EKSTRA
MENÜ

Alzheimer

Alzheimer haberleri sayfasında güncel ve son dakika Alzheimer hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.411 Alzheimer haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Alzheimer Haberleri

Yeşil Çay Yağ Yakar mı, Ne Kadar Kalori Yakar İşte Yeşil Çayın Vücuda Etkileri

Yeşil Çay Yağ Yakar mı, Ne Kadar Kalori Yakar? İşte Yeşil Çayın Vücuda Etkileri

Yeşil çay özellikle kilo verme söz konusu olduğunda akla ilk gelen bitki çaylarından biridir. Metabolizmaya etkisi olduğu gözlemlenen yeşil çay zayıflatır mı, yağ yakar mı araştırmaları gündemde yer almaya devam ediyor. İşte yeşil çayın faydaları ve merak edilen bilgiler...

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ve Kullanımı

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları ve Kullanımı

Zeytin yaprağı özü, zeytin bitkisinin yapraklarından elde edilir. Zeytin yaprağı ekstraktının anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır, ne işe yarar merak edilmektedir. İşte virüslere karşı bir kalkan göre üstlenen zeytin yaprağı çayının faydaları ve kullanımı.

Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Ankara'da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, İngiltere'de yapılan araştırmayla Covid-19 geçirenlerin beyinlerinde 'gri cevher' denilen alanda küçülme ve hücre ölümü tespit edildiğini söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, "Bu açıkçası ilerleyen dönemde hem MS hem Alzheimer artışlarına neden olabilecek bir gelişme" dedi.

7.10.2021Haber
Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Doç. Dr. Ümit Savaşçı: Covid-19 geçirenlerin beyninde küçülme tespit edildi

Ankara'da Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, İngiltere'de yapılan araştırmayla Covid-19 geçirenlerin beyinlerinde 'gri cevher' denilen alanda küçülme ve hücre ölümü tespit edildiğini söyledi. Doç. Dr. Savaşçı, "Bu açıkçası ilerleyen dönemde hem MS hem Alzheimer artışlarına neden olabilecek bir gelişme" dedi.

7.10.2021Gündem
Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor Pakize Sudaya yeğeni vasi olarak atandı

Pakize Suda kimdir, kaç yaşında, ne yapıyor? Pakize Suda'ya yeğeni vasi olarak atandı!

Oyuncu, yazar Pakize Suda son zamanlarda zor günler geçiriyor. ‘Akıl zayıflığı’ yaşadığı gerekçesiyle ablası tarafından vesayet davası açılan Pakize Suda’ya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya 46 yaşındaki yeğeni Dilara Elagözlü'nün vasi olarak atanmasına karar verdi. Başarılı oyuncu ve yazar Pakize Suda kaç yaşında, kimdir, şimdilerde ne yapıyor? İşte Pakize Suda hakkında merak edilenler…

5.10.2021Hayat
Pakize Sudanın zor günleri...

Pakize Suda'nın zor günleri...

İzmir'in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), 'akıl zayıflığı' yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda düzenlenen rapor üzerine mahkeme, Pakize Suda'ya yeğeni Dilara Elagözlü'nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi.

5.10.2021Magazin
Koyun otlatırken kayboldu, 22 saat sonra böyle bulundu

Koyun otlatırken kayboldu, 22 saat sonra böyle bulundu

Denizli'de, küçükbaş hayvanlarını otlattığı dağda kaybolan Havva Torga (59), 22 saat sonra, mahalleye yaklaşık 3 kilometre mesafede bulundu. Sağlık durumu iyi olan Torga'da Alzheimer başlangıcı olduğu belirtildi.

5.10.2021Haber
Koyun otlatırken kaybolmuştu... 22 saat sonra iyi haber

Koyun otlatırken kaybolmuştu... 22 saat sonra iyi haber

Denizli'de, küçükbaş hayvanlarını otlattığı dağda kaybolan Havva Torga (59), 22 saat sonra, mahalleye yaklaşık 3 kilometre mesafede bulundu. Sağlık durumu iyi olan Torga'da Alzheimer başlangıcı olduğu belirtildi.

