EKSTRA
MENÜ

Biyografi

Biyografi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Biyografi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.509 Biyografi haberi bulunmuştur.

Biyografi, bir insanın yaşamındaki olayların belirli bir sıraya göre anlatıldığı edebiyat türüdür. Kişinin kendi hayatını anlattığı yazılara otobiyografi, Divan edebiyatında şairlerin yaşam hikayesini anlatan eserlere de tezkire denir.

 

Biyografi Haberleri

Prens Harry ve Meghan Markledan Kate Middletona sürpriz: Görünce şaşkınlıktan donakaldı

Prens Harry ve Meghan Markle'dan Kate Middleton'a sürpriz: Görünce şaşkınlıktan donakaldı

İngiliz kraliyet ailesinde son bir yılda giderek yükselen gerilim biraz daha azalıyor görünüşe göre. Aileden ayrılıp ABD'ye yerleşen Prens Harry ile ağabeyi Prens William, bir dönem yan yana bile oturmak istemeyecek duruma gelmişti.

14.01.2021Magazin
Prens William ile Prens Harry cephesinde beklenmedik gelişme: Bir de hediye gönderdiler

Prens William ile Prens Harry cephesinde beklenmedik gelişme: Bir de hediye gönderdiler

Daha bir yıl önce birbirlerini gördüklerinde yüzleri asılan, aile yemeğinde yan yana bile oturmak istemeyen Prens William ile Prens Harry arasında beklenmedik bir gelişme yaşandığı iddia edildi. İngiliz basınına göre iki kardeş Noel ve yeni yıl sürecinde aralarındaki buzları eritmeye başladı.

12.01.2021Magazin
MHPnin önemli ismi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti - Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp kimdir, ölüm nedeni nedir

MHP'nin önemli ismi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti - Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp kimdir, ölüm nedeni nedir?

Mimar, şehir planlayıcısı ve siyasetçi Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti. Ahmet Vefik Alp'in vefat haberini duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı. Sabaha karşı Kuşadası’nda kalp krizinden vefat eden Alp’in cenazesi yarın öğlen Kuşadası’nda toprağa verilecek. Peki, Ahmet Vefik Alp kimdir? İşte Ahmet Vefik Alp'in biyografisi...

10.01.2021Gündem
Fahrelnissa Zeid; büyük sanatçı, çok renkli kişilik

Fahrelnissa Zeid; büyük sanatçı, çok renkli kişilik

Sanat eleştirmeni ve küratör Necmi Sönmez’in ‘Fahrelnissa Zeid Sözlüğü’, büyük bir sanatçıyı tanımak, yaşamöyküsünün ayrıntılarını öğrenmek açısından başarılı bir biyografi ve başucu kitabı. Sözlüklerin kuruluğuna düşmeyen Sönmez, birincil kaynaklara ulaşmış, yeni belgeleri gün yüzüne çıkarmış, geniş bir araştırma yaparak çalışmasını oluşturmuş.

8.01.2021Kitap Sanat
Kavga çok büyümüş: Onun yanına oturmam

Kavga çok büyümüş: Onun yanına oturmam

İngiliz kraliyet ailesinin iki prensi arasındaki gerilim sanıldığından çok daha üst noktalara ulaşmış. İngiliz basınında yer alan iddialara göre Prens William, kardeşi Prens Harry'nin aileden ayrılık görüşmeleri sırasında onun yanına oturmasını bile istememiş.

6.01.2021Magazin
8. Sınıf Türkçe Ana Fikir Ana Duygu konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Ana Fikir Ana Duygu konu anlatımı

Türkçede ''Ana Fikir'' ile ''Ana Duygu'' birbirine çok sık karıştırılan iki kavramdır. Ana fikir, genelde bir düşünce yazısının içerisinde yazarın öne sürdüğü görüş demektir. Öykü, roman ve fabl gibi olay yazılarının da bir ana fikri olabilir. 8. sınıfta okuyan öğrenciler için Ana Fikir ve Ana Duygu arasındaki farkları örnek metinlerle anlattık.

6.01.20218. SINIF
Kitaplar neden önemli

Kitaplar neden önemli?

Online eğitim döneminde çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak daha mı güçleşti? Bu alışkanlığı edinmelerini nasıl sağlarız? Kitap okumanın okul çağı çocukları için faydası ne olur?

