MENÜ

Tübitak

Tübitak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tübitak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.913 Tübitak haberi bulunmuştur.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, kısaca TÜBİTAK, Türkiye'de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "ilgili" kuruluşlarından olup özel hukuk hükümlerine bağımlıdır.

1963'te Cemal Gürsel tarafından hükümete danışmanlık yapılması ve milli bilim politikasına rehberlik edilmesi amaçlarıyla kurulduğunda "Türkiye Bilim Teknik ve Araştırma Kurumu" diye bilinirken, sonradan adı "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu" olarak değiştirilmiş ve uzun süre bu adla anılmıştır. Bu arada 1993 yılından itibaren Popüler Bilim Kitapları basılmaya başlanmıştır. Ardından "teknik" yerine "teknolojik" kelimesinin kullanılması ile 2005 yılında kurumun adı son halini almıştır.

DEVAMI

Tübitak Haberleri

Mardinli Markusa bakan tebriği

Mardinli Markus'a bakan tebriği

Mardin'de yaşayan, bilim ve teknoloji tutkusuyla ürettiği projelerle dikkati çeken Markus Acar, TÜBİTAK'ın desteğiyle İsviçre'de bulunan Avrupa Nükleer Merkezinin lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada, Şili ve Çin vatandaşı arkadaşlarıyla hazırladığı ‘Parçacık Hızlandırıcılarında Elektron Işınları için Alan Etkili Transistör (FET) Tasarımlarına Dayalı Düşük Maliyetli Grafen Dedektörü’ projesiyle finale kaldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, online görüşmede Acar'ı kutladı.

6.06.2020Eğitim
Zeytin çekirdeğinden bitkisel deri

Zeytin çekirdeğinden bitkisel deri

Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreten Biolive şirketinin kurucusu Duygu Yılmaz, dünya markalarına ‘bitkisel deri’ de üretiyor, yaşlanma karşıtı serum da yapıyor. Dünyanın en başarılı genç girişimcileri arasında gösterilen Yılmaz’ın şirketi Biolive, mart ayında yapılan yeni yatırım turunda 30 milyon dolar değerlenmeyle yeni yatırım aldı. Biolive 1 yıl içinde bitecek yeni üretim tesisinde ayda 500 ton biyoplastik üretecek.

6.06.2020Ekonomi
TÜBİTAKtan koronavirüs salgınıyla ilgili projelere destek

TÜBİTAK'tan koronavirüs salgınıyla ilgili projelere destek

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Ekonomi Bölümü öğretim üyelerinin 2 projesinin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), "COVID-19 ve Toplum: Salgının Sosyal, Beşeri ve Ekonomik Etkileri, Sorunlar ve Çözümler" başlıklı proje çağrısı kapsamında destek almaya hak kazandığı bildirildi.

4.06.2020Teknoloji
Bakan Varank: 188 projeyi destekleyeceğiz

Bakan Varank: 188 projeyi destekleyeceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "(Sanayi Doktora Programı) Sonuçlar belli oldu. 47 üniversitenin, 147 sanayi kuruluşuyla yaptığı 188 projeyi destekleyeceğiz." dedi.

3.06.2020Ekonomi
Karabük Üniversitesi, İHA geliştirme desteği kazandı

Karabük Üniversitesi, İHA geliştirme desteği kazandı

Karabük Üniversitesi (KBÜ), TÜBİTAK tarafından düzenlenen "5’inci Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması"na katılan 11 takımdan 9'u kavramsal tasarım raporu aşamasını geçerek, TÜBİTAK’tan 8 bin TL İHA geliştirme desteği almaya hak kazandı.

3.06.2020Teknoloji
Patentli teknolojiler sanayiye aktarılacak

Patentli teknolojiler sanayiye aktarılacak

TÜBİTAK'ın iş birliği gerektiren ortak projeleri desteklemek amacıyla açtığı "Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri İçin KOBİ Destekleme" (Sipariş Ar-Ge) ve "Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme" (Patent Lisans) çağrıları için başvurular 15 Haziran-31 Ağustos tarihlerinde yapılabilecek.

