EKSTRA
MENÜ

Kusma

Kusma haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kusma hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6.274 Kusma haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kusma Haberleri

Kaşta yakıcı denizanası istilası: Hastanelik olabilirsiniz

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası: Hastanelik olabilirsiniz!

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Çevre Kurulu Başkanı ve su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, insan tenine dokunduğunda yakıcı etkiye sahip İndo-pasifik kökenli Cassiopea andromeda (Ters-düz denizanası) türü denizanalarının Kaş'ta özellikle kumlu zeminleri istila ettiğini belirledi. Ceylan, "Nematosit adı verilen yakıcı kapsüllere sahiptir. Dokunmamak en doğru tercihtir. Dokunduğunuz zaman hastanelik olabilirsiniz" dedi.

23.10.2021Gündem
Bilecikte üniversite öğrencileri mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı

Bilecik'te üniversite öğrencileri mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı

BİLECİK'te 100 kadar üniversite öğrencisi mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, gece saatlerinden itibaren hastaneye gelen öğrencilerin taburcu edildiğini ifade ederek, "Hastaların şikayet sebebi ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince numune ve analiz çalışmaları devam etmektedir" dedi.

22.10.2021Haber
Bilecik’te 100e yakın üniversiteli, yurtta yemek sonrası hastanelik oldu

Bilecik’te 100'e yakın üniversiteli, yurtta yemek sonrası hastanelik oldu

Bilecik’te 100'e yakın üniversite öğrencisi, yurtta yedikleri yemek sonrası mide bulantısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvurdu. Vali Kemal Kızılkaya, öğrencilerin taburcu edildiğini belirterek, “Hastaların şikayet sebebiyle ilgili ekiplerce numune ve analiz çalışmaları devam etmektedir” dedi.

22.10.2021Gündem
Trabzon ve Giresunda paniğe neden olmuştu İşte güzelavrat otunun zehirlenme belirtileri

Trabzon ve Giresun'da paniğe neden olmuştu! İşte 'güzelavrat' otunun zehirlenme belirtileri

Giresun, Artvin ve Trabzon'da ıspanak içerisinde ıspanağa çok benzeyen 'güzelavrat' otu olarak bilinen 'atropa belladonna' nedeniyle zehirlenen 12 kişi tedaviye alınmıştı. Prof. Dr. Ahmet Sebe ise zehirlenme beliritileri hakkında bilgi verirken, 'Ağız kuruluğu, terlemede azalma, görme bozukluğu, cilt kıpkırmızı oluyor. Ispanakla oluşan bir zehirlenme değil. Ispanakla birlikte yanlışlıkla paketleniyor. Mide bulantısı, kusma, bilinç bozulması gibi belirtilere sebep oluyor.' ifadelerini kullandı. Artvin'de, pazardan aldığı ıspanağı yedikten sonra zehirlenen Cansu Lokumcu Kanberoğlu ise, 'Uyku, mide bulantısı, baş dönmesi ile halüsinasyon görmeye kadar ilerledi, çok korkunç süreçti.' dedi.

20.10.2021Gündem
Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı

Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı?

Facebook'un eski bir çalışanının basına sızdırdığı belgeler, sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini tüyler ürpertici bir netlikle ortaya koydu. Kendini beğenmeme, yeme bozuklukları, depresyon, intihar eğilimi... Sorunların kaynağı Instagram, en hassas durumda olanlar ise ergenlik çağındaki genç kızlar. İfşa belgeleri ışığında sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisini uzman psikologlar Berk Karaoğlu ve Ceylan Şekerci'yle masaya yatırdık.

20.10.2021Gündem
Ölmez otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Ölmez otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ölmez otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Ölmez otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkemizin pek çok yerinde yetişebilen ölmez otunun bilinen onlarca faydası bulunuyor. Koparıldığında çiçekleri dökülmeyen ölmez otu bu özelliği nedeniyle evlerde süs bitkisi olarak kullanılıyor. Ölmez otu nedir, nerede yetişir, nasıl kullanılır, neye yarar, zararları var mıdır, nerelerde satılır ve faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Ökse otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Ökse otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ökse otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Ökse otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Hastalıklar için pek çok kişi bitkisel ürünleri tercih etmektedirler. Bu bitkisel ürünlerden ve bitkilerden bir tanesi de ökse otudur. Ökse otu faydaları oldukça fazla olup bu otun nerede yetiştiği merak edilmektedir. Peki, ökse otu nedir? Ökse otu ne işe yaramaktadır? Ökse otu nerede yetişir ve bulunur? Ökse otunun faydaları nelerdir? İşte ökse otu ile ilgili tüm detaylar.

