EKSTRA
MENÜ

Beceri

Beceri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beceri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.847 Beceri haberi bulunmuştur.

Beceri Haberleri

Çocuklarla Felsefe

Çocuklarla Felsefe

Dünyanın neresinde ve hangi kültür havzasında olursa olsun, çocukların eğitimi öteden beri en önemli ve öncelikli konular arasında yer alıyor. Bu duyarlılık, günümüze doğru gelindiğinde bilgi ve teknolojinin gelişimi, aynı zamanda uzmanlaşmaya bağlı olarak daha da gelişiyor Modern eğitimin en çok üzerinde odaklandığı hususlardan biri, belki en önemlisi, bireyin zihinsel yeterliği çerçevesinde düşünme becerileri (eleştirel, yansıtıcı, yaratıcı düşünme), kişisel tatmin ve verimliliğin artırılması konusu.

14.06.2021Eğitim
MEBden flaş karne açıklaması

MEB'den flaş karne açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, teşekkür, takdir, onur ve üstün başarı belgelerinin dağıtımı dijital ortamda yapılacak.

11.06.2021Eğitim
12inci sınıf beceri temelli etkinlik kitap seti yayımlandı

12'inci sınıf beceri temelli etkinlik kitap seti yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12’inci sınıf öğrencilerine yönelik 9 dersten beceri temelli 900 etkinliğin yer aldığı kitap seti hazırlandı. COVID-19 salgını sürecinin başından bu yana her kademedeki öğrencilere verilen özel kaynak destekleriyle öğrenme kayıplarının en aza indirilebilmesi amaçlanıyor.

11.06.2021Eğitim
Bakan Kasapoğlu sordu, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş cevapladı

Bakan Kasapoğlu sordu, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş cevapladı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile bir araya geldi.

10.06.2021EURO2020
12’nci sınıf öğrencilerine kariyer paketi

12’nci sınıf öğrencilerine kariyer paketi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik Anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerin 12’nci sınıfa geldiğinde kariyer planlamalarına destek olmak amacıyla "Akademik Paket" modelini hayata geçiriyor.

10.06.2021Eğitim
Tandır nedir, ne için kullanılır Müge Anlıdaki tandır cinayeti ardından merak konusu oldu

Tandır nedir, ne için kullanılır? Müge Anlı'daki tandır cinayeti ardından merak konusu oldu

Müge Anlı'daki tandır cinayeti kan dondurdu. Kayseri'de 22 gün önce kayıplara karışan Mehmet Turhan (55) ve boşandıktan sonra birlikte yaşamaya devam ettiği eşi Firdevs Öztürk (52), tandıra gömülü halde bulundu. Peki, tandır nedir, ne için kullanılır?

10.06.2021Gündem
Malpraktis Nedir Malpraktis Davaları Kime Karşı Ve Nasıl Açılır

Malpraktis Nedir? Malpraktis Davaları Kime Karşı Ve Nasıl Açılır

Tıbbi Malpraktis, genel anlamı ile tıp ilmi icra edilirken, hatalı davranış ya da görev ihmali sonucunda bir zarara ya da yaralanmaya neden olması durumudur. Malpraktis nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Evde öğrenme

Evde öğrenme

Okul öncesi dönem, bilişsel, sosyal-duygusal, fiziksel, dil gelişimi alanında önemli değişimlerin yaşandığı, gelişimin hızlı ve en yoğun olduğu kritik bir dönemdir. Bu dönemde edinilen temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların çocuğun gelecek yaşamını etkileyecek olması nedeniyle bu dönemde gelişimi destekleyici etkinlikler ayrı bir öneme sahip. Okul öncesi dönem çocuklarının çok yönlü ve bütüncül olarak gelişimini besleyen en önemli uğraşı ve gereksinimi oyundur. Çocukların oyunları sırasında kullandıkları materyaller ise öğrenmelerini ve gelişimsel alanlara yönelik becerilerini destekler.

9.06.2021Eğitim
Adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak

Adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak?

