EKSTRA
MENÜ

Friedrich Merz

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 144 haberi bulunmuştur.

Friedrich Merz Haberleri

Bu ne biçim gençleşme

Bu ne biçim gençleşme?

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) toplam oyların ancak yüzde 24.1’ini alarak tarihinde şimdiye kadar görülmemiş bir yenilgiye uğradı. Aynı zamanda daha seçim akşamı CDU’da şimdiye kadar görülmemiş bir ‘iç savaş’ havası esmeye başladı. Tabii ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) de bu tarihi yenilgiyi fırsat bilip CDU’daki bu ‘iç savaşı’ körükledi.

20.10.2021Avrupa
Söder’in gençlerin genel kuruluna katılmaması kriz yarattı

Söder’in gençlerin genel kuruluna katılmaması kriz yarattı

Bavyera Başbakanı ve CSU Genel Başkanı Markus Söder’in Birlik Partileri’nin Gençlik Örgütü Junge Union’un (JU) hafta sonu yapılacak genel kuruluna katılmayacağını açıklaması kriz yarattı.

15.10.2021Avrupa
‘Önce vatan, sonra parti, sonra şahıs’

‘Önce vatan, sonra parti, sonra şahıs’

Almanya’da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı olarak katıldığı genel seçimlerde hezimete uğrayan CDU Genel Başkanı Armin Laschet, istifa baskılarının artması üzerine hem ülkenin hem de partisinin geleceği için görevi devretmeye hazır olduğu sinyalini yineledi.

8.10.2021Avrupa
Zavallı Laschet

Zavallı Laschet!

28 Ekim 2018’de Hessen’de Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Bavyera’da da Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Eyalet Parlamentosu seçimlerinde ciddi oy kaybına uğrayınca, Başbakan Angela Merkel, 2000 yılından beri sürdürdüğü CDU Genel Başkanlığı’nı aralık ayında bırakacağını açıkladı.

6.10.2021Avrupa
Seçim kampanyası ekibini tanıttı

Seçim kampanyası ekibini tanıttı

Almanya’da seçimlere yaklaşık üç hafta kala Birlik Partileri atağa geçti. Anketlerde dibe vuran CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, ‘Gelecek Ekibi’ adını verdiği seçim kampanyası ekibini tanıttı. Dört kadın ve dört erkekten oluşan ekip, ekonomiden kültür-sanata, aile politikalarından eğitime kadar farklı alanlarda Laschet’e destek verip seçim kampanyası yürütecek.

3.09.2021Avrupa
Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Almanya’da seçimlere bir aya kala Birlik Partileri (CDU/CSU) anketler dibe vururken Armin Laschet’in yerine CSU genel başkanı Markus Söder’in başbakan adayı olmasına yönelik talepler de artıyor.

25.08.2021Avrupa
Söder CDU’nun seçim zaferini sabote mi ediyor

Söder CDU’nun seçim zaferini sabote mi ediyor?

CDU’nun güçlü isimlerinden Friedrich Merz, Markus Söder’in Birlik Partileri’nin zafer kazanmasını istemediği konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. Dolaylı olarak Söder’i seçim zaferini sabote etmekle suçlayan Merz, imalı açıklamalarıyla Söder’in, Laschet’e ağır zarar verdiğini kaydetti.

24.08.2021Avrupa
CDU, seçim kampanyasını tanıttı

CDU, seçim kampanyasını tanıttı

CDU, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 3 aydan az bir süre kala, “Almanya’yı birlikte şekillendirmek” sloganıyla seçim kampanyasını resmen başlattı.

6.07.2021Avrupa
CDU/CSU muhalefete

CDU/CSU muhalefete

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, kafaya koymuş. Kendisiyle yapılan söyleşilerde ve katıldığı açık oturumlarda, “Ben başbakan olacağım” diyor. Aslında bunun yadırganacak bir yönü yok. Madem adaylığını ilan etmiş, hedefine ulaşmak ve başbakanlık koltuğuna oturmak istemesinden daha doğal bir şey olamaz.

