EKSTRA
MENÜ

Kültür Mantarı

Kültür Mantarı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kültür Mantarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 543 Kültür Mantarı haberi bulunmuştur.

Kültür Mantarı Haberleri

Mantar yemeği nasıl yapılır Püf noktalarıyla mantar yemeği tarifi

Mantar yemeği nasıl yapılır? Püf noktalarıyla mantar yemeği tarifi

Mantar, içinde yer aldığı her tarifi güzelleştiren, farklı bir tada ulaştıran sebzelerimizdendir. Birçok farklı çeşidi olsa da kültür mantarı, mantar yemeklerinde en sık kullanılan türlerdendir. Efsane tadının yanında aynı zamanda kolay, pratik yapımıyla da dikkat çeken mantar yemeği, hala akşama ne pişirsem diye düşünenler için harika bir kurtarıcı olabilir. Siz de bu soruyu kendinize soranlardansanız, hemen şimdi mantar yemeği hem de püf noktalarıyla karşınızda…

Bitliste üretilen kültür mantarları, çevre illere gönderiliyor

Bitlis'te üretilen kültür mantarları, çevre illere gönderiliyor

Bursa'dan Bitlis'e göç eden Orhan Kaçmaz yılda 240 ton mantar satışına başladı. Kaçmaz, Türkiye'nin dört bir yanına mantar satışı yapıyor.

21.04.2021Ekonomi
Kendi işini kurdu, yıllık 240 ton satıyor Bitliste üretiliyor, Türkiyenin dört bir yanına gönderiliyor

Kendi işini kurdu, yıllık 240 ton satıyor! Bitlis'te üretiliyor, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor

Bursa'dan Bitlis'e göç eden Orhan Kaçmaz yılda 240 ton mantar satışına başladı. Kaçmaz, Türkiye'nin dört bir yanına mantar satışı yapıyor.

21.04.2021Ekonomi
Kültür Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir Kültür Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır

Kültür Mantarı Tohumu Nasıl Ve Zaman Ekilir? Kültür Mantarı Tohumu Nasıl Olur Ve Nereden Alınır?

Organik beslenme son zamanlarda oldukça popüler bir hal almıştır. Şehir hayatında bile pek çok bitki evde kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Bunlardan biri de kültür mantarıdır. Bilindiği gibi kültür mantarı çok çabuk çoğalabilen ve kolay yetişen besinlerden bir tanesidir. Kültür mantarı tohumu nasıl ve ne zaman ekilir? Kültür mantarı tohumu nasıl olur ve nereden alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

11.04.2021Bitki Bakımı
Ramazan’a özel çorba çeşitleri: Mantar, mercimek, yayla çorbası tarifleri

Ramazan’a özel çorba çeşitleri: Mantar, mercimek, yayla çorbası tarifleri

Çorba çeşitleri Ramazan sofralarının olmazsa olmazı. Uzmanlar orucun ardından yemeğe çorbayla başlamanın sağlıklı açısından önemli olduğunu belirtiyor. Mutfağımızda ise çeşit çeşit ve birbirinden lezzetli çorba tariflerimiz mevcut. Mantar, mercimek ve yayla çorbaları da bunlardan biri. İftar sofranızda bu tariflere yer vermeye ne dersiniz? İşte Ramazan’a özel çorba çeşitleri; Mantar, mercimek, yayla çorbası tarifleri

Geliniyle tarımın yapılamadığı Orta Toroslarda mantar üretiyor

Geliniyle tarımın yapılamadığı Orta Toroslar'da mantar üretiyor

Konya'da Orta Toros dağlarında yer alan Taşkent ilçesine bağlı, coğrafi koşullar nedeniyle tarımla uğraşmanın güç olduğu Çetmi Mahallesi'nde Burcu Yazıcı (25), kayınvalidesi İsmihan Yazıcı (55) ile serada kültür mantarı yetiştiriyor. 'Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi'ne başvurup aldığı hibeyle 3 ay önce 110 metrekarelik sera kuran Yazıcı, yetiştirdiği mantarları pazarlıyor.

