EKSTRA
MENÜ

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gıda Güvenliği hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.252 Gıda Güvenliği haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gıda Güvenliği Haberleri

‘Geleceğin şartlarına uyumlu tarım ürünleri yetiştirmeliyiz’

‘Geleceğin şartlarına uyumlu tarım ürünleri yetiştirmeliyiz’

Bir yanda iklim krizinin etkileri artarken diğer yandaysa Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te onaylanması, Çevre Bakanlığı’nın ismine ‘iklim’in de eklenmesi gibi olumlu gelişmeler yaşanıyor. Peki, bu gelişmeler ışığında bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Başta İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu olmak üzere doğanın korunmasıyla ilgili hemen tüm çalışmaların içinde yer alan, geçmişte Milli Parklar genel müdürlüğü yapmış olan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’a aklımızdaki soruları yönelttik.

24.10.2021Hürriyet Pazar
Emine Erdoğan, Nijerya’da Yunus Emre Enstitüsü açılış törenine katıldı

Emine Erdoğan, Nijerya’da Yunus Emre Enstitüsü açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, başkent Abuja'daki Yunus Emre Kültür Merkezi ile Anadolu'nun bilgelik kapılarının Nijeryalılara açılacağını belirtti.

20.10.2021Gündem
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Gıda için ortak çalışma şart

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Gıda için ortak çalışma şart

Dünya Gıda Günü’nün bu yıl “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam” temasıyla kutlandığını ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, her insanın sağlıklı ve sürdürülebilir gıdaya erişiminin en temel ihtiyaç olduğunu belirtti.

17.10.2021Ekonomi
‘Açlık oyunları’ başlamak üzere

‘Açlık oyunları’ başlamak üzere

Bugüne kadar insanlık olarak ‘yediğimiz önümüzde, yemediğimiz arkamızda’ydı. Ama o günler geride kaldı. Birçok bilimsel çalışma, bolluk döneminin bittiğini, gıda krizine doğru adım adım yaklaştığımızı söylüyor. Türkiye’de de böyle bir risk var mı? ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle konuyu mercek altına aldık ve gördük ki gıda krizlerinden muaf değiliz...

17.10.2021Hürriyet Pazar
G20 ne zaman 2021 G20 zirvesi ülkeleri hakkında bilgiler

G20 ne zaman? 2021 G20 zirvesi ülkeleri hakkında bilgiler

G20 zirvesi 2021 yılında İtalya'da düzenlenecek. G20, uluslararası sistemde başlıca gelişmiş ülkeler ile önemi ve ağırlığı artmakta olan yükselen ekonomilerin küresel ekonomik karar alma süreçlerinde daha fazla temsil edilmesi ve uluslararası mali sistemin daha istikrarlı bir yapıya kavuşturulması amacıyla, 1997’deki Asya ve 1998’deki Rusya krizlerinin ardından 1999 yılında Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde oluşturulmuş, aşağıdaki üyelerden oluşturulmuştu. Bu yıl G20 zirvesi 16'ncı kez gerçekleşecek. Peki, 16'ncı G20 zirvesi ne zaman başlayacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

14.10.2021Gündem
TBMM Başkanı  Mustafa Şentoptan İtalyaya G20 mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan İtalya'ya G20 mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin İtalya'dan, Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecine destek konusunda ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik daha aktif bir tutum benimsemesini beklediğini belirtti.

12.10.2021Gündem
Ottur zararı yoktur demeyin... Bitki çaylarındaki tehlike

'Ottur zararı yoktur' demeyin... Bitki çaylarındaki tehlike!

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle her yıl olduğu gibi bitki çaylarına talep artmaya başladı. Koronavirüs, grip gibi hastalıklara karşı kendini korumak isteyen, fazla kilolarından kurtulmaya çalışan soluğu aktarların kapısında alıyor. Ancak şifa niyetine tüketilen ve masum gibi görülen bitki çayları organ kaybından ölüme kadar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Uzmanlar, "Biri 100 defa içer hiçbir problem olmaz, başkası ilk içişinde karaciğer nakline gidecek kadar şiddetli organ hasarı yaşayabilir" uyarısıyla bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı...

