EKSTRA
MENÜ

Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Birleşmiş Milletler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 62.003 Birleşmiş Milletler haberi bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler Örgütü ya da kısaca Birleşmiş Milletler (BM), 24 Ekim 1945'te kurulmuş dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüttür. Birleşmiş Milletler kendini "adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma ve sosyal eşitliği uluslararasında tüm ülkelere sağlamayı amaç edinmiş küresel bir kuruluş" olarak tanımlamaktadır. Uluslararası İlişkilerde, kuvvet kullanılmasını ilk olarak evrensel düzeyde yasaklayan ilk antlaşma Birleşmiş Milletler Antlaşması'dır.

Birleşmiş Milletler Haberleri

TSKnin Aden Körfezindeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı

TSK'nin Aden Körfezi'ndeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına dair TBMM kararı Resmi Gazete'de yer aldı.

28.01.2021Gündem
Numan Kurtulmuş: Türkiye salgına olumlu şartlarda yakalanan ülke oldu

Numan Kurtulmuş: Türkiye salgına olumlu şartlarda yakalanan ülke oldu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye bu salgına en olumlu şartlar da yakalanmış bir ülke olarak öne çıktı. Sağlık sisteminin başarılı olması sayesinde diğer ülkelerle kıyaslandığında daha az zararla karşılaşmış olduk. Türkiye'nin olumlu tavrını bütün dünya gördü." dedi.

27.01.2021Gündem
Dijital eğitim deneyimlerini paylaştılar

Dijital eğitim deneyimlerini paylaştılar

‘Dünyada ve Türkiye'de Güncel Gelişmeler Işığında 2023'e Doğru Dijital Eğitim Çalıştayı’, 22-24 Ocak tarihlerinde arasında gerçekleşti. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran’ın da konuşmacı olarak katıldığı çalıştayda, ‘Dijital Eğitimin Felsefesi ve Sosyolojisi’, ‘Dijital Eğitim ve Öğretim Programları’, ‘Dijital Eğitimin Yönetimi’, ‘Dijital Eğitim ve Öğretmen Yetiştirme’, ‘Dijital Eğitimde Materyal Geliştirme’, ‘Dijital Eğitimde Yapay Zekâ ve Etik’, ‘Dijital Eğitim ve Öğretmen – Ebeveyn – Öğrenci Psikolojisi’ gibi konular konuşuldu.

27.01.2021Eğitim
AK Parti Sözcüsü Çelik: İnsanlığa karşı işlenen tüm soykırımları kınıyoruz

AK Parti Sözcüsü Çelik: İnsanlığa karşı işlenen tüm soykırımları kınıyoruz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Holokost'u Anma Günü vesilesiyle Yahudilere ve insanlığa karşı işlenen tüm soykırımları kınıyoruz. Türkiye ölümden kaçan Yahudilere kucak açan ve her türlü soykırım karşısında insanlık onurunun yanında yer alan bir tarihe sahiptir" dedi.

27.01.2021Gündem
Son dakika Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan yeni AB açıklaması

Son dakika! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan yeni AB açıklaması

Son dakika haberler... 8. Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un eş başkanlıklarında çevrim içi düzenlendi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Şimdi Türkiye ile AB arasında yenilenen bir diyalog için bir fırsat penceremiz var" açıklamasını yaptı.

27.01.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam ve yabancı düşmanlığına dur denilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam ve yabancı düşmanlığına dur denilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İletişim Başkanlığının Uluslararası Holokost’u Anma Günü dolayısıyla hayata geçirdiği internet sitesinde video mesaj yayımladı. Erdoğan, "Holokost, Bosna, Ruanda, Kamboçya gibi trajedilerin tekerrür etmemesi için uluslararası toplum harekete geçmelidir." dedi. Erdoğan ayrıca, "Bilhassa dijital platformlar ve basın-yayın organlarının etkisiyle artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığına artık 'dur' denilmelidir." ifadelerini kullandı.

