EKSTRA
MENÜ

Beslenme

Beslenme ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 36.762 Beslenme haberi bulunmuştur.

Beslenme Haberleri

Faydaları saymakla bitmiyor Beslenmenize ekleyerek...

Faydaları saymakla bitmiyor! Beslenmenize ekleyerek...

Cennet hurması nelere iyi geliyor? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketilebilir? Kimler için sakıncalı? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, cennet hurmasıyla ilgili önemli bilgiler verdi, faydalarını anlattı.

4.12.2020Sağlık
Faydaları uzmanları bile şaşırtıyor… Şifa kaynağı kemik suyunu evde de yapabilirsiniz

Faydaları uzmanları bile şaşırtıyor… Şifa kaynağı kemik suyunu evde de yapabilirsiniz

Kemik suyu, gelişim dönemindeki çocuklar başta olmak üzere her yaş grubundaki kişilerin bağışıklık sistemini koruyan etkili bir besin kaynağı… Sağlığa birçok faydası bulunan kemik suyunun bu yararları uzmanları bile şaşırtıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Fidan; kemik suyunun nelere iyi geldiğini sıraladı, evde kemik suyu yapılışını adım adım anlattı.

4.12.2020Sağlık
Enfeksiyonlara karşı koruyor Hastalıkları önlemek için...

Enfeksiyonlara karşı koruyor! Hastalıkları önlemek için...

Pandemi nedeniyle sağlığımıza çok önem göstermemiz gerekiyor. Bunun için de bağışıklık sistemini güçlü tutmak şart.

4.12.2020Sağlık
Çocukların zeka gelişimini destekleyen 8 öneri

Çocukların zeka gelişimini destekleyen 8 öneri

“Okul başarısını artırmada ve zeka gelişiminde sağlıklı beslenme çok önemli” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, konuyla ilgili beslenme tavsiyelerini paylaştı. Korkmaz, çocukların hem okul başarılarını artırmaya hem de zekalarını geliştirmeye yardımcı olacak önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

Siğil Neden Olur ve Nasıl Geçer

Siğil Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Siğil, HPV (Human Papilloma Virus ) denilen bir virüsün neden olduğu çok sık ve yaygın görülen bir enfeksiyondur. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, siğiller hakkında merak edilenleri anlatıyor.

4.12.2020İyi Yaşam
Süt Teknolojisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Süt Teknolojisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Süt teknolojisi, sıklıkla kullanılan kelimeler arasındadır. Özellikle kullanım anlamı bakımından önem taşıyan kelimelerdir. Bu nedenle süt teknolojisi kelimelerinin ne anlama geldiğini öğrenebilir ve buna göre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sizin için süt teknolojisi ne demektir? Süt teknolojisi kelimelerinin anlamı nedir, işte tüm detaylar.

Seyahat İşletmeciliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Seyahat İşletmeciliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Seyahat işletmeciliği bölümü, gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada gittikçe artan bir hareketliliğe sahip olan turizm sektörü için son derece önemli olmaktadır. Seyahat işletmeciliği bölümünün artan bu değeri sebebiyle de üniversite tercihlerini yapan öğrenciler açısından sıklıkla tercih edilen bir bölüm olmaktadır. Bu bölüme girme şartları, mezunlarına sunduğu iş imkanları ve daha fazla bilgiyi sizler için derledik.

Bir imparatorluğun midesine yolculuk

Bir imparatorluğun midesine yolculuk

Priscilla Mary Işın son çalışması ‘Bereketli İmparatorluk: Osmanlı Mutfağı Tarihi’nde 16 bölüm boyunca bir imparatorluğun ‘karnını’ gösteriyor bize. Saray mutfağına da sokuluyoruz, azınlık sofralarına da, askerlerin beslenmesine de uzanıyoruz, sokak satıcılarına da...

3.12.2020Kitap Sanat
Biraz da bardağın dolu tarafına bakalım

Biraz da bardağın dolu tarafına bakalım

Pandemi sürecinde çok yıkımlar yaşadık. Kimisi işini kaybetti, kimisi yakınlarını, ekonomik düzen bozuldu, ilişkiler karmaşık… Her gün daha kötüyü duyarak psikolojimiz altüst oldu. Bir çıkış yolu bulmamız lazım. En kolayı negatifi görmek. Sadece üzülerek yaşayamayız. Dersler çıkartarak yenilenmemiz lazım. İşte Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, “Kötü aslında iyidir” teorisinden yola çıkarak psikolojimizi düzeltebilmemizin yollarını gösteriyor, bakış açımızı değiştirerek yeniden hayata tutunmanın yollarını gösteriyor…

3.12.2020Sağlık
Bakan Pakdemirliden Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık kampanyasına destek çağrısı

Bakan Pakdemirli'den 'Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık' kampanyasına destek çağrısı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İslam Gıda Güvenliği Teşkilatına (İGGT) üye ülkelere, "Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık" kampanyasına destek vermeleri çağrısında bulundu.

