EKSTRA
MENÜ

Hıv

Hıv ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 873 Hıv haberi bulunmuştur.

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü), AIDS'e yol açan virüstür. HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroplar daha kolay hastalığa neden olabilir.

Kanında HIV virüsü bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir. Kanında HIV virüsü bulunan kişilere "HIV pozitif" veya "HIV enfeksiyonlu" denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan anlamında sero (anti-HIV, veya bilinen ismiyle ELISA testi) pozitif kişilerdir. Ancak ilk bulaşma döneminde seronegatif kişiler aynı zamanda enfeksiyon taşıyan kişiler olabilirler.

Devamı...

 

Hıv Haberleri

Pandemiyle ilgili her şey

Pandemiyle ilgili her şey

Uluslararası çok satan ‘Ölmek ya da Ölmemek’ kitabıyla tanınan yazarı Dr. Michael Greger, ‘Pandemi / Salgında Hayatta Kalma Rehberi’nde tarihte görülmüş pek çok patojenin çıkış noktasını ve evrim süreçlerini değerlendirirken, pandemi sırasında kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için yapmamız gerekenleri yalın bir dille anlatıyor ve aynı zamanda insan nüfusunun daha da kötü felaketlerin olasılığını azaltmak için neleri düzeltmesi gerektiğini de ortaya koyuyor.

5.04.2021Kitap Sanat
HIV virüsü nedir ve nasıl bulaşır HIV hastalığı tedavisi ile ilgili merak edilenler

HIV virüsü nedir ve nasıl bulaşır? HIV hastalığı tedavisi ile ilgili merak edilenler

HIV virüsü vücudun çeşitli dokularına yerleşebilen ve etkisini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren hastalıkların başında geliyor. Korumasız cinsel ilişkiye girmek, damar içi ilaç bağımlısı olmak, risk grubunu oluşturan etmenler olarak sıralanıyor. HIV virüsü ayrıca HIV'li bir kadından çocuğuna emzirme sırasında da geçebiliyor. Hastalığın tedavi sürecinde ise hastanın mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor. Peki, HIV virüsü nedir? İşte, HIV hastalığı ile ilgili merak edilen bazı bilgiler.

16.02.2021Sağlık
Ankara barosu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri için soruşturma izni

Ankara barosu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri için soruşturma izni

Adalet Bakanlığı, Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” suçundan soruşturma yürütülmesi için izin verdi. Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında olduğu 11 yönetim kurulu üyesinin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, 24 Nisan 2020 tarihinde Ankara’daki Hacı Bayram Camii'nde verdiği hutbesiyle ilgili basın açıklaması yapmıştı. Basın açıklamasında kullanılan ifadeler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlatmıştı.

15.01.2021Gündem
Belçika’da hastane skandalı: 110 hasta hepatit ya da HIV kapmış olabilir

Belçika’da hastane skandalı: 110 hasta hepatit ya da HIV kapmış olabilir

Belçika’nın Anvers kentinde bir hastanede endoskopi cihazlarını dezenfekte eden makinenin arızalı olduğu ortaya çıktı. Cihazların kullanıldığı 110 hastanın hepatit B, bağırsak enfeksiyonu veya AIDS’e neden olan HIV kapmış olma riskinin bulunduğu belirtildi.

6.01.2021Avrupa
Belçikada skandal: İyi temizlenmeyen tıbbi cihazlar yüzünden 110 kişi hepatit veya HIV virüsü kapmış olabilir

Belçika'da skandal: İyi temizlenmeyen tıbbi cihazlar yüzünden 110 kişi hepatit veya HIV virüsü kapmış olabilir!

Belçika'nın Anvers (Antwerpen) kentindeki bir hastanede akılalmaz bir olay yaşandı. İyi temizlenmeyen tıbbi cihazlar yüzünden 110 hastaya hepatit veya HIV virüsü bulaşmış olabileceği açıklandı.

