EKSTRA
MENÜ

Tüberküloz

Tüberküloz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tüberküloz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.299 Tüberküloz haberi bulunmuştur.

Tüberküloz Haberleri

Ölü virüsten 1000 aşı

Ölü virüsten 1000 aşı

Yerli aşıda heyecanlı yarış sürüyor. 14 kuruma verilen aşı izinlerinden ikisinin öne çıktığı, ölü virüsten üretilen bin yerli aşının denemelerde kullanılacağı belirtiliyor.

15.10.2020Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili olarak, "Aşı çalışmalarını doğrudan yöneten uzmanlar bulunmaktadır. 600 kişilik ekip tarafından bu çalışmalar yürütülmektedir. Şu an aşılarından 2'si insan deney aşamasına yakındır" dedi. Öte yandan Bakan Koca, 'İstanbul'da vaka sayılarının yüzde 50 artması nedeniyle yeni önlemler alınacak mı?' sorusuna, "İstanbul'da genel olarak geriye dönüşlerle birlikte bir artış bekliyorduk. Biz şuan kısıtlama anlamında bir tedbiri düşünmüyoruz" şeklinde cevap verdi.

14.10.2020Gündem
BCG aşısı nedir, ne zaman yapılır Tıpta BCG aşısının açılımı ve uygulandığı yaş grupları

BCG aşısı nedir, ne zaman yapılır? Tıpta BCG aşısının açılımı ve uygulandığı yaş grupları

BCG aşısı, koronavirüs salgınında uzmanların yaptığı çalışmaların ardından gündeme geldi. Tıp dilinde BCG aşısı olarak adlandırılan tüberküloz yani verem aşısı, doğumdan itibaren yeni doğan bebeklere uygulanmaya başlanıyor. Ülkemizde Sağlık Ocağı ve hastanelerde uygulanan BCG aşısı, hayatı tehdit eden miliyer, menenjit TB gibi durumların ortaya çıkışını azaltıyor. Peki, BCG aşısı nedir ve ne zaman yapılır? İşte, BCG aşısının açılımı ve BCG aşısının uygulandığı yaş gruplarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

12.10.2020Sağlık
Tüberküloz Aşısının Kovid-19a Karşı Koruyuculuğu Test Edilecek

Tüberküloz Aşısının Kovid-19'a Karşı Koruyuculuğu Test Edilecek

BCG (tüberküloz) aşısının, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı etkili olup olmayacağı test edilecek. BBC'nin haberine göre, 1921 yılında geliştirilen ve tüberkülozun yanı sıra diğer enfeksiyonlara karşı koruyuculuk sağlayabileceğine dair kanıt bulunan BCG, uluslararası Brace çalışması çerçevesinde İngiltere, Avustralya, Hollanda, İspanya ve Brezilya'da toplam 10 bin gönüllü üzerinde deneniyor.

12.10.2020İyi Yaşam
Son dakika: Bakan Kocadan önemli açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca ölüm sayılarıyla ilgili olarak yapılan spekülasyonlarla ilgili "Skor arayışında olanlar sayıyı gerçekten yüksek göstermeye çalışanlar neye dayanak arıyor" ifadelerini kullandı. Bakan Koca konuşmasında ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir'deki son durumla ilgili olarak "Ankara'da vaka sayısı %24.8 oranında düştü. 3 hafta öncesine göre düşüş ise %60'larda. İzmir'de vaka sayısı %26 oranında düştü. İstanbul'da vaka sayısı %2.8 oranında düştü" dedi.

30.09.2020Gündem
Aşırı terleme tedavisi nasıl olur

Aşırı terleme tedavisi nasıl olur?

Aşırı terlemenin en sık el, ayak ve koltuk altlarında görüldüğünü ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

22.09.2020Kişisel Bakım
Kuru öksürüğe dikkat Ramotolojik hastalık belirtisi olabilir

Kuru öksürüğe dikkat! Ramotolojik hastalık belirtisi olabilir

Geçmeyen öksürük son dönemlerde ilk olarak Covid-19 virüsünü akla getirse de; tüberküloz, kanser, zatürre ve reflü gibi hastalıkların yanı sıra romatizmal rahatsızlıklara da işaret edebiliyor. Akciğeri tutan sikleroderma, romatoid artrid ve lupus gibi hastalıklar uzun süren öksürüğün önemli nedenleri arasında yer alıyor.