27.01.2021Gündem
Düşük gelirli ülkelere 1.8 milyar doz koronavirüs aşısı dağıtılacak

Düşük gelirli ülkelere 1.8 milyar doz koronavirüs aşısı dağıtılacak

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Üst Yöneticisi Dr. Seth Berkley, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında yıl sonuna kadar 1,8 milyar dozu düşük gelirli ülkeler olmak üzere dünya genelinde 2,3 milyar doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı dağıtmayı planladıklarını söyledi.

26.01.2021Dünya
Ersin Tatardan Kıbrısta kalıcı çözüm açıklaması: KKTCnin tanınması gerekiyor

Ersin Tatar'dan 'Kıbrıs'ta kalıcı çözüm' açıklaması: KKTC'nin tanınması gerekiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs'ta kalıcı ve sürdürülebilir barış için KKTC'nin tanınması gerektiğini belirtti.

26.01.2021Dünya
Son dakika haberi: Rusya lideri Putinden ABD Başkanı Bidena tebrik

Son dakika haberi: Rusya lideri Putin'den ABD Başkanı Biden'a tebrik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden'ı telefonla arayarak tebrik etti.

26.01.2021Dünya
Türkiyeden BM Barış İnşa Fonuna 4 yılda büyük destek

Türkiye'den BM Barış İnşa Fonu'na 4 yılda büyük destek

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) Barış İnşa Fonuna 2016-2020 yılları arasında 1 milyon dolar katkıda bulunduğunu belirterek, 2021-2024 yılları için de benzer bir katkı sunacağını söyledi.

26.01.2021Dünya
Son dakika haberi: TSKnın Aden Körfezindeki görev süresi uzatıldı

Son dakika haberi: TSK'nın Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatıldı!

TSK deniz unsurlarının, Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

26.01.2021Gündem
Biden yönetiminden kritik açıklama Trump döneminde askıya alınmıştı, yeniden başlayacak

Biden yönetiminden kritik açıklama! Trump döneminde askıya alınmıştı, yeniden başlayacak

ABD'de yeni göreve gelen Joe Biden yönetimi, önceki Başkan Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatacağını ve iki devletli çözüm için çalışacağını bildirdi.

26.01.2021Dünya
Sarıyerde feci kaza Otomobil ve kamyon kafa kafaya çarpıştı: Bir kişi hayatını kaybetti

Sarıyer'de feci kaza! Otomobil ve kamyon kafa kafaya çarpıştı: Bir kişi hayatını kaybetti

İstanbul Sarıyer'de kamyon ile otomobil kafa kafaya çarpıştı. Otomobilde yolcu koltuğunda oturan kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken sürücünün hastanedeki tedavisi devam ediyor. Kazada otomobil hurdaya dönerken, trafik tek şeritten kontrollü olarak sağlandı.

26.01.2021Gündem
Biden, Husilere yaptırımları askıya aldı

Biden, Husilere yaptırımları askıya aldı

ABD Başkanı Joe Biden'ın, ABD'nin "yabancı terör örgütü" listesine alınmasına karar verdiği Yemen'deki İran destekli Husilere yönelik yaptırımlardan bazılarını askıya aldığı bildirildi.

26.01.2021Dünya
Vodafone, bulut müşterilerine yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle servis verecek

Vodafone, bulut müşterilerine yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle servis verecek

Vodafone, Adana’dan sonra İstanbul’da da güneş enerjisi santrali kurdu. Esenyurt Teknoloji Merkezi’nde toplam 3,2 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği çatı tipi güneş enerjisi sistemiyle 475 kWp kurulu güce ulaşan Vodafone, yılda 628 MWh enerji üreterek 318 ton karbon salımının önüne geçecek.

26.01.2021Teknoloji
1930lardan beri en şiddetlisi

1930'lardan beri en şiddetlisi

Birleşmiş Milletler, pandeminin geçen yıl küresel ekonomiye "benzeri görülmemiş" bir duruma yol açarak 225 milyon tam zamanlı işi yok ettiğini söyledi. Açıklamada "Bu, 1930'ların Büyük Buhranından bu yana iş dünyası için en şiddetli krizdi" dendi.

