EKSTRA
MENÜ

Tarihi Eser

Tarihi Eser ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tarihi Eser haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.521 Tarihi Eser haberi bulunmuştur.

Tarihi Eser Haberleri

Bakan Soyludan Sahil Güvenlik Komutanlığının 39. kuruluş yıl dönümü mesajı

Bakan Soylu'dan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 39. kuruluş yıl dönümü mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Sürekli gelişen, teknolojisini ve kurumsal kapasitesini yükselten Sahil Güvenlik Teşkilatı, sorumluluk sahasında hem ülkemiz hem de dünya için bir güvence olmaya devam etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

18.06.2021Gündem
Yurt dışındaki 4 bin 862 kültür varlığı Türkiyeye iade edildi

Yurt dışındaki 4 bin 862 kültür varlığı Türkiye'ye iade edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2003 yılından bu yana Türkiye'nin yurt dışında bulunan kültür varlıklarından 4 bin 862'si ülkeye getirilirken, bunlardan 423'ünün iadesi bu yılın ilk 6 ayında sağlandı.

16.06.2021Keyif
Mısırda akılalmaz baskın: Apartman dairesinden hazine çıktı

Mısır'da akılalmaz baskın: Apartman dairesinden hazine çıktı!

Mısır'ın başkenti Kahire'de bir apartman dairesinde bulunan hazine adeta görenlerin dudağını uçuklattı. Altın, elmas, tablolar, kraliyet döneminden kalan süs eşyaları ve mücevher dolu sandıkların hepsine devlet tarafından el kondu.

14.06.2021Dünya
Roma ve Bizans döneminden 415 eser ele geçirildi

Roma ve Bizans döneminden 415 eser ele geçirildi

İstanbul'da düzenlenen operasyonda, 415 tarihi eser niteliğinde obje ele geçirilirken, 6 kişi gözaltına alındı. Eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edildi.

8.06.2021Gündem
Uzun süren dava sonuçlandı: Kafkanın el yazmaları internette yayınlandı

Uzun süren dava sonuçlandı: Kafka'nın el yazmaları internette yayınlandı

Dünyanın ünlü yazarlarından Franz Kafka’nın el yazmalarından oluşan koleksiyon uzun süren davalara konu olduktan yıllar sonra internette yayınlanarak dünyayla paylaşıldı.

31.05.2021Dünya
Afyonkarahisarda heyecanlandıran keşif

Afyonkarahisar'da heyecanlandıran keşif

AFYONKARAHİSAR''daki Sinanpaşa Höyüğü'nün güneybatısında yapılan kanalizasyon çalışması sırasında biri heykel iki tarihi eser bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, "İlk verilere göre Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen heykelin Apollon olduğu düşünülüyor" dedi.

30.05.2021Gündem
Defineciler talan etti Restorasyon için çalışma başlatıldı

Defineciler talan etti! Restorasyon için çalışma başlatıldı

Artvin'in Yusufeli ilçesi Tekkale köyündeki Tekkale Manastırı, definecilerin kaçak kazısında talan edildi. Yıkılma riski ile karşı karşıya kalan kilisenin restorasyonu için proje çalışması başlatıldı.

29.05.2021Gündem
2021de 1 milyar 360 milyon TL değerinde uyuşturucu ele geçirildi

2021'de 1 milyar 360 milyon TL değerinde uyuşturucu ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçen yılın ilk beş ayında 400 milyon TL değerinde uyuşturucu madde ele geçirildiğini belirterek, "2021 yılının aynı döneminde ise yüzde 140'lık artışla, yaklaşık 1 milyar 360 milyon TL değerinde, 4 tonu aşkın uyuşturucu madde ele geçirdik" dedi.

28.05.2021Ekonomi
‘Hep Kebap Olmaz’ Dönerin Almanya yolculuğu...

‘Hep Kebap Olmaz’! Dönerin Almanya yolculuğu...