Meryem ana otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır Meryem ana otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Meryem ana otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Meryem ana otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Yalnızca yağmur döneminde açan bir bitki türü olan Meryem ana otu, pek çok kişi tarafından merak edilen bitkisel kaynaklar içerisinde geliyor. Peki, Meryem ana otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Meryem ana otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkemizde yetişen ve insan sağlığı açısından çok faydalı olan otlar bulunmaktadır. Bu otların başında da limon otu gelmektedir. Limon otu gerek sahip olduğu özelliği gerekse de yetiştiriciliği ile yaygın olan bir ottur. Limon otu son günlerde internetten en çok araştırılan bitkisel otlardan bir tanesidir. Peki, limon otu nedir? Limon otu ne işe yaramaktadır? Limon otu nerede yetişmektedir? Limon otunun faydaları nelerdir? İşte limon otu ile ilgili tüm detaylar.

Kibrit otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Kibrit otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Kibrit otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Kibrit otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Bitkilerin insanlar üzerindeki faydaları tartışılmaz bir duruma gelmiştir. Birçok araştırma bitkilerin insanlar için doğal şifa niteliğini taşıdığını kanıtlamıştır. Kibrit otu doğal şifa bitkilerden biridir. İnsan sağlığına onlarca faydası olduğu söylenebilir. Kibrit otu nedir, ne işe yarar, nerede yetişir, hangi mevsimde ortaya çıkar, nasıl kullanılır, zararları var mı gibi soruların yanıtlarını derledik.

Kazayağı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Kazayağı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Kazayağı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Kazayağı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Dünyanın en etkili bitkilerinden birisi olan kazayağı otu, sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Son dönemlerde oldukça popüler olan kazayağı otu farklı kullanım seçenekleri sunmaktadır. Kazayağı otu nedir, ne işe yarar, ne için kullanılır, yetiştirmek mümkün mü, faydaları nelerdir, nerede satılır sorularının yanıtlarını sizin için derledik.

Karnıyarık otu nedir, nasıl kullanılır Karnıyarık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Karnıyarık otu nedir, nasıl kullanılır? Karnıyarık otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Karnıyarık otu, sunduğu birçok faydanın yanı sıra en yoğun kullanılan bitkiler arasında yer alır. Sağlık için yüksek potansiyele sahip olan bu bitki türünün kullanımının doğru olması halinde fayda sağlanabilir. Karnıyarık otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, nasıl kullanılır, faydaları nedir, zararları var mıdır gibi soruların yanıtlarını derledik.

Kanser otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Kanser otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Kanser otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Kanser otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Türkiye'de aynı zamanda yapışkan andız otu olarak da bilinen kanser otu, sağladığı birçok fayda ile ön plana çıkıyor. Her ne kadar çok az bilinen bir ot olsa bile son dönemlerde araştırılan bitki çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Peki, kanser otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Kanser otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, tüm detaylar.

Hindiba otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Hindiba otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Hindiba otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Hindiba otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Hindiba otu genellikle salatalarda kullanılan ve ülkemizin her yerinde yetişebilen bitkilerden biridir. İltihap kurutucu özelliği olan hindiba otu vücut için onlarca faydaya sahiptir. Hindiba otu nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, nerelerde satılır sorularının yanıtlarını sizin için derledik.