3.12.2020Ekonomi
Polikistik over sendromunda nasıl beslenilmeli

Polikistik over sendromunda nasıl beslenilmeli?

Polikistik over sendromu (PCOS) tedavisinin ilk basamağında yaşam tarzı ve beslenme değişikliği hedeflenmelidir. Peki, polikistik over sendromu olanlar nasıl beslemelidir?

3.12.2020Sağlık
Uzmanlardan sakatat uyarısı Faydalı ama…

Uzmanlardan sakatat uyarısı! Faydalı ama…

Kış aylarının gelmesiyle beraber kelle paça, işkembe, ciğer gibi sakatat türlerine talep arttı. Peki, bazılarımızın yemekten çekindiği bazılarımızın ise bayılarak tükettiği bu besinler hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Sakatat yerken nelere dikkat etmeliyiz? Uzman Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir, konuyla ilgili beslenme tavsiyeleri verdi.

3.12.2020Sağlık
Koronavirüs döneminde çocuklarla evde vakit geçirmenin yolları

Koronavirüs döneminde çocuklarla evde vakit geçirmenin yolları

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı, Çocuk-Ergen Terapisti Muazzez Yaşbala, koronavirüs (Covid-19) pandemisi kısıtlamaları sebebiyle evde kalan çocuklarla vakit geçirmenin yollarını anlattı. Çocuk gelişimi uzmanı, ebeveynlere “pandemi döneminde yaşam” için ipuçları vererek, evde ailece programlar yapmanın yaşantıyı kolaylaştıracağını söyledi.

3.12.2020Çocuk-Aile
Turşu tüketirken dikkat Özellikle bu hastalıkları olanlar...

Turşu tüketirken dikkat! Özellikle bu hastalıkları olanlar...

Besinlerin korunması amacıyla uzun yıllardan beri sevilerek yapılan ve tüketilen turşu, doğru şekilde tüketildiği zaman sağlık içinde oldukça faydalıdır. Peki hangi turşu neye faydalı? Tüketirken nelere dikkat edilmeli? Kimler için sakıncalı olabilir?

3.12.2020Sağlık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı üyelerine gıda güvenliği mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı üyelerine gıda güvenliği mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomilerimizi büyütürken sosyal refahı da artırmıyorsak adaleti tesis etmemiz mümkün değildir. Bunun için diğer hususlarla beraber, özellikle hayatımızın her alanına dokunan gıda güvenliği meselesine büyük önem vermemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

3.12.2020Gündem
Vücudun Direncini Artıran 10 Doğal Bitki

Vücudun Direncini Artıran 10 Doğal Bitki

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sık yaşanılan hastalıklardan, özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonlarından güçlü bir bağışıklık sistemi ile korunmak mümkün olabiliyor. Vücudun direncini artırmak için öne çıkan doğal koruyucu olan bitkileri hastalık dönemlerinde de kullanmak kişinin daha çabuk iyileşmesini sağlayabiliyor.

Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. ve Fitoterapi Uzmanı Rumeysa Kalyenci, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek olacak bitkiler hakkında bilgi verdi.

Şimdi tam mevsimi… Stresi azaltıyor, kalbi koruyor

Şimdi tam mevsimi… Stresi azaltıyor, kalbi koruyor

Kestane mevsimi geldi. Lif, mineral ve vitamin açısından kestanenin oldukça zengin olduğunu ve sağlık için çok faydalı olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Kestane stresi azaltır, kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir ve kalbi korur” açıklamasında bulundu.

3.12.2020Sağlık
“Pandemi sürecinde online iletişimi asla kesmeyin”

“Pandemi sürecinde online iletişimi asla kesmeyin”

Pandemi sürecinde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler için önemli tavsiyelerde bulunan Uzman Psikiyatrist Dr. Ali Dayi, “Kişiler arası iletişimin asla aksatılmaması gerekiyor. Akraba ve arkadaşlarla telefon ya da online görüntülü görüşme ile iletişime devam edin’’ dedi.