Gazeteci-yazar Celal Özcan’ın Türk yemek kültürü üzerine kaleme aldığı yeni kitabı ‘Hep Kebap Olmaz’, Almanca ‘Es muss nicht immer Kebap sein” Türkçe ve Almanca olarak Almanya’nın saygın yayınevlerinden dtv Verlag’dan çıktı. Kendisiyle yeni kitabı üzerine konuştuk: “Niye kebap olmaz?”

28.05.2021Avrupa
Cenap Şahabettin’in evi otopark oldu

Cenap Şahabettin’in evi otopark oldu

Şair ve yazar Cenap Şahabettin’in 1934 yılında gözlerini hayata yumduğu Bakırköy’deki evi harabeye döndü. Bahçesindeki ağaçlar kesilerek otoparka dönüştürülen ev yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

24.05.2021Kitap Sanat
Silah ticareti yapan örgüte 8 ilde eş zamanlı operasyon

Silah ticareti yapan örgüte 8 ilde eş zamanlı operasyon

Afyonkarahisar merkezli 8 ilde silah ticareti yapan örgüt üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında 6 emekli polisin de bulunduğu 49 kişi gözaltına alındı, çok sayıda tabanca ve tüfek ele geçirildi.

22.05.2021Haber
Silah ticareti yapan örgüte 8 ilde eş zamanlı operasyon: 49 gözaltı

Silah ticareti yapan örgüte 8 ilde eş zamanlı operasyon: 49 gözaltı

Afyonkarahisar merkezli 8 ilde silah ticareti yapan örgüt üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında 6 emekli polisin de bulunduğu 49 kişi gözaltına alındı, çok sayıda tabanca ve tüfek ele geçirildi.

22.05.2021Gündem
Bakandan istihdam ve staj açıklaması

Bakan'dan istihdam ve staj açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gençlerin sorularını yanıtladı. Mega projelere değinen Bakan Karaismailoğlu, staj ve istihdam konusunda güzel haberi verdi.

19.05.2021Ekonomi
17. yüzyıldan kalma Osmanlı kılıcı... Değeri 45 bin Euro

17. yüzyıldan kalma Osmanlı kılıcı... Değeri 45 bin Euro

Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser Almanya’nın Münih kentinde açık artırmaya çıkıyor. Hermann Historica isimli tarihi eser satışlarıyla ünlü müzayede evinde yapılacak açık arttırmanın en değerli parçasını 17’nci yüzyılın ikinci yarısında tarihlenen, altın, gümüş ve değerli taşlarla bezeli Osmanlı kılıcı oluşturuyor.

19.05.2021Gündem
Osmanlı eserleri açık artırmada satılacak

Osmanlı eserleri açık artırmada satılacak

Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser Almanya’nın Münih kentinde açık artırmaya çıkıyor.

18.05.2021Avrupa
Kırıkkalede Aramice yazılmış tarihi İncil ele geçirildi

Kırıkkale'de Aramice yazılmış tarihi İncil ele geçirildi

Kırıkkale'de ekipler ceylan derisi üzerine el yazması İncil'i satmak için alıcı arayan şüpheliler için harekete geçti. Ekipler kitabı almak için şüphelilerle iletişime geçti. Kitap için 13 milyon dolar talep eden şüpheliler yakalandı. Erken Hristiyanlık dönemine ait ceylan derisi üzerine Aramice yazılmış tarihi İncil ele geçirildi.

18.05.2021Haber
Kırıkkalede tarihi İncil operasyonu 13 milyon dolar istediler

Kırıkkale'de tarihi İncil operasyonu! 13 milyon dolar istediler

Kırıkkale'de ekipler ceylan derisi üzerine el yazması İncil'i satmak için alıcı arayan şüpheliler için harekete geçti. Ekipler kitabı almak için şüphelilerle iletişime geçti. Kitap için 13 milyon dolar talep eden şüpheliler yakalandı. Erken Hristiyanlık dönemine ait ceylan derisi üzerine Aramice yazılmış tarihi İncil ele geçirildi.

