EKSTRA
MENÜ

Tübitak

Tübitak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tübitak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.199 Tübitak haberi bulunmuştur.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, kısaca TÜBİTAK, Türkiye'de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın "ilgili" kuruluşlarından olup özel hukuk hükümlerine bağımlıdır.

1963'te Cemal Gürsel tarafından hükümete danışmanlık yapılması ve milli bilim politikasına rehberlik edilmesi amaçlarıyla kurulduğunda "Türkiye Bilim Teknik ve Araştırma Kurumu" diye bilinirken, sonradan adı "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu" olarak değiştirilmiş ve uzun süre bu adla anılmıştır. Bu arada 1993 yılından itibaren Popüler Bilim Kitapları basılmaya başlanmıştır. Ardından "teknik" yerine "teknolojik" kelimesinin kullanılması ile 2005 yılında kurumun adı son halini almıştır.

DEVAMI

Tübitak Haberleri

Aydında geliştirildi... Kuraklığa dayanıklı

Aydın'da geliştirildi... Kuraklığa dayanıklı

Aydın'da bir firmanın TÜBİTAK desteği ve üniversite iş birliğiyle geliştirdiği kuraklığa dayanıklı pamuk tohumları, toprakla buluşmayı bekliyor.

25.01.2021Ekonomi
Savunma sanayisine TÜBİTAKtan 5 milyar TL destek

Savunma sanayisine TÜBİTAK'tan 5 milyar TL destek

SAHA İstanbul ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen "Savunma Sanayiinde Yerli ve Milli Üretim" temalı "3. Savunma Sanayii Buluşmaları" etkinliği kapsamında "Bir Yerlileşme Örneği Olarak Savunma Sanayii" başlıklı panel gerçekleştirildi.

21.01.2021Teknoloji
TÜBİTAKın 90 proje personeli alımında başvuru süresi uzatıldı İşte ayrıntılar

TÜBİTAK'ın 90 proje personeli alımında başvuru süresi uzatıldı! İşte ayrıntılar

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (​​​​BİLGEM) bünyesinde görev yapmak üzere Ankara'da 55, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 35 kısmi süreli proje personeli (aday araştırmacı) alınacak. Söz konusu 90 proje personeli alımında başvuru süresi 3 Şubat'a uzatıldı. İşte, TÜBİTAK personel alımında ayrıntılar...

20.01.2021Gündem
TÜBİTAKın personeli alımında başvuru süresi uzatıldı

TÜBİTAK'ın personeli alımında başvuru süresi uzatıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) 90 kısmi süreli proje personeli istihdamına ilişkin başvuru süresi 3 Şubat'a kadar uzatıldı.

20.01.2021Teknoloji
TÜBİTAK geleceğin bilim insanlarına ilham veriyor

TÜBİTAK geleceğin bilim insanlarına ilham veriyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), sağladığı destekler ve gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye'nin bilim ve teknoloji ekosistemine katkıda bulunurken, gençleri odağına aldığı programlarla da geleceğin bilim insanlarına ilham veriyor.

18.01.2021Teknoloji
TÜBİTAK proje personeli alacak İşte başvuru şartları

TÜBİTAK proje personeli alacak! İşte başvuru şartları

TÜBİTAK SAGE'de görev yapmak üzere 7 kısmi süreli proje personeli alacak. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı, Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü  (SAGE) bünyesinde görevlendirmek üzere, 7 kısmi süreli proje personeli alımı yapacak. İşte, TÜBİTAK proje personel alımının ayrıntıları...

17.01.2021Gündem
Pandemide öne çıkan inovatif çözümler

Pandemide öne çıkan inovatif çözümler

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark, salgından kaynaklanan sorunları aşmak için 2020 yılı boyunca ateş ölçerden dezenfektanlara kadar pek çok inovatif çözüme imza attı.

15.01.2021Teknoloji
TÜBİTAK SAGEde görev yapmak üzere 7 kısmi süreli proje personeli alacak

TÜBİTAK SAGE'de görev yapmak üzere 7 kısmi süreli proje personeli alacak

TÜBİTAK personel alımı yapacağını duyurdu. Yapılan resmi açıklamanın ardından başvuru şartları ve başvuru tarihi günün merak edilen konuları arasında yer alıyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı, Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bünyesinde görevlendirmek üzere, 7 kısmi süreli proje personeli alımı yapacak.

