EKSTRA
MENÜ

Mantar Zehirlenmesi

Mantar Zehirlenmesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mantar Zehirlenmesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 204 Mantar Zehirlenmesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mantar Zehirlenmesi Haberleri

Aferez Nedir, Nasıl Yapılır Ve Uygulanır Aferez Hangi Tedavilerde Kullanılır

Aferez Nedir, Nasıl Yapılır Ve Uygulanır? Aferez Hangi Tedavilerde Kullanılır

Aferez kelimesi İngilizce kökenli bir kelimedir. Tıbbı terim olarak dilimizde bu şekilde yer almıştır. Yunanca dilinde ise aferez ayırma, geri alma ve uzaklaştırma anlamlarına gelmektedir. Tıpta aferez ile eş anlamlı kullanılan kelime hemaferezis sözcüğüdür. Sizler için bilgilendirici şekliyle detaylı olarak aferez nedir, nasıl yapılır, nasıl uygulanır, hangi tedavilerde kullanılır konularını derledik.

24.06.2021Araştırma
Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir

Türkiye'nin önde gelen mantar uzmanlarından mikolog Jilber Barutçiyan, vatandaşları zehirleyici etkisi olan mantarlara karşı uyardı. Zehirli mantarların hiçbirinin panzehrinin bulunmadığını ifade eden Barutçiyan, yenilebilir mantarların bilimsel olarak kanıtlanmış ve tanımlanmış olması gerektiğini söyledi.

5.12.2020Gündem
Uzmanlar uyarıyor: Yabani mantarlara dikkat

Uzmanlar uyarıyor: Yabani mantarlara dikkat

Mantar zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunan Prof. Dr. Onur Yaprak, "Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan yabani mantarlar toplanıp yenilmemeli. Hiç bir lezzet ölümü göz önüne almaya değmez. Bunun yerine ambalajlı satılan kültür mantarları tercih edilmeli" dedi.

9.10.2020Sağlık
Mantar yedi, karaciğer fonksiyonlarını kaybetti

Mantar yedi, karaciğer fonksiyonlarını kaybetti

Manisa'da, mantar zehirlenmesi nedeniyle karaciğer fonksiyonlarını kaybeden 8 yaşındaki Esmanur Kıldıroğlu, annesinden alınan doku sayesinde 14 saat içerisinde iyileşti.

17.12.2019Haber
Mantar yedi, kâbusu yaşadı Annesi bir dakika bile düşünmedi

Mantar yedi, kâbusu yaşadı! Annesi bir dakika bile düşünmedi

Manisa'da, yediği mantar nedeniyle karaciğer fonksiyonları çalışmayan 8 yaşındaki Esmanur Kıldıroğlu, bilinci kapalı halde getirildiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde annesinden alınan doku sayesinde sağlığına kavuştu. Anne Hatice Dirik, "Kızımın karaciğerinin yeniden çalışmaya başladığını öğrenince dakikalarca mutluluk gözyaşları döktüm. Kızımın bu kadar kısa sürede sağlığına kavuşacağını beklemiyordum" dedi. EÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orkan Ergün ise "Esmanur, hastaneye geldikten 14 saat sonra nakil operasyonu da tamamlanmış oldu. Bize geldiğinde bilinci kapalıydı ve nakilden başka çaremiz de yoktu" diye konuştu.

17.12.2019Gündem
Mantar zehirlenmeleri organ nakline kadar götürebiliyor

Mantar zehirlenmeleri organ nakline kadar götürebiliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, mantar zehirlenmelerinin organ nakline kadar varacak riskler taşıdığını söyleyerek, “Zehirlenmenin üçüncü gününden sonra karaciğerde hasar başlar ve nakil gerekebilir. Zehirli mantarları ayırt etmek zordur o yüzden ambalajlı kontrolden geçirilmiş kültür mantarlarını tercih etmek gerekir" dedi. Prof. Dr. Onur; mantar zehirlenmelerinde ilk belirtilerin en erken 2 saat en geç 6 saat sonra ortaya çıktığını söyledi.

25.11.2019Sağlık
Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Doğada yetişen mantarların tüketimine bağlı zehirlenme vakalarında son dönemde artış yaşandığını belirten uzmanlar halkı uyardı.

