EKSTRA
MENÜ

Hıdırellez

Hıdırellez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıdırellez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 615 Hıdırellez haberi bulunmuştur.

Hıdırellez Haberleri

Bolluk ve bereketin simgesi: Hıdrellez

Bolluk ve bereketin simgesi: Hıdrellez

Pandemiden dolayı vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan ve bereket getirdiğine inanılan Hıdrellez bayramından beklentiler büyük oldu. Çok sayıda insan gül ağaçlarına dilekler astı, fırsatı olanlar dileklerini, gerçekleşmesi için gün doğmadan denize attı.

7.05.2021Gündem
Antalyada Hıdırellez dilekleri yasağı unutturdu

Antalya'da Hıdırellez dilekleri yasağı unutturdu

Türkiye'nin turizm merkezlerinden Antalya'da Hıdırellez dileklerini denizle buluşturmak isteyen kişiler, tam kapanma tedbirlerini ihlal etti. Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yere gelen onlarca kişi, dileklerini yazdıkları kağıtları suya atarken, Konyaaltı Sahili'nde de az sayıda kişi, dileklerini denizle buluşturdu. Bülent Kutluay, evinin, sahilin karşısında olduğunu söyleyerek, "Hıdırellez inancım var. Evimin bahçesinden topladığım gül yapraklarını ve zeytin dallarını, dilek kağıtlarımla birlikte denize atacağım.'' dedi.

6.05.2021Haber
Antalyada tam kapanmayı unutturan dilekler

Antalya'da tam kapanmayı unutturan dilekler

Türkiye'nin turizm merkezlerinden Antalya'da hıdırellez dileklerini denizle buluşturmak isteyen kişiler, tam kapanma tedbirlerini ihlal etti. Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yere gelen onlarca kişi, dileklerini yazdıkları kağıtları suya atarken, Konyaaltı Sahili'nde de az sayıda kişi, dileklerini denizle buluşturdu. Bülent Kutluay, evinin, sahilin karşısında olduğunu söyleyerek, "Hıdırellez inancım var. Evimin bahçesinden topladığım gül yapraklarını ve zeytin dallarını, dilek kağıtlarımla birlikte denize atacağım.'' dedi.

6.05.2021Gündem
Yer Antalya… Tam kapanmayı unutturan anlar

Yer Antalya… Tam kapanmayı unutturan anlar

Türkiye'nin turizm merkezlerinden Antalya'da hıdırellez dileklerini denizle buluşturmak isteyen kişiler, tam kapanma tedbirlerini ihlal etti. Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yere gelen onlarca kişi, dileklerini yazdıkları kağıtları suya atarken, Konyaaltı Sahili'nde de az sayıda kişi, dileklerini denizle buluşturdu. Bülent Kutluay, evinin, sahilin karşısında olduğunu söyleyerek, "Hıdırellez inancım var. Evimin bahçesinden topladığım gül yapraklarını ve zeytin dallarını, dilek kağıtlarımla birlikte denize atacağım.'' dedi.

6.05.2021Gündem
Hıdırellezde gül ağacına dilek nasıl tutulur Hıdırellez dileği saat kaçta yapılır İşte Hıdırellezde yapılması gerekenler

Hıdırellez'de gül ağacına dilek nasıl tutulur? Hıdırellez dileği saat kaçta yapılır? İşte Hıdırellez'de yapılması gerekenler

Hıdırellez'de dilek tutacak olanlar Hıdırellez dileğinin saatine odaklandı. Hıdrellez, halk arasında ölümsüzlük sırrına erdiklerine ve biri karada, diğeri denizde darda kalanlara yardım ettiklerine inanılan Hızır ve İlyâs peygamberlerin yılda bir defa bir araya geldikleri gün olarak kabul edilir. Bu özel günde gül ağacı ritüeli olmak üzere pek çok dilek yöntemi hala Anadolu'da geçerliliğini koruyor. Peki, Hıdırellez'de nasıl dilek tutulur? İşte, Hıdırellez'de yapılması gerekenler ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

6.05.2021Gündem
Hıdırellez akşamı nasıl ve ne zaman dilek dilenir İşte gül ağacı dilek dileme ve Hıdırellez gelenekleri

Hıdırellez akşamı nasıl ve ne zaman dilek dilenir? İşte gül ağacı dilek dileme ve Hıdırellez gelenekleri

Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir sorusu merak konusu olmaya devam ediyor. Hıdırellez'in gelenekleri doğru bir şekilde yerine getirmek isteyenler internet üzerinden araştırma yapıyor. Gün ağacına dilek dileme ve farklı ritüeller Hıdırellez akşamı yapılacaklar arasında yer alıyor. Dileklerde bulunmak için kışın sona erdiği tabiatın uyandığı Hıdırellez gününde çeşitli çarelere başvurur. Peki, Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir?