26.01.2021Ekonomi
Çavuşoğlu, BM Barışı İnşa Fonu Yüksek Düzeyli Taahhüt Konferansına katılacak

Çavuşoğlu, BM Barışı İnşa Fonu Yüksek Düzeyli Taahhüt Konferansına katılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, videokonferans yöntemiyle düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler (BM) Barışı İnşa Fonu Yüksek Düzeyli Taahhüt Konferansına katılacak.

25.01.2021Dünya
AB, Türkiye ile olumlu ivmeyi devam ettirmek istiyor

AB, Türkiye ile olumlu ivmeyi devam ettirmek istiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçen hafta Brüksel'de yaptığı temaslardan sonra AB ve Türkiye'nin son haftalardaki olumlu ivmeyi devam ettirme konusunda anlaştığını bildirdi.

25.01.2021Dünya
Türk askerinin Aden Körfezindeki görev süresi uzatılıyor

Türk askerinin Aden Körfezi'ndeki görev süresi uzatılıyor

TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin 10 Şubat 2021'den itibaren bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu

25.01.2021Gündem
Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu KOOP-DES hibe başvuruları 1 Şubatta başlayacak

Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu! KOOP-DES hibe başvuruları 1 Şubat'ta başlayacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "KOOP-DES kapsamında kadın kooperatiflerimize 150 bin liraya kadar verilen hibe desteği 2021 yılında da devam edecek. Hibe desteği için başvurular 1-28 Şubat 2021 tarihleri arasında Ticaret İl Müdürlüklerine yapılabilecek" açıklamasında bulundu.

25.01.2021Ekonomi
10 yıl içinde üretimin büyük bölümünü 3D yazıcılar yapacak

10 yıl içinde üretimin büyük bölümünü 3D yazıcılar yapacak

Covid-19 dijitalleşmenin fitilini ateşledi. 10 yılda yaşanacak teknolojik gelişmeler 1 yıla sığarken artık ofis işlerini yapan beyaz yakalı ve üretim ile hizmet sektöründeki mavi yakalıların yanında 3D yazıcılar, yapay zekaya sahip otomobiller ve robot üretimiyle ‘Metal Yakalı’ kesim de geldi. Teknoloji uzmanlarına göre 10 yıl içinde üretimin büyük bölümünü 3D yazıcılar yapacak, geleceğin en önemli mesleklerinden birini 3D üretim mühendisliği oluşturacak.

25.01.2021Teknoloji
Mülteciler, yoğun olarak Facebook kullanıyor

Mülteciler, yoğun olarak Facebook kullanıyor

Doç. Dr. Özlem Özdemir, yaptığı açıklamada, tarih boyunca insanların savaş, çatışma, açlık, kuraklık, iklim değişikliği, işsizlik, şiddet, etnik temizlik ve soykırım gibi nedenlerle kendilerini daha güvende hissedecekleri, hiç bilmedikleri coğrafyalara doğru göç ettiğini söyledi.

25.01.2021Tekno
New York Times yazarına ajans suçlaması

New York Times yazarına ajans suçlaması

ABD'de New York Times gazetesinde daha önce defalarca makaleleri yayımlanan Kaveh Afrasiabi, İran'ın gizli ajanı olmakla suçlandı.

24.01.2021Dünya
‘Çinli El Chapo’ Amsterdam’da yakalandı

‘Çinli El Chapo’ Amsterdam’da yakalandı

Meksikalı uyuşturucu baronu ‘El Chapo’ lakaplı Joaquin Guzman ve Pablo Escobar’la kıyaslanan Asya-Pasifik arasındaki yasa dışı uyuşturucu satışı ağını yönetmekle suçlanan Çinli Tse Chi Lop, Hollanda’da yakayı ele verdi.