22.11.2019Ekonomi
Muğlada şoke eden olay Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

Muğla'da şoke eden olay! Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

MUĞLA'da, doğadan topladıkları mantarı tüketen anne-kızdan Mükerrem Akgül (57) hayatını kaybederken, yoğun bakıma alınan annesi Fatma Koçer'in (84) ise 18 gündür tedavisi sürüyor. Kulaktan dolma bilgilerle tedavi amaçlı mantar tüketiminin yanlış olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) görevli Doç Dr. Hakan Allı, anne- kızın romatizmaya iyi geldiği düşüncesiyle tükettiği mantarın dünyanın en zehirli türlerinden olduğunu belirtti.

7.11.2019Gündem
Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, mantar zehirlenmeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

7.11.2019Saglik
Uzmanlardan çok önemli uyarı: Kesinlikle tüketmeyin

Uzmanlardan çok önemli uyarı: Kesinlikle tüketmeyin

UZMANLAR, doğadan tecrübesiz kişilerce toplanan mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mine Pakkaner, doğadan toplanan mantarların zehirli olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, "Rus ruletinde bile 6 taneden bir tanesi size gelebilir. Fakat topladığınız iki mantardan biri zehirli. Zehir olan ile olmayan mantarı ayırt edebilmek için uzman olmak gerekiyor. Mantar zehirlenmelerinin geri dönüşü de yok. Ağır karaciğer ve böbrek tahribatına neden olabilir" dedi.

7.11.2019Ekonomi
Ispanak kâbusunu yaşadı: Gözlerimi kaybettim sandım Uzmanlar zehirlenmeyle ilgili bu uyarıları yaptı

Ispanak kâbusunu yaşadı: Gözlerimi kaybettim sandım! Uzmanlar zehirlenmeyle ilgili bu uyarıları yaptı

İstanbul’da onlarca kişinin zehirlendiği ‘ıspanak’ vakasının arkasından ‘yabancı zehirli otlar’ çıktı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yaptığı araştırma ve incelemenin ardından yaptığı açıklamada "Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir" denildi. İstanbul’da ıspanakla birlikte yediği ottan zehirlenen Sevim Karacaner, "Bir an gözlerimi kaybettim sandım hala da etkisi sürüyor" dedi. Uzmanlara bu yabancı otları ve bunlardan korunma yollarını sorduk.

4.11.2019Gündem
Sağlık Bakanlığı’ndan mantar zehirlenmelerine karşı uyarı

Sağlık Bakanlığı’ndan mantar zehirlenmelerine karşı uyarı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de yağışların artması ile birlikte mantar zehirlenme vakalarında artış gözlendiğini, doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarlarının tercih edilmesi gerektiğini açıkladı.

14.05.2019Sağlık
Sağlık Bakanlığı mantar zehirlenmelerine karşı uyardı

Sağlık Bakanlığı mantar zehirlenmelerine karşı uyardı

Sağlık Bakanlığı, mantar zehirlenmelerinden korunmak için doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmesi gerektiği uyarısını yaptı.

14.05.2019Gündem
Zehirli mantar uyarısı Lezzetli diye çok talep görüyor ama...

Zehirli mantar uyarısı! Lezzetli diye çok talep görüyor ama...

Muğla’da yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Dr. Eriş Başaran Akça, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.

17.12.2018Sağlık
Ormandan toplayıp yedi... Yaşam savaşı veriyor

Ormandan toplayıp yedi... Yaşam savaşı veriyor

İZMİR'in Ödemiş ilçesinde ormandan mantar toplayıp, yiyen yiyen tarım işçisi Osman Sezer(49), zehirlendi. Hastaneye kaldırılan Sezer, hayati tehlikeyi atlatamadı.

12.12.2018Gündem
Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

“Zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek oldukça bilgili kişiler için bile zordur. Hastalar tanımlanamayan bir mantarı yemişlerse, türlerin tanımlanması spesifik tedavinin belirlenmesine yardımcı olabilir” diyen İstanbul Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, son zamanlarda artan mantar zehirlenmelerine karşı bilgilendirdi.

