MENÜ

Dünya Bankası

Dünya Bankası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dünya Bankası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 24.647 Dünya Bankası haberi bulunmuştur.

Dünya Bankası Haberleri

Zonguldakta feci kaza Tarif edilen yolu yanlış anlayınca ters şeride girdi

Zonguldak'ta feci kaza! Tarif edilen yolu yanlış anlayınca ters şeride girdi

ZONGULDAK'ta yapılan yol tarifini yanlış anlayınca ters yöne giren sürücünün kullandığı otomobil, başka bir otomobille çarpıştı. Kazada, 3 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle aksayan trafik, otomobillerin çekiciyle kaldırılmasının ardından yeniden normale döndü.

4.06.2020Haber
Feci kaza Yol tarifini yanlış anlayınca...

Feci kaza! Yol tarifini yanlış anlayınca...

ZONGULDAK'ta yapılan yol tarifini yanlış anlayınca ters yöne giren sürücünün kullandığı otomobil, başka bir otomobille çarpıştı. Kazada, 3 kişi yaralandı.

4.06.2020Gündem
TKYBden işletmelere 316 milyon euroluk destek

TKYB'den işletmelere 316 milyon euroluk destek

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), Dünya Bankası'ndan işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen işletmelere, kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik 316 milyon euroluk destek sağladı.

3.06.2020Ekonomi
Kalkınma ve Yatırım Bankasına 316 milyon euro destek

Kalkınma ve Yatırım Bankası'na 316 milyon euro destek

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Dünya Bankası’ndan Türkiye’de kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik olarak 25 yıl vadeli 316 milyon avroluk kredi sağladı. Bu kredi, işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen özel sektör işletmeleri için finansal kaynağa ve becerilere erişim imkanı sağlayan Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesi kapsamında kullandırılacak.

2.06.2020Ekonomi
TZOBdan israfla mücadelede yeni adım

TZOB'dan israfla mücadelede yeni adım

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, birlik olarak üretim aşamasındaki israfı en aza indirmek için eğitim çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

1.06.2020Ekonomi
IMFten 60 ülkeye 22 milyar dolar destek

IMF'ten 60 ülkeye 22 milyar dolar destek

IMF Başkanı Kristalina Georgieva "Benzeri görülmemiş ölçekte acil durum finansmanı sağlıyoruz. Şimdiden 60'a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık ödeme yaptık, yeni talepleri almaya ve işleme koymaya devam ediyoruz. Daha önce bu kadar çok ülkeyi aynı anda ve bu hızda desteklemedik" dedi.

29.05.2020Ekonomi
Kenyaya 1 milyar dolar kredi

Kenya'ya 1 milyar dolar kredi

Dünya Bankasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesinde Kenya'nın desteklenmesi için 1 milyar dolarlık krediyi onayladığı bildirildi.

20.05.2020Ekonomi
Dünya Bankasından 100 ülkeye destek

Dünya Bankası'ndan 100 ülkeye destek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.

20.05.2020Ekonomi
Dünya bankasından 100 ülkeye destek

Dünya bankasından 100 ülkeye destek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında gelişmekte olan 100 ülkeye acil durum desteği sağladığını duyurdu.

20.05.2020Ekonomi
Binlerce demir yolu çalışanının işi tehlikede

Binlerce demir yolu çalışanının işi tehlikede!

Alman Demir Yolları Şirketi’nin (DB) binlerce çalışanı Kovid-19 salgını nedeniyle işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. DB çalışanı Sendikası (EVG) şirketin tasarruf önlemleri çerçevesinde 10 bin çalışanın işine son vereceğini duyurdu.

17.05.2020Avrupa
Dünya Bankası Hindistana 1 milyar dolar krediyi onayladı

Dünya Bankası Hindistan'a 1 milyar dolar krediyi onayladı

Dünya Bankasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ciddi derecede etkilenen yoksul ve savunmasız ailelere sosyal yardım sağlanması amacıyla Hindistan'a 1 milyar dolarlık acil durum kredisini onayladığı bildirildi.