21.09.2020Sağlık
Antibiyotiklere dirençli bakteriler ‘koronavirüsten daha riskli

Antibiyotiklere dirençli bakteriler ‘koronavirüsten daha riskli

Araştırmacı Dr. Paul De Barro, Fiji'de üç yıl süren çalışmasının ardından, "süpermikrop" olarak anılan antibiyotiklere dirençli bakterilerin "insan sağlığı için istisnasız en büyük tehdit" olduğu sonucuna vardı.

11.09.2020Teknoloji
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TEMA Vakfının çevrim içi Saha Koordinasyon Toplantısına katıldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TEMA Vakfının çevrim içi Saha Koordinasyon Toplantısı'na katıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak doğanın eğitimle iç içe olmasını önemsediklerini belirterek, "Dünya genelinde alışılagelen çalışmaların yanında son dönemdeki uzaktan eğitim faaliyetlerimizde de öğrencilerimizin öğrenme yaşamlarında doğayı daha aktif kullanmaları gayreti içindeyiz." dedi.

1.09.2020Gündem
Memedeki her kitle kanser belirtisi değil

Memedeki her kitle kanser belirtisi değil

Meme dokusunun iltihabı anlamına gelen “granülomatöz mastit”, sıklıkla meme kanserine benzeyen bulguları olması nedeniyle hastalarda paniğe neden olabiliyor. Granülomatöz mastitin kronik bir seyri olduğunu işaret eden Romatoloji Kliniğinden Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, hastalığın en yaygın yakınması tek taraflı memede kitle ve memede ağrı şeklinde olduğunu söyledi.

28.08.2020Sağlık
Vatandaştaki rehavet filyasyonda vakadan çok temaslı takibine yol açtı

Vatandaştaki rehavet filyasyonda vakadan çok temaslı takibine yol açtı

Salgının başladığı Mart ayından bu yana vaka ve temaslı takibi yapan filyasyon ekipleri, vatandaşın artık koruyucu önlemlere dikkat etmemesi nedeniyle pozitif vakadan çok temaslıların takibi ile mesai harcıyor. Pandeminin altıncı ayında İstanbul’daki filyasyon ekiplerinin içinde nefes almanın bile zor olduğu koruyucu ekipmanlarla Ağustos sıcağında dahi devam eden Kovid mücadelesini Demirören Haber Ajansı (DHA) görüntüledi.

26.08.2020Gündem
Tüberküloz nedir ve hayvanlar üzerinden bulaşır mı

Tüberküloz nedir ve hayvanlar üzerinden bulaşır mı?

Tüberküloz, halk arasında bilindiği şekliyle verem hastalığıdır. Bulaşıcı bir hastalık olan tüberküloz, enfeksiyon kaynaklıdır ve bu nedenle bulaşıcılık oranı yüksektir. Öksürme ve hapşırma gibi yollarla yayılabilen tüberküloz, hayvanlarda da görülebilmekte, bulaşıcılığı bu şekilde de sağlayabilmektedir. Peki, tüberküloz nedir ve nasıl bulaşır? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

1.08.2020Sağlık
Malatyada kesilen büyükbaş, tüberkülozlu çıktı

Malatya'da kesilen büyükbaş, tüberkülozlu çıktı

MALATYA'nın Battalgazi ilçesinde, kestiği büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Yaşar Pekşen, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenince şoke oldu.

31.07.2020Haber
Kurbanı kesince gözlerine inanamadı Hemen yetkilileri aradı...

Kurbanı kesince gözlerine inanamadı! Hemen yetkilileri aradı...

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, kestiği büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelenip, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine haber veren Yaşar Pekşen, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenince şoke oldu.