5.10.2021Gündem
Canan Ergüder kimdir, kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı Canan Ergüder hastalığıyla ilgili son durumu açıkladı

Canan Ergüder kimdir, kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı? Canan Ergüder hastalığıyla ilgili son durumu açıkladı!

Son olarak Menajerimi Ara dizisiyle gönüllerde taht kuran ünlü oyuncu Canan Ergüder, meme kanseri teşhisiyle diziden ayrılmak durumunda kalmıştı. Tedavisi devam eden Canan Ergüder bu süre içerisinde Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla çekilen ve Alzheimer Haftası'nda vizyona girecek olan 'Sadan Hanım' belgesel sinema filmi çekmişti. Canan Ergüder, hastane çıkışı muhabirlerin sorularını yanıtladı ve hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Canan Ergüder kimdir, kaç yaşında, hangi dizilerde oynadı? İşte, başarılı oyuncu Canan Ergüder’in hastalığıyla ilgili son durumu…

4.10.2021Hayat
Hurma suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve kullanılır Hurma suyunun cilde ve vücuda faydaları

Hurma suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve kullanılır? Hurma suyunun cilde ve vücuda faydaları

Besinlerin suları birbirinden farklı hastalıklara şifa olmaktadır. Özellikle hurma suyunun içeriğindeki lif nedeniyle vücuda yararları da saymakla bitmez. Hurma suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve kullanılır? Hurma suyunun cilde ve vücuda faydaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Kereviz Sapı Ve Yaprağının Faydaları Nelerdir Kereviz Sapı Ve Yaprağı Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kereviz Sapı Ve Yaprağının Faydaları Nelerdir? Kereviz Sapı Ve Yaprağı Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Modern tıp oldukça gelişen ve gün geçtikçe gelişmeye devam etmekte olan bir bilimdir. Bununla birlikte modern tıbba destek olabilen alternatif tıp metotları da kullanılmaktadır. Aromatik yağlar, faklı bitkiler ve baharatlar tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Bu bitkilerden en çok bilinen ve en çok kullanılmakta olanlarından bir tanesi de kereviz sapıdır. Sizin için kereviz sapının ve yaprağının faydalarını, ne işe yaradığını, hangi hastalıklara iyi geldiğini derledik.

Tahin Yağının Faydaları Nelerdir, Ağrılara İyi Gelir Mi Tahin Yağı Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Tahin Yağının Faydaları Nelerdir, Ağrılara İyi Gelir Mi? Tahin Yağı Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Besinlerin vücuda sağladığı pek çok fayda bulunuyor. Özellikle de tahin, en faydalı besinler arasında yer alıyor. Doğru tüketildiği zaman çok faydalı bir besin haline geliyor. Bu gıdalar, hem vücudu onarır hem de bazı organlardaki deformeleri iyileştirici güce sahiptir. Tahin yağının faydaları nelerdir, ağrılara iyi gelir mi sizler için derledik.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı?

Türk kahvesi, kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı için dengeli ve sağlıklı beslenmede de önemli bir role sahiptir. Tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli bir beslenme düzenine ek olarak biyoaktif ve antioksidan bileşenleri bol miktarda içerdiği için bazı besin türlerinin diyete eklenmesi, sağlık açısından çok önemli faydaları da bulunuyor. Türk kahvesinin faydaları nelerdir sizler için derledik...

Sadan Ünüvar kimdir  Sadan Hanım filmiyle gündeme geldi

Sadan Ünüvar kimdir? Sadan Hanım filmiyle gündeme geldi

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal bilinci artırmak amacıyla çekilen "Sadan Hanım: Bir İstanbul Hanımefendisi" belgeseli 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde gösterime girdi. Film Sadan Ünüvar’ın hastalık sürecini anlatıyor. Peki, Sadan Ünüvar kimdir?

22.09.2021Televizyon
Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları gerilettiğine yönelik veriler var

'Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları gerilettiğine yönelik veriler var'

Kovid-19 enfeksiyonunun olası etkilerinin tüm bireylerde olduğu gibi ileri yaş grubundakiler için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üy. Emir Ruşen, Kovid-19’un Alzheimer üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Ruşen, “Kovid-19’un zihinsel fonksiyonları çok hızlı gerilettiğine yönelik veriler var” dedi.

