EKSTRA
MENÜ

Uyku Sorunu

Uyku Sorunu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uyku Sorunu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.848 Uyku Sorunu haberi bulunmuştur.

Uyku Sorunu Haberleri

Uyku Sorununa Çözüm: Kopyala-Yapıştır Tekniği Nedir

Uyku Sorununa Çözüm: Kopyala-Yapıştır Tekniği Nedir?

Yapılan araştırmalara göre her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunu olan uyku problemi kişilerin gündelik hayatını zorlaştırırken , birçok nörolojik sorununda temelinde yer alıyor. Öyle ki bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, çözüm için birçok yönteme başvuruyor. Bu kapsamda uykusuzluğa mucize çözüm olarak adlandırılan kopyala – yapıştır tekniği bu sorunu yaşayan kişilere umut oluyor. Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, anlatıyor.

25.08.2020İyi Yaşam
Yıldız Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur Yıldız Taşı Nasıl Anlaşılır Özellikleri Ve Faydaları

Yıldız Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur? Yıldız Taşı Nasıl Anlaşılır? Özellikleri Ve Faydaları

Yıldız taşı, en beğenilen ve en popüler olan değerli taşlar arasında yer almaktadır. Oldukça eski yıllara uzanan mazisi ve görsel anlamda kaliteli gözükmesi sebebi ile tercih edilen taşlar, insanların ilgisini çekiyor. Yıldız taşının özellikleri ve faydaları hakkındaki diğer bilgileri derledik.

12.08.2020İyi Yaşam
Fadik Sevin Atasoydan insan ticareti ile mücadeleye destek: Farkında olmadan hepimiz sessiziz

Fadik Sevin Atasoy'dan insan ticareti ile mücadeleye destek: Farkında olmadan hepimiz sessiziz

 Bugün 30 Temmuz, Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğiyle başlattığı insan ticaretiyle mücadele kampanyasının Türkiye’deki yüzü, başarılı oyuncu Fadik Sevin Atasoy oldu. Atasoy, hem bu kampanyayı hem de karantina sürecinde neler yaptığını hurriyet.com.tr’ye verdiği özel röportajda anlattı.

30.07.2020Magazin
Her Gün Cinsel İlişki Yaşamanın Zararı Var mı

Her Gün Cinsel İlişki Yaşamanın Zararı Var mı?

İlişkinin ilk dönemlerinde çoğunlukla her gün cinsellik yaşanmaktadır, sonrasında yavaş yavaş sıklığı düşer. Bazı çiftlerde ise her gün cinsellik devam edebilir. Peki her gün cinsel ilişki yaşamanın sakıncaları var mı? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney açıkladı...

24.06.2020Cinsellik
Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat

Psikolojik Rahatsızlıkların Fiziksel Belirtilerine Dikkat!

Psikolojik sorunlar ruhumuzu olduğu kadar bedenimizi de etkileyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, psikolojik rahatsızlıkların fiziksel belirtilerini anlattı.

O yöntem bebeklerin huzursuzluğunu ortadan kaldırıyor

O yöntem bebeklerin huzursuzluğunu ortadan kaldırıyor

Yetişkinlere özgü sanılan akupunktur, 2 yaş altı bebeklerde en sık görülen hastalıkların tedavisinde de yüz güldürüyor. Gaz sancısından uykusuzluğa, kilo sorunundan gelişim geriliğine kadar pek çok sağlık sorununda ‘Shonishin Tekniği’ adı verilen iğnesiz pediatrik akupunktur kullanılıyor.

Uyku saatleri boşa geçen saatler değildir

Uyku saatleri boşa geçen saatler değildir!

Gazeteci ve eski politikacı Arianna Huffington az uyuyup çok çalışmayı başarının anahtarı olarak gören isimlerdendi. Ta ki bir gün bedeni pes edip bir anda yere yığılana kadar... Huffington uykusuzluğu, konuya hem tarihsel açıdan hem de kendi araştırmaları merceğinde baktığı kitabı ‘Uyku Devrimi’nde ele alıyor.

14.05.2020Kitap Sanat
Güzellik Uykusuna Dalmanın 20 Yolu

Güzellik Uykusuna Dalmanın 20 Yolu

Sağlıklı, genç ve güzel kalmanın sırrı iyi bir uyku çekmek. Ancak karantina günlerinde, uyku saati bozuklukları, uykuya dalamama veya çok uzun saatler uyumak gibi vücudumuzun alışkın olmadığı durumlar bizi içten içe depresif hale getirmeye başladı.

