EKSTRA
MENÜ

Bayramda Beslenme

Bayramda Beslenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bayramda Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 350 Bayramda Beslenme haberi bulunmuştur.

Bayramda Beslenme Haberleri

Bayramda Hangi Besinler Tüketilmeli Bayramda Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat

Bayramda Hangi Besinler Tüketilmeli? Bayramda Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat

Ramazan Bayramı yaklaşıyor. Bayram sofrasında dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çeken uzmanlar; kahvaltılarda yağlı, hamur işi ve tatlı ağırlıklı öğünlerden uzak durulmasını, öğle yemeğinde protein ağırlıklı, akşam yemeğinde ise sindirimi kolay olduğu için sebze ağırlıklı beslenilmesini tavsiye ediyor. Peki bayramda hangi besinler tüketilmeli? Bayramda kilo almamak için bunlara dikkat...

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’dan kurban bayramı öncesi önemli uyarılar

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’dan kurban bayramı öncesi önemli uyarılar

Her Kurban Bayramı'nda kurban etinin nasıl muhafaza edileceği, nasıl tüketilmesi gerektiği merak edilen konular arasında. Özellikle bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle daha dikkatli olunması gerektiğine değinen Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral önemli uyarılarda bulundu.

30.07.2020Sağlık
Ete kuyruk yağı ekleyenler dikkat Yapılan en büyük hatalardan biri…

Ete kuyruk yağı ekleyenler dikkat! Yapılan en büyük hatalardan biri…

Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı. ‘Kurban etinden ya da kurbanlık alanlardan virüs geçer mi?’ konuları gündemde yerini korurken, kırmızı et tüketiminin arttığı bayramda beslenme şekline de dikkat etmek gerekiyor.

27.07.2020Sağlık
Kurban bayramına özel beslenme tüyoları

Kurban bayramına özel beslenme tüyoları

Dört günlük Kurban Bayramı geldi çattı. Bu yıl buruk geçen Ramazan Bayramı'ndan sonra sokağa çıkma kısıtlaması olmayacağını düşündüğümüz Kurban Bayramı tatilinde hem sosyal mesafeye hem beslenmeye dikkat çekmek istiyorum.

24.07.2020Kurban Bayramı
Bayramda beslenme düzeni nasıl olmalı

Bayramda beslenme düzeni nasıl olmalı?

Ramazan ayı süresince değişen öğün saatleri ve beslenme düzeni, bayramla birlikte tekrar değişmeye başlayacak. Bu geçiş sürecinin ilk günlerinde sağlıklı beslenmenin daha çok önem kazanacağını ifade eden Uzman Diyetisyen Hilal Konak, konuyla ilgili önerilerini sundu.

22.05.2020Sağlık
Ramazan Sonrası İlk Gün Neler Yemeli İşte Beslenme Listesi...

Ramazan Sonrası İlk Gün Neler Yemeli? İşte Beslenme Listesi...

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler altında geçirilen Ramazan ayının sona ermesine ve bayrama sayılı günler kaldı. Günde iki öğünle beslenmeye alışan mide ve bağırsak sisteminin normal düzene geçişi kolay olmayabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, Koronavirüs gölgesinde geçirilen Ramazan ayı sonrasında oruç tutanların normal beslenme dönemine geçişte zorlanmaması için önemli tavsiyelerde bulundu.

Bayramda Etin Yanında Sebze Tüketilmeli

Bayramda Etin Yanında Sebze Tüketilmeli

Bayramlar, sofraları ve birbirinden lezzetli yemek ve tatlıları akıllara getiriyor. Kurban Bayramı’nda birkaç gün bile olsa etin ve tatlıların aşırı tüketilmesinin sağlığı tehdit edebildiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, bayramda etin yanında mutlaka sebze tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Şeker gibi bir bayram için dengeli beslenin

Şeker gibi bir bayram için dengeli beslenin

Ramazan ayı süresince uzun saatler açlık ve susuzluğun ardından gelen Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenmek önemli. Bayramda beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi veren Diyetisyen Melis Atay, dengeli olunması gerektiği konusunda uyardı.

5.06.2019Sağlık
Bayramda Öğün Miktarının Artması Risk Taşıyor

Bayramda Öğün Miktarının Artması Risk Taşıyor

Ramazan Bayramı'nda artan yiyecek tüketimi hakkında uyarılarda bulunan Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğr. Üyesi Özgün Tütüncü, bayramda öğün miktarının artmasının ciddi hastalıkları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Ramazan sonrasında beslenmeye dikkat

Ramazan sonrasında beslenmeye dikkat

Dyt. Berna Ertuğ, ramazan ayı sonrasında nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

28.05.2019Saglik
Eti tezgahta çözdürmek çok yanlış

Eti tezgahta çözdürmek çok yanlış!

