MENÜ

Norbert Walter-Borjans

Norbert Walter-Borjans ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Norbert Walter-Borjans haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 39 Norbert Walter-Borjans haberi bulunmuştur.

Norbert Walter-Borjans Haberleri

Lufthansa’ya yardım parketi ortakları böldü

Lufthansa’ya yardım parketi ortakları böldü

Korona krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen Alman havayolları Lufthansa’ya yardım koşulları hükümet ortaklarını fikir ayrılıklarına düşürdü.

11.05.2020Avrupa
Şimdi de atom bombası kavgası

Şimdi de atom bombası kavgası

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi Almanya’da da hem federal hükümet hem eyalet hükümetleri hem de vatandaşlar var güçleriyle koronavirüs belasıyla boğuşurken, şimdi de ‘atom bombası’ kavgası başladı.

6.05.2020Avrupa
‘70 gün yetmez, 1 yıl olsun’

‘70 gün yetmez, 1 yıl olsun’

yaşanan siyasi krizin çözülmesini isteyen Sol Parti’nin başbakan adayı Bodo Ramelow, Christine Lieberknecht’in 70 günlük geçici başbakanlığının ardından erken seçime gidilmesini önerdi. Bu görüşmek üzere toplanan CDU Thüringen eyalet yönetimi, şartlı ‘Evet’ kararı aldı.

19.02.2020Avrupa
Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Aşırı sağcı AfD’nin Thüringen’de hükümet kurulmasını önlemesi ve ülkede siyasi bir krize yol açması, gözleri pazar günü Hamburg’da yapılacak seçimlere çevirdi. 121 sandalyeli eyalet meclisi seçimi için 5 gün kaldı.

18.02.2020Avrupa
‘Huzur bulamadık, huzur vermeyecekler’

‘Huzur bulamadık, huzur vermeyecekler’ 

Pazartesi günü saatler süren parti meclisi toplantısından sonra basın toplantısı düzenleyen CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer, şunları söyledi:

10.02.2020Avrupa
Annegret Kramp Karrenbauer: Uzun uzun düşündüm aday olmayacağım

Annegret Kramp Karrenbauer: Uzun uzun düşündüm aday olmayacağım

CDU lideri Annegret Kramp Karrenbauer, saatler süren parti meclisi ve yönetim kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına çıkarak açıklama yaptı. Kramp Karrenbauer, “uzun uzun düşündükten sonra karar verdim. Başbakan adayı olmayacağım. Bir başbakan adayı belirlendikten sonra parti başkanlığını aynı ele teslim edeceğim” dedi.

10.02.2020Dünya
Krizi Merkel çözdü...

Krizi Merkel çözdü...

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde eyalet başbakanının aşırı sağ parti AfD’nin oylarıyla seçilmesi üzerine patlak veren siyasi kriz, Merkel hükumetini de dağılma aşamasına getirdi. Koalisyon ortaklarıyla bir araya gelen Merkel, krizi çözdü.

9.02.2020Avrupa
‘Bu olay koalisyona zarar vermiştir’

‘Bu olay koalisyona zarar vermiştir’

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde CDU’lu milletvekilleri, AfD’yle birlikte FDP’li Thomas Kemmerich’i başbakan seçti. CDU’nun federal hükümetteki koalisyon ortağı SPD’nin Eş Başkanları Saskia Esken ile Norbert Walter Borjans bu olayın koalisyona zarar verdiğini söyledi.

7.02.2020Avrupa
‘Nükleer silahı olmayan bir Avrupa istiyoruz’

‘Nükleer silahı olmayan bir Avrupa istiyoruz’

Almanya’da iktidar ortağı SPD Eş Genel Başkanı Norbert Walter-Borjans Almanya’nın daha az silah ihraç etmesi gerektiğini söyledi. Borjans, nükleer silahı olmayan bir Avrupa istedilerini kaydetti.

7.01.2020Avrupa
Yeni yıl, kader yılı olacak

Yeni yıl, kader yılı olacak

Evet... Koskocaman bir yılı daha geride bırakıyoruz... Ve yeni bir yıla giriyoruz. 2019, kimimiz için neşe, sevinç, mutluluk doluydu, kimimiz için de üzüntü, acı, kâbus...