6.01.2021Dünya
Güvenilir yerlerde manikür, dövme ve piercing yaptırın HIV bulaşma riski var

Güvenilir yerlerde manikür, dövme ve piercing yaptırın! HIV bulaşma riski var

Bağışıklık sisteminde yaptığı ağır tahribat nedeniyle istenmeyen sonuçlara yol açan HIV virüsünün, cinsel ilişki, kan ve kan ürünleriyle bulaştığını belirten uzmanlar, virüsten korunmada el hijyeni, temizlik kurallarına uyma ve cinsel ilişkide korunmanın önemine işaret ediyor. Özellikle deri bütünlüğünün bozulmasının bulaşıcılık açısından önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, güvenli yerlerde manikür, dövme ve piersing yaptırılması uyarısında bulunuyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

28.12.2020Kadın
Covid-19 aşısı için bir yıldan kısa sürede ilk sonuçlar alındı

Covid-19 aşısı için bir yıldan kısa sürede ilk sonuçlar alındı

Dünyada yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık sağlamayı amaçlayan aşı çalışmaları, bir yıldan kısa sürede ilk sonuçlarını verdi.

7.12.2020Teknoloji
26 bin kişi HIV pozitif

26 bin kişi HIV pozitif

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 1985 yılından 1 Aralık 2020 tarihine kadar doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 25 bin 809 HIV pozitif kişi ve 1958 AIDS vakası bulunduğunu açıkladı.

2.12.2020Gündem
Bu virüs tokalaşma, sinek sokmasıyla bulaşmıyor

Bu virüs tokalaşma, sinek sokmasıyla bulaşmıyor!

Bir zamanlar “çağımızın vebası” olarak tanımlanan AIDS, gelişen tedavi yöntemleri sayesinde hastaların yaşam kalitesini koruduğu ve uzun yaşadığı bir hastalık haline geldi. İlk kez tanımlandığı 1980’lerin başından bu yana hızla yayılan ve etkili bir aşısı olmayan AIDS’e karşı en etkili mücadele yolunun hastalığa yol açan HIV virüsünden korunma olduğuna dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Özay Akyıldız, “HIV virüsü bulaşan kişiler güncel tedaviler sayesinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşıyor ve yaşlanıyor. Ancak özellikle ruhsal desteğe daha çok ihtiyaç duyan HIV ile yaşayan bireylerde psikososyal destek büyük önem taşıyor” diyor.

1.12.2020Sağlık
1 Aralık dünya ne günü

1 Aralık dünya ne günü?

1 Aralık Dünya AİDS günü olarak her yıl farkındalık yaratmak amacıyla gündeme getirilmektedir. AİDS ya da HİV arasındaki farkın da anlatıldığı bu gün çerçevesinde yıllık raporlar yayımlanmakta ve hastalığın kronolojisi, korunma yöntemleri gibi durumlar ele alınmaktadır. İşte, 1 Aralık Dünya AIDS Günü hakkında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan detaylı bilgiler

1.12.2020Gündem
AIDS hayatımızın içinde... Korunmak için neler yapılabilir

AIDS hayatımızın içinde... Korunmak için neler yapılabilir?

En anlaşılır haliyle insan bağışıklık yetmezliği olarak bilinen HIV, vücut direncini neredeyse çökertiyor. Direncin düşmesi ile de AIDS ortaya çıkıyor. İlk defa 1980’lerde ortaya çıkan bu virüs her geçen gün artarak devam ediyor. Pek çok şekilde bulaşabilen virüs hakkında tüm merak edilenleri 1 Aralık Dünya AIDS günü vesilesiyle Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Elnur Rufullayev açıkladı…

30.11.2020Sağlık
HIV’de tedavi mümkün, zor olan hastaya ulaşmak

HIV’de tedavi mümkün, zor olan hastaya ulaşmak

1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü kapsamında uzmanlar bir araya gelerek erken tanının önemine dikkat çekti. Test yapılmadan HIV ile yaşayan bireylere ulaşmanın olanaksızlığı vurgulanan online toplantıda, sosyal baskı, önyargılar ve ayrımcılığın bu süreci olumsuz etkilediğinin de altı çizildi.

30.11.2020Sağlık
HIV virüsü nasıl bulaşır HIV virüsüne karşı nelere dikkat edilmeli

HIV virüsü nasıl bulaşır? HIV virüsüne karşı nelere dikkat edilmeli?

