MENÜ

Öğrenci

Öğrenci ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Öğrenci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 113.896 Öğrenci haberi bulunmuştur.

Öğrenci, bir okul veya kurstaki derslere katılarak eğitim-öğretim alan kişi. Dünya ülkelerinin pek çoğunda temel eğitim zorunludur. Dolayısıyla insanların büyük bir kısmı yasal olarak hayatlarının bir kısmını örgün eğitim sisteminde öğrenci olarak geçirirler.

17 Kasım günü Dünya Öğrenci Günü olarak kutlanır.

Öğrenci Haberleri

Eğitimde çok hızlı dijital dönüşüm Günde 100’den fazla ders

Eğitimde çok hızlı dijital dönüşüm! Günde 100’den fazla ders

Yaşar Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) koronavirüs nedeniyle ‘dijital, uzaktan eğitim’ ile öğretime devam etme kararının ardından, geçen iki haftalık süreçte bahar dönemindeki bin 5 dersin uygulamalı dersler ve staj dışındaki 952’sini, dijital ortama taşıdı. Geçen iki haftalık süreçte; 8 bin 750 öğrenci, Çevrimiçi Öğrenme Ortamı’nda (Sakai CLE) 952 derste bin 842 canlı derse katılırken 3.3 milyon kez de sayfa görüntülemesi gerçekleştirdi.

8.04.2020Avrupa
Iraktan getirilen 511 Türk, Afyonkarahisarda karantinaya alındı

Irak'tan getirilen 511 Türk, Afyonkarahisar'da karantinaya alındı

IRAK'tan özel uçaklarla Türkiye'ye getirilen 511 kişi, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Kredi Yurtlar Kurumu'na ait Bacım Sultan Kız Öğrenci Yurdu'nda karantinaya alındı.

8.04.2020Gündem
2. Dünya Savaşından beri yaşanmamıştı

2. Dünya Savaşı'ndan beri yaşanmamıştı

Fransa Merkez Bankası ilk çeyrek GSYİH'nın bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralacağını tahmin ediyor. Bu da 1968 yılın ikinci çeyreğindeki düşüşten yüksek bir rekor ve İkinci Dünya Savaşı'ndan beri olan en büyük ekonomik daralması anlamına geliyor.

8.04.2020Ekonomi
ABDde tüketici kredileri şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de tüketici kredileri şubatta beklenenden fazla arttı

ABD'de tüketici kredileri, şubatta bir önceki aya göre 22,3 milyar dolar artarak beklentiyi geride bıraktı.

8.04.2020Ekonomi
Yurtta kalanlar Memleketim şarkısı eşliğinde gökyüzüne balon bıraktılar

Yurtta kalanlar 'Memleketim' şarkısı eşliğinde gökyüzüne balon bıraktılar

Düzce’de yurtlarda karantinada tutulan vatandaşların keyifli zaman geçirmeleri için düzenlenen etkinlikte 'Memleketim' şarkısı eşliğinde gökyüzüne kırmızı beyaz balonlar bırakıldı.

7.04.2020Gündem
Apart işletmecisinin kız öğrencilerle tartıştığı görüntüye inceleme

Apart işletmecisinin kız öğrencilerle tartıştığı görüntüye inceleme

Antalya'nın Alanya ilçesinde yurt olarak kullanılan apart otelde işletmecinin odasına girdiği kız öğrenci ve yanındaki arkadaşıyla tartıştığı video sosyal medyada tepki çekti. Videoda işletmecinin ''Benim tapulu malım olan odamda istediğimi yaparım. Kanun, yönetmelik gereği odaya istediğim gibi girerim. Burası benim odam'' dediği görülüyor. Videoyu sosyal medyada paylaşan Sinem Akyüz, apart sahibinin kendilerinden sık sık kalmadıkları ayların ücretlerini istediğini ve elindeki senetlerle tehdit ettiğini iddia etti. Yaklaşık 2 ay önce yaşandığı belirtilen olayla ilgili inceleme başlatılırken Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, "İlgili şahısların ifadeleri alınıyor, konu yakın takibimizde" dedi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de "Yaşanan bu üzücü olayı tasvip etmiyoruz ve yaşananları kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

7.04.2020Haber
EBAda her gün bir uzman... Anne babalara yararlı bilgiler

EBA'da her gün bir uzman... Anne babalara yararlı bilgiler

MEB tarafından, TRT EBA kanallarında 6 Nisan’da başlatılan ‘BİZDEN’ isimli veli kuşağında her gün bir uzman, sağlık, eğitim, psikososyal destek gibi başlıklarda ekranlarda olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katıldığı ilk programın ardından, Çocuk Alerjisi ve İmmünolojisi Uzmanı İlke Kılıç Topçu, evde kalma döneminde çocukların bağışıklığının korunması konusunda 7 Nisan saat 20.00'de aileleri bilgilendirecek.

