EKSTRA
MENÜ

Kabızlık

Kabızlık haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kabızlık hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.467 Kabızlık haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kabızlık Haberleri

Karnabahar nasıl haşlanır Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı Suyu işe yarar mı

Karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı?

Karnabahar; kış mevsiminde çok fazla tüketilen sebzeler içerisinde bulunmaktadır. Karnabaharın haşlanma süresi; karnabaharın pişirileceği eşyaya göre farklılaşmaktadır. Bunların dışında; karnabaharları çok fazla bir şekilde haşlamak, besin değerini düşürür. Peki karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Erik nasıl kurutulur Çekirdekli siyah, sarı ve yeşil bütün eriği fırında ve farklı kurutma yöntemleri

Erik nasıl kurutulur? Çekirdekli siyah, sarı ve yeşil bütün eriği fırında ve farklı kurutma yöntemleri

Kuruyemişler arasında en fazla sevilenlerden bir tanesi olan kuru erik vücut için oldukça faydalı olan bir meyvedir. İçermiş olduğu vitaminler ve mineraller ile insan sağlığına faydalı olmaktadır. Günlük beslenme rutinine kuru erik eklemek, insanları pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Erik kuru ve yaş hali ile sevilen bir meyvedir. Özellikle bahar aylarının içerisinde yetişmektedir. Yaş erik meyve şeklinde tüketilebildiği gibi kompostosu ve marmelattı da yapılmaktadır. Kurutulduğunda ise daha değişik bir lezzet eklenmektedir. Kuru hali ile kuruyemiş gibi tüketildiği gibi aynı zamanda da keklerin ve çeşitli tatlıların içerisine de konulmaktadır. Eriğinin nasıl kurutulabileceğini, eriğin fırında ve güneşte nasıl kurutulduğunu sizler için derledik.

5.10.2021Lezizz
Pika sendromu (Toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı) nedir, ne eksikliği, kimlerde görülür Uzmanı açıkladı

Pika sendromu (Toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı) nedir, ne eksikliği, kimlerde görülür? Uzmanı açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde Seda Sayan'ın programına katılan ve 23 yıl önce hamileyken canı toprak çektiğini söyleyen kadın, o günden sonra her gün 2 kiloya yakın moloz yediğini açıklayarak şaşkınlığa neden olmuştu. Hamile olduğu dönemde camdan dışarı bakarken canının toprak çektiğini ifade eden genç kadın, zorlandığı için dışarı çıkamadığını ve bu süreçte evde parke altındaki kum ve betonları sökerek yediğini aktardı. Bu durumun hangi hastalığın belirtileri olduğu merak konusu olurken, tedavisi ve ne eksikliği sonucu meydana geldiği de araştırılmaya başlandı. Tıpta pika sendromu denilen toprak, kil, tebeşir vb. yeme alışkanlığı nedir, kimlerde görülür, tedavisi var mıdır? İşte, uzmanından pika sendromu ile ilgili tüm merak edilenlerin yanıtları...

4.10.2021Sağlık
Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir 3-6-9 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir? 3-6-9 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Anne ve babaların bebeklerde yaşamış olduğu bir takım problemler ve rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu problemlerden ve rahatsızlıklardan bir tanesi de bebeklerde kabızlık durumudur. Bebeklerde kabızlığın nasıl giderileceğine dair araştırma yapan anne ve babalar konu ile ilgili doktora da danışmaktadırlar. Peki, bebeklerde kabızlık nasıl giderilir? 3-6-9 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Kolit Nedir, Neden Olur Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Nedir, Neden Olur? Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz kolit, sindirim sistemi ve bağırsaklarla ilgili bir hastalıktır. Sağlıklı bir vücut için önemli bir görevi olan bağırsaklarda yaşanan kolit sorunu teşhis ve tedavi edilmezse istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Peki kolit nedir, neden olur? Kolit hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

30.09.2021İyi Yaşam
Portakal suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Portakal suyu içmenin ve kullanmanın cilde ve saça faydaları

