EKSTRA
MENÜ

Cdu

Cdu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cdu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.350 Cdu haberi bulunmuştur.

Cdu Haberleri

Federal Meclis de onayladı

Federal Meclis de onayladı

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Kovid-19 nedeniyle hayata geçirilen saat 22.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulamasına yapılan itirazları geri çevirirken, Federal Meclis, aşı yaptıranlar ve iyileşenlere daha fazla özgürlük verilmesini onayladı.

6.05.2021Avrupa
Çocuklara korona bütçesi

Çocuklara korona bütçesi

Almanya’da kabine, koronavirüs döneminde eğitim ve sosyal alanlarda geri kalan çocuklara ek eğitim desteği verilmesi konusunda karar aldı.

5.05.2021Avrupa
Almanların yüzde 40ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanların yüzde 40'ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi partiler arasındaki yarış kızışmaya başlarken, Almanların önemli bir bölümünün başbakanlık koltuğuna göz diken üç adaydan hiçbirine oy vermeyi düşünmediği ortaya çıktı.

5.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de Yeşiller ile CDU, eyalet seçimlerinden 7 hafta sonra yeniden koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştı. Koalisyon sözleşmesi her iki parti kurultayında onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

2.05.2021Avrupa
Maassen’in adaylığına CDU’lular da tepki gösterdi

Maassen’in adaylığına CDU’lular da tepki gösterdi

Almanya’da son dönemlerde ciddi oy kaybına uğrayan CDU’nun, yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’ye sempati ve yakınlık duyduğu ileri sürülen iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) eski Başkanı Hans-Georg Maassen’i milletvekili adayı göstermesine tepki yağdı.

1.05.2021Avrupa
KRV de Laschet’ten memnun değil

KRV de Laschet’ten memnun değil

Almanya’da yapılan son kamuoyu yoklamalarında da CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı KRV) Armin Laschet’in başbakan adayı gösterilmesi üzerine muhafazakâr kanada desteğin azaldığı ortaya çıktı.

30.04.2021Avrupa
İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya’da 2019 yılında hayata geçirilen İklim Koruma Yasası’nın özellikle gelecek nesillerin özgürlük haklarını gereken şekilde göz önünde bulundurmadığına dikkati çekerek Anayasa’ya ‘kısmen aykırı’ olduğuna hükmetti.

30.04.2021Avrupa
Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanya’da genel seçimlere yaklaşık 5 ay olduğu halde koalisyon hesapları başladı bile. CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet, SPD’li Olaf Scholz ve Yeşiller’li Annalena Baerbock bu konuda somut açıklamada yapmaktan kaçınırken, son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Almanların ‘siyah-yeşil koalisyonu’ (CDU/CSU-Yeşiller) tercih ettiği ortaya çıktı.

29.04.2021Avrupa
Rakibi Merz’i de takıma aldı

Rakibi Merz’i de takıma aldı

CDU lideri ve CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi sürdürülecek seçim kampanyası takımına rakibi Friedrich Merz’i de aldı. Ocak ayında yapılan CDU Genel Başkanı seçimlerine en güçlü aday olarak katılan Merz’e, muhafazakâr kanatta büyük güven duyulduğu ve CDU/CSU’nun son dönemlerde sistematik olarak yaşadığı oy kaybının engellenmesinde etkin bir rol oynamasının beklendiği belirtildi.

28.04.2021Avrupa
Sayıştay, vakıf yöneticilerinin maaşlarını inceledi

Sayıştay, vakıf yöneticilerinin maaşlarını inceledi

Almanya’da siyasi partilerin, düşünce kuruluşu olarak faaliyet gösteren vakıfların yöneticilerine ödediği maaşların devlet kurumlarındaki en üst makamlardaki yöneticilere verilen maaşlarla eşit, hatta bazı durumlarda daha yüksek olduğunu tespit eden Federal Sayıştay, partileri bu konuda uyardı.

28.04.2021Avrupa
Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Almanya’nın güneyinde bulunan Heilbronn Kent Meclisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Heilbronn Merkez Camisi’nin şehir merkezinde yeni bir cami yapmak için talep ettiği imar değişikliğine onay vermedi.

28.04.2021Avrupa
İkisi de pişman

İkisi de pişman

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayası’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, yıllarca hep Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin SPD) başbakan adayları yarıştı. 2002 yılındaki genel seçim öncesi Hür Demokrat Parti (FDP) bu geleneği bozdu.