15.01.2021Gündem
TÜBİTAK, 7 kısmi süreli proje personeli alacak

TÜBİTAK, 7 kısmi süreli proje personeli alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı, Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bünyesinde görevlendirmek üzere, 7 kısmi süreli proje personeli alımı yapacak.

15.01.2021Teknoloji
Gıda kurutma maliyetleri otonom sistemle azaltılıyor

Gıda kurutma maliyetleri otonom sistemle azaltılıyor

Teknopark Ankara'daki bir şirketin geliştirdiği otonom sistem "Günebakan", yoğunlaştırılmış güneş enerjisiyle endüstriyel boyutta gıda kurutulmasına imkan verirken, konvansiyonel kurutuculara göre enerji maliyetlerini yüzde 98 azaltıyor.

13.01.2021Teknoloji
Teknolojiye merak saldı, atölyesinde motor geliştirdi

Teknolojiye merak saldı, atölyesinde motor geliştirdi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan nöroloji uzmanı Dr. Turgay Abay, işten arta kalan zamanlarında atölye olarak kullandığı evinin odasında elektrik motoru üretti.

13.01.2021Teknoloji
Öğrencilerin robotik kodlama sınıfı hayali gerçek oldu

Öğrencilerin robotik kodlama sınıfı hayali gerçek oldu

Aksaray’ın Ortaköy ilçesindeki Şehit Salih Aksu İlkokulu’nun öğrencileri İkra Ayla Kaman (11) ve Fatma Pelin Barcı (11), 2 yıl önce dağıtılan süt kutularından robot maketi yapıp, bahçede düzenlenen ’Bilim Fuarı’nda sergiledi. Öğrenciler, fuarı ziyaret eden Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir’e de okullarında robotik kodlama sınıfı olmasını hayal ettiklerini söyledi. Başkan Özdemir’in girişimiyle İkra Ayla ve Fatma Pelin’in hayalleri gerçekleştirildi ve okula robotik kodlama sınıfı yapıldı.

13.01.2021Teknoloji
Konya Teknik Üniversitesine TÜBİTAK desteği

Konya Teknik Üniversitesi'ne TÜBİTAK desteği

Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünde hazırlanan bir projenin TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandığı açıklandı.

12.01.2021Teknoloji
Depremle ilgili başarılı çalışmaları ödülü beraberinde getirdi

Depremle ilgili başarılı çalışmaları ödülü beraberinde getirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesinde yaklaşık 15 yıldır yapı sağlığı üzerine çalışma yapan Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, başarılı araştırmaları dolayısıyla Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) ödülüne layık görüldü.

12.01.2021Teknoloji
RASAT, Dünyayı 50 bin 224 kez turladı

RASAT, Dünya'yı 50 bin 224 kez turladı

Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk gözlem uydusu RASAT, Dünya'nın çevresini 50 bin 224 kez turlarken, 19 bin 138 çerçeve ve 17 milyon 224 bin 200 kilometrekare görüntü çekti.

10.01.2021Ekonomi
TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine 23 Ar-Ge Personeli alıyor

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine 23 Ar-Ge Personeli alıyor

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezine 23 Ar-Ge Personeli alıyor. TÜBİTAK personel alımı ilanına ilişkin detaylar ve başvuru şartları Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yer aldı.

9.01.2021Ekonomi
TÜRKSAT 5A uydusu teknik özellikleri nedir Türkiyenin 7nci uydusu uzayda

TÜRKSAT 5A uydusu teknik özellikleri nedir? Türkiye'nin 7'nci uydusu uzayda

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin aktif uydu sayısı, sabah saatlerinde başarılı bir şekilde fırlatılan TÜRKSAT 5A'nın 4 ay sonra yörüngesine oturtulmasıyla 7'ye yükselecek.

8.01.2021Teknoloji
2 akademisyene TÜBİTAKtan ödül

2 akademisyene TÜBİTAK'tan ödül

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) öğretim üyeleri Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ve Prof. Dr. Nihal Doğan'ın kendi alanlarında koordinatörlüklerini yaptıkları projeleriyle, TÜBİTAK'ın Proje Performans Ödüllerine layık görüldükleri bildirildi.