2.06.2020Teknoloji
Alpagut için düğmeye basıldı: Hedef TEKNOFEST’te üst sıralarda yer almak

'Alpagut' için düğmeye basıldı: Hedef TEKNOFEST’te üst sıralarda yer almak

Bartın Üniversitesi Tunga İnsansız Hava Aracı Takımı, TÜBİTAK ve TEKNOFEST tarafından düzenlenen “2020 Uluslararası insansız Hava Aracı Yarışması”nın kavramsal tasarım raporu aşamasını geçerek destek almaya hak kazandı.

2.06.2020Teknoloji
Üniversite öğrencileri, TÜBİTAKtan İHA geliştirme desteği aldı

Üniversite öğrencileri, TÜBİTAK'tan İHA geliştirme desteği aldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğrencilerinin hazırladığı projeler, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) düzenlenen İnsansız Hava Araçları Yarışması'na kabul edilerek geliştirme desteği almaya hak kazandı.

2.06.2020Teknoloji
TÜBİTAKta işe alım süreci başlıyor Kimler başvurabilir

TÜBİTAK'ta işe alım süreci başlıyor? Kimler başvurabilir?

TÜBİTAK, BİLGEM, Ulusal Metroloji Enstitüsü, SAGE birimlerinde görevlendirilmek üzere personel alımı yapacak.

1.06.2020Teknoloji
Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve Türkiye’de eğitimin geleceği

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyada 5.5 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığının adını duymayan, neredeyse bir şekilde etkilenmeyen kimse kalmadı. Hastalığın seyrine bakıldığında bu günlerde Türkiye dahil bazı ülkelerin salgını kısmen kontrol altına aldığı, toplumsal yaşamın normale dönmesi için yapılması gerekenlerin planlandığı ve yapılan planların kademe kademe uygulanmaya başlandığı görülüyor.

1.06.2020Eğitim
Termal ve normal kamera özellikleri tek bir akıllı sistemde birleşiyor

Termal ve normal kamera özellikleri tek bir akıllı sistemde birleşiyor

Türkiye'de kamera üretimi yapan Büyütech firması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye katkı sunmak amacıyla TÜBİTAK desteğiyle termal ve normal kamera özelliklerini tek bir akıllı sistemde buluşturmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

29.05.2020Teknoloji
TÜBİTAK başkanı, Kovid-19a karşı uluslararası iş birliği toplantısına katıldı

TÜBİTAK başkanı, Kovid-19'a karşı uluslararası iş birliği toplantısına katıldı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 26 Mayıs'ta Avrupa Komisyonu tarafından ikincisi düzenlenen "COVID-19 ile Mücadelede AB ve Asosiye Ülkeler Arasında Ar-Ge İşbirliği Sanal Toplantısı"na katılarak, Türkiye'nin yürüttüğü çalışmaları anlattı.

29.05.2020Teknoloji
Kenevir bitkisi yakıta dönüştürülebilir mi

Kenevir bitkisi yakıta dönüştürülebilir mi?

Egeli bilim insanları öncülüğünde hazırlanan ve kenevir bitkisi atıklarının, biyogaz ve biyokömür üretiminde kullanımını araştıran projenin TÜBİTAK tarafından destekleneceği bildirildi.

29.05.2020Teknoloji
TÜBİTAK 60 personel alacak TÜBİTAK personel alımı başvuru şartları neler

TÜBİTAK 60 personel alacak! TÜBİTAK personel alımı başvuru şartları neler?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine bağlı İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsünde görev yapmak üzere 60 kişi istihdam edecek. Söz konusu alımlar için başvurular online yapılacak. Öte yandan TUBİTAK personel alımı başvuru şartları merak konusu oldu. Peki, TÜBİTAK personel alımı başvuru şartları neler?