31.07.2020Gündem
‘Artan şiddet pandeminin kalıcı etkisi değil’

‘Artan şiddet pandeminin kalıcı etkisi değil’

Son beş ayda hayatımızın ortasına yerleşen virüsler aslında tarih boyunca insanlığın başının belası olmuş… Milattan önce yaşamış firavunların mumyalarında bile rastlanabilen ve Latince ‘zehir’ anlamına gelen virüslerin varlığı ancak 17. yüzyılda keşfedilebildi. Peki bunun, günümüzün bilgisayar virüsleriyle ne ilgisi var? Son zamanlarda artan şiddet olayları pandeminin yarattığı gerginliğin kalıcı bir etkisi mi? İşte yanıtlar…

26.07.2020Gündem
Koronavirüs salgınına karşı alkolsüz dezenfektan

Koronavirüs salgınına karşı alkolsüz dezenfektan

Yalova Üniversitesi'nde (YAÜ) bir grup akademisyen tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı üretilen alkolsüz dezenfektanın kullanımına yerleşkede başlandı.

20.07.2020Teknoloji
Dr. Hans Kluge kimdir DSÖ Direktörü Dr. Hans Kluge hakkında bilgiler

Dr. Hans Kluge kimdir? DSÖ Direktörü Dr. Hans Kluge hakkında bilgiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile bakanlıkta görüştü. Koca, görüşme ardından ‘Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Sayın Dr. Hans Kluge’nin Bakanlığımızı ziyaretinin ardından ortak basın açıklamamız.’ Başlıklı bir paylaşımda bulundu. Peki, Dr. Hans Kluge kimdir? İşte DSÖ Direktörü Dr. Hans Kluge hakkında bilgiler...

9.07.2020Gündem
Pnömokonyoz nedir ve belirtileri nasıl anlaşılır

Pnömokonyoz nedir ve belirtileri nasıl anlaşılır?

Pnömokonyoz ülkemizde en sık görülen mesleki akciğer hastalıklarından biri olup, önlenebilir meslek hastalıklarının başında gelmektedir. İş sağlığı hizmetlerinin her basamağında etkin koruma ve önleme yöntemleri ile pnömokonyoz kontrolünün sağlanması mümkündür. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği yönünden düzenli ve etkin izlem uygulandığı için pnömokonyoz açısından kontrol altına alınmış olması beklenen kömür madenciliği işletmelerinde bile yeni pnömokonyoz olguları saptanmaktadır. Peki, Pnömokonyoz nedir ve nasıl ortaya çıkar? İşte, o detaylar

7.07.2020Sağlık
Anne sütü neden önemlidir Anne sütünün yararları nelerdir

Anne sütü neden önemlidir? Anne sütünün yararları nelerdir?

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için gerekli tüm besini sağlayan eşsiz bir yol; anne sütü ise her annenin kendi bebeği için ürettiği, bebeğin ihtiyaçlarına göre bileşimi değişen bir mucizedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Doğan Demir, anne sütünün önemini ve faydalarını paylaştı.

Koronavirüs sonrası yeni normal “Acil Servis” kriterlerini de değiştirdi

Koronavirüs sonrası yeni normal “Acil Servis” kriterlerini de değiştirdi

Koronavirüs(Kovid-19) salgınının en yoğun olduğu dönemlerde günlük 300-400 vakanın başvurduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servis ekibi, “yeni normal”e geçişi Demirören Haber Ajansı’na (DHA)  anlattı. Trafik kazası, kalp krizi fark etmeksizin artık acile başvuran her hastaya Kovid şüphesiyle yaklaşılıyor, hastaneye yatıştan önce hasta mutlaka Kovid açısından da değerlendiriliyor. Cerrahpaşa Acil ekibi, vatandaşlardaki rehavetten şikayet ederek uyarıyor: “Hastalık bitmedi, daha hafif geçirilse de bulaşma hızı arttı. Üstelik virüsü en yakınınız size bulaştırıyor.”

3.07.2020Gündem
BUN (Kan üre azotu) nedir BUN değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

BUN (Kan üre azotu) nedir? BUN değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Böbrek fonksiyonları kanda bulunan üre nitrojen miktarının test edilmesiyle değerlendirilir. BUN'un düşüklüğü ve yüksekliğine alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. Sizler için BUN’a dair bilgileri detaylıca araştırıp sonuçları derledik.

