EKSTRA
MENÜ

Nedir

Nedir haberleri sayfasında güncel ve son dakika Nedir hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 89.004 Nedir haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Nedir Haberleri

Günler ne zaman uzamaya başlar İşte merakla beklenen o sorunun yanıtı

Günler ne zaman uzamaya başlar? İşte merakla beklenen o sorunun yanıtı

Kasım ayına kısa bir süre kala, günlerin uzamaya başlayacağı tarih araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Havaların erken kararmaya başlamasıyla, sabahları karanlıkta evinden çıkan vatandaşlar, gecelerin ne zaman kısalacağını sorguluyor. Peki, günler ne zaman uzamaya başlar?

24.10.2021Gündem
Esmaül Hüsna Allahın 99 İsmi ve Anlamları - Esmaül Hüsna ne demek ve zikri nedir Okunuşu ve Faziletleri

Esmaül Hüsna Allah'ın 99 İsmi ve Anlamları - Esmaül Hüsna ne demek ve zikri nedir? Okunuşu ve Faziletleri

Allah resulü Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hadislerinde de belirtmiş olduğu Esma’ül Hüsna ve faziletleri, ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Esma’ül Hüsna Kuran’da da geçmektedir. Peki, Allah’ın en güzel isimleri olarak bilinen Esma’ül Hüsna ne demek ve anlamları nedir? Allah’ın isimleri ve anlamları nelerdir? Allahın 99 İsmi Türkçe okunuşu, zikri ve faziletleri..

24.10.2021Ramazan Özel
Shiba Coin nedir, ne kadar oldu Shiba Inude son durum

Shiba Coin nedir, ne kadar oldu? Shiba Inu'de son durum

Shiba Coin hareketliliğiyle gündemde. Musk'ın geçtiğimiz hafta atmış olduğu tweetin ardından Shiba Inu'de yükselişler yaşanmıştı. Direnç arttıkça da Shiba Inu'de güçlü duruş yerini sağlamlaştırmaya başlıyor. Peki, Shiba Coin nedir, ne kadar oldu? İşte Shiba Inu'de son durum...

24.10.2021Ekonomi
Bakan Akar açıkladı: Bedelliye 156.926 başvuru

Bakan Akar açıkladı: Bedelliye 156.926 başvuru

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere son üç yıl içinde 156 bin 926 kişinin başvurduğunu belirterek, “Yaş ortalaması 24” dedi.

24.10.2021Gündem
Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk: Zenginliğin içine doğmadık

Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk: Zenginliğin içine doğmadık

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk, film endüstrisine getirdiği yeni solukla adından söz ettiriyor. Romantik aşk romanlarını dizi ve filmlere uyarlayan Passionflix’i kuran yapımcı ve yönetmen Musk’la görüntülü konuştum, hem bu sıra dışı fikrin nasıl geliştiğini hem de ailesini sordum. Ailesiyle bağlarının çok kuvvetli olduğunu anlatan Musk, tek şeyden şikayetçi: “Herkes çalışmadan zengin olduğumuzu düşünüyor, oysa çok çalışıyoruz.”

24.10.2021Magazin
Türkiye’nin Greta’sı

Türkiye’nin Greta’sı

İsveçli Greta Thunberg gibi iklim aktivisti gençlerin sesi son yıllarda dünya çapında giderek daha fazla duyuluyor. Bu gençlerden biri olan lise öğrencisi Seren Anaçoğlu, Avrupa Birliği Türkiye İklim Elçiliği’ne atandı. Kendisini çevreye adayan Seren, “Cumaları okulu asıp elimle pankartla İstanbul’u geziyorum” diyor.

24.10.2021Gündem
‘Memurlar, sakın oyuna gelmeyin’

‘Memurlar, sakın oyuna gelmeyin’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun memur açıklamasına yanıt verdi ve “Sen kimsin de bu ülkede alnının akıyla gelip bir kariyer almış memuru tehdit ediyorsun? Ülkemin memuruna sesleniyorum; sakın ha, bu oyuna gelmeyin. Siz memur olarak görevinizi yaptığınız sürece bunlar kılınıza dokunamaz” dedi.