Adrese dayalı lise sorgulama ekranı, 2021 LGS kapsamında ter döken pek çok öğrenci için kritik bir önem arz ediyor. Öğrencilerin LGS tercihleri kapsamında muhakkak yer vereceği adrese dayalı liseler, ikametin en yakınındaki okulu ifade edecek. Peki, MEB tarafından adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak?

8.06.2021Gündem
Tekerlemeler - En zor, kolay, kısa ve komik diksiyon geliştirme için tekerleme örnekleri

Tekerlemeler - En zor, kolay, kısa ve komik diksiyon geliştirme için tekerleme örnekleri

Çocukluk anılarından herkes tekerlemeleri bilir. Bugün konuşmalarınızdaki telaffuzun ne kadar düzgün olduğunu düşünüyorsanız, bu muhtemelen çocukken söylediğiniz tekerlemelerden kaynaklıdır. Sizler için en zor, kolay, kısa ve komik olan diksiyon geliştirmeye yardımcı tekerleme örneklerini bir araya getirdik.

8.06.2021Araştırma
81 ilde mesleki gelişim eğitimi

81 ilde mesleki gelişim eğitimi

Değişen koşullar karşısında bilgi, beceri ve yetkinliklerini arttırmayı ve bu sayede gelecek nesillere eğitimle destek olmayı amaçlayan ‘Değerli Öğretmenim Programı’ çevrimiçi eğitimlerle aynı anda tüm Türkiye’ye ulaşacak.

8.06.2021Eğitim
21’inci yüzyılda okuma yazma ve yeni okuryazarlıklar

21’inci yüzyılda okuma yazma ve yeni okuryazarlıklar

İlk çeyreğini birkaç yıl sonra dolduracağımız 21’inci yüzyıl, kalan yıllarının nasıl olacağıyla ilgili önemli fikir ve mesajlar veriyor. Bu fikir ve mesajları almış veya alan birey ve toplumlar yüzyılımızın kalan yıllarına damgasını vuracakmış gibi duruyor. İçinden geçtiğimiz küresel salgın süreci ise bu mesaj ve fikirleri almayan, alamayan ya da almamakta direnen birey ve toplumlara adeta bunu dayatıyor.

7.06.2021Eğitim
Ders ve gerçek yaşam becerisi olarak “Matematik”

Ders ve gerçek yaşam becerisi olarak “Matematik”

İlkokuldan üniversiteye eğitim yaşamımız boyunca matematikle birlikteyiz. Öğrenimimiz boyunca başarılı olup olamayacağımızda matematik bilgisi önemli rol oynuyor. Örneğin, matematiği iyi olan öğrenciler üniversite giriş sınavında daha yüksek puan alıyor, istedikleri üniversiteleri kazanma şansları yükseliyor. Kimi öğrenciler için başarının kapısını aralayan matematik dersi ne yazık ki çok sayıda öğrenci için aşılması imkânsız bir engel, adeta bir kâbus.

7.06.2021Eğitim
LGS 2021 soruları sözel: Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce soruları

LGS 2021 soruları sözel: Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce soruları

LGS sözel soruları, MEB internet sitesi üzerinden yayımlandı. Toplam 50 soruya 75 dakika içerisinde yanıt veren öğrenciler, sınavın ardından sözel bölüm içerisindeki Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce sorularını araştırmaya başladı. İlk oturum içerisinde yer alan LGS sözel sınavı için cevap anahtarı da kitapçığın en altında yer buldu. İşte, LGS 2021 soruları hakkında detaylı bilgiler

6.06.2021Gündem
Uzmanlar LGSyi değerlendirdi

Uzmanlar LGS'yi değerlendirdi

Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) sona ermesinin ardından, uzmanlar sınav sorularını değerlendirmeye başladı.

6.06.2021Eğitim
Özel eğitimlilere üniversite hakkı

Özel eğitimlilere üniversite hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapacağı değişiklikle hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okulu mezunları, üniversite sınavına girebilecek. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile yapılan iş birliği ile de bu öğrencilerin, gerçek iş ortamlarında beceri eğitimi almaları ve istihdamlarına öncelik tanınması sağlanacak.