5.05.2021Gündem
Hıdırellez duası: Hıdırellez duası nedir, nasıl edilir İşte Hıdırellezde dilek tutarken edilecek dua ve yapılacaklar

Hıdırellez duası: Hıdırellez duası nedir, nasıl edilir? İşte Hıdırellez'de dilek tutarken edilecek dua ve yapılacaklar

Hıdırellez duası bu akşam dileklerini dileyecek olanların gündemine geldi. 5 Mayıs'ta başlayıp 6 Mayıs'ta devam eden Hıdırellez'de çeşitli dilek, dua ve ritüeller bulunuyor. Anadolu'nun bazı yerlerinde Hıdırellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için gül ağacına para asma, nohut, fasulye ekme gibi çeşitli inançlar, gerçekleşmesini istedikleri dilekleri dile getirecek olan vatandaşlar tarafından uygulanacak. Peki, Hıdırellez duası nedir, nasıl edilir? İşte, Hıdırellezde dilek tutarken edilecek dua ve yapılacaklar ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

5.05.2021Gündem
Hıdırellez ne demek Hıdırellezde ne oldu İşte Hıdırellezin tarihçesi

Hıdırellez ne demek? Hıdırellez'de ne oldu? İşte Hıdırellezin tarihçesi

Baharın müjdecisi Hıdırellez renkli ritüellerle yaşatılıyor. Hıdırellez'i bayram olarak kutlayan Romanlar, bu güne "Kakava" ismini veriyor.Söz konusu gün, dünyanın farklı yerlerinde Ağrice, Altı Mayıs, Aya Yorgi, Aziz George, Bahar Bayramı, Ederlez, Eğrice, Eğrilce, Hederlez, Hıdrellez, Hiderlez, Hızır ile İlyas, İderlez, İlk Yaz, Mantifer, Mar Curcos, Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) gibi isimlerle de anılıyor. Peki, Hıdırellez ne demek? Hıdırellez'de ne oldu? İşte Hıdırellezin tarihçesi

5.05.2021Gündem
Hıdırellez ruhu Hıdırellez ile ilgili sözlerle kutlanıyor... İşte resimli-resimsiz Hıdırellez mesajları...

Hıdırellez ruhu Hıdırellez ile ilgili sözlerle kutlanıyor... İşte resimli-resimsiz Hıdırellez mesajları...

Bugün Hıdırellez; baharın ve bereketin müjdecisi. Birçok farklı kültürde yeri olan Hıdırellez doğanın uyanışını kutlamanın güzel bir bahanesi, bereket ve bolluğun tarihsel bir simgesidir. Bir gelenek haline gelen Hıdırellez'in en yaygın geleneklerinden biri de Hıdırellez mesajları paylaşmak. Bu yıl Covid-19 gölgesinde geçen Hıdırellez'de umutların tazelenmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor. 2021 Hıdırellez mesajları ve sözleri ile uzakta olan sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. İşte İşte Hıdırellez ile ilgili sözler...

5.05.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez ne zaman? İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez 2021 yılında da heyecanla bekleniliyor. Geleneksel bayram olarak kutlanan Hıdırellez’de ev, araba, çocuk isteyenler dilekte bulunurken şifa ve bereket umut edenler ise farklı ritüelleri yerine getiriyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? İşte 2021 Hıdırellez tarihi

27.04.2021Gündem
Çat kapı müfettiş 48 günde evlilik

Çat kapı müfettiş 48 günde evlilik

Aile Meclisi’nin bu haftaki konukları CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve eşi Tülin Gürer. Müfettiş amcanın Tülin Hanım’ın öğretmenlik yaptığı okula teftişe gitmesiyle, ardından eve ziyaretiyle başlayan yolculuklarında 30 yılı geride bırakmış Gürer çifti. Tülin Hanım, “Birbirimizi o kadar çok sevdik ki, 48 gün içinde de evlendik” diyor.