29.03.2021Haber
Kütük Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Kütük Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kütük Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Kütük Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kütük mantarı diğer ismi ile aynı zamanda istiridye mantarı olarak da bilinir. Çünkü bu mantar günümüzde özel olarak kütük üzerine yetiştirilmek suretiyle değerlendirilir. Bu sebepten dolayı bu isim üzerinden anılır. Peki kütük mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kütük mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

Sevimli, lezzetli ve kârlı

Sevimli, lezzetli ve kârlı

Lezzetiyle sofralarda geniş yeri olan mantarlar, birçok kişinin de gelir kapısı. Çoğunlukla hobi olarak başlayıp para kazanan yetiştiricilerin sayısı artıyor. Hem soframıza gelen ‘akıllı’ türleri hem de doğada kendi başına yetişip bir köyü ‘göçürecek’ kadar zehirli olanlarıyla mantarlar doğanın gizemli canlıları; yakından tanıyalım...

28.02.2021Hürriyet Pazar
Kültür Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Kültür Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Kültür Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Kültür Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Sevimli bir görüntüye sahip olması ile beraber aynı zamanda kültür mantarı önemli faydalar sağlayan türler içerisinde yer almaktadır. Bu yüzden günümüzde yaygın değerlendirilen ve aynı zamanda merak edilen mantarlar içerisinde geliyor. Peki, Kültür mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kültür mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

25.02.2021Bitki Bakımı
Enoki Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi Enoki Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Enoki Mantarı Nedir, Nerede Yetişir Ve Yenir Mi? Enoki Mantarı Faydaları, Yetiştiriciliği Ve Özellikleri

Çok sayıda insanın zevkle yediği ve her zaman evinde bulundurduğu ürünlerden birisi mantardır. Mantarın çok fazla türü bulunmaktadır. Sizler için Enoki mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Enoki mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri hakkındaki tüm bilgileri detaylı şekilde derledik.

25.02.2021Bitki Bakımı
Mantar Nasıl Yetişir Mantar Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Mantar Nasıl Yetişir? Mantar Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Bilimsel adı amanita caesarea olan imparator mantarı ülkemizde en çok yetiştirilen ve tüketilen mantar çeşitlerinin başında geliyor. Kanlıca ve Höbelen mantarı da Türkiye'nin birçok bölgesinde yetişen yenilebilir mantarlardan bir diğeridir. Mantar nasıl yetişir? Mantar Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir? Merak edilen tüm soruları sizin için derledik.

15.02.2021Bitki Bakımı
Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, yatırımcılar için birçok alanda cazip imkanlar barındırıyor

Türk tarımı, taze ve işlenmiş meyve sebze üretimi, hayvancılık, örtü altı üretim, su ürünleri üretimi, tohumculuk, helal gıda üretimi ve Tarım 4.0 gibi tarımsal teknoloji alanlarına yatırım yapanlar için cazip fırsatlar barındırıyor.

8.02.2021Ekonomi
Kuzu Göbeği Mantarı nedir ve nerelerde yetişir Kuzu Göbeği Mantarı nasıl pişirilir ve faydaları

Kuzu Göbeği Mantarı nedir ve nerelerde yetişir? Kuzu Göbeği Mantarı nasıl pişirilir ve faydaları

Kuzu göbeği mantarı, bahar aylarında ortaya çıkan şifalı, doğal ve besleyici bir mantar çeşididir. Bu mantarlar, tek tek küçük mantarlar olarak yetiştirilir. Genellikle de kuzugöbeği mantarı; Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında Mart ve Mayıs aylarında yetiştirilir. İşte Kuzu göbeği hakkında merak edilen tüm detaylar.

29.09.2020Araştırma

Kırsal kalkınmaya büyük destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 bin 745 kırsal kalkınma projesine 970 milyon lira hibe verileceğini söyledi.

18.02.2020Ekonomi
Kayısı ve kuru soğan üretimi güldürdü, sarımsak ve Antep fıstığı üzdü

Kayısı ve kuru soğan üretimi "güldürdü", sarımsak ve Antep fıstığı "üzdü"

Türkiye'de geçen yıl 2018'e göre kayısıda üretim yüzde 12,9, kuru soğanda yüzde 13,9 artarken, sarımsakta yüzde 12,4, Antep fıstığında yüzde 64,6 geriledi.

17.01.2020Ekonomi
Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Çok önemli mantar uyarısı: Sakın böyle tüketmeyin

Doğada yetişen mantarların tüketimine bağlı zehirlenme vakalarında son dönemde artış yaşandığını belirten uzmanlar halkı uyardı.