5.06.2021Eğitim
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Denizkurdu Tatbikatı mesajı: Dosta güven, hasımlara korku verdi

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Denizkurdu Tatbikatı mesajı: 'Dosta güven, hasımlara korku verdi'

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün gerçekleşen programında, Zonguldak’tan Denizkurdu Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan yaptığı konuşmada, "Bu sene gerçekleştirdiğimiz tüm tatbikatlar dosta güven hasımlara korku verdi. Böylece milletimizin gözbebeği olan kahraman ordumuzun kabiliyetlerini görme fırsatını buluyoruz." ifadelerini kullandı.

5.06.2021Gündem
Bakan Selçuk: Çanakkale Paris’le, Tokyo’yla yarışacak

Bakan Selçuk: Çanakkale Paris’le, Tokyo’yla yarışacak

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi'nde tasarım beceri atölyeleri açılışı ve eğitim yatırımları temel atma törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılan bütün eğitim yatırımlarının bir ufuk, mutluluk ve çocuk yatırımı olduğunu söyledi.

4.06.2021Eğitim
Bakan Selçuk’tan eğitimde telafi açıklaması

Bakan Selçuk’tan eğitimde telafi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Telafide Ben De Varım” tanıtım programında konuştu. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen tanıtım programı kapsamında eğitim editör, yazar ve muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Selçuk, Ulusal Destekleme Programı’yla (UDEP) Türkiye’deki tüm çocukların destekleneceğini söyledi. Bu desteğin özellikle gelecek 1,5 yıla yayılarak yapılacağını kaydeden Ziya Selçuk, esas amacın, çocukların gelişimindeki eksiklikler ve bunların tamamlanması için neler yapılabileceği sorularına yanıt aramak olduğunu aktardı.

3.06.2021Eğitim
İşim Gücüm Geleceğim projesi tanıtıldı

İşim Gücüm Geleceğim projesi tanıtıldı

TÜSİAD, dönüşüm süreciyle birlikte ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının oluşturulması için de önemli bir adım attı. TÜSİAD'ın üyeleri arasında yapmış olduğu anket çalışmasının ortaya çıkardığı insan kaynağı ihtiyacını temel alan İşim Gücüm Geleceğim platformu, genç profesyonellerin ilgi duydukları alanlardaki çevrimiçi eğitimlerden ücretsiz olarak faydalanmalarına olanak sağlıyor.

31.05.2021Teknoloji
Yetkinlik Nedir Yetkinlik Performansı Nasıl Değerlendirilir Yetkinlik Nasıl Geliştirilir

Yetkinlik Nedir? Yetkinlik Performansı Nasıl Değerlendirilir? Yetkinlik Nasıl Geliştirilir?

Yetkinlik kavramı: Personel seçiminden, eğitim ve geliştirmeye, kariyer yönetimine, performans değerlendirmeye ve ücretlendirmeye kadar insan kaynaklarının pek çok fonksiyonunda kullanılmaktadır. Sizin için Yetkinlik nedir? Yetkinlik performansı nasıl değerlendirilir? Yetkinlik nasıl geliştirilir şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detayları ile derledik.

27.05.2021Araştırma
Vatman Nedir Vatman Ne İş Yapar Tren Sürücüsü Nasıl Olunur

Vatman Nedir? Vatman Ne İş Yapar? Tren Sürücüsü Nasıl Olunur?

Vatman kulağa oldukça farklı gelen ve genel olarak anlamı bilinmeyen bir kelime olsa da aslında günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir terimdir. Vatman nedir? Vatman ne iş yapar? Tren sürücüsü nasıl olunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
LGSye 5 kala öneriler

LGS'ye 5 kala öneriler

6 Haziran’da uygulanacak LGS öncesi, MEF Okulları Bahçeşehir Kampüsü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü uzmanları, anne babalara bazı önerilerde bulundu.