26.04.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez ne zaman? İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Halk inancına göre peygamber olan ve ölümsüzlüğe sahip Hızır ile İlyas, her yıl sadece bir kez buluşuyor. Hızır peygamberin karada darda kalan kişilere yardım ettiği, onlara kılavuzluk ettiği, aynı zamanda bolluk ve bereket getirdiğine, İlyas peygamberin de suların koruyucusu olduğuna inanılıyor. Peki, Hıdırellez ne zaman?

20.04.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman kutlanacak İşte Hıdırellez geleneği hakkında bilgiler

Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte Hıdırellez geleneği hakkında bilgiler

Bereket, bolluk ile şifayı simgeleyen Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması, her yıl renkli ritüellerle kutlanıyor. Ölümsüzlüğe kavuşmuş, bolluk, bereketi simgeleyen kişiler oldukları için onların ayaklarını bastığı her yerin yeşerdiği, temas ettikleri her şeyin bereketlendiği, şifa dağıttıkları kabul ediliyor. Peki, Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

7.04.2021Gündem
Otomobil 150 metrelik uçurumdan yuvarlandı: 1 ölü, 2 yaralı

Otomobil 150 metrelik uçurumdan yuvarlandı: 1 ölü, 2 yaralı

Antalya'nın Alanya ilçesinde, otomobilin yaklaşık 150 metrelik uçurumdan yuvarlandığı kazada 1 kişi yaşamını yitirdi, 2 kişi de ağır yaralandı.

4.04.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte Hıdırellezin 2021 tarihi

Hıdırellez ne zaman? İşte Hıdırellez'in 2021 tarihi

Türk dünyasında ve Balkanlar'da görülen eski gelenek olan Hıdırellez için geri sayım başladı. Anadolu, İran, Yunanistan ve Doğu Akdeniz ülkelerinin kültürünün bir simgesi olan Hıdırellez, her yıl olduğun gibi 2021'de de büyük bir coşkuyla kutlanacak. Peki, Hıdırellez ne zaman?

25.03.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman, kaç gün kaldı İşte Hıdırellez gelenekleri

Hıdırellez ne zaman, kaç gün kaldı? İşte Hıdırellez gelenekleri

2021 Hıdırellez tarihi için sayılı gün kaldı. Baharın gelişinin müjdecisi Hıdırellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuklarına inanılıyor. Farklı gelenekleri içerisinde barındıran Hıdırellez, her yıl çeşitli etkinliklerle geçirilir. Peki, Hıdırellez ne zaman, kaç gün kaldı? İşte Hıdırellez gelenekleri

17.03.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez ne zaman? 2021 Hıdırellez tarihi

Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması ve baharın müjdecisi "Hıdırellez" yüzyıllardır kutlanıyor. Bereket, bolluk ile şifayı simgeleyen Hızır ve İlyas peygamberlerin yılda bir kez gerçekleştiğine inanılan buluşması, her yıl renkli ritüellerle kutlanıyor. Peki, Hıdırellez bu yıl ne zaman? 2021 Hıdırellez tarihi

12.03.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte bu özel günün 2021 tarihi

Hıdırellez ne zaman? İşte bu özel günün 2021 tarihi

Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da kutlanan mevsimlik bayram ve şenlikler arasında yer alan Hıdırellez için bekleyiş devam ediyor. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da adlandırılan Hıdırellez günü, bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Peki, Hıdırellez ne zaman?

8.03.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte Hıdırellez hakkında detaylar

Hıdırellez ne zaman? İşte Hıdırellez hakkında detaylar

Geçmişten bugüne uzanan Hıdırellez geleneği, yurdun birçok yerinde farklı ve bir o kadar da ilginç gelenek ve inanışlarla kutlanıyor. İlkbahar'ın yaklaşması ile bu özel günün 2021 tarihi merak konusu oldu. Peki, Hıdırellez ne zaman?

25.02.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez ne zaman? İşte 2021 Hıdırellez tarihi

Hıdırellez, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar ile Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak biliniyor. Bu geleneksel günün 2021 tarihi merak konusu oldu. Peki, 2021 Hıdırellez ne zaman?