Güzel avrat otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Güzel avrat otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Güzel avrat otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Güzel avrat otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Güzel avrat otu, eski dönemlerden bugüne alternatif tıbbın birçok alanında tercih edilmiş bitkidir. Kullanımında dikkat edilmediğinde zehirlenmelere yol açabilen güzel avrat otu, sağlık için onlarca fayda bulunur. Güzel avrat otu nedir, zararları nedir, faydaları nelerdir, hangi mevsimlerde yetişebilmektedir sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Eğrelti otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Eğrelti otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Eğrelti otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Eğrelti otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Bitki dünyasında çiçeksiz olarak bilinen eğrelti otu, sunduğu farklı faydalarla merak ediliyor. Zehirli olarak bilinen eğrelti otu, alternatif tıpta doğru kullanımsa birçok yarar sunuyor. Eğrelti onu nedir, ne işe yarar, hangi mevsimde olur, faydaları nelerdir, neye iyi gelir, kullanımı nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Damar otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Damar otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Damar otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Damar otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Damar otu geniş yaprakları olan, doğada kendiliğinden yetişebilen bitki türüdür. Yapraklar marulda olduğu gibi yan kısımlara doğru açılırlar. Yapraklarını geçen boyda yeşil renk tonunda tohumları bulunuyor. Damar otu nedir, nasıl kullanılır, nerede yetişir, hangi mevsimde vardır, faydaları neler, zararları var mı gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu, ülkemizde yetişme alanı bulan, doğada kendiliğinden olan bitkilerinden biridir. Cinsel sağlık sorunlarında kullanılan ürün, oldukça faydalıdır. Sağlık açısından onlarca faydası olduğu bilinir. Çoban çökerten otu nedir, nasıl kullanılır, nerede yetişir, hangi mevsimde olur, kullanımı nasıl olmalıdır, faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Cibes otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Cibes otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Cibes otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Cibes otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ege bölgesinde yetişen bitkilerden biri olan cibes otu, lahanaya benzer şekillere sahiptir. Turpgiller familyasına ait olan cibes otu, alternatif tıpta uzun süredir kullanılmaya devam ediyor. Cibes otu nedir, cibes otu ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, zararları var mıdır gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Azgın teke otu nedir, nasıl kullanılır ve nerede yetişir Azgın teke otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Azgın teke otu nedir, nasıl kullanılır ve nerede yetişir? Azgın teke otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

İnsan sağlığı için çok fazla faydalı ot bulunmaktadır. Bu otlardan bir tanesi de azgın teke otudur. Azgın teke otunun adının ilk kez duyan kişiler bu otun nerede yetiştiğini ve nasıl kullanıldığını merak etmektedirler. Azgın teke otunun birçok faydası bulunmaktadır. Tüketilmesi uzman doktorlar tarafından da önerilmektedir. Peki, azgın teke otu nedir? Azgın teke otu nasıl kullanılmaktadır? Azgın teke otu nerede yetişmektedir? Azgın teke otunun faydaları nelerdir? Azgın teke otu neye iyi gelir ve hangi mevsimde yetişir? İşte azgın teke otu ile ilgili tüm detayları derledik.

Giresunda ıspanak yiyen 6 kişi zehirlendi İl Sağlık Müdürlüğünden uyarı geldi

Giresun'da ıspanak yiyen 6 kişi zehirlendi! İl Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı geldi

Giresun'da ıspanak yedikten sonra atropin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 6 kişi, taburcu oldu. Giresun İl Sağlık Müdürlüğü son günlerde alınan ıspanakların tüketilmemesi uyarısında bulundu.

17.10.2021Gündem
29 öğrenci hastanelik oldu Zehirlenme şüphesi...

29 öğrenci hastanelik oldu! Zehirlenme şüphesi...

Osmaniye'nin Dereli köyünde ilkokul ile ortaokulun yemekhanesinde tavuk ve pilav yiyen 29 öğrenci, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

15.10.2021Gündem
Peteşi nedir, neden olur Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Peteşi nedir, neden olur? Peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi

Ciltte nokta biçiminde kanamalarla damar dışına kan çıkması anlamına gelen peteşi nedenleri ve belirtileri halk arasında merak edilen cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Peki peteşi nedir, neden olur? İşte, peteşi hastalığı belirtileri ve tedavisi.

14.10.2021Sağlık
Rüyada Birinin Kustuğunu Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Sarhoş, Hamile, Tanımadığı Ve Sarhoş Birinin Kusması

Rüyada Birinin Kustuğunu Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Sarhoş, Hamile, Tanımadığı Ve Sarhoş Birinin Kusması

Kusmak, herhangi bir hastalık belirtilerinden biri olabileceği gibi anlık olarak özellikle seyahat esnasında mide bulantısı neticesinde meydana gelebilmektedir. Kusmak eylemi, insan vücudunun verdiği bir tepki olarak mutlaka dikkate alınması ve insan sağlığı açısından gözlemlenmesi gereken bir durumdur. Hal böyle iken kusma fiili, insanları iğrendirebilen bir görüntü oluşturur. Peki, rüyada birinin kustuğunu görmek ne anlama gelir? Rüyada sarhoş, hamile, tanımadığı ve sarhoş birinin kusmasının anlamları nelerdir detayları ile derledik.