24.10.2021Gündem
‘Düsseldorflu Delikanlılar’ı dize getiren kadın

‘Düsseldorflu Delikanlılar’ı dize getiren kadın

Üyeleri sadece erkeklerden oluşan, muhafazakâr Alman derneğinin ödül verdiği ilk kadın, göçmen bir ailenin ressam kızı Meral Alma oldu. Alma, geçen yıl da bugüne kadar Almanya’da sergilenen en büyük yağlıboya tabloyu yaparak ses getirmişti.

24.10.2021Hürriyet Pazar
10 ‘istenmeyen adam’ emri

10 ‘istenmeyen adam’ emri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçisi için, “Talimat verdim, ‘Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini halledeceksiniz’ dedim” diye konuştu.

24.10.2021Gündem
Belçim Bilgin: ‘Hayat tek bir renkten ibaret olamaz... Bazen aydınlık bazen karanlığız...’

Belçim Bilgin: ‘Hayat tek bir renkten ibaret olamaz... Bazen aydınlık bazen karanlığız...’

Yönetmen Umut Evirgen’in yeni filmi ‘Kimya’nın prömiyeri geçen hafta Varşova Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Hemen ardından filmin başrol oyuncularından Belçim Bilgin’le buluşup filmi, hayatını ve ilişkisini konuştuk. Ardından Umut Evirgen’le ikinci uzun metraj filminin perde arkasını masaya yatırdık. Bilgin’in söyleşi fotoğraflarını da Evirgen çekti.

24.10.2021Hürriyet Pazar
KPSS 2021/7 tercihleri: Başvuru şartları ve tarihleri nedir İşte detaylar...

KPSS 2021/7 tercihleri: Başvuru şartları ve tarihleri nedir? İşte detaylar...

KPSS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sözleşmeli personel alımı için tercihler bugün itibari ile başladı. Bakanlık, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre istihdam edilmek üzere alım yapacak. KPSS tercihleri 26 Ekim’e kadar devam edecek. Peki, KPSS tercihleri nasıl yapılır? İşte KPSS 2021/7 tercih kılavuzu

23.10.2021Gündem
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğandan 10 büyükelçi talimatı İstenmeyen adam ilan edilecekler

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '10 büyükelçi' talimatı! 'İstenmeyen adam' ilan edilecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vilayet Meydanı'nda düzenlenen Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala açıklamasıyla ilgili, "Gerekli talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim. 10 büyükelçinin bir an önce 'istenmeyen adam' ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim" ifadelerini kullandı.

23.10.2021Gündem
NASA Ay’a insansız uçuş gerçekleştirecek

NASA Ay’a insansız uçuş gerçekleştirecek

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay görevi olan ve aynı zamanda Ay’a ilk kadın astronotu da götürecek olan ‘Artemis’ programı kapsamında insansız uçuş denemesi Artemis 1 görevi için mega ay roketinin Şubat 2022’de kalkmasının hedeflendiğini belirtti.

23.10.2021Dünya
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kılıçdaroğlunun sözlerine tepki: Sakın ha bu oyuna gelmeyin

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun sözlerine tepki: Sakın ha bu oyuna gelmeyin

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde AK Parti Eskişehir Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun memur açıklamasına yanıt verdi ve "Sen kimsin de bu ülkede alnının akıyla gelip bir kariyer almış memuru tehdit ediyorsun? Ülkemin memuruna sesleniyorum; sakın ha, bu oyuna gelmeyin. Siz memur olarak görevinizi yaptığınız müddetçe bunlar kılınıza dokunamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefimize eninde sonunda muhakkak ulaşacağız. Bugün Afrika ülkeleriyle toplam ticaretimiz 25 milyar doları aşıyor" ifadelerini kullandı.