16.06.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Rakibi Merz’i de takıma aldı

Rakibi Merz’i de takıma aldı

CDU lideri ve CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi sürdürülecek seçim kampanyası takımına rakibi Friedrich Merz’i de aldı. Ocak ayında yapılan CDU Genel Başkanı seçimlerine en güçlü aday olarak katılan Merz’e, muhafazakâr kanatta büyük güven duyulduğu ve CDU/CSU’nun son dönemlerde sistematik olarak yaşadığı oy kaybının engellenmesinde etkin bir rol oynamasının beklendiği belirtildi.

28.04.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

Başbakan adaylığı “kardeş kavgasına” dönüştü

CDU ve CSU liderlerinin ikisinin de başbakan adaylığında ısrar etmesi, “kardeş partileri” birbirine düşürdü. CDU’lu bazı milletvekillerinin CSU lideri Markus Söder’e destek vermesi parti içinde de sıkıntıya yol açtı.

14.04.2021Avrupa
Merz yine ‘Adayım’ dedi

Merz yine ‘Adayım’ dedi

CDU Genel Başkanlığı’na göz diken, ancak iki kez kaybeden Friedrich Merz, şimdi de Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olacağını açıkladı.

3.03.2021Avrupa
Laschet başbakan adayı gibi konuştu: Hedef yüzde 35 ve fazlası

Laschet başbakan adayı gibi konuştu: Hedef yüzde 35 ve fazlası

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) yeni Genel Başkanı Armin Laschet, başbakan adayı gibi konuştu. CDU’nun yeni lideri, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerinde Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) oy hedefini yüzde 35 ve daha fazlası olarak açıkladı. Laschet, birlikte hareket edilmesi durumunda bu oy oranının elde edileceğine inandığını da kaydetti.

24.01.2021Avrupa
Madenci çocuğu CDU lideri oldu

Madenci çocuğu CDU lideri oldu

Alman Anayası’nın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabul edilmesiyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde 51 yıldan fazla iktidarda söz sahibi olan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) yeni Genel Başkanı Armin Laschet oldu.

18.01.2021Avrupa
İkinci kez kaybetti ama bırakmıyor

İkinci kez kaybetti ama bırakmıyor

CDU liderliğine iki kez aday olan ve ikisinde de kaybeden Friedrich Merz, hemen bakan koltuğu talep etti. Ama Merkel’den “Kabine değişikliği planı yok” diyerek ‘hayır’ yanıtı aldı.

17.01.2021Avrupa
Amerika olmayalım

Amerika olmayalım

Almanya’nın en güçlü siyasi partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) yeni lideri Armin Laschet, çok önemli mesajlar verdi. Ülkenin kutuplaşmasına, toplumun bölünmesine izin vermeyeceklerini söyleyen Laschet, aşırı sağ oyların gelecek seçimlerde yüzde 5’in altına düşmesi ve böylece meclise girememesi için tüm gücüyle çalışacağını vurguladı.

17.01.2021Avrupa
Merkel’in halefi ‘Türk Armin’ oldu

Merkel’in halefi ‘Türk Armin’ oldu

Almanya’da Merkel, eylüldeki seçimlerde başbakanlığı bırakacak. Almanya’da iktidarın büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Birlik dün yeni liderini seçti. Yarışı, Türklerle sıcak ilişkisi nedeniyle ‘Türk Armin’ diye bilinen Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet kazandı. Partide Merkel’in halefi olan Laschet’in başbakan adayı olup olmayacağı gelecek aylarda belli olacak.

17.01.2021Dünya
Son dakika: Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in halefi belli oldu

Son dakika: Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in halefi belli oldu!

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin genel başkanlığına Armin Laschet seçildi.

16.01.2021Dünya
Merkel’in halefi bugün seçiliyor

Merkel’in halefi bugün seçiliyor

Almanya’da bugün koalisyonun büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Parti, Angela Merkel’in halefini belirlemek için dijital kurultay düzenliyor.

16.01.2021Dünya
‘Öncü kültürcü’ kafayı sığınmacılara taktı

‘Öncü kültürcü’ kafayı sığınmacılara taktı

Almanya’da yıllar önce ‘öncü kültür’ tartışmalarını gündeme getiren ve şu günlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) genel başkanlığına soyunan Friedrich Merz, şimdi de kafayı sığınmacılara taktı.