Portakal suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Portakal suyu içmenin ve kullanmanın cilde ve saça faydaları

Portakal suyu özellikle herkesin bildiği gibi C vitamini deposudur. Tabii aynı zamanda birçok mineral ve vitamin katkısı ile beraber, sağlık açısından önemli bir yere sahiptir. Portakal suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Portakal suyu içmenin ve kullanmanın cilde ve saça faydaları üzerine merak edilen bilgileri derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Peynir altı suyu nedir, nasıl ve ne ile yapılır Peynir altı suyu nerelerde kullanılır

Peynir altı suyu nedir, nasıl ve ne ile yapılır? Peynir altı suyu nerelerde kullanılır

Bazı besinlerin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Peynir altı suyu da günümüzde popüler hale gelen önemli besinlerdendir. Peynir altı suyu nedir, nasıl ve ne ile yapılır? Peynir altı suyu nerelerde kullanılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Kereviz sapı suyu faydaları nelerdir ve zayıflatır mı Kereviz sapı suyunun cilde faydaları ve neye iyi gelir

Kereviz sapı suyu faydaları nelerdir ve zayıflatır mı? Kereviz sapı suyunun cilde faydaları ve neye iyi gelir

Kereviz; birçok ülkenin mutfağında bulunan yararlı sebzeler içerisinde bulunmaktadır. Kerevizin; kökü, yaprakları ve suyundan yararlanılmaktadır. Kereviz sapı suyu yararları ile birçok kişi kilo vermektedir. Bunun dışında kereviz sapı suyu tarifi uygulayan bireyin, türlü rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Peki, kereviz sapı suyu faydaları nelerdir ve zayıflatır mı? Kereviz sapı suyunun cilde faydaları ve neye iyi geldiğine dair detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Hindistan cevizi suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Hindistan cevizi suyunun saça, cilde ve yüze faydaları

Hindistan cevizi suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Hindistan cevizi suyunun saça, cilde ve yüze faydaları

Hindistan cevizi suyu; insan vücudunun belli dönemlerde alması gereken sıvılar içerisinde bulunmaktadır. Hindistan cevizi suyu; tropikal bir meyve olup, her yaş aralığının tüketebileceği bir meyve türüdür. Peki, Hindistan cevizi suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Hindistan cevizi suyunun saça, cilde ve yüze faydaları nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi

Hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi?

Ülkemiz çapında maden suyu ile soda genel olarak karıştırılmaktadır. Bununla beraber birbirlerinin yerine tüketilmektedir. Fakat maden suyu ile sodanın farkları bulunmaktadır. Maden suyunun içeriğinde bulunan mineral, sodaya göre daha fazladır. Peki, hamilelikte maden suyu içmek zararlı mı ve mide bulantısına iyi gelir mi? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Elma suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Elma suyunun cilde, yüze ve saça faydaları

Elma suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Elma suyunun cilde, yüze ve saça faydaları

Her bir besinin birbirinden önemli faydaları bulunmaktadır. Elma suyunun da yararları saymakla bitmez. Elma suyu güçlü antioksidandır. Elma suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Elma suyunun cilde, yüze ve saça faydaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Domates suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Domates suyu içmenin ve sürmenin cilde, vücuda faydaları

Domates suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Domates suyu içmenin ve sürmenin cilde, vücuda faydaları

Domatesin çok sayıda faydası vardır. Aynı zamanda da lezzetli bir meyve olduğu için faydaları ile dikkat çekiyor. Günlük hayatta hem yemeklerde hem tek başına sıkça kullanılan bir sebzedir. Aynı zamanda domates suyunun da faydaları oldukça fazladır. Domates suyunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları

Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları

Brokoli insan sağlığı açısından fazlası ile yararlı ve önemli olan bir bitki türüdür. Özellikle kalp rahatsızlığı, bağırsak sorunları ve kanser gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde önemli bir yer almaktadır. Kolesterol, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
İncir Sütünün Faydaları Nelerdir İncir Sütü Ne İşe Yarar, Cilde Nasıl Uygulanır

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir? İncir Sütü Ne İşe Yarar, Cilde Nasıl Uygulanır?

