EKSTRA
MENÜ

Diyet

Diyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Diyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.376 Diyet haberi bulunmuştur.

Diyet, temelde bir insan ya da başka bir organizma tarafından tüketilen yiyeceklerin toplamıdır. Diyet çevreleri bir toplumsal tavır olarak bazı yiyecekleri yiyip yememeyi seçmekle oluşan gruplaşmalardır.

 

Diyet Haberleri

Kişniş nelere iyi gelir, tüketirken nelere dikkat edilmeli İşte kişnişin faydaları

Kişniş nelere iyi gelir, tüketirken nelere dikkat edilmeli? İşte kişnişin faydaları

Kişniş, görünüm olarak maydanoza benzetilebiliyor. Aş otu, kizbere ve kinzi olarak da bilinen bu faydalı bitki taze, kuru veya baharat şeklinde kullanılabiliyor. Ayrıca diyet lifi, A vitamini, C vitamini, fosfor, manganez, magnezyum ve elzem yağlar, antioksidanlar, faydalı fitonutrientler içerir. Peki kişniş nelere iyi gelir, tüketirken nelere dikkat edilmeli? İşte kişnişin faydaları...

16.05.2021Sağlık
Süt Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Süt Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Süt Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Süt Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Süt alerjisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilen bir alerji türüdür. Süt alerjisinin nedenleri günümüzde de en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Süt alerjisi çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Süt alerjisine nelerin iyi geldiği merak edenler araştırma yapmaktadırlar. Peki süt alerjisine ne iyi gelir? Süt alerjisi neden olmaktadır? Süt alerjisi belirtileri nelerdir? Süt alerjisinin tedavisi nasıl yapılır? İşte süt alerjisi ile ilgili her şey.

16.05.2021Sağlık
Protein Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Protein Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Protein Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Protein Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Vücudun göstermiş olduğu pek çok alerjik reaksiyon vardır. Bunların başında da protein alerjisi gelmektedir. Protein alerjisi pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir alerjik hastalıktır. Bundan dolayı protein alerjisine sahip olanlar bu alerjinin nedenlerini araştırmaktadırlar. Özellikle son günlerde protein alerjisi hakkında yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Peki protein alerjisi nedir? Protein alerjisi nasıl geçer? Protein alerjisinin belirtileri nelerdir? İşte protein alerjisi ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Peynir Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Peynir Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Peynir Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Peynir Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Günlük hayatımızda kahvaltılarda tükettiğimiz peynirler zaman zaman alerjiye neden olabilir. Alerjinin nasıl olduğu, belirtileri ve tedavisi gibi konular merak edilen konular içerisindedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

16.05.2021Sağlık
Patlıcan Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Patlıcan Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Patlıcan Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Patlıcan Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Patlıcan alerjisi alerji türlerinden birisidir. Sürekli olarak ortaya çıkan bir alerji türü olan patlıcan alerjisi genellikle doğuştan faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Patlıcana karşı alerjisi olduğu düşünen kişiler patlıcan ile ilgili araştırma yapmakta ve bu alerjinin belirtilerini merak etmektedirler. Son günlerde de yine patlıcan alerjisi araştırması bir hayli fazladır. Peki, patlıcan alerjisi nedir? Patlıcan alerjisi neden olur? Patlıcan alerjisini geçirmek için ne yapmak gerekir? İşte patlıcan alerjisi ile ilgili bilinmesi gereken detayları derledik.

16.05.2021Sağlık
Laktoz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Laktoz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Laktoz Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Laktoz Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Halk arasında süt şekeri olarak bilinen laktoz, sütte ve süt ürünlerinin tamamında bulunur. Bunların başında yoğurt, kaymak ve kefir yer alıyor. Süt şekeri normalde vücut için faydalı olsa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açar. Buna laktoz duyarlılığı ya da laktoz intoleransı da denir. Laktoz alerjisi neden olur ve nasıl geçer? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Merak eden okurlar için tüm yönleriyle derledik.