12.10.2021Gündem
Son dakika: BM Biyolojik Çeşitlilik Konferansı... Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şart

Son dakika: BM Biyolojik Çeşitlilik Konferansı... Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı"na video mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini, ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koymasının şart olduğunu belirtti.

12.10.2021Gündem
AB, gıdalardan E171i yasaklama hazırlığında

AB, gıdalardan "E171"i yasaklama hazırlığında

Avrupa Birliği (AB), 2022 yılında gıda ürünlerinde kullanılan titanyum dioksit (E171) katkı maddesini yasaklamaya hazırlanıyor.

8.10.2021Ekonomi
TBMM Başkanı Şentop G20 Parlamento Başkanları Zirvesi için İtalyada

TBMM Başkanı Şentop G20 Parlamento Başkanları Zirvesi için İtalya'da

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, G20 Dönem Başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde yapılacak G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne (P20) katılmak üzere başkent Roma'ya geldi.

6.10.2021Haber
TBMM Başkanı Şentop G20 Parlamento Başkanları Zirvesi için İtalyada

TBMM Başkanı Şentop G20 Parlamento Başkanları Zirvesi için İtalya'da

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, G20 Dönem Başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde yapılacak G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne (P20) katılmak üzere başkent Roma'ya geldi.

6.10.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop, G20 Parlamento Başkanları Zirvesine katılacak

TBMM Başkanı Şentop, G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne katılacak

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İtalya'da 7'ncisi düzenlenen G20 Parlamento Başkanları Zirvesi'ne (P20) katılacak.

5.10.2021Gündem
Yarın itibarıyla başlayacak... 750 bin TLye kadar destek verilecek

Yarın itibarıyla başlayacak... 750 bin TL'ye kadar destek verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yarın itibarıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile sebze-meyve zayiatını azaltacak 'Soğuk Zincir Finansal Destek Programı'nı başlatıyoruz. Program kapsamında, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) leasing yöntemiyle edinecekleri yerli malı ve yeni frigorifik kasa ve ünitelerine 750 bin TL'ye kadar destek vereceğiz. Hedefimiz KOBİ'lerimizin maliyetlerini azaltarak tezgahlardaki yüksek fiyatları düşürmek" dedi.

5.10.2021Ekonomi
Dünya Meteoroloji Örgütünden kritik uyarı: Küresel su krizi kapıda

Dünya Meteoroloji Örgütü'nden kritik uyarı: Küresel su krizi kapıda!

Dünyanın içinde bulunduğu iklim krizi giderek derinleşiyor. Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre iklim değişikliği yakın gelecekte küresel su krizine neden olacak.

5.10.2021Dünya
Hollandada sebzede yenilik Sapsız brokoli, kararmayan karnabahar satılacak

Hollanda'da sebzede yenilik! Sapsız brokoli, kararmayan karnabahar satılacak

Toprakları az olsa da tarımda önde olan ülkelerden biri olan Hollanda'da taleplere göre sebze ve meyve üretimi yapılmaya başlandı.

3.10.2021Ekonomi
G20 zirvesi ne zaman 2021 G20 zirvesi tarihi

G20 zirvesi ne zaman? 2021 G20 zirvesi tarihi

G20 zirvesi, pek çok ülkenin katılımı ile gerçekleşecek. Her yıl düzenlenen ve gelişmiş ve yükselen ekonomilere sahip olan ülkelerin katılım sağladığı bir organizasyon olan G20 zirvesi kapsamında liderler bulaşacak ve dünya gündemini meşgul eden konular ele alınacak. Her yıl dönem başkanları değişen G20'de, bu yıl ev sahipliğini İtalya üstlenecek. Peki, G20 zirvesi ne zaman gerçekleşecek? İşte, 2021 G20 zirvesi hakkında detaylar

28.09.2021Gündem
İki üniversiteden ’aşı ve ilaç teknolojileri’nde iş birliği

İki üniversiteden ’aşı ve ilaç teknolojileri’nde iş birliği

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın “11. Kalkınma Planında Yer Alan Araştırma Üniversiteleri’nin Yetkinliklerine Göre Öncelikli Sektörlerle Eşleştirilmesi” programı kapsamında Ege Üniversitesi (EÜ) ile Hacettepe Üniversitesi arasında “aşı ve ilaç teknolojileri” alanında iş birliği protokolü imzalandı.