27.05.2020Gündem
TÜBİTAK 60 personel arıyor, 17 Hazirana kadar başvuru kabul edecek

TÜBİTAK 60 personel arıyor, 17 Haziran'a kadar başvuru kabul edecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsünde (İLTAREN) görev yapmak üzere 60 kişi istihdam edecek.

27.05.2020Teknoloji
Türk bilim insanı, epilepsi çeşidinin yeni bir genini ortaya çıkardı

Türk bilim insanı, epilepsi çeşidinin yeni bir genini ortaya çıkardı

Kahramanmaraş'ta, epilepsi ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Dilber, dünyada sadece 12 kişide bulunan bir epilepsi çeşidine ait yeni bir gen belirledi.

24.05.2020Teknoloji
TÜBİTAK, 15 kişiyi istihdam edecek: Aranan şartlar ise...

TÜBİTAK, 15 kişiyi istihdam edecek: Aranan şartlar ise...

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde 15 kişi istihdam edilecek.

22.05.2020Teknoloji
TÜBİTAKa personel alımı

TÜBİTAK'a personel alımı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde 15 kişi istihdam edilecek.

22.05.2020Ekonomi
Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, Pardus desteğini duyurdu

Trend Micro, TUBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus desteğini resmi olarak açıkladı. Trend Micro MEDI Bölgesi Başkanı Yakup Börekcioğlu, tüm bölge yöneticilerinin katıldığı Global 2020 PartnerTrends Etkinliği’nde Pardus desteğini ilk kez duyurdu.

21.05.2020Teknoloji
Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN laboratuvarı

Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN laboratuvarı

CERN araştırmacısı Dr. Bora Akgün'ün Boğaziçi Üniversitesi’nde açacağı laboratuvarda CERN'ün Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneylerinde kullanılan elektronik cihazların geliştirilmesi için çalışılacak.

20.05.2020Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi TÜBİTAK desteğiyle CERN çalışmalarını hızlandırıyor

Boğaziçi Üniversitesi TÜBİTAK desteğiyle CERN çalışmalarını hızlandırıyor

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Mezunu Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) Araştırmacısı Dr. Bora Akgün, Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni bir laboratuvar kurmaya hazırlanıyor. CERN ortaklığı ve TÜBİTAK'ın finansal desteğiyle açılacak laboratuvarda CERN'ün Büyük Hadron Çarpıtıcısı deneylerinde kullanılan elektronik cihazların geliştirilmesi için çalışılacak. Ancak Dr. Akgün'ün önünde bir engel var: Koronavirüs salgını...

20.05.2020Teknoloji
Son dakika haberler... Milli Savunma Bakanı Akardan Corona Virüs açıklaması

Son dakika haberler... Milli Savunma Bakanı Akar'dan Corona Virüs açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu ana kadar operasyon bölgelerinde Kovid-19 vakası görülmediğini belirtti. Akar, normalleşme adımları kapsamında, 31 Mayıs'tan itibaren terhislerin, 5 Haziran'dan itibaren celplerin başlamasını planladıklarını, 20 Haziran'dan itibaren de bedelli askerlik celplerinin başlayacağını bildirdi.

15.05.2020Gündem
İmkansızlık mucit yaptı

İmkansızlık mucit yaptı

MUĞLA'nın Köyceğiz ilçesinde elektriği olmayan evde ailesiyle birlikte yaşayan lise öğrencisi Ramazan Kargılı (18), kaynak suyundan elde ettiği enerjiyle su ve güneşle çalışan elektrikli aletler icat etti. Bidondan müzik sistemi de yapan Ramazan'ın hayali Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nda (TUBİTAK) görev almak. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Ramazan Kargılı'yı arayıp, destek sözü verdi.

