EKSTRA
MENÜ

Norbert Röttgen

Norbert Röttgen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Norbert Röttgen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 76 Norbert Röttgen haberi bulunmuştur.

Norbert Röttgen Haberleri

Merkel aday olacak mı

Merkel aday olacak mı?

Berlin sokaklarında dolaşırken tanıdığım ve beni gazetedeki yazılarım ile fotoğrafımdan, Alman televizyonlarında katıldığım açık oturumlardan tanıyan Türkler ve Türkiye kökenliler, genelde hep “Başbakan Angela Merkel yeniden aday olacak mı?” diye soruyorlar.

24.10.2020Avrupa
Genel kurul öncesi gençlerle buluştular

Genel kurul öncesi gençlerle buluştular

CDU Genel Başkanlığı için yarışan Armin Laschet, Friedrich Merz ve Norbert Röttgen, genel kurula iki aydan az süre kala partinin gençlik teşkilatı Junge Union’un düzenlediği toplantıda destek istediler. Berlin’de video konferans şeklinde düzenlenen toplantıda adaylar, gençlere politikalarını anlattılar. Yaklaşık bir saat 30 dakika süren toplantının son bölümünde ise gençlerin sorularını cevapladılar.

18.10.2020Avrupa
Rusya-ABD-Almanya üçgeninde Kuzey Akım 2nin geleceği belirsizliğini koruyor

Rusya-ABD-Almanya üçgeninde Kuzey Akım 2'nin geleceği belirsizliğini koruyor

ABD'nin yaptırım tehditleri ve Rus muhalif Navalnıy'ın zehirlenmesi, Rusya'nın Avrupa gaz pazarındaki kritik öneme sahip Kuzey Akım 2 projesinin geleceğini riske atıyor.

28.09.2020Ekonomi
Herkes daha fazla mülteci istiyor, son söz Seehofer’de

Herkes daha fazla mülteci istiyor, son söz Seehofer’de

Almanya’nın Moria mülteci kampındaki mültecileri kabulü için Avrupa ortaklarıyla bilikte hareket etmesi gerektiği tezini savunan Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e çok yönlü baskı ve eleştiri geldi. Bakanlar da dahil geniş bir çevre Almanya’nın tek başına da olsa mülteci alması gerektiğini savundu.

13.09.2020Avrupa
CDU/CSU’lu 16 milletvekilinden Seehofer’e açık mektup: ‘5 bin mülteciyi alalım’

CDU/CSU’lu 16 milletvekilinden Seehofer’e açık mektup: ‘5 bin mülteciyi alalım’

Almanya’da Avrupa Birliği’nden (AB) uzlaşma beklemeden Yunanistan’daki mültecilerin bir kısmının Almanya’ya getirilmesi talebine Birlik Partileri (CDU/CSU) milletvekilleri de destek verdi. Birlik Partileri Federal Meclis Grup üyesi 16 milletvekili Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e açık mektup yazarak “AB üyeleriyle birlikte veya tek başına Yunanistan’dan 5 bin mülteci alalım” çağrısı yaptı.

10.09.2020Avrupa
‘Zehirle cinayete teşebbüs’ Kuzey Akımı 2’yi tehlikeye soktu

‘Zehirle cinayete teşebbüs’ Kuzey Akımı 2’yi tehlikeye soktu

Rus muhalif Aleksey Navalny olayı Almanya ile Rusya’yı karşı karşıya getirdi. Rus doğal gazını Baltık Denizi altından Avrupa’ya taşıyacak olan Kuzey Akımı 2 doğal gaz boru hattı projesi tehlikede.

3.09.2020Avrupa
Koronanın kazananları

Koronanın kazananları

Koronavirüs krizi bazı politikacıların yıldızını yeniden parlatırken bazılarının ise söndürdü. Bild am Sonntag gazetesinin Kantar Enstitüsü’ne yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre krizin en büyük kazananı Başbakan Angela Merkel. Arkasından ise Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder ile Maliye Bakanı Olaf Scholz geliyor.