22.09.2021Eğitim
BM’den dünyaya seslendi... Paris Anlaşması gelecek ay Meclis’te

BM’den dünyaya seslendi... Paris Anlaşması gelecek ay Meclis’te

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 76’ncı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada iklim değişikliğine karşı mücadeleye geniş yer ayırırken “Paris İklim Anlaşması’nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmayı planlıyoruz” dedi.

22.09.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu Paris İklim Anlaşması TBMMnin onayına sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Paris İklim Anlaşması TBMM'nin onayına sunulacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünyaya seslendi. Konuşmasının önemli bir bölümünü iklim krizine ayıran Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nı gelecek ay TBMM'nin onayına sunmayı planladıklarını duyurdu.

21.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan BM Genel Kurulunda önemli mesajlar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar yaptı. Koronavirüs aşısı konusunda dünyada eşitsizlik olduğunu belirten Erdoğan, "Yerli aşımızı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağız" ifadelerini kullandı. Afganistan'da Taliban yönetimi sonrası oluşan yeni göç dalgaları konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır. Adil yük ve sorumluluk paylaşımı temelinde tüm paydaşların bu konuda üzerine düşeni yapmasının vakti gelmiştir" dedi. Erdoğan, Kıbrıs'ta iki devletli çözümle ilgili olarak tüm dünyaya çağrı yaparak şöyle konuştu: Çözüm için adanın asli lideri olan Kıbrıs Türk halkının uluslararası statüsünün tescil edilmesi gerekiyor. Buradan uluslararası topluma Kıbrıs Türklerinin görüşlerini açık fikirlilikle değerlendirme çağrısında bulunuyorum.

21.09.2021Gündem
Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz 10 SORU 10 YANIT

Kabuğundan bile içine bulaşıyorsa, nasıl korkmadan meyve yiyeceğiz? 10 SORU 10 YANIT

2 yıl önce ailesiyle birlikte nar yiyen 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirmişti. Birkaç gün önce ise bu vakanın adli tıp raporu ortaya çıktı. Rapora göre küçük kızın yediği nara sıkılan tarım ilacından zehirlenerek öldüğü tespit edildi. Kabuğunu soyarak tükettiğimiz meyvelerde bile böyle bir tehlike varsa ‘asıl vitamini kabuğunda’ diye soymadan tükettiğimiz meyveler ne kadar riskli? Artık kabuğuyla ısırarak elma armut yiyemeyecek miyiz?

20.09.2021Gündem
Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz

Siz hangi suyun balığını yiyorsunuz?

Her yıl hevesle beklediğimiz balık sezonu geldi, av yasağı bitti. Ama bu yıl ağa takılanları bulabilecek miyiz, çiftlik balığı mı yiyeceğiz? Balığın boyundan denizlerdeki kirliliğe kafamızda pek çok soru var. Cevaplarını, balık için güvenle alışverişin yollarını öğreniyoruz.

18.09.2021Lezzetli Hayat
Soframıza gelen gıdanın izini sürüyoruz

Soframıza gelen gıdanın izini sürüyoruz!

İzlenebilirlik; gıdanın üretimden dağıtıma kadar geçirdiği tüm aşamaların, yani kaynağından mutfağımıza gelene kadar yaptığı yolculuğun takip edilebildiği bir sistem. Peki, biz bunu nasıl kullanabilir, hangi özelliklerinden faydalanabiliriz?

TFI TAB Gıda Yatırımları’nın hedefi dünyada ilk üçe girmek

TFI TAB Gıda Yatırımları’nın hedefi dünyada ilk üçe girmek!