18.05.2021Gündem
Yer: Beşiktaş... Bugüne kadar benzeri bulunamadı Dünya göç haritasını değiştirebilir

Yer: Beşiktaş... Bugüne kadar benzeri bulunamadı! Dünya göç haritasını değiştirebilir

İstanbul Beşiktaş'ta metro istasyonu olacak alanda İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yürütülen kazılarda deniz seviyesinden 1 buçuk metre derinlikte dairesel taş dizileri bulundu. Çalışmalar ilerledikçe bunların M.Ö. 3500-3000 yıllarına ait kurgan tipi mezarlar olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 6 bin yıllık buluntuların dünya göç haritasını değiştirebileceğini söyleyen arkeolog Mehmet Ali Polat, "Buradaki son veriler, buradaki mezarlar, içerisindeki küçük buluntular ve runik alfabe sembolleri değerlendirildiği zaman Anadolu'dan Balkanlara, oradan Avrupa'nın Kuzeydoğusu ve Karadeniz'e doğru göç haritasını değiştirebilir" dedi. Mezarların Türkiye'de bulunmuş en eski kurgan tipi mezarlar olması nedeniyle öneminin büyük olduğunu ifade eden Polat, ''Bunların önemi ise bu figürinlerin benzerini bugüne kadar bulamamış olmamız'' ifadelerini kullandı.

9.05.2021Gündem
Sultangazide defineciler ormanı delik deşik etti; devasa çukurlar açtı

Sultangazi'de defineciler ormanı delik deşik etti; devasa çukurlar açtı

SULTANGAZi'de define avcıları ormanlık alanı delik deşik etti, devasa çukurlar açtı. Ormana gelenler için büyük tehlike oluşturan devasa çukurlar havadan da görüntülendi.

6.05.2021Haber
Sultangazide defineciler ormanı delik deşik etti

Sultangazi'de defineciler ormanı delik deşik etti

Sultangazi'de define avcıları ormanlık alanı delik deşik etti, devasa çukurlar açtı. Ormana gelenler için büyük tehlike oluşturan devasa çukurlar havadan da görüntülendi.

6.05.2021Gündem
Sultangazideki ormanda inanılmaz görüntüler Defineciler devasa çukurlar açtı

Sultangazi'deki ormanda inanılmaz görüntüler! Defineciler devasa çukurlar açtı

İstanbul Sultangazi'de define avcıları ormanlık alanı delik deşik etti, devasa çukurlar açtı. Ormana gelenler için büyük tehlike oluşturan devasa çukurlar havadan da görüntülendi. Çukurlar görenleri şaşkına çevirirken, derin çukurların açık bırakılmasından endişe duyan mahalle sakinleri ise bir an önce önlem alınmasını istedi.

6.05.2021Gündem
Tarihi eser kaçırmakla suçlandı

Tarihi eser kaçırmakla suçlandı

ABD’li ünlü reality şov yıldızı Kim Kardashian’ın adı tarihi eser kaçakçılığına karıştı. Kardashian ve boşanma aşamasında olduğu eşi Kanye West hakkında İtalya’dan getirilen heykel parçası nedeniyle dava açıldı.

6.05.2021Dünya
Türkiyede bulundu Bir benzeri daha yok

Türkiye'de bulundu! Bir benzeri daha yok

Çorum'da 2017 yılında defineciler kaçak kazıda altın bir madalyon bulundu. Yurt dışına kaçırılmak üzereyken jandarma ekiplerinin başarılı bir operasyonla ele geçirdiği ve üzerinde Hazreti İsa'nın necef taşına işlenmiş figürü bulunan altın madalyon, Çorum Müzesi'nde muhafaza ediliyor. Arkeolog Resul İbiş, "Genellikle kiliselerde, ikonalarda, mozaiklerde gördüğümüz bu sahneyi ilk kez altın telkari üzerinde necef taşına işlenmiş halde, bir altın madalyonun üzerinde görmekteyiz" dedi.