15.05.2020Ekonomi
Dünya Bankasından Orta Asya ülkelerine Kovid-19 finansmanı

Dünya Bankası'ndan Orta Asya ülkelerine "Kovid-19 finansmanı"

Dünya Bankası Orta Asya Bölgesel Direktörü Liliya Burunçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için Orta Asya ülkeleri Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'a yaklaşık 387 milyon dolar tahsis ettiklerini bildirdi.

14.05.2020Ekonomi
Hemzemin geçitte kaza: 1 ölü, 2 yaralı

Hemzemin geçitte kaza: 1 ölü, 2 yaralı

Frankfurt Nied’de Alman Devlet Demiryolları’na (DB) ait tren, hemzemin geçitte, yaya, bisiklet sürücüsü ve bir araca çarptı. Tren geçişini düzenleyen otomatik bariyerlerin kaza sırasında açık olduğu belirtildi. Kazada bisiklet ve araç sürücüsü ağır yaralanırken, yaya ise hayatını kaybetti.

8.05.2020Avrupa
Figopara, 1 milyon dolar yatırım aldı

Figopara, 1 milyon dolar yatırım aldı

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım aldı. Bugüne kadar KOBİ'lere 650 milyon TL’lik işlem hacmine aracılık eden Figopara, yatırımcılarından gelen kaynağı yine KOBİ'lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak.

7.05.2020Teknoloji
Alman belediye başkanından şok sözler: “Zaten altı ay sonra ölecekleri...”

Alman belediye başkanından şok sözler: “Zaten altı ay sonra ölecekleri...”

Alman Demiryolları’nın (DB) reklam afişindeki fotoğrafta sadece göçmen kökenli insanların yer almasını eleştiren ve Almanya’nın bu olmadığını söyleyen Tübingen Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Palmer, şimdi de korona önlemleri üzerine skandal sözleriyle büyük tepki çekti.

28.04.2020Avrupa
Dünya Bankası yetkilisinden gıda güvenliği uyarısı

Dünya Bankası yetkilisinden "gıda güvenliği" uyarısı

Dünya Bankası Kalkınma Politikası ve Ortaklıklar Genel Müdürü Mari Pangestu "(Kovid-19 salgınının etkileri) Büyük endişe veren etkilerinden biri, gıda ithalatı için döviz gelirlerinin düşmesi, gıda ihracatındaki kısıtlamalardan dolayı gıda arzına yönelik tehditlerin artması ve tedarik zincirinin bozulması nedeniyle en yoksul ve kırılgan ülkelerin gıda güvensizliği tehdidiyle karşı karşıya olmasıdır" dedi.

22.04.2020Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası Başkanı: Türkiye salgın dönemini en az hasarla atlatabilecek durumda

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı: Türkiye salgın dönemini en az hasarla atlatabilecek durumda

TCMB Başkanı Murat Uysal, ''Türkiye salgın dönemini en az hasarla, hızlı bir şekilde atlatabilecek durumda'' dedi.

19.04.2020Ekonomi
İran, İslam Kalkınma Bankası ve Dünya Bankasından kredi talep etti

İran, İslam Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası'ndan kredi talep etti

İran, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kullanılmak üzere İslam Kalkınma Bankasından 130 milyon avro, Dünya Bankasından 50 milyon dolar kredi istedi.

18.04.2020Ekonomi
Dünya Bankasından ticari kreditörlere yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme çağrısı

Dünya Bankası'ndan ticari kreditörlere "yoksul ülkelerin borçlarını hafifletme" çağrısı

Dünya Bankası Başkanı Malpass "Hükümetlerin ticari kreditörlerinin de ülke borçlarının hafifletilmesine yönelik çabaları desteklemesi gerekiyor. Dünya Bankası, bu sabah itibarıyla gelişmekte olan 64 ülkedeki Kovid-19 programlarını finanse etti ve nisan sonuna kadar bu sayıyı 100 ülkeye çıkaracağız" dedi.

18.04.2020Ekonomi
Türkiye IMF ile anlaşacak iddialarına İbrahim Kalından cevap

"Türkiye IMF ile anlaşacak iddialarına" İbrahim Kalın'dan cevap

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, " Türkiye'nin IMF ile bir anlaşma yapmak gibi bir şey gündeminde yok" dedi.