22.11.2019Ekonomi
Uzmanlardan çok önemli uyarı: Kesinlikle tüketmeyin

Uzmanlardan çok önemli uyarı: Kesinlikle tüketmeyin

UZMANLAR, doğadan tecrübesiz kişilerce toplanan mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mine Pakkaner, doğadan toplanan mantarların zehirli olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, "Rus ruletinde bile 6 taneden bir tanesi size gelebilir. Fakat topladığınız iki mantardan biri zehirli. Zehir olan ile olmayan mantarı ayırt edebilmek için uzman olmak gerekiyor. Mantar zehirlenmelerinin geri dönüşü de yok. Ağır karaciğer ve böbrek tahribatına neden olabilir" dedi.

7.11.2019Ekonomi
Güveçte mantarlı tavuk nasıl yapılır

Güveçte mantarlı tavuk nasıl yapılır?

Güveçte mantarlı tavuk, güveç yemeklerinin en sevilenlerinden biri. Renkli biberlerle harmanlanan mantarlar, kaşar ve taze kekikle buluşuyor, tadına doyum olmaz bir lezzet ortaya çıkıyor. Peki, güveçte mantarlı tavuk nasıl yapılır?

3.09.2019Televizyon
Ev sahibinden görüp devlet desteğiyle kurdular Şimdi talep yağıyor

Ev sahibinden görüp devlet desteğiyle kurdular! Şimdi talep yağıyor

Emine ve Harun Bilgiç çifti, Burdur'un Büğdüz köyünde kiralık depoda başladıkları istiridye mantarı üretiminde devlet desteğiyle yaklaşık 2 bin metrekarelik tesis kurdu.

28.05.2019Ekonomi
Çinko eksikliği nedir Çinko hangi besinlerde bulunur

Çinko eksikliği nedir? Çinko hangi besinlerde bulunur?

İnsan vücudu için gerekli olan vitaminlerin yeterli düzeyle alınması, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için önem arz ediyor. Fakat bazı durumlarda gerekli vitaminlerin yetersiz kalması ile sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Çinko eksikliği sorunu yaşayan kişiler, çinko eksikliğinin nedenlerini ve hangi besinlerde çinko bulunduğu ile ilgili zaman zaman araştırma yapıyor. Peki, çinko hangi besinlerde bulunur?

14.05.2019Sağlık
Bugün ne pişirsem 10 Mayıs iftar menüsü ve tarifleri

Bugün ne pişirsem? 10 Mayıs iftar menüsü ve tarifleri

Sahurda tüketilen besinlerin sağlıklı ve doyurucu olması, oruç ibadetini kolay bir şekilde gerçekleştirmede doğrudan etkili. Bu sebeple ‘Bugün ne pişirsem?’ sorusu her zamankinden daha fazla soruluyor. 29 gün sürecek Ramazan ayı boyunca iftar menüsü örneklerini bir araya getireceğiz. İşte, 10 Mayıs iftar menüsü ve tarifleri

İstiridye mantarını tadan, diğer mantarlara elini sürmüyor

İstiridye mantarını tadan, diğer mantarlara elini sürmüyor

İstiridye mantarını tadan vatandaşlar, diğer kültür mantarlarından vazgeçiyor.

Bu mantarın tadı bambaşka

Bu mantarın tadı bambaşka!

İstiridye mantarını tadan vatandaşlar, diğer kültür mantarlarından vazgeçiyor.

12.12.2018Ekonomi
Vegan ve vejetaryenlerin vazgeçilmezi istiridye mantarı tarifleri

Vegan ve vejetaryenlerin vazgeçilmezi istiridye mantarı tarifleri

İstiridye mantarı, son zamanlarda lezzeti ve pratikliğiyle ön plana çıkan malzemelerden. Üstelik çok esnek bir malzeme olduğundan birçok tarifte kullanılabiliyor. Tadı ve dokusu ile kırmızı ete benzediği için vegan ve vejetaryenlerin de gözdesi olan istiridye mantarıyla yapabileceğiniz birkaç tarif derledik. Arzu ederseniz bu fikirlerden yola çıkarak kendi tariflerinizi de üretebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun...

26.11.2018Lezizz Menüler
Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

Mantar zehirlenmeleri arttı, uzmanlar uyardı

“Zehirli ve zehirsiz mantarları ayırt etmek oldukça bilgili kişiler için bile zordur. Hastalar tanımlanamayan bir mantarı yemişlerse, türlerin tanımlanması spesifik tedavinin belirlenmesine yardımcı olabilir” diyen İstanbul Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, son zamanlarda artan mantar zehirlenmelerine karşı bilgilendirdi.