Dünya Covid-19 virüsüyle mücadele ederken, insanlığın hayatına giren diğer virüsler de iş başında… Bunlardan biri de HIV (Human Immunodeficiency Virus) yani İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan ve AIDS hastalığına neden olan virüs… Dünyada halen yaklaşık 40 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğu düşünülüyor. Kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bu virüsün vücuda girmesiyle hastalıklarla savaşmamızı sağlayan bağışıklık sistemi zarar görüyor ve yok oluyor.

23.11.2020Sağlık
Hekimoğlu son bölüm full ve kesintisiz izle - Hekimoğlu 24. yeni bölüm fragmanı yayında

Hekimoğlu son bölüm full ve kesintisiz izle - Hekimoğlu 24. yeni bölüm fragmanı yayında!

Hekimoğlu son bölüm tek parça yayınlandı. Kanal D'nin ilgi gören dizisi Hekimoğlu'nun 27 Ekim Salı akşamı yayınlanan son bölümünde Selin konusunda bir türlü duygularını kontrol edemeyen Ateş'in giderek onunla yakınlaşması dikkat çekti. Zeynep'in üstüne HIV'li bir hastanın kan püskürmesi ise bu haftanın çarpıcı gelişmelerinden oldu. Tüm bunların ardından Hekimoğlu yeni bölüm fragmanı yayınlandı. İşte, Hekimoğlu son bölüm kesintisiz izleme linki ve 24. yeni bölüm fragmanı.

27.10.2020Televizyon
Koronavirüs hücreleri istila etmek için en az 10 farklı şekle bürünüyor

Koronavirüs hücreleri istila etmek için en az 10 farklı şekle bürünüyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) diken proteininin, hücreleri istila etmek için en az 10 farklı şekle büründüğü ortaya çıktı.

29.09.2020Teknoloji
HİV testi ne zaman yaptırılır İşte HİV test süreleri hakkında bilgi

HİV testi ne zaman yaptırılır? İşte HİV test süreleri hakkında bilgi!

AIDS'e yol açan HIV virüsü, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden oluyor. Virüs, HIV taşıyıcısının kanı, spermi, vajinal akıntıları veya diğer vücut sıvılarının başka birine teması yoluyla bulaşıyor. HIV, cinsel ilişki, organ nakilleri, doğrudan kan teması ve anneden bebeğine olmak üzere dört yolla bulaşıyor. Peki, HİV testi ne zaman yaptırılır?

28.09.2020Sağlık
Bir aşı bulunmasına ne kadar yakın, ne kadar uzağız

Bir aşı bulunmasına ne kadar yakın, ne kadar uzağız?

Bütün dünya kilitlenmiş halde COVID-19 salgınına karşı bir aşı geliştirilmesini bekliyor. O kadar çok proje var ki belki de korona aşısı, insanlık tarihinin en hızlı bulunan aşısı olacak. Peki, COVID-19’un daha önce üzerinde çalışılan virüslerle aynı aileden olması bilim insanlarının işini kolaylaştırıyor mu? Faz 3 aşaması nedir ve neden bu kadar önemli? Salgının başından beri aşı çalışmaları yürüten uzmanlarla konuştuk.

13.09.2020Hürriyet Pazar
Hastanede koronavirüs tedavisi şartları değişti

Hastanede koronavirüs tedavisi şartları değişti

Sağlık Bakanlığı, son dönemde tartışma yaratan koronavirüslü hastanın evde takibi konusuna açıklık getirdi.

9.08.2020Gündem
Proteine sarılmış bir parça kötü haberimiz var

Proteine sarılmış bir parça kötü haberimiz var

Çin’deki hayvan pazarından çıkıp bugün hayatımızı değiştiren virüs, nasıl oluyor da şimdi hayvanlardan bulaşmıyor? Normalleşme tüm hızıyla devam ediyor ama nargile kafeler kapalı. Neden normal kafeler açık da nargile kafeler kapalı? HIV ilaçlarının koronavirüs tedavisine faydası var mı? İşte yanıtlar.