16.02.2021Gündem
Hıdırellez ne zaman kutlanacak İşte 2021 Hıdırellez kutlama tarihi

Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte 2021 Hıdırellez kutlama tarihi

Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 'Hıdırellez', baharın habercisi kabul ediliyor, farklı gelenek ve inanışlarla kutlanıyor. Vatandaşlar da Hıdırıellez'in 2021'de ne zaman kutlanacağını merak ediyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? 2021'de Hıdırellez hangi tarihte kutlanacak?

27.01.2021Gündem
Gaziantepin nohut dürümü ve menengiç kahvesi tescillendi

Gaziantep'in nohut dürümü ve menengiç kahvesi tescillendi

Gaziantep'in yöresel lezzetleri arasında yer alan nohut dürümü ve menengiç kahvesi coğrafi işaret aldı.

Malatyanın Hıdırellez yemeği de coğrafi işaretle tescillendi

Malatya'nın Hıdırellez yemeği de coğrafi işaretle tescillendi

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yöresel lezzetler arasında yer alan ‘Akçadağ kömbesi’ için Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru sonucu olumlu sonuçlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yer alan Akçadağ kömbesinin yakın zamanda tescilleneceği öğrenildi.

Buralar hep bostan

Buralar hep bostan

İstanbul’un içinde son kalan bostanlardan biri olan Kuzguncuk Bostanı, 90’lı yıllardan bu yana sivil toplum kuruluşlarının etkili mücadelesiyle yapılaşmadan kurtarıldı.

30.12.2020Gündem
Çiftlikte müziğe devam

Çiftlikte müziğe devam

Candan Erçetin karantina dönemini Lüleburgaz’daki çiftliğinde sevgilisi Hakan Karahan’la birlikte geçiriyor.

10.05.2020Magazin
Hayatımda övündüğüm yegane şey ailem

Hayatımda övündüğüm yegane şey ailem

Arzu Yanardağ, kızı Alara ve annesi Nejla Yanardağ’la birlikte Hıdırellez’i kutladı.

8.05.2020Keyif
Hıdırellez nedir Hıdırellezde giyilir Hıdırellez gününde neler yapılır

Hıdırellez nedir? Hıdırellez'de giyilir? Hıdırellez gününde neler yapılır?

Mevsimlik bayram olan Hıdırellez, dayanışmayı güçlendiren bir çok geleneği içerisinde barındırıyor. İnanca göre Hızır ile İlyas peygamberlerin 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece gerçekleşen buluşmasının bir gül ağacının dibinde gerçekleşmesi nedeniyle Hıdrellez kutlamalarında özellikle gül ağaçlarının önemli bir yeri var. Dayanışmayı güçlendiren bir gelenek olan Hıdırellez'de insanlar bir araya gelerek bu etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler sırasına kaynaşma, dayanışma oluyor. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez'de giyilir? Hıdırellez gününde neler yapılır?

6.05.2020Ekonomi
Hıdırellez duası nasıl edilir Hıdırellezde nasıl dilek tutulur

Hıdırellez duası nasıl edilir? Hıdırellez'de nasıl dilek tutulur?

Geleneklere göre 5 Mayıs akşamı başlayıp 6 Mayıs gününe kadar devam eden Hıdırellez, dua ve dilek dileme ritüelleri ile anlam buluyor. Hıdırellez duası ile gerçekleşmesini istedikleri dilekleri dile getirecek olan vatandaşlar, gül dalına para asma, nohut ya da fasulye ekerek kötülükleri evden uzak tutma gibi inançlarla bu günü yerine getirecek. Peki, Hıdırellez'de nasıl dilek tutulur? İşte, Hıdırellez duası ve dilek tutma aşaması hakkında merak edilen tüm detaylar

6.05.2020Gündem
Resimli farklı, uzun anlamlı Hıdırellez mesajları 2020 - En çok beğenilen Hıdırellez kutlama mesajları ve sözleri

Resimli farklı, uzun anlamlı Hıdırellez mesajları 2020 - En çok beğenilen Hıdırellez kutlama mesajları ve sözleri

Resimli Hıdırellez mesajları birçok kişinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Bahar bayramı olarak da bilinen Hıdırellez Türkiye’nin dört bir yanında her yıl kutlanıyor. Bu yıl Corona virüsü gölgesinde geçecek olan bahar bayramında sevdiklerinde uzak Hıdırellez geçirecek olanlar farklı, yeni uzun ve kısa Hıdırellez mesajlarına ilgi gösteriyor. Hıdırellez kutlama mesajları arasında en çok beğenilenler de sosyal medyada paylaşılıyor. Whatsapp, Twitter, Facebook'a özel Hıdırellez mesajlarını sizler sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. İşte, farklı ve anlamları En çok beğenilen Hıdırellez kutlama mesajları ve sözlerini sizler için hazırladık...

