EKSTRA
MENÜ

Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sağlıklı Yaşam hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 22.638 Sağlıklı Yaşam haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sağlıklı Yaşam Haberleri

Mustafa Sandal’dan Tarkan’a  büyük jest

Mustafa Sandal’dan Tarkan’a büyük jest

Tarkan’ın Trendyol’la işbirliği ses getirdi. Aldığım duyumlara Mega Star’ı Trendyol’a Mustafa Sandal önermiş.

27.10.2021Magazin
Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Bitkilerin kullanımı sağlıklı yaşam için artış gösteriyor. Arapsaçı otu bitkisi sağlıklı yaşam için tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Mucize diye belirtilen etkilere sahip olan arapsaçı otu, ağrı kesici özelliğiyle biliniyor. Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, yararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Türkiye’nin su ihracatının  yüzde 17,8’ini tek başına yapıyor

Türkiye’nin su ihracatının yüzde 17,8’ini tek başına yapıyor

Pınar Su ve İçecek, her yıl yiyecek ve içecek endüstrisini buluşturan Anuga Fuarı’nda geniş ürün yelpazesiyle yer aldı.

Didier Drogbaya büyük onur Dünya Sağlık Örgütünden görev verildi

Didier Drogba'ya büyük onur! Dünya Sağlık Örgütü'nden görev verildi

Bir dönem Galatasaray'da da forma giyen Fildişi Sahilli eski yıldız futbolcu Didier Drogba, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Spor ve Sağlık İyi Niyet Elçisi ilan edildi.

18.10.2021Futbol
Hem adım at, hem keşif yap: En güzel yürüyüş güzergâhları… | 8 ŞEHİR 15 ROTA

Hem adım at, hem keşif yap: En güzel yürüyüş güzergâhları… | 8 ŞEHİR 15 ROTA

Büyükşehirde yaşamanın ve yoğun çalışma hayatının getirdiği stresi unutmanın en güzel yolu yürüyüş yapmak. Zaten tüm doktorlar sağlıklı bir yaşam için yürüyüşün çok önemli olduğunu sıklıkla söylüyor. Biz de uzmanlarımıza şehir içinde yürüyüş yapılacak ve yürüyüş dışında güzel fotoğraflar da sunacak rotaları sorduk. 8 şehirden birbirinden güzel 15 adresi önerdiler.

16.10.2021Gündem
Yüzyıllardır sofralarımızın baş tacı

Yüzyıllardır sofralarımızın baş tacı

Tarihi, medeniyetlerin tarihi kadar eski olan ekmek, insanlığın en temel gıda maddesi. Sac üzerinde pişen yassı ekmekler, lavaşlar ve yufkalar bize özel ekmek türleri... Özbekistan süslü ve işlemeli ekmekleriyle meşhur, İtalya Puglia’da üretilen altamura ekmeği asırlardır aynı tarifle yapılıyor. 16 Ekim Dünya Ekmek Günü’nde ekmeğin dününden bugününe uzandık, hem çeşitlerine hem de son yıllarda tüketiminin artmasının nedenlerine baktık...

16.10.2021Lezzetli Hayat
Kaç yıl ömrünüz kaldı Ölüm Hesaplayıcının bir cevabı var...

Kaç yıl ömrünüz kaldı? 'Ölüm Hesaplayıcı'nın bir cevabı var...

Uzmanlar tarafından sağlık sigortacıları için tasarlanan yeni algoritma ne zaman öleceğinizi ve hayatınızı ne kadarını sağlıklı bir şekilde geçirebileceğinizi tahmin ediyor. 'Ölüm Hesaplayıcı' olarak bilinen uygulama sosyal medyada en çok tartışılan konular arasına girdi, uygulamaya inananlar da eleştirenler de mevcut.

13.10.2021Dünya
Milyonluk yatırımlar devreye giriyor

Milyonluk yatırımlar devreye giriyor

Kente kazandırdıkları yüz milyonlarca TL’yi aşan yatırımlarla Kayseri ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladıklarını ifade eden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Son dönemde gastronomi, ticaret, endüstri, eğitim ve tarihin merkezi Kayseri’de gıdadan, sağlığa, kültür sanattan spora kadar birçok önemli projeyi hayata geçirdik” diye konuştu.

13.10.2021Ekonomi
Ece Vahapoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında

Ece Vahapoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında?

