EKSTRA
MENÜ

Winfried Kretschmann

Winfried Kretschmann haberleri sayfasında güncel ve son dakika Winfried Kretschmann hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 98 Winfried Kretschmann haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Winfried Kretschmann Haberleri

Herkesin gözü bu zirvede

Herkesin gözü bu zirvede

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları, bugün yapılacak korona zirvesinde bir araya gelecek. Zirvede, sonbaharda salgınla mücadelenin nasıl olması gerektiği kapsamlı bir şekilde ele alınacak.

9.08.2021Avrupa
Ekimden itibaren test ücretleri cepten

Ekimden itibaren test ücretleri cepten!

Almanya’da korona aşısı olmayanların test ücretlerini kendi cebinden ödeyecekleri bildirildi. Bild am Sonntag gazetesinde konuyla ilgili yer alan habere göre federal hükümet, ekim ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni uygulamaya gidecek.

1.08.2021Avrupa
Aşı zorunlu mu olacak

Aşı zorunlu mu olacak?

Almanya’da korona krizi başladığından bu yana aşının zorunlu olmayacağı hep vurgulandı. Ancak ilk defa karar verici konumundaki bir siyasetçi korona aşısı zorunluğunun olabileceğini gündeme getirdi.

25.07.2021Avrupa
‘Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı lağvedilsin’

‘Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı lağvedilsin’

Yeşiller’li Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, Federal Bilim ve Araştırma Bakanlığı’nın lağvedilmesini gündeme getirdi. Eğitim alanında yetkinin her eyaletin kendi tekelinde olduğuna dikkati çeken Kretschmann, “Hiçbir yetkisi olmayan bir bakanlık niye var?” dedi.

29.06.2021Avrupa
Baerbock kan kaybediyor

Baerbock kan kaybediyor!

Yeşiller Saarland teşkilatının tüzüklerinde listelerde ilk sıranın kadınlara verilmesini ilkesini ihlal etmesi ve Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın pandemiyle mücadelede yurttaş özgürlüklerinin kısıtlandırılması açıklaması partinin başbakan adayı Annalena Baerbock’un şansını azalttı.

28.06.2021Avrupa
Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Federal Meclis Yeşiller Partisi milletvekili Danyal Bayaz, Baden-Württemberg eyaleti Maliye Bakanı oldu.

9.05.2021Avrupa
Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de Yeşiller ile CDU, eyalet seçimlerinden 7 hafta sonra yeniden koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştı. Koalisyon sözleşmesi her iki parti kurultayında onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

2.05.2021Avrupa
Son dakika: DSÖden Avrupaya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez

Son dakika: DSÖ'den Avrupa'ya tepki: Bu yavaşlık kabul edilemez!

AFP'nin son dakika olarak geçtiği habere göre Dünya Sağlık Örgütü flaş bir açıklama yaptı. Avrupa'daki aşılama sürecinin yavaşlığının 'kabul edilemez' olduğu bildirildi.

1.04.2021Dünya
Virüs gecikmeleri affetmiyor

Virüs gecikmeleri affetmiyor

Almanya’da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, diğer 14 eyaletin başbakanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasıyla mücadelede sert tedbirlerin uygulanması çağrısı yaptı.

31.03.2021Avrupa
AstraZeneca’ya kaldığı yerden devam

AstraZeneca’ya kaldığı yerden devam

Diğer AB ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da geçici olarak durdurulan AstraZeneca aşısına Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) ‘güvenlidir’ diyerek yeniden onay vermesi üzerine yeniden tüm eyaletlerde yapılmaya başlandı.

19.03.2021Avrupa
Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletleri eskiden Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) kalesiydi. Baden Württemberg’de Gerhard Müller (1953-1958), Kurt Georg Kiesinger (1958-1966), Hans Filbinger (1966-1978), Lothar Spaeth (1978-1991), Erwin Teufel (1991-2005), Günther H. Oettinger (2005-2010), Stephan Mappus (2010-2011) yıllarında eyalet başbakanı olarak görev yaptı. Hepsi de CDU’luydu.