15.05.2021Sağlık
Kahve Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Kahve Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kahve Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kahve Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kahve, dünyadaki pek çok insanın severek tükettiği bir içecektir. Kahve alerjisi, kahvenin bileşenlerinden birine ya da birkaçına karşı gelişen bir alerji türüdür. Kahve alerjisinin genellikle ana nedeni kahvenin içeriğinde bulunan kafeindir. Kahve alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? İşte, tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Histamin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Histamin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Histamin Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Histamin Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Histamin alerjisi; bilhassa sağlıksız yaşam stili ile beraber sıkça görülür. Teşhis konması oldukça zordur. Peki Histamin alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Histamin alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.05.2021Sağlık
Gluten Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Gluten Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Gluten Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Gluten Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Gluten alerjisi en sık karşılaşılan alerji çeşitlerinden bir tanesidir. Gluten alerjisi ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişiler bu hastalığın alerji nedenlerini ve nasıl geçtiğini araştırmaktadırlar. Gluten alerjisi toplumda da sık görülen bir alerjik hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülmektedir. Peki gluten alerjisi nedir? Gluten alerjisi nasıl geçer? Gluten alerjisinin belirtileri nelerdir? Gluten alerjisine ne iyi gelir? İşte gluten alerjisi ile ilgili her şey.

15.05.2021Sağlık
Bulgur Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Bulgur Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Bulgur Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Bulgur Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Pek çok gıdaya karşı gözlemlenen alerji çeşitleri vardır. Bulgur alerjisi de o alerji türlerinden bir tanesidir. Bulgur alerjisi mutlaka araştırılması gereken oldukça önemli bir alerji türüdür. Bulgura karşı yer alan bu alerji çeşidinde kişi bulgur tüketemez ve önemli komplikasyonlar doğabilir. Peki bulgur alerjisi nedir? Bulgur alerjisi neden olur? Bulgur alerjisini anlamak için hangi testler yapılır? Bulgur alerjisine iyi gelen şeyler nelerdir? İşte bulgur alerjisi ile ilgili bilinmesi gereken detaylar.

15.05.2021Sağlık
Buğday Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Buğday Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Buğday Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Buğday Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Buğday alerjisi, içeriğinde buğdaydan üretilen ürünlerin olduğu yiyeceklere karşı gösterilen alerjik reaksiyon türüdür. Buğday alerjisi nedir, neden olur, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir, ne iyi gelir ve tedavisi nasıldır gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

15.05.2021Sağlık
Mis gibi kokusuyla tezgâhlarda

Mis gibi kokusuyla tezgâhlarda

Göz kamaştıran rengi, büyüleyen kokusuyla severek tükettiğimiz bu meyveyle beş çayına bir tatlı veya akşama hafif bir salata hazırlamak çok kolay. Çocuklarınızla birlikte mutfağa girmek istiyorsanız Çiğdem Seferoğlu’ndan aldığımız çilekli dondurma tarifini deneyin...

Tam kapanma sonrası için önemli koronavirüs uyarısı

Tam kapanma sonrası için önemli koronavirüs uyarısı

Sağlık Bakanlığı'nın 11 Mayıs'ta paylaştığı koronavirüs tablosuna göre, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıkarken, 278 kişi hayatını kaybetti. Ramazan Bayramı için uyarılarda bulunan Dr. Ahmet İnal, 'Bina içi bayramlaşma sırasında bulaşlar çok artabiliyor. Aynı bina içinde 10 ailenin birden karantinaya girdiği görülüyor. Mutlaka bunu engellememiz lazım' dedi. İnal ayrıca tam kapanmanın ardından evlerine dönecek kişiler için uyarılarda bulundu. İnal, 'Koronavirüs hareket halinde. Bu hareket virüsteki bulaşı artırdığı gibi aynı zamanda mutasyonu da artırıyor. Virüsün bulaşıcılığı ve ölümcüllüğü daha da artmış oluyor.' ifadelerini kullandı.