4.01.2021Eğitim
Halk ikiye bölündü: Harry evine dönmek istiyor

Halk ikiye bölündü: Harry evine dönmek istiyor

Bu yılın ilk ayında kendi finansal bağımsızlıklarını kazanmak ve daha bağımsız bir hayat sürmek için İngiliz kraliyet ailesinden ayrılma kararı aldıklarını açıklayan Prens Harry ile Meghan Markle, şimdi herkesi şaşırtan bir iddiayla gündemde.

29.12.2020Magazin
Bir mücadelenin anatomisi

Bir mücadelenin anatomisi

Eczacılık sektörünün tanınmış isimlerinden Berat Beran, Canan Tan’ın ön sözüyle yayımlanan yeni kitabı ‘Nenem Babam ve Ben’de yeni nesle ilham olmasını umduğu kendi hayatını satırlara döküyor. İnişleri ve çıkışlarıyla kendi hayat öyküsü üzerinden Türkiye’de eczacılık sektörünün gelişimini de ortaya koyan, Beran, “Ben bir mücadelenin anatomisini anlattım,” diyor.

19.12.2020Kitap Sanat
Serveti Fünun Dönemi nedir ve özellikleri nelerdir Serveti Fünun romanları, şairleri ve iiirleri

Serveti Fünun Dönemi nedir ve özellikleri nelerdir? Serveti Fünun romanları, şairleri ve iiirleri

Servet-i Fünun, ''sanat için sanat'' anlayışını benimseyen yazarların oluşturduğu bir edebiyat topluluğudur. Adını, ilk sayısı 17 Mart 1891 yılında çıkmış olan Servet-i Fünun Dergisinden almıştır. Kurucusu Ahmet İhsan Tokgöz'dür. Servet-i Fünun döneminin özeliklerini, romanlarını ve şairlerini sizin için derledik.

15.12.2020Araştırma
Son Dakika Haberleri | Türk hackerlar, PSG-Başakşehir maçındaki hakem Sebastian Coltecunun hesabını hackledi

Son Dakika Haberleri | Türk hackerlar, PSG-Başakşehir maçındaki hakem Sebastian Coltecu'nun hesabını hackledi!

Türk hackerlar, Şampiyonlar Ligi'nde PSG ile Başakşehir'in oynadığı maçta 4. hakem olarak görev yapan ve Webo'ya yönelik ırkçı söylemleriyle gündem olan Sebastian Coltescu'nun Instagram hesabını hackledi.

8.12.2020Futbol
Cahide  Düşmemişti, bu onun tercihiydi

"Cahide ' Düşmemişti', bu onun tercihiydi"

Türk sinemasının en parlak yıldızıydı Cahide. Filmlere bile sığmayacak bir ömür yaşayan, kayan bir yıldız... Artemis Yayınları İclal Aydın Kitap Kulübü’nün sunduğu, deneyimli yazar Eyüphan Erkul’un kaleme aldığı “Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz”, Cahide Sonku’nun hayat öyküsüne dayanan etkileyici ve dramatik bir biyografik roman. Cahide’nin zirveden yokluğa uzanan hayatı hiç bu kadar ayrıntılı işlenmemişti. Seneler süren bir çalışmanın eseri olan roman, bir kuşağın anılarını tazelerken genç nesle ülkenin gelmiş geçmiş en büyük yeteneklerinden birini tanıtmayı hedefliyor. Eyüphan Erkul ile bir araya geldik, Cahide’nin gölgede kalan öyküsünü konuştuk…

5.12.2020Keyif
İstanbul Veli Akademileri 3’üncü yılında

İstanbul Veli Akademileri 3’üncü yılında

Bilinçli Anne-Baba, Huzurlu Aile, Mutlu ve Başarılı Çocuk

23.11.2020Eğitim
James Joyce: Sözcükler arasında deliliğin kıyısında

James Joyce: Sözcükler arasında deliliğin kıyısında

Edna O’Brien’ın kaleme aldığı James Joyce biyografisi büyük yazarın hayatını roman tadında anlatarak onun insani yönünü vurgulamakta...

17.11.2020Kitap Sanat
Basın tarihini belgeleyen bir biyografi...

Basın tarihini belgeleyen bir biyografi...