21.09.2021Gündem
Meme kanserine yakalanmıştı... Canan Ergüder galada ortaya çıktı

Meme kanserine yakalanmıştı... Canan Ergüder galada ortaya çıktı!

Bir süredir meme kanseri tedavisi gören Canan Ergüder, başrolünü üstlendiği 'Sadan Hanım'ın galasında ortaya çıktı. Ünlü oyuncu sağlık durumunu anlattı.

21.09.2021Magazin
Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz 10 SORU 10 YANIT

Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz? 10 SORU 10 YANIT

2 yıl önce ailesiyle birlikte nar yiyen 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirmişti. Birkaç gün önce ise bu vakanın adli tıp raporu ortaya çıktı. Rapora göre küçük kızın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Kabuğunu soyarak tükettiğimiz meyvelerde bile böyle bir tehlike varsa ‘asıl vitamini kabuğunda’ diye soymadan tükettiğimiz meyveler ne kadar riskli? Artık kabuğuyla ısırarak elma armut yiyemeyecek miyiz?

20.09.2021Gündem
Sadece yaşlılık değil, aynı zamanda bir orta yaş hastalığı

Sadece yaşlılık değil, aynı zamanda bir orta yaş hastalığı

Her geçen gün dünyada alzheimer hastalarının sayısı artıyor. Erken teşhisi zor, kesin bir tedavisi de yok. Ancak semptomları yavaşlatmak, hatta hastalığı ertelemek mümkün… 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle alzheimer’ı hasta yakınlarından ve ‘Çok Unutkn Oldum’ kitabının yazarı, nöroloji uzmanı Prof. Dr. Kaynak Selekler’den dinledik. Bu hastalığı konu alan, salı günü vizyona girecek ‘Sadan Hanım’ filminin yönetmeni Göksel Gülensoy ve başrolü Canan Ergüder’le konuştuk.

19.09.2021Hürriyet Pazar
Canan Ergüder yüzde doksan Sadan Hanım

Canan Ergüder 'yüzde doksan' Sadan Hanım

Canan Ergüder, “Sadan Hanım” adlı belgesel filmde Alzheimer hastası Sadan Ünüvar’ı canlandırdı. Yönetmen Göksel Gülensoy, ünlü oyuncuyu role ‘benzerlik analizi’ yaparak seçtiğini açıkladı: “Bilimsel yöntemlerle yaptığımız karşılaşmada yüzde 90 gibi yüksek bir oranda benzerlik tespit ettik.”

17.09.2021Magazin
21 Eylül hangi burç ve burcu ne 21 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

21 Eylül hangi burç ve burcu ne? 21 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Her devirde merak konusu olan Astrolojiye bu merak günümüzde de sürmektedir. İşte, 21 Eylül hangi burç, 21 Eylül tarihinde yaşanmış tarihi olaylar, 21 Eylül tarihinde doğanlar ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

15.09.2021Burçlar
14 Haziran hangi burç ve burcu ne 14 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

14 Haziran hangi burç ve burcu ne? 14 Haziran tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Gizemli bir alan olmakla dikkat çeken Astroloji tıpkı geçmiş devirlerde olduğu gibi günümüzde de aynı gizemini korumakta ve merak uyandırmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız 14 Haziran burcu, özellikleri, 14 Haziran tarihinde yaşanmış olaylar, 14 Haziran tarihinde doğan yabancı ve Türk ünlüler ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

12.09.2021Burçlar
Sadan Hanım 21 Eylülde vizyona giriyor

Sadan Hanım 21 Eylül'de vizyona giriyor

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla çekilen ve Alzheimer Haftası'nda viyona giren ‘Sadan Hanım’ belgesel sinema filmi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde sinema seyircisiyle buluşuyor.

10.09.2021Magazin
Sadan Hanım 21 Eylülde vizyona giriyor

Sadan Hanım 21 Eylül'de vizyona giriyor

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek amacıyla çekilen ve Alzheimer Haftası'nda viyona giren ‘Sadan Hanım’ belgesel sinema filmi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde sinema seyircisiyle buluşuyor.