8.01.2021Tekno
Memur olmak isteyenler dikkat 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Memur olmak isteyenler dikkat! 1403 personel alımı yapılacak... İşte detaylar

Bugün İŞKUR ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde açılan memur kadrosu alımı için son gün. 2 kurumun memur alımı dışında memur alımları devam edecek. Bakanlıklar, bakanlıklara bağlı kurumlar da dahil olmak üzere 1.403 memur alımı daha gerçekleştirilecek. İşte o kurumlar ve alım şartları...

7.01.2021Ekonomi
TÜBİTAK araştırmacı alacak İşte başvuru şartları

TÜBİTAK araştırmacı alacak! İşte başvuru şartları

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde görev yapmak üzere 23 araştırmacı alınacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, kuruma yapılacak 23 araştırmacı alımında detaylar belli oldu. İşte, TÜBİTAK personel alımının detayları...

6.01.2021Gündem
TÜBİTAKa 23 araştırmacı alınacak

TÜBİTAK'a 23 araştırmacı alınacak

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, TÜBİTAK'a 23 araştırmacı alınacak

6.01.2021Tekno
TÜBİTAK araştırmacı alacak

TÜBİTAK araştırmacı alacak

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde görev yapmak üzere 23 araştırmacı alınacak.

6.01.2021Ekonomi
TÜBİTAK, 2020de bilim ve teknoloji alanında neler yaptı

TÜBİTAK, 2020'de bilim ve teknoloji alanında neler yaptı?

TÜBİTAK, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele konusu başta olmak üzere 2020'de bilim ve teknoloji alanında birçok faaliyete imza attı.

5.01.2021Teknoloji
Türk bilim insanlarına önemli çağrı

Türk bilim insanlarına önemli çağrı

ABD'deki kariyerini bırakıp Türkiye'ye döndükten sonra sağlık teknolojileri alanındaki çalışmalarına devam eden ve bu süreçte "TÜSEB Aziz Sancar Teşvik Ödülü"ne layık görülen Dr. Arif Engin Çetin, yurt dışındaki Türk bilim insanlarını yurda dönmeye davet etti.

5.01.2021Teknoloji
Aydında lise öğrencisi Deniz Günerden gururlandıran başarı

Aydın'da lise öğrencisi Deniz Güner'den gururlandıran başarı!

Aydın'ın Didim ilçesinde Deniz Güner (18), kimya konulu çeşitli şampiyonalarda aldığı madalyalarla dikkat çekti. Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MİT) kabulüyle kent sakinlerine gurur yaşatan Güner, "İleride mesleğimi akademide devam ettirmek istiyorum. Kimya üzerine profesör olmak istiyorum" dedi.

5.01.2021Gündem
YÖK üniversitelerin 2019 karnelerini açıkladı

YÖK üniversitelerin 2019 karnelerini açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, her bir üniversiteye ait 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'nu, YÖK'ün internet sitesinde kamuoyuna açtıklarını belirtti. Prof. Dr. Saraç, "Geçen yıl ilki yayımlanan raporlarla kıyaslandığında bu yıl üniversitelerimizin göstergelerinde gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu göstergeleri hedef alarak gelişme kaydeden üniversitelerimizin yöneticilerini tebrik etmek isterim" dedi.

4.01.2021Eğitim
TÜBİTAK 90 personel alacak İşte başvuru şartları

TÜBİTAK 90 personel alacak! İşte başvuru şartları

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı 90 kısmi süreli proje personeli istihdam edecek. Bu gelişmenin duyulmasının ardından söz konusu kuruma personel alımının ayrıntıları netleşti. İşte, TÜBİTAK 90 personel alımının ayrıntıları...

30.12.2020Gündem
TÜBİTAK personel arıyor: 90 kişiyi işe alacak

TÜBİTAK personel arıyor: 90 kişiyi işe alacak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı 90 kısmi süreli proje personeli istihdam edecek.

30.12.2020Teknoloji

TÜBİTAK 90 personel istihdam edecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanlığı 90 kısmi süreli proje personeli istihdam edecek.