12.07.2020Avrupa
Önce ülke, sonra parti

Önce ülke, sonra parti

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller 1998 yılında iktidara geldiklerinde, Almanya’daki işsiz sayısı 4 milyon 700 binin üzerindeydi. Ekonomik ve sosyal alanda ciddi bir durgunluk yaşanıyordu. Hatta Almanya’ya, “Avrupa’nın hasta adamı” gözüyle bakanlar bile vardı. SPD’li Başbakan Gerhard Schröder, Yeşiller’le birlikte ülkeyi yeniden düzlüğe çıkarmak için kolları sıvadı. Ama kafasından geçenleri hayata geçirmenin hiç de kolay olmayacağını çok geçmeden anladı.

8.07.2020Avrupa
SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

Almanya’da genel seçimler muhtemelen gelecek yıl eylül ayında yapılacak. Böyle olduğu halde hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), daha şimdiden başbakan adayı aramaya başladı. Hükümetin büyük kanadı Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) de öyle.

30.05.2020Avrupa
‘Avrupa’dan gelenlere karantina kalksın’

‘Avrupa’dan gelenlere karantina kalksın’

Almanya’da korona önlemlerinin yumuşatılmasında başı çeken Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Avrupa’dan, Almanya’ya gelenler için karantina uygulamasının kaldırılmasını istedi.

12.05.2020Avrupa
‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi nisan ayı sonunda olağanüstü genel kurulunu yaparak Annegret Kramp Karrenbauer (AKK) yerine genel başkanını seçecekti. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle kongre belirsiz bir tarihe ertelendi. CDU’nun olağanüstü kongresinin sonbahar veya aralık ayında da toplanamayacağı konuşuluyor.

14.04.2020Avrupa
Korona krizi Söder’e yaradı: ‘Başbakan’lık anketlerinde ilk sırada

Korona krizi Söder’e yaradı: ‘Başbakan’lık anketlerinde ilk sırada

Almanya’da “Birlik Partileri’nden (CDU-CSU) kimin başbakan aday olmasını istiyorsunuz” sorusunun yöneltildiği ankette Markus Söder birinci sırada çıktı.

10.04.2020Avrupa
Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil

Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil!

CDU Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer (AKK), CDU genel başkan adayları Norbert Röttgen ve Friedrich Merz’in yaptıkıları açıklamaları eleştirerek, “Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil. Eğer koronavirüsün bu kadar etkili olacağını bilseydim genel başkanlıkla ilgili kararı almak için beklerdim” dedi.

15.03.2020Avrupa
Tiyatro, konser ve spor müsabakaları iptal

Tiyatro, konser ve spor müsabakaları iptal!

Her geçen gün Almanya’yı daha da etkisi altına alan koronavirüs, sayısız konser, tiyatro gösterileriyle birlikte bazı spor müsabakalarını da iptal ettirdi. 26. hatfasına giren Bundesliga’da hafta sonu oynanacak tüm maçlara seyirci alınmayacak. 25 Nisan’da yapılacak olan CDU genel kurulunun da ertelenip ertelenmeyeceği henüz belli değil.

11.03.2020Avrupa
‘Rusya’yı müzakere masasına oturtalım’

‘Rusya’yı müzakere masasına oturtalım’

Almanya Parlamentosu Dışİşleri Komisyonu Başkanı Röttgen, Suriye’den mülteci göçünü önlemek için Avrupa’nın Rusya’ya baskısını artırması gerektiğini belirtti. Göçe Esad ve Putin’in sebep olduğunu vurgulayan Röttgen “Rusya’yı müzakere masasına oturmaya zorlamalıyız” dedi.

10.03.2020Avrupa
Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Avrupa deyince akla medeniyet gelir. Avrupa deyince akla özgürlük, eşitlik, kardeşlik, hukuk devleti, insan onuruna saygı gelir. Avrupa deyince akla dayanışma gelir. Avrupa deyince akla her alanda gelişmiş, zengin sanayi ülkeleri gelir.

9.03.2020Avrupa
Son dakika haberleri... Yunanistanda büyük telaş Harekete geçtiler...

Son dakika haberleri... Yunanistan'da büyük telaş! Harekete geçtiler...

Yunanistan'dan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... Sınırlarına yığılan mültecilerle başa çıkmakta zorlanan Yunanistan, Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının korunmasından sorumlu birimi FRONTEX’i göreve çağırdı. Türkiye’nin AB ile olan tüm sınırlarında yüksek alarm seviyesine geçen FRONTEX, Yunanistan’a görevli ve teknik ekipman gönderme kararı aldı. AB ülkeleri, mültecilerin 2015 yılındaki gibi sınırlarına dayanmaması için alarm durumuna geçti.