27.05.2021Eğitim
Vodafone, hibrit çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Vodafone, hibrit çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Pandeminin en başında uzaktan çalışma düzenine geçen Vodafone, %100 evden çalışan Müşteri Hizmetleri ekibine ek olarak diğer çalışanları için hibrit çalışma modelini aşı ve normalleşme takvimine bağlı olarak Eylül 2021 itibarıyla kalıcı olarak uygulayacak. Hibrit modelde, toplam çalışma zamanının ortalama %40’ı ofisten, %60’ı ise uzaktan olacak şekilde düzenlenecek.

26.05.2021Teknoloji
LGS için ebeveynlere öneriler

LGS için ebeveynlere öneriler

Bu yıl LGS’ye girecek öğrencilerin ebeveynlerin zihinlerini en çok meşgul eden, aile içinde edilen sohbetlerde ilk gündem olan sınava yaklaşık iki hafta kaldı. Anne ve babaların bu süreçte de çocuklarının geleceği ile ilgili kaygı duymaları ve onlar için en iyisini istemeleri çok doğal. Ancak uzmanlar sınava yaklaştıkça çocukların kaygısının yükseldiğinin unutulmaması gerektiğini hatırlatıyor.

20.05.2021Eğitim
Ortaokullara yeni kaynak desteği

Ortaokullara yeni kaynak desteği

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilere kaynak desteklerinin sürdüğünü söyledi. Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla ortaokullar için 3 bin soru içerikli fasiküllerin erişime açıldığını duyurdu.

20.05.2021Eğitim
752 bin üniversiteli iş peşinde

752 bin üniversiteli iş peşinde

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin kurduğu Yetenek Kapısı’na 3 bin 556 şirket dâhil oldu, 752 bin öğrenci sisteme girdi, yüzlerce iş ilanı açıldı. Türkiye ile birlikte Amerika’dan Uzakdoğu’ya dünyadaki prestijli okulların da aralarında yer aldığı 1.400’ün üzerinde üniversiteden başvuru geldi.

20.05.2021Ekonomi
Geleceğin üçlüsü: insan, doğa ve yapay zeka

Geleceğin üçlüsü: insan, doğa ve yapay zeka

Moderatörlüğü öğrencilerin üstlendiği, dönüşen yaşam alışkanlıkları ve gelişen teknolojileri konu alan ‘Daha Yeni Başlıyoruz: İnsan, Doğa ve Yapay Zekâ’ konferansı düzenlendi. Konferans, YouTube üzerinden herkesin erişimine açıldı.

17.05.2021Eğitim
NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

NUN İlkokulu Artık Beykoz’da

2014 yılından bu yana Altunizade’de yer alan NUN Okulları ana sınıfı ve ilkokul kampüsü 2021/2022 döneminde eğitime, Türkiye’de ve Dünya’da benzeri az bulunan fiziki imkânlara sahip Beykoz kampüsünde devam edecek.

17.05.2021Gündem
MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

MEB, akla takılan tüm soruları yanıtladı

"Lise Sınavları İle İlgili Merak Edilenler", "Uzaktan Eğitim", "Sınıf Geçme", "Devamsızlık", "Kayıt-Nakil", "Projeler", "Burs ve Pansiyon İşlemleri", "Genel" başlıklarındaki sınava ilişkin bazı sorular ve yanıtları şöyle:

17.05.2021Eğitim
Bakan Selçuk’tan liselilere tavsiyeler

Bakan Selçuk’tan liselilere tavsiyeler

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lisenin her kademesi için ayrı ayrı tavsiyelerde bulundu.

15.05.2021Eğitim
Dijital Benim İşim Sosyal Medya Yarışması son başvurularını topluyor

'Dijital Benim İşim Sosyal Medya Yarışması' son başvurularını topluyor

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” projesi kapsamında “Dijital Pazarlama” eğitimi alan kadınlar arasında Sosyal Medya Kampanya Yarışması düzenlenecek. Yarışmacılar seçtikleri bir küçük işletmenin sosyal medya hesaplarını 1 ay boyunca yönetecek. Başvurular 21 Mayıs’a kadar devam edecek.