24.01.2021Avrupa
Almanya’da çocuk hakları anayasaya giriyor

Almanya’da çocuk hakları anayasaya giriyor

Almanya’da çocuk hakları anayasal güvence altına alınıyor. Federal hükümetin resmi internet sayfasında ‘Çocuk hakları anayasaya giriyor’ başlığıyla yer alan duyuruda, “Almanya’da çocuklar tüm haklara sahiptir. Korunmaya da muhtaçtır. Ancak bu haklar anayasada belirtilmemiştir” görüşü yer aldı.

24.01.2021Avrupa
Karadenizdeki tehlike... Geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz

Karadeniz'deki tehlike... 'Geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz'

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin, yer altı sularına karışan Karadeniz'in tuzlu suyu nedeniyle tehdit altında olduğu ortaya çıktı. Prof.Dr. Yusuf Demir, bugün alınacak tedbirlerle bundan 10 sene sonra alınacak tedbirlerin çok farklı olacağını dile getirerek, "Hem maliyeti çok yüksek olur hem de bedeli ağır olur hepimiz için ülke, dünya, insanlık için. Onun için bugünden alınması gereken tedbirler var. Bu günden tuzlu suyun girişini engelleyecek çalışmaları özellikle DSİ'nin yaptığı çalışmaların biraz daha artırılması gerekiyor. Bölgedeki araştırmaların desteklenip ortaya konduktan sonra deltamızı kurtaracak çalışmaların ulusal bazda büyük projelerle desteklenmesi olabilir. 3- 5 yıl sonra 10 yıl sonra geri dönüşsüz bir noktaya gidebiliriz böyle bir riskle de karşı karşıya kalabiliriz.'' dedi.

24.01.2021Gündem
9 maddede gıda okuryazarlığı

9 maddede gıda okuryazarlığı

Türkiye’de 2019 yılı verilerine göre israf edilen gıda miktarı 26 milyon ton, bunun karşılığıysa 214 milyar lira. Gıda israfının önüne geçmek için toplumdaki gıda okuryazarlığı bilincinin oturması gerekiyor. İşte 9 maddede gıda okuryazarlığı hakkında ipuçları…

24.01.2021Hürriyet Pazar
Son dakika haber: Gine açıklarında Türk gemisine korsan saldırısı 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi kaçırıldı

Son dakika haber: Gine açıklarında Türk gemisine korsan saldırısı! 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi kaçırıldı

Son dakika haber... Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, 19 kişilik mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4. kaptan Furkan Yaren'le görüşerek bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, ''Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon'dan da teknik personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar.'' açıklamasında bulundu.

23.01.2021Dünya
ABden KKTCye bin doz aşı daha

AB'den KKTC'ye bin doz aşı daha

Avrupa Birliği 28 Ocak’ta bin doz daha aşının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gönderileceğini açıkladı.

23.01.2021Dünya
Japonyanın Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşmasını imzalamaya niyeti yok

Japonya'nın Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nı imzalamaya 'niyeti yok'

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, ülkesinin Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'na katılmayacağını söyledi.

23.01.2021Dünya
Kovid-19 salgını Türkiyede sınai mülkiyet başvurularının hızını kesemedi

Kovid-19 salgını Türkiye'de sınai mülkiyet başvurularının hızını kesemedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "2020'de yerli başvuru sayılarında bir önceki seneye göre patentte yüzde 1, faydalı modelde yüzde 23, markada yüzde 31 ve tasarımda yüzde 7'lik artış yaşandı" dedi.

23.01.2021Ekonomi
Sağlıklı yalıtımının arkasında İzocam Taşyünü var

Sağlıklı yalıtımının arkasında İzocam Taşyünü var

Sağlıklı, güvenli ve tasarruflu yalıtımın arkasında İzocam Taşyünü var! Taşyünü ürünlerini 13 yıldan bu yana EUCEB sertifikasıyla sunan İzocam, yaptığı sürekli yatırımlarla bu alanda da ilklere imza atarak sektörüne liderlik ediyor.