3.12.2020Sağlık
Kış Ayları İçin En Faydalı 10 Bitki Çayı

Kış Ayları İçin En Faydalı 10 Bitki Çayı

Kış aylarıyla birlikte hem gribal enfeksiyonlarda artış hem de Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma endişesi herkesi bir takım bağışıklık güçlendirici besinlere ve alışkanlıklara yöneltiyor. Bunlardan biri de; halk arasında doğal şifa kaynakları olarak görülen bitki çayları. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, kışın öne çıkan 10 bitki çayını ve bitki çayı tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

7 Soruda Kefirle İlgili Merak Edilenler

7 Soruda Kefirle İlgili Merak Edilenler

Kışa girerken sağlığımıza daha fazla özen gösterdiğimiz şu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olmak için probiyotik içeriği yüksek ‘fonksiyonel gıdalar’ tüketmek önem kazanıyor. Kökeni Kafkasya’ya dayanan kefir, içeriğindeki probiyotikle öne çıkıyor. Gıda Mühendisi Ekin Oruçoğlu sağlıklı beslenme düzeninin vazgeçilmez bir parçası olan kefirle ilgili merak edilen detayları aktardı.

Pandemi sürecinde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler için önemli tavsiyeler

Pandemi sürecinde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler için önemli tavsiyeler

Uzman Psikiyatrist Dr. Ali Dayi pandemi sürecinde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler için önemli tavsiyeler verdi. Dayi, kişiler arası iletişimin asla aksatılmaması gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Akraba ve arkadaşlarla telefon ya da online görüntülü görüşme ile iletişime devam edin’’ dedi.

3.12.2020Sağlık
Karantinada psikolojinizi ve kilonuzu korumak için uzmanlardan tavsiyeler

Karantinada psikolojinizi ve kilonuzu korumak için uzmanlardan tavsiyeler

Uzman Diyetisyen Ecem Ocak ve Psikolog Tansu Ocak, yeni kısıtlamaların geldiği karantina döneminde psikolojimizi ve kilomuzu korumak için önemli tavsiyelerde bulundu. Fiziksel değişimin temelinde insan psikolojisinin yattığını belirten Psikolog Tansu Ocak, pandemi döneminde bozulan yeme-içme alışkanlıklarımızı artan stres ve kaygılarla ilişkilendirirken, Uzman Diyetisyen Ecem Ocak ise, bozulan uyku düzeninin rutin alışkanlıklarımızdan biri olan ara öğünlere son verdiğini, bunun da fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasıyla birleştiğinde hızlı kilo artışına sebep olduğunu açıkladı.

3.12.2020Sağlık
Uzmanından önemli uyarı: A vitamininin fazlası siroza yol açabilir

Uzmanından önemli uyarı: A vitamininin fazlası siroza yol açabilir

Bağışıklık fonksiyonu üzerinde rol oynayan A vitamininin fazlasının yarardan çok zarara neden olabileceğini belirten Organ Nakli Bölümü'nden Prof. Dr. Onur Yaprak “Çok fazla A vitamini alımı yorgunluk, kemik erimesi, kas ve eklem ağrıları ile karaciğer hasarına yol açabilir. A vitaminin karaciğerde fazlaca depolanması karaciğerde yağlanma ve sertleşme ile karakterize bir hasara yol açar. Bu hasar devam ederse karaciğerde siroz gelişir” dedi.

3.12.2020Sağlık
Koronavirüs beslenmemizi de değiştirdi Hepimizin önceliği güçlü bağışıklık

Koronavirüs beslenmemizi de değiştirdi! Hepimizin önceliği güçlü bağışıklık

Koronavirüs (COVID-19) salgınının etkileri beslenme alışkanlıklarımıza da yansıdı. Geçen yıllarda hayatımıza giren vegan beslenme, belli aralıklarla beslenme (intermittent fasting), ketojenik diyet, sezgisel beslenme, glütensiz beslenme gibi trendler yerini daha sıradan, dengeli ve doğal beslenmeye bıraktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, salgın süreciyle birlikte daha da artan sağlıklı beslenme kaygısının beslenme önceliklerimize nasıl etki ettiğinden bahsetti.