23.10.2021Gündem
Deltadan daha mı tehlikeli 5 soruda AY.4.2 mutasyonu

Delta'dan daha mı tehlikeli? 5 soruda AY.4.2 mutasyonu

Dünyada baskın varyant olan Delta'nın alt gruplarından biri bilim insanlarını alarma geçirdi. AY.4.2 mutasyonunun Delta varyantından çok daha tehlikeli olduğu öne sürülüyor. Peki AY.4.2 hakim varyant haline gelebilir mi? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı

23.10.2021Gündem
Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Samsun'daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle türler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, “Zirai ilaçlar deltanın biyoçeşitliliğine, toprak yapısına, kuş türlerinin nesillerine, manda yetiştiriciliğine, göllerde yaşayan canlı türlerine, balıklara, insan sağlığına zarar veriyor. Önüne geçmek için büyük çapta organik tarım yapılması gerekiyor” dedi.

23.10.2021Gündem
Açıkhava’da bir DJ

Açıkhava’da bir DJ

DJ/prodüktör Mahmut Orhan, yarın Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konserle bir ilke imza atacak. Elektronik müzikle senfoninin buluşacağı gecede DJ’e 31 kişilik orkestra eşlik edecek.

Hakan Günday: ‘İnsanın uyumaya, gaddarlaşmaya, aptallaşmaya bir meyli var’

Hakan Günday: ‘İnsanın uyumaya, gaddarlaşmaya, aptallaşmaya bir meyli var’

Türk edebiyatının önemli isimlerinden... Yazdıklarıyla okuyucunun gırtlağını düğümlüyor. O kadar gerçekçi anlatıyor ki hikâyesini yüzünüze bir tokat yemişsiniz hissi uyandırıyor, canınızı yakıyor, sizi düşünmeye itiyor. Buna rağmen o “Gerçeğin kendisinden daha şiddetli bir şey yazabilmem mümkün değil” diyor. Ciddi bir okur kitlesi olan Hakan Günday, sekiz yıl aradan sonra bu hafta yeni kitabı ‘Zamir’i çıkardı. Onunla buluştuk, edebiyatını, yeni kitabını ve hayatı konuştuk: “İnsanın etrafındaki en kalın duvar, başka insanlar.”

Şekersiz de olur

Şekersiz de olur!

Kuvertür çikolata ve ham kakaoyla şeker oranı düşük tatlılar yapmak varken dışarıdan paketli ürün almak neden? Üstelik evde bu tarifleri rafine şeker yerine kuru meyve, pekmez veya balla hazırlamak mümkünken... Pankek, kuru üzümlü toplar veya kurabiye... İşte tat tomurcuklarınızı okşayacak, çikolatalı üç tarif!

23.10.2021Lezzetli Hayat
Sağlık Bakanlığı Neyim Var uygulaması nedir, nasıl kullanılır e Nabız Neyim Var giriş ekranı

Sağlık Bakanlığı 'Neyim Var' uygulaması nedir, nasıl kullanılır? e Nabız Neyim Var giriş ekranı

Sağlık Bakanlığı 'Neyim Var' uygulaması hayata geçirildi. Sağlık sisteminde yeni adımlar atan bakanlık vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla Neyim Var' uygulamasını e-Nabız üzerinden erişime açtı. Neyim Var uygulaması ile hastaların doğru ve uzmanlık alanlarına yönlendirilmesi geçmiş hastalıkların online kayıtta tutulması hedefleniyor. Peki, Sağlık Bakanlığı 'Neyim Var' uygulaması nedir, nasıl kullanılır? İşte, e Nabız Neyim Var giriş ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

22.10.2021Gündem
Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli Keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı içilir tok karnına mı...

Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli? Keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı içilir tok karnına mı...

Günümüz insanı çok yoğun ve stresli bir iş hayatına sahiptir. Ayrıca doğadan ve doğallıktan uzak bir yaşam süren modern insan pek çok hastalıkla boğuşmak durumunda kalabilmektedir. Bu kadar hastalıklara açık hale gelmesinde bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmayışı başlıca sebeplerdendir. Sağlıklı ortamda yaşamayan, yeterince temiz ve kaliteli su tüketemeyen, bol oksijen alamayan modern insan bir de hazır gıdalarla beslenince bağışıklık sistemi zayıflamakta ve metabolizma kolaylıkla hastalıklara yakalanabilecek seviyeye düşmektedir. Son yıllarda modern insan doğaya yüzünü dönmeye çalışmaktadır. Sağlıklı gıdaya erişmek istemektedir. Bu çerçevede pekmez gibi artık pek de tüketilmeyen gıdalar yeniden gündeme gelmektedir. İşte merakla okuyacağınız keçiboynuzu pekmez nedir, nasıl tüketilmelidir, keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı tüketilmelidir gibi konu hakkında pek çok faydalı bilgiyi sizler için derledik.