12.04.2020Ekonomi
Afrika Kalkınma Bankasından 10 milyar dolarlık Kovid-19 paketi

Afrika Kalkınma Bankası'ndan 10 milyar dolarlık Kovid-19 paketi

Afrika Kalkınma Bankası (AFDB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele eden üye ülkelere 10 milyar dolarlık mali destek sağlayacağını duyurdu.

9.04.2020Ekonomi
Sahra Altı Afrika 25 yıl sonra resesyona girecek

Sahra Altı Afrika 25 yıl sonra resesyona girecek

Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Sahra Altı Afrika’da son 25 yıl içindeki ilk resesyonun görüleceğini bildirdi.

9.04.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kovid-19 salgını sonrası süreci değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kovid-19 salgını sonrası süreci değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından internet üzerinden düzenlenen "Koronavirüs Sonrasında Bizi Nasıl Bir Dünya Bekliyor?" başlıklı çevrim içi panelde konuştu. Kalın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede uluslararası iş birliği ve dayanışmanın önemine vurgu yaparak, "Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz." dedi.

7.04.2020Gündem
Dünya Bankasından destek

Dünya Bankası'ndan destek

Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik gelişmekte olan ülkeler için yeni program başlatan Dünya Bankası, gelecek 15 ay içinde 160 milyar dolara yakın kaynak sağlanacak.

3.04.2020Ekonomi
Rusya ve ABD enerji bakanları petrol piyasalarındaki durumu görüştü

Rusya ve ABD enerji bakanları petrol piyasalarındaki durumu görüştü

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile ABD Enerji Bakanı Dan Brouillette’in, telefon görüşmesiyle küresel petrol piyasalarındaki son durumu ele aldığı bildirildi.

1.04.2020Ekonomi
Paris Kulübü, Somali’nin 1,4 milyar dolarlık borcunu sildi

Paris Kulübü, Somali’nin 1,4 milyar dolarlık borcunu sildi

Gelişmiş ülkelerin kredi alacaklarını koordine eden Paris Kulübü, Somali’nin yaklaşık 1,4 milyar dolarlık borcunu sildiğini duyurdu.

1.04.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan G20de önemli koronavirüs çağrısı

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G20'de önemli koronavirüs çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Video konferans yöntemiyle yapılan koronavirüs G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi sona erdi. Zirve 2 saat 20 dakika sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderlerine koronavirüs ile bilgi birikimlerin paylaşılması çağrısı yaparak, "Salgının kontrolü ile hastalığın teşhisi ve tedavisi konusundaki birikimlerin de paylaşılması gerekiyor. Koronavirüs salgını G20'nin iş birliği ve uzlaşı ruhunun önemini bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.

26.03.2020Gündem
Dünya Bankası ve IMFden en yoksul ülkelerin borçlarını durdurma çağrısı

Dünya Bankası ve IMF'den "en yoksul ülkelerin borçlarını durdurma" çağrısı

Dünya Bankası ve IMF'nin ortak açıklamasında, dünyanın en yoksul ülkelerinin borç ödemelerinin askıya alınmasının, Kovid-19 salgınının yarattığı zorluklarla mücadele için bu ülkelerin acil likidite ihtiyaçlarına yardımcı olacağı bildirildi.

26.03.2020Ekonomi
Dünya Bankası Covid-19 ile mücadelede 150 milyar dolar sağlayabilir

Dünya Bankası Covid-19 ile mücadelede 150 milyar dolar sağlayabilir

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Banka’nın kalkınmakta olan ülkelerin Covid-19 salgını ile mücadele etmeleri ve toparlanmalarına yardım için gelecek 15 ayda 150 milyar dolara varan kaynak sağlayabileceğini söyledi.

24.03.2020Ekonomi

Çocuklar çizgi filmelere esir edilmemeli

Koronavirüs nedeniyle okullar bir hafta erken tatil edildi. Şimdi de uzaktan eğitimle Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla devam ediliyor.