11.10.2021Rüya Tabirleri
Sistit Hastalığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer Sistit Hastalığı Hakkında Bilgiler

Sistit Hastalığı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer? Sistit Hastalığı Hakkında Bilgiler

Genellikle kadınlarda rastlanan sistit, nadiren de olsa erkeklerde de kendini gösterebiliyor. Halk arasında oldukça yaygın görünen idrar yollarında yanma hissiyle kendini belli eden sistit hastalığının nedenleri ve belirtileri en çok araştırılan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Peki, sistit hastalığı nedir, neden olur ve nasıl geçer? İşte, sistit hastalığı hakkında bilgiler.

İstavrit bilmecesi

İstavrit bilmecesi

Marmara Çevresi İzleme Projesi Yöneticisi Hidrobiyolog Mehmet Levent Artüz, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’na sunum yaptı.

8.10.2021Gündem
Rota virüsü nedir Rota virüs aşısı ne zaman yapılır

Rota virüsü nedir? Rota virüs aşısı ne zaman yapılır?

Rota virüsü enfeksiyonu genellikle çocuklarda görülen sağlık sorunlarından biridir. Rota virüsünün belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar. Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5 - 7 gün sürebilir. Özellikle süt çocuklarında kusma, ishal nedeniyle dehidratasyon gelişebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir. Peki, rota virüsü nedir? Rota virüs aşısı ne zaman yapılır?

7.10.2021Sağlık
DSÖden bir ilk: Sıtma aşısına onay verdi

DSÖ'den bir ilk: Sıtma aşısına onay verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sahra Altı Afrikası'nda çocuk ölümlerine sebep olan sıtma hastalığına karşı yeni geliştirilen RTS,S/AS01 aşısının yaygın kullanılmasını tavsiye ederek ilk defa bir sıtma aşısını onayladı.

6.10.2021Dünya
Trabzonda 68 üniversiteli, zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu

Trabzon'da 68 üniversiteli, zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi’nden 68 öğrenci, kampüste yedikleri yemek sonrası mide bulantısı ve kusma şikayetleri üzerine zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu. Üniversiteye yemek hizmeti sağlayan şirkete yönelik inceleme başlatıldı.

6.10.2021Haber
Trabzonda 68 üniversiteli hastanelik oldu Zehirlenme şüphesi...

Trabzon'da 68 üniversiteli hastanelik oldu! Zehirlenme şüphesi...

Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi’nden 68 öğrenci, kampüste yedikleri yemek sonrası mide bulantısı ve kusma şikayetleri üzerine zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurdu. Üniversiteye yemek hizmeti sağlayan şirkete yönelik inceleme başlatıldı.

6.10.2021Gündem
Okulda tek tehdit Covid değil... Çocuklarda bu belirtilere dikkat

Okulda tek tehdit Covid değil... Çocuklarda bu belirtilere dikkat!

Geçtiğimiz yıl eğitimlerine uzaktan devam eden çocuklar bu sene okullarına geri döndü. Çocuklarını okula tekrar göndermeye başlayan ebeveynleri en çok endişelendiren şeylerden biri de çocukların yakalanabileceği salgın hastalıklar. Koronavirüsle mücadele devam ederken uzmanlar velileri diğer enfeksiyonlar konusunda da uyarıyor.

3.10.2021Gündem
Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı

Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yanıtladı!

Koronavirüs (COVID-19) küçük çocuklara hatta bebeklere de bulaşabilmektedir. Her ne kadar çocuk ve bebeklerde ölüm oranı düşük olduğu bildirilse de virüsün sürekli mutasyona uğraması nedeniyle tüm yaş grupları için risk oluşturmaktadır. Peki, Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (COVID-19) belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? COVID-19 başka hangi hastalıklara neden olabilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Sert bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi

Hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi?

Ülkemiz çapında maden suyu ile soda genel olarak karıştırılmaktadır. Bununla beraber birbirlerinin yerine tüketilmektedir. Fakat maden suyu ile sodanın farkları bulunmaktadır. Maden suyunun içeriğinde bulunan mineral, sodaya göre daha fazladır. Peki, hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Çölyak hastalığı nedir, belirtileri neler Çölyak hastalarının uzak durması gerekenler...

Çölyak hastalığı nedir, belirtileri neler? Çölyak hastalarının uzak durması gerekenler...