10.09.2021Keyif
‘Resimlerimdeki kedi benim, bir çeşit imzam o’

‘Resimlerimdeki kedi benim, bir çeşit imzam o’

Resimleriyle bir anlamda içinden geçtiği zamanın güncesini tutan Türk resminin büyük ustası Neş’e Erdok, son iki yılda ürettiği 30’a yakın tabloyla Yapı Kredi Bomontiada’ya konuk oluyor. Uzun bir hastane sürecinin ardından pandemiyi yaşayan Erdok, “Resim yapmasaydım çokkötü olabilirdim” diyor.

10.09.2021Kitap Sanat
Aronya meyvesi nedir, sağlığa faydaları nelerdir

Aronya meyvesi nedir, sağlığa faydaları nelerdir?

Aronya meyvesi, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisi dolayısıyla son günlerde sıkça tercih edilen meyve türleri arasında yer alıyor. Aronya meyvesinin 'süper meyve' adıyla bilinmesinin temel nedeni ise insan sağlığına olumlu etkileri olarak yorumlanıyor. Peki, aronya meyvesi nedir ve sağlığa faydaları nelerdir? İşte, kanser hücrelerini dahi yok ettiği söylenen aronya meyvesi hakkında detaylı bilgiler

9.09.2021Sağlık
Alzheimer’ı yapay zeka teşhis edecek

Alzheimer’ı yapay zeka teşhis edecek

Litvanyalı bir ekip, alzheimerı erken aşamada yüzde 99 doğrulukla tespit edebilen yapay zekâ destekli bir algoritma geliştirmeyi başardı. Araştırmacılar yeni algoritmanın, dünyanın dört bir tarafındaki doktorlar tarafından hastaların taranmasında kullanılabilecek bir yazılıma dönüştürülmesini umuyor.

8.09.2021Dünya
Sabah saatlerinde evden çıkıp geri dönmedi Kayıp alzheimer hastası kadın aranıyor

Sabah saatlerinde evden çıkıp geri dönmedi! Kayıp alzheimer hastası kadın aranıyor

Tokat'ın Erbaa ilçesinde sabah saatlerinde evden çıkan alzheimer hastası Emine Uyar (67) bir daha geri dönmeyince, yakınlarının ihbarıyla bölgede arama çalışması başlatıldı.

7.09.2021Gündem
Plak döner, maestro konuşur

Plak döner, maestro konuşur

Orkestra şefi Seiji Ozawa icraları yerine bu kez anıları, analizleriyle karşımızda. Haruki Murakami ile 2010-2011’de pikap başında buluşup altı söyleşi yapan Ozawa, yazarın seçtiği plaklar ve sorularından yola çıkarak meraklı klasik müzikseverleri heyecanlandıracak özel bilgileri sohbet ortamında aktarıyor.

3.09.2021Kitap Sanat
Fatma Gökçeli kimdir Fatma Gökçeli olayının detayları... Güllü Gökçelinin ifadesi nedeniyle oğlu cezaevinde

Fatma Gökçeli kimdir? Fatma Gökçeli olayının detayları... Güllü Gökçeli'nin ifadesi nedeniyle oğlu cezaevinde

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 10 yıl önce bir bayram günü ortadan kaybolan ve şu ana kadar izine rastlanılmayan 64 yaşındaki Fatma Gökçeli, bir televizyon programıyla yeniden gündeme geldi. 64 yaşındaki Fatma Gökçeli'nin oğlu Yakup Gökçeli'ye eşinin ifadesiyle "üst soy bağındaki akrabayı kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Fatma Gökçeli kimdir? İşte Fatma Gökçeli olayının detayları

1.09.2021Televizyon
Hollywood ünlülerinin deodorant zararlı tartışması... Sağlımıza ne gibi etkileri var

Hollywood ünlülerinin deodorant zararlı tartışması... Sağlımıza ne gibi etkileri var?

