EKSTRA
MENÜ

Dünya Bankası

Dünya Bankası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dünya Bankası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 25.117 Dünya Bankası haberi bulunmuştur.

Dünya Bankası Haberleri

‘15 Şubatla ilgili bir ilke kararı aldık’

‘15 Şubat'la ilgili bir ilke kararı aldık’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te yayınlanan ‘Ne oluyor?’ programına katıldı. Selçuk, Hakan Çelik ve Göksu Öngören Özgür'ün gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

18.01.2021Eğitim
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak Bakan Selçuk o tarihe işaret etti

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk o tarihe işaret etti!

Okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak eden milyonlarca öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı ya da diğer resmi kurumlardan gelen açıklamalara odaklanırken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya dair önemli açıklamalar yaptı. Peki, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

17.01.2021Gündem
Yeşil duvar için yeni başlangıç

Yeşil duvar için yeni başlangıç

Afrika’da çölleşmenin yayılmasını engellemek için Atlantik’ten Kızıldeniz’e kadar 8 bin km uzunluğunda ağaçlandırılmış bir kuşak hedefleniyor. Yavaş ilerleyen projeye sonunda gerekli kaynak bulundu.

17.01.2021Dünya
Koronavirüs ülke ekonomilerini ağır etkiledi

Koronavirüs ülke ekonomilerini ağır etkiledi

Son 6 yıldır kısır ekonomik büyüme sorunu yaşayan Rus ekonomisi, 2020'de Kovid-19 salgını ve petrol piyasalarındaki çalkantılarla yeni sıkıntılarla yüzleşmek zorunda kaldı. Ülkede enflasyon 2016'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, işsizlikte yaşanan artış yetkililerde endişeye neden oluyor.

15.01.2021Ekonomi
11 Afrika ülkesine yardım

11 Afrika ülkesine yardım

Dünya Bankası, bozulmuş arazilerin yenilenmesi, tarımsal verimliliğin artırılması ve geçim kaynaklarının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla 11 Afrika ülkesinde gelecek 5 yılda 5 milyar doların üzerinde yatırımı desteklemeyi planladığını duyurdu.

12.01.2021Ekonomi
Memur olmak isteyenler dikkat 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Memur olmak isteyenler dikkat! 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Bugün İŞKUR ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde açılan memur kadrosu alımı için son gün. 2 kurumun memur alımı dışında memur alımları devam edecek. Bakanlıklar, bakanlıklara bağlı kurumlar da dahil olmak üzere 1.403 memur alımı daha gerçekleştirilecek. İşte o kurumlar ve alım şartları...

7.01.2021Ekonomi
BIST100 yüzde 1.06 yükseldi, dolar 7.30 lirada

BIST100 yüzde 1.06 yükseldi, dolar 7.30 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,497 ve 1,509 puan arasında dalgalandığı Çarşamba gününü, yüzde 1.06 artışla 1,505.42 puanda tamamladı. Kapanışta BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.78, BIST Mali Endeks yüzde 1.59, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 1.10 artıdaydı.

6.01.2021Ekonomi
Dünya Bankasından flaş Türkiye raporu Büyüme beklentisi yükseltildi

Dünya Bankası'ndan flaş Türkiye raporu! Büyüme beklentisi yükseltildi

Dünya Bankası daha önce 2020'de yüzde 3,8 küçüleceğini tahmin ettiği Türkiye ekonomisinin söz konusu yılda yüzde 0,5 büyüyeceğini öngördü. Raporda, Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentileri, 2020 yılı için yüzde 0,5, 2021 için yüzde 4,5 ve 2022 için yüzde 5 olarak açıklandı. Banka, bir önceki tahmininde, Türkiye'nin 2020'de yüzde 3,8 daralacağını, 2021'de ise yüzde 5 büyüyeceği öngörüsünde bulunmuştu

5.01.2021Ekonomi
Yunanistanda ekonomik kriz derinleşiyor, silahlanmaya ayrılan pay ise artıyor

Yunanistan'da ekonomik kriz derinleşiyor, silahlanmaya ayrılan pay ise artıyor!