15.05.2021Teknoloji
Barbie Oyunun Faydaları Araştırması

Barbie Oyunun Faydaları Araştırması

Cardiff Üniversitesi’nde Barbie öncülüğünde oyuncak bebekle oynamanın faydaları üzerine bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynamanın empati ve sosyal becerileri besleyerek, çocukları geleceğe hazırlamada büyük faydalar sağladığı sonucuna varıldı. Bu projenin detaylarını konuşmak üzere Barbie Oyunun Faydaları Projesi Türkiye Sözcüsü Klinik Psikolog ve Oyun Terapisti İrem Polat ile bir araya geldik ve kendisine sorularımızı yönelttik.

Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Yetenekten Kariyere Projesi: “Bir kalıp” herkese uymaz

Eğitim, “insanın doğasına saygı duyarak potansiyelini açığa çıkarma süreci” olarak tanımlanabilir. Özünde potansiyel anlamına gelen yetenekse ilgiyle gelişir. Bu kapsamdaki temel sorumluluklarımızdan birinin, öğrencilerimizin doğuştan getirdiği yeteneklerinin saptanması ve geliştirilmesi olduğunu çok iyi biliyoruz. Yetenekler saptanıp geliştirildiğindeyse hem çocuklarımızın mutlu olacağını, hem de kariyer gelişimlerinin daha sağlıklı bir hâl alacağını görüyoruz.

9.05.2021Eğitim
60 yıldır ders aletleri üretiyorlar

60 yıldır ders aletleri üretiyorlar

Ders Aletleri Yapım Merkezi 60 yıldır okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede okulun ders araç gereç ve donatımının Ar-Ge ve üretim faaliyetini yürütüyor.

7.05.2021Eğitim
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
‘Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim’

‘Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Dünya Bankası iş birliğiyle başlatılan "Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi" kapsamında herkesin istediği alanda eğitim alabileceği eşitlikçi, katılımcı ve kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alan yepyeni bir dijital eğitimin kapıları aralanıyor.

4.05.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

İçliköfte Nasıl yapılır? Haşlama mı, kızartma mı?

İçliköfte benim en sevdiğim yöresel yemeklerden biri. Güneydoğu ağırlıklı ama tüm ülkede seviliyor; birçok yerde türlü versiyonları var. Yeni anketimde takipçilere “Kızartma mı haşlama mı” diye sordum. Asıl amacım da bu sorudan yola çıkarak içliköfteyi tartışmak ve desteklemek.

30.05.2021

4400 adım yeter mi

Dr. I-Ming Lee bir toplum sağlığı uzmanı. ABD’de, ülkenin ünlü hastanelerinden birinde, Brigham and Women’s Hospital’da görev yapıyor.

22.05.2021

Çocuğunuzun can sıkıntısını çözebilmek için 5 ipucu

Uzunca bir zamandır normalden daha fazla evlerdeyiz. Dönemsel olarak esnemeler olsa da tam anlamıyla eski rutinimiz yok. Aile, iş, eğitim hayatlarımızda büyük değişimler var. Dolayısıyla hem yetişkinler hem de çocuklar için ‘can sıkıntısı’ yaşantıları artışta. Yetişkinler bu yaşantılarını çoğunlukla ev işleri ya da günlük sorumluluklar ile bir nebze de olsa tersine çevirebiliyorlar. Ancak çocuklar, çoğu zaman sıkıntı anlarıyla tek başlarına mücadele edemiyorlar. Anne-babalarından bu konuda destek istiyorlar.

11.05.2021

Sosyal beceri gelişiminde ebeveynin rolü

Her davranışın öğrenilmesinde olduğu gibi sosyal becerilerin öğrenilmesinde de ebeveynlerin rolü çok önemlidir. Doğumdan itibaren çocukların sosyalleştikleri ortamlar genişleyerek çeşitlilik kazanır. Çekirdek ailede başlayan bu süreç, çocuğun anne ve babasıyla kurduğu güvenli ilişki ile sağlam temellere oturur.

4.05.2021