15.05.2020Gündem
Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrikaya DHA girdi

Yerli koronavirüs ilacının üretildiği fabrikaya DHA girdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıkladığı "yerli koronavirüs ilacı"nın üretildiği fabrikayı ilk kez görüntülendi. Firmanın CEO'su İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, "İlk hedefimiz Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak. Sağlık Bakanlığı'na 300 bin doz bağışlıyoruz. Daha sonra Sağlık Bakanlığı uygun görürse, talep gelen Avrupa ülkelerine de ihraç edebiliriz" dedi.

15.05.2020Gündem
Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHAya konuştu

Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin DHA'ya konuştu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ederken, virüse karşı küresel ölçekte aşı çalışmaları da sürüyor. Koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini alan Türk doktor Prof. Uğur Şahin Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuştu. Şahin yaptığı açıklamada, "ilk 8 haftada aşının 500 kişi üzerinde daha sonraki klinik deneylerde ise on binlerce insan üzerinde deneneceğini belirterek," Türkiye ile de temas halindeyiz.TUBİTAK ve TÜSEB ile görüşüyoruz. Görüşmeler olumlu geçmesi durumunda 2 ay içerisinde Türkiye’de klinik deneylere başlayabiliriz" dedi

14.05.2020Dünya
Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin, DHAya konuştu

Koronavirüse karşı aşının ilk test iznini alan Türk doktor Uğur Şahin, DHA'ya konuştu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) can almaya devam ederken, virüse karşı küresel ölçekte aşı çalışmaları da sürüyor. Koronavirüse karşı bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini alan Türk doktor Prof. Uğur Şahin Demirören Haber Ajansı'na (DHA) konuştu. Şahin yaptığı açıklamada, ilk 8 haftada aşının 500 kişi üzerinde daha sonraki klinik deneylerde ise on binlerce insan üzerinde deneneceğini belirterek, Türkiye ile de temas halindeyiz.TUBİTAK ve TÜSEB ile görüşüyoruz. Görüşmeler olumlu geçmesi durumunda 2 ay içerisinde Türkiye'de klinik deneylere başlayabiliriz dedi.

14.05.2020Haber
TÜBİTAKın iki yeni çağrısı ile 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız

"TÜBİTAK'ın iki yeni çağrısı ile 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK aracılığıyla sanayiye katkı sağlamayı amaçlayan iki yeni çağrı hazırladıklarını belirterek, "Bu iki çağrı kapsamında 60 milyon liralık proje hacmi oluşturacağız." ifadelerini kullandı.

14.05.2020Teknoloji
Bakan Varank, TÜBİTAK’ın iki yeni çağrısını duyurdu

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın iki yeni çağrısını duyurdu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Sipariş AR-GE ve patent lisans çağrıları sanayide güçlü sinerji oluşturacak” dedi.

14.05.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varanktan ilaç açıklaması Haziran ayında bir müjdemiz var

Son dakika... Bakan Varank'tan ilaç açıklaması! Haziran ayında bir müjdemiz var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) erken aşamada tespit edilmesine yönelik PCR yöntemine alternatif yenilikçi bir kit geliştirildiğini belirterek, "Prototipin haziranda tamamlanması planlanıyor." dedi.

13.05.2020Ekonomi
TÜBİTAK Başkanı Mandaldan koronavirüs ilacı açıklaması

TÜBİTAK Başkanı Mandal'dan 'koronavirüs ilacı' açıklaması

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kovid-19 tedavisine yönelik ilaç geliştirme çalışmalarıyla ilgili haziranda müjdeli haberlerinin olabileceğini belirtti.

12.05.2020Teknoloji
TÜBİTAK Başkanı Mandal: Haziranda önemli müjdeyi paylaşmak istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı Mandal: Haziranda önemli müjdeyi paylaşmak istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüsün tedavisine yönelik ilaç ve aşı ile ilgili 17 proje yürütüldüğünü söyledi. Mandal, "İlaçla ilgili şunu söylemiştik; inşallah yaz aylarında önemli aşamaya yani ilaç sunma aşamasına geleceğiz. Belki daha erkene de gerçekleştirme durumumuz var. Haziran ayında kamuoyu ile önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyoruz" dedi.