Bu aralar sirkeli sarımsaklı çorbaları sofranızdan eksik etmeyin

Bu aralar sirkeli sarımsaklı çorbaları sofranızdan eksik etmeyin

Soğuk havaların vazgeçilmezi çorbanın pandemi döneminde büyük önem taşıdığını belirten Dyt. Gizem Gençyürek "Çorbalara eklenen limon, sirke ve pul biber hem metabolizmayı hızlandırıp, bağırsakların çalışmasına katkı sağlayarak kilo kaybını destekler hem de özellikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde bağışıklığımızı güçlendirmeye dolayısıyla vücut direncini artırmaya yardımcıdır" dedi.

Uzmanından sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın püf noktaları; 10 ayda 60 kilo vermek mümkün

Uzmanından sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın püf noktaları; 10 ayda 60 kilo vermek mümkün

Kilo problemi yaşayan kişilerin sıklıkla başvurduğu diyetler, uzman kontrolü eşliğinde yapılmadığı zaman daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Vatandaşın doğru adımlarla diyetzede olmaktan kurtulabileceğini söyleyen Dr. Ayça Kaya, sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın püf noktalarını paylaştı.

3.12.2020Sağlık
Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin

Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin

Soğuk havaların vazgeçilmezi çorbanın pandemi döneminde büyük önem taşıdığını belirten Dyt. Gizem Gençyürek “Çorbalara eklenen limon, sirke ve pul biber hem metabolizmayı hızlandırıp, bağırsakların çalışmasına katkı sağlayarak kilo kaybını destekler hem de özellikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde bağışıklığımızı güçlendirmeye dolayısıyla vücut direncini artırmaya yardımcıdır” dedi.

3.12.2020Sağlık
Teknogirişim Sermaye Desteği Programı için başvurular devam ediyor

Teknogirişim Sermaye Desteği Programı için başvurular devam ediyor

Girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeleri hedefiyle yürütülen Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı için başvurular devam ediyor.

3.12.2020Teknoloji
Seracılık (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Seracılık (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkiye tarım açısından zengin birçok imkana ve kaynağa sahip olmaktadır. Tarım faaliyetlerinin içerisinde ise seracılığın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Tarım sektöründe bu kadar önemli bir pozisyonda olan seracılığın ise uzmanlar tarafından yönetilmesi hem üretim kalitesinin artması hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olmaktadır. Bunu sağlamak ve kalifiyeli insanlar yetiştirmek amacıyla da üniversite programlarına seracılık bölümü eklenmiştir. Hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan bu bölüm ile ayrıntılı bilgileri sizler için derledik.

Rekreasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Rekreasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Dünyanın birçok ülkesinde rekreasyon insanların yaşam kalitelerini arttırmaları adına önemli bir iş kolu olarak görülmektedir. Buna rağmen bu bölümün önemi ülkemizde son yıllarda anlaşılmıştır. Diğer bir yandan rekreasyon bölümünün öneminin anlaşılması ile birlikte bu alandaki uzmanlara olan ihtiyaç da gün geçtikçe hızla artmaktadır. Peki, rekreasyon bölümü nedir? Hangi alanlarda çalışabilirler? Bütün bu soruların cevabını sizler için derledik.

Organik Tarım (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Organik Tarım (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tarım toplumu olan ülkemizde tarım metotları uygulanmaya devam etmektedir. Son yıllarda beslenme konusunda bilinçlenmemiz ile birlikte organik tarım hayatımıza girmiştir. Organik gıdaların hayatımıza girmesi ile birlikte bu ihtiyaca cevap verebilmek için organik çiftliklerde açılmaya başlanmıştır. Böylece üniversitelerde eğitim veren Organik Tarım Bölümü ise pek çok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Peki, Organik Tarım Bölümü nedir? İş imkanları ve dersleri nelerdir? Organik Tarım bölümü hakkında merak edilen bilgileri sizlere detaylıca inceledik.

Koronavirüsten korunmada en önemli etken Bağışıklığınızı böyle güçlü tutun

Koronavirüsten korunmada en önemli etken! Bağışıklığınızı böyle güçlü tutun

Covid-19 pandemisi ile beraber hiç olmadığı kadar bağışıklık sistemi ve beslenmenin önemi arttı. Bu dönemde sadece hijyen ve mesafe değil güçlü bir bağışıklık sistemi de Covid-19’dan korunmada en önemli etken.