12.11.2018Sağlık
Karısı pazardan aldı, kocası yedi öldü

Karısı pazardan aldı, kocası yedi öldü

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde, eşinin pazardan aldığı mantardan yiyen 66 yaşındaki Nihat Şahin, zehirlenme şüphesiyle gittiği hastanede hayatını kaybetti.

9.11.2018Gündem
Yediği mantardan zehirlenip hastaneye gitti, cezaevine girdi

Yediği mantardan zehirlenip hastaneye gitti, cezaevine girdi

ELAZIĞ Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda çeşitli suçlardan çarptırıldığı 20 yıl 4 aylık cezasını çekerken, geçen yıl izinli çıkıp firar eden Yılmaz Çengel (52), memleketi Tunceli'nin Ovacık ilçesinde arazide pişirip yediği mantardan zehirlenip hastaneye kaldırılınca yakalandı.

7.11.2018Gündem
Mantardan zehirlenen çift hastaneye kaldırıldı

Mantardan zehirlenen çift hastaneye kaldırıldı

BARTIN'ın Ulus ilçesinde ormanlık alanda topladıkları mantarı yiyen Ahmet ve Güllü Aydın çift hastanede tedavi altına alındı.

16.10.2018Gündem
Aslında bildik mantarlardı

Aslında 'bildik' mantarlardı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre bu yıl mantardan 191 kişi zehirlendi. Ölümün kıyısından dönenlerin ikisi ise Kastamonulu Zeynep Sümer (61) ile Ayşe Baycan (58) kardeşler oldu. Yoğun bakıma yatırılıp karaciğer nakli için hazır tutulan Baycan, “Aslında bildiğimiz bir mantardı” dedi.

13.10.2018Gündem
Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır Mantar zehirlenmesi belirtileri

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Mantar zehirlenmesi belirtileri

Sonbaharın yüzünü gösterdiği ekim ayı başladığından beri ülkemizin dört bir yanından mantardan zehirlenme haberleri gelmeye devam ediyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları gibi yağışların bol olduğu, dolayısıyla daha fazla mantarın yetiştiği mevsimlerde daha sık görülen mantar zehirlenmesi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Peki, Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Mantar zehirlenmesi belirtileri neler?

10.10.2018Sağlık
4 kişilik aile mantardan zehirledi; annenin durumu ağır

4 kişilik aile mantardan zehirledi; annenin durumu ağır

KASTAMONU’nun Azdavay ilçesine bağlı Başakçay köyünde, aynı aileden 4 kişi, yedikleri mantardan zehirlenirken, Emine Çilek'in (79) hayati tehlikesinin olduğu belirtildi. Kent merkezi ve ilçelerinden 1 hafta içinde, Kastamonu Devlet Hastanesi'ne 70'ten fazla kişinin mantar zehirlenmesi nedeniyle geldiği öğrenildi.

10.10.2018Gündem
Kastamonu’da son 1 haftada 46 kişi mantardan zehirlendi

Kastamonu’da son 1 haftada 46 kişi mantardan zehirlendi

Kastamonu’da il genelinde son 1 hafta içerisinde 46 kişi, mantar zehirlenmesi sonucu hastanelere müracaat etti.

7.10.2018Gündem
Karaciğer nakli sonrası nelere dikkat edilmeli

Karaciğer nakli sonrası nelere dikkat edilmeli?

Karaciğer nakli, vücudun en önemli organı olması dolayısıyla kritik bir önem taşıyor. Karaciğerin görevini tam olarak yapamaması nedeniyle yaşanan bu karaciğer yetmezliği, laboratuvar sonuçlarında ortaya çıkabilmektedir. Peki, karaciğer naklinin gerçekleştirilmesinin ardından nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

10.08.2018Gündem
Aman dikkat Mantarı yiyen hastaneye akın ediyor

Aman dikkat! Mantarı yiyen hastaneye akın ediyor

Aydın’da sağlık görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen mantar zehirlenmelerinin önüne geçilemiyor. Son bir haftada yaklaşık 100 kişinin mantar zehirlenmesi sonucu hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

14.12.2017Gündem
Türkiyede yeni bir mantar türü bulundu

Türkiye'de yeni bir mantar türü bulundu

Isparta'da kusma, baş dönmesi gibi çeşitli şikayetlerle hastaneye başvuran 20 kişinin, Türkiye'de daha önce tespit edilmeyen bir mantar türünden dolayı zehirlendikleri bildirildi.Türkiye'de ilk kez Isparta'da tespit edilen türün dünyadaki beşinci kaydı Türkiye olacak.

