EKSTRA
MENÜ

Zehirli Mantar

Zehirli Mantar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Zehirli Mantar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 436 Zehirli Mantar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Zehirli Mantar Haberleri

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir Zehirli Mantar Yersek Ne Olur

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir? Zehirli Mantar Yersek Ne Olur

İnsanların severek tükettiği yiyeceklerden biri de, mantarlardır. Mantarların çok fazla çeşidi olması nedeniyle, zehirli olanları da bulunuyor. Kişiler zehirli mantarlar hakkında araştırma yaparak nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi toplamak istiyor. Zehirli mantarın belirtileri kişilerce araştırılan önemli bilgiler arasında bulunuyor. Zehirli mantar nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir? Zehirli mantar yersek ne olur? Zehirli mantarla ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

10.08.2021Araştırma
Karakulak Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Karakulak Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Karakulak Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Karakulak Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Karakulak mantarı ismi fazla duyulmamış olsa bile mantar seven kişiler tarafından oldukça fazla tüketilmekte olan bir mantar olarak bilinmektedir. Doğada kendi kendine yetişebilmesi sebebiyle bilen kişiler toplayarak yemek yapımında kullanmaktadır. Karakulak mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Karakulak mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri nelerdir? Sizler için karakulak mantarı ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Tellice Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Tellice Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Tellice Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Tellice Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Son dönemlerde merak edilen ve araçlardan mantar çeşitleri araştırılan tellice mantarı geliyor. Türkiye'de görülen bu mantar çeşidinin farklı türleri bulunmaktadır. Peki, Tellice mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Tellice mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

Şemsiye Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Şemsiye Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Şemsiye Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Şemsiye Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Halk arasında şemsiye mantarı olarak bilinen bu özel mantar, aynı zamanda birçok farklı isme sahiptir. Bunlar içerisinde yılan süngeri, şalvarlı mantar ya da turna bacağı ve yılan şapkası gibi isimler öne çıkar. Peki şemsiye mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Şemsiye mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

Kulacık Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Kulacık Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kulacık Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Kulacık Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Dünya çapında birçok değişik mantar türü bulunurken önemli bir kısmı Türkiye'de doğal ortamlarında yetişir. Özellikle bu mantarların hangisinin yenip yenmeyeceği konusunda da internet üzerinden bilgi alınır. Bunlar içerisinde kulacık mantarı da gelir. Peki Kulacık mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kulacık mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri hakkında merak edilenler.

25.02.2021Bitki Bakımı
Keme Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Keme Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Keme Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Keme Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Aynı zamanda dolaman mantarı olarak da bilinen Keme mantarı, patates yumrusu bir görüntüsü ile öne çıkıyor. Aynı zamanda merak edilen ve özellikleri incelenen mantar çeşitleri arasında yer almaktadır. Peki keme mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Keme mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

25.02.2021Bitki Bakımı
Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan: Bazı mantarlar son yemeğiniz olabilir

Türkiye'nin önde gelen mantar uzmanlarından mikolog Jilber Barutçiyan, vatandaşları zehirleyici etkisi olan mantarlara karşı uyardı. Zehirli mantarların hiçbirinin panzehrinin bulunmadığını ifade eden Barutçiyan, yenilebilir mantarların bilimsel olarak kanıtlanmış ve tanımlanmış olması gerektiğini söyledi.

5.12.2020Gündem
Son dakika haberleri... MHP lideri Bahçeliden askıda ekmek tartışmasına yanıt

Son dakika haberleri... MHP lideri Bahçeli'den 'askıda ekmek' tartışmasına yanıt

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin başlattığı askıda ekmek kampanyası sonrası yapılan eleştirilere cevap verdi.

20.10.2020Gündem
Bahar geldi mantar sezonu açıldı ancak bu uyarılara dikkat

Bahar geldi mantar sezonu açıldı ancak bu uyarılara dikkat!

