EKSTRA
MENÜ

Gluten

Gluten ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gluten haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 637 Gluten haberi bulunmuştur.

Gluten Haberleri

Glüten Hassasiyetine Karşı Nasıl Diyet Yapılmalı

Glüten Hassasiyetine Karşı Nasıl Diyet Yapılmalı?

Glüten hassasiyetinden kurtulmak için doğru beslenmek çok önemli. Dyt. Vildan Çelik, glüten hassasiyeti ve tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

Beslenmenin önemli bir etkisi var Gelişimini engellemek için...

Beslenmenin önemli bir etkisi var! Gelişimini engellemek için...

Romatoid artritte beslenme önerilerinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hüban Gönülol, haftada 2-3 kez fırında veya ızgarada pişirilmiş balık tüketmenin romatoid artrit gelişiminde belirgin bir azalmaya neden olduğuna dikkat çekerek, “Romatoid gelişiminin engellenmesinde balık ve balık yağının önemi büyüktür” dedi.

14.10.2020Sağlık
Emzirmek çocukları hastalıklara karşı koruyor

Emzirmek çocukları hastalıklara karşı koruyor

Genetik yatkınlığı olan kişilerde buğday, arpa, çavdar ve yulafın içindeki glüten denilen proteine karşı gelişen ve ömür boyu süren çölyak hastalığının, Türkiye’ de yaklaşık 200 kişiden birini etkilediğini ifade eden Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Keskin, en sık çocuklarda görülen hastalığa karşı emzirmenin koruyucu bir tedbir olduğunu söyledi.

İnek sütüne bitkisel alternatifler

İnek sütüne bitkisel alternatifler

Sağlığı saymakla bitmeyen inek sütünü yıllardır gerek sade olarak gerek yiyeceklerimizde kullanıyoruz. Kahvelerin de olmazsa olmazı olan sütün laktozsuzdan, vegana birçok çeşidi var. İnek sütünün yerini almaya başlayan bu sütler özellikle de alerjisi olanlar ve veganlar tarafından tüketiliyor. Gün geçtikçe inek sütünün yerini almaya başlayan alternatif sütler…

30.09.2020Lezzet
Çocuklarda alerjiye neden olabiliyor Bu belirtiler varsa...

Çocuklarda alerjiye neden olabiliyor! Bu belirtiler varsa...

Çocuklarda Türkiye’de 6’ncı sırada görülen besin alerjeninin mercimek olduğuna dikkat çeken Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Ülkemizde yapılan çalışmalarda mercimek alerjisi olan Türk çocuklarının yüzde 83’ünde başta nohut olmak üzere diğer baklagillere de alerjisi olduğu saptanmıştı. Örneğin mercimek alerjisi olan çocuklarda nohut, bezelye, yer fıstığı ve soya gibi diğer baklagiller ile de alerji görülebilmektedir” dedi.

Mutfakların olmazsa olmazı un hakkında bilmeniz gerekenler

Mutfakların olmazsa olmazı un hakkında bilmeniz gerekenler

Büyük marketler tam buğday, çavdar, kılçıksız buğday gibi un çeşitleri ile doludur. Ancak küçük marketler bu kadar fazla çeşidi barındırmaz. Adından da anlaşılacağı gibi çok amaçlı un ve ekmeklik unu rahatlıkla bulabilirsiniz. Peki ekmeklik un ile aralarındaki fark nedir?

25.09.2020Lezzet
En önemli sağlık sorunlarından biri Kilo vermeye engel olabiliyor

En önemli sağlık sorunlarından biri! Kilo vermeye engel olabiliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alihan Oral "Tiroid hormonu eksikliğinde metabolizma yavaşlar. Hashimoto hastalığı da insan metabolizmasını yavaşlatır ve kişi kilo alabilir veya kilo vermekte zorlanabilir” dedi.

24.09.2020Sağlık
Naturagen Kolajen İle Sağlıklı Güzellik

Naturagen Kolajen İle Sağlıklı Güzellik!

İyi yaşam için “Kolajenden gelen güzellik” söylemiyle yola çıkan Naturagen Kolajen; ürünlerini farklı formlarda Health Assist, Beauty Assist ve Life Assist olmak üzere üç farklı seride sunuyor.