11.06.2020Sağlık
Beyaz kan nedir Beyaz kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Beyaz kan nedir? Beyaz kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Beyaz kan değeri, sağlık alanında sıklıkla karşılaşılan terimlerden biridir. Kan sayımı testlerinde beyaz kan sayımları belli değer aralıklarından gözlemlenmektedir. Beyaz kan nedir? Beyaz kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ve yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Konu hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

11.06.2020Sağlık
RF nedir RF değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RF nedir? RF değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

RF, vücutta bağışıklık sistemi tarafından üretilen protein türüdür. Sağlıklı bireylerde RF miktarları yoktur, çünkü bu protein türleri bağışıklık sistemi tarafından üretilir ve sağlıklı antikor hücrelerine saldırırlar. RF nedir, değeri kaç olmalı, düşüklüğü ve yüksekliğinin nedenler ile belirtileri neler gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Erken menopoz ve yumurtalık yetmezliği önlenebiliyor

Erken menopoz ve yumurtalık yetmezliği önlenebiliyor

SİGARA kullanımının artması, beslenme hataları ve çevresel faktörler erken menopoz için zemin hazırlıyor. Kadınların yaşamlarında son derece önemli bir dönem olan menopozun erken yaşandığında ciddi sağlık sorunlarına da neden olabildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, yumurtalık işlevlerinin önceden belirlenmesinin kadının doğurganlığın korunması açısından çok önemi olduğunu ve emzirmenin erken menopoz riskini azalttığını da açıkladı.

9.06.2020Sağlık
MON (monosit) nedir MON değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

MON (monosit) nedir? MON değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kemik iliğinde oluşan MON (Monosit) bağışıklık sisteminin temel yapı taşlarıdır. Kanser, mantar ve iltihapla mücadele eden Monosit, sağlık açısından değerlidir. MON (Monosit) nedir, MON değeri kaç olmalı, düşüklüğü ve yüksekliği nedenleri ile belirtileri neler sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi ilk hastalarını almaya başladı

Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi ilk hastalarını almaya başladı

Pandemi hastanesi olarak hizmet vermesi planlanan ve 35 günde restorasyonu tamamlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi (Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesi) ilk hastalarını almaya başladı. Tarihi hastanenin acil servisine son 24 saatte 15 hasta muayene olmaya geldi. Havadan drone ile görüntülenen hastaneye günlük 100 kişinin muayene için gelmesi bekleniyor.

9.06.2020Gündem
Üre nedir Üre kan değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Üre nedir? Üre kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Üre, kan testlerinde, normal sınır aralığında olması gereken değerlerden biridir. Kan değerlerini merak eden birçok kişi üre kan değer hakkında araştırma yapmaktadır. Üre nedir? Üre kan değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ve yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Konu hakkındaki detayları sizler için derledik.

8.06.2020Sağlık
Bilim Kurulu Üyesi Demircan: Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı

Bilim Kurulu Üyesi Demircan: Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan, koronavirüs döneminde hasta sayısının normalin dörtte bir oranına düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Demircan, "Normal Türkiye'de hastaneye başvurması gereken bunun yarısı diye tahmin ediyoruz. Diğer yarısı yani yüzde 50'si biraz daha aşırı kullanan insanımız. Hastanelerimizi çok elzemse kullanmak lazım" dedi.Koronavirüs salgını sürecinde bazı kişilerin çocuklarının aşılarını ihmal ettiğini belirten Prof. Dr. Demircan, "Koronavirüs gelince herkes bir refleks olarak çekildi. Böyle olunca insanlar çocuklarını da zamanı gelmiş kızamık, kabakulak, tüberküloz aşılarına götürmedi. Kızamık, kabakulak, tüberküloz var bunlardan korunmamız lazım. Bunun en iyi yolu da aşı. Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı'' dedi.

2.06.2020Gündem
Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde infertilite (kısırlık) problemi oranı her geçen gün artmakta. Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, erkek infertilitesi muyanesi ve sonuçlarının çok daha hızlı sonuçlandığına dikkat çekti. Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinde son yıllarda uygulanan yeni teknolojiler ile erkeklerde kısırlık tedavilerinin de ileri düzeyde sonuç verdiğini belirtti.