Erzincan’da bahar mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarının artmasının ardından vatandaşlar doğada kendiliğinden yetişen protein deposu mantarları topluyor. Uzmanlar bilinmeyen mantarların toplanmamasını, mantarların da sapından kesilerek toplanmasını istedi.

Rüyada mantar görmek ne anlama gelir Rüyada mantar toplamak ve yemek anlamı

Rüyada mantar görmek ne anlama gelir? Rüyada mantar toplamak ve yemek anlamı

Rüyada mantar görmek, para, ganimet ve sıkıntı manalarına gelir. Rüya yorumcularına göre mantar görmenin anlamı, ganimet olarak açıklanmıştır. Kimi yorumcular, rüyada mantar görmenin, kazancının eksik olduğu işlere delalettir. Rüyada görülen mantarın rengi ve çeşidi, rüyanın tabirini değiştirebilir. Rüyada mantar görmekle ilgili aradığınız tüm rüya tabirlerini hazırladık.

28.02.2020Rüya Tabirleri
Mantarın faydaları nelerdir Mantar neye iyi gelir

Mantarın faydaları nelerdir? Mantar neye iyi gelir?

Mantar, besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Özellikle mantarın kalorisinin düşük olması ve içerisinde lif ve protein bulundurması bu besini oldukça değerli kılmaktadır. Mantar sade tüketildiği gibi, yiyecekler ya da salatalar içerisinde de tüketilmektedir. İşte mantar hakkında tüm detaylar.

26.02.2020Sağlık
Mantar zehirlenmeleri organ nakline kadar götürebiliyor

Mantar zehirlenmeleri organ nakline kadar götürebiliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, mantar zehirlenmelerinin organ nakline kadar varacak riskler taşıdığını söyleyerek, “Zehirlenmenin üçüncü gününden sonra karaciğerde hasar başlar ve nakil gerekebilir. Zehirli mantarları ayırt etmek zordur o yüzden ambalajlı kontrolden geçirilmiş kültür mantarlarını tercih etmek gerekir" dedi. Prof. Dr. Onur; mantar zehirlenmelerinde ilk belirtilerin en erken 2 saat en geç 6 saat sonra ortaya çıktığını söyledi.

25.11.2019Sağlık
Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Doğada yetişen mantarların tüketimine bağlı zehirlenme vakalarında son dönemde artış yaşandığını belirten uzmanlar halkı uyardı.

22.11.2019Ekonomi
Yer Muğla... Dünyanın en zehirli mantarını yemişler

Yer Muğla... Dünyanın en zehirli mantarını yemişler

MUĞLA'da, doğadan topladıkları mantarı tüketen anne-kızdan Mükerrem Akgül (57) hayatını kaybederken, yoğun bakıma alınan annesi Fatma Koçer'in (84) ise 18 gündür tedavisi sürüyor. Kulaktan dolma bilgilerle tedavi amaçlı mantar tüketiminin yanlış olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) görevli Doç Dr. Hakan Allı, anne- kızın romatizmaya iyi geldiği düşüncesiyle tükettiği mantarın dünyanın en zehirli türlerinden olduğunu belirtti.

7.11.2019Gündem
Muğlada şoke eden olay Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

Muğla'da şoke eden olay! Yedikleri mantar dünyanın en zehirlisi çıktı...

MUĞLA'da, doğadan topladıkları mantarı tüketen anne-kızdan Mükerrem Akgül (57) hayatını kaybederken, yoğun bakıma alınan annesi Fatma Koçer'in (84) ise 18 gündür tedavisi sürüyor. Kulaktan dolma bilgilerle tedavi amaçlı mantar tüketiminin yanlış olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) görevli Doç Dr. Hakan Allı, anne- kızın romatizmaya iyi geldiği düşüncesiyle tükettiği mantarın dünyanın en zehirli türlerinden olduğunu belirtti.