21.09.2020Alışveriş
“Temiz beslenme yaşam tarzınız olsun”

“Temiz beslenme yaşam tarzınız olsun”

‘Temiz beslenme modeli’ hakkında bilgilendirmede bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sedef Aksu, “Temiz beslenme, tıbbi nedenlerden dolayı kısıtlanmış yiyeceklerin öngörüldüğü bir diyet programı değildir. Daha sağlıklı yaşam için iyi beslenme alışkanlıklarından oluşan bir yaşam tarzıdır. Bu beslenme planı otoimmün sorunlar, bağırsak ve sindirim sorunları, depresyon, anksiyete veya ruh sağlığı sorunları, kandaki şeker miktarı yüksek seviyelerde gözlenen kişiler için de önerilir” dedi.

16.09.2020Sağlık
Taze makarna nasıl yapılır Evde makarna yapımının püf noktaları

Taze makarna nasıl yapılır? Evde makarna yapımının püf noktaları

Makarna, kimimiz için pratik bir çözüm kimimiz için de adeta bir tutku. Öğrenci sofrasında da şölen sofrasında da yeri olan makarna, evde açılıp tazecik pişirildiğinde bambaşka bir mertebeye ulaşıyor. Siz de bu lezzeti tatmak için evde makarna yapmak için hazırlıklara başladıysanız, bu içeriğimizi mutlaka okumalısınız. İşte evde taze makarna yapımının püf noktaları…

Çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir Çölyak hastalığı tedavisi ve diyetiyle ilgili bilgiler

Çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Çölyak hastalığı tedavisi ve diyetiyle ilgili bilgiler

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalığı merak edilen konular arasında yerini aldı. Bağışıklık sistemini etkileyen ve her yaşta görülen çölyak hastalığı Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir protein nedeni ile oluyor. Bu hastalığı sahip olan insanlar  glutensiz besinler tüketiyorlar. Çölyak hastalığının tek tedavisi ise glutensiz sıkı bir diyet programı olarak biliniyor. Çölyak hastalığı belirtileri ise sindirim sisteminde meydana gelen bazı sinyaller ile anlaşılıyor. İşte, çölyak hastalığı belirtileri, tedavisi ve diyetiyle ilgili ayrıntılar.

2.09.2020Sağlık
Glüten nedir Glüten alerjisi ne demek İşte glüten bulunan besinler

Glüten nedir? Glüten alerjisi ne demek? İşte glüten bulunan besinler

Son yıllarda glüten, glüten alerjisi, glütensiz beslenme terimlerini çok sık duymaya başladık. Glüten alerjisi olan bireylerde ömür boyu görülen kronik bir alerji ortaya çıkabiliyor. Birçok kişide büyük sorunlara yol açan intoleransa ve çölyak hastalığına yol açabiliyor. Bu nedenle glüten sorunu olanların bazı gıda maddelerini kesinlikle tüketmemesi gerekiyor. Glüten nedir? Glüten alerjisi ne demek? Glüten nelerde var?

2.09.2020Sağlık
Glüten içermeyen malzemelerle yapabileceğiniz birbirinden nefis yemek tarifleri

Glüten içermeyen malzemelerle yapabileceğiniz birbirinden nefis yemek tarifleri

Buğday, arpa gibi tahıllarda bulunan bir protein olan glüten, birçok kişide büyük sorunlara yol açan intoleransa ve çölyak hastalığına yol açabiliyor. Bu nedenle glüten sorunu olanların bazı gıda maddelerini kesinlikle tüketmemesi gerekiyor. Ancak bunu bir mahrumiyet olarak düşünmemek gerek çünkü glüten içermeyen besinlerle yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli tarif var. Sizin için bu tariflerin bazılarını aşağıda sıraladık. Şimdiden afiyet olsun diyoruz...

Çölyak hastaları için glüten içermeyen gıdalar

Çölyak hastaları için glüten içermeyen gıdalar

Glütensiz beslenme son dönemin en önemli beslenme trendlerinden biri. Glüten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları için sağlıklı bir yaşam sürmenin ilk şartı olan glütensiz beslenme, hangi ürünlerde glüten bulunduğunu bildiğiniz takdirde kolayca sürdürülebilir bir beslenme biçimi. Peki hangi gıdalarda glüten yok? Glütensiz beslenme için uygun malzemeler neler? İşte glütensiz beslenmenin temelleri...

Pirinci sofranızdan eksik etmeyin ama böyle tüketin

Pirinci sofranızdan eksik etmeyin ama böyle tüketin

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, “Pirinç, sanılanın aksine kontrollü bir şekilde tüketildiğinde, sağlıklı ve besleyici bir besindir. Özellikle içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça değerli olan pirinç, enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerden de oldukça zengindir’’ dedi.