12.05.2021Gündem
Sevgilisi beğenmeyince 6 ayda 212 kilo verdi Kilo verdiğime sevinemedim

Sevgilisi beğenmeyince 6 ayda 212 kilo verdi! 'Kilo verdiğime sevinemedim'

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, sevgilisi kendisini beğenmeyince 6 ayda 212 kilo vererek 84 kiloya kadar düşen Akın Türkoğlu (23), vücudundaki yağ sarkmalarından dolayı korse takarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Türkoğlu yağlarından kurtulup, yaşamına devam edebilmek için destek bekliyor.

12.05.2021Gündem
Ramazanın 29. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem

Ramazan'ın 29. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem?

Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken sevdiklerine özel lezzetler sunmak isteyenler iftar menülerini özenle oluşturmaya devam ediyor. "İftara ne pişirsem?, "Bugün ne pişirsem?" diye düşünenler için çorbadan tatlıya Ramazan'ın yirmi dokuzuncu gününe özel nefis bir menü hazırladık. İşte 11 Mayıs Salı, Ramazan'ın 29. günü için iftar menüsü...

11.05.2021Lezizz Menüler
Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz... Bayramda tatlı tüketirken 8 kurala dikkat

Tatlınızı yoğurtla tüketirseniz... Bayramda tatlı tüketirken 8 kurala dikkat!

Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmazı tatlılar… Bir ay boyunca uzun açlık sürelerinin ardından mideye ani yüklenmelerin önemsenmediği bayram günlerinde tatlılar da şekerli-şerbetli denilmeden, porsiyonuna dikkat edilmeden dilediğince tüketilebiliyor. Hele bir de pandemi sürecinin yol açtığı stres, endişe ve kaygı tatlı tüketiminde hepten ipin ucunun kaçmasına yol açabiliyor. Ancak dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase, pandeminin gölgesinde bayramda tatlı tüketiminin 8 önemli kuralını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu, bir de evde hazırlayabileceğiniz pratik ve sağlıklı tatlı tarifi verdi.

10.05.2021Sağlık
Ankara dönüşü Fenerbahçe için flaş iddia Emre Belözoğlu yeni sezonda....

Ankara dönüşü Fenerbahçe için flaş iddia! Emre Belözoğlu yeni sezonda....

Hürriyet Futbol Konseyi'nde Mehmet Arslan, Uğur Meleke ve Güntekin Onay, Süper Lig'de nefes kesen zirve yarışını ve Fenerbahçe'de teknik patron Emre Belözoğlu'nun geleceğini masaya yatırdı.

10.05.2021Futbol
Ramazanın 26. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem

Ramazan'ın 26. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem?

Ramazan'ın sonlarına yaklaşırken sevdiklerine özel lezzetler sunmak isteyenler her gün iftar menülerini özenle oluşturmaya devam ediyor. "İftara ne pişirsem?, "Bugün ne pişirsem?" diye düşünenler için çorbadan tatlıya Ramazan'ın yirmi altıncı gününe özel nefis bir menü hazırladık. İşte 8 Mayıs Cumartesi, Ramazan'ın 26. günü iftar menüsü...

Bayramın tadı sofrada çıkar

Bayramın tadı sofrada çıkar

Perşembe Ramazan Bayramı’nın ilk günü. Bayram, bu yıl da kısıtlamaların gölgesinde geçecek. Ama sofranın tadını ailemizle çıkarabilir, uzaktaki sevdiklerimize çevrimiçi bağlanabiliriz. Tanınmış şefler masalarımıza lezzet katacak menüler ve tarifler verdi. Beslenme uzmanı Elif Nida Zafer’e ramazanda değişen alışkanlıklarımızdan sonra dikkat etmemiz gerekenleri sorduk.

Emekli hemşire ihtiyaç sahiplerinin ve kimsesizlerin umudu oldu

Emekli hemşire ihtiyaç sahiplerinin ve kimsesizlerin "umudu" oldu

ANTALYA (AA) - GÜLSEM ADAM - Antalya'da kendisini ve beraberindekileri "kimsesizlerin kimsesi" olarak gören Umut Araz, başkanlığını yaptığı yardım derneği aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin gönüllerine dokunuyor.

