MENÜ

Venedik

Venedik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Venedik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.306 Venedik haberi bulunmuştur.

Venedik, kuzeydoğu İtalya'da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir.

Venedik, Veneto bölgesinin başkentidir. 2009 yılında Venedik komününde 270,098 kişi yaşıyordu (bu nüfusun 60,000'i tarihi Venedik şehrinde, 176,000'i Mestre ve Marghera şehirlerinde, 31,000' ise deniz kulağı üzerindeki diğer adalardadır). Padua ve Treviso şehirleriyle birlikte oluşan Padua-Treviso-Venedik Metropolitan Bölgesi (PATREVE)'nin toplam nüfusu 1,600,000'dir. PATREVE herhangi bir özerkliği bulunmayan, sadece istatistiksel bir bölgedir.

DEVAMI

Venedik Haberleri

Dünyada bir ilk Merih Demiral, Myanmar...

Dünyada bir ilk! Merih Demiral, Myanmar...

Worldview Impact Foundation’ın Ecofriend platformu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı desteği ile g boyunca oluşturduğu tüm karbon ayak izini sıfırlamak amacıyla projeye destekte bulunan Juventuslu milli futbolcu Merih Demiral’ın adını verdi. Demiral bu katkısıyla dünyanın ilk sıfır karbon futbolcusu oldu. İşte detaylar...

5.06.2020Futbol
Dünyanın ilk sıfır karbon futbolcusu Merih Demiral

Dünyanın ilk sıfır karbon futbolcusu Merih Demiral

Worldview Impact Foundation’ın Ecofriend platformu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı desteği ile Myanmar’da Thor Heyerdahl Climate Park’ta oluşturulan alan içerisinde 17°07'42.6"N 94°29'24.5"E konumunda bulunan ormana hayatı boyunca oluşturduğu tüm karbon ayak izini sıfırlamak amacıyla projeye destekte bulunan Juventuslu milli futbolcu Merih Demiral’ın adını verdi. Merih Demiral bu katkısıyla dünyanın ilk sıfır karbon futbolcusu oldu.

5.06.2020Futbol
Cannes Film Festivali seçkisi açıklandı

Cannes Film Festivali seçkisi açıklandı

Koronavirüs  salgını nedeniyle fiziki olarak yapılamayan ancak başka festivallerde "Cannes 2020" etiketiyle filmleri gösterilecek olan 73. Cannes Film Festivali'nin 56 filmlik seçkisi açıklandı.

4.06.2020Keyif
Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin startını Bakan Soylu verdi

Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin startını Bakan Soylu verdi

Gaziantep’te düzenlenmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Film Festivali’ başladı. Festival, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Festivalin ilk toplantısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı.

28.05.2020Gündem
Lufthansa’dan yeni çıkış noktaları

Lufthansa’dan yeni çıkış noktaları!

Lufthansa Hava Yolları Kovid-19 salgını nedeniyle girdiği mali krizden çıkmak için arayışları sürdürüyor. Şirket yönetimi şimdiye kadar uçulan merkezlere yeni 20 uçuş noktası daha eklemeyi planlıyor.

24.05.2020Avrupa
Çoruh nehri artan debisiyle Bayburtu Venedike benzetti

Çoruh nehri artan debisiyle Bayburt'u Venedik'e benzetti

Bayburt kent merkezinin ortasından geçen Çoruh nehri, bugünlerde artan debisi ve yapılan çevre düzenlemeleri sonrasında Avrupa'da milyonlarca turistin ilgi gösterdiği Venedik'e benzetiliyor.

21.05.2020Seyahat
İtalyanın Venedik kentinde kimyasal fabrikada patlama

İtalya'nın Venedik kentinde kimyasal fabrikada patlama

İtalya'nın Venedik kentinde kimyasal fabrikada patlama meydana geldi. İtfaiye yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

15.05.2020Haber
Son dakika haberler... İtalyanın Venedik kentinde patlama

Son dakika haberler... İtalya'nın Venedik kentinde patlama

İtalya'nın Venedik kentinde kimyasal fabrikada patlama meydana geldi. İtfaiye yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

15.05.2020Dünya
Füsun Onurun minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var

'Füsun Onur'un minimalist bakışından öğreneceğimiz çok şey var'

2021’de 59’uncusu düzenlenecek dünyanın en prestijli sanat etkinliği 59. Venedik Bienali kapsamındaki Türkiye Pavyonu’nda kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur yer alacak. Serginin köratörlüğünü üstlenen Bige Örer, “Koronavirüs salgını nedeniyle yavaşlamayı deneyimlediğimiz böyle bir zamanda Füsun Onur’un minimalist bakışının, felsefeden, edebiyattan, müzikten beslenen yaratıcı gücünün tüm sakinliği içinde sessiz bir çığlık gibi yankılanacağına inanıyorum” diyor.