Glutensiz Beslenme Nedir

Glutensiz Beslenme Nedir?

Gluten bir protein ailesidir. Birçok tahıl gluten ailesi proteinleri içerir. Bu tek bir protein değildir. Bir ailedir. Buğdayın, arpanın, çavdarın, kinoanın, pirinçin, çiğ karabuğdayın içinde vardır. Bu bir kategorize etme şeklidir. Bu protein ailesi içinde bir alt aile vardır ki bu da insanlar için toksiktir. Toksik olanlar arpa, buğday ve çavdarda bulunur.

6.08.2020Yaşam
Tuğba Özerk, sağlıklı yaşam için gluten ve şekeri kesti

Tuğba Özerk, sağlıklı yaşam için gluten ve şekeri kesti

Tuğba Özerk, hayatından gluten ve şekeri çıkarınca daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söyledi.

13.07.2020Magazin
Çölyak çocuklarda büyüme geriliği nedeni olabilir

Çölyak çocuklarda büyüme geriliği nedeni olabilir

Çocuğun yaşına ve cinsiyetine göre büyüme seyri de farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak aşırı zayıflık, kısa boyluluk ya da tartı fazlalığı gibi durumlar büyüme sorunları olarak tanımlanabiliyor. Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Meltem Uğraş, bazı genetik ya da hormonal sorunlar ya da sindirim sorunlarının da çocuklarda büyüme sorunlarına neden olabileceğini ifade etti

Glutensiz un çeşitleri hangileri

Glutensiz un çeşitleri hangileri?

Çölyak rahatsızlığı bulunan kişiler glütensiz un çeşitlerini tercih edebilir. Peki, bu unlar hangileridir? Uzman Diyetisyen Hilal Konak, glütensiz un çeşitleriyle ilgili önemli bilgiler verdi.

16.06.2020Sağlık
Sofralardan Eksik Olmasın: 10 Yaz Salatası Tarifi

Sofralardan Eksik Olmasın: 10 Yaz Salatası Tarifi

Rokasından kıvırcığına, fesleğeninden kuzukulağına… Sağlıklı beslenme hele de yaz diyeti deyince ilk akla gelenler arasında yer alıyor salata. Her biri kendine has tadı, rengi, aroması özellikle de serinletici özelliğiyle yaz sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan salataya, bayram sofralarında da mutlaka yer verilmesi gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, sofralarımızda yer verebileceğiniz yaz salatalarını sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çölyak hastaları iftarda baklagil çorbaları tüketmeli

Çölyak hastaları iftarda baklagil çorbaları tüketmeli

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, glüten içeren besinleri tüketemeyen çölyak hastalarının ramazan ayı boyunca beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek, iftarda baklagil çorbaları tüketmelerini tavsiye etti.

28.04.2020Sağlık
Evde sağlıklı beslenme önerileri

Evde sağlıklı beslenme önerileri

Koronavirüs nedeniyle evde geçirdiğimiz bu zamanlarda kendimize iyi bakmalı, beslenmemize dikkat etmeliyiz. Paketli hazır gıdalardan uzak durmalı ve vücut direncimizi artırmalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız, nelere dikkat edeceğiz?

24.04.2020Evdehayat
Kinoa Nasıl Pişirilir Kinoa Pişirmenin Püf Noktaları

Kinoa Nasıl Pişirilir? Kinoa Pişirmenin Püf Noktaları

Kinoa tahıla benzese de ıspanakgiller familyasındandır. Kinoanın çiçekleri zengin bir besin kaynağı olan kinoa tohumuna dönüşür ve asıl tüketilen kısımları bu tohumlardır. Peki sağlık açısından birçok faydası olan kinoayı nasıl pişirebiliriz?

20.04.2020Diyet Rehberi
Beyaz Un Yerine Kullanabileceğiniz Un Çeşitleri

Beyaz Un Yerine Kullanabileceğiniz Un Çeşitleri

Sağlıklı beslenmek, kilo vermek ya da gluten hassasiyeti... Nedeni ne olursa olsun hepimiz olabildiğince beyaz undan uzak durmaya çalışıyoruz. Tariflerde de yerine koyabileceğimiz un arayışındayız.

15.04.2020Diyet Rehberi
Mide asidine ne iyi gelir Mide asidi neden olur ve nasıl geçer

Mide asidine ne iyi gelir? Mide asidi neden olur ve nasıl geçer?

