MENÜ

Böbrek Sağlığı

Böbrek Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Böbrek Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.715 Böbrek Sağlığı haberi bulunmuştur.

Böbrek Sağlığı Haberleri

Böbreklere İyi Gelen 12 Muhteşem Besin

Böbreklere İyi Gelen 12 Muhteşem Besin

Böbreklerin vücudumuzda birçok işlevi var; toksinlerin atılmasını sağlamak, hormon salgılaması yapmak, kan basıncını ve asit baz dengesini düzenlemek... Dış etkenlerden kolayca etkilenen böbreklerin sağlığını korumak da bir hayli önemli.

Böbrek Sağlığı İçin Dengeli Beslenme Önemli

Böbrek Sağlığı İçin Dengeli Beslenme Önemli

Böbrek sağlığının korunması için günde 2-2,5 litre su tüketimi olması gerektiğini ifade eden Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Seymen, böbrek sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini anlattı.

28.08.2020İyi Yaşam
Şeker hastalığına bağlı mesane problemleri görülebilir

Şeker hastalığına bağlı mesane problemleri görülebilir

Nörojenik mesane probleminde önceliğin altta yatan hastalığın tedavisi olduğunu belirten Prof. Dr. Tufan Tarcan, “Çoğunlukla sinirlerde oluşan hasar geri döndürülemez oluyor ama kısmi felç yaşayan hastalarda mesane işlevi zamanla düzelebiliyor” dedi ve ekledi: “Nörojenik mesanede ortaya çıkan problemleri değişik yöntemlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Amacımız öncelikle böbrekleri korurken, mesanenin doğru şekilde idrar depolamasını ve doğru şekilde idrar boşaltımını sağlamak.”

26.08.2020Sağlık
6. Sınıf Fen Bilgisi Sistemlerin Sağlığı konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Sistemlerin Sağlığı konu anlatımı

Vücudumuz birçok sistemden ve bu sistemlerin içinde yer alan organlardan oluşur. Solunum sistemi vücuda oksijen alınmasını sağlarken dolaşım sistemi de alınan oksijeni hücrelere iletmekle görevlidir. Sinir sistemi tüm sistemleri birbirine bağlar. 6. sınıflar için sistemlerin sağlığını anlattık.

21.08.20206. SINIF
Pek çok kişide görülüyor Önlemek bunlara dikkat edin

Pek çok kişide görülüyor! Önlemek bunlara dikkat edin

Yetersiz sıvı alımının taş hastalığına yol açtığını belirten Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Gürkan Özkan, su veya süt gibi nötr pH’lı içeceklerin tercih edilmesi ve her gün 2,5 ile 3 litre arası sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi.

18.08.2020Sağlık
Kadınlarda daha sık görülüyor En büyük nedeni ise...

Kadınlarda daha sık görülüyor! En büyük nedeni ise...

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Gençbay, erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha fazla görüldüğü bilinen böbrek taşının artık kadınlarda görülme sıklığının dünya çapında artış gösterdiğini söyledi. Gençbay, artışın en büyük nedeninin obezite ve yanlış beslenme olduğu bilgisini verdi.

24.07.2020Sağlık
Kronik böbrek rahatsızlığına dikkat Halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık varsa…

Kronik böbrek rahatsızlığına dikkat! Halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık varsa…

“Kronik böbrek hastalığı önemli bir toplum sağlığı sorunudur” diyen Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürsel Yıldız, kronik böbrek hastalığının belirtilerini, tedavisini ve kimlerin risk altında olduğunu açıkladı; böbrek sağlığı için yapılması gerekenleri sıraladı.

17.06.2020Sağlık
İdeal Su Tüketimi Nasıl Hesaplanır

İdeal Su Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Su, özellikle yaz aylarında en çok tükettiğimiz içecek oluyor. İdeal su tüketimi ise kişiden kişiye değişiyor. Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, ideal su tüketiminin nasıl hesaplandığını anlattı.

Böbrekleri Korumanın 10 Önemli Kuralı

Böbrekleri Korumanın 10 Önemli Kuralı

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de adeta salgın haline gelen kronik böbrek hastalığı, sağlığı çok ciddi tehdit ediyor. Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, günümüzde sağlıksız yaşam alışkanlıklarının da tehlikeyi artırdığını vurguluyor. Böbrek hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mart ayının ikinci perşembe günü ‘Dünya Böbrek Günü’ olarak kutlanırken, Prof. Dr. Ülkem Çakır, bu kapsamda yaptığı açıklamada böbrekleri korumanın 10 kritik kuralını sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

10.03.2020İyi Yaşam
Nefroloji nedir Nefroloji ne demek Nefroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar

Nefroloji nedir? Nefroloji ne demek? Nefroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar?

