EKSTRA
MENÜ

Heykel

Heykel haberleri sayfasında güncel ve son dakika Heykel hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 12.992 Heykel haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Heykel, sanatsal bakış açısıyla meydana getirilmiş üç boyutlu formlara denir. Heykel temelde mekânın kapsanması, kavranması ve mekân ile ilişki kurulması ile ilgilenir.

Genellikle insan, hayvan ya da nesnelerin heykelleri yapılır. Taş ve ahşap gibi malzemelerden yontularak yapılabileceği gibi, kil, balmumu gibi ara malzemelerden modellenerek, bronz ve tunç gibi metallerden dökülebilir. Büst, rölyef ve tors gibi heykel türleri vardır.

 

Heykel Haberleri

Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı

Tüm genç kızları ve ailelerini ilgilendiriyor... Facebook ve Instagram bizden neyi sakladı?

Facebook'un eski bir çalışanının basına sızdırdığı belgeler, sosyal medyanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini tüyler ürpertici bir netlikle ortaya koydu. Kendini beğenmeme, yeme bozuklukları, depresyon, intihar eğilimi... Sorunların kaynağı Instagram, en hassas durumda olanlar ise ergenlik çağındaki genç kızlar. İfşa belgeleri ışığında sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisini uzman psikologlar Berk Karaoğlu ve Ceylan Şekerci'yle masaya yatırdık.

20.10.2021Gündem
Bursada 2 bin 300 yıllık tarihi Zindan Kapı restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da 2 bin 300 yıllık tarihi 'Zindan Kapı' restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen ve İstanbul Yedikule Zindanları'nın bir benzeri olan 2 bin 300 yıllık Zindan Kapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra törenle ziyarete açıldı. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Zindan Kapı’nın Türk restorasyon tarihi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

17.10.2021Haber
2 bin 300 yıllık tarihi Zindan Kapı restorasyonun ardından sanata açıldı

2 bin 300 yıllık tarihi 'Zindan Kapı' restorasyonun ardından sanata açıldı

Bursa'da, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen ve İstanbul Yedikule Zindanları'nın bir benzeri olan 2 bin 300 yıllık Zindan Kapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra törenle ziyarete açıldı. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Zindan Kapı’nın Türk restorasyon tarihi açısından çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

17.10.2021Gündem
Bir nefes alma sanatı: Balkon

Bir nefes alma sanatı: Balkon

‘Akbank 39. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’ bu yıl ‘balkon’ teması üzerinden çalışmalar üreten sanatçılara alan sağlıyor. Küratör Murat Tabanlıoğlu’nun mimari bakış açısıyla yorumladığı sergi 20 Kasım’a kadar görülebilir.

15.10.2021Kitap Sanat
Merkel hayranı Alexis, yaptırdığı balmumu heykelini CDU Bremen teşkilatına hediye etti

Merkel hayranı Alexis, yaptırdığı balmumu heykelini CDU Bremen teşkilatına hediye etti

Başbakan Angela Merkel’in büyük hayranı olan Bremenli gastronom Alexis Vaiou’un Çin’de yaptırdığı Merkel’in balmumundan heykeli, CDU Bremen Teşkilatı Merkezi’ne yerleştirildi.

14.10.2021Avrupa
Kral Kaybederse kitabı dizi mi oluyor Kral Kaybederse konusu ve özeti

Kral Kaybederse kitabı dizi mi oluyor? Kral Kaybederse konusu ve özeti

Kral kaybederse kitabı dizi mi oluyor sorusu, son günlerde ortaya atılan spekülasyonların ardından gündemde yer almaya başladı. Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ'u yeniden aynı dizide buluşturacağı söylenen Kral Kaybederse dizisi, konusu ile merak edildi. Peki, Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabı olan Kral Kaybederse konusu ve özeti nedir? İşte, o dizi hakkında detaylı bilgiler

14.10.2021Televizyon
Tepki çeken karar... Tiananmen heykeli kaldırılıyor

Tepki çeken karar... Tiananmen heykeli kaldırılıyor!

Hong Kong Üniversitesi, Tiananmen Meydanı katliamını anan heykelin kaldırılması talimatı verdi. tepki çeken karar sonrası heykelin bulunduğu kampüste ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

12.10.2021Dünya
Çin Utanç Sütununu kaldırıyor

Çin 'Utanç Sütunu'nu kaldırıyor!