23.03.2020Eğitim
Koronavirüs fırsatçıları WhatsApp üzerinden kurbanlarını avlıyor

Koronavirüs fırsatçıları WhatsApp üzerinden kurbanlarını avlıyor

Koronavirüs salgını dünyada hızla yayılırken ve ülkemizde de vaka sayıları artarken, siber dolandırıcılar ise oluşan korku ve kaygıyı fırsat bilerek kimlik avı saldırılarını artırdı. Uzmanlar, Koronavirüs araştırması için sahte bağış toplanmasının ve ücretsiz Koronavirüs testi SMS’lerinin bu süreçteki en dikkat çekici dolandırıcılık yöntemleri olduğunu belirterek en sık karşılaşılan oltalama yöntemlerini sıralıyor.

19.03.2020Teknoloji
Bill Gates Corona Virüsü salgınını 5 yıl önce bilmiş Bakteriler: 1 İnsanlar: 0

Bill Gates 'Corona Virüsü' salgınını 5 yıl önce bilmiş! Bakteriler: 1 İnsanlar: 0

Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in, 2015 yılında Batı Afrika'yı saran Ebola salgınıyla ilgili konuşmasında söylediği sözler tekrar gündeme geldi. "Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur." diyen Gates, "Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz." ifadelerini kullanmıştı.

18.03.2020Teknoloji
Koronavirüs salgını teknolojinin önemini gösterdi

Koronavirüs salgını teknolojinin önemini gösterdi

Koronavirüs salgını nedeniyle Dünya Bankası, Gates Vakfı gibi pek çok kurum düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemek için 8,3 milyar dolardan fazla finansal yardım sözü verdi. Son olarak buna Facebook da eklendi. Şirket, koronavirüsten etkilenen küçük işletmeler için 100 milyon dolarlık bir program açıkladı. Facebook, hibelerin 30′dan fazla ülkede geçerli olacağını belirtti.

18.03.2020Teknoloji
İran IMFten 5 milyar dolar istedi

İran IMF'ten 5 milyar dolar istedi

Corona virüsle mücadelede kullanılmak için İran Uluslararası Para Fonu'ndan 5 milyar dolar talep etti.

12.03.2020Ekonomi
İtalya’da eğitime ara

İtalya’da eğitime ara

Avrupa, ilk olarak Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede birçok kıtaya sıçrayan yeni tip koronavirüsle tehdit altında. Avrupa’da en çok vakanın tespit edildiği ülke İtalya’da, hükümet tüm eğitim kurumlarının tatil edilmesine karar verdi.

5.03.2020Dünya
Dünya Bankasından Coronavirüs için 12 milyar dolarlık finansman paketi

Dünya Bankası'ndan Coronavirüs için 12 milyar dolarlık finansman paketi

Dünya Bankası Grubu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tıbbi ve ekonomik etkileriyle mücadele eden ülkelere yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 12 milyar dolarlık başlangıç paketini devreye sokacağını bildirdi.

4.03.2020Ekonomi
ABden savunmaya 207 milyar euro harcama

AB'den savunmaya 207 milyar euro harcama

İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya, en fazla savunma harcaması yapan ülkeler oldu. Söz konusu dört ülkenin harcaması AB savunma harcamalarının yüzde 70'ini oluşturdu.

3.03.2020Ekonomi
Dünya Bankası ve IMFden corona virüs için ortak açıklama

Dünya Bankası ve IMF'den corona virüs için ortak açıklama

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu insani ve ekonomik zorluklarla mücadele eden üye ülkelere yardımcı olmaya hazır olduklarını bildirdi.

2.03.2020Ekonomi
Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır

Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır?

YKS başvuruları sona eriyor. Sonrasında da üniversite giriş sınavlarına yaklaşık üç buçuk ay kalıyor. Üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencileri, zaman zaman kendilerini yeterli görmeyip kaygılanabiliyor.