1.06.2020Sağlık
Geçen yıl 78 milyar Türk lirası sigaraya harcandı

Geçen yıl 78 milyar Türk lirası sigaraya harcandı

Türkiye'de tiryakiler geçen yıl sigaraya yaklaşık 78 milyar Türk lirası harcadı. Tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda farkındalık oluşturmak, kullanıcılara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak, tütün dumanına bağlı pasif maruziyeti önlemek ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 31 Mart Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan edildi.

30.05.2020Ekonomi
Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu çarpıcı sözler

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu çarpıcı sözler!

Ankara'da Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, "Sigaranın dumanında havada asılı kalan moleküller var. Örneğin, büyük bir alandasınız ve 2 metre uzaklıktaki bir kişinin içtiği sigara dumanı size ulaşıyorsa, o duman size virüs de getirebilir. Mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor" dedi.

30.05.2020Gündem
Ambalajlı Sütte Besin Değeri Düşer mi

Ambalajlı Sütte Besin Değeri Düşer mi?

Covid-19 salgını beslenme alışkanlıkları ve gıda tüketim tercihlerini de değiştirdi. Bu özel dönemde beslenmenin sağlığın en önemli belirleyicisi olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Taner Damcı, gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulundu.

27.05.2020İyi Yaşam
Koronavirüs döneminde açıkta satılan süt ürünlerine dikkat

Koronavirüs döneminde açıkta satılan süt ürünlerine dikkat

Covid-19 salgını beslenme alışkanlıkları ve gıda tüketim tercihlerini de değiştirdi. Bu özel dönemde beslenmenin sağlığın en önemli belirleyicisi olduğunu belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Taner Damcı, gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Damcı, “Tarih boyunca temiz olmayan ve bozulmuş gıdaların neden olduğu hastalıklar milyonlarca insanın ölümüne ya da sağlığını kaybetmesine neden oldu. Bu nedenle havaların da ısınmasıyla özellikle süt ve peynir gibi çabuk bozulan gıdaların doğru tüketimine dikkat edilmeli, açıkta satılan ürünler yerine, paketli gıdalar tercih edilmeli” dedi.

9 bin kişiye aylık nakdi yardım ve elektrik faturası desteği

9 bin kişiye aylık nakdi yardım ve elektrik faturası desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz" dedi.

26.05.2020Ekonomi
Silivri Cezaevinde 82 kişi pozitif çıktı

Silivri Cezaevi'nde 82 kişi pozitif çıktı!

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları'nda bulunan tutuklu/ hükümlülerden 82'sinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını, kronik hastalığı bulunan bir hükümlünün de hayatını kaybettiğini bildirdi.

22.05.2020Gündem
Behçet Necatigil Kimdir Behçet Necatigilin Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Behçet Necatigil Kimdir? Behçet Necatigil'in Kısaca Hayatı, Eserleri (Kitapları), Sözleri Ve Şiirleri

Türk edebiyatında pek çok ünlü yazarlar yer almaktadır. Behçet Necatigil'de Türk edebiyatına katkısı olmuş en ünlü yazarlar arasında gösterilmektedir. Yazarın adını ilk defa duyan kişiler ise Behçet Necatigil hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki Behçet Necatigil kimdir? Behçet Necatigil'in kısaca hayatı, eserleri(kitapları), sözleri ve şiirleri nedir? İşte Behçet Necatigil'e dair merak edilenleri sizler için derledik.

18.05.2020Gündem
Türkiyenin ilk Verem Araştırma Merkezi kuruldu

Türkiye'nin ilk Verem Araştırma Merkezi kuruldu!

TÜRKİYE'de ilk defa Akdeniz Üniversitesi (AÜ) bünyesinde Verem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKVUAM) kuruldu.

4.05.2020Gündem
Sokak Sütü mü, Ambalajlı Süt mü

Sokak Sütü mü, Ambalajlı Süt mü?

Süt, kalsiyum açısından vücudumuz için gerekli olan bir kaynak. Peki içtiğiniz süte dikkat ediyor musunuz? Doğal olduğu düşünülerek sokak sütü tüketiminin zararlı olduğunu söyleyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı, sokak sütü ve ambalajlı süt hakkında bilgi verdi.

