EKSTRA
MENÜ

Hastalık

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 45.043 haberi bulunmuştur.

Hastalık Haberleri

Bilim dünyasından koronavirüs Delta Plus varyantı hakkında kritik açıklamalar

Bilim dünyasından koronavirüs Delta Plus varyantı hakkında kritik açıklamalar

Hindistan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta Plus varyantını "endişe varyantı" olarak sınıflandırırken, bilim insanları yeni varyantın önemli bir tehdit oluşturup oluşturmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

23.06.2021Dünya
Son dakika haberleri... Aşılamada yeni safha... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu: 18 yaş üstüne aşılama cuma günü başlıyor

Son dakika haberleri... Aşılamada yeni safha... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyurdu: 18 yaş üstüne aşılama cuma günü başlıyor

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede ile ilgili önemli mesajlar verdi. Aşılamada yeni safhaya geçildiğini belirten Bakan Koca, cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan herkesin aşı randevusu alabileceğini, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı, ek rahatsızlığı olanların da 1 hafta 10 gün içinde aşılanabileceğini açıkladı. Bakan Koca, Hindistan kökenli Delta mutasyonunun Türkiye'de 134 kişide tespit edildiğini söyledi ve mutasyonun ağırlıklı olarak İstanbul'da görüldüğünü ifade etti. Ayrıca Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarında son durumu açıklayıp Türkiye'ye gelen toplam aşı miktarını duyurdu. Toplumsal bağışıklığa vurgu yapan Bakan Koca, Kurban Bayramı'na kadar nüfusun en az yüzde 70'inin en az bir doz aşılanması hedefini dile getirdi.

23.06.2021Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulundu

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede ile ilgili önemli mesajlar verdi. Aşılamada yeni safhaya geçildiğini belirten Bakan Koca, Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan herkesin aşı randevusu alabileceğini açıkladı. Bakan Koca, Hindistan kökenli Delta mutasyonunun Türkiye'de 134 kişide tespit edildiğini söyledi ve mutasyonun ağırlıklı olarak İstanbul'da görüldüğünü ifade etti. Ayrıca Bakan Koca, yerli aşıda son durumu açıklayıp Türkiye'ye gelen toplam aşı miktarını duyurdu. Toplumsal bağışıklığa vurgu yapan Bakan Koca, Kurban Bayramı'na kadar nüfusun %70'nin aşılanacağını söyledi.

23.06.2021Haber
Tartışma yaratan karar: İşveren çalışanını aşı olmaya zorlayabilir mi

Tartışma yaratan karar: İşveren çalışanını aşı olmaya zorlayabilir mi?

Aşılanan sayısının her geçen gün arttığı son günlerde vaka sayıları da umut vermeye devam ediyor. Normalleşme adımlarıyla birlikte ise yeni bir tartışma alevlendi. İşveren çalışanlarını aşı olmaya zorlayabilir mi? Dünyada neler oluyor, Türkiye'deki mevzuat nasıl? Uzmanlar değerlendirdi...

23.06.2021Gündem
Aşı olmak zorunlu mu olacak Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Aşı olmak zorunlu mu olacak? Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama!

Covid-19 aşılama süreci devam ederken bir yandan da aşı olma konusunda çekimser kalan vatandaşlar, aşı olmak zorunlu mu merak ediyorlar. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak ülkemizde uygulanan Sinovac ve Biontech aşıları için isteyenler SMS, telefon ve uygulama ile kolayca randevu alabiliyorlar. Peki, aşı olmak zorunlu mu? İşte, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması.

23.06.2021Gündem
Kıl dönmesi ve hemoroid tedavisi

Kıl dönmesi ve hemoroid tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi ve hemoroid gelişen tıbbı teknoloji ile artık daha etkin tedavi edilebilir bir hastalık.

Beyaz prensesler moda dünyasının ilgi odağı oldu

'Beyaz prensesler' moda dünyasının ilgi odağı oldu

Güneşe çıkamıyorlar, yazın hep gölgede duruyorlar, göreni ise adeta büyülüyorlar... Kazakistanlı albino kız kardeşler Asel Kalaganova ile Kamila Kalaganova, "meleksi" görünümleriyle hem ülkelerinde hem de dünyada modacıların ilgi odağı haline geldiler.