Türkiye ve Çin’deki iki dev operasyonu başarıyla yürüten TFI TAB Gıda Yatırımları, dünya çapındaki 2.500’ü aşkın restoranı, franchise restoranlar dahil 50 bini aşkın çalışanı ve et, ekmek, salata, patates dahil birçok ürün tedarikini entegre olarak temin ettiği eşsiz ekosistemiyle dünyanın en büyük 3 hızlı servis restoran operatöründen biri olma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

31.08.2021Lezizz
Yıldız Holdingden üst düzey iki atama

Yıldız Holding'den üst düzey iki atama

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Grup Direktörü Tuğçe Altınsoy, Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürlüğü’ne, Yıldız Holding Kalite ve İş Güvenliği Grup Direktörü olarak görev yapan Nihan Bağrul da Yıldız Holding İş Sürekliliği, Uyumluluk ve Sürdürülebilirlik Genel Müdürlüğü’ne atandı.

23.08.2021Atamalar
Prof. Dr. Öztürk: Denizlerimizdeki yabancı türler biyo-güvenlik sorununa neden oluyor

Prof. Dr. Öztürk: Denizlerimizdeki yabancı türler biyo-güvenlik sorununa neden oluyor

Türkiye denizlerine giren ve Akdeniz'de sayıları 900'ü bulduğunu belirtiği istilacı yabancı türler konusunda bilimsel araştırma yapan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, istilacı yabancı türlerin çeşit ve sayılarının artmasının biyo-güvenlik sorununa neden olduğunu söyledi.

23.08.2021Gündem
Pet ya da cam şişe, damacana ya da musluk suyu... Güvenli su meselesini uzmanlara sorduk

Pet ya da cam şişe, damacana ya da musluk suyu... Güvenli su meselesini uzmanlara sorduk

Daha temiz, daha sağlıklı diye sürekli plastik ya da cam şişelerde satılan sulardan tüketiyorsanız bir daha düşünün. İspanya'da yapılan yeni bir araştırma su tüketimimizle ilgili ezber bozacak bazı gerçekleri ortaya koydu. Biz de bu araştırmanın sonuçlarını ve doğru su tüketimi meselesini uzmanlarla birlikte masaya yatırdık...

21.08.2021Gündem
Görüntü tepki çekmişti ODTÜden Eymir Gölü açıklaması

Görüntü tepki çekmişti! ODTÜ'den Eymir Gölü açıklaması

ODTÜ Biyoloji Bölümü ve Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKOSAM) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu, ODTÜ Eymir Gölü'nde hava sıcaklıkları ve sudaki azot ile fosfor artışı nedeniyle siyanobakteri denilen bitkisel plankton türlerinin oluştuğunu ancak bunun müsilaj olmadığını söyledi. Beklioğlu, "Bu, dünyanın hemen hemen şu an birçok gölünde, özellikle Kuzey Yarım Küre'de şu an yaz dönemi olduğu için gözlenen bir durum. Havaların hızlı ısınması, ısı dalgalarının olması, meteorolojik olarak suyun çok durgun olması bunların yüzeye gelip, böyle yemyeşil boyanmış hale gelmesine sebep oluyor" ifadelerini kullandı. Beklioğlu, "ODTÜ olarak biz, önümüzdeki hafta balık stoklarına tekrar bakacağız ve dipte yaşayan ve dip çamurunu karıştırarak göle azot fosfor girmesini artıran sazan balıklarının miktarının azaltılmasını, buna 'biyomanipülasyon' deniyor, tekrar yapacağız, daha önce yapmıştık" dedi.

18.08.2021Gündem
Bakan Pakdemirli, yangınlara ilişkin son durum hakkında açıklama yaptı

Bakan Pakdemirli, yangınlara ilişkin son durum hakkında açıklama yaptı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarda görev yapan orman işçileriyle birlikte yangınlarında son durumla ilgili açıklamalarda bulundu Pakdemirli açıklamasında, "270 orman yangınıyla uğraştık, 267'si kontrol altında, Köyceğiz, Milas ve Bozdoğan'da yangın sürüyor. Devam eden yangınlara, 15 uçak, 9 İHA ve 64 helikopter müdahale ediyor" ifadelerini kullandı. Pakdemirli ayrıca termik santrallerdeki yangın tehlikesiyle ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Termik santralle alakalı riskler minimize olmuş vaziyette. Orman yangının buradaki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini olumsuz etkilememesi için şeritler oluşturuldu. Üç ayrı tahkimat yapıldı" dedi.