Bir gazete manşetinde nasıl ‘Gazi Hazretleri’ yerine ‘Mazi Hazretleri’ yazıldı? Reşat Nuri Güntekin’i ‘Çalıkuşu’nu roman olarak yazmaya hangi gazete patronu teşvik etti? Hangi gazeteci dünya turu rekoru kırmıştı? ‘Babıâli’nin Yarım Asırlıkları’nı kitaplığımdan çıkardım ve o günler canlandı...

12.11.2020Kitap Sanat
Dünya modernlikten geniştir

Dünya modernlikten geniştir

François Hartog ‘Eskiler, Modernler, Yabanıllar’da pek çok tarihsel kavram ve tartışmayı aynı anda işletiyor. Eski, modern ve yabanıllığı bir geçmiş tartışmasından öte bir gelecek perspektifine oturtuyor.

30.10.2020Kitap Sanat
İki söz söyleyen kendini uzman sanıyor

'İki söz söyleyen kendini uzman sanıyor'

İlişkileri başladığı günden bu yana haklarında söylenmedik bir şey kalmayan Prens Harry ile Meghan Markle hakkında en sansasyonel yorumlardan biri, biyografi yazarı Hugo Vickers'tan geldi.

Mega News Agency, Depo Photos

22.10.2020Magazin
5. Sınıf Türkçe Gerçek Mecaz Ve Terim Anlam konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Gerçek Mecaz Ve Terim Anlam konu anlatımı

Türkçede kelimeler anlam bakımından gerçek, mecaz ve terim olmak üzere üçe ayrılır. Kelimelerin sözlük anlamına gerçek anlam denir. Eğer bir kelime gerçek anlamı dışında başka bir manada kullanılıyorsa mecaz olarak nitelendirilir. 5. sınıflar için gerçek, mecaz ve terim anlam konusunu örnek cümlelerle anlattık.

13.10.20205. SINIF
Son Dakika | Christoph Daum ilk kez itiraf etti Aziz Yıldırım...

Son Dakika | Christoph Daum ilk kez itiraf etti! Aziz Yıldırım...

Bir dönem Türkiye'de Beşiktaş ve Fenerbahçe'de görev yapan Alman teknik direktör Christoph Daum, Türkiye'de görev yapmasındaki en önemli nedenlerden birisinin 5 Türk'ün kundaklanarak katledildiği Solingen faciası olduğunu belirtti.

8.10.2020Futbol
Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır? Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Kitaplar, bizlere bilmediğimiz gizemli dünyaların kapılarını aralarken öğrenmek istediğimiz pek çok şeyin cevabını bulmamızı sağlıyorlar. Özellikle biyografik yazınlar oldukça yararlı. Beğenilen biyografik eserlerden birisi olan Sol Ayağım kitabına dair Sol Ayağım kitabını kim yazmıştır? Sol Ayağım kitabı özeti, konusu ve ana fikri sizlerle.

6.10.2020Araştırma
6. Sınıf İngilizce 8. Ünite: Bookworms (Kitap Kurtları) konu anlatımı

6. Sınıf İngilizce 8. Ünite: Bookworms (Kitap Kurtları) konu anlatımı

İngilizcede ''book'', ''opus'' ve ''paper'' kelimeleri ''kitap'' anlamına gelir. ''Kitap kurdu'' çok fazla kitap okuyan insanları tanımlamak için kullanılır. Bu kelimenin İngilizce karşılığı ise Bookworm'dur. 6. sınıflar için Kitap Kurtları konusunu örnek cümlelerle anlattık.

22.09.20206. SINIF
5. Sınıf İngilizce Movie Types (Film Türleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Movie Types (Film Türleri) konu anlatımı

Türkçe ve İngilizcede ''film'' kelimesi aynı yazılır ve telaffuz edilir. Sinema içinse ''cinema''ve ''movies'' kelimeleri kullanılır. ''Director'' yönetmen, ''Scenarist'' ise senarist demektir. 5. sınıflar için ''Movie Types - (Film Türleri) konusunu örnek kelimeler ve cümlelerle anlattık.