Ece Vahapoğlu kariyeri ve biyografisi ile araştırdığı isimler arasında yer alıyor. Son günlerde ekran başındaki izleyicilerin yakından takip ettiği Ece Vahapoğlu, bir dönem köşe yazarlığı da yapmıştır. Peki, Ece Vahapoğlu kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

12.10.2021Hayat
Kanser hastalarına destek için iş birliği

Kanser hastalarına destek için iş birliği

Türk Kanser Derneği – Japon Tanita markası Türkiye distribütörü Tartı iş birliği ile hayata geçirilen “BEN GÜÇLÜ’YÜM” Projesi, kişilerin hem bilimsel verilerle vücut analizlerini yaparak sağlıklarını kontrol edebilecekleri hem de kanser hastalarına destek olabilecekleri çift yönlü fayda sağlıyor.

4.10.2021Sağlık
“Gelişim, Seninle” gençlerin 9 proje fikrine hibe sağladı

“Gelişim, Seninle” gençlerin 9 proje fikrine hibe sağladı

bp Türkiye’nin kapasite gelişim projesi “Gelişim, Seninle” aracılığıyla online eğitim verdiği üniversite öğrencilerinin geliştirdikleri proje fikirleri, jüri tarafından değerlendirildi. Projenin ilk etabında 9 proje toplam 90 bin TL’lik ödül kazandı. İkinci etap Aralık ayında gerçekleştirilecek.

20.09.2021Enerji
Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur? Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda adını ne yazık ki sıklıkla duyduğumuz lenfoma kanseri ya da yaygın kullanılan lenf kanseri birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tedavisi edilebiliyor. Boyun, koltuk altı ve kasıkta oluşan şişliklerin her geçen gün büyümesi gibi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu şişkinliklerin lenf bezleri tümörünün habercisi olabileceğini vurguluyor. Peki, Lenf kanseri nedir, neden olur? Lenf kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

13.09.2021İyi Yaşam
Çevresel hassasiyet beslenme tarzına dönüşebilir mi

Çevresel hassasiyet beslenme tarzına dönüşebilir mi?

Vegan beslenmenin çoğu kez bitkisel beslenmeyle aynı şey olduğu düşünülüyor. Oysa ikisi arasında çok önemli bir fark var: Veganlık çevresel hassasiyet ve hayvan refahından kaynaklı bir yaşam biçimiyken bitkisel beslenme sağlık odaklı bir beslenme biçimi...

11.09.2021Lezzetli Hayat
Fit vücuduyla dikkat çekiyordu... Gülşen’in kaslarının sırrı ortaya çıktı

Fit vücuduyla dikkat çekiyordu... Gülşen’in kaslarının sırrı ortaya çıktı!

Düzenli olarak spor yapan ve fit vücuduyla dikkat çeken bir çocuk annesi 45 yaşındaki ünlü popçu Gülşen, karın kasları için haftada iki gün karın masajı yaptırıyor. Masajın karın kaslarına etkisini konunun uzmanlarına sorduk.

5.09.2021Magazin
Avrupa’nın en yüksek çelik binası

Avrupa’nın en yüksek çelik binası

Bayraklı’ya Avrupa’nın en yüksek çelik binasını inşa ettiklerini söyleyen Biva A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Yılmaz, “Artık tüketiciler yaşamak istedikleri binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığını sorguluyor, üzerine gidiyor ve araştırmalar yapıyor” dedi.

31.08.2021Ekonomi
E Sporcu Nasıl Olunur Kaç Yaşında E-Sporcu Olunur 2021de Ne Kadar Kazanıyorlar

E Sporcu Nasıl Olunur? Kaç Yaşında E-Sporcu Olunur? 2021'de Ne Kadar Kazanıyorlar?