30.12.2020Ekonomi
Güneş’te Dünya’dan büyük leke görüntülendi

Güneş’te Dünya’dan büyük leke görüntülendi

Antalya'da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Bakırlıtepe yerleşkesinde, özel teleskop ve kamera sistemi ile Güneş üzerinde Dünya’dan daha büyük leke görüntülendi.

29.12.2020Teknoloji
Olimpiyat şampiyonu gencin büyük başarısı: MITe kabul edildi

Olimpiyat şampiyonu gencin büyük başarısı: MIT'e kabul edildi

Kimya alanında gösterdiği başarılarla uluslararası olimpiyatlarda madalyalar kazanan İzmir Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Deniz Güner, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) kabul edildi.

28.12.2020Teknoloji
İnovasyon Haftasında Sabancı Topluluğuna 3 ödül birden

İnovasyon Haftası'nda Sabancı Topluluğu'na 3 ödül birden

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) inovatif çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında gerçekleştirilen “Inovalig Ödülleri” sahiplerini buldu.

28.12.2020Ekonomi
Reçine, hasarlı rüzgar türbini kanatlarını onaracak

Reçine, hasarlı rüzgar türbini kanatlarını onaracak

Yalova Üniversitesindeki bilim insanlarınca hazırlanan TÜBİTAK destekli proje kapsamında üretilen reçine, hasarlı rüzgar türbini kanatlarının yerinde ve kısa sürede onarılmasını sağlayacak.

28.12.2020Teknoloji
Bakan Dönmezden altın üretim açıklaması

Bakan Dönmez'den altın üretim açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah Türkiye’de altın üretimini 100 tonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz, bu sene 40 tonu geçeceğiz" dedi.

27.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: 458 milyon TL kaynağı İstanbulumuza tahsis ediyoruz

Son dakika... Bakan Varank: 458 milyon TL kaynağı İstanbul'umuza tahsis ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2021 yılı Destek Programı kapsamında toplamda 458 milyon TL kaynağı İstanbul'umuza tahsis ediyoruz." açıklamasında bulundu.

25.12.2020Ekonomi
İnanılmaz anlar Antalyada kayıt altına alındı Bu yakınlık en son 1226da oldu

İnanılmaz anlar! Antalya'da kayıt altına alındı! Bu yakınlık en son 1226'da oldu'

Jüpiter ve Satürn 794 yıl sonra en yakın oldukları noktaya geldi. 21 Aralık 2020 gecesi Antalya'da 2 bin 500 metre yükseklikteki TUG Bakırlıtepe yerleşkesinde gerçekleştirilen gözlemle Jüpiter ve Satürn'ün yakınlaşması kayıt altına alındı. 21 Aralık'ta gerçekleşen bu yakınlaşma bir dahaki sefere 15 Mart 2080 tarihinde gözlenebilecek. İşte çok çarpıcı o detaylar...

24.12.2020Gündem
Siber güvenlik endeksinde dünyada 20nci sıraya yükseldik

'Siber güvenlik endeksinde dünyada 20'nci sıraya yükseldik'

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, geçen hafta Youtube'un yasal merciler nezdinde Türkiye'de temsilci atayacağına dair duyuruda bulunduğunu anımsatarak, "Bu yaklaşımın diğer sosyal medya şirketlerine de örnek olmasını diliyor ve tıpkı ABD ve Avrupa'da olduğu gibi bulundukları ülkelerin yasalarına uyum göstermelerini bekliyoruz." dedi.

21.12.2020Teknoloji
Kovid-19 test sonucu 45 dakikada alınabiliyor

Kovid-19 test sonucu 45 dakikada alınabiliyor

Yerli teknoloji şirketi tarafından Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği standartlara göre üretilen mobil laboratuvarda Kovid-19 test sonuçları 45 dakikada alınabiliyor.

21.12.2020Teknoloji
Türk bilim insanı Antarktika Yarımadasında araştırmalar yapacak

Türk bilim insanı Antarktika Yarımadası'nda araştırmalar yapacak

Amasya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ekrem Bölükbaşı, ’James Ross Adası (Antarktika Yarımadası) Likenleşmiş Mantar Türlerinin DNA Barkodlamaları ve Antarktika Endemiği Bazı Liken Türlerine ait Özütler ile Çeşitli Nanoyapıların Sentezi ve Uygulama Alanları başlıklı projede araştırmacı olarak görev aldı.