20.09.20205. SINIF
Dikenlerle dolu bir yerden gelen ‘mübarek’: Spinoza

Dikenlerle dolu bir yerden gelen ‘mübarek’: Spinoza

Frédéric Lenoir’ın ‘Spinoza Mucizesi’ni okurken fark ettim; her bir yeni biyografi kitabında, daha önce gözden kaçırdığımız yeni şeyler öne çıkıyor. Buna dedesinin soyadı ve kendi önadının anlamları dahil... Lenoir, Spinoza’nın düşüncesini biyografisiyle paralel analiz etmiş. Hem felsefesine hem yaşamına odaklanıyoruz.

18.09.2020Kitap Sanat
7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Öznel-Nesnel İfadeler konu anlatımı

Bir kişinin bakış açısını yansıtan, genel bir hükmü bulunmayan ifadelere öznel ifadeler denir. Bu tür ifadeler ''bence'' anlamı değişir ve kişiden kişiye değişir. Nesnel ifadeler ise genel bir yargı taşır. 7 sınıflar için öznel - nesnel ifadeler konusunu örnek cümlelerle anlattık.

14.09.20207. SINIF
7. Sınıf Türkçe Biyografi Ve Otobiyografi konu anlatımı

7. Sınıf Türkçe Biyografi Ve Otobiyografi konu anlatımı

Bir insanın yaşamından kesitler sunan ya da tüm hayat hikayesini anlatan yazılı eserler biyografi denir. Kişinin kendi yaşamını anlatmasına ise otobiyografi denir. 7. sınıflar için biyografi ve otobiyografik konusu ayrıntılarıyla anlattık.

14.09.20207. SINIF
Selçuk Tepeli kimdir, kaç yaşında ve nereli Fox Ana Haber sunucusu Selçuk Tepelinin biyografisi ve hayatı

Selçuk Tepeli kimdir, kaç yaşında ve nereli? Fox Ana Haber sunucusu Selçuk Tepeli'nin biyografisi ve hayatı

Selçuk Tepeli'nin hayatı Fox Ana Haber sunuculuğunu üstlenmesinin ardından merak konusu oldu. Görevinden ayrılan Fatih Portakal'ın yerine gelen Selçuk Tepeli kariyer hayatı boyunca Habertürk Gazetesi, Habertürk Televizyonu, Aktüel Dergisi ve Newsweek Türkiye dergisinde üst düzey görevlerde yer almıştı. Peki, Selçuk Tepeli kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte, Selçuk Tepeli'nin biyografi ve kariyer hayatıyla ilgili bilgiler.

8.09.2020Gündem
Akıl Oyunları (A Beatiful Mind) Filminin Konusu Nedir Imdb Puanı Kaçtır Akıl Oyunları Oyuncuları (Oyuncu Kadrosu) Listesi

Akıl Oyunları (A Beatiful Mind) Filminin Konusu Nedir? Imdb Puanı Kaçtır? Akıl Oyunları Oyuncuları (Oyuncu Kadrosu) Listesi

Akıl Oyunları, ünlü matematikçi John Ferbes Nash Jr'ın hayatından kesitler sunuyor. Biyografi ve dram türündeki film 2001 yılında gösterime girdi. Oyuncu kadrosunda Russell Crowe ve Ed Harris gibi yıldız isimlerin yer aldığı yapımda dört dalda Oscar ödülü kazandı. Akıl oyunları filminin konusu nedir, Imdp puanı kaçtır? Sizin için derledik.

5.09.2020Televizyon
Şenes Erzikten TFF genel kuruluna video mesaj

Şenes Erzik'ten TFF genel kuruluna video mesaj

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı Şenes Erzik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında liglerin tamamlanmasının büyük başarı olduğunu söyledi.

1.09.2020Futbol
Haftanın yeni filmleri

Haftanın yeni filmleri

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek. Bunlardan biri de ressam Fikret Mualla'nın hikayesini anlatan 'Renklerde Kaybolan Hayat'

27.08.2020Keyif
Yazı türleri nelerdir Yazı çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Yazı türleri nelerdir? Yazı çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Yazı türleri ''düz yazı'' ve ''şiir'' türleri olarak iki ana başlıkta toplanır. Roman, öykü, fabl ve masal olay yazılarının en çok okunan türleridir. Deneme, makale ve eleştiri ise düşünce yazılarına örnek olarak gösterilebilir. Yazı çeşitleri ve özelliklerini sizler için derledik.