3.05.2021Gündem
İnşaat kazısında lahit kapağı bulundu, çalışma durduruldu

İnşaat kazısında lahit kapağı bulundu, çalışma durduruldu

Kayseri'de inşaatın temel kazısı sırasında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit kapağı, gözyaşı şişesi ile kemik parçaları bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun alanda inceleme yaparken kazı çalışması durduruldu.

28.04.2021Gündem
Mersinde tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda kılıç ele geçirildi

Mersin'de tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda kılıç ele geçirildi

Mersin'in Tarsus ilçesinde, tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen ve "lejyoner kılıcı" olarak adlandırılan parça ele geçirildi.

28.04.2021Gündem
Hatayda otomobilin zulasında tarihi eserler ele geçirildi

Hatay'da otomobilin zulasında tarihi eserler ele geçirildi

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde, uyuşturucu ve uyarıcı madde olabileceği şüphesiyle durdurulan otomobilde yapılan aramada motor bölümünde gizlenmiş çok sayıda tarihi eser ele geçirildi, 1 kişi gözaltına alındı.

27.04.2021Gündem
Bakan açıkladı: Turizm personelinin tamamı aşılanacak

Bakan açıkladı: Turizm personelinin tamamı aşılanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Geçen seneye kıyaslandığında hem önlemler daha fazla artırıldı hem de turizm personelinin tamamı aşılanmış olarak hizmet verecek. Geçen seneye kıyaslandığında, Türkiye'nin turizm hizmetleri çok daha konforlu ve sağlıklı şekilde sunulacak" dedi.

27.04.2021Ekonomi
Şanlıurfada tarihi eser operasyonu

Şanlıurfa'da tarihi eser operasyonu

Şanlıurfa'da tarihi eserleri 500 bin dolara satmak amacıyla müşteri aradığı tespit edilen kişinin adresine baskın yapıldı. Operasyonda tarihi eser niteliği taşıyan kitap ve eserler ele geçirildi.

20.04.2021Haber
Şanlıurfada ele geçirildi 500 bin dolara satacaktı

Şanlıurfa'da ele geçirildi! 500 bin dolara satacaktı

Şanlıurfa'da tarihi eserleri 500 bin dolara satmak amacıyla müşteri aradığı tespit edilen Suriye uyruklu kişinin adresinde arama yapıldı. Operasyonda tarihi eser niteliği taşıyan kitap ve eserler ele geçirildi. Tarihi eserlerin Suriye’deki iç savaş sırasında tahrip edilen müzelerden temin edildiği ihtimali üzerinde duruluyor.

20.04.2021Gündem
Denizlide 44 sikke ele geçirildi

Denizli'de 44 sikke ele geçirildi

DENİZLİ'de tarihi eser kaçakçılığına yönelik polisin düzenlediği operasyonda 44 sikke ele geçirildi.

19.04.2021Gündem
Roma dönemi antik kentte defineci talanı

Roma dönemi antik kentte defineci talanı

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Hisarcıklı Kalesi’nde Roma döneminden kaldığı belirtilen antik kent, defineciler ve tarihi eser kaçakçıları tarafından talan edildi. Yaylaalan Mahalle Muhtari Nuri Köseoğlu, "Kaçakçılar buralarda sürekli dolaşıyor. Bir şeyler buluyorlar mı bilmiyorum ama jeneratör çıkarıyor adam buraya, hilti çıkarıyor ve kazı yapıyor" dedi.