12.06.2020Gündem
Bu Sinyallere Dikkat HIV Belirtisi Olabilir...

Bu Sinyallere Dikkat! HIV Belirtisi Olabilir...

AIDS'e sebebiyet veren HIV, erken dönemde vücutta bazı belirtiler verebiliyor. Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya konu hakkında bilgiler verdi.

5.06.2020İyi Yaşam
Karantinaya Aynur tesellisi

Karantinaya Aynur tesellisi

‘Keçe Kurdan’la çıkış yapan, Yo-Yo Ma’dan Kayhan Kalhor’a dünya çapında sanatçılarla çalışan Aynur, uzun aradan sonra ‘Hedûr / Zamanın Tesellisi’ albümüyle karşımızda. Aynur’un yanık sesi, diğer albümlerinde olduğu gibi yine perişan ediyor. Ama umutsuz bir perişanlık hali değil bu; yarına dair umutlarımızı tazeliyor, karantina koşullarında hepimize iyi geliyor.

22.05.2020Kitap Sanat
Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Test negatif çıksa bile hastane tutabilir

Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Test negatif çıksa bile hastane tutabilir

Erdal ÖZ soruyor: Samsun’dan yazıyorum. Amasya’nın bir köyünde yaşayan annem ateşlenince 112 ekibine haber verdim. Annemi Amasya’ya pandemi hastanesine getirdiler. Şikâyeti sadece yüksek ateş ve ishaldi. Yapılan ilk test negatifti ama doktorlar “Bir hafta burada kalacaksın” diyerek testler yapmaya devam etmiş. Testi pozitif çıkıp 4 günde hastaneden taburcu olan insanlar var. Kalması doğru muydu sizce?

20.05.2020Gündem
Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Kalıcı olabilir

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: "Kalıcı olabilir"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), tıpkı HIV gibi kalıcı olabileceği uyarısında bulunarak, "Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir." dedi.

13.05.2020Dünya
Corona virüs söylentileri gerçek mi Verem aşısının etkisi var mı

Corona virüs söylentileri gerçek mi? Verem aşısının etkisi var mı?

Koronavirüse dair sosyal medyada çok sayıda söylenti yayılmaya devam ediyor. BBC ekipleri bunların doğruluğunu kontrol ediyor.

26.04.2020Dünya
Nobel ödüllü Fransız doktor, Kovid-19un Çinde laboratuvarda üretildiğini iddia etti

Nobel ödüllü Fransız doktor, "Kovid-19'un Çin'de laboratuvarda üretildiğini" iddia etti

Nobel Tıp Ödülü'nü 2008'de alan Fransız doktor Luc Montagnier, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin'in Vuhan kentindeki bir laboratuvarda üretildiğini ileri sürdü.

17.04.2020Dünya
Dünyamız neler gördü geçirdi

Dünyamız neler gördü geçirdi?

Son günlerde hepimiz hiç alışık olmadığımız şeyler yaşıyor, daha önce hiç hissetmediğimiz endişelerle boğuşuyoruz. Ama dünya, ‘salgın hastalık’ kavramına hiç yabancı değil...

Ultraviyole ışınlarıyla koronavirüsü öldüren 3 cihaz tasarladılar

Ultraviyole ışınlarıyla koronavirüsü öldüren 3 cihaz tasarladılar

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kuantum Optiği ve Elektroniği Teknolojileri Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi, Kovid-19 ultraviyole ışınlarını kullanarak 15 saniyede öldüren üç ayrı cihaz geliştirdi.

3.04.2020Teknoloji
Evde Yapacağınız Egzersizlerle Koronavirüsten Korunmak Mümkün mü

Evde Yapacağınız Egzersizlerle Koronavirüsten Korunmak Mümkün mü?

Hareketsiz geçen 7-14 günlük dönem içinde vücuttaki kas hacminin yüzde 10 oranında azaldığını ifade eden Doç. Dr. Kerem Alptekin, evde 1 saat aralıklarla 5 dakika yürümenin derin bel kaslarını çalıştırdığını belirterek, korona virüsle mücadelede bağışıklık sistemini güçlendiren egzersizler hakkında bilgi verdi.