17.03.2021Avrupa
Baden Württemberg’de sondaj görüşmeleri başlıyor

Baden Württemberg’de sondaj görüşmeleri başlıyor

Yeşiller’li Başbakan Winfried Kretschmann’ın ilk etapta CDU, SPD ve FDP ile sondaj nitelikli koalisyon görüşmemelerine bugün başlayacağı açıklandı.

16.03.2021Avrupa
Yine seçim zaferi Yeşiller ve SPD’nin

Yine seçim zaferi Yeşiller ve SPD’nin

Almanya’da süper seçim yılı Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde yapılan eyalet parlamentosu seçimleriyle başladı. Baden-Württemberg eyaletindeki seçimlerin galibi beklendiği gibi halen eyalet başbakanlığını yürüten Yeşiller Partisi’nin adayı Winfried Kretschmann oldu. Rheinland-Pfalz eyaletinde ise seçim yarışını SPD’nin adayı Malu Dreyer kazandı. 2013 yılından bu yana Rheinland-Pfalz eyaletinin başbakanlığını Malu Dreyer yapıyor.

14.03.2021Avrupa
Üç eyalette seçim var

Üç eyalette seçim var

Almanya’da süper seçim yılı iki eyalet ve bir de belediye seçimleriyle başladı. Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde seçmenler eyalet parlamentosunu belirlemek için bugün sandığa gidiyor. Hessen de ise belediye seçimleri yapılıyor.

14.03.2021Avrupa
İki eyalet sandık başına gidiyor

İki eyalet sandık başına gidiyor

Almanya’da ‘süper seçim yılı’ ilan edilen 2021 yılındaki ilk seçimler 14 Mart Pazar günü Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde yapılacak.

11.03.2021Avrupa
Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Hükümet ortağı SPD’nin Eş başkanı Norbert Walter-Borjans, Başbakan Angela Merkel ile CDU’lu bazı bakanları sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemekle suçladı. Walte-Borjans, “Bizim hükümetin başı bu krizin koordinasyonunda gereken başarıyı gösteremedi” dedi.

2.03.2021Avrupa
Hedef kadın liderlerle iktidara ortaklık

Hedef kadın liderlerle iktidara ortaklık

Almanya’da Sol Parti’nin başına ilk kez iki kadın lider seçildi. Aslında bu Almanya’da bir ilk değildi. 1980 yılında kurulan Yeşiller’de baştan beri ‘yüzde 50 kadın kontenjanı’ uygulandığı için iki genel başkandan biri hep kadındı. 1998-2000 yılları arasında Gunda Köstel ile Antje Radcke, Yeşiller’in eş genel başkanlıklarını üstlenerek bir ilke imza attılar.

1.03.2021Avrupa
Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanya’da geçen yıl kasım ayından bu yana devam eden koronavirüse karşı mücadele kapsamında alınan sert önlemler Almanları bıktırdı.

28.02.2021Avrupa
Önce insan sonra politikacı

Önce insan sonra politikacı

Geçen hafta cuma günü öğleden önce cep telefonuma bir ‘acil’ mesaj geldi. Tabii aynı mesaj Almanya’nın çeşitli kesimlerindeki birçok medya mensubuna, haber ajanslarına, gazete, dergi, radyo ve televizyonlara da gitmişti. Mesajda, Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın, eşinin hastalığı nedeniyle, sürdürülen seçim kampanyasından çekileceği yer alıyordu.

15.02.2021Avrupa
Sancılı korona zirvesi

Sancılı korona zirvesi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının video konferans yöntemiyle önceki gün yaptıkları korona zirvesinin sıkıntılı geçeceği baştan belliydi.

11.02.2021Avrupa
Baden Württemberg ilkokulları açıyor

Baden Württemberg ilkokulları açıyor

Almanya’da aralık ayının ortasından beri okullarda yüz yüze dersler yapılamıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen eğitime yeniden başlama tartışmaları sürerken, Baden Württemberg, ilkokulları ve yuvaları yeniden açma kararı aldı.

27.01.2021Avrupa
Tam karantina geliyor

Tam karantina geliyor

Almanya’da salgınla mücadelede sert önlemler üzerine uzun süre anlaşamayan eyaletler, vaka ve ölü sayılarının hızla artması üzerine şimdi de tam karantinadan yana.