Kaliteli bir uyku için yardım alabileceğiniz 5 besin

Kaliteli bir uyku için yardım alabileceğiniz 5 besin

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde evden çıkamamak, belirsizlik, stres gibi etkenler birçoğumuzun uyku sorunu yaşamasına sebep oluyor. Kaliteli bir uyku için yardım alabileceğiniz harika besinler var.

30.04.2020Evdehayat
Koronavirüse Karşı Kaliteli Uyku İçin 5 Öneri

Koronavirüse Karşı Kaliteli Uyku İçin 5 Öneri

Koronavirüs salgınına karşı sağlıklı kalabilmek için kaliteli uykunun önemine  dikkat çeken Nörolog Dr. Öğr. Üyesi Özge A. Kadırhan, sağlıklı uyku için 5 iyileştirici öneride bulundu.

22.04.2020İyi Yaşam
Teknolojik Aletler Uykuyu Bozuyor

Teknolojik Aletler Uykuyu Bozuyor

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Pelin, akşam saatlerinde teknolojik aletlerin kullanılmasının uykuyu bozduğunu belirterek "Melatoninin en yüksek seviyeye ulaştığı saati, cep telefonu ve televizyon ile geçiriyorsak uykularımız kaymaya başlıyor" dedi.

10.03.2020İyi Yaşam

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği neye iyi gelir?

Kabak çekirdeğinin faydaları konusunda uzun zamandır birçok yorum yapılıyor. Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Kabak çekirdeği hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Sorularına birçok kişi cevap arıyor. İşte kabak çekirdeği ile ilgili tüm detaylar.

4.03.2020Sağlık
Kalbiniz İçin En Az 6 Saat Uyuyun

Kalbiniz İçin En Az 6 Saat Uyuyun

Uykusuzluğun kalp sağlını kötü etkilediğine vurgu yapan Kardiyoloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Kemal Kunovac “Uyku sırasında tüm iç organlarımız tamirden geçer. Uykusuzluk kalp krizi riskini yüzde 13 arttırır. Yetişkin bir insan günde en az 6 saat uyumalıdır. Uyku özellikle beyindeki zararlı kimyasalların temizlenmesi için fırsat yaratır” dedi.

28.02.2020İyi Yaşam
Uykusuzluk beyni yaşlandırıyor, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Uykusuzluk beyni yaşlandırıyor, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Gece yaşamı, ilaç kullanımı, gürültü, depresyon, stres, gebelik, hiperaktivite, menopoz ya da “uykusuzluk hastalığı” gibi nedenlerle sürekli olarak haftada üç gün ve üzerinde yeteri kadar uyuyamayan kişilerin beyin fonksiyonlarını, duygu durumlarını ve bağışıklık sistemlerini önemli ölçüde riske attığı açıklandı.

12.02.2020Sağlık
Çocuklar uykuya geçmekte neden zorlanır

Çocuklar uykuya geçmekte neden zorlanır?

Sağlıklı uyku çocukların hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri için oldukça önemlidir. Bazı çocuklar uykusu geldiğinde yatağına geçip yatarken, bazı çocuklar uykuya geçişte zorlanmakta ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Genç kadına iğrenç tuzak Tutuklandı

Genç kadına iğrenç tuzak! Tutuklandı

Bilecik'te savcılık talimatı ile gözaltına alınan sahte üfürükçü hoca, genç kıza cinsel saldırıdan tutuklandı.

13.09.2019Gündem
Günde 1 Avuç Vişne Yemenin İnanılmaz Faydaları

Günde 1 Avuç Vişne Yemenin İnanılmaz Faydaları

Ağızlarda ekşi ve hoş bir tat bırakan vişne yazın en sevilen meyvelerinden biri. Bu küçük ama faydalı meyve, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vücudunda ödem oluşan kişilerin de en büyük kurtarıcılarından biri oluyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aslıhan Altuntaş, vişnenin faydaları hakkında bilgi verdi.