Uzun yıllar boyunca Kızılderililer pek çok meyvenin faydalarından yararlandılar. İncirde bunlardan biriydi. Fakat sadece meyveyi yemekle kalmaz aynı zamanda sütünden de pek çok fayda sağlarlardı. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kuru nane faydaları nelerdir Kuru nane ne işe yarar, zayırlatır mı

Kuru nane faydaları nelerdir? Kuru nane ne işe yarar, zayırlatır mı?

Yemeklere verdiği lezzet ve ferahlatıcı kokusu ile bilinen ballıbabagiller familyasında yer alan nanenin sağlığa pek çok faydası vardır. Dünyada daha çok ılıman ve astropikal bölgelerinde yetiştirilen nanenin ülkemizde 7 farklı türü bulunuyor. Ülkemizde yetiştirilen nanenin eterik yağ açısından oldukça kalitelidir. Kuru nane faydaları nelerdir tüm detayları ile derledik.

Kıvırcığın faydaları nelerdir Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı

Kıvırcığın faydaları nelerdir? Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı?

Bütün yemeklerin yanına konulabilen ve sık sık tüketilen bir sebze türü olan kıvırcık marul, büyük ölçüde şifa deposu olmaktadır. Göbek salataya göre iki kat daha çok protein, üç kat daha çok K vitamini, dört kat daha çok demir ve on yedi kat daha çok A vitamini içeren kıvırcık için uzmanlar bahsedilen zengin içeriğinin beraberinde çeşitli hastalıklara karşı da bir kalkan görevi gördüğünü belirmiştir. Sizin için kıvırcık marulun ne demek olduğunu, kıvırcık marulun faydalarını, bağırsakları çalıştırıp çalıştırmadığını, neye iyi geldiği ve hangi hastalıklara karşı koruma sağladığını derledik.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Kolesterol İçin Kullanılır Mı Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Kolesterol İçin Kullanılır Mı? Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Keten tohumu insan vücudu için oldukça yararlıdır. Pek çok insan, tohumun dış kabuğunun sindirilmesi zor olduğu için keten tohumu karışımını öğütülmüş keten tohumu veya keten tohumu yağı şeklinde temin eder. Peki, keten tohumunun yararları nelerdir, bahsedildiği gibi kolesterole etkileri nasıldır ve nelere iyi gelir tüm detayları ile derledik.

Mürdüm Eriği Faydaları Nelerdir Mürdüm Eriği Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Mürdüm Eriği Faydaları Nelerdir? Mürdüm Eriği Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Erik ağacı oldukça kolay yetişebilen ve çok fazla bir bakım istemeyen ağaçlardan bir tanesi olmaktadır. Bununla birlikte birbirinden farklı lezzete ve niteliğe sahip çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi de mürdüm eriği olmaktadır. Sizin için mürdüm eriğinin faydalarını, hangi hastalıklara iyi geldiğini ve mürdüm eriğinin ne işe yaradığını derledik.

Yerleşme kanaması nasıl olur, nasıl geçer Yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu

Yerleşme kanaması nasıl olur, nasıl geçer? Yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu?

Sağlıkla ilgili konular insanlar tarafından her zaman ilgiyle takip edilmektedir. Bilhassa kadınların gebelik ve gebelik süreci hakkındaki sağlık sorunları ön plana çıkmaktadır. Vücutta gelişmekte olan yeni bir canlı ve gebe anne adayının sağlık durumu yakından takip edilmektedir. Gebelikle konusunda akla çok soru gelmektedir, dış gebelik, erken doğum, düşük ve benzeri kavramlar çok bilinen kavramlardır. Fakat yerleşme kanaması gibi daha az duyulan konular da elbette merak uyandırmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız yerleşme kanaması nasıl olmaktadır, yerleşme kanaması nasıl geçer, yerleşme kanamasında karın ağrısı olur mu ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