23.06.2021Dünya
Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Bu çok önemli bir gelişme diyerek duyurdu

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 'Bu çok önemli bir gelişme' diyerek duyurdu

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılamada iyi bir noktaya doğru gidildiğine işaret ederek, "50 milyon vatandaşımızın bilfiil aşılı olduğunu gördüğümüz gün, kendimizi rahat hissettiğimiz gündür." dedi. "Ay sonuna kadar 18 yaş üzeri her birey için, her yerde, istediği aşıya erişim imkanı olacak. Bu çok önemli bir gelişme" diyen İlhan, "İki doz aşısını olan vatandaşlar, çevrelerinde aşısız kimse yoksa, açık alandalarsa aralarında en az 2 metre fiziksel mesafe bırakmak kaydıyla maskesiz bir şekilde oturup sohbet edebilirler" ifadelerini kullandı.

23.06.2021Gündem
Son dakika.. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 81 ile Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele genelgesi

Son dakika.. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 81 ile 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele' genelgesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 İl Müdürlüğü'ne “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu genelge gönderdi. Genelge kapsamında nüfusu 100.000’in üzerinde olan belediyelere konukevi açma konusunda bilgilendirme ve rehberlik sağlanacak, afet ve acil durumlarda kamu kurumlarının tesisleri konukevi olarak kullanılabilecek. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin daha yoğun katılımını sağlamak üzere farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Bakan Yanık, ''3 bin 500 ASDEP personelimizi bu alanda aktif kullanarak mücadeleyi sahada bir üst aşamaya taşıyoruz'' dedi.

23.06.2021Gündem
ABDnin en yetkili ismi açıkladı: Salgın mücadelesinde en büyük tehditle karşı karşıyayız

ABD'nin en yetkili ismi açıkladı: Salgın mücadelesinde en büyük tehditle karşı karşıyayız!

Dünya çapında aşılama kampanyaları tüm hızıyla devam ederken birçok ülkede görülmeye başlayan Kovid-19 varyantları endişe yaratmaya devam ediyor. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, DSÖ tarafından da baskın hale geldiği konusunda uyarılar yapılan Delta varyantı konusunda korkutan bir açıklama yaptı ve bu varyantın en büyük tehdit haline geldiğini söyledi.

23.06.2021Dünya
ABDde Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 602 bin 111e yükseldi

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 602 bin 111'e yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 286 artarak 602 bin 111'e çıktı.

22.06.2021Dünya
Biontech aşısını kimler olabilir, kimler olmamalı Biontech aşısının uygulanmaması gereken durumlar

Biontech aşısını kimler olabilir, kimler olmamalı? Biontech aşısının uygulanmaması gereken durumlar

Koronavirüs aşılanma sürecinin hız kazanmasıyla birlikte ülkemizde uygulanan covid-19 aşılarından biri olan Biontech yan etkileri, kimlerin Biontech aşısı olabileceği ve olmaması gerektiği de araştırılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’na sıkça yöneltilen sorulardan biri olan “Biontech aşısı uygulanmaması gereken durumlar hangileridir?” konusuna, işte Bakanlığın covid-19 aşısı bilgilendirme platformunda verdiği yanıtlar…

22.06.2021Gündem
Hayat Eve Sığar indir - Android ve IOS için ücretsiz son sürüm HES Kodu alma ve Covid haritası uygulaması

Hayat Eve Sığar indir - Android ve IOS için ücretsiz son sürüm HES Kodu alma ve Covid haritası uygulaması

Hayat Eve Sığar, kısa adıyla HES olarak bilinen sistem, T.C Sağlık Bakanlığı tarafınca düzenlenmiş olan, covid 19 hastalığı için yönlendirme, bilgi verme, korona virüs hakkında bilgilendirmeler yapmak, riskin en aza indirmesi için gereken ve sağlanması, yapılması gereken şeyleri sıralamak gibi bilgileri içeren bir uygulama olarak bilinir. Mobil uygulaması olarak bilinen bu uygulama, günümüzün en büyük problemi olan yeni tip korona virüsün yayılmasını önlemek için kurulan bir sistemdir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.06.2021Teknoloji
Son dakika... Moskovadaki artış sürüyor: Pandemi rekorunu kırdı

Son dakika... Moskova'daki artış sürüyor: Pandemi rekorunu kırdı!

Koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen ülkelerden birisi olan Rusya, yeni rakamları açıkladı. Yeni bir varyantın da görüldüğü başkent Moskova'daki kötüye gidiş ise sürüyor. Öte yandan Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, aşı olanlarda da koronavirüs görüldüğünü duyurdu.

21.06.2021Dünya
ALS hastalığı nedir, neden olur ALS belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

ALS hastalığı nedir, neden olur? ALS belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı bölgelerinde motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalık olan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Hastalığın ilk evrelerinde anahtar çevirmede zorlanma, tarak, mouse ve kalem kullanma gibi ince beceri gerektiren hareketlerde güçlük olduğunu belirten uzmanlar, kimi hastalarda ise yutma güçlüğü ve konuşma bozukluğu görüldüğüne dikkat çekiyor. Peki ALS hastalığı nedir? ALS belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

21.06.2021Sağlık
Kara mantar hastalığı belirtileri nedir, nasıl bulaşıyor Hindistandan sonra Arjantinde de görüldü..

Kara mantar hastalığı belirtileri nedir, nasıl bulaşıyor? Hindistan'dan sonra Arjantin'de de görüldü..

Kara mantar hastalığı Hindistan'da yayılmaya devam ederken, bu hastalığa sahip belirtileri gösteren bir kişinin daha Arjantin'de görüldüğü saptandı.. Hindistan'da kara mantar vakalarının 28 bini aştığı belirtilirken Koronavirüs'ün ardından en yaygın virüs tipi olduğu tespit edildi. Peki Kara mantar hastalığı nedir, hastalık insandan insana bulaşıyor mu? İşte detaylar..

21.06.2021Gündem
Son dakika haberler: Prof. Dr. Mehmet Ceyhandan 3üncü doz aşı açıklaması

Son dakika haberler: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan '3'üncü doz aşı' açıklaması

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, üçüncü doz aşı açıklaması yaptı. Ceyhan, 2 doz Sinovac aşısı olan ve hala virüs ile temas halinde bulunan sağlık çalışanları dışında halka 3'üncü doz aşı uygulanması konusunda yeterli veri bulunmadığını söyledi. Ceyhan, sağlık çalışanlarına 3'üncü doz için ise Biontech aşısını önerdi. Ceyhan, ''Şu andaki 3'üncü doz aşı önerimiz 2 doz Sinovac aşısı olmuş ve üzerinden belli bir süre geçmiş sağlık personeline Biontech'' dedi.

21.06.2021Gündem
Deniz Akkayadan çarpıcı açıklamalar: Ölümsüz olmak için kendime bu kadar iyi bakıyorum

Deniz Akkaya'dan çarpıcı açıklamalar: Ölümsüz olmak için kendime bu kadar iyi bakıyorum

Manken, oyuncu ve sunucu Deniz Akkaya, herkeste farklı duygular uyandıran bir kadın. Kimine göre gelmiş geçmiş en güzel kadınlardan, kimine göre bir estetik abidesi. “Mükemmel anne” diyen de var, “kötü ebeveyn” diyen de... Kariyeri boyunca hep tartışmaların, polemiklerin konusu, hatta odağında oldu. Acaba evinde nasıl biri? Nasıl âşık oluyor? Pişmanlıkları var mı? İnsan egzoz kokusunu neden sever? Cevapları ikilemli sorularda...

21.06.2021Magazin
Araştırmacılar yanıtlıyor: Neden elimizde etkili bir Covid-19 ilacı yok

Araştırmacılar yanıtlıyor: Neden elimizde etkili bir Covid-19 ilacı yok?

Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisiyle ilgili akıllarda çok önemli bir soru var: Neden hâlâ kesin bir çaresi bulunamadı bu belanın? Biz de sizin için bu soruya yanıt aradık. Ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz...