Uyku kalitesini arttırmanın 16 yolu

Uyku kalitesini arttırmanın 16 yolu

Uyku duygusal etkinliklerin sınırlandığı, tepki gücünün zayıfladığı, hareketimizi sağlayan kasların nerdeyse tamamının dinlenme durumuna geçtiği ancak uyandırılabilirdik durumunun her şeye rağmen devam ettiği bir bilinç durumudur. Yaşamımızın ortalama üçte biri uykuyla geçmektedir. Uyumak esasen bedenen ve ruhen bir arınma dönemidir. Yani bu dönemin moda sözü olarak gerçek bir detokstur. Ayrıca bu arınma dönemi aynı zamanda hem yenilenme hem de yeni bir güne dayanıklı bir Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, uyku kalitesinin önemini anlatıyor.

25.07.2019Sağlık
Protein Eksikliğine Karşı Öneriler

Protein Eksikliğine Karşı Öneriler

Protein düşüklüğü yani hipoproteinemi, 100 ml plazmadaki protein miktarının 6 gr’ın altına düşmesi ile ortaya çıkar. Emilim bozukluğu sendromları, açlık ve uzun süren beslenme bozuklukları gibi organizmaya protein girişinin azaldığı durumlarda görülebilir. Ayrıca vücut sıvılarının çeşitli amaçlarla boşaltılması,geniş yanıklar, bol kanamalar, karaciğer – böbrek hastalıkları hipoproteinemiye yol açan diğer etkenlerdir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı vücutta protein eksikliğini gösteren işaretleri anlattı.

Bebeğiniz diş çıkartma döneminde de kesintisiz uyuyabilir

Bebeğiniz diş çıkartma döneminde de kesintisiz uyuyabilir

Bebeklerin uyku düzenini etkilediği için diş çıkarma dönemleri bazı ebeveynler için endişe verici olabiliyor. Bebeklerin 6 aylıktan 2 yaşına kadar karşılaştığı uyku sorunlarının diş çıkarma döneminden kaynaklandığı düşünülüyor. Peki, ebeveynler arasındaki bu yaygın inanışın gerçeklik payı nedir? Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, bebeklerde diş çıkarma dönemine ilişkin ebeveynlere önemli önerilerde bulunuyor.

Uyku getiren yiyecekler

Uyku getiren yiyecekler

Online TV platformlarıyla bir dizi bitiyor, bir dizi başlıyor. Gecelerimizi artık TV başında geçiriyoruz. Bu da uykusuzluk demek. Yiyecek şirketleri ise bu duruma karşı harekete geçerek uyku getiren düşük kalorili atıştırmalıklar yapmaya başladı.

11.06.2019Ekonomi
Kaliteli Uyku İçin Öneriler

Kaliteli Uyku İçin Öneriler

Nöroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Murat Sümer, uykusuzluğu tetikleyen hastalıklar ve kaliteli bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Bütün mutsuzlukların anası uyku mu

Bütün mutsuzlukların anası uyku mu?

Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik... Geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Peki “uyumak” ne demek? Uyursak kilit çözülür mü?

18.03.2019Sağlık
Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Sebep Oluyor

Uykusuzluk Hangi Hastalıklara Sebep Oluyor?

Depresyon, inme, diyabet, kanser, kazalar, başarısızlık, mutsuzluk, gerginlik...Geç uyumak, az uyumak, iyi uyuyamamak birçok hastalığa ve psikolojik soruna davetiye çıkarıyor. Peki “uyumak” ne demek? Uyursak kilit çözülür mü? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ender Levent anlattı.

Verem neden olur Belirtileri, teşhisi ve tedavisi

Verem neden olur? Belirtileri, teşhisi ve tedavisi

Her ne kadar geçmişte kaldığı düşünülse de verem hala aramızda dolaşıyor ve her yıl 10 milyona yakın kişi vereme yakalanıyor. Üstelik 2 milyona yakın kişi vereme bağlı olarak yaşamını yitiriyor. Dolayısıyla dikkatli olmanın ve tedavileri atlamamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kanan Abbaslı, verem hakkında önemli bilgiler veriyor.

