EKSTRA
MENÜ

Yapay Zekâ

Yapay Zekâ ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yapay Zekâ haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27 Yapay Zekâ haberi bulunmuştur.

Yapay Zekâ Haberleri

Türkiye’de 250 bin şarj noktası oluşturacağız

'Türkiye’de 250 bin şarj noktası oluşturacağız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2030 yılına geldiğimizde 1 ila 2,5 milyon elektrikli aracın yollarda olacağını öngörüyoruz. Bu araçlar için her 10 araca 1 şarj noktası olacak şekilde şarj noktası planlaması yapıyoruz. Böylece yaklaşık 250 bin adet kamuya açık şarj noktası oluşturacağız" dedi.

1.08.2020Teknoloji
Kadın çiftçiler ve yapay zekâ yardımıyla kişiye özel kozmetik üretiyor, yapay zekâyla güzelleştiriyor

Kadın çiftçiler ve yapay zekâ yardımıyla kişiye özel kozmetik üretiyor, yapay zekâyla güzelleştiriyor

Akademisyen Seda Sakacı Çelik, Düzceli kadın çiftçilerin ürettiği ürünlerden yapay zekâ yardımıyla kişiye özel doğal kozmetik üretiyor. Çelik ürünlerini Katar, Mauritius, ABD’ de birden çok merkeze gönderiyor.

27.06.2020Ekonomi
14 ülkeden yapay zekâ kuralları için uluslararası ittifak

14 ülkeden yapay zekâ kuralları için uluslararası ittifak

Almanya, Japonya, Singapur, Hindistan, ABD ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu 14 ülke, yapay zekânın geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik ortak kurallar geliştirmek için ‘Yapay Zekâ Küresel Ortaklığı’ (GPAI) isimli uluslararası bir ittifak kurdu.

16.06.2020Avrupa
Paramız robotlara emanet

Paramız robotlara emanet

İlk olarak 2008 yılında Amerika’da ortaya çıkan robo danışmanlar Türkiye’de de hızla büyüyor. Önümüzdeki 3 sene içinde dünyadaki tüm varlığın yüzde 10’unun robotlar tarafından yönetileceğini söyleyen Smart Advice kurucusu Onur Yurtsever, “Koronavirüs sürecinde yatırımcıların robo danışmanlara ilgisi arttı. Ayrıca finansal piyasalarda dalgalanmaların artması robo danışmanlara güvenin artmasına neden oldu. Çünkü böyle dönemlerde robo danışmanlar duygusal yatırım kararları almıyor” dedi.

8.05.2020Ekonomi
Evden çalışma ve sosyalleşme için teknolojik öneriler

Evden çalışma ve sosyalleşme için teknolojik öneriler

Evden toplantılarıma devam etmek için hangi programları kullanabilirim?

Microsoft yapay zekâ ile görme engellilere yepyeni imkânlar sunuyor

Microsoft yapay zekâ ile görme engellilere yepyeni imkânlar sunuyor

Microsoft’un yapay zekâ ve makine öğrenmesiyle güçlendirilen akıllı karma gerçeklik gözlüğü HoloLens, görme zorluğu çekenler ve görme engelliler için modifiye edildi. Microsoft’un 4 yıldır sürdürdüğü Tokyo Projesi kapsamında geliştirilen ürün, kamera ve ses algılama yardımıyla anlık bilgi elde ediyor. Bunları işleyerek bir odada kimin nerede olduğunu kullanıcının kulağına saniyeler içinde söyleyebiliyor.

10.02.2020Teknoloji
Teknoloji bağımlılığı tüketicileri tutarsız davranışa sevk ediyor

Teknoloji bağımlılığı tüketicileri tutarsız davranışa sevk ediyor

Prof. Dr. Luiz Moutinho, tüketicilerin tutarsız ve kaotik davranışlarının temelinde; teknolojiye dayalı bağımlılık ve insanın dikkatini dağıtan,daha fazla alışveriş yapmaya zorlayan teknolojik uyaranların olduğunu söyledi.