19.04.2021Gündem
Defineciler talan etti Belgrad Ormanında devasa çukur... Ekipler bile şaşkına döndü

Defineciler talan etti! Belgrad Ormanı'nda devasa çukur... Ekipler bile şaşkına döndü

Belgrad Ormanı'nda define avcılarının açtığı devasa çukur, ormana gelenler için büyük tehlike oluşturdu. 20 metreden fazla derinliği olan çukur Orman İşletme Müdürlüğü'nden gelen görevlileri bile şaşırttı.

17.04.2021Gündem
Osmaniyede tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 1790 sikke ve 300 obje ele geçirildi

Osmaniye'de tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 1790 sikke ve 300 obje ele geçirildi

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde, 1790 sikke ve 300 obje ele geçirildi, 4 şüpheli gözaltına alındı.

16.04.2021Gündem
Selçukta tarihi eser operasyonuna 2 gözaltı

Selçuk'ta tarihi eser operasyonuna 2 gözaltı

İZMİR’in Selçuk ilçesinde polisin düzenlediği operasyonda, çeşitli tarihi dönemlere ait 50 gümüş ve bronz sikke ile çok sayıda eser ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

15.04.2021Gündem
Manisada JASATtan drone destekli kaçak kazı operasyonu

Manisa'da JASAT'tan drone destekli kaçak kazı operasyonu

Manisa'nın Akhisar ilçesinde, jandarmanın kaçak kazıya karşı dronla düzenlediği operasyonda, izinsiz kazı yaptığı tespit edilen 3 kişi yakalandı.

14.04.2021Haber
JASATtan dron destekli kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı

JASAT'tan dron destekli kaçak kazı operasyonu: 3 gözaltı

Manisa'nın Akhisar ilçesinde, jandarmanın kaçak kazıya karşı dronla düzenlediği operasyonda, izinsiz kazı yaptığı tespit edilen 3 kişi yakalandı.

14.04.2021Gündem
Evden tarih çıktı Savunması şaşkına çevirdi

Evden tarih çıktı! Savunması şaşkına çevirdi

Antalya'da bir parkta elindeki poşette 153 adet sikkeyle yakalanan K.U.'nun (44) evinde yapılan aramada ise Milattan Önce (M.Ö.) 400 yılına ait olduğu değerlendirilen 5 adet 'gözyaşı şişesi' ele geçirildi. Emniyetteki ifadesinde ele geçirilen tüm tarihi eserlerin kendisine ait olduğunu belirten K.U., "Antalya Müze Müdürlüğü'ne vermek için yola çıktım. Parkta uygulama yapan polislerin poşette ne olduğunu sorması üzerine tarihi eserleri teslim ettim. Bulduğum objeleri satma amacım yoktu" diye konuştu.

12.04.2021Gündem
Denizlide 120 parça tarihi eser ele geçirildi

Denizli'de 120 parça tarihi eser ele geçirildi

DENİZLİ'de polis ekiplerince düzenlenen operasyonda 120 parça tarihi eser ele geçirildi.

12.04.2021Gündem
Kabataşta İstanbulun tarihine ışık tutacak kalıntılar

Kabataş'ta İstanbul'un tarihine ışık tutacak kalıntılar

Kabataş metro istasyonu için yapılan çalışmalar sırasında, alanda arkeolojik kalıntılara rastlandı. Arkeolog Mehmet Ali Polat, ''Büyük bir ihtimalle derine indiğimiz zaman burada küçük bir antik liman dolgusu ile karşı karşıya geleceğiz'' dedi.

11.04.2021Gündem
Tarihi eserlerin mahallelerinde kalması için oturma eylemi başlattılar

Tarihi eserlerin mahallelerinde kalması için oturma eylemi başlattılar

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde, cami duvarında kullanılan, Geç Roma dönemine ait tarihi eserlerden 4'ünün taşınması kararı üzerine Osman Kalfalar Mahallesi'nde yaşayanlar, istemediklerini belirtip, oturma eylemi yaptı.