9.08.2021Haber
Orman yangınlarında son durum Bakan Pakdemirli: Termik santralde risk minimize edildi

Orman yangınlarında son durum! Bakan Pakdemirli: Termik santralde risk minimize edildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınlarda görev yapan orman işçileriyle birlikte son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Pakdemirli açıklamasında, "270 orman yangınıyla uğraştık, 267'si kontrol altında, Köyceğiz, Milas ve Bozdoğan'da yangın sürüyor. Devam eden yangınlara, 15 uçak, 9 İHA ve 64 helikopter müdahale ediyor" ifadelerini kullandı. Pakdemirli ayrıca termik santrallerdeki yangın tehlikesiyle ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirterek, "Termik santralle alakalı riskler minimize olmuş vaziyette. Orman yangının buradaki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini olumsuz etkilememesi için şeritler oluşturuldu. Üç ayrı tahkimat yapıldı" dedi. Bakan Pakdemirli, 22.55 sıralarında Twitter'dan yaptığı açıklamada Bozdoğan'daki yangının da kontrol altına alındığını duyurdu. Bu gelişmeyle kontrol altına alınan yangın sayısı 268'e yükselmiş, devam eden yangın sayısı ise ikiye düşmüş oldu.

9.08.2021Gündem
Kızılay Başkanı Kınık: Yangın bölgelerinde 300 bin kişiye destek sağladık

Kızılay Başkanı Kınık: Yangın bölgelerinde 300 bin kişiye destek sağladık

TÜRK Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Bazı bölgelerdeki yangınlar söndürüldüğü için oralarda iyileştirme çalışmalarına devam ediyoruz. Yangınla mücadele eden kahramanlara, orman işçilerine, itfaiyecilere ve AFAD ekiplerine destek oluyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 300 bin insana destek sağladık” dedi.

4.08.2021Gündem
Aspartam Nedir, Zararlı Mıdır Aspartam Hangi Gıda Ve Yiyeceklerde Bulunur

Aspartam Nedir, Zararlı Mıdır? Aspartam Hangi Gıda Ve Yiyeceklerde Bulunur?

Dünyanın en tartışmalı tatlandırıcılarından biri olan Aspartam, NutraSweet ve Equal gibi markalarca üretilip, satılmaktadır. Şekerden çok daha tatlı olan bu maddenin aslında nedir ve ne gibi zararları vardır detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
300 bin ziyaretçi otobanda molada

300 bin ziyaretçi otobanda molada

İstanbul-İzmir Otoyolu’ndaki dinlenme tesislerinde bayram tatili yoğunluğu yaşandığını ifade eden Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ Oksijen Tesisleri Genel Müdürü Alp Gürdil, “Pandemi döneminde tesislerde yüzde 280 civarında artış kaydettik. Normal zamanda günlük yaklaşık 130 bin civarında müşteriyi tesislerde konuk ediyoruz. Bayram döneminde her gün 300 binlere ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

20.07.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Meteoroloji, Haziran ayı raporunu paylaştı 5 bölgede yağışlar arttı ancak Doğu ve Güneydoğuda tehlike sürüyor

Son dakika haberi... Meteoroloji, Haziran ayı raporunu paylaştı! 5 bölgede yağışlar arttı ancak Doğu ve Güneydoğu'da tehlike sürüyor

Son dakika haberine göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 2021 yılı Haziran ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporu yayınlandı. Rapora göre ülke genelinde sıcaklıklar 0,5 derece, yağışlar ise yüzde 20,5 oranında artış gösterdi. Beş bölgede yağışlar arttı, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da ise yüzde 98'e varan düşüş var. Bu iki bölgede yağışlı gün sayısı bire kadar düştü.

8.07.2021Gündem
Gıdada hile tükenmek bilmiyor, sıra salçada.. Satın alırken ve tüketirken dikkat

Gıdada hile tükenmek bilmiyor, sıra salçada.. Satın alırken ve tüketirken dikkat!