Sağlık bilimi olan tıp birçok alana ayrılmış durumdadır. Bu alanlardan biri olan nefroloji halkın çok merak ettiği alanlardan biridir. Nefroloji nedir, nefroloji bölümü neye bakar gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu yazımızda nefroloji bölümü ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizin için derledik.

9.03.2020Sağlık
Dereotunun faydaları inanılmaz Çayını tüketirseniz...

Dereotunun faydaları inanılmaz! Çayını tüketirseniz...

Kendine has keskin, aromatik kokusu ile salatalarda, çorbalarda, balık ve et yemeklerinde sıklıkla kullanılan dereotu, aynı zamanda şifa kaynağı...

12.11.2019Ebeveyn
Bu maddeler ile böbreklerini kışa karşı koru

Bu maddeler ile böbreklerini kışa karşı koru!

Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, uyarılarda bulundu.

1.11.2019Saglik
Ev Yapımı Böbrek Temizleyici İçecek Tarifi

Ev Yapımı Böbrek Temizleyici İçecek Tarifi

Böbrekler vücudumuzun hayati organlarıdır, vücudumuzun genel sağlığı ve uzun bir ömür için önemlidir.

Yaşa ve kiloya göre su tüketimi uyarısı

Yaşa ve kiloya göre su tüketimi uyarısı

Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, böbreklerde en sık görülen hastalıkların enfeksiyon ve taş oluşumu olduğunu belirterek, bu hastalıkların önlenmesinde yaşa ve kiloya göre su tüketilmesinin önemli olduğunu söyledi.

18.07.2019Sağlık
Kirazın faydaları nelerdir Kiraz nelere iyi gelir

Kirazın faydaları nelerdir? Kiraz nelere iyi gelir?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kiraz, bahar mevsiminin ardından tezgahlardaki yerini almaya başladı. Yaz meyvelerinin en gözdeleri arasında yer alan ve vitamin deposu olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Susuzluğa iyi gelen ve her yaştan kişinin iştahla tükettiği bu meyve, böbrek ve karaciğer üzerindeki etkileri ile biliniyor. Peki, kirazın faydaları nelerdir? Kiraz nelere iyi gelir?

18.06.2019Sağlık
Ramazanda böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Ramazanda böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Vücudumuzun yaklaşık yüzde 60-65’i sudan oluşuyor. Vücuttaki su dengesini ayarlayan en önemli organ olan böbreklerimiz ise vücudun yabancı ve zararlı maddelerden arındırılmasında görev alıyorlar. Uzun süren susuz kalmanın ürolojik sorunlara ve böbrek hastalıklarına yol açabildiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, bireylerde dengesiz sıvı tüketimi sonucunda oluşabilecek sorunlara karşı uyarı ve önerilerde bulundu.

21.05.2019Sağlık
Limon Suyunun Dikkat Etmeniz Gereken 7 Yan Etkisi

Limon Suyunun Dikkat Etmeniz Gereken 7 Yan Etkisi

Limon dünyanın her yerinde sayısız amaç için kullanılan en popüler narenciye meyvelerinden biridir. Ancak çoğumuz limon suyunun yan etkilerinden habersiziz.

Su içmenin faydaları nelerdir

Su içmenin faydaları nelerdir?

Vücudumuzun neredeyse dörtte üçünü oluşturan su, insan sağlığının devamı için oldukça faydalı. Günlük alınması gereken miktarın altında su tüketildiği zaman, bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkabilir. Peki, vücuttaki toksinlerin atılması, böbrek sağlığı ve vücut ısısının korunmasında yardımcı olan suyun faydaları nelerdir? İşte, merak edilen bazı bilgiler...

5.04.2019Sağlık
Tuz Bir Böbrek Zehiridir

'Tuz Bir Böbrek Zehiridir'

Dünya’da 850 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 10 milyon böbrek hastası olduğu tahmin ediliyor. Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş, kronik böbrek hastalığının dünyada 10 yetişkinden 1'inde, Türkiye'de ise 7 yetişkinden 1'inde görüldüğünü belirtti.

Fazla protein böbrekleri bozuyor

Fazla protein böbrekleri bozuyor

Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, “Yüksek proteinli diyetler ve yoğun protein tozları kullananlarda böbreklerin olumsuz etkilendiğini gözlemliyoruz” dedi.