24.11.2017Gündem
Danimarkada sinek mantarı zehirlenmesi

Danimarka'da sinek mantarı zehirlenmesi

Danimarka'da başkent Kopenhag'a 60 kilometre uzaklıktaki Haslev kasabasında aynı aileden 11 kişi yedikleri sinek mantarından zehirlendi, ikisi öldü.

19.10.2017Dünya
Askeri törenle defnedilen gazinin yakınlarını endişe sardı

Askeri törenle defnedilen gazinin yakınlarını endişe sardı

KARAMAN’ın Ermenek İlçesi’nde yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırılan, tedavi altında iken hayatını kaybeden ve askeri törenle defnedilen 49 yaşındaki gazi 2 çocuk babası Orhan Şimşek’in, kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla öldüğü belirlendi. Şimşek’in oğlu Murat Şimşek ise babasının cenazesine onlarca kişinin temas ettiğini, hem kendi ailesinin, hem de cenazeye katılanların sağlıklarının tehlikeye atıldığını belirterek tepki gösterdi.

13.07.2017Gündem
Mangal ve mantar zehirlenmelerine dikkat

Mangal ve mantar zehirlenmelerine dikkat!

Havaların ısınması ile beraber böcek, sinek, arı sokmaları ve kene ısırıkları tekrar görülmeye başladı. Üstelik yanlış koşullarda yapılan mangallar ve hatta mantar tüketimi tedbir alınmadığı taktirde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkartıyor.

8.05.2017Sağlık
Söz sırası ailelerde

Söz sırası ailelerde

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 6’sı tutuklu 46 sanıklı davanın görülmesine, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yeniden başlandı. İki hafta sürmesi beklenen duruşmalarda, facia sırasında madenden çıkartılan işçilerle, kurtarma çalışmalarına katılan ekipler, acıya tanıklıklarını anlatacak. Mahkemede istedikleri takdirde konuşacak olan aileler ise duruşmaya, ’Soma’nın hesabı sorulacak’, ’Soma’yı unutma, unutturma’ sloganlarıyla girdi.

16.02.2016Ege
Ambalajlı Mantarları Tercih Edin

Ambalajlı Mantarları Tercih Edin

Mantarı çok seviyorsunuz değil mi? Besleyici değeri son derece yüksek ve tadı ete çok benzeyen mantar içine girdiği tüm yemeklere farklı bir tat katıyor. Özellikle vejeteryanların sıkça tercih ettiği mantarları satın alırken çok büyük özen göstermek gerekiyor. Mantarı satın alırken kültür mantarı olmasına dikkat edilmeli? Peki mantar satın alırken başka nelere dikkat etmeliyiz?

25.12.2015Sağlık
Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Aktardan alınan ve bilinçsizce kullanılan ürünler sağlığı tehdit ediyor.

9.11.2015Sağlık
Sahte içkiye 27si kesin, 30 kurban

Sahte içkiye 27'si kesin, 30 kurban

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısının 27 olduğunu belirterek, "3 vakada ise adli tıp raporunu bekliyoruz" dedi.

6.11.2015Gündem
İstanbulda mantar 2 can aldı

İstanbul'da mantar 2 can aldı

İstanbul'da yedikleri mantardan zehirlenen iki kişi hayatını kaybetti, 18 kişi ise tedavi altına alındı. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ali Rıza Odabaş mantar zehirlenmelerine dikkat çekerek "Zehirlenenler tedavi olmazlarsa ölümcül risklerle karşı karşıya kalabiliyorlar" dedi.

4.11.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Altın Küre’de düğün bayram

Altın Küre deneyimi diye bir şey varsa, o da şudur.

11.01.2016