11.12.2020Avrupa
Koronaya rağmen katılmak bir onur

Koronaya rağmen katılmak bir onur!

Mitmachen Ehrensache ‘Katılmak benim için onur’ projesinin, 20. yaşını bu yıl farklı bir konseptle kutluyor.

11.12.2020Avrupa
Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da genel seçimler gelecek yıl muhtemelen eylül ayında yapılacak. Nitekim Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılmasını önerdi. Bu konuda son kararı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verecek. Ancak daha şimdiden ön hazırlıklar başladı.

23.11.2020Avrupa
‘12’ye 5 var, durum hiç iç açıcı değil’

‘12’ye 5 var, durum hiç iç açıcı değil’

Koronavirüs vakalarının hızla artışa geçtiğini belirten Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, hızlı tedbirler alınması gerektiğini söyledi: “Artık 12’ye 5 var. Durum hiç iç açıcı değil. Eğer kararlı hareket etmezsek, ikinci kapanma tehlikesi yolda.”

11.10.2020Avrupa
Kretschmann kazadan ucuz kurtuldu

Kretschmann kazadan ucuz kurtuldu

Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ölümden döndü. Başbakan Kretschmann’ın içinde bulunduğu makam otomobili A 81 Otobanı’nda kaza yaptı. Büyük hasar oluşan otomobilin içinden başbakan yara almadan çıktı.

1.09.2020Avrupa
Okullarda burkayı tamamen yasakladı

Okullarda burkayı tamamen yasakladı

Almanya’nın Baden-Württemberg Eyaleti’nde belediye meclisi, okullarda çocukların burka giymesini yasakladığını açıkladı.

23.07.2020Avrupa
Stuttgart sokakları savaş alanına döndü

Stuttgart sokakları savaş alanına döndü

Almanya'nın Baden-Vürtemberg Eyaleti’nin başkenti Stuttgart’ın merkezinde polis, eğlence için bir araya gelenler arasında bir kişiyi uyuşturucu şüphesiyle kontrol edince ortalık karıştı. Bir anda 200-300 kişiye ulaşan kalabalık gece saatlerinde bir araya gelerek caddelerdeki mağazalara saldırdı.

21.06.2020Avrupa
Merkel resti çekti: Ne aşı var, ne ilaç Herkes uyanık olmalı

Merkel resti çekti: Ne aşı var, ne ilaç! Herkes uyanık olmalı

Korona krizine karşı önlemlerde Başbakan Merkel ile eyalet başbakanları arasında kavga patladı. Merkel, ayrı baş çekmek isteyen eyaletleri uyardı ve “Temel sorularda uyumlu olmak zorundayız” dedi.

27.05.2020Avrupa
‘Açılım tartışması alemi’ sona erdi

‘Açılım tartışması alemi’ sona erdi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel, sıkı korona önlemlerinin temmuz ayına kadar devamını istedi. Ancak eyaletlerin ayrı baş çekmesi üzerine Merkel pes etti. Şimdi her eyalet kendi başına hareket edecek. Eyalet başbakanları korona kararlarında Merkel’i devre dışı bıraktı. Merkel’le eyalet başbakanları arasında artık ortak konferans da olmayacak.

26.05.2020Avrupa
Almanya tünelin ucunu gördü

Almanya tünelin ucunu gördü

Almanya’da alınan önlemlerle virüsün yayılma hızı düştü. Şimdi önlemlerin adım adım gevşetilmesi umudu belirdi. Uzmanlar, bilim insanları ve siyasiler, alınan bu önlemlerin çok dikkatli yumuşamasından yana. Ancak yine de geriye dönme korkusu hâkim. Tartışmalar, “Önlemleri yumuşatmaya nereden başlayalım” sorusu üzerine yoğunlaştı.

14.04.2020Avrupa
‘Özgürlük önemli bir değer, ama yaşam da...’

‘Özgürlük önemli bir değer, ama yaşam da...’