6.05.2021Haber
Bu besinler akciğerleri güçlendiriyor Pandemide bol bol tüketmeniz gereken yiyecekler..

Bu besinler akciğerleri güçlendiriyor! Pandemide bol bol tüketmeniz gereken yiyecekler..

Covid-19 pandemisinde yapılan çalışmalar, koronavirüsün solunum sistemimizin en önemli organı olan akciğerler üzerinde tutuluma yol açarak nefes darlığı, solunum yetmezliği ve zatürre gibi önemli sorunlara yol açtığını gösteriyor. Bu nedenle akciğer fonksiyonunu güçlendirmek bu pandemide ayrı bir öneme sahip. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Binöz akciğerin güçlenmesine yardım eden besinleri anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

5.05.2021Sağlık
Ramazanın 22. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem

Ramazan'ın 22. günü iftar menüsü: Bugün iftara ne pişirsem?

Ramazan ayıyla birlikte sevdiklerine özel lezzetler sunmak isteyenler her gün iftar menülerini özenle oluşturuyor. "İftara ne pişirsem?, "Bugün ne pişirsem?" diye düşünenler için çorbadan tatlıya Ramazan'ın yirminci gününe özel nefis bir menü hazırladık. İşte 4 Mayıs Salı, Ramazan'ın 22. günü için iftar menüsü...

Salyangoz Ne Yer Salyangozlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Salyangoz Ne Yer? Salyangozlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Pek çok kişi evcil hayvan olarak Salyangoz besliyor. Fakat Salyangozlar bilinen evcil hayvanlardan daha farklı bir yapıya sahip olduğundan dolayı nasıl beslenmesi gerektiği konusunda aklınızda soru işaretleri olabilir. Bu soruları ortadan kaldırmak adına salyangoz nasıl beslenmelidir, tüm detayları ile derledik.

3.05.2021Araştırma
Balık diye plastik mi yiyoruz Marmara ve Karadeniz’deki balık türlerindeki sonuçlar şaşırttı

Balık diye plastik mi yiyoruz? Marmara ve Karadeniz’deki balık türlerindeki sonuçlar şaşırttı

‘Seaspiracy: Denizlerdeki Komplo’ belgeseli deniz yaşamına dair anlattıklarıyla dikkatleri üzerine çekti. Görüntüler 'Balık yemeyi bırakın' çağrılarının dahi oluşmasına neden oldu. Peki denizler ve okyanuslar çevre kirliliğinden büyük ölçüde nasibini alıyorken Türkiye'de durum nasıl? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı.

2.05.2021Gündem
Tuba Ünsal hastalığını ilk kez açıkladı: Öldürmüyor ama süründürüyor

Tuba Ünsal hastalığını ilk kez açıkladı: Öldürmüyor ama süründürüyor

Önceki gün kızı Sare ile Nişantaşı'nda bir kitapçıdan çıkarken görüntülenen Tuba Ünsal, kapanma döneminde ailece kitap okuyacaklarını söyledi. Geçtiğimiz hafta Avusturya’daki bir kliniğe gidecekken uçağı kaçıran oyuncu, konuyla ilgili sorulara yanıt verirken, hastalığından da ilk kez bahsetti.

1.05.2021Magazin
Üç farklı haliyle çağla şimdi sofralarda

Üç farklı haliyle çağla şimdi sofralarda

Baharın habercisi çağlayla ana yemekten turşuya birbirinden lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Tam da mevsimindeyken ünlü şefler tariflerini paylaştı. Diyet ve beslenme uzmanı Ömür Karamahmut da kalbimize, cildimize faydalarını anlattı.