Kurban Bayramı’nı kimileri evde, kimileri tatilde karşılayacak… Kurbanlıklar kesilecek, birçok evde kavurma sofralardaki yerini alacak… Ancak aman dikkat! Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Kurban Bayramı’nda uygunsuz şartlarda kesilmiş kurbanlıkların bulantı, kusma ve ishal ile seyreden sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söylüyor.

15.08.2018Sağlık
Kavurmayı sadece “öğle” yemeğinde tüketin

Kavurmayı sadece “öğle” yemeğinde tüketin

Kurban Bayramı'nda özellikle artan et tüketimi ve her gün fazlaca yenen tatlılar, sağlığı olumsuz etkiliyor ve kilo alımını kaçınılmaz hale getiriyor. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon, kalp - damar, şeker ve mide rahatsızlığı olanların dikkatli davranması gerekiyor. Diyetisyen Vildan Çelik, Kurban Bayramı'nı sağlıklı bir şekilde ve kilo almadan geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

15.08.2018Sağlık
Bayramda Midenizi Koruyacak 15 Öneri

Bayramda Midenizi Koruyacak 15 Öneri

Kurban Bayramı’nı kimileri evde, kimileri tatilde karşılayacak… Kurbanlıklar kesilecek, birçok evde kavurma sofralardaki yerini alacak… Ancak aman dikkat! Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, Kurban Bayramı’nda uygunsuz şartlarda kesilmiş kurbanlıkların bulantı, kusma ve ishal ile seyreden sindirim sistemi enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söylüyor. Peki bayramda artış gösteren mide ve sindirim sistemi problemlerinden korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bayramda güne hafif kahvaltıyla başlayın

Bayramda güne hafif kahvaltıyla başlayın

Ramazan ayında oruç nedeniyle yavaşlayan metabolizmanın bayram için de risk taşıdığını belirten Diyetisyen Büşra Yücel, Güne kahvaltıyla başlanmalı, bayram ziyaretlerinde tatlı ikramı olacağından kahvaltıda şeker, bal, reçel pekmez bulundurulmamalı dedi.

13.06.2018Sağlık
Bayramı sağlıklı geçirmek isteyenler için 10 tüyo

Bayramı sağlıklı geçirmek isteyenler için 10 tüyo

Bayram geldi çattı. Birbirinden lezzetli ikramlar, en önemlisi ise sevdiklerimizle bir arada olacağımız keyifli anlar bizi bekliyor. Ancak uzun açlık döneminin ardından küçülen midemize aniden yüklenmek ve yüksek kalorili besinler tüketmek hazımsızlık ile şişkinliğe yol açabiliyor. Daha da önemlisi, kan şekerinde gelişen düzensizlikler nedeniyle baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, terleme, mide bulantısı ve kalpte ritim bozukluğu gibi problemler gelişebiliyor.

12.06.2018Sağlık
Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri...

Kurban Bayramı’na Özel Beslenme Önerileri...

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Cansu Kolukırık, sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi ve önerilerde bulundu.

Ziyafetlerden en az kaloriyle kalkmanın ipuçları

Ziyafetlerden en az kaloriyle kalkmanın ipuçları!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy, ziyafete dönüşen bayram sofralarından en az kaloriyi tüketerek kalkmanın ipuçlarını sıraladı.

23.06.2017Sağlık
Bayramı sağlıklı geçirmek için 10 önemli kural

Bayramı sağlıklı geçirmek için 10 önemli kural

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, bayramı sağlıklı geçirmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlattı, önemli önerilerde bulundu.

22.06.2017Ebeveyn
Bayrama özel 4 günlük diyet ve tarif listesi

Bayrama özel 4 günlük diyet ve tarif listesi!

Dengeleyici diyet programı ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz!

8.09.2016Sağlık
Sindirime en etkili doğal ilaç: Maden suyu

Sindirime en etkili doğal ilaç: Maden suyu

Uzmanlar günde iki şişe tüketilmesini öneriyor.

5.09.2016Sağlık
Bayramda kilo aldıran 5 hata

Bayramda kilo aldıran 5 hata!

Artan öğün sayısı ve kaloriler kilo kontrolünde büyük bir risk oluşturuyor.

28.06.2016Sağlık
Bakanlıktan önemli kurbanlık uyarıları

Bakanlıktan önemli 'kurbanlık' uyarıları

Kurban Bayramı yaklaşırken Sağlık Bakanlığı kurban etlerinin saklanması ve pişirilmesine yönelik uyarı yayınladı. Bakanlık, çok uzun süre yüksek ısıda etin pişirilmesinin kanserojen madde oluşumuna neden olacağını söyledi.