Koronavirüs önlemlerinin etkisini gösterdiği Almanya, Paskalya tatilinden sonra adım adım önlemleri kaldırmaya hazırlanıyor. Ancak önlemler çok dikkatli olarak kaldırılırken, virüse karşı maske mecburiyeti, enfeksiyon takibi gibi sıkı korunma önlemleri söz konusu. Bu sezon maçların seyircili oynanması ise beklenmiyor.

7.04.2020Avrupa
Pazarda olsa hemen yapacaklar

Pazarda olsa hemen yapacaklar!

Avusturya’dan sonra Almanya da korona salgınının yayılmasına karşı maske mecburiyeti tartışılıyor. Ancak pazarda maske bulunmadığı için hemen zorunlu hale getirmek istenmiyor. İnsanların kendi eliyle yaptığı maske taşıması tavsiye ediliyor.

31.03.2020Avrupa
Almanya’dan İtalya ve Fransa’ya yardım

Almanya’dan İtalya ve Fransa’ya yardım!

İtalya ve Fransa’daki koronavirüs hastaları tedavi edilmek üzere Almanya’ya getirildi.

24.03.2020Avrupa
‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

‘Disiplini elden bırakmayın, tehlike geçmedi’

Almanya, sosyal temas yasağını sıkı biçimde uygulamaya çalışıyor. Koronavirüs salgının hızla yayılmaya devam etmesi üzerine ülkede hastane ve yoğun bakım kapasitelerinin artırılması, maske ve solunum cihazlarının acilen tedariki için eyaletler seferberlik içinde. Rehabilitasyon merkezleri ve oteller hastanelere dönüştürülüyor.

24.03.2020Avrupa
Bir kent daha yasakladı

Bir kent daha yasakladı

Almanya, koronavirüs yayılmasını yavaşlatmak için günlük hayatı önemli ölçüde kısıtlayan önlemler aldı. Ancak önlemlere rağmen koronavirüs hızla yayılıyor. 24 saat içinde yeni koronavirüs vakası 2 bin 800 civarında arttı. 15 bini aşkın vaka sayısıyla dünyada 5’inci sırada.

20.03.2020Avrupa
Mesleki eğitimde mükemmel İşbirliği

Mesleki eğitimde mükemmel İşbirliği

20 Şubat Perşembe günü, Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü ve Johannes Kepler Okulu ortaklaşa yürüttükleri mesleki yönelim projesinin kapanış etkinliğini Café Filsbach’ta gerçekleştirdiler. Projeye katılan öğrenciler, Mannheim’daki işletmelerin sundukları mesleki eğitim programlarını ve günlük iş rutinlerini yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

23.02.2020Avrupa
Mahkeme izin verdi, eyaletler yasak peşinde

Mahkeme izin verdi, eyaletler yasak peşinde

Hamburg İdari Mahkemesi bir meslek okulu yetkililerinin 16 yaşındaki kız öğrenciye peçe yasağı talimatını, yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle geçersiz buldu. Mahkemenin temyiz edilemez kararı, Almanya’da okul yasalarının değiştirilmesi yönünde yoğun tartışma yarattı. Bazı eyaletler okul yasasını değiştirmek için atağa geçti.

5.02.2020Avrupa
Yeşiller Almanya’yı değiştirdi

Yeşiller Almanya’yı değiştirdi

Dünya genelinde yaşanan ekonomik ve petrol krizinin yanı sıra Almanya’da nükleer santral sayısının artmaya başladığı 1970’li yılların ikinci yarısında çevre korunmasından yana, silahlanmaya karşı olan çoğu genç ve orta yaşlı, eğitimli kesimden insanlar bir araya gelerek politikaya soyundular.

13.01.2020Avrupa
Kretschmann: Özdemir, Yeşiller’in başbakan adayı olabilir

Kretschmann: Özdemir, Yeşiller’in başbakan adayı olabilir

Alman Yazı İşleri Ağı’na (Redaktionsnetzwerk Deutschland) bir mülakat veren Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, Cem Özdemir’in bir sonraki seçimlerde partisi Yeşiller’in başbakan adayı olabileceğini söyledi.

5.12.2019Avrupa
Türkiyenin Otomobili ekibinden Almanyaya çıkarma

'Türkiye'nin Otomobili' ekibinden Almanya'ya çıkarma

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, Bosch Türk Forumu'nda "Türkiye’nin Otomobili" projesini anlattı.