Gıdada yapılan hileler her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Vatandaşın sağlığını hedef alan gıda hilekârları, soframızdaki hemen her şeye göz dikti. Şimdi de sıra mutfağımızın olmazsa olmazı salçaya geldi. Peki salçada hileler insan sağlığını nasıl etkiliyor? Uzmanlar yanıtladı.

6.07.2021Gündem
Kapıdaki tehlike: Kuraklık ve gıda krizi

Kapıdaki tehlike: Kuraklık ve gıda krizi

Nisanda tarımsal kuraklık yaşayan 22 ilin sayısı haziranın ilk haftasında 52’ye çıktı. Hububat ve baklagiller çok etkilendi. Kuruyan göl ve nehirler de cabası. Kıtlık yaşanmaması için “Üreticiler desteklenmeli ve üzerinde üretim yapılmayan bir karış toprak kalmamalı”.

Bakan Pakdemirli: Gıda güvenliğinde sıkıntı yaşanmayacaktır

Bakan Pakdemirli: Gıda güvenliğinde sıkıntı yaşanmayacaktır

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Pandemiyi uğurlamaya başladığımız şu dönemde Türkiye, hem sağlıkta hem gıda tedarikinde çok güçlü bir ülke olduğunu tüm dünyaya kanıtladı. Pandemide herhangi bir gıda malzemesinde sıkıntı çekmedik, herhangi bir markette kuyruğa girmedik" dedi.

3.07.2021Ekonomi
CGF’nin yeni başkanı Alibaba’nın CEO’su oldu

CGF’nin yeni başkanı Alibaba’nın CEO’su oldu

DÜNYA çapında 70 ülkeden, 400 perakendeci, üretici ve servis sağlayıcı üyesi bulunan ve üye şirketlerinin yarattığı cirosal büyüklük 3.5 trilyon Euro’yu aşan Consumer Goods Forum’un (CGF) 2019 yılından bu yana Eş Başkanlığını yürüten Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, iki yıllık görev süresini başarıyla tamamladı.

29.06.2021Ekonomi
Özgür Tort CGFteki görevini Daniel Zhang’e devrediyor

Özgür Tort CGF'teki görevini Daniel Zhang’e devrediyor

Dünya çapında 70 ülkeden, 400 perakendeci, üretici ve servis sağlayıcı üyesi bulunan ve üye şirketlerinin yarattığı cirosal büyüklük 3,5 trilyon Euro’yu aşan Consumer Goods Forum’un (CGF) 2019 yılından bu yana Eş Başkanlığını yürüten Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort, iki yıllık görev süresini başarıyla tamamladı. CGF’in yönetim kurulunda 2013 yılı itibariyle yer alan Tort, 2019 yılı itibariyle Dünya Perakende Başkanlığı görevini yürütmeye başlamıştı.

28.06.2021Ekonomi
Dondurmadaki hilelere dikkat Üzerinde görürseniz sakın almayın

Dondurmadaki hilelere dikkat! 'Üzerinde görürseniz sakın almayın!'

Yaz gelince akla ilk o geliyor, 7’den 70’e herkes severek yiyor ama gıda sahtekarları dondurmaya da hile bulaştırıyor. Merdiven altı firmalar dondurmaya daha ucuza mâl olsun diye öyle malzemeler katıyorlar ki insan sağlığını hiçe sayıyorlar. Dondurma ile birlikte neler yiyoruz neler...

28.06.2021Gündem
Peynir yerine ne yiyoruz | 6 SORU 6 YANIT

Peynir yerine ne yiyoruz? | 6 SORU 6 YANIT

Tereyağına patates püresi, süte çamaşır suyu, zeytin yağına makine yağı derken şimdi de peynir diye öyle şeyler satılıyor ki… Peki halk sağlığını hiçe sayan firmalar bize peynir diye ne yediriyorlar? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

18.06.2021Gündem
Aynes Gıda, yatırım, üretim ve istihdamda rekor kırdı

Aynes Gıda, yatırım, üretim ve istihdamda rekor kırdı

Aynes Gıda, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta adeta büyüme rekoru kırdı. Şirketin TMSF’ye devrolması sonrası işlenmiş süt miktarı yüzde 100 arttı.