Son zamanlarda oyun dünyası çok prestij ve popülerlik kazanmış bir çağdadır. Dota2's The International ve CS: GO’s Major League Gaming gibi eSpor turnuvaları yalnızca oyun camiasının içinde değil, dışında da yaygın bir beğeni toplarken, eSports sporcuları artık dünya çapındaki sporcularla karşılaştırılabilir. Peki, nasıl eSporcu olunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Spor hocasının ‘ağır’ mesaisi

Spor hocasının ‘ağır’ mesaisi

Bu hafta İşin Peşinde köşesi için son dönemin gözde mesleklerinden olan spor hocalığını yakından gözlemledim. Spor hocaları mesleğini spor salonunda icra ediyorsa maaş almıyor. Üstelik çoğu salonda özel ders verdiği kişiler için işletmeye pay ödüyor. Özel ders ücretleri semtine göre 150 ile 350 lira arasında değişiyor. Özel ders vermek ise ciddi bir iletişim gücü istiyor. Hocalar sigortasını da kendi ödüyor. Mesaileri sabah 7’de başlayıp akşam 22.00’da bitiyor. Mesai sırasında ortalama 300 kişi ile iletişim kuruluyor. Eğer bir öğrenciye hareketi yanlış yaptırırsan sakatlık olabilir. O yüzden ciddi bir uzmanlık gerekiyor. Hocaların en büyük sıkıntısı ise spor salonunda gelişigüzel yere atılan ağırlıklar. Çünkü mesai sonunda bu ağırlıkları da hocalar topluyor.

23.08.2021Ekonomi
Pandemi döneminde akıllı saat pazarı büyüdü

Pandemi döneminde akıllı saat pazarı büyüdü

Yapılan araştırmalar son yıllarda giyilebilir teknolojik cihazların tüketiciler arasında popülerlik kazanarak ilgi odağı haline geldiğini tespit etti. Küresel giyilebilir cihaz endüstrisinin en önemli segmentini ise akıllı saatler oluşturuyor. Counterpoint Research'ün yakın zamanda yayınlanan Global Smartwatch Model Tracker araştırmasına göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde küresel akıllı saat sevkiyatı yıllık bazda %35 artış gösterdi.

11.08.2021Teknoloji
HPE dijital dönüşüme hız verdi

HPE dijital dönüşüme hız verdi

HPE Türkiye, uçtan buluta her şeyin bağlı olduğu, verilerle beslenen kurumlar için yeni fırsatların doğduğu ve yeni deneyimlerin ön plana çıktığı değişim çağında, “platform as a service” yaklaşımıyla teknolojiye ve kurumların dijital dönüşümüne destek oluyor.

29.07.2021Teknoloji
Basketbol takımlarının maçları Cosmos Sports Center’da NBA kamplarının ev sahibi olacak

Basketbol takımlarının maçları Cosmos Sports Center’da! "NBA kamplarının ev sahibi olacak"

Düzce'den Antalya'ya taşınarak TBL ve TKBL’de mücadelesine devam edecek Antalya Gençlik ve Spor Kulübü, bu sezon antrenman ve maçlarını Nirvana Cosmopolitan Hotel bünyesindeki Cosmos Sports Center’da yapacak. Diğer spor branşlarından organizasyonlara ev sahipliği yapacak NBA kampları da gerçekleşecek.

28.07.2021Basketbol
Müstakbel ABD Büyükelçisi Flake’in dini inancı: Nedir bu Mormonluk

Müstakbel ABD Büyükelçisi Flake’in dini inancı: Nedir bu Mormonluk?

ABD Başkanı Biden’ın Ankara’ya Büyükelçi adayı gösterdiği Jeff Flake ile mensubu olduğu Mormon tarikatı ilgi uyandırdı. Peki Mormon tarikatı nasıl bir yapı?

17.07.2021Dünya
Bersu Ekinci ile Adan Zye Bütünsel Beslenme Rehberi

Bersu Ekinci ile A'dan Z'ye Bütünsel Beslenme Rehberi

Bersu Ekinci ile A'dan Z'ye Bütünsel Beslenme Rehberi adlı kitabı aracılığıyla daha sağlıklı beslenip kilo vermeyi ve daha kaliteli bir hayat sürmeyi amaçlayan çok sayıda kişiyle paylaşıyor.

12.07.2021Keyif
Kentlerde karbon salımının azaltılması için bisiklet kullanımı yaygınlaşmalı

Kentlerde karbon salımının azaltılması için bisiklet kullanımı yaygınlaşmalı

Bisikletliler Derneği Başkanı Suyabatmaz, kalabalık şehirlerdeki çevre sorunlarının önlenmesi için bisiklet kullanımının yaygınlaşması gerektiğini belirterek, "Şehirlerdeki karbon salımının önüne ancak böyle geçilebilir." dedi.