22.10.2021Pratik Bilgiler
Enfeksiyon sanıldı, yüzünde dev bir delikle hastaneden ayrıldı

Enfeksiyon sanıldı, yüzünde dev bir delikle hastaneden ayrıldı!

İngiltere’de göz sulanması şikayetiyle hastaneye gidip doktorların enfeksiyon teşhisi koyup antibiyotik verdikleri adamın aslında göz kanseri olduğu ortaya çıktı. Talihsiz adam hayatta kalabilmek için sadece gözünden olmadı, yüzünde koca bir delik açıldı.

22.10.2021Dünya
Kırmızı Oda dizisindeki Keklik kimdir, gerçek adı nedir Ayta Sözeri hakkında bilgiler

Kırmızı Oda dizisindeki Keklik kimdir, gerçek adı nedir? Ayta Sözeri hakkında bilgiler

Kırmızı Oda dizisindeki Keklik karakteri merak edilen isimler arasında. Her hafta cuma akşamları ekrana gelen Kımızı Oda yeni sezon karakterlerinden biri Keklik oldu. Yaşadıklarını Manolya Hanım'a anlatan karakteri kimin canlandırdığı merak konusu oldu. Peki, Kırmızı Oda dizisindeki Keklik kimdir, gerçek adı nedir? İşte Ayta Sözeri hakkında merak edilenler

22.10.2021Televizyon
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Afrika) Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri de 6 milyar doları aşmış durumda. Bölgeyle toplam ticaretimiz 2003 yılındaki 5,4 milyar dolar seviyesinden 2020 yılı sonunda 25,3 milyar dolara yükseldi. Hedefimiz bu hacmi önce 50 milyar dolara, bilahare 75 milyar dolara taşımaktır. El birliği içinde çalışarak, bu hedeflerimize de ulaşacağımıza inanıyorum" açıklamasında bulundu.

22.10.2021Ekonomi
Kitre bebek nedir, nasıl yapılır Evde kitre bebek yapımı ve malzemeleri

Kitre bebek nedir, nasıl yapılır? Evde kitre bebek yapımı ve malzemeleri

Kitre bebek, eskiden oynanılan ve sonraları dekoratif bir biblo olarak da kullanılabilen yöresel eserlerimizdendir. Tamamen el emeği ile yapılan kitre bebek nasıl yapılır merak edenlere, işte kitre bebek ile ilgili merak edilenler ve yapımına dair detaylar…

TBMM Başkanı Şentop, Necmettin Erbakanı anma programına katıldı

TBMM Başkanı Şentop, Necmettin Erbakan'ı anma programına katıldı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından organize edilen '4'üncü Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'na katıldı.

22.10.2021Gündem
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır Hydrafacial Cilt Bakımı Aşamaları

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır? Hydrafacial Cilt Bakımı Aşamaları

Hydrafacial güzellik merkezlerinde ve dermatologların uyguladığı patentli bir cilt bakımıdır. Cildi derinlemesine temizleyen hydrafacial, cildi arındırmanın yanında gözenek görünümünü de azaltıyor. Bu nedenle özellikle kadınlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Peki, hydrafacial cilt bakımı nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? İşte haydrafacial cilt bakımı hakkında her şey…

Düğüm Salonu filmi oyuncuları kimdir, konusu nedir Düğüm Salonu oyuncu kadrosu

Düğüm Salonu filmi oyuncuları kimdir, konusu nedir? Düğüm Salonu oyuncu kadrosu

Düğüm Salonu filmi bu akşam ekrana gelecek. Sevilen filmler televizyon ekranlarında yeniden yayınlanıyor. Düğüm Salonu filminin kadrosunda İrem Sak, Emre Karayel gibi isimler yer alıyor. Peki, Düğüm Salonu filmi oyuncuları kimdir, konusu nedir?