2.03.2020Gündem
Pizza çetesi yolda

'Pizza çetesi!' yolda

Almanya’da 1980 yılında kurulan ve doğa korunması, barış hareketine destek, nükleer santrallere karşı politikayla 1983 yılındaki genel seçimlerde yüzde 5.6 oranında oy alarak Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu’na giren Yeşiller’e köklü partiler yıllarca ‘öcü’ gözüyle baktı. Özellikle muhafazakar kanat olarak tanınan Hıristiyan Demokrat/ Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) Yeşiller’den hep uzak durdu.

29.02.2020Avrupa
Liderlik yarışında hodri meydan

Liderlik yarışında hodri meydan

25 Nisan’da yapılması öngörülen CDU Genel Başkanlığı için bugün Berlin’de hareketli saatler yaşandı. Önce Armin Laschet kameralar karşısına çıkıp adaylığını açıkladı, ardından da Friedrich Merz. Norbert Röttgen’le birlikte aday sayısı üç oldu.

25.02.2020Avrupa
Laschet kazanırsa, yardımcısı olacak

Laschet kazanırsa, yardımcısı olacak

Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU Genel Başkanlığı için Armin Laschet de aday oluyor. Alman Haber Ajansı (dpa), Laschet’in genel başkanı olacağını duyurdu.

25.02.2020Avrupa
Merkel’e isyan sesleri

Merkel’e isyan sesleri

1999 yılı kasım ayında Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) yıllarca aldığı bağışlardan önemli bir bölümünü ilgili birimlere bildirmediği ortaya çıktı. Bu tam bir ‘bağış skandalıydı’. 1973-1998 yılları arasında CDU Genel Başkanı, 1982-1998 yılları arasında da Almanya Başbakanı olarak görev yapan Helmut Kohl, “Kendilerine şeref sözü verdim” diyerek bağışta bulunanların isimlerini açıklamamakta direndi. Açıklamadı da.

19.02.2020Avrupa
CDU Genel Başkanlığı için sürpriz aday

CDU Genel Başkanlığı için sürpriz aday

CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer’in parti başkanlığını bırakacağını açıklaması üzerine yarış hızlandı. Liderlik koltuğuna dördüncü bir sürpriz aday daha çıktı: Norbert Röttgen.

18.02.2020Avrupa
Almanyada güvenli bölge çatlağı

Almanya'da güvenli bölge çatlağı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalar Almanya'da tartışmalara neden oldu.

27.10.2019Dünya
SPD’li Mützenich’e cevap CDU’lu Röttgen’den geldi

SPD’li Mützenich’e cevap CDU’lu Röttgen’den geldi

Almanya’da yapılan son seçimlerde büyük oranda oy kaybettiği için siyaset sahnesinden silinme tehlikesi yaşayan SPD tabanında hükümetten çekilme talepleri yükselirken, parti yönetimi ise krizden çıkış yolları arıyor. SPD, hükümetin büyük ortağı CDU ile arasındaki Türkiye üzerine başlayan görüş ayrılığından nemalanmak istiyor.

25.10.2019Avrupa
Avrupa hazıra konmak istiyor

Avrupa hazıra konmak istiyor

Avrupa ülkeleri Suriye’de 8 yıldır süren iç savaşa bugüne kadar hiç ilgi duymadı. 2012’de iç savaş başladığında, Türkiye, ‘uçuşa yasak bir güvenli bölge’ önerisinde bulundu. “Bu güvenli bölgeyle oraya hem mültecileri yerleştiririz hem de PKK’nın Suriye kolu YPG’yle Türkiye sınırı arasında bir tampon bölge oluştururuz” dedi.

22.10.2019Avrupa
‘Güvenli bölgeye’ Avrupa askeri önerisi

‘Güvenli bölgeye’ Avrupa askeri önerisi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’da Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde kuracağı güvenli bölgeye ‘Avrupa askeri gönderilsin’ tartışması başladı.