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmekle birlikte teşhisi zor olan hastalıklardan biridir. Çölyak hastalığı olan çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda hastalığın belirtileri daha geniş bir yelpazeye yayılır. Peki, Çölyak hastalığı nedir, belirtileri neler? Çölyak hastalarının uzak durması gerekenler...

29.09.2021Sağlık
Bilim insanlarından çığır açacak buluş: Koronavirüsün yol açtığı koku kaybına vitaminli çözüm

Bilim insanlarından çığır açacak buluş: Koronavirüsün yol açtığı koku kaybına vitaminli çözüm!

Koronavirüsün gerek hastalık süresince gerekse iyileştikten sonra vücudumuzda hasarlar bırakabildiği hem bilim insanları tarafından açıklandı ve yaşanan vakalarla kanıtlandı. Bu hasarların kalıcı olmaması için harıl harıl çalışan tıp dünyası en sık rastlananlardan biri olan 'koku kaybı' durumunu ortadan kaldırabilecek bir tedaviyi dünyaya müjdeledi.

29.09.2021Dünya
Nektarinin Faydaları Nelerdir Nektarin Ne İşe Yarar, İshal Veya Kabız Yapar mı

Nektarinin Faydaları Nelerdir? Nektarin Ne İşe Yarar, İshal Veya Kabız Yapar mı?

Nektarin, aslında şeftalinin tüysüz halidir. Nektarin şeftali kadar lezzetli bir meyvedir. Genelde sindirim sistemi üzerinde de çok önemli etkileri bulunur. Nektarin, aynı zamanda şeftali ve erik ve şeftali ile aynı aileye aittir. Nektarinin faydaları nelerdir tüm detayları ile sizler için derledik.

Karnından basket topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Karnından basket topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Bandırma'da yaşayan Murat Güney (58) 4 ay önce başlayan kusma şikayetleri üzerine doktora gitti. Güney'in karnından 7.5 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı. Doç. Dr. Oktay Akça, "Basket topu büyüklüğünde bir kitleydi. Literatürde de çok nadir görülen bir vaka" dedi.

25.09.2021Haber
Şikayetleri 4 ay önce başlamıştı... Doktorlar da şaşkına döndü: Basketbol topu büyüklüğünde

Şikayetleri 4 ay önce başlamıştı... Doktorlar da şaşkına döndü: Basketbol topu büyüklüğünde

Bandırma'da yaşayan Murat Güney (58) 4 ay önce başlayan kusma şikayetleri üzerine doktora gitti. Güney'in karnından 7.5 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı. Doç. Dr. Oktay Akça, "Basket topu büyüklüğünde bir kitleydi. Literatürde de çok nadir görülen bir vaka" dedi.

25.09.2021Gündem
Karnından basket topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Karnından basket topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Bandırma'da yaşayan Murat Güney, 4 ay önce başlayan kusma şikayetleri üzerine doktora gitti, çekilen MR sonucu karnında büyük bir kitle olduğu anlaşıldı. İstanbul Lütfi Kırdar Kartal Şehir Hastanesi Üroonkoloji Kliniği'nde Doç. Dr. Oktay Akça'nın başında bulunduğu ekibin ameliyat ettiği Güney'in karnından 7.5 kilo ağırlığında tümör çıkarıldı.

25.09.2021Gündem
Ciklet Balığı Türleri Nelerdir Kaç Yavru Doğurur Ciklek Balıkları Ne Zaman Çiftleşir

Ciklet Balığı Türleri Nelerdir? Kaç Yavru Doğurur? Ciklek Balıkları Ne Zaman Çiftleşir?

Günümüzde bir hayli yaygın olarak beslenen balık çeşitlerinden bir tanesi Ciklet balıklarıdır. Ciklet balıklarının çok sayıda türü bulunmaktadır. Sizin için Ciklet balığının ne demek olduğunu, bu balıkların kaç yavru doğurduğunu, ciklet balığının kaç türünün olduğunu ve bu balıkların ne zaman çiftleştiğini derledik.