21.06.2021Gündem
Son dakika... Bakan Kocadan aşı randevusu için önemli uyarı: Randevu alarak yaptırın

Son dakika... Bakan Koca'dan aşı randevusu için önemli uyarı: Randevu alarak yaptırın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, randevu alarak koronavirüs aşısı yaptırılması yönünde uyarıda bulundu. Bakan Koca, ''Günde 1,5 Milyon dozu aşıyoruz. Aşınızı randevu alarak yaptırın'' dedi. 81 ilden gençlerle bir araya gelip onların sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşı çağrısı yapmış ve ''Şu anda aşılamada 40 milyon rakamına yaklaşıldı. Bu iyi bir yükseliş. 30 yaş sınırı ile alakalı olduğu için bundan sonra bu daha da artacak. Biz bir taraftan çalışıyoruz, siz de bir taraftan çalışacaksınız ve hep birlikte bu oranı artırmamız lazım'' demişti.

20.06.2021Gündem
Son dakika... Moskova Belediye Başkanından şoke eden açıklama: Koronavirüs aşı olanlarda da görülüyor

Son dakika... Moskova Belediye Başkanı'ndan şoke eden açıklama: Koronavirüs aşı olanlarda da görülüyor

Rusya salgında zor günler geçiriyor. Ülkede koronavirüs vaka sayısı pandeminin başından bu yana en yüksek orana çıkmış durumda. Ülkede bu artıştan en ciddi şekilde etkilenen şehir ise başkent Moskova oldu. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin en son yaptığı açıklamada, hastalığı geçirenlerde ve aşı olanlarda da koronavirüs görüldüğünü duyurdu. Ülke basınına konuşan Sobyanin, 'Tekrarlanan koronavirüs vakaları görüyoruz' ifadelerini kullandı.

20.06.2021Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle buluştu, sorularını yanıtladı: Çok sürpriz bir cevap vereceğim

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle buluştu, sorularını yanıtladı: 'Çok sürpriz bir cevap vereceğim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilden gençlerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ''Babanız Ahmet Erdoğan’dan sonra size babalık yapan ikinci bir isim oldu mu?'' sorusuna ''Sana çok sürpriz bir cevap vereceğim. Benim abim yoktu. İki tane anne ayrı, baba bir abim vardı ama beraber yaşamadık. Böyle bir durum vardı. Benim anam da babam da Allah rahmet etsin annem oldu. Annem rahmetli olduğu zaman gerçekten dünyam adeta yıkılmıştı'' yanıtını verdi. Vatandaşlara aşı olma çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Aşı tedarikinin bir hayli güç olduğu bir dönemde vakitlice yaptığımız bağlantılar sayesinde hızlı bir aşılama takvimi yürütüyoruz. Şu anda gayet iyi durumdayız'' dedi.

20.06.2021Gündem
Yaz Kuran kursu kayıtları yarın başlıyor

Yaz Kur'an kursu kayıtları yarın başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl düzenlenecek yaz Kur'an kurslarına başvurular yarın başlıyor. Başvurular, cami, kurs veya "www.diyanet.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılabilecek. Yüz yüze kurslardaki öğrencilerin her gün ateşi ölçülecek, hastalık belirtisi olanlar en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.

20.06.2021Gündem
Tırnak sağlığı

Tırnak sağlığı

Sağlıklı bir tırnak genelinde pembe, dibine doğru ise beyazımsı pembe renkte olmalıdır. Eğer tırnaklarınız solgun veya diğer renklerdeyse kalınlaşmış ve yapısı bozulmuşsa sağlığınızla ilgili sinyal veriyorlar demektir.

20.06.2021Sağlık
Kırmızı et yemeyenler COVID-19’u daha hafif mi atlatıyor

Kırmızı et yemeyenler COVID-19’u daha hafif mi atlatıyor?

Altı ülkede yapılan bir araştırmaya göre bitkisel beslenenlerin COVID-19’u ağır geçirme riski yüzde 73, pesketaryenlerinse yüzde 59 daha düşük. Dr. Suat Erus: “Bu bir sürpriz değil, bizi iyileştiren ilaçlar da bitkilerden yapılıyor sonuçta.”