Yunanistan, giderek artan borçları yüzünden yaşadığı ekonomik kriz derinleşirken silahlanma çılgınlığından vazgeçmiyor. 'Kemer sıkma' politikalarını devreden çıkaramayan ülkede ödenmesi gereken borç miktarı giderek artıyor.

4.01.2021Dünya
Merkel’i en çok hangi karar zorladı

Merkel’i en çok hangi karar zorladı

9 ay sonra görevi sona eren Almanya Başbakanı Merkel, Alman Demir Yolları’nın ‘DB Mobil’ dergisine, kendisini en çok zorlayan kararları, iklim değişikliğini, korona salgınını, seyahatlerini ve rüyalarını anlattı.

30.12.2020Avrupa
Hayalet şehre döndü Denizden geriye sadece çölün ortasında boş balıkçı tekneleri kaldı...

Hayalet şehre döndü! Denizden geriye sadece çölün ortasında boş balıkçı tekneleri kaldı...

Moynaq... Bir zamanlar canlı ve popülerken şimdilerde hayalet bir kasabaya dönüştü. Özbekistan’da bulunan Karakalpakistan Cumhuriyeti’ne bağlı bir yerleşim Moynaq... Bölgede yaşayanlar zamanla kasabayı terk etmeye başladı. Denizden geriye sadece çölün ortasında boş balıkçı tekneleri ve sağlık sorunları kaldı. İşte Moynaq kasabası ve bölgede yaşayanların ilginç hayatı…

30.12.2020Seyahat
Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Salgın çocukları eğitimsiz bırakacak

Dünya Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde aksayan eğitimin fazladan 72 milyon çocuğun ‘eğitim yoksulluğu’ yaşamasına neden olacağını duyurdu.

30.12.2020Dünya
Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası: Pandemi nedeniyle 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya

Dünya Bankası’nın yayınladığı rapora göre, Kovid-19’un okulların kapanmasına etkisiyle dünya genelinde 72 milyon çocuk ‘öğrenme yoksulluğu’ ile karşı karşıya.

29.12.2020Dünya
ODTÜ efsane rektörünü kaybetti

ODTÜ efsane rektörünü kaybetti

Eski Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti.

29.12.2020Eğitim
PBoC: Çin bir modern bankacılık sistemi oluşturmalı

PBoC: Çin bir "modern bankacılık sistemi" oluşturmalı

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası (The People’s Bank of China - PBoC) Başkanı Yi Gang, ülkesinin, ödemeler dengesinin korunması, istihdam, para birimi ve finansal istikrar için "modern bankacılık sistemi"ni kurması gerektiğini söyledi.

24.12.2020Ekonomi
Dünya Bankasından Yemene yardım

Dünya Bankası'ndan Yemen'e yardım

Dünya Bankası, Yemen'e yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ülkedeki savaştan etkilenenlerin desteklenmesi için 204 milyon dolarlık hibeyi onayladı.

22.12.2020Ekonomi
Dünya Bankasından Türkiyedeki işletmelere finansman desteği

Dünya Bankası'ndan Türkiye'deki işletmelere finansman desteği

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame "Dünya Bankası, Türkiye'deki sürdürülebilir işletmelerin desteklenmesine ve kırılgan durumdaki istihdamın korunmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duymakta" dedi.

21.12.2020Ekonomi
DB’nin zararı 13 milyar euro

DB’nin zararı 13 milyar euro

Almanya’da federal hükümete göre Alman Demiryolları’nın (DB) koronavirüs salgını kaynaklı zararı 13 milyar euro.

20.12.2020Avrupa
AFD’den VakıfBank’a 200 milyon euro kredi

AFD’den VakıfBank’a 200 milyon euro kredi

VakıfBank ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında 200 milyon Euro tutarında yeni bir anlaşmaya imza attı. Türk bankacılık sektörünün en büyük tutarlı ‘Yeşil Konut Projesi’ olma özelliğini taşıyan anlaşma kapsamında, iki dilimde kullandırılması planlanan kredinin vadesi ilk 3 yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl olarak belirlendi.