23.09.2021Araştırma
Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Ülkemizde meme kanserinden sonra en yaygın görülen kadın kanserlerinde ihmal edilen bazı belirtiler aksine yaşamsal önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör kadın genital kanserlerinin en sık görülenlerinin rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri olduğunu belirterek 'Eylül ayı Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ayı' kapsamında yaptığı açıklamada en sık görülen üç kadın kanserinin ihmale gelmez belirtilerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

9.09.2021Sağlık
Aşure ile gelen 6 fayda Haftada 2 kaseyi aşmayın

Aşure ile gelen 6 fayda! Haftada 2 kaseyi aşmayın

Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan aşure, içerisindeki malzemelerin çeşitliliği ve sağlığa yararları ile besleyici lezzetlerin başında geliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz zengin içeriği ile yüksek kalorili olan aşureyi tüketirken porsiyon kontrolünün çok önemli olduğunu vurgulayan Melike Şeyma Deniz, aşure ile gelen 6 faydayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1.09.2021Sağlık
12 yaşında ve tam 10 yıldır sadece yoğurt ekmek yiyor

12 yaşında ve tam 10 yıldır sadece yoğurt ekmek yiyor!

10 yıl boyunca her gün yarım somun beyaz ekmek ve yoğurttan başka bir şey yemeyen 12 yaşındaki bir çocuk, nihayet hastalığına bir teşhis koyulduktan sonra yeni yiyecekler denemeye başladı.

30.08.2021Gündem
Bakterilerle dost olabilir miyiz

Bakterilerle dost olabilir miyiz?

Adını duyunca kafamızda hemen mikroplar canlanıyor. Eminim, ‘İyi de bir mikropla nasıl dost olunur’ diye düşünenleriniz olacaktır. Oysa bazı bakteriler sağlığımızı bozarken bazıları da sayısız katkı sağlıyor. Üstelik bağışıklığımızı güçlendiren, kötü bakterilerle savaşıp bizi hastalıklardan koruyan ‘iyi bakteriler’i vücudumuzda arttırmanın yolları oldukça kolay...

Sendrom nedir ve çeşitleri nelerdir Sendrom hastalığı belirtileri ve hakkında bilgi

Sendrom nedir ve çeşitleri nelerdir? Sendrom hastalığı belirtileri ve hakkında bilgi

Sendrom kelimesi Fransızca kelime olan syndrome sözcüğünden alıntıdır. Fransızca olan bu kelime Yunanca syndromē συνδρομη kelimesinden alınarak gelmiştir. Yunanca olan bu kelime birlikte koşma anlamına gelmektedir. Fransızca olan sözcüğün Türkçe karşılığı ise bir dizi semptomun bir arada bulunmasıyla oluşan tıbbi görünüm şeklindedir. Tüm bu anlamlar eski Yunancada koşmak yükleminin ek almasıyla türetilmiştir. Sendrom nedir, çeşitleri nelerdir, sendrom hastalığı belirtileri ve hakkındaki bilgileri detayları ile derledik.

19.08.2021Araştırma
Kolostomi nedir, neden açılır Kolostomi ne amaçla yapılır

Kolostomi nedir, neden açılır? Kolostomi ne amaçla yapılır?

Tıp alanında pek çok uygulama yapılır. Bu uygulamalardan bir tanesi ise, kolostomi uygulamasıdır. Kolostomi uygulaması, belli başlı bazı durumlarda yapılır. Kolostomi uygulaması genellikle sağlık alanında çalışan kişilerin ya da kolostomi uygulaması yapılan bir hastanın yakını veya bu uygulamanın yapıldığı kişinin kendisi olması durumunda bilinse de genellikle çok fazla duyulmayan yöntemler arasında yer alır. Kolostomi nedir, neden açılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Yaz demek karpuz demek; karpuz demek ferahlık demek... Üstelik faydaları da saymakla bitmiyor. Peki çoğumuzun sıyırıp attığı karpuz kabuğunun da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kabuklar farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Turşusu da oluyor, reçeli de... İki diyetisyenden karpuzun faydalarını öğrendik. Şeflerden de karpuzlu tarifler aldık.