2.04.2020İyi Yaşam
Güney Afrikada ünlü bilim kadını Gita Ramje Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

Güney Afrika'da ünlü bilim kadını Gita Ramje Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti

HIV virüsüne karşı çalışmalarıyla bilinen dünyaca ünlü Güney Afrikalı bilim kadını Prof. Dr. Gita Ramjee, yeni tip Corona Virüsten (Kovid-19) yaşamını yitirdi.

1.04.2020Dünya
‘Yakında’ diyorlar ama ne zaman

‘Yakında’ diyorlar ama ne zaman

Dünyada panik havası yaratan koronavirüs nedeniyle milyonlarca kişi aşının hazırlanacağı tarihi bekliyor. ABD’de aşı testleri başladı, İsrail, Fransa ve Almanya’da çalışmalar son hızıyla devam ediyor.

17.03.2020Dünya
Dünyada HIV’den kurtulan ikinci kişi kimliğini açıkladı

Dünyada HIV’den kurtulan ikinci kişi kimliğini açıkladı

Bir yıl önce HIV tedavisiyle sağlığına kavuşan ve dünyaya ‘Londra Hastası’ olarak tanıtılan kişi kimliğini açıkladı. İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Venezuella asıllı Adam Castillejo (40), kendisinin ‘Londra Hastası’ olduğunu belirterek umut elçisi olmak istediğini söyledi. 10 yıl önce ‘Berlin Hastası' olarak bilinen ABD’li Timothy Ray Brown HIV virüsünden tamamen kurtulmayı başaran ilk kişi olmuştu.

10.03.2020Dünya
Hayır için buluştular

Hayır için buluştular

AIDS araştırmaları için destek toplamayı ve bu hastalık hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan amFAR'ın geleneksel gala gecelerinin 22'ncisi New York'ta yapıldı.

BACKGRID USA

6.02.2020Magazin
Sülük tedavisi yaptıranlar dikkat

Sülük tedavisi yaptıranlar dikkat!

Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Korona virüsünün seyrinin domuz gribi gibi önceki virüs seyriyle eşdeğer ölçekte olduğunu vurguluyor. Panik yapılmaması ancak önlem de alınması gerektiğine dikkat çeken Uzbay ülkemizde tedavide yoğun olarak kullanılan sülükler konusunda da uyarıyor. “Çin’den sülük ithalatı yapılıyorsa sülüklere mutlaka dikkat edilmeli, sülük tedavileri yapılan yerlerin bu sülüklerin nasıl temin edildiği ile ilgili mutlaka açıklayıcı bilgi vermeleri gerekiyor.”

31.01.2020Sağlık
Her Corona Virüs hastalığı öldürücü müdür

Her Corona Virüs hastalığı öldürücü müdür?

Corona virüsü nedir? Corona virisü nasıl bulaşır? Her Corona virüsü öldürücü müdür? İç Hastalıkları ve Ozon Tedavisi Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, tüm dünyayı korkutan Corona virüsü hakkında bilgi veriyor.

24.01.2020Sağlık
Bebeklerin genetiğini değiştiren doktora 3 yıl hapis

Bebeklerin genetiğini değiştiren doktora 3 yıl hapis

Çin’de dünyada ilk kez insan embriyosunun DNA’sını değiştirme deneyleri yaptığını ileri süren bilim insanı Hı Cienkui ve ekibinden iki araştırmacı, yasa dışı tıbbi faaliyette bulunmaktan hapse mahkûm edildi.

31.12.2019Dünya
Milyon dolarlık gençlik aşısı

Milyon dolarlık gençlik aşısı

ABD’de genetik firması Libella Gene Therapeutics, geçen hafta yaşlanmayı 20 yıl kadar geri döndürebilen bir gen terapisi geliştirdiğini duyurdu. Terapi için 45 yaşın üzerinde denekler aranıyor. Talep edilen ücretse 1 milyon dolar.