Aşırı terleme sonucu insanlar, birbirleriyle iletişim kurarken zorlanıyor el sıkışmaktan veya yakın temas kurmaktan çekiniyor, bu nedenle deodorantlara başvuruyorlar. Genelde yaz aylarında sıklıkla kullanılsa da piyasada her mevsim için farklı bileşenler içeren deodorantlar bulunuyor. Yalnız deodorant kullanımı dünyada büyük bir tartışma konusu… Bu tartışmanın odağında da şimdilerde Hollywood ünlüleri var. Peki deodorantlar zararlı mı? Her gün kullanmak ne gibi sorunlara davetiye çıkarır? Dr. Emine Özge Ayabakan hurriyet.com.tr’ye anlattı.

30.08.2021Gündem
Yürek sızlatan fotoğraftaki Fatma Teyze’nin yanan evini Demet Akalın yaptırıyor

Yürek sızlatan fotoğraftaki Fatma Teyze’nin yanan evini Demet Akalın yaptırıyor

Şarkıcı Demet Akalın, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki büyük yangında evi yanan Alzheimer hastası Fatma Öksüzoğlu için verdiği sözü tutarak prefabrik ev yaptırdı. Haftaya tamamlanması beklenen evin girişine ’Demet Akalın Sevgi Evi’ yazılacağı belirtildi.

27.08.2021Magazin
Yürek sızlatan fotoğraftaki Fatma Teyze’nin yanan evini Demet Akalın yaptırıyor

Yürek sızlatan fotoğraftaki Fatma Teyze’nin yanan evini Demet Akalın yaptırıyor

Şarkıcı Demet Akalın, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki büyük yangında evi yanan Alzheimer hastası Fatma Öksüzoğlu için verdiği sözü tutarak prefabrik ev yaptırdı. Haftaya tamamlanması beklenen evin girişine ’Demet Akalın Sevgi Evi’ yazılacağı belirtildi.

27.08.2021Magazin
Türk bilim insanlarından alzheimer riskini ölçen kit

Türk bilim insanlarından 'alzheimer' riskini ölçen kit

Üniversite-Sanayi iş birliği, Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Merkezi desteğiyle geliştirilen "NishKİT Sporadik Alzheimer Riski PCR Tanı Kiti" kişinin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini ölçüyor. Kiti geliştiren ekipte yer alan Dr. Aynur Müdüroğlu Kırmızıbekmez, "Dudak içi ve dilden DNA örneği alarak 6 genin taramasını yapıyoruz" dedi. Kırmızıbekmez, 2 saat içinde hızlı bir şekilde sonuç alınabildiğini belirtti.

26.08.2021Haber
Murtaza Ak’ı kaybettik

Murtaza Ak’ı kaybettik

Almanya’daki Türkiye kökenli göçmen toplumun eşit haklar mücadelesine, genç kuşakların eğitimine ve Türkçe medyaya büyük katkılarda bulunan öğretmen, gazeteci ve politikacı Murtaza Ak, geçirdiği kalp krizi sonucu 66 yaşında yaşamını yitirdi.

24.08.2021Avrupa
Sahnelere veda etti

Sahnelere veda etti

Müzik dünyasının efsanevi ismi Tony Bennett, 95 yaşında sahnelere veda etti.

17.08.2021Dünya
Cep telefonları kanser riskini artırıyor mu | 6 SORU 6 YANIT

Cep telefonları kanser riskini artırıyor mu? | 6 SORU 6 YANIT

ABD'de yapılan tartışmalı bir çalışma cep telefonuyla 10 yıl boyunca günde sadece 17 dakika geçirmenin beyin tümörü riskini çok büyük oranda artırdığına işaret etti. Kamu sağlığı kuruluşları ise risk olmadığı yönünde görüş bildiriyor. Biz de konuyu beyin ve sinir cerrahisi alanında Türkiye'nin en önde gelen isimlerinden biriyle masaya yatırdık...

16.08.2021Gündem
Unutulmaz goller attı ama hepsini unutarak gitti

Unutulmaz goller attı ama hepsini unutarak gitti

Alman futbol efsanesi Gerd Müller, 75 yaşında hayata gözlerini yumdu...