11.01.2021Avrupa
CDU’lu kadınlar Merz’e sırtını döndü

CDU’lu kadınlar Merz’e sırtını döndü

CDU Kadın Kolları, Annegret Kramp Karrenbauer’in yerine aday olan Friedrich Merz’e destek olmayacaklarını açıkladı. CDU Kadın Kolları Başkanı Annette Widmann Mauz, “CDU’lu kadınlar açık olarak Armin Laschet ya da Norbert Röttgen’i parti genel başkanı olarak görmek istiyor”

8.01.2021Avrupa
Bir dönem sona eriyor

Bir dönem sona eriyor

Angela Merkel, 15 yılı aşkın başbakanlık görevi boyunca ülkesinin kaderini belirleyen kararlara imza attı ve Almanya’yı değiştirdi. Kamuoyu ona, ‘Ulusun Annesi’ adını verdi. Dünya siyasetinde Almanya’nın ağırlığını hissettirmesi ona ‘Dünyanın En Güçlü Kadını’ itibarını getirdi. Donald Trump’ın ABD Başkanlığı ile ‘özgür dünyanın lideri’ olarak gösterildi. Ama her şeyin bir sonu var.

8.01.2021Avrupa
Türkiye’ye AB ile İngiltere modeli önerisi

Türkiye’ye AB ile İngiltere modeli önerisi

Almanya’da Başbakan Merkel’in halefleri arasında sayılan Hıristiyan Demokrat (CDU) politikacı Friedrich Merz, Türkiye için AB’den ayrılan İngiltere modelini önerdi.

5.01.2021Dünya
2021 siyasette değişim yılı olacak

2021 siyasette değişim yılı olacak

Almanya’da bu yılın ağırlıklı gündem konusu koronanın yanı sıra federal ve eyalet parlamentosu seçimleri olacak. Federal seçimlerle birlikte altı eyalette seçmenler sandık başına gidecek. Başbakan Merkel de 16 yıllık başbakanlık sürecini tamamlayıp siyaset arenasından çekilecek. CDU ve Sol Parti de yeni yönetimini ve liderlerini seçecek.

4.01.2021Avrupa
Başbakan kim olsun

Başbakan kim olsun?

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in onay vermesi üzerine, Almanya’da genel seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılması kesinleşti. Tabii Almanya’nın 2005 yılından beri başbakanlığını yapan Angela Merkel, yeniden aday olmayacağını iki yıl önce ilan ettiği için, seçimlere 10 ay kala Almanya’da ‘yeni başbakan’ arayışı da başladı.

14.12.2020Avrupa
Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da genel seçimler gelecek yıl muhtemelen eylül ayında yapılacak. Nitekim Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılmasını önerdi. Bu konuda son kararı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verecek. Ancak daha şimdiden ön hazırlıklar başladı.

23.11.2020Avrupa
Kurultay Ocak 2021’de yapılacak

Kurultay Ocak 2021’de yapılacak

Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) yeni genel başkanı ocak ayında belli olacak. CDU Genel sekreteri Paul Ziemiak Twitter’dan yaptığı paylaşımda, CDU Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer (AKK) ile üç genel başkan adayı Armin Laschet, Friedrich Merz ve Norbert Röttgen’in kurultayın ocak ayında toplanması konusunda fikir birliğine vardığını duyurdu.

1.11.2020Avrupa
Merkel aday olacak mı

Merkel aday olacak mı?

Berlin sokaklarında dolaşırken tanıdığım ve beni gazetedeki yazılarım ile fotoğrafımdan, Alman televizyonlarında katıldığım açık oturumlardan tanıyan Türkler ve Türkiye kökenliler, genelde hep “Başbakan Angela Merkel yeniden aday olacak mı?” diye soruyorlar.

24.10.2020Avrupa
Genel kurul öncesi gençlerle buluştular

Genel kurul öncesi gençlerle buluştular

CDU Genel Başkanlığı için yarışan Armin Laschet, Friedrich Merz ve Norbert Röttgen, genel kurula iki aydan az süre kala partinin gençlik teşkilatı Junge Union’un düzenlediği toplantıda destek istediler. Berlin’de video konferans şeklinde düzenlenen toplantıda adaylar, gençlere politikalarını anlattılar. Yaklaşık bir saat 30 dakika süren toplantının son bölümünde ise gençlerin sorularını cevapladılar.

18.10.2020Avrupa
Rus zehiri ilişkileri de zehirledi

Rus zehiri ilişkileri de zehirledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir numaralı muhalifi Aleksey Navalni’nin bir kimyasalla zehirlendiğinin kesinleşmesi, Rusya’nın, Almanya ile olduğu gibi Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile de ilişkilerini zehirledi.