7.11.2019Gündem
Beyin yiyen zehirli mantar bulundu

Beyin yiyen zehirli mantar bulundu

Anavatanı Japonya ve Kore olan ancak Avustralya'daki denizlerde rastlanan oldukça zehirli bir mantar korku yarattı. Adı 'Ateş Mercanı' olan bu türe sadece dokunmak bile çok tehlikeli.

4.10.2019Dünya
1 eurodan satılık, ama kimse almıyor Sebebi çok ilginç...

1 eurodan satılık, ama kimse almıyor! Sebebi çok ilginç...

Belçika ve Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Braine - l'Alleud kasabasında bulunan bir müstakil ev, kimse istemediği için, 1 eurodan daha az bir fiyata bile alıcı bulamıyor.

21.04.2019Ekonomi
Zehirli mantar uyarısı Lezzetli diye çok talep görüyor ama...

Zehirli mantar uyarısı! Lezzetli diye çok talep görüyor ama...

Muğla’da yağmurla birlikte yetişmeye başlayan ve kış mevsiminde tüketilen bir mantar türü olan Çıntar pazar tezgahlarında ilgi görüyor. Mantar zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Dr. Eriş Başaran Akça, "Doğada yetişenler yerine, marketlerde bakanlık onaylı taze kültür mantarları tüketilmelidir" uyarısında bulundu.

17.12.2018Sağlık
Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

“Zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek oldukça bilgili kişiler için bile zordur. Hastalar tanımlanamayan bir mantarı yemişlerse, türlerin tanımlanması spesifik tedavinin belirlenmesine yardımcı olabilir” diyen İstanbul Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, son zamanlarda artan mantar zehirlenmelerine karşı bilgilendirdi.

12.11.2018Sağlık
Bursada mantar faciası: Baba öldü, oğlu yoğun bakımda…

Bursa'da mantar faciası: Baba öldü, oğlu yoğun bakımda…

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Sarnıç Köyünde ormana mantar toplamaya giden baba oğul yedikleri mantardan zehirlendi. Olayda baba hayatını kaybederken, oğlunun ise hayati tehlikesi devam ediyor.

6.11.2018Gündem
Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır Mantar zehirlenmesi belirtileri

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Mantar zehirlenmesi belirtileri

Sonbaharın yüzünü gösterdiği ekim ayı başladığından beri ülkemizin dört bir yanından mantardan zehirlenme haberleri gelmeye devam ediyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları gibi yağışların bol olduğu, dolayısıyla daha fazla mantarın yetiştiği mevsimlerde daha sık görülen mantar zehirlenmesi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Peki, Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Mantar zehirlenmesi belirtileri neler?

10.10.2018Sağlık
Mantarın zehirlisine aman dikkat Ölümcül bile olabilir...

Mantarın zehirlisine aman dikkat! Ölümcül bile olabilir...

Çoğu yemekle uyumlu olmakla birlikte tek başına da çok lezzetli olan mantarı alırken zehirlenmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar paça çorbası yerine Morina balığını önerdi

Uzmanlar paça çorbası yerine Morina balığını önerdi

Uzmanlar son yıllarda çok fazla konuşulan paça çorbasının kemikler için herhangi bir faydası olmadığını, aksine zararları bulunabileceğini belirtti. Prof. Dr. Cihan Aksoy, uzun yıllardır sürdürülen ve Kuzey ülkelerin denizlerinde yaşayan Morina balığının derisinde bulunan kolajen peptit maddesi ile kireçlenme tedavisinde önemli bir aşama kat edildiğini, bugüne kadar kullanılan tüm tedavilerin aksine bu maddenin doğrudan onarmaya yardımcı olduğunu söyledi.

4.06.2018Sağlık
Mangal ve mantar zehirlenmelerine dikkat

Mangal ve mantar zehirlenmelerine dikkat!

Havaların ısınması ile beraber böcek, sinek, arı sokmaları ve kene ısırıkları tekrar görülmeye başladı. Üstelik yanlış koşullarda yapılan mangallar ve hatta mantar tüketimi tedbir alınmadığı taktirde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkartıyor.