2.12.2020Sağlık
Pandemi döneminde bağışıklığı güçlü tutan formüller

Pandemi döneminde bağışıklığı güçlü tutan formüller

Koronavirüs pandemisi ile beraber bağışıklık sistemi ve beslenmenin de önemi arttı. Bu dönemde sadece hijyen ve mesafenin değil güçlü bir bağışıklık sisteminin de koronavirüsten korunmada önemli etken olduğunu söyleyen, Dr. Öğr. Üyesi Gonca Güzel Ünal “Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli protein alımı önemli” dedi.

2.12.2020Sağlık
Pandemi sürecinde rutin sağlık takibi devam etmeli

Pandemi sürecinde rutin sağlık takibi devam etmeli

Covid-19 pandemisi toplumun her kesiminde farklı psikolojik etkilere sebep oldu. Pandemi öncesi ruhsal ve psikiyatrik sorun yaşayanlar için ise bu sürecin farklı etkilere neden olduğunu belirten uzmanlar, Covid-19 salgınının kaygıyı artırdığını vurgulayarak her koşulda önlem alarak yaşayıp umudu yüksek tutmanın önemine işaret ediyor.

2.12.2020Sağlık
Hamilelikte neyi ne kadar yemeliyiz, nasıl tüketmeliyiz

Hamilelikte neyi ne kadar yemeliyiz, nasıl tüketmeliyiz?

Hamilelik süreci kadınlar için özel bir dönemdir. Hormonların çok aktif olduğu ve duygusallığın en üst seviyede yaşandığı bu dönemde beslenme de oldukça önemlidir. Peki hamilelik boyunca neyi ne kadar yemeliyiz, nasıl tüketmeliyiz? İşte tüm bu soruların cevabını Dr. Fevzi Özgönül sizin için cevapladı.

2.12.2020Kadın
Kuş cenneti Bafa Gölü doğa tutkunlarını cezbediyor

Kuş cenneti Bafa Gölü doğa tutkunlarını cezbediyor

Muğla ve Aydın sınırlarındaki Bafa Gölü, aralarında nesli tükenme tehdidi altındaki tepeli pelikanın da bulunduğu 261 farklı kuş türü, biyolojik çeşitliliği ve etrafındaki tarihi kalıntılarıyla ilgi çekiyor.

2.12.2020Seyahat
Obezite bütün sistemi etkileyen metabolik bir hastalık

Obezite bütün sistemi etkileyen metabolik bir hastalık

Obezitenin modern dünyanın en önemli sağlık problemlerinin başında geldiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ersoy Taşpınar, "Obezite sadece yağ birikmesi ve kilonun artması değil. Bütün sistemi etkileyen metabolik bir hastalık" dedi.

2.12.2020Sağlık
Dyt. Gülçin Işık cevaplıyor; Güçlü bir bağışıklık sistemi için nelere dikkat edilmelidir

Dyt. Gülçin Işık cevaplıyor; Güçlü bir bağışıklık sistemi için nelere dikkat edilmelidir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için bütüncül yaklaşım ve doğru bir yaşam modeli çok önemli. Örnek vermek gerekirse; yeterli miktarda sıvı alımı ve düzenli uykunun olması, kronik hastalıklar varsa tedavisinin yapılması ve beslenme ile bağışıklığın güçlendirilmesi gerekiyor. Doğru beslenme için özellikle mevsiminde meyve ve sebze tüketilmelidir. Kırmızı, sarı, turuncu meyveler antioksidan düzeyi yüksek olduğu için bağışıklık sistemini destekliyor. Tuzdan uzak, baharattan zengin beslenmek de bağışıklığı güçlendiriyor. Yeterli ve dengeli beslenmeyle güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak mümkün.

“Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli protein alımı önemli”

“Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli protein alımı önemli”

Koronavirüs pandemisi ile beraber bağışıklık sistemi ve beslenmenin de önemi arttı. Bu dönemde sadece hijyen ve mesafenin değil güçlü bir bağışıklık sisteminin de koronavirüsten korunmada önemli etken olduğunu söyleyen, Dr. Öğr. Üyesi Gonca Güzel Ünal “Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve dengeli protein alımı önemli” dedi.

2.12.2020Sağlık
Düzenli tüketimi göz sağlığını koruyor Her gün bir elma yemek bile...

Düzenli tüketimi göz sağlığını koruyor! Her gün bir elma yemek bile...

Göz sağlığı uzmanları, C vitamininin katarakt oluşumunu yavaşlattığını gösteren araştırmaların son yıllarda yaygınlaştığına dikkat çekti. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, antioksidan içeren ve C vitamini açısından zengin narenciye, brokoli, çilek, biber, kivi, portakal gibi yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesinin katarakt oluşumunun önüne geçtiğini söyledi.