15.05.2020Kitap Sanat
İstanbul Film Festivali 15 filmlik seçkiyi çevrimiçi gösterime açıyor

İstanbul Film Festivali 15 filmlik seçkiyi çevrimiçi gösterime açıyor

Yıl içerisinde ileri bir tarihe ertelenen 39. İstanbul Film Festivali, programından 15 yabancı filmin Türkiye prömiyerini internet üzerinden gerçekleştiriyor.

14.05.2020Keyif
‘Boş Bavul, Boş Kasa’ eylemi

‘Boş Bavul, Boş Kasa’ eylemi

Almanya’da uzayıp giden koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat büroları, iş yapamayınca tüm Almanya’da olduğu gibi, Nürnberg Havaalanı’nda da acenteler ikinci kez eylem yaptılar.

13.05.2020Avrupa
Türkiyenin Venediki Evlerin altından su akan

Türkiye'nin Venedik'i! Evlerin altından su akan

Çanakkale’de evlerin altından su akan köy Venedik’i andırıyor. Bayramiç ilçesine bağlı Ağaçköy’de evlerin altından geçen kanallardan su akıyor. Köylüler evlerinde su sesiyle yaşıyor.

6.05.2020Seyahat
Avrupa açılıyor

Avrupa açılıyor

Koronavirüs vakaları ve can kaybının alınan tedbirlerle nispeten hız kesmesinin ardından dün Avrupa’nın birçok ülkesinden önlemleri gevşetme adımları geldi. ‘Virüsle yaşam dönemi’ diye adlandırılan bu aşamada halka sosyal mesafeye, hijyene özen göstermeleri ve maske takma çağrıları yapılıyor.

5.05.2020Dünya
Karantina ve tersine karantina nedir, ne demek Tersine karantina hangi illerde uygulanacak

Karantina ve tersine karantina nedir, ne demek? Tersine karantina hangi illerde uygulanacak?

Corona virüsünde alınan önlemler sonrası, normalleşme takvimi gündeme gelmeye başladı. Sokağa çıkma yasağı, 31 şehirde iller arası seyahat yasağı gibi önemlerin ardından, bayram sonrası 5 Haziran'da 15 ilde tersine karantina uygulaması ele alınacak. Peki, karantina ve tersine karantina nedir, ne demek? Tersine karantina hangi illerde uygulanacak? İşte tersine karantinanın uygulanacağı iller ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

2.05.2020Gündem
Dünyayı telefonda gezdiriyor

Dünyayı telefonda gezdiriyor

Bursalı Tülin Yücel Altaş önce sesli seyahat rehberliği fikriyle girişimciliğe adım attı. Sonra Piri’yi kurdu. 20 ülkede, 30 şehirde 150’den fazla dijital turla 500 bin gezgine ulaştı. Tülin Yücel Altaş, koronavirüs günlerinde de “Evde kal, evde keşfet” uygulamasıyla sürdürdüğü sanal turlarla şehirleri de, sanatı da evlere taşıyor.

2.05.2020Ekonomi
Türkiyenin Venediki sessizliğe büründü

Türkiye'nin Venedik'i sessizliğe büründü

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında tedbirler devam ediyor. Türkiye’nin Venedik’i olarak bilinen Eskişehir’de kentin en önemli simgelerinden biri olan Porsuk Çayı’nın etrafı sessizliğe büründü.

29.04.2020Seyahat
Bir zamanlar buralar hep bizimdi

Bir zamanlar buralar hep bizimdi

185’ten fazla ülkede görülen koronavirüs nedeniyle dünya nüfusunun üçte biri kısıtlanmış koşullarda ya da karantinada yaşıyor. Bu durum insanlık için trajik olsa da memnun olanlar da var. Geyiklerden keçilere, tavuskuşlarından vahşi kedilere kadar şehirlerin çevresinde yaşayan birçok yaban hayvanı boş sokak ve meydanların keyfini sürüyor. Bodrum’da ördekler ve domuzlar görüldü, Haliç’te ise uzun yıllardan sonra yunuslar oynaşıyor...