Hong Kong Üniversitesinin, Tiananmen Meydanı katliamını anan heykelin kaldırılması talimatını verdiği bildirildi.

9.10.2021Dünya
16. Contemporary Istanbul, 10 Ekimde sona erecek

16. Contemporary Istanbul, 10 Ekim'de sona erecek

Dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren 16. Contemporary Istanbul'un (CI) ön izlemesine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

7.10.2021Keyif
5816 sayılı kanun nedir 5816 sayılı kanun içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar

5816 sayılı kanun nedir? 5816 sayılı kanun içeriğinde neler yer alır, hangi hakları sağlar?

5816 sayılı kanun en çok merak edilen kanunlardan bir tanesidir. Sizin için 5816 sayılı kanunun ne olduğunu, bu kanunun içeriğinin neleri kapsadığını ve hangi hakları sağladığını derledik.

6.10.2021Gündem
Tarihi mekânda çağdaş sanat

Tarihi mekânda çağdaş sanat

Contemporary İstanbul (CI), bu yıl kapılarını restore edilen Tersane İstanbul’da açıyor. 7-10 Ekim tarihleri arasında çağdaş sanatla tarihi buluşturacak olan fuarda yine çok konuşulacak özel sergiler olacak.

Ali Güreli: Tersane’de Venedik ruhu var

Ali Güreli: Tersane’de Venedik ruhu var

15 yıllık mekânı Lütfi Kırdar’dan Haliç’teki Tersane İstanbul’a taşınan Contemporary Istanbul’un 16’ncı edisyonu, 5-10 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Başkan Ali Güreli, “Venedik Bienali’ni düşünün, o tarihi yapılarda sanatı izlemek ne kadar müthiş bir duygu. Tersane’nin de böyle bir ruhu var”diyor.

1.10.2021Kitap Sanat
Atölye ne demek Atölye kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı..

Atölye ne demek? Atölye kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı..

Birçok farklı alandaki mekan için kullanılan atölye kelimesi, taşıdığı anlam üzerinden yaygın biçimde değerlendirilmektedir. Peki, atölye ne demek? Atölye kelimesinin anlamı nedir tüm detayları ile derledik.

29.09.2021Sözlük
Bir anda ortaya çıktı Boğulan kız herkesin ödünü patlattı

Bir anda ortaya çıktı! 'Boğulan kız' herkesin ödünü patlattı

İspanya'nın Bilbao şehrindeki Nervion Nehri'nde bir anda ortaya çıkan genç kız silueti görenlerin yürekleri adeta ağızlarına geldi. Geçen hafta ortaya çıkan bu görüntü şehirde yaşayan herkesi huzursuz etti. Ancak olayın iç yüzü sonradan ortaya çıktı.

28.09.2021Dünya
İtalyayı karıştıran müstehcen heykel

İtalya'yı karıştıran 'müstehcen' heykel!

İtalya'da bir kasaba meydanına yerleştirilen heykel 'müstehcenlik' tartışmalarını alevlendirdi ve ülke gündemine oturdu. Heykelin şeffaf gibi görünen bir elbise içindeki bir kadını tasvir etmesi polemiklere yol açarken heykeltıraştan ise hiç beklenmeyen bir açıklama geldi.

28.09.2021Dünya
Magnesiadaki kazılarda Zeus Tapınağının giriş kapısına ulaşıldı

Magnesia'daki kazılarda Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaşıldı

Aydın'ın Germencik ilçesindeki antik kent Magnesia'da süren kazılarda, Berlin Pergamon Müzesi'nde kopyası sergilenen Magnesia Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaşıldı. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir başkanlığında yürütülen kazılarda ulaşılan tapınağın tamamının yıl sonuna kadar çıkarılması hedefleniyor. "Bu tapınağı tamamen ortaya çıkardığımızda arkeoloji camiasının gözü burada olacak" diyen Kökdemir, ''Önümüzdeki yıl Berlin'deki müzede sergilenen yapının orijinalini, burada ortaya çıkaracağız. Bu muazzam bir şey. Hem arkeoloji literatürü için hem de buranın turizme katkı sağlaması için çok önemli. Dolayısıyla çok heyecanlıyız'' ifadelerini kullandı.