28.04.2021Avrupa
‘O konuşur, ben iş yaparım’

‘O konuşur, ben iş yaparım’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 5 ay kala, başbakan adayları arasında yarış kızıştı, karşılıklı sataşmalar başladı. CDU/CSU’nun başbakan adayı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre yarışı önde götüren Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un doğru dürüst bir plan ve programının olmadığını söyledi.

26.04.2021Avrupa
Türkler değil, Yeşiller geliyor

Türkler değil, Yeşiller geliyor

Fatih Sultan Mehmet döneminde komutan Gedik Ahmet Paşa yönetimindeki Osmanlı donanması, 1480 yılı temmuz ayı sonlarına doğru 100’ün üzerinden gemi ve 20 bine yakın askerle İtalya’nın en güneyindeki Otranto limanına çıkarma yapar.

26.04.2021Avrupa
Kotasız neden olmasın

Kotasız neden olmasın?

Almanya’nın eyalet statüsündeki başkenti Berlin’de bu yılın başlarında kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımında ‘göçmen kotası’ uygulaması gündeme getirildi. Sol Partili Uyum, Çalışma ve Sosyal Senatörü Elke Breitenbach, Berlin’de yaşayanların yüzde 35’i göçmen kökenli olduğu halde kamu kurum ve kuruluşunda çalışan göçmen kökenlilerin oranının yüzde 12’yi geçmediğini hatırlattı.

24.04.2021Avrupa
23 Nisan’a başkan olarak girdi

23 Nisan’a başkan olarak girdi

Yeşiller Partisi’nden Hilime Arslaner, Frankfurt İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Geçen ay gerçekleştirilen yerel seçimden sonra ilk toplantısını yapan Frankfurt Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki yeni yönetim seçiminde Arslaner, 93 üyeden 70’inin oyuyla önümüzdeki beş yıllık süre için başkan oldu. Arslaner, son üç yıldır İl Genel Meclisi Başkanlık Divanı üyeleri arasında yer alıyordu.

23.04.2021Avrupa
Oyuncular kapanmaları hicvetti: Süper marketleri de kapatın

Oyuncular kapanmaları hicvetti: Süper marketleri de kapatın!

Almanya’da sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri federal hükümetin korona politikalarını eleştirdi. Oyuncular, farklı internet ortamında ironik paylaşımlalarla hükümetin korona yasasına tepki gösterdi.

23.04.2021Avrupa
CDU’da istifalar başladı

CDU’da istifalar başladı

Almanya’da CDU ile CSU arasındaki başbakan adaylığı yüzünden başlayan tartışmalar tam anlamıyla kardeş kavgasına dönüştü. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in adaylığını destekleyen Berlin, Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri başta olmak üzere başka eyaletlerde de CDU’dan istifalar başladı.

23.04.2021Avrupa
Saksonya, 30 milyon Rus aşısı alacak

Saksonya, 30 milyon Rus aşısı alacak

Aşı tedarikinde geç kalan Almanya, açığı kapatmak için yeni siparişler veriyor. Rusya’ya resmi seyahat düzenleyen Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer, Almanya’nın henüz Avrupa İlaç Ajansı’ından (EMA) onay almayan Sputnik V aşısından 30 milyon doz alacağını duyurdu.

22.04.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
Almanya’da anketlerde Yeşiller önde

Almanya’da anketlerde Yeşiller önde

Almanya’da iktidardaki Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik partileri (CDU/CSU) lider konumunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.

22.04.2021Dünya
‘Tek elden’ yasaya çok ‘elden itiraz’

‘Tek elden’ yasaya çok ‘elden itiraz’!

Almanya’da Federal Meclis, salgınla mücadele kapsamında, hükümete tek elden karar alma yetkisi veren Enfeksiyon Koruma Yasası’nda değişiklik tasarısını kabul etti. Tasarıya, Birlik Partileri (CDU/CSU) ile koalisyon ortağı SPD tarafından 342 milletvekili ‘evet’ derken 250 milletvekili karşı oy kullandı. 64 milletvekili ise çekimser kaldı. Yasa, Eyaletler Meclisi’nde kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek.

21.04.2021Avrupa
Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Başbakan adaylarının açıklanması sonrası yapılan kamuoyu yoklamalarına göre CDU/CSU yüzde 7 oy kaybına uğrarken, yüzde 28’le Yeşiller ilk sıraya yerleşti.