Birçok kişinin başına gelen tatsız durumlardan biri mide yanmasıdır. En beklenmeyen anlarda meydana gelen mide yanması nedir? Mide yanması neden oluşmaktadır? Mide yanması nasıl geçer? Mide yanmasının tedavisi nedir? Mide yanmasına ne iyi gelmektedir gibi soruları cevapladık.

25.03.2020Sağlık
Anne olunca anladı

Anne olunca anladı!

Fransa ve Türkiye’de 10 yıl gıda sektöründe çalışan Hande Ergüner İnce’nin hayatı anne olunca değişti. Bebeğine ek gıdaya başladığında annelerin yaşadığı sorunu gördü ve harekete geçti. İnce, 6 ay önce kurduğu mutfağında Bambala markasıyla bebek ve çocuklar için yemek pişiriyor. “Yolun başındayım ama talep çok” diyen İnce, Türkiye’nin en büyük bebek ve çocuk mutfağı olmayı hedefliyor.

23.03.2020Ekonomi
Glüten hassasiyeti olanlar için 3 tarif

Glüten hassasiyeti olanlar için 3 tarif

Glütensiz beslenme diyetleri son yıllarda oldukça popüler. Glüten hassasiyeti olanlar bu tarifleri kolayca hazırlayıp afiyetle yiyebilirler. Uzman Diyetisyen Çisem Gündüz Gizir malzemeleri ve hazırlanışlarını paylaştı.

19.03.2020Evdehayat
Kış Aylarının Şifa Deposu: Kestanenin Faydaları ve Tüketme İpuçları

Kış Aylarının Şifa Deposu: Kestanenin Faydaları ve Tüketme İpuçları

Kestane, soğuk havaların en vazgeçilmez lezzetlerinin başında geliyor. Sokaklarda satılan, soba üstünde kavrulan, tat ve kokusu ile iştah kabartan ve kış aylarının vazgeçilmezi olan kestanenin faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl tüketmek gerekir? Beslenme ve Diyet Uzmanı Zülal Yalçın anlattı.

Yazar Sonuçları

11.000 yıl önce buğdaydan bulgura

Bulgur, amber renkli 'sert buğday'ın yani, durum buğdayının, temizlenip pişirildikten sonra kurutularak ve buğday tanelerinin kepeğinin ayrıştırılması işlemlerinden geçirilmesi ile ileri teknoloji kullanılarak üretiliyor. Bulgurun rengi, lezzeti, pişerken su çekme oranı ve pişme süresi buğdayın cinsine, yetiştiği toprağın özelliklerine; yani coğrafyasına göre değişiyor.

30.10.2020

Yavrularımız için ruşeymli kurabiye

Evde çocuklarınızın zevkle yiyeceği kıyır kıyır bir bebek kurabiyesi yapmaya ne dersiniz. Üstelik ruşeymli...

30.10.2020

COVID-19 beyin sisi yapar mı

Son birkaç ayda üst üste yayımlanan vaka raporlarına bakılırsa “Yapabilir” diyebiliriz.

15.10.2020

Eklemlerin yapısı ve özellikleri

Eklem iki kemiğin birleştiği bir nokta ya da vücut parçalarını hareket ettirmek amacıyla kemiklerin bağlandığı bir nokta olarak tanımlanan insan vücudunun bir bölümüdür.

7.10.2020

Kabızlık neden olur ve nasıl geçer?

Kabızlık bağırsak hareketlerinin zor olması, normalden daha az dışkılama olarak tanımlanır. Diğer adı konstipasyondur. Bireyler kabızlık (konstipasyon) ile beraber kendilerini çok huzursuz hissetmekte ve bunun için çeşitli yöntemlere başvurmak zorunda kalabiliyor.

2.10.2020

Glutensiz Ekşi Mayalı Karabuğday Ekmeği

Diyet sezonu devam ediyor. Bir önceki yazımda Ketojenik Beslenmeden bahsetmiş farklı besin öğeleri içeren 2 Keto Ekmek tarif vermiştim. Bu yazımda ise glutensiz beslenme ve ona uygunda bir ekmek tarifi paylaşacağım. Gluten alerjimin olduğunu öğrendiğimde benimde bir dönem uyguladığım glutensiz beslenme için son 10 yılın beslenme yöntemi fenomeni diyebiliriz belki de!

29.09.2020

Midenizdeki sorun ciddi mi? 5 belirtiye dikkat!