30.12.2019Avrupa
Almanların yüzde 40 yine ‘Merkel’ dedi

Almanların yüzde 40' yine ‘Merkel’ dedi

Almanlar 2020 yılında en etkili politikacının Başbakan Angela Merkel olacağını düşünüyor. CDU Genel Başkanlığı’nı bırakan ve 2021 yılında yapılacak federal seçimlerde bir daha başbakan adayı olmayacağını açıklayan Merkel’in 2020 yılına damgasını vuracağına inanların oranı yüzde 40.

29.12.2019Avrupa
Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya, 2019’da en çok bunları konuştu

Almanya’nın 2019 yılındaki gündemini en çok işgal eden konular aşırı sağcı cinayetler, Başbakan Angela Merkel’in sağlık sorunu, ABD ile yaşanan fikir ayrılığı ve mülteciler oldu. Özellikle bu yıl gerçekleşen aşırı sağcı saldırılar ve işlenen aşırı sağcı cinayetler, Almanya gündemine damgasını vurdu.

27.12.2019Avrupa
Kırmızı çantada zencefilli Noel çörekli liderler zirvesi

Kırmızı çantada zencefilli Noel çörekli liderler zirvesi

Koalisyon liderleri hükümet ortağı SPD’nin yeni eş başkanlarıyla ilk kez toplandı. Zencefilli Noel çöreği ve zencefil çaylı zirveden somut bir sonuç çıkmadı. Koalisyonda tartışmalı konular ocak ayı sonuna ertelendi.

20.12.2019Avrupa
‘Koalisyonda dengeyi bozan, tehlikeye atan taraf olmayız’

‘Koalisyonda dengeyi bozan, tehlikeye atan taraf olmayız’

Yeni seçilen SPD Eş Başkanları Saskia Esken ve Norbert Walter Borjans, kurultay öncesi koalisyonun devamına şüpheli yaklaşıyordu. Ancak Eş Başkanlar, seçildikten sonra büyük koalisyonu tehlikeye atmayacaklarını açıklayarak Merkel hükümetini rahatlattı.

19.12.2019Avrupa
‘Biz yaptık, övgüyü Merkel aldı’

‘Biz yaptık, övgüyü Merkel aldı’

Serpil Midyatlı, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Berlin’de üç gün süren Genel Kurulu’nda sürpriz bir şekilde genel başkan yardımcılığına aday oldu. Partinin önemli isimleriyle girdiği yarışta delegenin en çok oyunu aldı. 150 yıllık SPD’nin ikinci Türkiye kökenli yönetici seçilmeyi başardı. Delege olarak geldiği Genel Kurul’dan, SPD Genel Başkan Yardımcısı olarak ayrıldı. Midyatlı, Berlin’den dönmeden önce Hürriyet’e konuştu.

9.12.2019Avrupa
Almanya’da Türk kadın siyasetçinin yükselişi: Köklü partinin lider kadrosunda

Almanya’da Türk kadın siyasetçinin yükselişi: Köklü partinin lider kadrosunda

Alman Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Berlin’de devam eden genel kurulunda genel başkan yardımcılığına aday olan Serpil Midyatlı, adaylar arasında en yüksek oyu aldı. Hürriyet’e konuşan Midyatlı, adaylığının genel kuruldaki seçimlerden saatler önce belli olduğunu söyledi.

8.12.2019Gündem
SPD’de üyelerin dediği oldu

SPD’de üyelerin dediği oldu

Almanya’da, 2 Haziran’da Andrea Nahles’in istifasıyla boşalan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanlık koltuğunun sahibi, cuma günü Berlin’deki ‘CityCube’ salonunda başlayan kurultayda belli oldu.

6.12.2019Avrupa
Gözler bu kurultayda

Gözler bu kurultayda

Almanya’nın gündemi, “Merkel hükümetinin ne kadar ömrü var?” sorusuna düğümlendi. Günlerdir hükümetin geleceği tartışılıyor. Bu sorunun cevabını, bugünkü SPD kurultayı verecek.

5.12.2019Avrupa
SPD’nin ‘hırçın çocuğu’ndan ‘U’ dönüşü

SPD’nin ‘hırçın çocuğu’ndan ‘U’ dönüşü!