5.05.2020Gündem
Hıdırellez nedir 2020 Hıdırellez günü ne zaman, neler yapılır

Hıdırellez nedir? 2020 Hıdırellez günü ne zaman, neler yapılır?

Hıdırellez 2020 yılında da da araştırılan konular arasında yerini aldı. Hıdırellez ne zaman, hangi gün kutlanacak? Her yıl çeşitli etkinliklerle geleneksel bayram olarak kutlanan bu gün için 2020 yılında dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Peki Hıdırellez nedir? İşte Hızır ve İlyas kelimelerinin birleştirilmesi sonunda ortaya çıkan Hıdırellez ile ilgili merak edilenler…

5.05.2020Gündem
Kakava ateşi sembolik olarak yakıldı

Kakava ateşi sembolik olarak yakıldı

Roman kültüründe önemli yer tutan Kakava-Hıdırellez Şenliği'nde bu yıl Kakava ateşi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri alınarak yakıldı.

5.05.2020Keyif
Asırlardır kutlanan renkli buluşma: Hıdırellez

Asırlardır kutlanan renkli buluşma: Hıdırellez

"UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri"nde yer alan Hıdırellez, etkileyici hikayesi ve farklı gelenekleriyle ön plana çıkıyor.

5.05.2020Seyahat
Kakava ateşi, sembolik yakılacak

Kakava ateşi, sembolik yakılacak

EDİRNE Belediyesi'nce her yıl 5- 6 Mayıs'ta gerçekleştirilen, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında sembolik olarak yapılacak.

4.05.2020Gündem
Kakava ateşi için karar belli oldu

Kakava ateşi için karar belli oldu

Edirne Belediyesi'nce her yıl 5- 6 Mayıs'ta gerçekleştirilen, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, bu sene corona virüs tedbirleri kapsamında sembolik olarak yapılacak.

4.05.2020Gündem
Asırlardır kutlanan renkli buluşma: Hıdırellez

Asırlardır kutlanan renkli buluşma: "Hıdırellez"

Anadolu'da, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğuna inanılan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülen baharın habercisi "Hıdırellez", asırlardır nesilden nesile aktarılıyor.

4.05.2020Keyif
Hıdırellez ne zaman 2020de Hıdırellez hangi tarihte kutlanacak

Hıdırellez ne zaman? 2020'de Hıdırellez hangi tarihte kutlanacak?

Baharın habercisi kabul edilen, Hızır ve İlyas peygamberlerin her yıl buluştuklarına inanılan 'Hıdırellez', farklı gelenek ve inanışlarla kutlanıyor. Hıdırellez, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar ile Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde geleneksel bir bayram olarak biliniyor. Vatandaşlar da Hıdırıellez'in 2020'de ne zaman kutlanacağını merak ediyor. Peki, Hıdırellez ne zaman? 2020'de Hıdırellez hangi tarihte kutlanacak?

16.04.2020Gündem
Hıdırellezde beklenen ’Babafingo’nun adını yeni tatlıya verdiler

Hıdırellez'de beklenen ’Babafingo’nun adını yeni tatlıya verdiler

Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, kendi üretimi olan tatlıya Hıdrellez şenlikleriyle bütünleşen mitolojik karakter ‘Babafingo’’nun ismini vererek Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescilletti.

23.01.2020Nerede Ne Yenir
2020 yılında ilk cemre ne zaman düşecek Cemre düşme tarihleri

2020 yılında ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre düşme tarihleri

Havaların ne zaman ısınacağını merak eden pek çok kişi, ilk cemre ne zaman düşecek sorusuna cevap aramaya başladı. Cemre düşme tarihleri sonrasında sırasıyla hava, su ve toprak ısınacak. İlk cemre havaya düşecek ve havalar bir anda ısınmaya başlayacak. İkinci cemre ise suya düşecek, bu aşama havaları biraz daha yumuşatacak. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

20.01.2020Gündem
Sevgilisini öldüren emekli öğretmene iyi hal indirimi ile 25 yıl hapis

Sevgilisini öldüren emekli öğretmene iyi hal indirimi ile 25 yıl hapis

Kayseri'de 13 yıl önce ortadan kaybolan Saliha Toker'i (32) boğarak öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan emekli öğretmen Hasan Bulut (70), 'iyi hal' indirimi ile 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

17.01.2020Gündem
Tahtalı Göletinin havadan çekilen fotoğrafları ilgi görüyor

Tahtalı Göleti'nin havadan çekilen fotoğrafları ilgi görüyor

Kütahya'nın Emet ilçesi Tahtalı Yaylası, kış ayında doyumsuz manzarasıyla ilgi çekiyor.

