GeriÇocuk Sağlığı Kusan çocuğa verilebilecek en sağlıklı gıda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kusan çocuğa verilebilecek en sağlıklı gıda

Kusan çocuğa verilebilecek en sağlıklı gıda

Çocuklarda kusmanın kendi başına bir hastalık olmadığını ve bu problemin nedeninin mutlaka araştırılması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, bulantı ve kusma tedavisi hakkında bilgi verdi. Tahmaz, kusma sonrası çocuğa verilebilecek en faydalı sıvının su olduğunun da önemle altını çizdi.

Midedekilerin ağızdan güçlü bir şekilde püskürtülerek çıkarılması olarak tanımlanan kusmanın nedenleri saymakla bitmezken çocuklarda en sık görülme nedenleri arasında viral mide ve barsak enfeksiyonları geliyor. Çocuklarda mide barsak dışı her türlü enfeksiyonda kusma nedeni olabileceğini belirten Fatma Ela Tahmaz, özellikle farenjit ve boğaz ağrısı, beta streptokok boğaz enfeksiyonlarını en sık görülen barsak dışı kusma nedenleri olarak sıraladı.

Araba ve deniz tutması gibi iç kulak dengesi ile ilgili kusmaların da çocukları etkilediğine değinen Dr. Tahmaz, bir yaşına kadarki bebeklerde gastro-özofagial reflü denilen durumun sık rastlandığını belirterek, “Beslenme sonrası gelişen bu sorun yemek borusunun mide ile olan bileşkesinde bir yetersizlik sonucu ortaya çıkar. Bu durumda mideye inen süt ve gıda tekrar yemek borusuna dönerek beslenme sonraları kusmaya neden olur” dedi.

KUSMAYA NEDEN OLAN HASTALIK TEDAVİ EDİLMELİ

Yüksek ateş ile birlikte görülen kusmanın gıda zehirlenmesinin belirtisi olabileceğini söyleyen Tahmaz, bunun dışında menenjit ve ensefalit (beyin iltihabı) gibi santral sinir sistemini tutan enfeksiyonların da kusmayla başlayabileceğini söyledi. Kusmanın bir hastalık olmayıp çok kere bir hastalığın habercisi olduğunu anlatan Tahmaz, “Fizyolojik kusmalar dışında, kusmanın nedeni araştırılmalı ve bunu doğuran hastalık tedavi edilmelidir” diye konuştu.

KUSMA SONRASI ÇOCUĞA VERİLECEK EN SAĞLIKLI GIDA

Kusmanın nedenine bakılmaksızın tedavinin bol sıvı tüketimi ve hafif gıdalarla başlaması gerektiğini söyleyen Dr. Tahmaz, kusma sonrasında çocuğa verilebilecek en faydalı sıvının su olduğunu belirtti. Tahmaz, “Çocuğunuz yiyip içtiği her şeyi kusuyorsa ve ishal ise su kaybına uğramış olabilir. Bu durumda hemen hekiminize başvurmanız gerekir” diye konuştu.

BULANTIYA NEDEN OLAN GIDALARDA ISRARCI OLMAYIN

Bulantı ve kusma 24 saat içinde geçmiyorsa, çocuğa bir şeyler yemesi konusunda ısrar edilmemesi gerektiğine değinen Tahmaz, “Çocuğunuzun bulantısı geçmiş olsa bile, kendisine vereceğiniz ilk yiyecek yağsız ve kızarmış bir dilim tost ekmeği veya tuzlu bir kraker olmalıdır. Daha sonra hiçbir şey yemeden bir saat beklenilmelidir. Çocuğunuz bir saat içinde kusmuyorsa, ikinci dilimi de verebilirsiniz. Çocuğunuza vereceğiniz herhangi bir gıda maddesi, bulantıya neden oluyorsa, bu yiyeceğin tüketilmesi konusunda ısrar etmeyin” şeklinde konuştu.

False