7.09.2020Avrupa
Korona kime kazandırdı, kime kaybettirdi

Korona kime kazandırdı, kime kaybettirdi

Korona krizinde halkın en çok güvenini kazanan üç politikacı oldu: Başbakan Angela Merkel, Bavyera Başbakanı Markus Söder ve Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn.

23.08.2020Avrupa
Koronanın kazananları

Koronanın kazananları

Koronavirüs krizi bazı politikacıların yıldızını yeniden parlatırken bazılarının ise söndürdü. Bild am Sonntag gazetesinin Kantar Enstitüsü’ne yaptırdığı kamuoyu yoklamasına göre krizin en büyük kazananı Başbakan Angela Merkel. Arkasından ise Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder ile Maliye Bakanı Olaf Scholz geliyor.

12.07.2020Avrupa
Önce ülke, sonra parti

Önce ülke, sonra parti

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller 1998 yılında iktidara geldiklerinde, Almanya’daki işsiz sayısı 4 milyon 700 binin üzerindeydi. Ekonomik ve sosyal alanda ciddi bir durgunluk yaşanıyordu. Hatta Almanya’ya, “Avrupa’nın hasta adamı” gözüyle bakanlar bile vardı. SPD’li Başbakan Gerhard Schröder, Yeşiller’le birlikte ülkeyi yeniden düzlüğe çıkarmak için kolları sıvadı. Ama kafasından geçenleri hayata geçirmenin hiç de kolay olmayacağını çok geçmeden anladı.

8.07.2020Avrupa
2021’de büyük koalisyon olmayacak

2021’de büyük koalisyon olmayacak

Almanya’da son 15 yılın 11 yılında CDU/CSU ve SPD koalisyonu ülkeyi yönetti. 2005’te başlayan ortaklık 2009 ile 2013 yılları arasında kesintiye uğradı. 2013’ten bugüne de yedi yıldır aralıksız ülkede üç partinin kurduğu ve kamuoyunda ‘Büyük Koalisyon’ olarak bilinen hükümet iktidarda. CDU ve SPD genel sekreterleri 2021’de yapılacak seçimlerden sonra ortaklık yapmayacaklarını deklare ettiler. İki genel sekreter birçok konuda farklı düşündüklerini ortaya açıkladılar.

21.06.2020Avrupa
SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

SPD’nin ‘SPD’li Başbakan’ rüyası

Almanya’da genel seçimler muhtemelen gelecek yıl eylül ayında yapılacak. Böyle olduğu halde hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), daha şimdiden başbakan adayı aramaya başladı. Hükümetin büyük kanadı Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) de öyle.

30.05.2020Avrupa
‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi nisan ayı sonunda olağanüstü genel kurulunu yaparak Annegret Kramp Karrenbauer (AKK) yerine genel başkanını seçecekti. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle kongre belirsiz bir tarihe ertelendi. CDU’nun olağanüstü kongresinin sonbahar veya aralık ayında da toplanamayacağı konuşuluyor.

14.04.2020Avrupa
Korona krizi Söder’e yaradı: ‘Başbakan’lık anketlerinde ilk sırada

Korona krizi Söder’e yaradı: ‘Başbakan’lık anketlerinde ilk sırada

Almanya’da “Birlik Partileri’nden (CDU-CSU) kimin başbakan aday olmasını istiyorsunuz” sorusunun yöneltildiği ankette Markus Söder birinci sırada çıktı.

10.04.2020Avrupa
Merz: ‘Testler pozitif çıktı, evde karantinaya girdim’

Merz: ‘Testler pozitif çıktı, evde karantinaya girdim’

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkan adaylarından Friedrich Merz, koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı.

17.03.2020Avrupa
Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil

Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil!

CDU Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer (AKK), CDU genel başkan adayları Norbert Röttgen ve Friedrich Merz’in yaptıkıları açıklamaları eleştirerek, “Öncelikli sorun koronavirüs, partinin başına kimin geçeceği değil. Eğer koronavirüsün bu kadar etkili olacağını bilseydim genel başkanlıkla ilgili kararı almak için beklerdim” dedi.