20.06.2021Hürriyet Pazar
Benim 5 bin çocuğum var

Benim 5 bin çocuğum var

Sadullah Erol, oğlu Efe’nin henüz 1.5 yaşındayken tedavisi olmayan nadir kas hastalıklarından DMD’li olduğunu öğrendi. ‘En fazla 15’ine kadar yaşar’ dediler, yıkıldı... Ama yılmadı, hayatını Efe ve onun gibi olan çocuklara adadı. Eli öpülesi bu baba, “Sadece Efe’nin babasıydım şimdi 5 bin çocuğum var” diyor...

20.06.2021Gündem
ABDde Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı 601 bin 574e yükseldi

ABD'de Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı 601 bin 574'e yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 639 artarak 601 bin 574'e çıktı.

19.06.2021Dünya
Diyabetik retinopati nedir, nasıl oluşur Diyabetik retinopatiyi önlemek için bunlara dikkat

Diyabetik retinopati nedir, nasıl oluşur? Diyabetik retinopatiyi önlemek için bunlara dikkat

İnsülin salınımı veya insülin etkisinin yetersizliğine bağlı olarak kan şekerinin artmasıyla (hiperglisemi) kendini gösteren bir hastalık olan diyabet, görme kaybına neden olabiliyor. Peki diyabetik retinopati nedir, nasıl oluşur? Diyabetik retinopatiyi önlemek için bunlara dikkat

19.06.2021Sağlık
İki ayrı işte çalışanlara vergi beyanı zorunlu

İki ayrı işte çalışanlara vergi beyanı zorunlu

Geçen haftaki yazımızda Almanya’da vergi mükellefleri için vergi denkleştirme beyanı için bildirim süresinin üç ay uzatılarak, 31.10.2021 tarihine ertelendiğini yazmıştık. Bu haftaki yazımızda, konuyu biraz daha detaylandırıp, kimlerin vergi beyannamesi vermekle yükümlü olduğuna değineceğiz.

19.06.2021Avrupa
ABDde Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 600 bin 935e yükseldi

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 600 bin 935'e yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 278 artarak 600 bin 935'e çıktı.

18.06.2021Dünya
Sergio Busquets, İspanya kampına geri dönüyor Kovid-19 testleri negatif...

Sergio Busquets, İspanya kampına geri dönüyor! Kovid-19 testleri negatif...

İspanya Milli Futbol Takımı'nda 6 Haziran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktığı için takımdan uzaklaştırılıp evinde karantinaya alınan Sergio Busquets'in testlerinin negatif çıkması sonrasında yeniden milli takımın kampına dahil olacağı bildirildi.

18.06.2021EURO2020
Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Uzmanlardan sınavda başarı getirecek ipuçları

Zihnimiz, etrafımızdaki dünyayı sürekli olarak yorumlama ihtiyacı duyar, olaylara anlam vermeye çalışır. Bazen dünyayı doğru bir şekilde görürüz – gerçekte olduğu gibi-fakat stres anlarında zihnimizin ürünleri olan sahip olduğumuz düşünceler, başımıza gelenleri gerçekçi bir resim ile çizemez. Örneğin, öncesinde yaptığınız bir hatayı hatırlamak, kendi kendinize “Hiçbir şeyi doğru yapamıyorum ve yapamayacağım!” demenize yani aşırı genelleme yapabilmenize sebep olur.

18.06.2021Eğitim
Peynir yerine ne yiyoruz | 6 SORU 6 YANIT

Peynir yerine ne yiyoruz? | 6 SORU 6 YANIT

Tereyağına patates püresi, süte çamaşır suyu, zeytin yağına makine yağı derken şimdi de peynir diye öyle şeyler satılıyor ki… Peki halk sağlığını hiçe sayan firmalar bize peynir diye ne yediriyorlar? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı...