22.10.2021Televizyon
Porselen Makyaj Nedir, Evde Nasıl Yapılır

Porselen Makyaj Nedir, Evde Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj, özel makyaj malzemeleriyle yapılan son zamanların trendi bir makyaj türüdür. Porselen makyaj önceleri düğün ve davetlerde kullanılırken, şimdilerde günlük yaşamda da sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Peki porselen makyaj evde nasıl yapılır, nasıl temizlenir, normal makyaj ile porselen makyaj arasındaki fark nedir? İşte porselen makyaj ile ilgili merak edilenler…

22.10.2021Makyaj
El Kızı dizisi konusu nedir, oyuncuları kimdir İşte El Kızı dizisi oyuncu kadrosu

El Kızı dizisi konusu nedir, oyuncuları kimdir? İşte El Kızı dizisi oyuncu kadrosu

El Kızı dizisi oyuncuları ve konusu araştırılıyor. El Kızı oyuncuları arasında Sevda Erginci, Fikret Kuşkan, Perihan Savaş, İsmail Ege Şaşmaz gibi isimler yer alıyor. Dizide Sevda Erginci Ezo karakterine, Perihan Savaş Cavidan karakterine, Fikret Kuşkan Resul karakterine, İsmail Ege Şaşmaz Harun karakterine hayat veriyor.

22.10.2021Televizyon
‘Bas gitar yokluğu belli olan bir enstrüman’

‘Bas gitar yokluğu belli olan bir enstrüman’

İlk solo albümü ‘Dududa’yı yayımlayan Erhan Ertetik, tarzları farklı davulcularla çalışma hayalini, Türkiye’nin en önemli davulcularından Volkan Öktem, Cengiz Tural ve Ersin Gülseli’yi ilk albümünde bir araya getirerek gerçekleştiriyor. Ertetik, albümün duygu yoğunluğu yüksek bestesi ‘Fretless Words’ü, yakın zamanda aramızdan ayrılan, Türkiye’nin en önemli bas gitaristi İsmail Soyberk’e ithaf ediyor. Ertetik’le ilk albümünü ve müzik yolculuğunu konuştuk...

22.10.2021Kitap Sanat
Gebelikte (hamilelikte) cinsellik olur mu, nasıl olmalı

Gebelikte (hamilelikte) cinsellik olur mu, nasıl olmalı?

Gebelikte cinsel yaşamla ilgili detaylar çiftler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle hamilelik öğrenildiği andan itibaren "Gebelikte (hamilelikte) cinsellik olur mu, nasıl olmalı?" soruları araştırılmaya başlanır. Peki gebelikte cinsel ilişkiye kaç ay sonra girilebilir, herhangi bir sakıncası var mıdır? İşte gebelikle (hamilelikte) cinsel yaşam hakkında merak edilenler...

Kaktüs Meyvesi (Frenk İnciri) Nedir, Nasıl Tüketilir İşte, Kaktüs Meyvesinin Faydaları

Kaktüs Meyvesi (Frenk İnciri) Nedir, Nasıl Tüketilir? İşte, Kaktüs Meyvesinin Faydaları

Kaktüs meyvesi ilk başta kulağa ürkütücü gelse de dikenli dış kısımlarının içinde yumuşacık ve besin açısından oldukça zengin bir meyve vardır. Farklı şekillerde tüketilebilen kaktüs meyvesi ya da diğer adıyla frenk inciri nedir, nasıl yenir? İşte kaktüs meyvesi ile ilgili merak edilenler…

22.10.2021İyi Yaşam
Arapsaçı filmi konusu nedir, nerede çekildi İşte Arapsaçı filmi oyuncuları

Arapsaçı filmi konusu nedir, nerede çekildi? İşte Arapsaçı filmi oyuncuları

Bu akşam bir kez daha izleyicisiyle televizyon ekranlarında buluşacak olan Arapsaçı filmi konusu ve oyuncularıyla merak ediliyor. Ömer Faruk Yardımcı’nın yönetmen koltuğunda oturduğu Arapsaçı, 30 Mart 2018 tarihinde vizyona girmişti. Peki Arapsaçı filmi konusu ne, nerede çekildi? İşte Arapsaçı filmi oyuncuları ve merak edilenler...

