı sanatçı Reza Hemmatirad: Bana iyi geliyorsa başkasına da iyi gelebilir diye paylaşmaya başladım

İranlı sanatçı Reza Hemmatirad, "Şunu düşünüyorum, sanat bana iyi geliyorsa başkasına da iyi gelebilir. Onu paylaşmaya gayret ediyorum ve umudum inşallah herkese iyi gelir." dedi.

6.05.2020Keyif
Almanya açılıyor

Almanya açılıyor

Almanya mart ayı ortasında getirdiği koronavirüs önlemlerini belirli şartlarda kaldırıyor. Alışveriş merkezleri de dahil tüm dükkânlar açılıyor. Lig maçları yeniden başlıyor. Sadece büyük konser ve festival yasağı ile sosyal mesafe kuralı kalıyor.

6.05.2020Avrupa
İtalya kademeli normale dönüşü bugün başlatıyor

İtalya kademeli normale dönüşü bugün başlatıyor

Koronavirüs salgınının Avrupa’da en çok etkilediği İtalya, bugün “virüsle yaşayacağı dönem” olarak tanımladığı ikinci aşamaya geçiyor.

4.05.2020Dünya
Arzum Onanın heykel özlemi

Arzum Onan'ın heykel özlemi

16 yıldır heykel sanatıyla ilgilenen Arzum Onan, karantina günlerinde bu hobisinden mahrum kaldı. Onan, sanatına duyduğu özlemi sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla dile getirdi.

2.05.2020Magazin
Almanyada camiler de açılıyor

Almanya'da camiler de açılıyor

Almanya koronavirüs tedbirlerini gevşetmeye yönelik adımları sürdürüyor.

2.05.2020Dünya

Yazar Sonuçları

‘Yeni sosyalleşme’ nasıl olacak

Restoranlar, kafeler tüm hijyen kurallarını en üst seviyede uygulayarak bir noktada açılacak, ama unuttukları bir şey var: İçinde bulunduğumuz garip ruh hali!

29.05.2020

Satmadılar bağışladılar

Dayanışmanın içi boş bir kavram olmadığının pek çok örneğini görüyoruz her geçen gün. 

27.05.2020

Tarihe tanıklık eden özel fotoğraflar

Bugün Atatürk’ün Samsun’da istiklal meşalesini yaktığı 19 Mayıs’ın 101’inci yıldönümü. Saat 19.19’da İstiklal Marşı’nı söyleyecek olan milli sporculara, balkon ve pencerelerden eşlik edilecek. Ulu Önder, Anıtkabir’de de törenle anılacak. Bütün ülke büyük bir coşkuyla bayramımızı kutlayacağız.

20.05.2020

Müzeleri penguenler gibi mi gezeceğiz?

Küçük bir video-haber olarak yayımlandı üç gün önce penguenlerin müze ziyareti.

20.05.2020

Pandemi Tuvale Nasıl Yansıyacak?

Hayatımızı 10 Mart’tan öncesi ve sonrası olarak ayıran koronavirüs tüm hayatı etkilediği gibi resim sanatını da oldukça etkiledi. Sergi ve galerilerin online olarak gerçekleşmeye başlaması resmi nasıl etkileyecek? Sanatçılar bu konuda neler düşünüyor? Yasaklar bitince sergi gezebilecek miyiz ne dersiniz?

19.05.2020

Tech-savvy anne olmak (ister misiniz?)

Şüphesiz, internet, annelerin hayatını kolaylaştıran ve neredeyse her ihtiyacına cevap verip, imdadına yetişen bir araç haline geldi. Anneler, yemek tariflerinden el becerilerine, DIY etkinliklerinden sosyalleşmeye, eğitimden iş yaşamına, alışverişe ve çevrim içi oyunlara kadar pek çok alanda aktif yer almaktalar.

19.05.2020

‘Bu köprü, bir mühendis olarak hayatımın hayalidir’

Çanakkale Köprüsü’nün ihalesi yapılmış... 

18.05.2020

Ramazanda Sultanahmet

Sultanahmet’e ramazan aylarında çok giderdim.

10.05.2020

Pır pır uçmak mı yoksa evde kalmak mı

Bir yere gitmeyi hiç düşünmesem bile aplikasyonlara girip bilet bakmayı severim.

8.05.2020

Vatandaşın normalleşme gündemi

Bu zamana kadar vatandaşın gündeminde sadece virüs vardı. Virüsten korunmaya dayalı sorular soruluyordu hep. Soruların muhatapları ise bilim insanlarıydı. Artık bu gündem, biraz geride kaldı.

8.05.2020

Hiçbirimiz süper kahraman değiliz... Yoksa öyle miyiz?

Bence annelik jonglörlüğe benziyor. Hem işe hem eve yetişmeye çalışırken eş, evlat ve anne olmayı, tüm bunların yanında sosyal kalabilmeyi, bakımlı görünebilmeyi, kendimize yetebilmeyi de becermeye çalışıyoruz. Peki bunların hepsini nasıl yapıyoruz?Özge Altınok Lokmanhekim / ozge.altinok@hurriyet.com.tr

8.05.2020

Pandemi dönemi sanatı müzesi neden olmasın?

Geçen hafta İstanbul Kültür Sanat Vakfı ‘Pandemi Sırasında Kültür-Sanatın Birleştirici Gücü ve Alanın İhtiyaçları’ başlıklı bir metin hazırlamış ve sektörün ihtiyaçlarına ilişkin çözüm önerileri sunmuştu.

6.05.2020