26.04.2020Hürriyet Pazar
Avrupa turizm telaşında

Avrupa turizm telaşında

Koronavirüs kısıtlamaları Avrupa’da en büyük darbelerinden birini turizme vurdu. Devlet yetkilileri normal bir turizm sezonu beklemenin hayal olduğunu belirtiyor.

24.04.2020Dünya
Seyahat tutkunlarının kaçırmaması gereken Netflix içerikleri

Seyahat tutkunlarının kaçırmaması gereken Netflix içerikleri

‘Evde kal’ıyoruz ve evlerde neler izliyoruz? Netflix platformunda seyahate dair ne varsa izlemeye hazırlıklı olun. Seyahat odaklı birbirinden ilginç belgeseller, aksiyon ve macera, seyahat ve komedi ile dopdolu filmler, meraklılarını bekliyor. Sizin için güzel bir seçki hazırladım…

17.04.2020Seyahat
‘Umut’ konseri

‘Umut’ konseri

İtalyan tenor Andrea Bocelli, dünyanın dört bir yanında evlerinde karantinada olanlar ve salgınla savaşan sağlık görevlileri için Milano’daki ikonik Duomo Katedrali’nde konser verdi. ‘Umut İçin Müzik’ başlıklı konseri YouTube üzerinden 27 milyon 400 bin kişi izledi.

14.04.2020Dünya
Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Füsun Onur temsil edecek

Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Füsun Onur temsil edecek

125 yıllık köklü geçmişiyle dünyanın en prestijli sanat etkinliği konumundaki 59. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda 2021 yılında yer alacak sanatçı belirlendi. İKSV’nin organizasyonuyla hayata geçirilecek Türkiye Pavyonu’nda güncel sanatın büyük ismi Füsun Onur'un işleri yer alacak. Serginin küratörlüğünü ise İstanbul Bienali direktörü Bige Örer üstlenecek.

13.04.2020Kitap Sanat
Altındere, sanat dünyasına en ilham veren 100 ismi arasında

Altındere, sanat dünyasına en ilham veren 100 ismi arasında

New York merkezli Collecteurs’ın, alışkın olduğumuz ‘en güçlü 100’ gibi listelere meydan okuyan ve daha olumlu bir gelecek için sosyal, çevresel, politik değişimi teşvik etmekten korkmayan dünyanın en vicdanlı bireylerini ve kolektiflerini içeren yıllık listesi SUBSTANCE 100 açıklandı. Gücün kendisi yerine başkalarına ilham vererek değişimin gücüne odaklanan listede, Türkiye’den Halil Altındere yer alıyor.

13.04.2020Kitap Sanat
Rengarenk boyalı evleriyle Burano Adası

Rengarenk boyalı evleriyle Burano Adası

Venedik'i ziyaret edenler, lagünde yer alan etkileyici Burano adasını da mutlaka seyahat programına alırlar. Şu sıralar bu renkli dünya koronavirüs nedeniyle en zorlu günlerini yaşıyor ama salgın sonrası eski günlerine mutlaka dönecektir.

10.04.2020Seyahat
Roma Türk Büyükelçiliği Nerededir Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Roma Türk Büyükelçiliği Nerededir? Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Roma Türk Büyükelçiliği, Roma'ya seyahat etmek isteyen, evlilik, tapu, iş kurma gibi resmi işlemleri gerçekleştirmek isteyen vatandaşların sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Roma Türk Büyükelçiliği ile iletişim kurmak isteyen her vatandaş, Roma Türk Büyükelçiliği nerededir, sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bu konudaki tüm bilgileri detaylarıyla derledik.

9.04.2020Gündem
Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Destanlardan modern romanlara salgın edebiyatı

Distopik zamanlar. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle hepimiz evlere kapandık... İnsanların salgın hastalıklarla mücadelesi ilk yazılı metinlerden bu yana edebiyatın da konusu. Gılgameş destanıyla başlayan salgın edebiyatı ‘İlyada’ gibi antik metinlerden günümüze kadar ulaşır. Koronavirüs salgınıyla içine düştüğümüz durumun edebiyattaki en iyi ve en çarpıcı örneği Albert Camus’nün ‘Veba’sıdır. Camus, aniden ortaya çıkan ölüm üzerinden insanın varoluş sıkıntılarını ortaya koyar. Salgın edebiyatında kısa bir gezinti..

9.04.2020Kitap Sanat
Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbulu kaç yaşında fethetti Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı padişahı

Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbul'u kaç yaşında fethetti? Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun kaçıncı padişahı?