13.03.2019Sağlık
Bilirkişi: 3.2 milyon tazminat ödensin

Bilirkişi: 3.2 milyon tazminat ödensin

Ataşehir’deki bir restoranda 17 Ekim 2015 akşamı aile yemeğinin yenildiği sırada yaşanan korkunç olay sırasında, Y.K. ve diğer çocuklar restoran içindeki oyun odasındaydı. Eşi, baldızı ve yakınlarının olduğu yemek masasından kalkan Cihan Araçman, oyun odasına gitti ve Y.K.’nın yüzüne asit attı. Olay sonrası Araçman hakkında hem ceza davası hem de hukuk davası açıldı. Anne I.G.’nin oğlu adına İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davada Y.K. için tazminat talep edildi. Dava dilekçesinde anne I.G. için 100 bin TL, Y.K. için de 500 bin TL manevi tazminat talep edildi.

15.02.2019Gündem
Yüzyılımızın teknolojisi ve çocuklarımız

Yüzyılımızın teknolojisi ve çocuklarımız

Günümüzde televizyon, bilgisayar, akıllı telefon gibi teknolojik araçlar insan yaşamının önemli bir parçasını oluşturuyor. Teknoloji hayatımızın kaçınılmaz gerçeği. Peki bu kaçınılmaz gerçek hayatımızı nasıl etkiliyor? Teknolojinin bilgiye hızlı ulaşım, hızlı haberleşme, çalışmalarımızı düzenli ve pratik hale getirme gibi birçok olumlu etkisi var.

4.02.2019Eğitim
60 Saniyede Uyutan 4-7-8 Tekniği

60 Saniyede Uyutan 4-7-8 Tekniği

Yatağa yatıp bir türlü uykuya dalamayanlar için Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilen 60 saniyede uyutan aşama aşama 4-7-8 tekniği…

Kereviz Tohumu Çayı Neye İyi gelir Nasıl Hazırlanır

Kereviz Tohumu Çayı Neye İyi gelir? Nasıl Hazırlanır?

Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden olan kerevizin tohumu ile hazırlanan kereviz tohumu çayı neye iyi gelir? Kereviz tohumu çayı nasıl hazırlanır?

Omega 3 hangi besinlerde bulunur

Omega 3 hangi besinlerde bulunur?

Omega 3, vücudun üretememesi dolayısıyla dışarıdan takviye olarak talep ettiği yağ asididir. Eksikliği halinde hafıza bozukluğu, depresyon gibi olumsuz etkilere neden olabilen Omega 3 ,sinir sistemi ve hücre işleyişi için önem arz ediyor. Peki, Omega 3 hangi besinlerde bulunur? İşte, doğal yollarla takviyede bulunmak isteyen vatandaşlar için bazı bilgiler

14.11.2018Sağlık
Bebek ve çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Bebek ve çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanır. Okul öncesi çocukların yaklaşık %25-50 sinde çeşitli uyku sorunları tanımlanırken okul çağı çocuklarının ve ergenlerin yaklaşık %20-30’unda uyku bozukluğu denilebilecek düzeyde sorun yaşadığı bildirilmekte… Sağlam çocuk kontrollerinde çocuk doktorlarının bu yaş grubunda en çok karşılaştıkları problemdir.

Çorapla uyumak uyku kalitesini artırır mı

Çorapla uyumak uyku kalitesini artırır mı?

Siz de ayakları üşüdüğü için uykusunun bölünmesini engellemek için çorapla yatanlardan mısınız? Yoksa çıplak ayaklarınızı battaniyenin altından çıkarıp havalandırmayı mı tercih edersiniz?

20.09.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Uykunuzu alamadığınızın beş gizli göstergesi

Bitkinlik, asabiyet, odaklanma zorluğu, değişken ruh hali... Bunlar uyku eksikliğinin bilinen belirtileri. Ama başka göstergeler de var. Uyusanız bile uykunuzu alamadığınızı gösteren beş gizli belirtiyi ve bunlara karşı neler yapabileceğinizi sizinle paylaşıyorum.

18.10.2020

Trump çabuk mu iyileşti

Trump, COVID-19 teşhisinden sonra gelişebilecek muhtemel bazı sorunlara karşı önlem olarak Walter Reed Hastanesi’ne yatırılarak tedavi edildi.

8.10.2020

Menopoz sonrası dönemde, uykuyla tip 2 diyabet arasında bağlantı var

Diyabetle uyku arasındaki bağlantı uzun süredir biliniyor. Şimdi yeni bir araştırma, diyabetin uyku sorunlarına yol açıp açmadığı konusunu aydınlatıyor.