Reyhan Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Reyhan Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Reyhan Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Reyhan Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Reyhan çiçeği nedir? Reyhan çiçeği nasıl ekilir? Reyhan çiçeği nasıl sulanır? Reyhan çiçeği nasıl çoğaltılır? Reyhan çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Reyhan çiçeği evde yetiştiriciliği yapılabilir mi? Reyhan çiçeğinin özellikleri nelerdir? Reyhan çiçeği adının anlamı nedir? Reyhan çiçeğinin Latincesi nedir? Reyhan çiçeğinin özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Ödem Belirtileri Nelerdir, Neden Olur Ödem Riskini Azaltmanın Yolları

Ödem Belirtileri Nelerdir, Neden Olur? Ödem Riskini Azaltmanın Yolları

Ödem, vücutta anormal su toplanması durumudur. Daha çok kadınlarda ortaya çıkan ödem, günlük hayatı da etkileyebiliyor. Peki ödem belirtileri nelerdir, neden olur? Ödem riskini azaltmanın yolları...

29.04.2021İyi Yaşam
Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Keten Tohumu Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Keten Tohumu Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Keten Tohumu Yağı Faydaları Ve Kullanımı

İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığında en etkili besinlerden birisi de keten tohumu yağıdır. Diyabet, astım, alerji ve iltihaplanma gibi hastalıkların tedavisinde destek olmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda üreme sağlığını iyileştirirken kanser riskini azaltmaktadır. Keten tohumu yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir, keten tohumu yağı faydaları ve kullanımı nasıldır tüm detaylarıyla derledik.

Kenevir Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Kenevir Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Kenevir Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Kenevir Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Kenevir yağı, kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilir ve sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Halk arasında kenevir bir uyuşturucu çeşidi olarak bilindiğinden dolayı bazı ülkelerde yetiştirilmesi yasaktır. Ancak son yıllarda kenevir yağının insan sağlığına olan faydaları fark edildiğinde yetiştirilmesi serbest hale gelmiştir. Kenevir yağı nedir, nasıl yapılır ve neye iyi gelir, kenevir yağı faydaları ve kullanımı nasıldır tüm detaylarıyla derledik.

Hurmanın faydaları nelerdir İşte hurmanın sağlığa yararları

Hurmanın faydaları nelerdir? İşte hurmanın sağlığa yararları

Hurma, lif açısından zengin olmasının yanı sıra potasyum, magnezyum, bakır ve B vitaminleri içeriyor. Ayrıca bağışıklığımızı güçlendiren antioksidanlardan oldukça zengin bir besin. İçerdiği bu vitamin ve mineraller ile hurma ‘tam bir şifa meyvesi’ olarak nitelendiriliyor. Peki hurmanın faydaları nelerdir? İşte hurmanın sağlığa yararları...

28.04.2021Sağlık
İrem Derici: Bir sonraki hayatımda Cem Yılmaz olmak istiyorum

İrem Derici: Bir sonraki hayatımda Cem Yılmaz olmak istiyorum

Ünlü şarkıcı İrem Derici, Bigo Live’da takipçilerin sorularına samimi cevaplar verdi.

27.04.2021Magazin
Yüksek tansiyona ne iyi gelir İşte tansiyonu düşüren besinler

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? İşte tansiyonu düşüren besinler

Damar içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca yüksek tansiyon (hipertansiyon) denir. Stres, kaygı gibi psikolojik nedenler dışında birtakım hastalıklar da bu duruma neden olabilir. Peki yüksek tansiyona ne iyi gelir? İşte tansiyonu düşüren besinler...

27.04.2021Sağlık
1 avuç Ramazan pidesi; 2 dilim beyaz ekmeğe eşit

1 avuç Ramazan pidesi; 2 dilim beyaz ekmeğe eşit!

İftar sofralarının sıcacık lezzeti Ramazan pidesi, hele de gün boyu süren açlığın ardından ‘nasıl olsa yılda bir ay yiyeceğim, bir şey olmaz’ denilerek gereğinden fazla tüketilebiliyor. Oysa her şeyi olduğu gibi pideyi de ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamak şart.

27.04.2021Sağlık
Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder Meyvesi Nelere İyi Geliyor, Nasıl Tüketilmeli? Ejder Meyvesinin Faydaları

Ejder meyvesi diğer adıyla pitaya meyvesi protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitaminleri, omega-3 ve omega-6 gibi çoklu yağ asitleri açısıdan oldukça zengin. Bu nedenle ona 'süper yiyecek'de deniyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Peki ejder meyvesi nelere iyi geliyor, nasıl tüketilmeli? İşte ejder meyvesinin faydaları...