21.04.2021Avrupa
Söder de ‘Laschet’ dedi ama...

Söder de ‘Laschet’ dedi ama...

Almanya’da büyük partiler geleneksel olarak genel seçimler öncesi başbakan adaylarını ilan ederler. Bu 23 Mayıs 1949’da Alman Anayasası’nın kabulüyle Almanya Federal Cumhuriyeti’nin resmen kuruluşundan beri böyledir. Genelde seçimlere birçok parti katıldığı halde şimdiye kadar hep ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partilerinin (CDU/CSU) ortak adayı ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adayı yarıştı.

21.04.2021Avrupa
Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Merkel’in partisinin adayı Türk Armin oldu

Almanya’da Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), eylül ayındaki seçimlerde ‘Türk Armin’ lakaplı Armin Laschet’i Başbakan Merkel’in koltuğuna aday gösterdi.

21.04.2021Dünya
Almanya’da Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Laschet oldu

Almanya’da Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Laschet oldu

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet oldu.

20.04.2021Dünya
Söder: Birlik Partileri’nin adayı Laschet’tir

Söder: Birlik Partileri’nin adayı Laschet’tir!

CSU Genel Başkanı Markus Söder, CDU yönetiminin Armin Laschet’i başbakan adayı gösterme kararına saygı duyduğunu belirterek, Münih’te CDU genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, kendisinin adaylığını geri çektiğini duyurdu. Söder, “Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’tir” dedi.

20.04.2021Avrupa
CDU: Adayımız Laschet

CDU: Adayımız Laschet

Almanya’da muhafazakârların büyük kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), 16 eyaletten yalnız Bavyera’da seçimlere giren ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri Markus Söder’in başbakan adayı gösterilmesi ısrarına CDU yönetimi kulak asmadı ve 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Armin Laschet’i başbakan adayı gösterme kararı aldı.

20.04.2021Avrupa
Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Almanya’da Yeşiller Partisi ilk kez başbakan adayı açıklayarak iktidara talip olduğunu ilan etti. Partinin ilk başbakan adayı Eşbaşkan Annalena Baerbock oldu. Anketlerde Yeşiller ikinci sırada gidiyor.

20.04.2021Dünya
Almanyada Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da, 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde, Yeşiller Partisinin başbakan adayının, Eş Genel Başkan Annalena Baerbock olacağı bildirildi.

19.04.2021Dünya
Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock!

Almanya’da Yeşiller, partinin Eş Başkan Annalena Baerbock’un başbakan adaylığını ilan etti. CDU/CSU’da ise başbakan adaylığı adeta ‘kardeş kavgasına’ dönüştü.

19.04.2021Avrupa
Söder’e ‘Israr etme’ baskısı

Söder’e ‘Israr etme’ baskısı

Almanya’da başbakan adaylığı konusunda henüz ortak bir aday belirleyemeyen Birlik Partileri’nde kardeş kavgası giderek büyüyor, karşılıklı atışmalar giderek sertleşiyor.

18.04.2021Avrupa
Herkes bu soruya kilitlendi: Söder mi Laschet mi

Herkes bu soruya kilitlendi: Söder mi Laschet mi?

Almanya’da 26 Eylül genel seçimlerinde Birlik Partileri’nin genel başkanlarının her ikisinin de başbakan adayı olacağını açıklaması üzerine yarış iyice kızıştı.

16.04.2021Avrupa
Kiracıları zor günler bekliyor

Kiracıları zor günler bekliyor

Federal Anayasa Mahkemesi, Berlin eyaletinde kira artışını önleyebilmek için geçen yıl hayata geçirilen ‘kira üst sınırı’ yasasını anayasaya aykırı olduğunu belirterek iptal etti. Mahkemenin kararında, federal düzeyde bu yönde bir yasal düzenleme olduğu gerekçesiyle eyaletlerin yasal düzenleme yetkisi bulunmadığı kaydedildi. Berlin eyalet hükümetinin aldığı karara CDU/CSU ve FDP üyesi 286 milletvekili itiraz etmişti.

15.04.2021Avrupa
Nihai karar pazartesi günü

Nihai karar pazartesi günü!

GELECEK Haziran ve Temmuz aylarında yapılması planlanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için seyirci garantisi istendi.