5.07.2020

Koronavirüse karşı tıbbi uygulamalar

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaklaşık 3 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs ile ilgili gelişmeler devam ediyor. İlk kez bir salgın bu kadar hızlı yayıldı ve yeryüzünde her noktaya ulaştı. Tüm sistemler çöküyor ve tedavi konusunda belirsizlikler mevcut. “Aşı bulunacak mı? Yetişecek mi?” gibi pek çok soru mevcut.

2.05.2020

Sisli beyin tehdidi büyüyor

Yeni bin yılın sık görülen sağlık sorunlarından biri de sisli beyin! Sorun önemli.

30.01.2020

Bebeğiniz masajla birlikte mışıl mışıl uyusun

Bebeğinizle birlikte birçok uyku rutini denemiş olabilirsiniz. Ama hiçbiri bebeğinizde işe yaramamış olabilir. Anne ile bebeğin hele ki yeni doğan bir bebek ise çevreye alışma, uyku rutini oluşturma gibi konularda erken bir dönem olduğunu öncelikle bilmekte yarar var. Özellikle ilk altı ayı bir rutine bağlı olarak geçirmemiş olabilirsiniz. Yine de geç kalmadınız. Uzmanlar bebeklerin tıpkı yetişkin insanlar gibi bir rutine bağlı olarak uykuya daldığını söylemektedir. Peki nedir bu rutin?

2.01.2020

Dr. Small’un 8 kuralı

Dr. Gary Small, Harvard’lı ünlü uzmanlardan biri. O uzun, sağlıklı ve huzurlu hayat yolculuğunu döşeyen taşların sekiz ayrı taş ocağından gelmesi gerektiğini düşünüyor. İşte o taş ocaklarının açık ve net adresleri:

19.11.2019

Kırmızı et aklandı mı

Geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan sağlık haberi bir araştırma grubunun yayınladığı “kırmızı et” raporu oldu. McMaster Üniversitesi (Kanada) merkezli o raporda bilinenin aksine, kırmızı etin kalp ve damar hastalıklarını tetiklemediği, kanseri davet etmediği, şeker hastalığı ihtimalini arttırmadığı ileri sürülüyordu.

7.10.2019

Yorgunluğa takviye var mı?

Sonbaharla birlikte doktor muayenehaneleri “yorgunluk” nedeniyle bitkin düşüp keyfi kaçan ve yine yorgunluk nedeniyle hayattan zevk almakta zorlananlarla doldu.

3.10.2019
Bebek uyutmanın sırları nelerdir

Bebek uyutmanın sırları nelerdir?

Eve yeni gelen bir bebek yeni bir düzen demektir.

19.06.2019

Karnesini paylaşmayın

Çocuklar dün karne aldı, anne-babaları karneyi sosyal medyada paylaşma yarışı sardı. Uzmanlar uyarıyor: “Karneyi sosyal medyada paylaşmak, bazı çocukların kendisini yetersiz hissetmesine sebep olur!”

15.06.2019

Bebekleri sallayarak uyutmayın!

Uyuturken aşırı sallama bakın nelere yol açıyor?

13.06.2019

Her şeye maydanoz olun

Maydanozun her derde deva olduğunu söylemek doğru olmasa bile, bir “doğal ilaç”, daha doğrusu “yeşil eczane” olduğunu bilmekte fayda var. Nedeni şu:

15.05.2019

Uyku meselesi çok mühim

Uyku sorunu olanlar daha sık hastalanıyor. Bağışıklıkları daha güçsüz. Otoimmün hastalıklara daha yatkınlar. Depresyona, panik bozukluğa eğilimleri fazla.

26.03.2019

Tatlı krizleri nasıl önlenecek?

Tatlı krizleri hipoglisemisi, kilo problemi ve duygusal sorunları olanların en mühim sorunlarından biri.

28.10.2018

Kilo alırken gözünüzden kaçırdığınız bazı sorunlar

Kilolu olmak, kilo vermek bunların hepsinin yemek yemeyle ilişkisi olduğunu düşünüyorsanız çok büyük yanılgı içerisindesiniz. Azimli ve iradeli olmak belki de kilo vermenin en önemli kısmı olmakla birlikte yalnız başına yeterli etkiyi göstermezler. Obezite denilen şey birden çok şeye bağlıdır. Beyinde bir fikir ile başlar, hormonlar ile devam eder gider.

21.10.2018