11.07.2021Ekonomi
Günlük Burç Yorumları: 9 Temmuz Cuma Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları

Günlük Burç Yorumları: 9 Temmuz Cuma Oğlak, Kova, Balık ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 9 Temmuz'da aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 9 Temmuz'da günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 9 Temmuz Cuma günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. 9 Temmuz Cuma günü burç yorumlarınız...

9.07.2021Astro Gündem
Son dakika haberi: Kuzey Korede kıtlık krizi kontrolden çıktı: Köpek eti detayı kan dondurdu

Son dakika haberi: Kuzey Kore'de kıtlık krizi kontrolden çıktı: Köpek eti detayı kan dondurdu

Dünyanın en dışa kapalı ülkesi Kuzey Kore'de sular durulmuyor. Ülkesine toz kondurmayan lider Kim Jong-un'un bile itiraf etmek zorunda kaldığı kıtlık krizinin boyutu giderek büyürken ülkeden halkın karnını köpek etiyle doyurmaya çalıştığı haberleri gelmeye başladı. Rusya ise Kim'e bir kez daha yardım teklifi götürdü.

8.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Mustafa Sandal’dan Tarkan’a büyük jest

Tarkan’ın Trendyol’la işbirliği ses getirdi. Aldığım duyumlara Mega Star’ı Trendyol’a Mustafa Sandal önermiş.

27.10.2021

‘Sağlık için zeytinyağı’

Çanakkale’de, Türkiye’nin önemli zeytinyağı uzmanlarından sayılan A. Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Uluslararası Zeytin Konseyi, Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya ile tanıştık. Eşi de, merkezi İzmir’de olan Zeytinyağı Konseyi Başkanı Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, kaliteyi ön plana alıp, doğru zeytinyağının nasıl üretildiği konusunda çalışmalar yapıyor.

13.10.2021

Sonbahara hazır mısınız

Bugün size “önemli ve güzel” bir teklifim var

25.09.2021

Aşı hayata bilettir

Bilelim ki pandemi sürecinde yaptıracağımız her aşı sağlıklı bir hayat için kesilmiş en güçlü ve güvenli bilettir. Bu nedenle “Aşıların içinde ne var?” gibi bir soru süratle ve hemen gündemden düşmelidir.

23.09.2021

Yemeğe yoğurt ve salatayla başlayın

Diyelim ki o gün menüde börek, içliköfte veya pilav var. Masanızı salata, cacık ve fırında pişmiş sebzelerle donatın; karbonhidrat ürününü en son yiyin. Bu sayede kalorisi yüksek yemekten daha az yiyecek ve daha çabuk doyacaksınız.

11.09.2021

İzmir-Ukrayna arasında sağlık turizmi adımı

SOSYAL medyadaki, “Ukrayna ile İzmir arasında sağlık köprüsü” haberi ilgimi çekti. Çünkü köprünün İzmir ayağında, Türkiye’de ilk kez, “Titreşim Tıbbı” kitabını yazan, ardından “Açlık Diyeti” yayımlanan Dr. Murat Balanlı vardı ve kendisinden söz etmiştim bir süre önce. İzmir’de, “Bütüncül İyileşme ve Sağlıklı Yaşam” temalarıyla çalışan, “Kendinize iyilik yapın: Acıkın, aç kalın, sağlıklı kalın” öğüdü veren Dr. Balanlı’nın görüşlerinden özetler anımsayalım önce:

28.08.2021

Bugün ne yapsak?

Açık hava konserleri sardı ülkenin dört bir yanını. Bugün ya da hafta sonu için planınızı yapın.

19.08.2021

Düzenli adet görmek yumurta rezervinin iyi olduğunu göstermez

Kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi ciddi oranda azalmaya başlar. Genetik ve çevresel bazı faktörlere bağlı olarak bu değerlerin daha genç yaşlarda da azalarak erken menopoz sürecini başlattığı bilinmektedir. Yumurta rezervinin azlığı, üreme problemiyle doktora başvuran kadınların %10 ile 30’unda görülmektedir. Kimi vakalarda kadın yaşı genç olsa da yaşıtlarına göre az sayıda yumurtaya rastlanır. Her ay düzenli adet görmek yumurtalık rezervinin iyi olduğu anlamına gelmez.