II. Mehmed veya Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun padişahlarından biridir. Tarihî kaynaklarda ismi, Mehmed isimli diğer padişahlarınki gibi, Muhammed şeklinde geçer. Fatih Sultan Mehmet, ilk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm sürdü. Peki, Fatih Sultan Mehmet kimdir, İstanbul'u kaç yaşında fethetti? Fatih Sultan Mehmet Osmanlı İmparatorluğu'nun kaçıncı padişahı?

3.04.2020Gündem
Koronavirüs salgını dijital sanatın popülerliğini yükseltecek

Koronavirüs salgını dijital sanatın popülerliğini yükseltecek

Dijital sanata yer veren Unpainted fuarı ve online platformu, aynı zamanda çağdaş sanat koleksiyoneri de olan girişimci ve mimar çift Irmin ve Benedict Rodenstock tarafından 2013’te Münih’te kurulmuş. Irmin Rodenstock’la dijital sanatın yükselişi ve geleceğini konuştuk.

2.04.2020Kitap Sanat
Fetret Devri Nedir Fetret Devri Padişahı Kimdir Fetret Devri Nedenleri Ve Sonuçları

Fetret Devri Nedir? Fetret Devri Padişahı Kimdir? Fetret Devri Nedenleri Ve Sonuçları

Fetret Devri, Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalanma aşamasına getiren dönüm noktalarından biridir. Fetretin kelime manası iki olay arasındaki süre olduğu için de bu dönemi isimlendirilmek amacıyla kullanılmıştır. Peki, Fetret Devri nedir, Fetret Devri padişahı kimdir? Fetret Devri’nin sebepleri ve sonuçları nelerdir? İşte Fetret Devri ile ilgili sorulan tüm soruların detaylı cevapları.

2.04.2020Gündem
Eskişehir’de Porsuk Çayı’ndan 65 bin ton çamur çıkarıldı

Eskişehir’de Porsuk Çayı’ndan 65 bin ton çamur çıkarıldı

ESKİŞEHİR’de kentin en önemli simgelerinden Porsuk Çayı’nda başlatılan dip temizliği çalışmaları, 2 aylık sürecin ardından tamamlandı. Akıntıyla gelen yaklaşık 65 bin ton çamur çaydan temizlenirken, kademeli olarak su verme işlemi başladı.

1.04.2020Gündem
Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse bir milyon insanda tespit edilen koronavirüs (Covid-19) nedeniyle birçok ülkenin ‘kalbi’ olarak bilinen meydanlar bomboş kaldı. Hükümetlerin aldığı tedbirlerin yanı sıra, insanların da kendilerini korumak için evlerinde kaldığı görüldü.

1.04.2020Seyahat
Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyanın corona virüs nedeniyle ıssızlaşan kentleri

Dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse bir milyon insanda tespit edilen koronavirüs (Covid-19) nedeniyle birçok ülkenin ‘kalbi’ olarak bilinen meydanlar bomboş kaldı. Hükümetlerin aldığı tedbirlerin yanı sıra, insanların da kendilerini korumak için evlerinde kaldığı görüldü.

1.04.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Haçlı seferlerinin iyi tarafları

İki asırlık Haçlı dönemi, Doğuda olmasa da Batıda epey olumlu etki yarattı. İşin kutsal tarafı ise fiyaskodan öteye gidemedi.

30.05.2020

İyimser bakmak

Ünlü bir filozofun sözünü ilke edinmenin tam zamanı:

28.05.2020

Umutla Yarına

Bayramda çok güzel bir iyilik hareketine imza attık. Yönetim kurulunda yer aldığım POPSAV ve YouTube Türkiye işbirliği ile; YouTube #evdekal ve NetD kanallarında canlı yayınlanan POPSAV Online Müzik Festivali aracılığıyla hayatını müzikten kazanan ve Covid-19 salgını nedeniyle iş ve gelir kaybına uğrayan müzik emekçilerine ciddi bir destek sağlandı.

28.05.2020

Zakkumlu bir sokaktan müzikli bayram kutlaması

Üzerine zakkumlar yıkılan bu sokak, İzmir’in Gümüldür’ündeki 66 Evler’de dün çekildi.

23.05.2020

Bu haçlılar neden sefer etti?

 Haçlı seferlerinin motivasyonu sadece dinsel değildi.

23.05.2020

İstanbul olmasa olmazlardı

Kudüs ve Venedik’in en büyük ortak yanları, hamurlarında bolca “İstanbul” olması.