21.01.2020Teknoloji
Zuckerbergten önemli açıklama: Yapay zekaya yoğunlaştık

Zuckerberg'ten önemli açıklama: Yapay zekaya yoğunlaştık

Facebook CEOsu Mark Zuckerberg, şirketin yapay zeka sesli asistanıyla kullanılabilecek çok fazla proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

31.05.2019Teknoloji
Mercedes-Benz Türkten Tersine Mentorluk programı

Mercedes-Benz Türk'ten Tersine Mentorluk programı

Mercedes-Benz Türk, internet ve teknoloji kullanımının iş dünyasının dinamiklerini değiştirdiği bu dönemde, “Tersine Mentorluk” (Reverse Mentoring) uygulamasını hayata geçirdi. Şirket bünyesinde ilk defa 2018 yılında hayata geçen “Tersine Mentorluk Programı” kapsamında, alışılmış mentorluk uygulamalarının aksine yeni mezun olmuş genç calışanlar ve uzun dönem stajyerler Mercedes-Benz Türk yöneticilerine yeni teknolojik trendler, dijitalleşme, sosyal medya, girişimcilik, yapay zek gibi yapılandırılmış konular üzerine mentorluk yaptılar.

8.02.2019Teknoloji
Üniversitede ‘Yapay Zekâ Çalıştayı’

Üniversitede ‘Yapay Zekâ Çalıştayı’

Öğretim üyeleri, öğrenciler, iş dünyasından birçok isim ve sektör temsilcilerinin katılımıyla ‘Veri Bilimi ve Yapay Zekâ Çalıştayı’ yapıldı. İstanbul’da düzenlenen etkinlikte, sektörde ve akademide yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

15.08.2018Eğitim
Yapay zekâda ‘Görkem’li dönem

Yapay zekâda ‘Görkem’li dönem

GEÇEN yıl Türkiye’den ING Grubu’na Yapay Zekâ ve Robot Teknoloji Global Başkanı olarak göreve başlayan Görkem Köseoğlu, global ölçekte veri odaklı bir kurum olma stratejisiyle organizasyonel bir yapılanma başlattı.

19.07.2018Ekonomi
Serinleten zeka

Serinleten zeka

Tüm yeni nesil cihazlarda olduğu gibi klimalarda da yapay zekâlı dönem başladı. Hareket ve termal sensörlerle desteklenen yeni klima modelleri, odada bulunan kişilerin vücut sıcaklığına göre soğukluk derecesini ayarlıyor.

16.06.2018Ekonomi
İnsan-robot aşkı gerçek olacak

İnsan-robot aşkı gerçek olacak

Dünya Ekonomik Forumu tarafından 40 yaşın altında 40 olağanüstü biliminsanı arasında gösterilen Alman yapay zekâ uzmanı Doç. Dr. Björn Schuller’e göre, çok da uzak olmayan bir gelecekte insan-robot aşkı gerçek olacak. Hatta robotlar aşk acısı bile çekecek! ‘Duygusal yapay zekâ’nın geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapan Schuller, beş yıl içinde cep telefonlarımızın ve otomobillerimizin duygularımızı anlayıp bize ona göre davranacağını söylüyor. Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Akıllı Gelecek Konferansı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Schuller’le gelecekte bizi nelerin beklediğini konuştuk.

Gezegen söz konusu

Gezegen söz konusu

‘Element AI’ adlı dünyanın önde gelen yapay zekâ şirketinin kurucusu Yoshua Bengio, “Yapay zekânın yanlış kullanılması halinde bütün bir gezegenin geleceği söz konusu” derken, dünyada ‘Katil Robotları Durdurun Kampanyası’ Sözcüsü profesör Noel Sharkey, “Katil robotlar için birçok prototip geliştirildi ve test edildi. Bunların insanlık için sonuçları vahim olur” diyor.

22.03.2018Ekonomi
Dikkat  ‘terminatör’ çıkabilir

Dikkat ‘terminatör’ çıkabilir!

Sürücüsüz (otonom) bir otomobilin ilk kez bir yayanın ölümüne yol açması, gözleri yapay zekâ gerçeğine çevirdi. Dünyaca ünlü bilim insanlarına göre yapay zekânın işlediği suçtan hukuken sorumlu tutulamayacak olması dünyayı çok büyük bir tehdide sürüklüyor. Aralarında BM’ye mektup yazarak öldürme yeteneği olan robotların yasaklanmasını talep eden bilim insanlarının da bulunduğu dünyanın önde gelen yapay zekâ uzmanları, yapay zekâ ve katil robotların insanlığın geleceğini nasıl tehdit ettiğini Hürriyet’e anlattı.