17.01.2020Seyahat
İlk cemre ne zaman düşecek 2020 cemre düşme tarihleri

İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 cemre düşme tarihleri

İlk cemre ne zaman düşecek sorusu, sıcaklıkların ne zaman artacağını merak eden birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Önce havaya düşen cemre, sonra suya son olarak ise toprağa düşmektedir. Böylece hava sıcaklıkları tam anlamıyla artacak ve bahar mevsimine girilmiş olacak. Peki, ilk cemre ne zaman düşecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

4.01.2020Gündem
Tuana Balkan kimdir O Ses Türkiyede Ederlezi sürprizi

Tuana Balkan kimdir? O Ses Türkiye'de 'Ederlezi' sürprizi

TV8 ekranlarında yayınlanan O Ses Türkiye programında bu hafta 'Ederlezi' türküsüyle tüm dikkatleri üzerine çeken Tuana Balkan sahne alacak. Bu gelişmenin ardından Tuana Balkan hakkındaki merak edilenler internette sorgulanıyor. Peki, Tuana Balkan kimdir? Ederlezi ne demek?

21.12.2019Televizyon

Yazar Sonuçları

Bayramdan bayrama

Bir milleti, diğer milletlerden ayıran en önemli unsur ‘kültürü’dür ve kültürün de temel öğesi ‘gelenekleri’dir. Türk Toplumunun gastronomi geleneklerinin de yeni nesillere aktarılması, hayatınızda onlara yer vermenizle ilişkilidir.

16.05.2021

Bayram pilavı geleneği

Beni nazikçe karıştır, başımda durarak pişir ama uzun uzun demlendir. İşte o zaman tadı damağından silinmez.” Herhalde pilav dile gelse bu hassas püf noktalarını bizimle paylaşırdı. Bir de pilav, su konusunda çok titizdir. Ne çok lapa ne çok diri kalmak ister. Bazen 1’e 2, bazen 1’e 3 su kaldırır. Ehh bu da bir tecrübe ister.

14.05.2021

Kaçıncı bahar?

Ramazan bu yıl yine “Hızır-İlyas” veya bilinen adıyla Hıdrellez bayramının kutlanmasına tanık oluyor.

5.05.2021

Bugün ne yapsak?

Kahvaltıda mutlaka ‘bol yeşillik ve domates’ yemeyi unutmayın. Diyetisyenler bu konuyu çok önemsiyor. Siz de önemseyin...

5.05.2021

Osmanlı’ya damgasını vuran mimarlar

İmparatorluğun simge yapıları, ünlü mimarların eserleri birer anıt gibi ayakta duruyor. Osmanlı’nın en büyük mimarı Koca Sinan ve 19’uncu yüzyıla damga vuran Balyan ailesinin yeri ayrı. Bu hafta, ustaların ustası Mimar Sinan’ın Edirne’deki izlerini ve Balyanlar için şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı kitabı anlatacağım sizlere.

23.04.2021

600 bin liralık pul parası

TBMM Başkanlığı, milletvekillerinin iletişim giderlerini karşılama kararı aldığında, olay sabit telefonlarla ve seçmene gönderilen tebrik kartlarıyla sınırlıydı.

14.03.2021

Herkesin işini çok kıskandığı bir adam Karl de Smedt

Meslekleri 180 derecelik bir skalaya yerleştirsek, hayalinizdeki işle hayatınızı kazandığınız iş arasında kaç derece vardır? Ben bu aralığı kapatabilmiş kişilere çok özeniyorum. Sanıyorum birçok kişi de benimle aynı fikirde. En azından Konfüçyüs’ün “Sevdiğin işi yap, hayatın boyunca çalışmak zorunda kalma” minvalli sözünün sosyal medyadaki paylaşım sıklığından benim anladığım bu 😊

18.01.2020