16.05.2020

Yakın dostu devrede

12 yıllık eşi Melis Gürsoy’dan boşanmak üzere olan işadamı Ali Gürsoy’u, bu kararından vazgeçirmek için yakın dostu Ayhan Akbin devreye girdi.

8.05.2020

İki dünyanın iki denizin efendisi

Şark ve Garp bilimini ve edebiyatını mezcetmiş bir hükümdardı. Böyle renkli bir aydın bütün Rönesans döneminde ne Doğu’da ne Batı’da pek görülür. O Batı’ya karşı komplekssiz olan ve o dünyaya vâkıf parlak bir Doğu münevveriydi.

3.05.2020

Mert Fırat’ın sesinden Sabahattin Ali!

Hepimizin evlerine kapandığı bu günlerde edebiyat hiç olmadığı kadar iyi geliyor ruhumuza. Özellikle de sevdiğimiz romanları tekrar okumak için ideal günler bunlar...

29.04.2020

Karantinada online 4K yürüyüş turları

Evinizin konforunda dünyanın çeşitli şehirlerini 4K yürüyüş turları ile keşfedin. Her biri şu an sessizliğe büründü ancak bu videolarda kalabalıklarla birlikte gezintiye çıkacaksınız. Çeşitli youtube kullanıcılarının hazırladığı bu videolarla, her daim canlı ve kalabalık olan New York’un Times Meydanı, Toskana’nın romantik şehirleri, Londra’nın en canlı bölgeleri, tüm ihtişamıyla Las Vegas, dünyanın en güzel şehirlerinden Venedik, Tayland’ın başkenti Bangkok’un meşhur pazarları ve Amerika’da yer alan yemyeşil Pimmit View Park’ta 4K kalitesinde gezintiye çıkıyoruz.

22.04.2020

‘Yalnızlık gittiğin yoldan gelir’

Yazımın başlığı Oktay Rifat’ın bir dizesi, iyi yazar Selçuk Altun’un bir kitabının da adı.

17.04.2020

Dijital sanata karşı balkon hareketi

Pek çok şey gibi kültür-sanatı da artık evlerimizden takip ediyoruz.

15.04.2020

Korona gider morona gelir

Koronavirüs (COVID-19) salgınından insanlık ne kadar ders çıkarabilecek, geleceğe dönük kazanımlar sağlayabilecek mi henüz meçhul...

14.04.2020

‘Evde kal’anlar için sanal tur ve canlı yayın sunan adresler

İtalya’nın dillere destan San Marco Meydanı’ndan Yunanistan’ın turistik Mikonos Adası’na kadar, Amerika’nın renkli şehri Las Vegas’tan İspanya’nın muhteşem Tenerife sahillerine kadar şu anda nasıl göründüğünü merak ettiğiniz dünyanın herhangi bir noktasını canlı kameralarla izlemeye ne dersiniz? Ya da Berlin Filarmoni Orkestrası’nın yakın zamanda gerçekleştirdiği konserleri, sanki konser salonundaymış gibi ama ücretsiz bir şekilde dinlemek ister misiniz? Çocuklarınızla beraber evdesiniz, Amerika’nın en çok ziyaret edilen Yosomite Hayvanat Bahçesi’nde, kendi halindeki hayvanları izlemeyi tercih eder misiniz? İşte detaylar…

11.04.2020

Restoran sektörünü neler bekliyor - 2

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs salgınıyla birlikte kapılarını kapatan restoranlar zor bir süreçten geçiyor. Geçtiğimiz cumartesi günü başladığımız; restoran sektörünün önde gelen şeflerinin kriz hakkındaki düşüncelerini, süreci nasıl yönettiklerini, geleceğe ilişkin endişelerini ve beklentilerini anlattıkları dosyaya bugün de devam ediyoruz.

9.04.2020

Corona virüsü 'Covid19' faydaları nelerdir?

Canım Okurlarım, şu an bütün dünya korkunç zor bir dönem yaşıyor, hatta bazı ülkelerin Türkiye’den çok daha zor bir durumda olduğu bu dönem elbette sıkıntılı bir süreç.

5.04.2020

Biz bize yeteriz TÜRKİYEM

Dünya, tüm dengeleri altüst eden bir salgınla karşı karşıya.

3.04.2020

Dünyayı beş yıldır yürüyerek keşfediyor

Dicle Doğan, koreograf. Şu anda Japonya’da ve 1200 kilometrelik ‘Shikoku Budist Hac Yolu’nu yürüyor. Doğan ile macerasını ve Japonya’daki koronavirüs salgınının günlük hayattaki yansımalarını konuştuk.

30.03.2020