21.03.2018Ekonomi
Yapay zeka için çok önemli uyarı: Bunu yaparsak herkes için kötü sonuçlanır

Yapay zeka için çok önemli uyarı: Bunu yaparsak herkes için kötü sonuçlanır

Yapay zekâ (AI) ve robotlar hayatımızı kolaylaştırırken birçok farklı açıdan tedirginlik de yaratıyor. Bu konuda dünyanın en önemli bilim adamlarından biri olan Noel Sharkey ile konuştuk. Sharkey, “Yapay zekâyı toplumsal fayda yerine ekonomik amaçla kullanırsak, işte o zaman bu herkes için kötü sonuçlanacaktır” dedi.

8.12.2017Ekonomi
Yapay Zeka’nın kullanımı için hukuksal düzenleme şart

"Yapay Zeka’nın kullanımı için hukuksal düzenleme şart"

Yapay zeka teknolojisinin hayatın her alanına hızla yayıldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar,"Bu nedenle ’Yapay Zeka’nın kullanım alanlarına ilişkin sınırları belirleyen yeni bir hukuki düzenleme rejimi geliştirilmelidir dedi.

17.11.2017Teknoloji
Yapay zekâya oturum izni

Yapay zekâya oturum izni

JAPONYA’nın başkenti Tokyo’da fiziken var olmayan bir yapay zekâya ilk kez oturum kaydı yapıldı.

4.11.2017Dünya
Üçüncü Dünya Savaşını yapay zekâ çıkaracak

Üçüncü Dünya Savaşı'nı yapay zekâ çıkaracak

İNSANLAR yerine karar verebilen bilgisayar yazılımları olan yapay zekâ (artificial intelligence) üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

5.09.2017Ekonomi
Teknoloji devlerinin yapay zekâ kavgası

Teknoloji devlerinin yapay zekâ kavgası

ARTIK birçok alanda yapay zekâ kullanılmaya başlandı. İnsanların yerine düşünebilen ve karar verebilen yapay zekâ, sürücüsüz otomobillerden çağrı merkezlerine kadar birçok alanda başrol alıyor.

25.07.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Yapay zekâ başımıza icat çıkardı...

Her gün binlerce patent başvurusunun yapıldığı ABD Patent Ofisi’nde sıradan bir gündü... Bir yemek kabı ve uyarı lambası için yapılan başvurular diğerlerinden farklı görünmüyordu. Belgeler işleme konurken patent memuru bir tuhaflık fark etti. Buluşu yapan kişinin isminin yazması gereken yerde DABUS AI yazıyordu. Gizem sonradan çözüldü. İlk kez bir yapay zekâ tarafından patent başvurusu yapılıyordu!

10.05.2020

Türkiye dijital becerilerini nasıl arttırabilir?

Dijital Türkiye Platformu 2011 yılında  TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) TÜBİSAD (Bilişim Sanayicileri Derneği) ve TESİD (Elektronik Sanayicileri Derneği) işbirliğiyle kurulmuştu.

6.02.2019

“Bayan değil Kadın” diye çok direttik “Yapay Zekâ”yı da tarafımıza çektik

CİNSİYET eşitliğini yıllardan beri yazan, kadına karşı ayrımcılığa, cinsiyetçi dile sürekli ses çıkartan bizim meslekteki kadınlar  “bayan”, “iş adamı”  “erkek kadın”, “bilim adamı” gibi sözcüklerle ne kadar mücadele ettik biliyor musunuz?

6.07.2018

Faruk Eczacıbaşı Fırat Üniversitesi’nde dijital devrimi anlattı: Öğrenciler sordu “Doğu’da neden sanayi yatırımı yok”

ECZACIBAŞI Holding Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, internet sonrası yaşanan hızlı değişimi ele aldığı “Daha Yeni Başlıyor” kitabını gençlerle paylaşmak için kolları sıvamış durumda.

17.04.2018

Lagarde ile finans değil kadın sohbeti

DAVOS’taki katılımcıların sadece yüzde 17’si kadın.

23.01.2016