26.08.2020Sözlük
Kitap türleri nelerdir Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Kitap türleri nelerdir? Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler

Konularına ve birçok değişik çeşide bağlı olarak kitap türleri değişkenlik gösterir. Böylece her insan kendi zevkine hitap eden farklı kitapları okuma imkanı elde eder. Pek çok alana hitap eden ve değişik konuları ele alan kitaplar, farklı türlere günümüzde ayrılmış durumda. Peki, kitap türleri nelerdir? Kitap çeşitleri ve isimleri hakkında bilgiler.

26.08.2020Sözlük
Enver Gökçe kimdir nereli Enver Gökçe şiirleri ve eserleri

Enver Gökçe kimdir nereli? Enver Gökçe şiirleri ve eserleri

Enver Gökçe, Türk Edebiyatı için önemli eserler ile katkı sağladı. Türk şiirinde 1940 kuşağı ya da 'Acılı Kuşak' olarak anılan toplumcu şairlerin önde gelen temsilcileri arasında yer aldı. Peki, Enver Gökçe kimdir nereli? İşte, Enver Gökçe'nin eserleri ve şiirleri hakkında detaylı bilgiler

22.08.2020Gündem
MasterChef Serhat Doğramacı kimdir nereli kaç yaşında

MasterChef Serhat Doğramacı kimdir nereli kaç yaşında?

MasterChef Serhat Doğramacı, yorumları, iddialı konuşmaları, hal ve hareketleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Yarışmanın ilk 16'sına kalan ilk yarışmacı olan Serhat Doğramacı, kariyeri, yaşı, kim ve nereli olduğu gibi biyografi bilgileri ile araştırılmaya devam ediliyor. Peki, MasterChef Serhat Doğramacı kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, o yarışmada iddialı olduğunu her defasında vurgulayan o isim hakkında bazı bilgiler

10.08.2020Televizyon
Daha anlamlı bir hayat için

Daha anlamlı bir hayat için

W. Somerset Maugham imzalı ’Ay ve Altı Peni’ gerçek bir modern klasik. Yazarın büyük ressam Paul Gauguin’in yaşamından esinlendiği söyleniyor. Romanın ana karakteri de Gauguin gibi resim yapmak için düzenli hayatını, ailesini terk ediyor. Roman da daha anlamlı bir hayat için her şeyi bırakıp gitmeyi tartışıyor...

7.08.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Ara Güler’in İzmir’i

İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde Ara Güler’in İzmir fotoğraflarının yer aldığı ‘Merhaba İzmir’ sergisi açıldı geçen yıl.

5.01.2021

Rafların yıldızları

Belki çoktan hatmettiniz, belki de aklınızda ama bir türlü okumaya fırsat bulamadınız. Her beğeninin zirvesinden önerilerim var: İster roman, ister inceleme, belki isterseniz tadı hiç eskimeyen, daha ‘zamansız’ bir kitap...

26.12.2020

Bergen’in kaderi

İzmir’de yaşayan ünlü magazinci Şenay Düdek’le görüşmek her zaman iyi fikirdir, ne de olsa yakın dostuz. Geçenlerde gazeteci Yeşim Demir’in “Bergen” adlı biyografi kitabından bahsetti. Hemen yazara ulaştım, sonra da buluştuk.

23.12.2020

Muhteşem Süleyman'ın başarısı Rodos'un fethi

Fatih Sultan Mehmed donanması maalesef Rodos’u St. Jean Şövalyeleri’nden almak için yeterli olamadı. Torunu Muhteşem Süleyman ise sefer için iki planı paralel olarak geliştirdi.

20.12.2020

Müzik hayatın gıdasıdır!

Salgın dönemi her işkolunu vurdu ama en çok mağdur olanlardan biri de müzik sektörü çalışanları... Öyle ki geçen hafta bu duruma bir nebze çare olması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı müzik emekçilerini kapsayan bir projeyi hayata geçireceklerini ve başvuranlara kişi başı aylık 1000 lira yardım yapılacağını açıkladı. Biz de bu sorunun yakıcılığını hatırlatmak ve bu sanat dalının emekçilerine bir anlamda saygı duruşunda bulunmak amacıyla müzisyenleri anlatan en iyi filmleri sıraladık.

12.12.2020

Bir kültür adamının fotoğrafları

Sanat dünyasının tanınmış adı Şakir Eczacıbaşı’nın fotoğrafları İstanbul Modern’de ‘Seçilmiş Anlar’ başlığı altında sergileniyor.