Diyet hapları ve kas geliştirici ilaçlar karaciğer rahatsızlıklarına neden olur mu

Diyet hapları ve kas geliştirici ilaçlar karaciğer rahatsızlıklarına neden olur mu?

Avusturalya’da araştırmacılar, kas büyümesini veya kilo kaybını teşvik ettiği iddia edilen  ürünlerle bağlantılı karaciğer vakaların arttığını ve bu ürünlerin daha sıkı gözetime ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

12.08.2021Sağlık
Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar? Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Sindirim sisteminde oluşan sorunlarla ilgilenen bir bilim dalı olan gastroenteroloji, ülser, gastrit, hemoroid (basur) gibi hastalıklara çözüm aramaktadır. Gastroenterolojik hastalıklar olarak adlandırılan kabızlık, ishal gibi şikayetlerle karşılaşan kişilerde, teşhis amacıyla farklı tiplerde endoskoplar kullanılır. Peki gastroenteroloji nedir, neye bakar? Gastroenteroloji muayenesi nasıl yapılır? İşte, gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler...

9.08.2021Sağlık
Dolması da olur, tatlısı da...

Dolması da olur, tatlısı da...

Rengiyle bile ağzımızı sulandıran kırmızı erikler tezgâhlarda... Mürdüm, anjelik gibi farklı türleri var. Onlarla istersek bir zeytinyağlı yemek, istersek de kremalı bir tart yapabiliriz. Ünlü şeflerden farklı reçeteler aldık, iç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya’ya faydalarını sorduk.

Tıpta Analjezik Nedir Ve Ne İçin Kullanılır

Tıpta Analjezik Nedir Ve Ne İçin Kullanılır?

Analjezikler, genellikle ağrıyı azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Aynı zamanda bu ilaçlar, ağrı kesici olarak da bilinir. Teknik olarak, analjezik terimi, bilincinizi kaybetmeden ya da sizi uykuya sokmadan ağrıdan kurtulmanızı sağlayan bir ilaçtır. Tıpta analjezik nedir ve ne için kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Menstrüasyon Nedir Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Menstrüasyon Nedir? Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Vücudumunuzla ilgili hemen hemen her şeyi bilmemiz gerekiyor. İster karşı cins olsun, ister kendi cinsimiz olsun sağlık açısından bu çok önemlidir. Özellikle kadınlar kendi vücutları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Peki, Menstrüasyon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Bayramda en fazla yapılan beslenme hataları nelerdir

Bayramda en fazla yapılan beslenme hataları nelerdir?

Bayramlar beslenme düzenimizin değiştiği özellikle şerbetli tatlı ve hamurişi tüketimimizin arttığı özel günler. Kurban Bayramı’nda bunlara ek olarak et tüketimi de artıyor. Ancak bu yiyecekleri doğru şekilde ve uygun miktarlarda tüketmediğimizde sindirim problemleri, mide ağrısı, kabızlık, şişkinlik, tansiyon yükselmesi gibi bazı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabiliyor. Peki bayramda en sık yapılan beslenme hataları nelerdir? İşte konuyla ilgili detaylar...

21.07.2021Sağlık
Kasık ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer Kasık ağrısı neden olur Evde kasık ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal çözümler

Kasık ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Kasık ağrısı neden olur? Evde kasık ağrısına iyi gelen bitkisel ve doğal çözümler

Kasık ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterir. Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelebileceği gibi bu ağrılar sağ veya sol kasıkta da görülebilir. Ayrıca kasık ağrısı kadınlarda genellikle adet döneminde de kendisini gösterebilir. Kasık ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel yollarla evde çözüm üretmek mümkün. Peki kasık ağrısı nasıl geçer? Evde kasık ağrısına ne iyi gelir? Kasık ve karın ağrısına nasıl geçer? Kasık ağrısı neden olur? Kasık ve bacak ağrısına ne iyi gelir? İşte kasık ağrısı nedenleri ve kasık ağrısına iyi gelen öneriler...