2.12.2020Sağlık
Kovid-19dan Korunmak ve Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Bu Önerilere Dikkat

Kovid-19'dan Korunmak ve Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Bu Önerilere Dikkat

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar, sağlıklı yaşam tarzına ilave olarak doğal beslenmenin Kovid-19'a karşı koruyucu ve destekleyici rol oynayabileceğini vurguladı. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

2.12.2020İyi Yaşam
Son dakika... Büyük başarıya imza atıldı Huzursuz Bağırsak Sendromunde yüzde 78 iyileşme

Son dakika... Büyük başarıya imza atıldı! Huzursuz Bağırsak Sendromu'nde yüzde 78 iyileşme

Türkiye’de yaşayan insanların yaklaşık yüzde 15’inin muzdarip olduğu Hassas Bağırsak Sendromu’un tedavi desteğine yönelik yapılan klinik çalışmada önemli bir başarıya imza atıldığı duyuruldu. İnsan bağırsağındaki bakterileri mikrobiyom testleriyle analiz ederek kişisel beslenme programları geliştiren yerli biyoteknoloji girişimi ENBIOSIS’in yürüttüğü klinik çalışmada Huzursuz Bağırsak Sendromu hastalarının yüzde 78’inde semptomlarda iyileşme gözlemlendi.

2.12.2020Gündem
Meyve yerken üzerine tahin gezdirin Neden mi İşte cevabı...

Meyve yerken üzerine tahin gezdirin! Neden mi? İşte cevabı...

Beslenme uzmanı Gözde Güzelcan akciğerin temizlenmesini sağlayan tahinin özellikle koronavirüs sürecinde kahvaltı sofralarından eksik edilmemesini önerdi. Güzelcan, "Tahin çok güçlü bir antioksidandır. Bir yemek kaşığı tahini meyvelerin üzerine dökülerek tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu olacaktır" dedi.

Yazar Sonuçları

Çocuğunuzun böbrek sağlığını korumak için 10 altın öneri

Çocuklarda böbrek sağlığını korumak için birtakım önlemler almak oldukça önemli. Peki bunun için nelere dikkat edilmeli? İşte öneriler...

4.12.2020

Bebeklerde ek gıdaya geçiş nasıl olmalı?

Bebeğin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilmesi için ek gıdaya başlama süreci çok önemlidir. Peki, bebeğimize ilk kez hangi besinleri verebiliriz? Bebeklerde ek gıdaya geçiş nedir, nasıl olmalıdır? Doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

3.12.2020

Diyet günlüğü tutun

Zayıflamak için uyguladığınız mutlaka sağlıklı beslenme programınız vardır. Ama bu programı uygularken her şey yolunda gitmeyebilir.

3.12.2020

Antikorlara güvenelim mi

COVID-19’a yakalanıp da iyileşenlerin ve geliştirilecek aşılardan faydalanmayı düşünenlerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri şu: “Neticede oluşacak antikorlara ne kadar güvenebilirim?

3.12.2020

Polikistik over sendromunda beslenme tavsiyeleri

Polikistik over sendromu (PCOS) tedavisinin ilk basamağında yaşam tarzı ve beslenme değişikliği hedeflenmelidir. Peki, polikistik over sendromu olanlar nasıl beslemelidir?

2.12.2020

Beden Bilinci

“İnsanın anavatanı çocukluğudur” demiş Epictetus. Dişlerimizin ana vatanı ise anne karnıdır. Ortalama altı aylıkken ağızda görülmeye başlayan dişlerimizin oluşumu çenelerimizin içinde, doğmadan önce başlar ve hayatımız boyunca alışkanlıklarımızın izlerini taşır. Çocuklarımız biraz büyüyüp kendi bedeni hakkında karar alacak duruma gelene kadar ağız sağlığı için önemli bir dönem geri gelmemek üzere hızla geçmiş olur. Peki neler yapabiliriz onlar için?

2.12.2020

Polikistik over sendromu nedir, kısırlığa yol açar mı?

Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluktur. PKOS olan kadınlarda genelde adet düzensizliği, adet görememe, aşırı tüylenme, sivilcelenme, aşırı kilo alımı gibi sorunlara neden olur. Evli çiftlerde çocuk sahibi olamama gibi problemlere de neden olabilir.

2.12.2020