24.09.2021Araştırma
Lektin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur İşte, Lektin İçeren Besinler ve Vücuda Etkileri

Lektin Nedir, Hangi Gıdalarda Bulunur? İşte, Lektin İçeren Besinler ve Vücuda Etkileri

Lektin, yediğiniz yiyecekler de dahil olmak üzere tüm yaşam formlarında bulunan bir protein türüdür. Lektin içeren besinler çeşitli sağlık faydaları sağlayabilirler. Peki, lektin nedir, hangi gıdalarda bulunur? İşte lektin içeren besinler ve vücudumuza etkileri…

Kertenkele Türleri Ve İsimleri Nelerdir Kertenkele İnsanları Isırır Mı, Hangileri Zehirlidir

Kertenkele Türleri Ve İsimleri Nelerdir? Kertenkele İnsanları Isırır Mı, Hangileri Zehirlidir?

Bir kertenkelenin beslenmeden hayatta kalma süresi, ait olduğu türe bağlıdır. Ancak çoğu kertenkele kuyruklarında su ve yağ depolayarak hayatta kalmalarına yardımcı olur. Peki, kertenkele türleri nelerdir detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
Böbrek taşınızı doğal yolla düşüreyim derken hastalanmayın

Böbrek taşınızı doğal yolla düşüreyim derken hastalanmayın

Yüzyıllardır böbrek taşı ağrısı çeken insanoğlu taşı düşürmek için doğal ve şifalı bitkilere/taşlara başvuruyor. Bıçak altına yatmayım diye iyi geldiğine inandıkları şifalı otlar ve taşlar ile bu dertten kurtulmaya çalışanların sayısı hiç de az değil. Peki, kulaktan kulağa dolanan bu efsanelerin bilimsel karşılığını duymaya hazır mısınız?

24.09.2021Aile
Hepatit B nasıl bulaşır Hepatit B ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı

Hepatit B nasıl bulaşır? Hepatit B ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı?

Günümüzde insanların yaşadığı çok ciddi sağlık sorunları bulunuyor. Hepatit B hastalığı da kişilerin yaşayabileceği bulaşıcı bir hastalıktır. Bireyler önlem almak adına hepatit b hastalığının nasıl bulaştığı konusunda araştırmalar yapabiliyor. Hepatit b hastalığının hangi yollarla bulaştığı merak edilen bilgiler arasındadır. Hepatit b nasıl bulaşır? Hepatit b ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı? Hepatit b hastalığının bulaşma yollarıyla ilgili merak edilenleri derledik.

23.09.2021Araştırma
Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz 10 SORU 10 YANIT

Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz? 10 SORU 10 YANIT

2 yıl önce ailesiyle birlikte nar yiyen 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirmişti. Birkaç gün önce ise bu vakanın adli tıp raporu ortaya çıktı. Rapora göre küçük kızın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Kabuğunu soyarak tükettiğimiz meyvelerde bile böyle bir tehlike varsa ‘asıl vitamini kabuğunda’ diye soymadan tükettiğimiz meyveler ne kadar riskli? Artık kabuğuyla ısırarak elma armut yiyemeyecek miyiz?

20.09.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Pandemi baş ağrıtıyor

Başımızı ağrıtan pek çok sorun zaten hep vardı. Ne var ki pandemi pek çok sorun gibi baş ağrılarımızı da ikiye, üçe katladı.

23.10.2021

Testis torsiyonu

Testisler sperm ve erkeklik hormonu olarak bilinen testosteronun yapıldığı yerdir. Testisler erkeklerde penisin altında skrotum adı verilen deri poşunun içinde sağ ve sol tarafta yer alan organlardır. Testisin kanlanması spermatik kord içerisindeki damarlar sayesinde gerçekleşir. Spermatik kord karın içinden başlayıp skrotuma kadar ilerleyip testis ile bağlantılı olan bir yapıdır.

18.10.2021

Mide koruyucu ilaçlarda dikkat edilmesi gerekenler

Midemiz en kıymetli organlarımızdandır. Ancak kötü beslenme alışkanlıkları, hazır gıdalarla beslenme, asitli içecekler ve öğün atlama gibi alışkanlıklar arttıkça mide hastalıkları çok artmaktadır.

16.10.2021

“Uzun Süren COVID” tanısı, göz testi ile konuyor

Corona virüs delta varyantı ilk kez Ekim 2020’de Hindistan’da ortaya çıktı. Aşılar delta varyantına karşı, ilk alt türlere (suşlara) olduğu kadar olmasa da etkili…

12.10.2021

Köpeklerde Kennel Cough

Köpeklerde ciddi solunum hastalıkları arasında yer alan Kennel Cough; toplu yaşam alanlarında yaygın olduğundan barınak öksürüğü olarak bilinmektedir.

4.10.2021