22.10.2021Televizyon
Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Mekke döneminde nazil olan Vakıa suresi 96 ayetten oluşmaktadır. Vakıa suresi anlamı ve Diyanet meali itibariyle kıyamet kopmasından ve sonrasındaki dehşet verici durumlarda insanların içinde bulundukları gruplardan bahsetmektedir. Sure hakkında hazırladığımız içeriğimizde Vakıa Suresi Türkçe Okunuşu ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti ve tefsiri gibi detaylı tüm bilgiler yer alıyor.

22.10.2021Namaz Sureleri
Pastırma yazı nedir, ne zamana denk geliyor İşte pastırma yazının detayları

Pastırma yazı nedir, ne zamana denk geliyor? İşte pastırma yazının detayları

Pastırma yazı her yıl belirli tarihlerde kendisini gösteriyor. Pastırmaların bu dönemde hazırlanması nedeniyle kısa süren bu döneme pastırma yazı adı verilmiştir. Peki, pastırma yazı ne zaman, yılın hangi aylarına denk geliyor?

22.10.2021Gündem
Orhan Duru’nun yazı masasından...

Orhan Duru’nun yazı masasından...

‘Öykü Yazmanın Sırları’, 1950 Kuşağı’nın önemli isimlerinden Orhan Duru’nun ölümünden kısa süre önce yayımlayıp bir miras gibi meraklılarına emanet ettiği kitabı. Öykünün öykü olma yolculuğuna dair her şey Orhan Duru’nun gündemine geliyor bu kitapta. Kendi yazı deneyimi de...

21.10.2021Kitap Sanat
‘Özgür, büyük bir roman yazmak istiyordum’

‘Özgür, büyük bir roman yazmak istiyordum’

‘Özgür ve büyük bir roman’ düşüncesiyle başladığı serisini bugün çıkan ‘Sus Barbatus! 3’le noktalayan Faruk Duman, “Edebiyatımızın büyük geleneğinde büyük bir ağaç var, ta ‘Dede Korkut’tan, o büyük, olağanüstü Yunus’tan bu yana büyüyen bir ağaç. Barbatus’umuz o ağacın bir dalı oluyor. Dolayısıyla en büyük etkiyi halk edebiyatından alıyor” diyor.

21.10.2021Kitap Sanat
Süper Lig ve Avrupa liglerine özel premium hizmet

Süper Lig ve Avrupa liglerine özel premium hizmet

Süper Lig ve Avrupa'nın önde gelen liglerinde oynanan maçların nabzı Fanatik Premium'da atacak. Takımların geçmiş maçlarına ait istatistikler, maç oynanırken sıcak dakikalarda sonucu tahmin etme fırsatı, maç simülasyonu ve birçok detay yer alacak.

21.10.2021Futbol
MEBe 260 fizyoterapist ve 5 bin 872 destek personeli alımı için başvuru şartları ve tarihleri nedir İşte tüm detaylar

MEB'e 260 fizyoterapist ve 5 bin 872 destek personeli alımı için başvuru şartları ve tarihleri nedir? İşte tüm detaylar

Başvurular, 25 Ekim Pazartesi gününden 5 Kasım Cuma saat 23.59'a kadar "Kariyer Kapısı" veya "e-Devlet" üzerinden yapılabilecek.Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) istihdam edilecek 260 sözleşmeli fizyoterapist ve 5 bin 872 destek personeli için başvuru koşulları belli oldu.

21.10.2021Gündem
Kredi faiz oranları nedir Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank kredi faiz oranı hesaplama

Kredi faiz oranları nedir? Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank kredi faiz oranı hesaplama

Kredi faiz oranları, bankalardan kredi almak isteyenler tarafından araştırılıyor. Taşıt kredisi, tüketici kredisi ve konut kredisi almak isteyenler faiz oranlarını yakından takip ediyorlar. Merkez Bankası faiz kararını açıklandıktan sonra vatandaşların araştırmaları daha da arttı. Merkez Bankası bugün açıkladığı kararda faiz indirimine gitti. Peki, kredi faiz oranları nedir? İşte Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank kredi faiz oranı hesaplama ekranı