26.09.2021Haber
Heyecanlandıran gelişme Zeus Tapınağının giriş kapısına ulaşıldı...  Bu muazzam bir şey

Heyecanlandıran gelişme! Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaşıldı... 'Bu muazzam bir şey'

Aydın'ın Germencik ilçesindeki antik kent Magnesia'da süren kazılarda, Berlin Pergamon Müzesi'nde kopyası sergilenen Magnesia Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaşıldı. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir başkanlığında yürütülen kazılarda ulaşılan tapınağın tamamının yıl sonuna kadar çıkarılması hedefleniyor. "Bu tapınağı tamamen ortaya çıkardığımızda arkeoloji camiasının gözü burada olacak" diyen Kökdemir, ''Önümüzdeki yıl Berlin'deki müzede sergilenen yapının orijinalini, burada ortaya çıkaracağız. Bu muazzam bir şey. Hem arkeoloji literatürü için hem de buranın turizme katkı sağlaması için çok önemli. Dolayısıyla çok heyecanlıyız'' ifadelerini kullandı.

26.09.2021Gündem
Neşet Ertaş Bozkırın Tezenesi ölüm yıl dönümünde unutulmadı

Neşet Ertaş 'Bozkırın Tezenesi' ölüm yıl dönümünde unutulmadı

Türküleriyle Kırşehir'den Türkiye'nin her köşesinde yüreklere dokunan Neşet Ertaş 9. ölüm yıl dönümünde geride miras bıraktığı sazları ve sözleriyle anılıyor. Abdal müziğinin son temsilcisi olarak anılan Neşet Ertaş, yaşamı boyunca çıkardığı 400 plak, kaset ve kayıtlarla bozlak türkülerini koruma altına almıştır. Müzisyen bir babanın oğlu olan Neşet Ertaş, UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilmiştir. İşte, Bozkırın Tezenesi, Abdal müziğinin son temsilcisi Neşet Ertaş'ın ölüm yıl dönümünde hakkında merak edilen bazı detaylar....

25.09.2021Keyif
Mısır’da önce bir Nil gemi turu yapın

Mısır’da önce bir Nil gemi turu yapın!

Mısır gezisini taçlandırmanın yolu kesinlikle Nil nehri gemi turundan geçiyor. Nil nehri gezisi esnasında, nehrin her iki yakası boyunca uzanan inanılmaz güzellikteki tarihi ve ilgi çekici doğal güzelliklere hayran kalacaksınız... Nehrin her iki yanı da gezi boyunca palmiye ağaçları, sebze ve muz bahçeleri, değişik türde yemyeşil ağaçlarla kaplı. Yeşilliğin bittiği yerlerde de kum tepeleri ve çöl yükseliyor… Yeşilliğin bitip çöle karıştığı yerlerde ortaya çıkan ışık yansımaları özellikle bir tapınağın üzerine düştüğünde insana nefes kesici güzellikte manzaralar sunuyor...

25.09.2021Avrupa
Sanatsever nasıl yazılır TDKya göre bitişik mi ayrı mı yazılır Sanatsever kelimesinin doğru yazımı..

Sanatsever nasıl yazılır? TDK'ya göre bitişik mi ayrı mı yazılır? Sanatsever kelimesinin doğru yazımı..

Başlıca sanat dalları, müzik, heykel, edebiyat, mimari ve tiyatrodur. 20. yüzyıldan itibaren sinema da 7. sanat olarak adlandırılmıştır. Bu sanat dallarından birine ilgi duyan kişilere ise sanatsever denir. Sanat ve sever kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulan sanatsever kelimesinin nasıl yazıldığı birçok okur tarafından merak ediliyor. TDK’ya göre Sanatsever nasıl yazılır? Sanatsever kelimesinin doğru yazımını örnek cümleler ile birlikte ayrıntılı olarak derledik.

24.09.2021Sözlük
Sanat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir Sanat Türleri Kaça Ayrılır

Sanat Türleri Ve Özellikleri Nelerdir? Sanat Türleri Kaça Ayrılır?