16.06.2021Ekonomi
Son dakika: Müsilajlı balık ve midye yenir mi İşte ilk sonuçlar... Dr. Mustafa Altuğ Atalay açıkladı..

Son dakika: Müsilajlı balık ve midye yenir mi? İşte ilk sonuçlar... Dr. Mustafa Altuğ Atalay açıkladı..

Marmara Denizi'ni saran müsilaj (deniz salyası) kâbusu nedeniyle vatandaşlar "Müsilajlı denizden çıkan balık ve midye yenir mi?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay CNN TÜRK'te merak edilen soruları yanıtladı.

11.06.2021Gündem
Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadar zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadar zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Süt ve süt ürünlerinde yapılan hilelere çamaşır suyu da eklendi. Bu akılalmaz haber ajanslara düştüğünden beri herkesin kafasında aynı soru var: 'Çamaşır suyu gibi kendi başına son derece tehlikeli bir madde, nasıl süte girebilir?' 'İçiyoruz, bir şey olmuyor' yaklaşımın yanlış olduğunu belirten uzmanlar tek tek anlattı...

8.06.2021Gündem
Harris’in ilk yurtdışı seyahati olaylı başladı

Harris’in ilk yurtdışı seyahati olaylı başladı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ilk yurtdışı yolculuğunda talihsizlik yaşadı. Harris’i Guatemala’ya taşıyan “Air Force 2” adlı uçak, teknik arıza yaşayınca havalandığı başkent Washington’daki Andrews Üssü’ne geri döndü.

8.06.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Dünyanın gözü 'merkez'lerde

ABD’de ağustos ayı ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Son 7 ayın en zayıf istihdam artışı görüldü. Bu veriler sonrası piyasalar çok net tepki vermese de ABD doları değer kaybetti, Euro değer kazandı. Türkiye’de ise açıklanan enflasyon verileri takip edildi. Yaşanan gelişmeler sonrası merkez bankalarının bekle gör dönemine girdiği ifade edilebilir.

5.09.2021

Küresel kıyamette menünüz ne olsun?

Yemek kültürü savaşta, barışta, tarihin her döneminde yaşanılan siyasal, sosyal ve çevresel olaylara göre etkilenmiştir. Nasıl ki, Covid-19 salgınından etkilen yemek kültürü yaşadığımız iklim değişikliklerinden de etkileneceği aşikar. Dünya üzerindeki nüfus arttıkça, üretim biçimleri ve tüketim alışkanlıkları da değişmekte.

29.08.2021

‘Zaman daralıyor’

Durum ciddi. Sanırız herkes farkında. ‘BM Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin 9 Ağustos’ta yayınladığı 6. Değerlendirme Raporu’ndan bahsediyoruz. Rapor, dünya ve insanlık için ‘kırmızı alarm’ veriyor. Küresel ısınmanın etkisi artık daha belirgin, ‘gerçek zamanlı’ yaşıyoruz. Sel baskınları, orman yangınları en açık örneği. Korkunç soğukların sembolü Sibirya’da dahi ormanlar yanıyor. Gelecekte bunların daha da sık yaşanacağı söyleniyor. Buzulların erimesiyle Maldivler’in de aralarında olduğu 50’ye yakın ülke yeryüzünden silinecek. Bu ülkeleri temsilen eski Maldivler Devlet Başkanı Muhammed Naşid feryat ediyor; “Başkalarının saldığı karbonun faturasını biz hayatımızla ödeyeceğiz” diyor.

13.08.2021

Şimdi önlem alma zamanı

Mayıs sonunda Gelibolu’ya gittiğimde, sahile kalın bir tabaka halinde vuran köpükleri gördüğümde bir dönemin tahminlerimizden çok daha erken sona erdiğini düşündüm. Deniz bitmiş, çevre felaketi gerçekleşmişti. Her türlü atığımızdan beslenen bir canlı türü hayat sahamızı işgal etmişti.

12.06.2021