SPD’nin ‘hırçın çocuğu’ olarak anılan ‘Genç Sosyalistler’in Başkanı Kevin Kühnert, CDU/CSU’yla birlikte kurulan büyük koalisyonun en hararetli karşıtlarındandı. Ancak şimdi tam bir ‘U’ dönüşü yaptı ve partisini koalisyonu terk etmemesi konusunda uyardı.

4.12.2019Avrupa
Scholz’un koltuğu tehlikede

Scholz’un koltuğu tehlikede

Hafta sonu yapılan oylamada SPD Eş Genel Başkanlık yarışını kaybeden Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz’un koltuğunu da tehlikeye soktu.

3.12.2019Avrupa
Kurultay karar verecek

Kurultay karar verecek

Hükümet ortağı SPD’nin yeni eş başkanları Saskia Esken ile Norbert Walter Borjans, koalisyonda kalıp kalmayacakları sorularını açık bıraktı. Ancak seçim öncesi koalisyon sözleşmesini yeniden müzakere etme sözü verdi.

2.12.2019Avrupa
Büyük koalisyonun sonunun başlangıcı mı

Büyük koalisyonun sonunun başlangıcı mı?

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinde tehlike çanları çalmaya başladı.

2.12.2019Avrupa
Merkel için yolun sonu görünüyor

Merkel için yolun sonu görünüyor

Almanya’da hükümet ortağı SPD, uzun süredir partiye eş başkan arayışı içindeydi. Üyelerin oylamasına sunulan eş başkan seçimi cumartesi akşamı sonuçlandı ve sandıktan siyasi deprem çıktı. Üyeler hiç beklenmedik bir biçimde, koalisyona karşı olan sol kanadın desteklediği, kamuoyunda tanınmayan Norbert Walter Borjans ile Saskia Esken’i eş başkan seçti.

1.12.2019Avrupa
Merkelin sonu göründü

Merkel'in sonu göründü

Almanya'da Merkel'in ortağı Sosyal Demokratlar'da deprem. Üyeler Koalisyonun devamından yana olmayan sol kanadın destekleği eşbaşkan adaylarını seçti. Siyasi gözlemciler Merkel hükümetinin uzun sürmeyeceği görüşünde.

30.11.2019Dünya
Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü

Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü?

Almanya’da Başbabakan Angela Merkel dönemi sona yaklaşıyor. Seçimlerden 6 ay sonra Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında zar zor kurulan büyük koalisyon, 14 Mart’ta ikinci yılını dolduracak.

26.11.2019Avrupa
Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, büyük vergi kaçakçılığı olaylarını takip etmek amacıyla yeni bir özel tim kurmak istiyor. Scholz’un planına göre 48 mali şubede maliye uzmanlarından oluşacak bu özel tim, bankalar, sermaye kuruluşları ve yüksek servet sahiplerinin vergi kaçakçılığını takip edecek.

17.11.2019Avrupa
Willy Brandt Evi’nde sesler yükseldi

Willy Brandt Evi’nde sesler yükseldi!

SPD lider adayları, parti Genel Merkezi Willy Brandt Evi’nde düzenlenen düelloda karşı karşıya geldi. Scholz, bazen sert tartışmaların yaşandığı düelloda, kendilerini eleştiren rakiplerine hep şikâyet etmek yerine SPD’nin kazanımlarından gurur duymaları gerektiğini söyledi.

13.11.2019Avrupa
Mecburi evlilikte sarsıntı

Mecburi evlilikte sarsıntı

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), ilk ‘büyük koalisyon hükümeti’ni 1966-1969 yılları arasında oluşturdu. Daha sonraki yıllarda hem sol hem de sağ kanat, Hür Demokrat Parti (FDP) ile ortaklık etti. SPD 1969-1982, CDU/CSU da 1982-1998 yılları arasında.

13.11.2019Avrupa
227 bin SPD’li oyunu kullandı

227 bin SPD’li oyunu kullandı

Almanya’da SPD Eş Genel Başkan adayları ilk turda yeterli çoğunluğu elde edemedi. SPD’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 14 Ekim’de başlayan ve dün sona eren seçimlere, 425 bin 630 parti üyesinden 226 bin 775’i katıldı. Üyeler, internet üzerinden ve mektupla oy kullandı.