22.01.2021Ekonomi
Suriyede terör örgütü YPG/PKKnın kontrolündeki Hol Kampında 15 günde 12 kişi öldürüldü

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolündeki Hol Kampı'nda 15 günde 12 kişi öldürüldü

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Laerke, "Kampın güvenliğini kontrol eden mercileri, öncelikle kamp sakinlerinin ve orada çalışan insani yardım çalışanlarının güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz." dedi.

22.01.2021Dünya
Dışişleri Bakanlığı: Libyada açıklanan takvimden memnuniyet duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı: Libya'da açıklanan takvimden memnuniyet duyuyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Libya’da yeni yönetim yapısının seçim yöntemine ilişkin uzlaşıdan memnuniyet duyulduğunu açıkladı.

22.01.2021Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD İstanbul Merkezinin açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD İstanbul Merkezi'nin açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, OECD İstanbul merkezi açılışı için video mesaj gönderdi.

22.01.2021Haber
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, OECD İstanbul Merkezi Açılış Törenine video mesaj gönderdi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'OECD İstanbul Merkezi Açılış Töreni'ne video mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin, Meksika, Tokyo ve Washington'dakilere ilaveten İstanbul'da faaliyete geçecek İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) İstanbul Merkezi'nin başarılı çalışmalara imza atacağına inandığını belirterek, "İstanbul'u, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize de böylece bir adım daha yaklaşıyoruz." dedi.

22.01.2021Gündem
Aksigorta Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Sözleşmesini İmzaladı

Aksigorta Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Sözleşmesini İmzaladı

Aksigorta, cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarına bir halka daha ekleyerek Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles-WEPs) sözleşmesini imzaladı.

22.01.2021Ekonomi
2020de yaş meyve sebze ihracatına 5 ürün damga vurdu

2020'de yaş meyve sebze ihracatına 5 ürün damga vurdu

Türkiye'nin geçen yılki yaş meyve sebze ihracatının yüzde 51'ini mandalina, domates, limon, kiraz-vişne ve üzüm oluşturdu.

22.01.2021Ekonomi
Kenya çekirge sürülerinin istilası altında

Kenya çekirge sürülerinin istilası altında!

Kenya'da çekirge sürüleri 47 ilçenin 15'ini işgal etti. Birçok bölgenin, Etiyopya ve Sudan'dan gelen çöl çekirge sürülerinin istilasına uğradığı bildirilirken bölgeden çarpıcı fotoğraflar gelmeye devam ediyor.

22.01.2021Dünya
İran’ın dini lideri Hamaney’den Trump’a intikam mesajı

İran’ın dini lideri Hamaney’den Trump’a intikam mesajı

İran dini lideri Ali Hamaney, resmi Twitter hesabından, eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzeyen ve golf oynayan bir kişinin insansız hava aracı tarafından hedef alındığını gösteren fotoğraf paylaştı.

22.01.2021Dünya
Twitter, Çinin Washington Büyükelçiliğinin hesabını kilitledi

Twitter, Çin'in Washington Büyükelçiliğinin hesabını kilitledi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Çin'in Washington Büyükelçiliğinin hesabını, Uygur Türklerine yönelik bir paylaşımından dolayı kilitlediğini duyurdu.

22.01.2021Teknoloji
Ali Güven:Kaybolduğumu düşüneneler yanlış hislere kapıldı

Ali Güven:Kaybolduğumu düşüneneler yanlış hislere kapıldı

Ali Güven, “90’lar Türkçe pop’u” deyince aklımıza gelen ilk müzisyenlerden... “Yolcu” albümü ve aynı adlı şarkısı bir dönemin en çok dinlenenlerindendi. Güven ile dünden bugüne müziğini ve neler yaptığını konuştuk.(Eda SOLMAZ)

22.01.2021Magazin
Dışişleri duyurdu BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi İstanbula taşınıyor

Dışişleri duyurdu! BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi İstanbul'a taşınıyor

Dışişleri Bakanlığınca, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nin (OCHA) İstanbul’a taşınması anlaşmasına ilişkin, "Söz konusu gelişme, İstanbulun bir BM merkezi haline getirilmesi hedefi çerçevesinde girişimci ve insani dış politikamızda atılmış somut bir adımdır" açıklaması yapıldı.