19.07.2021Sağlık
Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Yazın yakıcı sıcaklarında, pandeminin gölgesinde geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek her zamankinden fazla önem taşıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, pandemide bayramı sağlıklı geçirmek için ihmal edilmemesi gereken 12 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.07.2021Sağlık
Yulaf nedir ve neyden yapılır Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulaf nedir ve neyden yapılır? Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulafın pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle tok tutucu özelliği ile bilinen yulaf mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Yulaf tüketmek isteyenler yulafın neyden yapıldığını merak etmektedirler. Yulaf oldukça faydalı olan bir besindir. Son günlerde yulaf ile ilgili araştırmalar da artmıştır. Peki, yulaf nedir? Yulaf neyden yapılmaktadır? Yulaf faydaları nelerdir? Yulaf nasıl yenir? İşte yulaf besini ile ilgili tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Karın şişliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer Karın şişliği neden olur Evde karın şişkinliğine iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler

Karın şişliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Karın şişliği neden olur? Evde karın şişkinliğine iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemler

Karın şişliği sorunu zaman zaman günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Karın şişliğinin kendi içerisinde pek çok nedeni bulunur. Bu nedenler kişinin yaşadığı hayata ya da kilosuna, yaşına, beslenme şekline göre farklılık gösterir. Bazen de yemek yedikten sonra karış şişkinliği oluşur ve hazımsızlık, kabızlık gibi sonuçlar doğurabilir. Karın şişkinliğine iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözüm üretmek mümkün. Peki karın şişkinliği nasıl geçer? Evde karın şişkinliğine ne iyi gelir? Kabızlık ve karın şişkinliği nasıl geçer? Karın şişkinliği ve ağrısına ne iyi gelir? İşte karın şişkinliğinin nedenleri ve karın şişkinliğine iyi gelen öneriler...

15.07.2021Sağlık
Laksatif etki nedir Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Sağlık konusunda önemli olan unsurlar içerisinde Laksatif etki geliyor. Pek çok kişi ise bu etkinliğin olduğunu merak etmekte ve öğrenmeye çalışmaktadır. Peki, Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları üzerine merak edilenler.

15.07.2021 Araştırma
İnflamatuar nedir Tıpta inflamatuar ne anlama gelir

İnflamatuar nedir? Tıpta inflamatuar ne anlama gelir?

İnflamatuar aynı zamanda inflamasyon olarak bilinmekte ve ciddi bir durum teşkil edebilmektedir. Aynı zamanda vücudun bir tepkisi olarak da anlatmak mümkündür. Peki, İnflamatuar nedir? Tıpta inflamatuar ne anlama gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Gaz sıkışmasına ne iyi gelir ve nasıl geçer Gaz sıkışması neden olur Yetişkinlerde gaz sıkışmasına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Gaz sıkışmasına ne iyi gelir ve nasıl geçer? Gaz sıkışması neden olur? Yetişkinlerde gaz sıkışmasına iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Mide gazını etkileyen ve tetikleyen durumların başında sağlıksız beslenme gelir. Özellikle hızlı yeme alışkanlığı hem mide gazını etkiler hem de kişinin hava yutmasına neden olur. Ayrıca çok fazla yapay maddelerden üretilen besinlerin tüketilmesi ve stres gibi faktörler de mide problemlerine yol açabilir. Ancak mide gazına iyi gelen bitkisel yiyecek ve içecekler ile doğal yollarla çözüm üretmek mümkün. Peki mide gazı nasıl geçer? Yetişkinlerde mide gazına ne iyi gelir? Mide gazı ve mide bulantısı nasıl geçer? Mide gazı ve mide şişkinliğine ne iyi gelir? İşte mide gazı nedenleri ve evde mide gazına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler

8.07.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

10 Maddede keten tohumunun faydaları

Keten tohumu, alfa-linolenik asit (ALA) açısından oldukça zengin olup, sofralarımızda baharat olarak yer alarak, mucizevi özelliklere sahip bir bitkidir. Ancak yalnızca ALA içeriği yüksek olarak değerlendirmeyin. Keten tohumunun faydaları saymakla bitmez...