Sanat türleri geçmişten günümüze kadar birçok farklı biçimde ele alınmış ve ayrılmıştır. Yüzyıllar boyunca gelişen sanat kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olarak türlere bölünmüştür. Peki, sanat türleri ve özellikleri nelerdir? Sanat türleri kaça ayrılır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

24.09.2021Araştırma
Kaşta 6 bin yıllık tarih, su altında buluşuyor

Kaş'ta 6 bin yıllık tarih, su altında buluşuyor

Antalya'nın Kaş ilçesinde kısa süre sonra hizmete girecek olan Kaş Sualtı Sanat Parkı, ilçedeki dalış turizmine yeni bir alternatif olacak. Kaş Kaymakamlığı koordinesinde yürütülen projede yer alan heykeller ve amforalar bir bilim ekibi tarafından hazırlandı. Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, "Bu projenin dünyada yaklaşık 15 örneği var. Ama bizim projemizi dünyadaki 15 örnekten ayıran bir özellik var. 6 bin yıl önce bu topraklardan kaçırılan eserleri, suyun altı ile buluşturuyoruz" dedi.

23.09.2021Gündem
Adıyamanda İbranice kitap ve heykel ele geçirildi

Adıyaman'da İbranice kitap ve heykel ele geçirildi

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda İbranice yazılmış kitap ve heykel ele geçirilirken, 1 kişi gözaltına alındı.

22.09.2021Haber
Adıyamanda İbranice kitap ve heykel ele geçirildi

Adıyaman'da İbranice kitap ve heykel ele geçirildi

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda İbranice yazılmış kitap ve heykel ele geçirilirken, 1 kişi gözaltına alındı.

22.09.2021Gündem
Fatihte Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

Fatih'te Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

FATİH Cankurtaran'da otel yapılmak için yıkılan bir binanın enkaz kaldırma çalışmalarında, Bizans saray kalıntıları bulunmasına rağmen, iş makinelerinin kullanıldığı iddia edildi. Kazı alanı DHA tarafından havadan görüntülendi.

15.09.2021Gündem
Prens William ile Prens Harry, büyükbabaları Prens Philip anısına kamera karşısına geçiyor

Prens William ile Prens Harry, büyükbabaları Prens Philip anısına kamera karşısına geçiyor

İngiliz kraliyet ailesinin, aralarındaki tansiyon bir türlü düşmeyen üyeleri büyükbabalarının hatırına yeniden buluşuyor.

11.09.2021Magazin

Yazar Sonuçları

‘Asma Yaprağı’ kitap oluyor

Alaçatı’nın en bilinen resto-ranlarından Asma Yaprağı’nın öyküsü kitap olacak. Restoranın işletmecisi Ayşe Nur Mıhçı’nın kaleme alacağı kitap, görsellerden, tariflerden, hikayelerden oluşacak.

20.10.2021

Peri masallarının başkenti Budapeşte

Kalesi, görkemli parlamentosu, Tuna Nehri üzerindeki köprüleri, tarihi sokakları, termal hamamları, parkları, adaları, müzeleri ve oya gibi işli mimari yapılarıyla masal gibi bir şehir Budapeşte. Uzun süre Doğu Bloku’nun bir parçası olması nedeniyle pek de bilinmeyen şehir, günümüzde dünyanın yıldız kentlerinden biri haline geldi. Etkisinde kaldığım bu güzel kentin önemli noktalarını birlikte gezelim.

17.10.2021

Gerçeğin çiğliği

Bazı konular benim nazarımda tartışmaya kapalıdır. Onlardan biri, kadınların duygusal zekası.

14.10.2021

Etkinlik geliri gençlerin eğitim ve gelişimine katkı

BUGÜN yeni bir etkinlik merkezinden söz edeceğim. Bu merkezin en önemli özelliği, gelirlerinin öğrenciler için kullanılması. İkinci Kordon’daki merkezin adı BonVivant, genel müdürü de Damla Arkan. Merkezle ilgili habere bir göz atalım:

12.10.2021

Contemporary İstanbul’u bugün gezebilirsiniz

16 yıldır Türk ve dünya sanatının seçkin örneklerini sunan Contemporary İstanbul sanatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.