11.05.2020Haber
TÜBİTAK Başkanı bu sözlerle duyurdu: Haziranda önemli müjdeyi paylaşmak istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı bu sözlerle duyurdu: Haziran'da önemli müjdeyi paylaşmak istiyoruz

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, koronavirüsün tedavisine yönelik ilaç ve aşı ile ilgili 17 proje yürütüldüğünü söyledi. Mandal, "İlaçla ilgili şunu söylemiştik; inşallah yaz aylarında önemli aşamaya yani ilaç sunma aşamasına geleceğiz. Belki daha erken de gerçekleştirme durumumuz var. Haziran ayında kamuoyu ile önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyoruz” dedi.

11.05.2020Gündem
TUBİTAK 27 personel alımı yapacak..İşte başvuru tarihi

TUBİTAK 27 personel alımı yapacak..İşte başvuru tarihi

TUBİTAK Resmi Gazete aracılığı ile yapılan duyuru ilanı ile 27 personel alacağını duyurdu..Hangi illerde personel alımı yapılacağı ve il özelinde alım yapılacak sayı yapılan duyuru da açıklandı. Peki TUBİTAK personel alımı başvuruları hangi tarihte başlayacak? İşte detaylar

11.05.2020Gündem
Son dakika... Korona virüs aşısı ne zaman Bakan Varank CNN TÜRKte ilk kez açıkladı

Son dakika... Korona virüs aşısı ne zaman? Bakan Varank CNN TÜRK'te ilk kez açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı.

8.05.2020Ekonomi
Paramız robotlara emanet

Paramız robotlara emanet

İlk olarak 2008 yılında Amerika’da ortaya çıkan robo danışmanlar Türkiye’de de hızla büyüyor. Önümüzdeki 3 sene içinde dünyadaki tüm varlığın yüzde 10’unun robotlar tarafından yönetileceğini söyleyen Smart Advice kurucusu Onur Yurtsever, “Koronavirüs sürecinde yatırımcıların robo danışmanlara ilgisi arttı. Ayrıca finansal piyasalarda dalgalanmaların artması robo danışmanlara güvenin artmasına neden oldu. Çünkü böyle dönemlerde robo danışmanlar duygusal yatırım kararları almıyor” dedi.

8.05.2020Ekonomi

TÜBİTAK 9 personel alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) görev yapmak üzere 9 Ar-Ge personeli alacak.

6.05.2020Teknoloji
Stajyer Araştırmacı Burs Programına yapılan başvurular neticelendirildi

Stajyer Araştırmacı Burs Programı'na yapılan başvurular neticelendirildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kovid-19 projelerini teşvik için duyurulan Stajyer Araştırmacı Burs Programı'na yapılan 340 başvurunun 300'ünün desteğe hak kazandığını bildirdi.

6.05.2020Teknoloji
Koronavirüs ile mücadelede görev alacak araştırmacılar belli oldu

Koronavirüs ile mücadelede görev alacak araştırmacılar belli oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kovid-19 projelerini teşvik için duyurulan Stajyer Araştırmacı Burs Programı'na yapılan 340 başvurunun 300'ünün desteğe hak kazandığını bildirdi.

6.05.2020Teknoloji
Bakan Varank açıkladı TÜBİTAK başvurularının 300ü kabul edildi

Bakan Varank açıkladı! TÜBİTAK başvurularının 300'ü kabul edildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programına 70 farklı proje ile 340 araştırmacı başvurdu. Bu başvuruların 300’ü kabul edildi." dedi.

6.05.2020Ekonomi
TÜBİTAK personel alımı yapacak Başvuru şartları neler

TÜBİTAK personel alımı yapacak! Başvuru şartları neler?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine (BİLGEM) bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) görev yapmak üzere 9 Ar-Ge personeli alacak. Peki, TÜBİTAK personel alımı başvuru şartları neler?