13.10.2021

Her derde deva!

Beyaz ekmek yerine kepekli veya yulaflı ekmeği, pirinç yerine bulguru tercih edin. Öğünlerinizde bol salata, bir porsiyon pişmiş sebze ve kabuğuyla birlikte taze meyve olsun, haftada 3-4 porsiyon kuru baklagil yemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede sofranız lif açısından çok zengin olur; daha uzun süre tok kalırsınız ve kan şekeri seviyeniz daha dengeli hale gelir.

9.10.2021

Modern beslenmeye kadim dokunuşlar

Başlangıçta gıdaları muhafaza etmek amacıyla kullanılan fermentasyon, günümüzde daha sağlıklı beslenmek için tercih edilen bir yöntem. Üstelik bu sayede aldığımız lezzet de artıyor. Sebzelerin yanı sıra meyveleri de fermente edebilirsiniz. Su, şeker ve peynir altı suyu katıp bekletin, fermente olmuş bu meyveleri reçel veya sos olarak kullanın ya da nefis smoothie’ler hazırlayın.

2.10.2021

Sofranızda şifaya yer açın

Benim mutfağımdan probiyotikler eksik olmuyor; ev yapımı turşu, şalgam suyu, ev yapımı yoğurt, tarhana ve özellikle kefiri sık sık tüketiyorum. Bu ürünlerle nefis cacıklar, salatalar ve smoothie’ler de hazırlıyorum.

25.09.2021

Bağışıklık gücü nasıl artar

Salgınla birlikte sağlıkta bir numaralı gündem maddesi “bağışıklık” konusu oldu.

20.09.2021

İnterstisyel sistit ve ağrılı mesane sendromu

Ağrılı Mesane Sendromu ya da Mesane Ağrı Sendromu olarak da bilinen 'İnterstisyel Sistit', mesane ve pelvik bölgede ağrı, sürekli sıkışma hissi ve sık idrara çıkma ile karakterize mesanenin mikrobik olmayan kronik iltihabi hastalığıdır. Hastaların %90’ını kadınlar oluşturmaktadır. Şikayetlerin başlangıç yaşı sıklıkla 30-50 yaş arasındadır.

12.09.2021

Hangi soruna hangi mineral

Sağlığımızı korumak ve güçlendirmek söz konusu olduğunda aklımıza nedense hemen ve öncelikle vitaminler geliyor.

9.09.2021

Tamamlayıcı tıp yöntemi ‘homeopati’

Vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir tedavi sistemi olan ‘homeopati’, batıda oldukça yaygın kullanılan alternatif tıp seçeneklerinden biridir. Homeopatinin çalışma prensibi, hastalığa neden olan unsurların aynı zamanda hastalığı iyileştirebileceği fikrine dayanır. Peki, homeopati nedir ve hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntem midir? Homeopati hakkında merak edilenleri Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Sevil Özkan’a sordum...

28.08.2021

Myomektomi (Rahmin korunarak myomların çıkarılması)

Myomlar rahmin kas tabasından kaynaklı iyi huylu tümörlerdir. Myomlar, kadınlarda pelvik bölgede en sık görülen tümörlerdir. Ergenlik ve genç erişkinlik döneminde nadiren ortaya çıkmakla beraber sıklıkla 30 ve 40’lı yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. 35 yaşın üzerindeki yaklaşık her dört kadından birinde myom veya myomlar tespit edilmiştir. Myomları olan çoğu kadın -herhangi bir semptom vermediğinden dolayı- bundan haberdar değildir.

9.08.2021