17.12.2020Ekonomi
EBRDden Türkiye açıklaması

EBRD'den Türkiye açıklaması

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Ekibi Direktör Yardımcısı Yulia Stepanova, "Türkiye, gayrimenkul alanında yabancı yatırımcı açısından son derece cazip bir pazara sahip ve Kovid-19 salgınına rağmen bu cazibesini korumaya devam ediyor." dedi.

8.12.2020Ekonomi
Dijital para birimleri için düzenlemeye ihtiyaç var

'Dijital para birimleri için düzenlemeye ihtiyaç var'

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, dijital para birimleri için düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

8.12.2020Teknoloji
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktaydan yargı reformuyla ilgili önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan yargı reformuyla ilgili önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Makroekonomik istikrarı güçlendirmeye yönelik politikalarımızla enflasyonu düşük tek haneli seviyelere kalıcı olarak indirmekte kararlıyız." dedi.

7.12.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli mesajlar: Ağır faturaları olacak hesapsız kitapsız adımlardan uzak duruyoruz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar: Ağır faturaları olacak hesapsız kitapsız adımlardan uzak duruyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne video mesaj gönderdi. Erdoğan, "Milletimizin sağlığından en küçük bir taviz vermediğimiz gibi, ülkemize ağır faturaları olacak hesapsız kitapsız adımlardan da uzak duruyoruz." ifadelerini kullandı.

7.12.2020Gündem
Önlemlere rağmen sayılar düşmüyor

Önlemlere rağmen sayılar düşmüyor

Almanya’da salgını izleyen Robert Koch Enstitüsü, günlük vaka sayısını 12 bin 332 olarak açıkladı. Bu sayının, geçen hafta pazartesiye göre yaklaşık 1000 daha fazla olduğu vurgulanan açıklamada, son 24 saat içinde 147 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Böylece ülkede Kovid-19 sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 919’a yükseldi.

7.12.2020Avrupa
Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Dünyamızın globalleşmeye başladığı bu dönemde artık tüm şirketler yurtdışı bağlantılı işlemler gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla tüm bu süreçlerin yönetimi konusunda istihdam edilecek personellere ihtiyaç duyuluyor. İşte bu personellerin üniversitelerin Uluslararası İşletme Yönetimi bölümlerinde de yetiştiriliyor. Peki Uluslararası İşletme Yönetimi bölümü okumak için ne gerekli ve mezunlar tam olarak ne iş yapıyor? İşte bu konu hakkında tüm merak edilenler.

İklim krizinde ‘pandemi fırsatı’

İklim krizinde ‘pandemi fırsatı’

Lancet Countdown (Lancet Geri Sayım) Sağlık ve İklim Değişikliği 2020 Raporu’na göre, iklim değişikliği küresel sağlığı giderek daha fazla tehdit ediyor. Rapora göre Türkiye, ikinci derecede tehlikeli bölgede bulunuyor. Uzmanlar, pandemi ile mücadele için küresel ölçekte verilen trilyonlarca dolarlık ekonomik desteğin, iklim kriziyle mücadele için fırsat yaratabileceği görüşünde.

4.12.2020Ekonomi
Lübnan Cumhurbaşkanından ülkesine yardım yapması için uluslararası topluma çağrı

Lübnan Cumhurbaşkanı'ndan ülkesine yardım yapması için uluslararası topluma çağrı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, uluslararası toplumdan ülkesine yardım etmesini istedi.

3.12.2020Dünya
Macron: Lübnanın yeniden inşası için Dünya Bankası, BM ve AB fon oluşturacak

Macron: "Lübnan'ın yeniden inşası için Dünya Bankası, BM ve AB fon oluşturacak"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan'ın yeniden inşası için Dünya Bankası, BM ve Avrupa Birliği'nin (AB) bir fon oluşturmaya karar verdiğini açıkladı.

2.12.2020Dünya
Sarayların rölövesi var ama ya diğerleri

Sarayların rölövesi var ama ya diğerleri?

Yangında tamamen kül olan 350 yıllık Vaniköy Camisi’nin iki yıl önce hazırlanan üç boyutlu lazer tarama görüntülerinin olması tek tesellimiz. İstanbul’da tescilli kültür varlığı olarak 16 bin 599 tarihi yapı var. Bunlar arasında cami, kilise, han, hamam gibi çok sayıda yapının fotoğrafları bile yok.