14.04.2021Avrupa
Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

CDU ve CSU liderlerinin ikisinin de başbakan adaylığında ısrar etmesi, “kardeş partileri” birbirine düşürdü. CDU’lu bazı milletvekillerinin CSU lideri Markus Söder’e destek vermesi parti içinde de sıkıntıya yol açtı.

14.04.2021Avrupa
Dün dündür mü Bay Söder

Dün dündür mü Bay Söder?

Tarih: 11 Nisan 2021 pazar günü. Yer: Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Berlin’deki genel merkezi Konrad Adenauer Evi. CDU ile ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu’nun ağır topları, korona krizini ve muhafazakâr kanadın 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde kimi aday göstereceğini görüşmek için bir araya geldi.

14.04.2021Avrupa
Merkel’in partisi Türk Armin’e destek verdi

Merkel’in partisi Türk Armin’e destek verdi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın kimi başbakan adayı göstereceği netlik kazanmadı.

13.04.2021Dünya
CDU’dan Laschet’e tam destek

CDU’dan Laschet’e tam destek!

CDU Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun dünkü toplantısında, Armin Laschet’in muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmasına tam destek verildi.

12.04.2021Avrupa
CDU/CSU basın oturumlarını Bülend Ürük yönetti

CDU/CSU basın oturumlarını Bülend Ürük yönetti

Bu yıl, Türkiye’den Almanya’ya 1961 yılında başlayan iş gücü göçünün 60’ıncı yılı. Yarım asrı geçen bu göç tarihinde Türkiye kökenlililer ekonomiden siyasete, kültür-sanattan spora kadar birçok alanda önemli konumlarda Almanya’ya hizmet veriyor. Bu isimlerden biri de hafta sonu Birlik Partileri Meclis Grubu Sözcüsü olarak basın toplantılarında oturumları yöneten Bülend Ürük oldu.

12.04.2021Avrupa
Merkel aşısını erteledi

Merkel aşısını erteledi

Almanya’da ne zaman aşı olacağı merakla beklenen Başbakan Angela Merkel, hafta sonu parti toplantısı nedeniyle aşı randevusunu iptal etti.

12.04.2021Avrupa
Sevsinler böyle dürüstlüğü

Sevsinler böyle dürüstlüğü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in geçen hafta Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin yankıları sürerken, Almanya’da Türkiye karşıtları yeniden sahneye çıktı.

12.04.2021Avrupa
Söder: Başbakan adayı olmak istiyorum

Söder: Başbakan adayı olmak istiyorum

2019 yılında aktif politikayı bırakacağını söyleyen Başbakan Angela Merkel’in yerine CSU Genel Başkanı Markus Söder muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmak istediğini açıkladı.

11.04.2021Avrupa
‘Yeteri kadar aşı gelirse...’

‘Yeteri kadar aşı gelirse...’

CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet, ilkbaharda aşı önceliğinin kaldırılabileceğini söyledi.

11.04.2021Avrupa
Çalışanlara test zorunluluğu

Çalışanlara test zorunluluğu

Almanya’da salgınla mücadele kapsamında okullarda test zorunluluğu tartışılırken, iş yerlerinde de korona testlerinin zorunlu olması için düğmeye basıldı.

11.04.2021Avrupa
Merkel’in ‘tek elden karar’ planı

Merkel’in ‘tek elden karar’ planı

Almanya’da Kovid-19 vakası son dönemlerde sistematik olarak arttığı halde eyaletlerin çoğunun farklı uygulamalarda ısrar etmeleri üzerine Başbakan Angela Merkel’in Salgından Koruma Yasası’nda değişiklik yapılması için temaslarını hızlandırdığı ileri sürüldü.

8.04.2021Avrupa
Merkel ‘Tam kapanma’ dedi

Merkel ‘Tam kapanma’ dedi

Almanya’da son dönemlerde Kovid-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle Başbakan Angela Merkel’in tam kapanmadan yana olduğu açıklandı. Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, dün yapılan geleneksel basın toplantısında, “Başbakan Angela Merkel, ülke genelinde kısa süreli tam kapanmadan yana” dedi.

7.04.2021Avrupa
Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Almanya’da son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre oy oranı sistematik olarak artan Yeşiller’in başbakan adayını önümüzdeki günlerde açıklayacağı belirtildi.

7.04.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Siyaset aşıyı 2. sıraya itti

Almanya için 2021 hareketli bir yıl. Eylül ayında seçim var. Parti başkanlığını çoktan bırakan Şansölye Angela Merkel siyasetten de ayrılıyor.

16.04.2021