17.08.2021

Fonksiyonel tıpla sağlıklı yaşam

SAĞLIĞINIZIN ne durumda olduğunu öğrenip gelişebilecek problemleri önceden tahmin edebilmek için her yıl düzenli taramalardan geçmeniz şart. Sağlık riski analizlerinde de yavaş yavaş ‘fonksiyonel tıp’ ağırlıklı sağlık taramalarına yönelmemiz lazım. Bu taramalarda sadece hastalıkları araştırmak yerine, hücre, doku ve organların fonksiyonları da detaylı olarak inceleniyor. Daha doğrusu didik didik ediliyor. Fonksiyonel tıp sayesinde yeni, detaycı ve doğru sağlık taramaları devreye giriyor. “Beslenmenizi değiştirin yaşamınız değişsin” diyen İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Fonksiyonel Tıp Uzmanı Opr. Dr. Zafer Beken, bakın neler söylüyor:

16.08.2021

Kırışıklığa savaş açan 10 besin

Beslenme ve cilt kırışıklığı arasında büyük bir bağlantı olduğu bilinmektedir. Öncelikle basit şekerden uzak durulmalıdır. Çünkü şeker molekülleri, kolajen lifleriyle birleşerek onları sertleştiriyor. Bu durum esnekliklerinin kaybolmasına ve kırışıklıklara neden oluyor. Kırışıklıkların engellenmesi için yapmanız gereken taze meyve ve sebzenin besleyiciliğinden faydalanmaktır. Ayrıca günde 2-3 litre su içmeyi de ihmal etmemek gerekiyor. Kırışıklığa savaş açan besinlerin bazılarına göz atalım.

11.08.2021

Bilime ve eğitime inanmalı 

İnsanlığı huzur, mutluluk ve refaha bilimin aydınlık kavuşturur.

5.08.2021

Kaliteli bir yaşam için 10 basit öneri

İş, çocuklar, sorumluluklar derken sağlıklı alışkanlıklara vakit ayırmak çok da kolay olmuyor. Ama daha kaliteli bir yaşam için sağlığımıza özen göstermek mecburiyetimiz… Bu 10 basit öneriyle daha sağlıklı bir hayatın kapılarını açabilirsiniz. Emin olun, vücudunuz size minnettar kalacak…

1.08.2021

Sağlıklı yaşam-sağlıklı deri

SAĞLIKLI, uzun bir hayat istiyoruz. Bunun tek yolu var, kendimize iyi bakmak.

19.07.2021

Soya ürünlerini tüketmek bize ne fayda sağlar?

Son yıllarda Akdeniz Mutfağını, Uzak Doğu'nun uzun ve sağlıklı yaşam sırlarını, muhtelif tohumların, otların, ağaçların, baharatların yararlarını yeniden keşfetmeye başladık. Keşfettiğimiz en değerli ürünlerden biri de soya fasulyesi oldu. Asya ülkelerinde pirinç kadar değerli olan soya, 5000 yıl kadar önce Doğu Asya ovalarında fark edilmiş. Ondan sonra da neredeyse kutsal bir tohum haline gelmiş. Bu ülkelerde yaşlılık hastalıklarına ve kansere daha az rastlandığı bir gerçek. Bunun nedenlerinden birinin, soya tüketimi olduğu düşünülüyor. Bu durum ortaya çıktığından beri, batıda soya ürünleri dikkatle inceleniyor, antiaging kapsamında değerlendiriliyor, standartları belirleniyor. Bu amaçla kurulmuş, ASA (American Soy Association) ve daha birçok araştırma merkezleri var.

17.07.2021

Hesap döner sap döner

Geçen hafta Bodrum’daydım. Gündüzleri evde dinlendim, akşamları sosyalleştim.

15.07.2021

O kutsal aksesuvarın sergisi

Geçen yılın son günlerinde açılmasına rağmen halen büyük ilgi gören bir sergi var Londra’da.

11.07.2021

Kendinize iyilik yapın: Acıkın, aç kalın, sağlıklı kalın

BUGÜN biraz “sağlık” diyelim, sıradışı bir doktorun dediklerine göz atalım. Türkiye’de ilk kez, “Titreşim Tıbbı” kitabını yazan, ardından “Açlık Diyeti” yayımlanan Dr. Murat Balanlı, iç hastalıkları uzmanı olmasına karşın, hastalarını ilaçsız tedavi ediyor. Hastalıkları iyileştirmek için hekimin kendisinin ilaç gibi olması gerektiğine inanıyor.

10.07.2021