8.05.2017Sağlık
Lüks villaya yapılan baskında sihirli mantar bulundu

Lüks villaya yapılan baskında 'sihirli mantar' bulundu

MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde, polisin lüks bir villaya yaptığı uyuşturucu baskınında, Türkiye’de ender olarak görülen, yiyen kişilerde halüsinasyonlar gördüren zehirli mantar türü olan ve 'sihirli mantar' olarak adlandırılan 'Magic Mashroom' ele geçirdi. Operasyon kapsamında 2 kişi gözaltına alındı.

3.12.2016Gündem
Bir mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlarız

Bir mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir mantarın zehirli olup olmadığını anlamak kolay mıdır? Bu konuda çok iddialı olanların bile zehirlenme riski var mıdır? İşte her mantarın zehirli olup olmadığını nasıl anlarız sorusunun cevabı..

11.02.2016Gündem
Ambalajlı Mantarları Tercih Edin

Ambalajlı Mantarları Tercih Edin

Mantarı çok seviyorsunuz değil mi? Besleyici değeri son derece yüksek ve tadı ete çok benzeyen mantar içine girdiği tüm yemeklere farklı bir tat katıyor. Özellikle vejeteryanların sıkça tercih ettiği mantarları satın alırken çok büyük özen göstermek gerekiyor. Mantarı satın alırken kültür mantarı olmasına dikkat edilmeli? Peki mantar satın alırken başka nelere dikkat etmeliyiz?

25.12.2015Sağlık
Mantar alırken ambalajlı ürünleri tercih edin

Mantar alırken ambalajlı ürünleri tercih edin!

Şapkalı mantarlar ciddi zehirlenmelere yol açıyor.

10.11.2015Sağlık
Zehirli mantar uyarısı Almanya’da ölüm saçıyor

Zehirli mantar uyarısı! Almanya’da ölüm saçıyor

Zehirli mantarlar Almanya’da ölüm saçıyor: İki günde 3 kişi hayatını kaybetti.

23.10.2015Avrupa
Davut yaşama tutunamadı

Davut yaşama tutunamadı

Balıkesir’in Bigadiç İlçesi’nde, yolda bulduğu mantarı yedikten sonra karaciğeri iflas eden 7 yaşındaki Davut Ünal’a iki kez karaciğer nakli yapıldı.

7.04.2015Sağlık
Güzelim yemeği zehir ettiniz

Güzelim yemeği zehir ettiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan için Beştepe’de kurulacak laboratuvar ilk değil. Liderler tarih boyunca yemekli suikast tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. Kimi çeşnicibaşı kullandı kimi şarabdar...

21.03.2015Hürriyet Pazar
Bir daha mantar yemem

"Bir daha mantar yemem"

AFYONKARAHİSAR’ın Çay İlçesi’nde, annesi Songül Çevik’in pişirdiği mantardan zehirlenen 2.5 yaşındaki Aylin Çevik, bilinci kapalı halde ambulans uçakla getirildiği İzmir’de, bu yemekten yemeyen babası Mustafa Çevik’ten alınan karaciğer parçasının nakledilmesiyle yaşama bağlandı. Kontrol için naklin yapıldığı İzmir Kent Hastanesi’ne getirilen minik kız, "Artık mantar yemeyeceğim, doktorum yasakladı" dedi.

19.11.2014Ege
Mantarın aldığı canı eşi verdi

Mantarın aldığı canı eşi verdi

Melen Projesi’nde çalışan işçiler Adnan Kahveci (23) ve Doğan Yendekoğlu (42), 18 Ekim’de Ümraniye’de ormanlık alanda topladıkları mantarları pişirip yediler.

2.11.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Hükümdarların yemeği bazen zehir olurdu

“Size verilen hiç bir öğüne güvenmeyin, yağlı kurabiyeler annenin zehriyle kararıp kaynarlar.

7.03.2015