13.03.2019Sağlık
Böbrek sağlığın için tuzu ve şekeri azalt

Böbrek sağlığın için tuzu ve şekeri azalt!

Türkiye’de yapılan araştırma ve çalışmalar, günlük tuz miktarının 16 ila 18 gram aralığında olduğunu gösteriyor. Dünya Böbrek Günü vesilesiyle tuz tüketimi ve böbrek sağlığına etkilerine dikkat çeken Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “Normalde alınması gereken günlük tuz miktarı 4 ila 6 gramdır. Dolayısıyla günlük beslenme rutinimiz içerisinde tuzu azaltmak, böbrek sağlığını korumak için elzemdir” dedi.

12.03.2019Sağlık
Sağlıklı Böbrekler İçin 7 Altın Öneri

Sağlıklı Böbrekler İçin 7 Altın Öneri

Son yıllarda giderek artış gösteren böbrek rahatsızlıkları, genel sağlığı da olumsuz etkiliyor. Böbrek rahatsızlıkların en önemli nedenleri arasında bulunan diyabet, hipertansiyon ve obeziteyle ilgili alınacak önlemler, böbrek hastalıklarını engelleyebiliyor. Nefroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Abdullah Özkök, “14 Mart Dünya Böbrek Günü” öncesinde böbrek sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı Yaşama 2k 1t Dengesi: Kilo, Kan Şekeri Ve Tansiyon

Sağlıklı Yaşama 2k 1t Dengesi: Kilo, Kan Şekeri Ve Tansiyon

Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, 14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında kilo, kan şekeri ve tansiyon kontrollerinin sık sık yapılması gerektiğini vurguladı.

Böbrekleri Vuran 7 Tehlikeli Hata

Böbrekleri Vuran 7 Tehlikeli Hata

Son yıllarda böbrek hastalarının sayısı hızla artıyor. Günümüzde dünya genelinde 850 milyon kişinin çeşitli nedenlerden dolayı böbrek hastalığına sahip olduğu tahmin ediliyor. Nefroloji Sorumlusu Prof. Dr. Ülkem Çakır, genellikle yavaş ilerleyen kronik böbrek hastalığının geri dönüşünün mümkün olmadığını belirterek, yılda en az 2,4 milyon kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini söyledi, böbrekleri vuran 7 hatayı anlattı.

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Dünya Sağlık Örgütü, bir kişinin günlük tuz tüketiminin 5 gram ve altında olmasını önermesine karşın Türkiye’de günlük tuz tüketimi ortalama 18 gram civarındadır. İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Böbrek sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz

Böbrek sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Prof. Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, 14 Mart Dünya Böbrek Günü kapsamında hükümetlerin çalışmaları ve teşvikleri kadar bireysel olarak da böbrek sağlığını korumanın, sağlıklı bir yaşama kavuşmak için çok önemli olduğunu söyledi. Kilo, kan şekeri ve tansiyon kontrollerinin sık sık yapılması gerektiğini vurgulayan Ateşoğlu, “Sigaradan, alkolden, hazır yiyeceklerden uzak durun, bol bol sıvı tüketin” dedi.

4.03.2019Sağlık
Böbrekleri korumak için 8 altın kural

Böbrekleri korumak için 8 altın kural

Dünyada 1 milyarı aşkın hipertansiyon ve 500 milyonu aşkın kronik böbrek hastası bulunuyor. Ülkemizde her 7 kişiden biri böbrek hastası.

22.02.2019Saglik
Böbrekleri Korumanın 8 Yolu

Böbrekleri Korumanın 8 Yolu

Dünyada 1 milyarı aşkın hipertansiyon ve 500 milyonu aşkın kronik böbrek hastası bulunuyor. Ülkemizde her 7 kişiden biri böbrek hastası. Güne su içerek başlayın ve önleminizi alın diyen Prof. Dr. Tekin Akpolat, böbrekleri korumanın 8 yolunu anlattı.

Erkeklerde Kadınlara Göre 2-3 Kat Daha Fazla Görülüyor

Erkeklerde Kadınlara Göre 2-3 Kat Daha Fazla Görülüyor!

Böbrek ve üriner sistem taş hastalığı tüm dünyada toplum sağlığını tehdit etmektedir. Toplumda her on kişiden birinde ömrünün herhangi bir aşamasında taş oluşur ancak özellikle beslenme, yaşam tarzı ve çevresel etkenlerdeki bozulmalar hastalığın daha sık karşımıza çıkmasına sebep olmaktadır. Tüm yaşam boyunca taş düşürme riski erkeklerde 10 erkekte 1’ken, bu sayı 35-40 kadında 1’dir. Doç. Dr. Yavuz Özdemir böbrek taşlarının en çok 20-25 yaşları arasında görüldüğüne dikkat çekti.