16.08.2021Futbol
Gerd Müller kimdir, hangi takımlarda oynamıştı Gerd Müllerin biyografisi

Gerd Müller kimdir, hangi takımlarda oynamıştı? Gerd Müller'in biyografisi

Dünya futbol tarihinin en büyük golcülerinden gösterilen Gerd Müller, 75 yaşında hayatını kaybetti. Bayern Münih'ten yapılan açıklamada Müller'in sabaha karşı hayatını kaybettiği ifade edildi. "Bombacı" lakabı takılan Müller, 1963-1981 yıllarında Almanya'nın 1861 Nördlingen ve Bayern Münih ile ABD'nin Fort Lauderdale Strikers takımlarında forma giymişti. Almanya Milli Futbol Takımı'nın gelmiş geçmiş en golcü futbolcusu, Bayern Münih'in eski golcüsü Gerd Müller'in Alzheimer hastası olduğu açıklanmıştı.

15.08.2021Spor Arena

Yazar Sonuçları

Pandemide son durum

İsterseniz gelin haftaya “pandemideki son durumumuz”u gözden geçirerek başlayalım. Ve hemen ekleyelim: DU-RUM ÖNCEKİ HAFTALARDAN FARKLI DEĞİL: “Günlük vaka sayıları 30 binli, günlük kayıplarımız ise 200’lü rakamlarda” sabitlenmiş durumda. Ufak tefek oynamalar olsa da alt/üst rakamlar genelde değişmiyor. Ama bu rakamlardan bile alınacak, özellikle başka ülkelerdeki rakamlar ve oranlara bakıldığından çıkarılacak önemli bir ders var, o ders şu:

18.10.2021

Dünyada bir değişim yaşanıyor: Ruh ve beden sağlığı öne çıkıyor

Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizlikler, tüm dünyada ruh sağlığını bozdu. Dünyada artan gelir eşitsizliği, hak ve fırsat eşitsizliği varken insanların mutlu olmasını beklemek mucize beklemek gibi. Dünya çapında politikaları belirleyenlerin bu konuda mutlaka önlem almaları ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekiyor. Dünyada yeni bir değişim yaşanıyor. Bu değişimde ne var? Artık ruh ve zihin sağlığı öne çıkarılıyor. Ruh sağlığını inkar eden sadece maddeci indirgemeci, insanı yalnızca biyolojik bir varlık olarak gören yaklaşım değişiyor.

17.10.2021

Uyku hırsızı olmayın

“Uyku hırsızlığı” kavramı uyku uzmanlarının, özellikle de konunun bir numaralı uzmanı kabul edilen Dr. Matthew Walker’ın üzerinde önemle durduğu mühim bir ayrıntı.

27.09.2021

Aşı hayata bilettir

Bilelim ki pandemi sürecinde yaptıracağımız her aşı sağlıklı bir hayat için kesilmiş en güçlü ve güvenli bilettir. Bu nedenle “Aşıların içinde ne var?” gibi bir soru süratle ve hemen gündemden düşmelidir.

23.09.2021

Gece, Diva ve bizim çocuklar

Bize yıllar sonra bile hatırlanıp izlenecek, caps’leri/videoları yapılacak böyle nostaljik bir 90’lar gecesi yaşattıkları için her üçüne de teşekkürler: Bülent Ersoy, Yıldız Tilbe ve Mustafa Keser.

21.09.2021

Omega-3’ün 3 mucizesi

Balık, ceviz, avokado, keten tohumu, chia... Omega-3 yağ asitleri içeren bu besin maddeleri bedenimizin birçok önemli fonksiyonuna destek oluyor.

19.09.2021

Yürüyelim arkadaşlar

En sevdiğim marşlardan biri, “Dağ başını duman almış / Gümüş dere durmaz akar / Güneş ufuktan şimdi doğar / Yürüyelim arkadaşlar” dizeleriyle ruhuma motivasyon yükleyen o güzelim “Gençlik Marşı”dır.

6.09.2021

İyi şiir kötü şiiri kovar

Çağdaş şiirimizin son 50 yılında özel bir yeri olan ve 2018’de aramızdan ayrılan İzzet Yasar şiirle olan ilişkisini görkemli bir sadelikle anlatmıştı:

25.08.2021