15.03.2020Avrupa
Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Avrupa deyince akla medeniyet gelir. Avrupa deyince akla özgürlük, eşitlik, kardeşlik, hukuk devleti, insan onuruna saygı gelir. Avrupa deyince akla dayanışma gelir. Avrupa deyince akla her alanda gelişmiş, zengin sanayi ülkeleri gelir.

9.03.2020Avrupa
Pizza çetesi yolda

'Pizza çetesi!' yolda

Almanya’da 1980 yılında kurulan ve doğa korunması, barış hareketine destek, nükleer santrallere karşı politikayla 1983 yılındaki genel seçimlerde yüzde 5.6 oranında oy alarak Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu’na giren Yeşiller’e köklü partiler yıllarca ‘öcü’ gözüyle baktı. Özellikle muhafazakar kanat olarak tanınan Hıristiyan Demokrat/ Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) Yeşiller’den hep uzak durdu.

29.02.2020Avrupa
Liderlik yarışında hodri meydan

Liderlik yarışında hodri meydan

25 Nisan’da yapılması öngörülen CDU Genel Başkanlığı için bugün Berlin’de hareketli saatler yaşandı. Önce Armin Laschet kameralar karşısına çıkıp adaylığını açıkladı, ardından da Friedrich Merz. Norbert Röttgen’le birlikte aday sayısı üç oldu.

25.02.2020Avrupa
Merkel’e isyan sesleri

Merkel’e isyan sesleri

1999 yılı kasım ayında Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) yıllarca aldığı bağışlardan önemli bir bölümünü ilgili birimlere bildirmediği ortaya çıktı. Bu tam bir ‘bağış skandalıydı’. 1973-1998 yılları arasında CDU Genel Başkanı, 1982-1998 yılları arasında da Almanya Başbakanı olarak görev yapan Helmut Kohl, “Kendilerine şeref sözü verdim” diyerek bağışta bulunanların isimlerini açıklamamakta direndi. Açıklamadı da.

19.02.2020Avrupa
CDU Genel Başkanlığı için sürpriz aday

CDU Genel Başkanlığı için sürpriz aday

CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer’in parti başkanlığını bırakacağını açıklaması üzerine yarış hızlandı. Liderlik koltuğuna dördüncü bir sürpriz aday daha çıktı: Norbert Röttgen.

18.02.2020Avrupa
Söder: ‘CSU’ya sormadan başbakan adayı belirlenmez’

Söder: ‘CSU’ya sormadan başbakan adayı belirlenmez’

AKK’nın aday olmayacağını açıklamasından sonra adı başbakan adayları arasında geçen Markus Söder, katıldığı televizyon programında, “Birlik Partileri’nin başbakan adayı CSU’ya sorulmadan belirlenemez” dedi.

17.02.2020Avrupa
İlk sinyali verdi: ‘CDU’ya katkı yapmak istiyorum’

İlk sinyali verdi: ‘CDU’ya katkı yapmak istiyorum’

Almanya’da, CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer’in hem parti genel başkanlığına hem de başbakanlığa adaylığını koymayacağını açıklaması üzerine ilk sinyal, kurultaydaki rakibi Friedrich Merz’den geldi. Magdeburg’da bir etkinliğe katılan Merz, şunları söyledi:

12.02.2020Avrupa
Başbakan olma hayalleri söndü

Başbakan olma hayalleri söndü

“Politika acımasızdır” denir hep. Gerçekten de öyle. İşte bunun en son örneğine bugünlerde tanık olduk. Almanya’da büyük koalisyon hükümetinin en güçlü kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer, sürpriz bir biçimde, muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmayacağını ilan etti. Hatta CDU ile ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Parti’nin (CSU) ortak başbakan adayı saptandıktan sonra CDU Genel Başkanlığı görevini bırakacağını da.

12.02.2020Avrupa
Bu rüzgâr, Merkel’i çarpar mı

Bu rüzgâr, Merkel’i çarpar mı?

Almanya’da günlerdir AfD rüzgârı esiyor. Hem de sert bir şekilde. Hükümetin büyük ortağı CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer, partisini bu sert rüzgâra karşı yönlendiremedi. Kaptanlığı başka ellere bırakacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından sıcağı sıcağına CDU kulislerinde havayı koklamaya çalıştım. Ancak kimsenin ağzını bıçak açmıyor.

12.02.2020Avrupa