22.10.2019Dünya
ABD ve Almanya arasında Hürmüz Boğazı pazarlığı

ABD ve Almanya arasında Hürmüz Boğazı pazarlığı

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ABD'nin Hürmüz Boğazı'nın güvenliğinin sağlanması için Almanya'dan askeri talepte bulunmasıyla ilgili "Bu konuda kuşkuluyum ve bu kuşkuyu başkaları da paylaşıyor. Önlememiz gereken bir şey var, daha büyük bir ihtilafın içine düşürecek sürekli devam eden gerginlik. Bundan dolayı bence bu iyi bir fikir değil." ifadesini kullandı.

31.07.2019Dünya
Almanya’da Hürmüz tartışması

Almanya’da Hürmüz tartışması

İran’ın İngiltere bandıralı tankeri alıkoymasından sonra Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin Hürmüz Körfezine asker göndermesi tartışmaları Almanya’da da sürüyor.

29.07.2019Dünya
‘Almanya yedek kulübesinde oturup izlememeli’

‘Almanya yedek kulübesinde oturup izlememeli’

İran’ın İngiltere bandıralı tankeri alıkoymasından sonra Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin Hürmüz Körfezi’ne askeri göndermesi tartışmaları Almanya’da da sürüyor. İngiltere’nin çağrısına hükümet henüz bir cevap vermezken, Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, Almanya’nın körfeze asker göndermesi gerektiğini söyledi.

28.07.2019Avrupa
Atlantik Köprüsü’nün yeni başkanı olabilir

Atlantik Köprüsü’nün yeni başkanı olabilir

Almanya ile ABD arasında ekonomik, eğitim ve askeri ilişkileri geliştirmek ve katkı sunmak amacıyla kurulan Atlantik Köprüsü’nün başına eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel geçebilir.

27.02.2019Avrupa
Seehofer: Önce hükümeti kuralım

Seehofer: Önce hükümeti kuralım

Bavyera’da sandıktan ağır yenilgiyle çıkan CSU’da depremin etkisi devam ediyor. CSU Lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer’a istifa baskıları artıyor. Seehofer’ın bakanlık koltuğu da tartışma konusu.

16.10.2018Avrupa
Merkel’e ‘Suriye’de neden yokuz’ sorusu

Merkel’e ‘Suriye’de neden yokuz?’ sorusu

Duma’daki kimyasal saldırıya cevap olarak ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği hava operasyonuna Almanya’nın katılmaması, ülkede “Biz neden yokuz” tartışmalarına ve tepkisine yol açtı. Tepkilerin hedefinde Başbakan Merkel var.

16.04.2018Avrupa
‘İslam, Almanya’ya ait mi değil mi’ boş tartışma

‘İslam, Almanya’ya ait mi değil mi’ boş tartışma!

Almanya’da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) dış politika sözcüsü Norbert Röttgen, İslam Almanya’ya ait mi değil mi tartışmasının sona ermesini istedi. Röttgen, “İslam Almanya’ya ait değil” diyerek bu tartışmayı açan İçişleri Bakanı Seehofer’i uyuma odaklanmaya çağırdı.

2.04.2018Avrupa
Alman hükümetine Türkiye baskısı: Müzakereler kesilsin

Alman hükümetine Türkiye baskısı: Müzakereler kesilsin

Alman Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Alman hükümetinin Türkiye politikasına karşı çıkarak Türkiye ile müzakerelerin kesilmesinden yana olduğunu açıkladı.

1.05.2017Dünya
Gabriel: Görüşmenin iptali felaket değil

Gabriel: Görüşmenin iptali felaket değil

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, insan hakları örgütleri ‘Sessizliği Bozma’ (Breaking the Silence) ve “B’tselem’i” ziyaret etme planından dolayı, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesini iptal eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu eleştirdi.

26.04.2017Dünya
Avrupa ‘Evet’çi Türkleri tartışıyor

Avrupa ‘Evet’çi Türkleri tartışıyor

16 Nisan Anayasa değişikliği referandumda Avrupa’daki bazı ülkelerden Türkiye ortalamasının üzerinde ‘Evet’ oyu gelmesi Avrupa’da tartışma yarattı. Uyum konusu yeniden tartışılırken, ‘Evet’ oylarının daha çok Türk siyasetçilerin engellendiği ülkelerde yüksek çıkması dikkat çekiyor.