22.11.2020Hürriyet Pazar
MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiyenin cazibe merkezi haline geldiğini test etmiş olduk

MÜSİAD Başkanı Kaan: Türkiye'nin cazibe merkezi haline geldiğini test etmiş olduk

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve üç sac ayağı üzerine bina edilen iktisadi gelişim seferberliğini yürekten destekliyoruz. Piyasalara güven telkin edildiği zaman Türkiye’nin güçlü jeopolitik avantajı sayesinde yabancı yatırımcıların gözünde yeniden bir cazibe merkezi haline nasıl geldiğini kısa süre içinde test etmiş olduk" dedi.

19.11.2020Ekonomi
Beni yurt yemekleri gurme yaptı

Beni yurt yemekleri gurme yaptı

Kendini ‘gastronomi eleştirmeni’ olarak görmediğini söylese de Türkiye’nin en meşhur gurmesi… Sosyal medyada bir milyondan fazla kişi takip ediyor. Başlattığı ‘Menemen soğanlı mı soğansız mı olmalı?’ polemiği günlerce konuşuldu. Vedat Milor ile geçmişe yolculuk yaptık; bize sırf makarna ve köfte yiyen sıska bir çocuktan bugünlere nasıl geldiğini, ABD’de kaldığı yurdun kötü yemeklerini, soyadının hikâyesini, Vehbi Koç’tan gelen iş teklifini neden reddettiğini anlattı…

15.11.2020Gündem
Ermenistanın faturası kabardı Tazminat ödeyecek

Ermenistan'ın faturası kabardı! Tazminat ödeyecek

Ermenistan'ın işgal nedeniyle Azerbaycan'a verdiği maddi zarar hesaplanacak

13.11.2020Dünya
Güvenli okul ve uzaktan eğitim çalıştayı

Güvenli okul ve uzaktan eğitim çalıştayı

Dünya Bankası destekli 'Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim' Projesi ikinci çalıştayı öğretmenler ve eğitimcilerin katılımıyla Ankara'da yapıldı.

11.11.2020Eğitim
Beyrut Limanındaki patlamanın ardında bıraktığı ağır enkaz kaldırılmayı bekliyor

Beyrut Limanı'ndaki patlamanın ardında bıraktığı ağır enkaz kaldırılmayı bekliyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük yıkıma yol açan patlamanın üzerinden 3 aydan fazla geçmesine rağmen limandaki binlerce tonluk enkaz ve muhtelif atık hala olduğu yerde duruyor.

7.11.2020Dünya
Dünya Bankası ve IMFnin Fasta düzenlenecek yıllık toplantıları 2022ye ertelendi

Dünya Bankası ve IMF'nin Fas'ta düzenlenecek yıllık toplantıları 2022'ye ertelendi

Dünya Bankası Grubu ve Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Ekim 2021'de Fas'ın Marakeş kentinde yapılması planlanan yıllık toplantılarının 2022'ye ertelendiğini duyurdu.

5.11.2020Ekonomi
Siemensten çalışanlarına koronavirüs primi

Siemens'ten çalışanlarına 'koronavirüs primi'

Alman teknoloji şirketi Siemens, dünya genelinde 235 bin çalışanına toplamda 200 milyon avro "Özel Korona Primi" ödeyeceğini duyurdu.

3.11.2020Teknoloji
Türkiye-Kuzey Makedonya ticaret hacminde hedef 1 milyar dolar

Türkiye-Kuzey Makedonya ticaret hacminde hedef 1 milyar dolar

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi Başkanı Bilal Kara, Türkiye ve Kuzey Makedonya arasındaki ticaret hacmi hedefinin 1 milyar dolar olduğunu belirterek, "Özellikle inovatif, yenilikçi, katma değeri yüksek ürünlere yapılacak yatırımlar, eğitim, bilişim, yeni teknoloji sahalarında yapılacak atılımlar, her iki ülkenin ticaret hacmini güçlendirecektir." dedi.