Mide ağrısı stresten sinire, çok yemekten hızlı yemeye kadar birçok farklı günlük faktörden dolayı oluşabilir. Ancak bazen mide probleminizin başka nedenleri vardır. Bunun muhtemelen doktorunuzu ziyaret etmenizi gerektirecek daha ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini gösteren bazı belirtilere birlikte göz atalım.

20.09.2020

Besleyici Bir Alternatif: Kinoalı Salata

Lezzetli, renkli, besleyici, sağlıklı, hem ara hem ana öğünde tüketebileceğimiz en güzel seçenek: salatalar. Salatalarımızı zevkimize göre hazırlıyor istediğimiz besini katabiliyoruz, peki hiç kinoalı salata denedik mi?

22.07.2020

Gözenekli ekmek yapmanın püf noktaları

Ünlü ABD’li yazar Michael dört element ateş, su, hava ve toprağın yiyeceklerle ilişkisini incelediği “Cooked” belgeselinde bahsettiği gibi ekmeği sevmemizi sağlayan şeylerden biri de havadır. Ekmek yediğimizde daha çok hava yeriz aslında. Gözeneklerindeki hava sayesinde lezzetler damağın gerisindeki sinüs boşluklarına dolar ve yediğinizin tadını oradan alırsınız.

15.07.2020

Glutensiz beslenme faydalı mı, zararlı mı? Herhangi bir besin eksikliği oluşur mu?

Buğday, arpa, çavdar içinde bol miktarda bulunan gluten doğal içerik buğdayın endosperm bölgesinde nişastaya bağlı doğal olarak oluşan bir proteindir. Doğal haliyle bulunan içeriği özellikle dayanıklı tohum üretimi sırasında daha dayanıklı tohum üretimi için yapılan değişikliklerde yüksek miktarda sentezlenmeye başlayan gluten, içerik olarak yoğun miktarda bulunmaktadır.

4.07.2020

Emek, sabır ve sevgi isteyen bir iş: Ekşi mayalı ekmek

Yıllar evvel ilk ekşi mayalı ekmek yapmaya başladığımda bir gün herkesin evde ekşi mayalı ekmek yapacağı hatta bıktıracak kadar çok fotoğrafına maruz kalacağımız hiç aklıma gelmezdi.

4.06.2020

Chia tohumu nedir, faydaları nelerdir?

Aztek ve Maya medeniyetlerinde önemli bir besin olan chia tohumuna mayalar güç anlamında "chia" ismini vermişlerdir. Chia tohumu, bir adaçayı türünün tohumlarıdır.

28.05.2020

Adı Sadece 'Bağırsak'tı Oysaki

Sıcak bir ekmeğin, fırından yeni çıkan bir poğaçanın ya da altı henüz yeni kapatılmış bir bamya yemeğinin kokusuyla başlamıştı bile sindirim. Ağıza girmeden hemen önce hem de. Bir yolculuk yaşayıp anüste son bulacaktı oysa ki.

12.05.2020

Glutensiz Beslenme Nedir?

Gluten bir protein ailesidir. Birçok tahıl gluten ailesi proteinleri içerir. Bu tek bir protein değildir. Bir ailedir. Buğdayın, arpanın, çavdarın, kinoanın, pirincin, çiğ karabuğdayın içinde vardır.

21.04.2020
Evde yapılabilecek glütensiz tarifler

Evde yapılabilecek glütensiz tarifler

Glütensiz beslenme diyetleri son yıllarda oldukça popüler. Glüten hassasiyeti olanlar bu tarifleri kolayca hazırlayıp afiyetle yiyebilirler.

10.03.2020

Nasıl beslenelim

BESLENMENİN önemli bir sağlık belirleyicisi olduğu kesin.

5.03.2020
Bael meyvesinin faydaları nelerdir

Bael meyvesinin faydaları nelerdir?

Ülkemizde çok aşina olmadığımız, ahşap elma olarak da bilinen bael meyvesinin anavatanı Hint Yarımadası’dır. Bu bitkinin hemen hemen her kısmı kullanılır ancak en değerli yerinin meyveleri olduğu bilinir. İşte bael meyvesinin faydaları…

3.03.2020
Glütensiz beslenme kilo verdirir mi

Glütensiz beslenme kilo verdirir mi?

Son yıllarda oldukça popüler bir beslenme akımı olan glütensiz beslenme nedir? Kimler bu beslenme tarzını uygulamalı? İşte merak edilenler…

28.02.2020

Sisli beyin tehdidi büyüyor

Yeni bin yılın sık görülen sağlık sorunlarından biri de sisli beyin! Sorun önemli.

30.01.2020