Bilim insanları: Koronavirüs ilaçları Java maymunlarında test edilebilir

Bilim insanları: Koronavirüs ilaçları Java maymunlarında test edilebilir

Hollandalı bilim insanlarının yaptığı araştırmada, Java maymunlarının Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüse (SARS Cov-2) karşı duyarlı oldukları saptandı.

20.04.2020Teknoloji
Salgınla mücadelede ‘uluslararası iş birliği’ çağrısı

Salgınla mücadelede ‘uluslararası iş birliği’ çağrısı

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Angela Merkel’in, G7 ülkeleri liderlerinin video konferans yoluyla düzenlediği toplantıya katıldığını belirtti. Seibert, G7 dönem başkanlığını yürüten ABD’nin çağrısıyla yapılan toplantının gündeminin, Kovid-19 salgını olduğunu kaydetti.

17.04.2020Avrupa
Tüberküloz nedir, belirtileri neler Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir

Tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir?

Tüberküloz ve BCG aşısı Corona virüsüyle yeniden gündeme geldi. ABD'de yapılan bir araştırma, tüberküloz (verem) aşısı olarak da bilinen BCG'yi kullanan ülkelerde koronavirüse bağlı ölüm sayısının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu ortaya koydu. Peki, tüberküloz nedir, belirtileri neler? Tüberküloz tedavisin kullanılan BCG aşısı nedir?

16.04.2020Sağlık
Son dakika haberler: DSÖden Trumpa yanıt

Son dakika haberler: DSÖ'den Trump'a yanıt!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin DSÖ'ye sağladığı fonu durdurma kararını esefle karşıladıklarını bildirdi.

15.04.2020Dünya
Hiç yardım almamışlar için yeni program

Hiç yardım almamışlar için yeni program

Ekonomik istikrar kalkanı paketiyle birlikte koronavirüsün etkilerini azaltmak için yeni bir sosyal destek programı da açıklandı.

13.04.2020Ekonomi
Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Distopik zamanlar. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlere kapandık... İnsanların salgın hastalıklarla mücadelesi ilk yazılı metinlerden bu yana edebiyatın da konusu. Gılgameş destanıyla başlayan salgın edebiyatı ‘İlyada’ gibi antik metinlerden günümüze kadar ulaşır. Koronavirüs salgınıyla içine düştüğümüz durumun edebiyattaki en iyi ve en çarpıcı örneği Albert Camus’nün ‘Veba’sıdır. Camus, aniden ortaya çıkan ölüm üzerinden insanın varoluş sıkıntılarını ortaya koyar. Salgın edebiyatında kısa bir gezinti..

9.04.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Boyun Ağrınız Mı Var? Nedeni ve Tedavisi Ne Olabilir?

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. Kafadan gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinirleri korumakla görevlidir. Boyun, vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli parçasıdır.

26.08.2020

Ömrümüz uzadı

PEK çok faktörün etkisiyle insan ömrü uzuyor.

18.08.2020

Tuz İle Gelen Sağlık, Şifa Veren Tuz Odası

Tuz odası terapisi yani Haloterapinin solunum sistemi hastalıklarından cilt hastalıklarına, kas iskelet sistemi hastalıklarından kronik yorgunluğa kadar pek çok rahatsızlıkta hastalara şifa veriyor. Bakın Tuz Terapisi nasıl uygulanıyor ve hangi hastalıklara nasıl deva oluyor...

9.07.2020

Virüs dergisinde Özdemir Asaf şiirleri

Virüs dergisinin yeni sayısında Özdemir Asaf’ın yayımlanmamış dokuz şiirini kendi elyazısından okuyacaksınız.

26.06.2020

Ramsar ve Bern sözleşmeleri Salda’ya darbeye izin vermez

Salda gölü kıyısına ‘millet bahçesi’ adı altında bir turistik tesis yapılabilir mi?

16.04.2020

COVID-19 teşhisi için test mi, tomografi mi

Koronavirüs enfeksiyonu COVID-19’da erken teşhis çok mühim bir ayrıntı.

7.04.2020