21.10.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Homeopati, fitoterapi, hacamat... Tıbbın alternatifi olur mu

Twitter’da bir haftadır bir video dolanıyor. Videoda ilk görüşte hekim oldukları düşünülen beyaz önlüklü öğrenciler laboratuvarda Anzakların karşılama törenlerine benzer el, kol hareketleri ile ilaç hazırlıyorlar. Sonradan anlaşılıyor ki bu aslında bir Homeopati eğitimi. Türkiye’de 7 yıldır ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ kapsamında uygulanan bir yan tedavi homeopati. Üniversitelerdeyse sertifika programı ile öğrenci yetiştiriliyor. Zaten tartışmanın fitilini ateşleyen de bu. Alternatif tıp eğitiminin yeri üniversiteler mi? Tıbbın alternatifi olur mu?

24.10.2021

Bizimle ilgili en büyük yanılgı: Zenginliğin içine doğmadık

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk, film endüstrisine getirdiği yeni solukla adından söz ettiriyor. Romantik aşk romanlarını dizi ve filmlere uyarlayan Passionflix’i kuran yapımcı ve yönetmen Musk’la görüntülü konuştum, hem bu sıra dışı fikrin nasıl geliştiğini hem de ailesini sordum. Ailesiyle bağlarının çok kuvvetli olduğunu anlatan Musk, tek şeyden şikayetçi: “Herkes çalışmadan zengin olduğumuzu düşünüyor, oysa çok çalışıyoruz.”

24.10.2021

Baldwin’in tragedyası

Alec Baldwin’in hukuki durumu hakkında konuşmak için erken. Tamamen suçsuz çıksa bile muhtemelen kendisi de perişandır. “Baldwin’e ne üzülüyorsunuz, asıl ölene üzülün” diyenler var. Bence bu, sonunda herkesin mahvolduğu Yunan tragedyası gibi bir durum. Seç-beğen-üzül... Yarıştırmaya hiç gerek yok.

23.10.2021

Karda kıyamette bile açık hava

Şehir, art arda açılan iki yeni dev terasa kavuştu: Taksim’deki Dorock Rooftop ile Harbiye’deki Dekk. Dorock’ın bir kısmı kış için kapatılıyor. Dekk’in iddiasıysa soğuk havalarda bile üstünün açık kalacak olması.

23.10.2021

Ajda Pekkan bi’ tık daha genç

Ajda Pekkan, prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu’nun üstlendiği yeni albümü ‘Ajda’yı yayımladı. Sanatçının ‘son albümüm’ dediği çalışmayla anaakımda başarılı olmayı hedeflemesi alkışı hak ediyor.

23.10.2021

Kendini Picasso sanan aşçılar her yerde var

Bazı lokantalarda müşteriye bir ‘tepeden bakma’ olayı var. Bunu en son New York’taki ünlü restoran Blue Hill’de yaşadım. Garson uzun uzun dâhi şefin birçok atalık tohumu nasıl tekrar keşfettiğini, lokantanın nasıl bir misyon yüklenip biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğunu anlatmaya başladı. “Hem sohbetimizi mahvediyorsun hem de yemek soğudu” dedim. Bunun üzerine ünlü şef Dan Barber beni görmeye geldi. Çıkıntılık yaptığımı düşündüğü belliydi ve egosu incinmişti.

23.10.2021

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı

Sevgili okurlar... İnsanın yapacağı her şey vücut sağlığına bağlı ve “Her işin/şeyin başı sağlık” sözü, biz hekimler için de geçerli.

22.10.2021

Siyasi cinayetler soruşturması ne durumda?

Kılıçdaroğlu’nun siyasi cinayetlerle ilgili iddiasını galiba kendisi haricinde herkes ciddiye aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı, Cumhurbaşkanı Erdoğan suç duyurusunda bulundu. AK Parti kurmayları sert tepki gösterdi.

22.10.2021

Doktor hatasının faturasını sigorta ödüyor

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberi duymadığımız bir gün hemen hemen yok. O nedenle tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortasından bahsetmenin tam zamanı. İsim biraz ağdalı ve teknik gelebilir.

22.10.2021