2.03.2020Eğitim
Dünya Bankasından Türkiye açıklaması: 2019 yılındaki büyüme beklentimizin üzerinde gerçekleşti

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: 2019 yılındaki büyüme beklentimizin üzerinde gerçekleşti

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, 2019 yılında yüzde 0,9 olarak gerçekleşen Türk ekonomisindeki büyümenin sevindirici olduğunu belirterek, “Bu oran düşük diyebiliriz ama beklenene kıyasla çok iyi. Bizim Dünya Bankası olarak tahminimiz daha düşük olacağını gösteriyordu. Dünya Bankası olarak biz Türkiye’de yüzde 3’lük, 2021 yılı için de yüzde 4’lük bir büyüme ön görüyoruz” diye konuştu.

28.02.2020Ekonomi
Dünyada hava kirliliğinin en fazla olduğu ülke Hindistan

Dünyada hava kirliliğinin en fazla olduğu ülke Hindistan

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyada hava kirliliğinin en yoğun olduğu ülke Hindistan olarak açıklandı. Özellikle de Delhi'deki Ghaziabad şehri... Öte yandan, dünyanın en kirli havasına sahip ilk 30 şehir de Asya kıtasında yer alıyor.

28.02.2020Teknoloji
Türkiye ile IBRD arasında imzalanan Temiz Teknoloji Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazetede

Türkiye ile IBRD arasında imzalanan Temiz Teknoloji Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete'de

Türkiye ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) arasında imzalanan Temiz Teknoloji Fonu Hibe Anlaşması onaylandı.

26.02.2020Ekonomi
Küresel piyasalarda koronavirüs tedirginliği

Küresel piyasalarda koronavirüs tedirginliği

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını küresel ekonomide tahribata neden olabileceğinden korkuluyor.

21.02.2020Ekonomi
Erman Ilıcak kimdir ve nereli Erman Ilıcakın hayatı hakkında bazı bilgiler

Erman Ilıcak kimdir ve nereli? Erman Ilıcak'ın hayatı hakkında bazı bilgiler

2018 vergilendirme dönemine ilişkin Yıllık Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en fazla vergi beyan eden 100 mükellef listeleri açıklandı. Listede yer alan isimlerden Erman Ilıcak'ın biyografisi de vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Erman Ilıcak kimdir?

17.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Salgın, Çevre Krizi ve Hayvan Çiftlikleri

Bugün Dünya Çevre Günü… Gezegendeki kullanılabilir toprakların %83’ünü, sera gazı salımının %58’ini, su kirliliğinin %57’sini, hava kirliliğinin %56’sını, temiz su kıtlığının %33’ünü yediğimiz hayvansal yiyecekler oluşturuyor.

5.06.2020

Eşcinsellik Diyanet Ankara Barosu

Eşcinsellik konusuna dinlerin ortak bir bakışı var. Hıristiyanlık da Yahudilik de İslam da eşcinselliği yaratılış hakikatine aykırı bir sapma olarak görüyor.

28.04.2020

Ne hikayeler var kolay kurmadık bu Cumhuriyeti

ELİMDEKİ kitap aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi şartlarda kurulduğu anlatan yüzlerce, binlerce eserden sadece biri...

23.04.2020

Belirsiz gelecek

ÇİN’in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs 80’den fazla ülkeye yayılmış durumda... Ve her geçen gün yayılmaya devam ediyor...

9.03.2020

Yatırımlar halka anketle soruldu

Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, 2019 yılı anket çalışmasında şehir merkezine otopark, kent meydanı, gençler ve kadınlarla ilgili sosyal tesis beklentilerinin öne çıktığını belirterek, bu yönde yatırımlar yapacaklarını kaydetti. Önümüzdeki dönem stratejisini belirlediklerini de söyleyen Işık, “Tarım bizim için önemli. Geçmişte yapılmayan bir tesisi kuruyoruz. Dünya pazarlarına açılıp, dünya fuarlarında Gürsu Armutu’nu tanıtıp, hak ettiği yere gelmesi için çalışacağız. Bununla birlikte kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmamız var. Yenidoğan Bölgesi’nin imar planını bitirip, projemizi neticelendireceğiz” dedi.

3.03.2020

4 Türk tasarımcının New York çıkarması

Ticaret Bakanlığı’nın desteği ve Türkiye Tanıtım Grubu’nun işbirliğiyle New York Moda Haftası kapsamında “Turkish Designers” (Türk Tasarımcılar) adlı bir karma defile düzenlendi.

17.02.2020