27.10.2019Ekonomi
Almanya’da ‘Türkiye’nin Otomobili’ni anlattı

Almanya’da ‘Türkiye’nin Otomobili’ni anlattı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, “Biz bu yolculukta yurt dışında da yalnız olmadığımızı derinden hissettik. Katılımcıların coşkusu, heyecanı ve hayır duaları bize güç veriyor ve ülkemize verdiğimiz sözü hayata geçirmek için emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

27.10.2019Avrupa
‘Uçan taksi’ testini başarıyla geçti

‘Uçan taksi’ testini başarıyla geçti

Gelecekte ulaşıma yeni çözümler getirmesi planlanan uçan araç ‘Volocopter’, Stuttgart’ta dört dakikalık test uçuşunu başarıyla tamamladı. Aracın iki üç yıl içinde trafiğe çıkması hedefleniyor.

15.09.2019Avrupa
Twitter’dan duyurdu 2021’de adayım

Twitter’dan duyurdu! 2021’de adayım

2011’den bu yana Baden Württemberg Eyalet Başbakanı olarak görevini sürdüren Winfried Kretschmann, Twitter’dan yaptığı açıklamada 2021’deki seçimlerde Yeşiller’den üçüncü kez aday olacağını duyurdu.

12.09.2019Avrupa
Almanya’ya ‘Yeşil başbakan’ mı

Almanya’ya ‘Yeşil başbakan’ mı?

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 70 yıllık tarihinde şimdiye kadar 8 başbakan görev yaptı. Konrad Adenauer (1949-1963), Ludwig Erhard (1963-1966), Kurt Georg Kiesinger (1966-1969), Willy Brandt (1969-1974), Helmut Schmidt (1974-1982), Helmut Kohl (1982-1998), Gerhard Schröder (1998-2005). Şu andaki Başbakan Angela Merkel de 2005 yılından beri bu görevi sürdürmektedir.

19.06.2019Avrupa
Başbakanlar ‘otomobili yeniden icat etmek’ için buluştu

Başbakanlar ‘otomobili yeniden icat etmek’ için buluştu

VW'NİN merkezi Aşağı Saksonya, Daimler ve Porsche'nin merkezi Baden Württemberg ile BMW ve Audi'nin merkezi Bavyera Eyaleti'nin başbakanları daha fazla iş birliği kararıyla başkent Berlin'de basının önüne çıktı.

7.06.2019Avrupa
DTI’nin Alman anayasasının 70. yılı kutlamaları iftarla bitti

DTI’nin Alman anayasasının 70. yılı kutlamaları iftarla bitti

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI), Alman Anayasası’nın kabul edilişinin 70. yılını Mannheim Kunsthalle’de düzenledikleri geniş çaplı etkinlikler serisiyle kutladı.

23.05.2019Avrupa
Şaraplı iftardan sonra yeni skandal Davet edip iftara almadılar

Şaraplı iftardan sonra yeni skandal! Davet edip iftara almadılar

Almanya’da 2016 yılında verdiği şaraplı iftar programı ve programda Türkiye’ye yaptığı eleştirilerle hafızalara kazınan Baden-Württemberg’in Yeşillerli Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın geleneksel iftar davetine bu yıl da Türk diplomatlar katılmadı, davet edilen oruçlu Türk basın mensupları ise iftar salonundan dışarı çıkarıldı.

14.05.2019Avrupa
Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Federal Almanya Cumhuriyeti ile eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin 3 Ekim 1990 tarihinde resmen birleşmesinden sonra ‘Bündnis 90/Die Grünen’ (Birlik 90/Yeşiller) adını alan Yeşiller Partisi’nin temeli, 1970’li yıllarda atıldı.

1.04.2019Avrupa
Yasal düzenleme şart

Yasal düzenleme şart

Almanya’da özellikle son dönemlerde başta politika olmak üzere, çeşitli alanlarda kadın-erkek eşitliği yeniden yoğun bir biçimde ülkenin gündemine oturdu.

18.02.2019Avrupa