Kuru eriğin faydaları nelerdir İşte kuru eriğin sağlığa yararları

Kuru eriğin faydaları nelerdir? İşte kuru eriğin sağlığa yararları

Kuru erik, içerdiği pek çok vitamin ve minerallerle oldukça besleyici bir besin. Lif ve antioksidanlar sayesinde de sağlık için yararlı. Ayrıca taze veya kurutulmuş olarak da tüketilebiliyor. Peki kuru eriğin faydaları nelerdir? İşte kuru eriğin sağlığa yararları...

25.04.2021Sağlık
Veganlara ve et tüketenlere sorduk: Yapay ete nasıl bakıyorsunuz

Veganlara ve et tüketenlere sorduk: Yapay ete nasıl bakıyorsunuz?

Hücre kültüründen elde edilen ve bir bilim insanı tarafından laboratuvarda yetiştirilen etleri satın alıp pişirebildiğinizi hayal edin. Bu artık çok da uzak değil. Peki vegan beslenenler yapay ete nasıl bakıyor? Ya et yiyenler?

25.04.2021Gündem
Kokusu, sıcaklığı evimizi sarsın

Kokusu, sıcaklığı evimizi sarsın

Ramazanı hasretle beklememizin nedenlerinden biri de mis gibi kokusu sokakları saran pidedir... İftar sofralarının baş tacı bu lezzeti evde kendiniz de yapabilirsiniz. Glütensiz, tahinli veya yumurtalı... Şefler tariflerini, beslenme ve diyet uzmanı Elif Nida Zafer de tüketirken dikkat etmemiz gerekenleri paylaştı.

Özge Gürel İtalya yolcusu

Özge Gürel İtalya yolcusu

İtalya’da hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan güzel oyuncu Özge Gürel, aldığı teklifler hakkında görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Roma’ya uçacak.

23.04.2021Magazin

Yazar Sonuçları

Rüzgar Sünbül’ den incir uyutması tarifi

Hem pratik hem hafif hem de lezzetli bir tatlı ‘İncir Uyutması’ mükemmel lezzetli ve pratik olduğu kadar diyet yapanlar ve çocuklar için de gayet doğal bir tarif. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun diyor ve incir uyutması tatlımızın tarifine geçiyoruz.

18.05.2021

Medeniyetler şehri "Hatay yemekleri"

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Hatay, tarihinde sayısız millete ev sahipliği yapmış. Hal böyle olunca da her medeniyetin kültüründen, örfünden, adetinden ve yemeklerinden nasibine düşeni almış. Hatay turumda fazlasıyla mekanı gezdiğim için lafı daha fazla uzatmadan, sizlere kısa kısa gözlemlerimden ve tavsiyelerimden bahsetmek istiyorum.

17.05.2021

Miyom nedir?

Miyomlar, rahmin kas dokusundan gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Kadınlarda en sık görülen pelvik tümörlerdir. Ancak bu kadar sık görülmesi kadınları korkutmamalıdır. Çünkü miyomların, rahimden çıkarılma ameliyatı olan miyomektomi ameliyatı ancak miyomlar kadınlarda bir şikâyete neden olursa yapılır.

5.05.2021

Nereden nereye...

Bundan 45 sene öncesi...Takvim yaprakları 1976’yı gösteriyor.Ve fotoğraftaki o detay, “Nereden nereye” dedirtiyor.

1.05.2021

3 yeşilin mucizesi

Geleneksel mutfakların otantik kaynaklarını incelediğimiz zaman, farklı kültürlerin kendi coğrafyalarına uygun, gayet sağlıklı beslenme alışkanlıkları yaratmış olduğunu görüyoruz. Bunlar, kar gibi beyaz ekmeğin, rafine şekerlerin, patates cipsi, hamburger, ketçap ve mayonezin, dolayısıyla şişmanlığın dünyanın dört bir yanına yayılmasından çok önceydi.

28.04.2021