18.04.2017Dünya
Gurbetçiler için şok öneri

Gurbetçiler için şok öneri!

Referandum sonrası Almanya'da gurbetçilere yönelik çifte vatandaşlık tartışması başladı. Almanya’daki Hıristiyan Birlik partileri çifte vatandaşlık uygulamasındaki düzenlemelerin sertleştirilmesi gerektiğini savundu!

18.04.2017Dünya
Yeniden Opsiyon Model’e dönelim

Yeniden Opsiyon Model’e dönelim

Almanya ile son günlerde yaşanan toplantı krizi, çifte vatandaşlık tartışması başlattı. Koalisyonun büyük ortağı ve Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika uzmanı Norbert Röttgen, çifte vatandaşlığın kaldırılmasını istedi.

11.03.2017Dünya
Yaklaşık 40 Türk subayı Almanya’dan sığınma istedi

Yaklaşık 40 Türk subayı Almanya’dan sığınma istedi

Alman medyası NATO üslerinde görev yapan yaklaşık 40 Türk askeri personelinin Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğunu iddia etti.

28.01.2017Dünya
Almanya Türk-Rus  işbirliğinden kaygılı

Almanya Türk-Rus işbirliğinden kaygılı

HALEP’in rejimin eline geçmesiyle, Alman hükümetinde Türkiye ile Rusya’nın anlaşmakta olduğu yönünde kaygılar arttı.

18.12.2016Dünya
Röttgen: AB için diplomatik felaket

Röttgen: AB için diplomatik felaket

Almanya’da hükümet kanadı, Türkiye ile Rusya’nın Suriye konusunda anlaşmasının AB için en tehlikeli gelişme olduğunu düşünüyor.

18.12.2016Dünya
‘Erdoğan, Türkiye AB’ye girmesin diye uğraşıyor’

‘Erdoğan, Türkiye AB’ye girmesin diye uğraşıyor’

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, “Passauer Neue Presse” gazetesine yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhurbaşkanı ülkesinin AB’ye girmemesi için elinden geleni yapıyor” iddiasında bulundu.

14.12.2016Dünya
CDU ve sözcüsü ne demek istedi

CDU ve sözcüsü ne demek istedi?

Almanya’da gelecek yıl genel seçimler yapılacak. Başbakan Merkel’in dördüncü kez başbakan adayı olup olmayacağı halen netlik kazanmadı. Bu konuda yapılan spekülasyonları Merkel’e yakın isim olan Dışişleri Komisyonu Başkanı CDU milletvekili Norbert Röttgen yeniden alevlendirdi.

16.11.2016Dünya
Merkel 2017’de yeniden aday olacak

"Merkel 2017’de yeniden aday olacak"

ALMANYA’DA CDU Milletvekili Norbert Röttgen, 2017 seçimlerinde Başbakan Merkel’in dördüncü kez aday olacağını söyledi.

15.11.2016Dünya
Şok ve sağduyu

Şok ve sağduyu

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan başkanlık seçimlerine dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da yoğun ilgi vardı.

11.11.2016Dünya
Türk miletvekilleri, Berlin’de FETÖ’yü anlattı

Türk miletvekilleri, Berlin’de FETÖ’yü anlattı

Almanya’nın başkenti Berlin’e gelen TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri, Başbakan Merkel’in Dış Güvenlik Politikaları Danışmanı Heusgen ve Almanya Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu ile buluştu.

19.10.2016Dünya
Almanya neden ikinci planda

Almanya neden ikinci planda

Alman Meclisi 1915 Ermeni tehcirini ‘soykırım’ olarak niteleyen tasarıyı perşembe günü oylayacak. Oylamaya günler kala tasarıya yoğun eleştiriler başladı. Eleştirilerde, “Almanya tehciri soykırım olarak nitelerken, dönemin Alman İmparatorluğu’nun suç ortaklığını örtbas ediyor” deniliyor.

31.05.2016Avrupa
Sözleşme bozulur mu

Sözleşme bozulur mu

Avrupa'yı, “Türkiye ile mülteci sözleşmesi bozulur mu” endişesi sardı. Sözleşmenin bozulması durumunda Avrupa, mülteci krizinde başa dönüleceğinden korkuyor.

9.05.2016Dünya