6.05.2020Gündem
11 proje TÜBİTAKtan hibe desteği aldı

11 proje TÜBİTAK'tan hibe desteği aldı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün hazırladığı 11 proje TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından hibe desteği almaya hak kazandı.

4.05.2020Eğitim
Atlas Kuyruklu Yıldızı görüntülendi

Atlas Kuyruklu Yıldızı görüntülendi

Ursa Major Takım Yıldızı bölgesinde 29 Aralık 2019 tarihinde keşfedilen ve 'Atlas' adı verilen kuyruklu yıldız, Antalya Bakırlıtepe'deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde, T100 teleskobu ile görüntülendi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, Atlas Kuyruklu Yıldızı'nın Güneş'e doğru yaklaştığını ve parçalanmaya başladığını açıkladı.

4.05.2020Teknoloji
Türk bilim insanları aşı için 3 yeni hücre besiyeri geliştirdi

Türk bilim insanları aşı için 3 yeni hücre besiyeri geliştirdi

Geliştirdikleri "Lale" isimli hücre besiyeri (hücreler için besin ortamı) 200 ülkede aşı çalışmalarında kullanılan Cem Erdem ve Dr. Aziz Çaylı, 3 yeni hücre besiyeri daha geliştirdi.

30.04.2020Teknoloji
TÜBİTAKa 10 personel alınacak

TÜBİTAK'a 10 personel alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde görev yapmak üzere 10 personel alımı gerçekleştirilecek.

27.04.2020Teknoloji
TÜBİTAKa 10 personel alınacak

TÜBİTAK'a 10 personel alınacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde görev yapmak üzere 10 personel alımı gerçekleştirilecek.

27.04.2020Ekonomi
TÜBİTAK ve British Councildan ortak çağrı

TÜBİTAK ve British Council'dan ortak çağrı

TÜBİTAK ile British Council, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında bilim ve teknoloji iş birliklerini desteklemek amacıyla hayata geçen Newton-Katip Çelebi Fonu kapsamında proje çağrısına çıktı.

24.04.2020Teknoloji
Prof. Dr. Ercüment Ovalıdan heyecanlandıran haber: Test aşaması tamamlandı

Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan heyecanlandıran haber: Test aşaması tamamlandı

Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı ve Kordon Kanı Bankası Direktörü ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) inaktif virüs aşısının, klinik öncesi laboratuvar ortamında test aşamasının tamamlandığını ve yarın hayvan üzerinde deneylere başlanacağını bildirdi.

23.04.2020Gündem
Survivor Aşkım kaç yaşında, boyu kaç Aşkım Burçe Tunay kimdir

Survivor Aşkım kaç yaşında, boyu kaç? Aşkım Burçe Tunay kimdir?

Aşkım Burçe Tunay, Survivor 2020'deki performansıyla adından söz ettirmeyi başardı. Sempatik tavırlarının yanı sıra minyon görüntüsüyle dikkat çeken Survivor Aşkım'ın özellikle yaşı ve boyu merak ediliyor. Aşkım Burçe Tunay, SMS sıralamasında alt sıralarda yer almasına rağmen yarışmada tutunmayı başarmış bir isim. Peki, Survivor Aşkım kaç yaşında, boyu kaç?

23.04.2020Televizyon
Yeni tip koronavirüs 5 dakikada test edilecek

Yeni tip koronavirüs 5 dakikada test edilecek

İzmir'de yerli bir firma, daha hızlı ve hassas sonuç veren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanı kiti geliştirdi ve TÜBİTAK'tan destek aldı.

23.04.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Hayatın Verdiği En Güzel Armağan: Annelik

"Hayatta yaptığın en güzel, en doyurucu şey neydi?" sorusuna her zaman tartışmasız "İki çocuğumu doğurmuş olmak" cevabını verebilirim.

8.05.2020