21.01.2021Gündem
Toplumsal cinsiyet normlarıyla gerçekliği yeniden inşa etmek

Toplumsal cinsiyet normlarıyla gerçekliği yeniden inşa etmek

ABD’li feminist ve queer kuramcı Judith Butler ‘Çöz(ül)en Cinsiyet’te transgender/interseks politikaları, beden uyum operasyonları, toplumsal cinsiyet üzerine zihin açıcı bir okuma sunuyor.

21.01.2021Kitap Sanat
Buket Uzuner’e Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Buket Uzuner’e Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Türkiye Yayıncılar Birliği 2020 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri yazar Buket Uzuner, Mikado Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Okan Arıkan ve Antik Sahaf Kitabevi’nin kurucusu İsmail Kün’a layık görüldü.

21.01.2021Kitap Sanat
Abdülkadir Ömürün şanssızlık sakatlık süreçleri İlki 6 ay sürmüştü...

Abdülkadir Ömür'ün şanssızlık sakatlık süreçleri! İlki 6 ay sürmüştü...

Son dönemde Türk futbolunun yetiştirdiği en önemli yeteneklerden olan Trabzonsporlu Abdülkadir Ömür, yaşadığı ağır sakatlıklar nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçiyor.

21.01.2021Futbol
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brükselde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel'de

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu'nun bazı üyeleriyle görüşmeler yapmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e geldi. Görüşmelerin ana gündem maddesinin 'vizesiz AB' ve 'Gümrük Birliği' olduğu ifade edildi. Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Türkiye - AB ilişkilerine dair kritik açıklamalar yapıldı.

21.01.2021Dünya
Gaziantepin dillere destan sokak lezzeti nohut dürümüne tescil geldi

Gaziantep'in dillere destan sokak lezzeti nohut dürümüne tescil geldi

Gaziantep’te günlük olarak tüketilen ve yoğun talep gören acılı ve sade olarak yapılan nohut dürümü, Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) tarafından tescillendi.

Trabzonsporda Abdülkadir Ömür 3 ay yok

Trabzonspor'da Abdülkadir Ömür 3 ay yok!

Konyaspor maçında ilk yarıda Ömer Ali Şahiner’in darbesiyle sakatlanan bordo mavili oyuncu, daha önce menisküs yırtığı nedeniyle 183 gün sahalarda uzak kalmıştı.

21.01.2021Futbol
Tatili güzel geçirmek için önerilerden öneri beğenin

Tatili güzel geçirmek için önerilerden öneri beğenin

Yarıyıl tatili bu yıl üç hafta. 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ilk dönemi tıpkı bir yıl öncenin ikinci döneminde olduğu gibi ağırlıklı olarak uzaktan eğitimle devam etti. Salgının hafiflemesi ve okullarda yüz yüze eğitimin 15 Şubat’tan itibaren başlaması artık herkesin ortak dileği. Ama görülen o ki önümüzdeki haftalarda yani tatil döneminde yine evlerdeyiz. Zaten evlerdeydik ama dersler vardı, şimdi derslere üç haftalığına ara veriyoruz. Peki bu arayı en iyi şekilde değerlendirmek için neler yapabiliriz. Bunun için ebeveynlerin, çocukların ve gençlerin evlerde yapabileceği pek çok etkinlik var. Yani tatil günlerini hem eğlenerek hem de en verimli şekilde geçirmek mümkün. Peki bunun için ebeveynler ve öğrenciler ne yapmalı?  Bugünlerde pek çok eğitim öğretim kurumu bu soruya farklı yanıtlar veriyor. İşte kurumlardan ve uzmanlardan bir birinden değerli ara tatil önerileri:

20.01.2021Eğitim