Çinko hangi besinlerde bulunuyor Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler

Çinko hangi besinlerde bulunuyor? Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler?

Çinko eksikliği hangi besinlerde bulunur sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Sağlıklı bir insanın vücudunda toplamda 2 ya da 3 gram çinko bulunmaktadır. Vücudunda daha az miktarda olduğunu anlayan vatandaşlar, birçok besinle birlikte bu oranı dengeleyebiliyor. Peki, çinko hangi besinlerde bulunuyor? Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler?

9.08.2018Televizyon
Kirazın faydaları neler Kiraz nelere iyi gelir

Kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

En çok tercih edilen yaz meyvelerinden olan kirazın faydaları saymakla bitmiyor. Adeta sağlık deposu olan bu faydalı meyve her yaş grubundan insan tarafından büyük bir zevkle tüketiliyor. Mevsiminin gelmesi nedeniyle pazar tezgahlarında ve manavlarda sıklıkla görülen kirazın faydalarını merak eden vatandaşlar da konu hakkında araştırma yapıyor. Peki, kirazın faydaları neler? Kiraz nelere iyi gelir?

5.07.2018Sağlık
Ramazanda böbrek sağlığına dair 8 soru 8 cevap

Ramazanda böbrek sağlığına dair 8 soru 8 cevap

Üroloji Bölümü Prof.Dr. Haluk Kulaksızoğlu, bu konuda insanların bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

23.05.2018Saglik
Akne ve Lekeleri Tedavi Ediyor

Akne ve Lekeleri Tedavi Ediyor!

Soğuk havalarda hastalık ihtimalinin artması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem kazanıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmede meyvelerin katkısına değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kış aylarının sağlık deposu ayvanın faydalarını anlattı.

Böbreklerinizi korumanın 5 yolu

Böbreklerinizi korumanın 5 yolu

Böbrekler tüm beden sağlığınız için hayati önemdedir, bu yüzden onlara iyi bakmanız çok önemli.

27.03.2017Sağlık
Besin etiketlerini doğru okuma tüyoları

Besin etiketlerini doğru okuma tüyoları

Diyetisyen Alev Erkan, bilinçli bir gıda tüketicisi olmak için besin etiketlerini doğru okumanın tüyolarını veriyor.

21.03.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

Böbrek Sağlığımızı Nasıl Koruruz? İşte Doğru Bilinen Yanlışlar...

Dünyada gün geçtikçe artış gösteren kronik böbrek hastalığı, ülkemizde de oldukça yaygın görülür hale geldi. Böbrek hastalıklarına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mart ayının ikinci haftası tüm dünyada böbrek günü etkinlikleri yapılarak kutlanıyor. Bu kapsamda biz de Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur ERK ile böbrek haftasına özel bir sohbet gerçekleştirdik.

11.03.2020

Vücuttaki Ödemden Kurtulmanın 8 Yolu

Vücudumuz çoğunlukla sudan oluşur. Su; kan, organlar, kas ve hatta kemiklerimizde bulunur. Bedenimizin suya ihtiyacı vardır. Ancak; bazen vücudumuz olması gerekenden fazla su tutabilir. Bu duruma ödem deriz. Bu durum vücutta şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Birçok nedeni olabilir.

18.10.2019
Karpuzu çekirdeğiyle yiyin çünkü...

Karpuzu çekirdeğiyle yiyin çünkü...

Yüksek oranda protein içeren karpuz çekirdeği bakın neye iyi geliyor? Diyetisyen Fatma Gönen; karpuzun faydalarını sıraladı, karpuz çekirdeğinin yararından bahsetti.

1.06.2018

Kanser tarama testleri iSe yarıyor mu?

Kanser büyük bir bela. Sonuçları hâlâ vahim olabilen bir sağlık tehdidi. Tedavide başarı için erken teşhis çok önemli.

29.03.2018

Bebeğiniz için en iyi 7 besin

Bebek beslenmesi tüm ebeveynlerin hassas noktası. Anne karnındaki yolculuğunun başlamasından 2 yaşa kadar geçen 1000 günlük süreç bebeğinizin tüm yaşamı boyunca sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, kronik hastalıklardan korunma ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. İşte bu doğrultuda bebeğinizin beslenmesinde yer vermeniz ve kaçınmanız gereken gıdalara dikkat etmeniz halinde bebeğinize sağlıklı bir gelecek sunmuş olursunuz.

26.02.2018