8.04.2021Gündem
Kiliste 544 sikke ele geçirildi

Kilis'te 544 sikke ele geçirildi

Kilis'te Suriye'den gelen bir çekiciye gizlenmiş 544 sikke ele geçirildi.

8.04.2021Gündem
Mersinde tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildi

Mersin'de tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildi

Mersin'in merkez Toroslar ilçesinde, Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen 56 bronz sikke ve 7 metal obje ele geçirildi.

8.04.2021Gündem
Mersinde tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildi

Mersin'de tarihi eser niteliğinde 56 sikke ve 7 obje ele geçirildi

Mersin'in merkez Toroslar ilçesinde, Bizans dönemine ait olduğu değerlendirilen 56 bronz sikke ve 7 metal obje ele geçirildi.

8.04.2021Gündem
Lahit mezarda bulanan eserler arkeoloji dünyasına ışık tutacak

Lahit mezarda bulanan eserler arkeoloji dünyasına ışık tutacak

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kapağını açtığı ve 2 bin 400 yıllık tarihi eserlerin ortaya çıktığı lahit mezarın bulunduğu bölgede çalışmalar devam ediyor. İlk etapta yüzük, kolye, sikke ve pelike gibi eşyaların bulunduğu mezardan daha çok şey çıkacağına inanan uzmanlar, çamurun altında olduğunu düşündüğü eserleri bulmaya çalışıyor. Lahitteki mezardan çıkan erkek ve kadın iskeletleri üzerinde de inceleme yapan ekipler, iskeletlerin döneminin zenginlerinden bir çifte ait olduğunu düşünüyor. Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Hüseyin Toprak, "Bu mezar Bodrum'da ve arkeoloji dünyasında bir heyecan uyandırdı" dedi.

7.04.2021Haber
Tarihe zulüm Roma duvarına plastik çeşme

Tarihe zulüm! Roma duvarına plastik çeşme

Antalya Korkuteli’nde bulunan Roma dönemine ait eserlerin duvar olarak kullanıldığı, matkapla delinerek musluk takıldığı, üzerine de sıva ve boya yapıldığı ortaya çıktı. Köy muhtarı “Köye çeşme gerekti. Biz kötü bir niyetle bunu yapmadık. Ekiplerden talepte bulununca böyle bir çözüm buldular” dedi.

6.04.2021Gündem
Edirne merkezli 6 ildeki tarihi eser operasyonunda altın işlemeli Tevrat ele geçirildi

Edirne merkezli 6 ildeki tarihi eser operasyonunda altın işlemeli Tevrat ele geçirildi

Edirne merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda deri üzerine yazılmış altın işlemeli iki Tevrat'ın yanı sıra tarihi eser niteliği taşıyan kitap, heykel ve objeler ele geçirildi.

5.04.2021Haber

Yazar Sonuçları

Uludağ’ın eteklerindeki hazine

Anadolu tarihinde her dönem önemli bir merkez olmuş Bursa. Fetihler, göçler, savaşlar ve zaferlere tanıklık etmiş. Yeşil günleri geçmişte kalsa da her adımda tarihten bir iz çıkıyor bu şehirde karşımıza. Gelin size benim bildiğim Bursa’yı anlatayım. Sağlıklı ve yeniden gönlümüzce gezeceğimiz günler geldiğinde, yolunuz düşerse listenize almanız için hem lezzet durakları hem de görmeden dönmemenizi önereceğim yerleriyle ufak bir Bursa turuna hazır mısınız?

30.04.2021

Sinemada Mısır sevenlere...

Geçen hafta Mısır’da 18 kral ve dört kraliçe mumyası, ‘Firavunların Altın Geçidi’ isimli bir kortej eşliğinde Kahire’deki neo-klasik müzeden Gize’deki Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne devlet töreniyle taşındı. Biz de bu vesileyle Antik Mısır’da geçen, tarihe göndermeler yapan ve zihinlerde yer edinen filmlerden oluşan bir seçki hazırladık.

10.04.2021