18.06.2021Gündem
Koronavirüs geçiren kadınlar en az 4 ay, erkekler de 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çekiyor

Koronavirüs geçiren kadınlar en az 4 ay, erkekler de 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çekiyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde görevli hekimler, koronavirüs geçiren kişilerin hastalık sonrası şikayetleriyle ilgili çarpıcı bir araştırma yaptı. 6 ay süren araştırmada kadınların Kovid-19 sonrası 4 ay, erkeklerin ise en az 5 ay halsizlik ve nefes darlığı şikayetlerinin devam ettiği ortaya çıktı.

18.06.2021Haber
Araştırma 6 ay sürdü Koronavirüs geçiren kadınlar en az 4 ay, erkekler de 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çekiyor

Araştırma 6 ay sürdü! Koronavirüs geçiren kadınlar en az 4 ay, erkekler de 5 ay halsizlik ve nefes darlığı çekiyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde görevli hekimler, koronavirüs geçiren kişilerin hastalık sonrası şikayetleriyle ilgili çarpıcı bir araştırma yaptı. 6 ay süren araştırmada kadınların Kovid-19 sonrası 4 ay, erkeklerin ise en az 5 ay halsizlik ve nefes darlığı şikayetlerinin devam ettiği ortaya çıktı.

18.06.2021Gündem
ABDde Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 600 bin 657ye yükseldi

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 600 bin 657'ye yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 365 artarak 600 bin 657'ye çıktı.

17.06.2021Dünya
Son Dakika: Christian Eriksene ICD takılacak ICD nedir Kariyerini nasıl etkileyecek Prof. Dr. Ahmet Karabulut Spor Arenaya anlattı...

Son Dakika: Christian Eriksen'e ICD takılacak! ICD nedir? Kariyerini nasıl etkileyecek? Prof. Dr. Ahmet Karabulut Spor Arena'ya anlattı...

Danimarka Futbol Federasyonu, Finlandiya maçında ölümden dönen Christian Eriksen'e ICD (Implante Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör) takılacağını açıkladı. Peki Christian Eriksen'e ICD takılması ne anlama geliyor? Acıbadem Sağlık Grubu'dan Prof. Dr. Ahmet Karabulut, Christian Eriksen'e takılmasına karar verilen ICD isimli cihaza ilişkin tüm detayları ve Danimarkalı futbolcunun kariyerine muhtemel etkilerini Spor Arena'ya anlattı.

17.06.2021Futbol
1 SORU 5 UZMAN | Açık havada maske hâlâ gerekli mi

1 SORU 5 UZMAN | Açık havada maske hâlâ gerekli mi?

Yazın gelişiyle artan hava sıcaklıkları bir yandan, aşılamanın ve kısıtlamaların etkisiyle düşen vaka sayıları diğer yandan derken birçok kişinin aklında aynı soru: Açık havada maskemi çıkarsam olur mu? Bu soruyu sizin için Türkiye'nin önde gelen uzmanlarına sorduk. Cevapları haberimizde...

17.06.2021Gündem
Son dakika: Bu kez de yeşil mantar vakası görüldü Hindistanda kâbus bitmiyor...

Son dakika: Bu kez de 'yeşil mantar' vakası görüldü! Hindistan'da kâbus bitmiyor...

Koronavirüs vakaları ve ölümlerin artmasıyla adeta felaketi yaşayan Hindistan'da ortaya çıkan karan mantar enfeksiyonları kontrolden çıkınca salgın ilan edilmiş, birçok Kovid-19 hastası bu enfeksiyon yüzünden gözlerini kaybetmişti. Ülkeden gelen sonra haberlere göre kara mantardan sonra ilk defa bir kişide 'yeşil mantar' hastalığı vakasına rastlandı.

17.06.2021Dünya
Koronavirüsü atlattı ama sonrasında yaşam savaşı verdi Nefes borusu bir pipet kalınlığındaydı..

Koronavirüsü atlattı ama sonrasında yaşam savaşı verdi! 'Nefes borusu bir pipet kalınlığındaydı..'