12.11.2018Sağlık
Mantarla farklı ne yapabilirim İşte birkaç fikir...

Mantarla farklı ne yapabilirim? İşte birkaç fikir...

Lezzetli ve sağlıklı mantarla yapabileceğiniz yemeklerin sınırı yok... İşte mantarla yapabileceğiniz lezzetler...

Mantarın zehirlisine aman dikkat Ölümcül bile olabilir...

Mantarın zehirlisine aman dikkat! Ölümcül bile olabilir...

Çoğu yemekle uyumlu olmakla birlikte tek başına da çok lezzetli olan mantarı alırken zehirlenmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Çinko hangi besinlerde bulunuyor Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler

Çinko hangi besinlerde bulunuyor? Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler?

Çinko eksikliği hangi besinlerde bulunur sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Sağlıklı bir insanın vücudunda toplamda 2 ya da 3 gram çinko bulunmaktadır. Vücudunda daha az miktarda olduğunu anlayan vatandaşlar, birçok besinle birlikte bu oranı dengeleyebiliyor. Peki, çinko hangi besinlerde bulunuyor? Çinko eksikliğini karşılayacak besinler neler?

9.08.2018Televizyon
Muratbey Topi ile sofralarda renkli sunumlar

Muratbey Topi ile sofralarda renkli sunumlar

Muratbey, yenilikçi peynirleriyle sofraları lezzetlendiriyor. Az tuzlu yapısı ile 7’den 70’e herkesin rahatlıkla tüketebildiği Topi, sağlıklı özelliğinin yanı sıra minik top şekliyle kahvaltıdan salatalara günün her öğününe eğlence katıyor.

31.07.2018Alışveriş
Günde 20 ton Mantar yetiştiriliyor

Günde 20 ton Mantar yetiştiriliyor

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Altınyayla ilçesinde günlük 20 ton mantar yetiştirildiğini söyledi.

19.07.2018Ekonomi
Türkiyenin en büyük lavanta bahçesinde hasat zamanı

Türkiye'nin en büyük lavanta bahçesinde hasat zamanı 

Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy'de, Lisinia Doğa Projesi kapsamında Burdur Gölü'nün kurtarılması amacıyla hayata geçirilen Lavanta Deresi Projesi kapsamında ekilen lavantanın hasadına başlandı. 

9.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Damak zevkimizi geliştirmemiz gerekir mi?

Direkt cevap vereyim: Gerekmez! Niye gerek olsun ki? Zorla geliştirilmez. Önemli olan soru şu: Bir şeyden devamlı, belli bir oranda zevk almak mı; yoksa bazen hayal kırıklığına uğramak pahasına zaman zaman inanılmaz derecede haz almak mı?

25.04.2021

Bolu iftarı

Bolu yöresinin tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra yemekleri de oldukça zengindir.

21.04.2021

Özledim seni meyhane

En ideal lokanta türü meyhane. Kozmopolit İstanbul kültürünün yeme-içme olarak en rafine ifadesi. Yeni arkadaşlıkların başladığı, dostlukların pekiştiği, koyu sohbetin eşliğinde yemek yeme ve adabında içmenin haz denen duyguyu doruk noktasına çıkardığı bir ortam.

7.03.2021

Kültürler sofrasının güzelliği

Anadolu, her tabağı farklı bir kültüre ait onlarca lezzetli yemeğin oluşturduğu dev bir sofra gibidir.

11.12.2020

İftar-Bezelyeli sulu köfte

Yapılışı: Köfte için: Kıyma, bulgur, soğan, tuz, karabiber ve kimyonu derin bir kabın içine koyun.

21.05.2020

Ebola virüsü aşısı

Son günlerin sıkça duyulan koronavirüs hastalığı gibi Ebola virüsü de çok öldürücü bir hastalık.

2.02.2020

Paslanmaya ‘dur’ deyin

OKSİDASYON, yani “paslanma” en az inflamasyon, yani “iltihaplanma” kadar önemli bir yaşlılık tetikleyicisi.

14.10.2019

Deniz kültürü ya da kültür mantarı

Bir şekilde tekne sahibi olmaya çalışan toplumlarla, eline geçen parayla durmadan arsa ve daire satın alan bir toplum, aynı kültürün içinde eriyebilir mi dersiniz.

13.07.2019