2.11.2020Ekonomi
Karadeniz gazına depo Tuz Gölü’nde

Karadeniz gazına depo Tuz Gölü’nde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen gazın Tuz Gölü’nde depolanacağını söyledi. Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğalgazın keşfedildiğini hatırlatan Bakan Dönmez, 2023 yılından itibaren Tuz Gölü doğalgaz depolama alanında depolanacağını belirtti.

28.10.2020Ekonomi
Kariyer planlamasında aile

Kariyer planlamasında aile

Günümüzde çalışma yaşamı gittikçe daha karmaşık ve yarışmacı bir hal alıyor, gençler bu yaşama uyum sağlamakta zorlanıyor. Bu süreçte başarıyı ve doyumu yakalayabilmenin güçlüğü, kariyer planlaması yapmayı ve gerçekçi stratejiler uygulamayı zorunlu kılıyor. Dolayısıyla çocuk ve gençlerin hem eğitimleri süresince hem de eğitimlerini tamamlayıp çalışma hayatına atıldıklarında ailelerinin de desteğine ihtiyaçları var.

26.10.2020Eğitim
Mesleki eğitimde dönüşüm

Mesleki eğitimde dönüşüm

Cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren ekonomik gelişme ve kalkınma için sanayileşme ilk hedef olarak belirlendi. mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin kalkınma ve gelişmesiyle yakın ilişkisi nedeniyle hem hükümetlerin, hem de iş dünyasının odak noktası oldu. Ankara Sanayi Odası kurulduğu günden bu yana mesleki ve teknik eğitime katkı sağlamaya çalıştı ve birçok projeyi gerçekleştirdi. Yapılan doğru uygulamalar desteklendi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içeresinde olmaya önem verildi.

26.10.2020Eğitim
Petrol talebindeki düşüşün devamı bekleniyor

Petrol talebindeki düşüşün devamı bekleniyor

Dünya Bankasının Emtia Piyasaları Görünüm Raporunda Kovid-19 salgınının en çok enerji fiyatları üzerinde etkili olduğuna ve düşük petrol talebinin 2021'den sonra da devam edebileceğine dikkati çekildi.

23.10.2020Ekonomi
Yemende itiraf: 88 milyar dolar zarar edildi

Yemen'de itiraf: 88 milyar dolar zarar edildi

Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necib el-Avec, ülke ekonomisinin son 5 yılda yaklaşık 88 milyar dolar zarar ettiğini belirtti.

22.10.2020Ekonomi
Dünya Bankasından Yemendeki kalkınma projeleri için 371 milyon dolar destek

Dünya Bankası'ndan Yemen'deki kalkınma projeleri için 371 milyon dolar destek

Dünya Bankası, uzun yıllardır çatışmaların gölgesindeki Yemen'de bazı kalkınma projelerinin desteklenmesi için 371 milyon dolar tahsis ediyor.

21.10.2020Ekonomi
Kuzey Kutbunda 50 finans kuruluşu daha petrol ve doğal gaz yatırımlarından çekiliyor

Kuzey Kutbu'nda 50 finans kuruluşu daha petrol ve doğal gaz yatırımlarından çekiliyor

Dünya genelinde 23'ü bu yılın ilk yarısında olmak üzere son 4 yılda toplam 50 uluslararası finans kuruluşu Kuzey Kutbu'ndaki katranlı kum, petrol ve doğal gaz sondajı yatırımlarından çekilme kararı aldı.

20.10.2020Ekonomi
Dijital paranın faydasıyla birlikte risklerine de bakılmalı

'Dijital paranın faydasıyla birlikte risklerine de bakılmalı'

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, doların küresel rolü dikkat alındığında dijital para birimine ilişkin, ABD'nin politika, inovasyon ve gelişmelerde ön saflarda olması gerektiğini belirterek, "ABD için bunu doğru bir şekilde yapmanın ilk yapmaktan daha önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

20.10.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Yeni kongre üyelerine Bir Türk ders verecek

ELVAN Demirkan çok eski bir gazeteci dostum…

22.01.2021

Cinsel tacizler CHP’yi sarsıyor

CHP yönetimi cinsel taciz ve cinsel saldırı iddiaları karşısında sessiz kalıyor.

8.12.2020