Kayseri'de geçtiğimiz yıl ekim ayında koronavirüse yakalanan ve entübe olan Sümeyra Üçözden, hastalığı atlatmasına rağmen aylar sonra ciddi bir nefes darlığı sorunu yaşadı. Nefes alamaz hale gelen Üçözden, tedavi için İstanbul’a geldi. 20 milimetre olması gereken nefes borusu çapı, entübasyon hasarı nedeniyle 5 milimetreye kadar düşen Üçözden, özel bir teknikle gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu. Ameliyatı yapan Prof. Dr. Sina Ercan, ''Nefes borusu o kadar daralmış ki, havayolu çapı bize geldiğinde 5 milimetreydi. Yani nefes borusunun o bölümü sadece bir pipet kalınlığındaydı'' dedi.

17.06.2021Gündem
Aşı olmak zorunlu mu Covid-19 aşısı zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığından açıklama

Aşı olmak zorunlu mu? Covid-19 aşısı zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Aşı olmak zorunlu mu sorusu pek çok kişinin odağında yer almaya devam ediyor. Koronavirüs'ten korunmak için Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sağlanmakta olan Covid-19 aşısı, randevu alınarak yaptırılabiliyor. Peki, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre aşı olmak zorunlu mu? İşte, aşı zorunluluğu hakkında bazı bilgiler

17.06.2021Gündem
Son dakika: Koronavirüs salgını ile hastaneye başvurular arttı... Bu belirtilere dikkat

Son dakika: Koronavirüs salgını ile hastaneye başvurular arttı... Bu belirtilere 'dikkat'

Türkiye'de koronavirüs salgınında son 24 saatte 6 bin 221 vaka belirlenirken 71 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs tedavisi devam eden bazı hastaların kalp krizi semptomlarıyla acile başvurduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emrah Ermiş ise, bu kişilerde kırık kalp sendromu gördüklerini söyledi.

17.06.2021Gündem
Son dakika haberler...Tarihi an: Alzheimer ilacı ilk defa onun üzerinde denendi Üç bilim adamı istifa etti

Son dakika haberler...Tarihi an: Alzheimer ilacı ilk defa onun üzerinde denendi! Üç bilim adamı istifa etti

ABD'de tartışmalara yol açan Alzheimer ilacı klinik deneylerden sonra ilk defa bir insanın üzerinde denendi. 70 yaşındaki Marc Archambault, tedavinin uygulandığı ilk insan olarak tarihe geçti. İlacın kabul görmesi üzerine FDA'ya tavsiyede bulunan üç bilim adamı istifa etti.

17.06.2021Dünya

Yazar Sonuçları

İleri yaşta şekil bozukluğuna dikkat 

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarından biri de ileri yaşta ortaya çıkan penis eğriliğidir. Tıptaki adıyla Peyronie hastalığı, özellikle 40 yaş üstündeki erkeklerin hayatını kabusa çevirebiliyor.

22.06.2021

Sağlık kapınızı çalıyor duyuyor musunuz?

DÜNYA Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye’de ise her yıl dünyaya gelen 1.3 milyon bebeğin yaklaşık 3 bin 900’ü işitme kaybı ile doğuyor. Yenidoğan bebeklerde işitme kayıplarının önlenebilmesi ve bebeğin fiziksel, ruhsal gelişim sürecini olumsuz etkilememesi adına doğum sonrası yapılan yenidoğan işitme taramasının önemi büyük.

21.06.2021

Güzel yaşadım güzel öleyim

Manken, oyuncu ve sunucu Deniz Akkaya, herkeste farklı duygular uyandıran bir kadın. Kimine göre gelmiş geçmiş en güzel kadınlardan, kimine göre bir estetik abidesi. “Mükemmel anne” diyen de var, “kötü ebeveyn” diyen de... Kariyeri boyunca hep tartışmaların, polemiklerin konusu, hatta odağında oldu. Acaba evinde nasıl biri? Nasıl âşık oluyor? Pişmanlıkları var mı? İnsan egzoz kokusunu neden sever? Cevapları ikilemli sorularda...

21.06.2021

Kanser hastalarına beslenme önerileri

Dünyada giderek artan kanser vakaları, ülkemizin de en önemli sağlık problemlerinden biri.

19.06.2021