15.12.2019Hürriyet Pazar
HIVde En Çok Artış Olan Ülke Türkiye

HIV'de En Çok Artış Olan Ülke Türkiye

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Necla Tülek, "Tüm dünyada HIV virüsünde azalma eğilimi yaşanırken; Türkiye ile Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde artış var. Son 10 yılda dünyada en çok artışın olduğu ülke Türkiye'dir" dedi.

3 bebekle kayboldu

3 bebekle kayboldu

Geçen yıl genetiğini değiştirdiği ikizlerin doğduğunu duyuran Çinli doktor, ikizler ve yaz aylarında doğmuş olması gereken üçüncü bebekle kayıp. Şöhret peşinde koşmakla suçlanan doktorun ev hapsinde tutulduğu iddia ediliyor.

4.12.2019Dünya
Bugün 1 Aralık Dünya AİDS Günü AİDS belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır

Bugün 1 Aralık Dünya AİDS Günü! AİDS belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır?

Vücut direncinin zayıflamasına ve kolay hastalanmaya sebep olan AİDS, 1 Aralık farkındalık gününde gündemde yer alıyor. Türkçe karşılığı Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olan AİDS, erken tanı halinde kontrol altına alınabilmektedir. Peki, AİDS belirtileri nedir ve nasıl bulaşır? İşte, 1 Aralık Dünya AİDS gününde önemli bilgiler

1.12.2019Cinsellik
Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü... HIV alarmı

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü... HIV alarmı!

2011’de Türkiye’de 676 kişiye HIV tanısı kondu. 2018’de bu sayı 5 kat artarak 3 bin 678’e ulaştı.

1.12.2019Gündem
AIDS Hakkında Merak Edilen Her Şey

AIDS Hakkında Merak Edilen Her Şey

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, AIDS hakkında en çok merak edilenleri açıklandı.

29.11.2019İyi Yaşam
Aids hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları

Aids hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, AIDS hakkında en çok merak edilenleri açıklandı.

29.11.2019Sağlık
AIDS/HIV nedir Belirtileri nelerdir

AIDS/HIV nedir? Belirtileri nelerdir?

HIV ilk olarak ABD’de 1981 yılında tanımlanmış olan bir virüstür. Human Immunodeficiency Virus, insan immune yetmezlik virüsü, bağışıklık sistemimizin işleyişini çökerten bir virüstür. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Şadiye Kartalkanat konu hakkında önemli bilgiler verdi.

25.11.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

AIDS ve iş hukuku

İş kanunumuz işçinin, işveren tarafından ayrımcılığa ve eşitsizliğe uğramaması adına düzenlemeler meydana getirmiştir.

16.12.2020

Hukuku guguk yapan zihniyet!

Bizler Müslüman mahallesinde salyangoz satanları çok gördük ama doğrusu kendilerine hukukçu payesi verenlerin bu derekeye düşebileceklerini düşünemezdik.

29.04.2020

Sınır kapatmak çözüm değil ‘korona’lı hayata hazır mısınız?

Tıpkı bir zamanlar HIV’le, SARS’la yaşamaya alıştığımız gibi koronayla da yaşamayı öğrenmemiz lazım.

28.02.2020

Bugün 1 Aralık Dünya AIDS Günü

Her yıl 1 Aralık Dünya AIDS günü olarak kutlanıyor. Peki, AIDS konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz? HIV ile AIDS arasındaki fark nedir? HIV virüsü nedir? HIV belirtileri nelerdir? HIV nasıl bulaşır? HIV tedavisine başladığında bir kişinin hayatı nasıl etkileniyor? HIV pozitif ya da AIDS olmak cinsel hayatı nasıl etkiliyor? Tüm sorularımızın yanıtını konusunda uzman isimlerden alıyoruz.

30.11.2019

Aids (HIV pozitif) ve iş hukuku

Türk hukukunda, AIDS’li işçiler konusu fazlası ile incelenmemiştir. Bu durum, hastaların kendilerini gizli tutmak konusundaki iradeleri ile gerçek AIDS’li hasta sayısının ülkemizde tam olarak bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. AIDS’li işçinin sırf hastalığından dolayı iş akdinin fesih edilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 14. Madde kapsamında ayrımcılığa girmektedir.

29.11.2019