10.12.2020

A’dan Z’ye Tevfik Fikret

İnceleme ve biyografi kitaplarıyla tanıdığımız Beşir Ayvazoğlu, ‘Tevfik Fikret Biyografisi’yle Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

5.12.2020

Ne izlesem okusam dinlese

Yolunu uzun zamandır gözlediğimiz son David Fincher filmi “Mank”, Netflix’te yayında. Gerek senaryosu gerek tasarımıyla ödül sezonuna damgasını vuracak görünen film, Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins gibi isimlerin performanslarıyla da merak uyandırıyor. Utanmazlıkta orijinalini aratmayan “Shameless”ın Amerikan versiyonu 11. ve son sezonuna adım atarken, Netflix’in yetişkin animasyonu “Big Mouth” da 4. sezonuyla ekranlarda... Raflarda bu hafta “Avatar: Son Havabükücü”nün Yeni Şeyler etiketiyle Türkçeye kazandırılan çizgi romanı “Verilen Söz” var. Haftanın müzik tavsiyesi ise heyecan uyandıran bir müzik olayı olacak: David Lynch’in Sting, Elvis Costello, Kesha gibi isimleri buluşturacak transandantal meditasyon konseri “Meditate America”, bugün çevrimiçi/ücretsiz izlenebilecek.

4.12.2020

Sedat Simavi Ödülleri belli oldu

Hürriyet’in ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucusu Sedat Simavi’nin anısına düzenlenen ödüller her yıl ölüm tarihi olan 11 Aralık Günü yapılan bir törenle kazananlara verilirdi.

1.12.2020

Sokullu Mehmed Paşa

1579’da, 12 Ekim günü İkindi Divanı dediğimiz toplantı sırasında, yanına sokulan mecnun bir derviş tarafından katledildi. Osmanlı tarihinde ilk önce, bu uzun boylu Bosnalıya “Tavîl Mehmed Paşa” derlerken daha sonra Bosna’da geldiği kazaya istinaden Sokoloviç/Sokullu Mehmed Paşa unvanı galip geldi. Hazin suikasttan sonra “Şehid Mehmed” Paşa diye de anılır.

11.10.2020

Yaşayan efsanelerle yolculuğa çıktım

Selçuk Metin yönetmenliğini üstlendiği biyografi belgeseller ile sanatçıların sadece kariyerine değil, kişisel yaşamına da büyüteç̧ tutarak, son yıllarda değişen “sanatçı” kavramını yeniden hatırlatmak istediğini belirtiyor. Haldun Taner ve Leyla Gencer belgesellerinin ardından yaşadığı farkındalıkla kariyerinde “yaşayan efsanelerle” yeni bir yolculuğa başladığına dikkat çeken Metin ile “Türkiye özlemiyle yola çıktım” dediği belgesel çalışmalarının kamera arkasını konuştuk.

9.10.2020

Ne izlesem okusam dinlesem

Haftanın ajandasında bu hafta, Julie Taymor imzalı ve Julianne Moore ile Alicia Vikander canlandırmalı Gloria Steinem portresi “The Glorias”, 4. sezonuyla ekranlara sıkı bir geri dönüş yapan “Fargo”, Ülkü Oktay’ın ilk öykü kitabı “Vesvese” ve Bozcaada’dan ilham alarak yaratılmış caz albümü “Bozcaada Caz Festivali ‘Keşif’” var.

2.10.2020

Mehmet Seyda’dan 26 yazarın anatomisi

Yeniden yayımlanan ‘Edebiyat Dostları’nın bugün de kaynak kitap özelliğini koruması, yüz yüze konuşmaları yapanın bilgili ve donanımlı olmasının yanı sıra iyi bir öykücü ve romancı olmasından kaynaklanıyor.

5.09.2020

David Silva'yı bırakmak delilik

Başarı tutsaklıktır diye yazmıştım geçtiğimiz aylarda. Başarının tutsağı olmamak, sonuç aldığınız doğrulara tapmamak, birilerinin sizi geçebileceğini görebilmek zordur bazen.

13.08.2020

Gülsin Onay, Beethoven çalıyor

Dünyaca tanınmış, iyi piyanist Gülsin Onay, Beethoven’ın üç farklı dönemine ait piyano sonatlarını seslendirdi.

2.08.2020