27.10.2019Avrupa
SPD gelecek arayışında

SPD gelecek arayışında

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), kurulduğu 1863 yılından bu yana belki de en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Üst üste seçim kaybeden SPD, 2017’deki genel seçimlerde büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ardından girdiği tüm yerel, eyalet ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük kan kaybetti. Genel Başkan Andrea Nahles haziran ayında istifa edince, liderlik koltuğu da Federal Meclis Grup Başkanlığı koltuğu da boş kaldı.

5.09.2019Avrupa
SPD liderlik koltuğu için 17 aday yarışacak

SPD liderlik koltuğu için 17 aday yarışacak

Andrea Nahles’in haziran ayında istifa etmesiyle boşalan SPD Genel Başkanlığı için 21 aday başvurdu. Dün genel merkez binasında basının karşısına çıkan SPD geçici Genel Başkanı Manuela Schwesig, bu adaylardan sadece teşkilat desteği alan 17 kişinin genel başkanlık için yarışacağını açıkladı.

2.09.2019Avrupa
Almanya gizli Yunan hesaplarının bilgilerini Yunanistan’a verdi

Almanya gizli Yunan hesaplarının bilgilerini Yunanistan’a verdi

Almanya Yunanistan’ın borçlarını daha sağlıklı ödeyebilmesi için İsviçre bankalarındaki Yunan hesaplarının gizli bilgilerini Yunanistan hükümeti ile paylaştı.

25.11.2015Ekonomi
Almanyada devlet memurlarına büyük müjde

Almanya'da devlet memurlarına büyük müjde

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde devlet memurlarının çalışma durumlarıyla ilgili bir reform daha duyuruldu. Maliye ve İçişleri Bakanlığı’nın sitesinden duyurulan bilgiye göre memurlar, çocuk bakımı veya bakıma muhtaç anne-babayı sebep göstererek 15 yıl memuriyete ara verebilecek.

8.10.2015Avrupa
Almanyada çırak aranıyor

Almanya'da çırak aranıyor

Almanya’da 170 bin memur açığı var. Bunun önümüzdeki yıllarda artacağının farkında olan Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) Maliye Bakanlığı bölge maliye bürolarına yazı yollayarak bu alanda çalışabileceklerini bildirdi. Nitelikli çırakların serbest piyasaya kaptırılmaması için daha şimdiden çalışmalara başlanması gerektiğini öne çıkaran yazı ile bakanlık, memuriyetteki şartların da iyileştirilmesini istiyor.

19.11.2014Avrupa
Almanyada yıllık 10 milyar Euroluk vergi kaçırılıyor

Almanya'da yıllık 10 milyar Euro'luk vergi kaçırılıyor

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Maliye Bakanı Norbert Walter-Borjans Düsseldorf’ta düzenlediği basın toplantısında vergi kaçakçılığının zararlarını anlattı.

4.04.2014Gündem
Eyaletler dayanışma fonu dağılımından rahatsız

Eyaletler dayanışma fonu dağılımından rahatsız

Almanya'da eyaletler dayanışma fonundan daha fazla pay istiyor.

23.03.2014Gündem
Almanyanın en ünlü feministi vergi kaçırdığını itiraf etti

Almanya'nın en ünlü feministi vergi kaçırdığını itiraf etti

Almanya'nın en ünlü feministi Alice Schwarzer'in vergi kaçırdığının ortaya çıkması bir taraftan şaşkınlıkla karşılanırken, diğer taraftan ülkede vergi kaçıranlarla ilgili tartışmaları alevlendirdi.

10.02.2014Gündem
Kara para Almanları böldü

Kara para Almanları böldü

ALMANLARIN İsviçre bankalarına depoladığı kara para Almanya’da politik sıkıntıya yol açtı.

10.08.2012Ekonomi
Tüzüğümüze ’Türkiye, AB’ye alınmalı’ maddesi koyacağız

Tüzüğümüze ’Türkiye, AB’ye alınmalı’ maddesi koyacağız

Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprechting, Türkiye’nin AB’ye alınmasının TD-IHK tüzüğünde hedef olarak yer alacağını açıkladı.

22.06.2007Gündem