21.12.2020Teknoloji
Türk bilim insanları reaktif oksijen türlerini üretmeyi başardı

Türk bilim insanları 'reaktif oksijen türleri'ni üretmeyi başardı

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Lokman Hakan Tecer, birkaç yıldır üzerinde çalıştıkları projede sona geldiklerini söyledi.

17.12.2020Teknoloji
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan ABDnin yaptırım kararına sert tepki Ülkemize aleni bir saldırıdır

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'nin yaptırım kararına sert tepki! 'Ülkemize aleni bir saldırıdır'

Son dakika haberi.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı. Açılış konuşmasında ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "ABD yaptırımları açıklandı. Çok net ifade ediyorum. 2017'den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir" dedi.

16.12.2020Ekonomi
5Gye geçiş mutlaka yerli ve milli ürünlerle yapılmalı

'5G'ye geçiş mutlaka yerli ve milli ürünlerle yapılmalı'

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "Yüksek hız ve kapasite, düşük gecikmelerle pek çok sektörde kritik değişimleri ortaya çıkaracak 5G teknolojilerine Türkiye'nin dünyayla paralel olarak yerli ve milli ürünleriyle geçmesi, ülkemizin ekonomideki yeni başarı hikayelerine önemli katkılar sağlayacak." dedi.

16.12.2020Teknoloji
İzmirli 3 lise öğrencisi Türkiyeyi temsil edecek

İzmirli 3 lise öğrencisi Türkiye'yi temsil edecek

Geliştirdikleri bilim ve mühendislik projeleriyle ulusal yarışmalarda dereceler elde eden İzmirli 3 lise öğrencisi, bu yıl çevrimiçi düzenlenecek Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarında projelerini görücüye çıkaracak.

16.12.2020Teknoloji
TÜBİTAKın popüler bilim dergileri için önemli gelişme

TÜBİTAK'ın popüler bilim dergileri için önemli gelişme

Popüler bilim dergilerinin bayilerce okuyucuya ulaştırılması amacıyla açılan ihale, bu dergilerin 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 döneminde 12 ay satışını kapsıyor.

16.12.2020Teknoloji
Üniversite sanayi işbirliğine TÜBİTAK desteği

Üniversite sanayi işbirliğine TÜBİTAK desteği

YTÜ’nün ‘Yüksek Saflıkta Kemik Tamamlama Tozu (Kemik Grefti) ve Sistit Solüsyon’ projesi, TÜBİTAK’tan destek aldı.

14.12.2020Eğitim
Sıra AB ile ilaç davalarında

Sıra AB ile ilaç davalarında

ABD ve Fas’a karşı çelik ürünlerine ilişkin Dünya Ticaret Örgütü’ndeki görülen davaların kazanıldığını kaydeden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “AB’nin ilaç sektörünün ülkemize karşı başlattığı dava süreçlerinde olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” dedi.

13.12.2020Ekonomi
Bakan Varank: Türkiyeyi dönemin kazananı haline getireceğiz

Bakan Varank: Türkiye'yi dönemin kazananı haline getireceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önemli açıklamalarda bulundu. Varank, "Milletimiz müsterih olsun; riskleri takip edecek, kırılganlıkları gidereceğiz. Ekonomi yönetimi olarak reformcu bir vizyonla, Türkiye'yi salgın sonrası dönemin kazananı haline getireceğiz." dedi.

11.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hiss-i Kabl-el Vuku

Elinizde kime ait olduğunu bilmediğiniz bir metin olduğunu düşünün. Bu metnin yazarının kim olduğunu nasıl belirlersiniz? Bu soruya cevap bulmak için çeşitli yöntemler var. Bunlardan en sık kullandığımız, henüz nasıl çalıştığına tam hâkim olamadığımız insan beynidir. Bir paragraf okursunuz ve dersiniz ki bunu benim en sevdiğim şu yazar yazmış; bu kıta şu meşhur şaire ait. Peki nereden biliyoruz? Aslında cevabını çoğu zaman tam bilmiyoruz ama okuduğumuz yazarların ve şairlerin tarzları hakkında bir fikrimiz vardır. Kelime tercihleri bile bazen bir eserin kime ait olduğu hakkında fikir verebilir.

8.01.2021