21.09.2015 Sağlık
Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Bayram demek geniş sofralar, aile ziyaretleri ve bol bol yemek demek. Ancak sadece diyet yapanlar değil formda olanlar için bile tehlikeli dönemler. Her gittiğiniz evde tatlılar, kızartmalar, etler olabiliyor. İşte bayramı formu koruyarak atlatmanın 10 sırrı…

2.09.2015Sağlık
2015 - Kurban Bayramı tatili kaç gün, Kurban Bayramı ne zaman (2015-Kurbanlık Fiyatları)

2015 - Kurban Bayramı tatili kaç gün, Kurban Bayramı ne zaman? (2015-Kurbanlık Fiyatları)

Ramazan Bayramı'nın ardından Kurban Bayramı heyecanı başladı. Bayram tatilinde özellikle memleketlerine ya da tatile gidecek olanlar bayram tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, tatil kaç gün sürecek, kurbalık fiyatları bu yıl nasıl olacak gibi soruların cevabını merak ediyorsanız haberimizi inceleyin.

10.08.2015Gündem
Fındık fıstık içeren tatlılar böbrek hastaları için tehlikeli

Fındık fıstık içeren tatlılar böbrek hastaları için tehlikeli

Prof. Dr. Ercan Ok uyardı, 'Bayramda şekerli yiyecekler diyaliz hastaları için ciddi tehdit. Çünkü aşırı su içme ihtiyacına neden oluyor."

16.07.2015Sağlık
Bayramda tatlı ve şeker yüklemesine dikkat

Bayramda tatlı ve şeker yüklemesine dikkat

Ramazan’da vücut metabolizmasının yavaşladığını, bayramda tatlı tüketimi ve eski düzene dönülmesiyle kilo alma tehlikesine dikkat çeken Beslenme Uzmanı Gizem Köse, bayramdan itibaren bazı beslenme değişiklikleriyle yeni bir başlangıç yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Köse, bayramda tatlı çikolata ve şekerin kontrollü tüketilmesini, hatta konuklara tatlı yerine meyve ve kuruyemiş ikram edilmesini de önerdi.

14.07.2015Sağlık
Bayram’da Bu Hatalara Düşmeyin

Bayram’da Bu Hatalara Düşmeyin!

Diyetisyen Neşe Ceylan, Ramazan Bayramı’nda en sık yaptığımız 7 hatayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.İşte Ramazan Bayramı’nda en sık yaptığımız 7 hata…

Bugün Tatlı Tüketimine Dikkat

Bugün Tatlı Tüketimine Dikkat!

Bayramda normal beslenme düzenine geçildiğinde öğün sayısını altıya çıkarmak ve her öğünde az az yemek yemek öneriliyor...

Bayramda Kilo Almayın

Bayramda Kilo Almayın!

Bayramda lezzetli tatlıları, börekleri görünce diyetinizi bozup kontrolden çıkmayın. Diyetisyenler bakın bayram için ne öneriyor...

Bayramda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Bayramda Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir,Kurban Bayramı öncesinde, abartıya kaçmadan, nasıl sağlıklı beslenileceğinin püf noktalarını anlatıyor!

Yazar Sonuçları

Kurban Bayramı'na Özel Beslenme Tüyoları

Dört günlük Kurban Bayramı geldi çattı. Bu yıl buruk geçen Ramazan Bayramı'ndan sonra sokağa çıkma kısıtlaması olmayacağını düşündüğümüz Kurban Bayramı tatilinde hem sosyal mesafeye hem beslenmeye dikkat çekmek istiyorum.

25.07.2020

Sağlıklı bir Ramazan Bayramı için 10 öneri

Bayram ve bayram sonrası kilo sorunu yaşamamak, sağlığımızı korumak ve keyifli bir bayram geçirebilmek için Diyetisyen Şeyma Yılmaz, altın önerilerde bulundu.

21.06.2017
Bayramı kilo almadan geçirmek için 15 tavsiye

Bayramı kilo almadan geçirmek için 15 tavsiye

Ramazan bayramında beslenme ile ilgili nelere dikkat edilmeli?

1.07.2016

Bayramda tatlı tüketirken aşırıya kaçmayın

Yediğiniz 2 dilim baklavanın 540 kalori olduğunu biliyor musunuz?

30.06.2016
Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın

Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın!

Özellikle kolesterolü yüksek olan kişiler ve kalp hastaları dikkatli olmalı.

22.09.2015