10.10.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

David Lynch ve Tarantino sinemasının karışımı olarak nitelendirilerek yılın en yaratıcı korku filmlerinden biri olarak işaret edilen “Sansür”, sinemalarda. “Breaking Bad” hayranlarını mutlu edecek devam filmi “El Camino” ve 2018 yapımı aynı adlı İsveç filminin Jake Gyllenhaal’lü versiyonu “The Guilty” haftanın ekran seçenekleri.

8.10.2021

Yarasalar ve fareler sarayı basınca ne oldu

Cumartesi sabahı bizden önce yabancı bir gazeteci grubu Arslantepe’deymiş.

7.10.2021

CI açılış yemeğinde neler oldu

Bu hafta 16’ncısı yapılacak olan Contemporary İstanbul’un görkemli açılış yemeği pazartesi gecesi Tersane İstanbul’daydı. Peki açılış daveti ve sonrasında düzenlenen partide neler yaşandı? Özeti burada...

6.10.2021

Dünyanın ilk laik devleti işte tam da burada doğru

VIA Lancellotti, Roma’nın merkezinde Lancellotti meydanına açılan bir sokak.

6.10.2021

Bugün ne yapsak?

Burcu Binici ve Cem Kılıç’ın rol aldığı tiyatro oyunu “Şaşkın Aşıklar” bu akşam 20.30’da Trump Sahne’de oynanacak.

6.10.2021

Bu hafta şehrin kalbi orada

Pazartesiden itibaren İstanbul’un odak noktalarından biri olacak Tersane İstanbul.

3.10.2021

Hazreti İsa'nın sol kolunu yontarken fark edilen arıza

Dünya sanat tarihinde hiçbir heykel sanatçısı Michelangelo’nun ulaştığı şöhrete ulaşamamıştır.

29.09.2021

XYZ kuşakları sanatla buluştu

İllüstratör Anej Nuhanovic (42); tecrübeli, duyarlı, şüpheci bir X kuşağı. Endüstriyel tasarımcı Ömer Faruk Boyacı (30); girişimci, esnek, özgür bir Y kuşağı. Karikatürist Arda Mert Tulum (19); işbirlikçi, kararlı, teknolojik Z kuşağından. XYZ kuşaklarının sanatçıları kuşaklar arası iletişimsizliğe ve bireyselleşmeye tepki olarak işbirlikçi ve yenilikçi bir yaklaşımla sanatsal bir buluşma gerçekleştirdi.

23.09.2021

HAYALLERİN SINIRI OLMAZ

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) son dönemin en önemli projelerinden birini hayata geçirmek için düğmeye bastı: Cumhuriyetimizin 100’üncü Yıl Eseri Projesi.

20.09.2021

Bir Bitcoin gazetecisinin Budapeşte’de yaptıkları

EURONEWS’te okudum.Macaristan’da kripto para birimi Bitcoin’in mucidi olduğuna inanılan Satoshi Nakamoto anısına heykel dikilmiş.

19.09.2021

Değişime ayna tutan koleksiyon

Kadın girişimci ve tasarımcı Dicle İpek Öztaşkın tarafından kurulan Rivus, moda sektöründe yarattığı zamansız ve ikonik tarzıyla, özgünlüğe önem veren kadınların favorisi olarak öne çıkıyor. Her koleksiyonu ve tasarımında önemli mesajlar da veren Rivus, yeni sonbahar–kış 2021/2022 koleksiyonunda New Reset temasıyla tüm dünyayı saran pandeminin hayatlarımızda yarattığı değişimlere ayna tutuyor.

19.09.2021

Louis Vuitton mağazasında bir Türk sanatçı

1854 yılından bu yana her zaman yüksek kaliteyi amaçlayan ve inovasyonu stil ile buluşturan Louis Vuitton’un, İstinye Park’taki yeni mağazası çağdaş Türk sanatçı Seçkin Pirim tarafından düşünüldü ve yeniden tasarlandı.

18.09.2021

Ege’nin en ‘caztronomik’ zamanı...

İzmir’in popüler ilçesi Urla’daki caz ve gastronomi festivali, geçen pazartesi yeme-içme etkinlikleriyle başladı, bugün ve yarın caz konserleriyle devam ediyor. Etkinliklerin ev sahibiyse doğal güzelliği dillere destan Sultanlar Vadisi...

18.09.2021