7.04.2020Eğitim
Video büyük tepki çekti Kız öğrencilerin odasını bastı: Burası benim tapulu malım

Video büyük tepki çekti! Kız öğrencilerin odasını bastı: 'Burası benim tapulu malım'

Antalya'nın Alanya ilçesinde yurt olarak kullanılan apart otelde, işletmeci İ.A.’nın odasına zorla girdiği Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) öğrenim gören kız öğrenci ve yanındaki 3 arkadaşıyla tartıştığı video, sosyal medyada gündem oldu. 8 Mart tarihinde yaşananlarla ilgili Alanya Kaymakamlığı inceleme başlatırken, ALKÜ öğrencisi Sinem Akyüz olayın detaylarını Hürriyet’e anlattı.

7.04.2020Gündem
Dersler evde de İstiklal Marşı ile başlıyor

Dersler evde de İstiklal Marşı ile başlıyor

Uğur Okulları’nda uzaktan eğitim tıpkı okulda olduğu gibi pazartesi sabahları İstiklal Marşı ile başlıyor Cuma akşamüstü İstiklal Marşı ile bitiyor. Öğrenciler bayrak törenine ekran karşısında evlerinden katılıyor.

7.04.2020Eğitim
Acemi askerler karantina sonrasında birliklerine teslim edildi

Acemi askerler karantina sonrasında birliklerine teslim edildi

BİLECİK’te yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle karantinaya alınan 35 acemi asker, karantina sürecinin bitmesi ve koronavirüs testlerinin de negatif çıkması üzerine birliklerine teslim edildi.

7.04.2020Gündem
Veli kuşağı TRT EBA kanallarında başladı

Veli kuşağı TRT EBA kanallarında başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV’de yayınlanan veli kuşağında velilere seslenerek, "24 saat anne babalık yapmamız gereken bir durumda, anne babalığı belki yeniden öğrenmek, yeniden hatırlamak gerekecek. Çocuklar anne babalarını öğretmen rolünde gördüğünde çoğu zaman olumsuz tepki veriyor. Anne babanın belki koç, mentor, antrenör gibi olması daha uygun. Canı sıkılan çocuk arayış içine girer, merakının peşine düşer, fikir üretmeye çalışır, kitap karıştırır. Can sıkıntısından dolayı yüzlerce, binlerce sanat eseri, binlerce bilimsel buluş çıkmıştır. Bu günler gelip geçecek. Bu sorunların üstesinden hep beraber geleceğiz. Hepsi geçtiğinde, iyi ki o günleri güzel değerlendirdik demek umuduyla" dedi.

7.04.2020Eğitim
Üniversitelilerden uzaktan eğitim karnesi

Üniversitelilerden uzaktan eğitim karnesi

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr), koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim alan 18 bin öğrenciye bu süreci değerlendirmelerine yönelik bir araştırma yaptı. Buna göre öğrencilerin yüzde 63'ü YÖK'ün aldığı kararları ‘iyi’ ve ‘çok iyi’ diye değerlendirdi, yüzde 64'ü üniversitelerinin ve fakültelerinin uzaktan eğitim konusunda hazırlığını yetersiz buldu. YÖK'ün açıklama ve bilgilendirmedeki hassasiyetine, üniversiteler ayak uyduramadı.

7.04.2020Eğitim
Sakarya Valisi Nayir: Artık ikna zamanı geçti, ceza zamanı başladı

Sakarya Valisi Nayir: Artık ikna zamanı geçti, ceza zamanı başladı

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, insanların korunması gerektiğini ancak tüm tedbirlere rağmen bunu çok fark edemediğini belirterek, "Artık ikna zamanı geçti, ceza zamanı başladı. Dünden itibaren cezalara da başladı kolluk kuvvetlerimiz. Dolayısıyla biz bu süreci ancak birbirimizden uzak olarak atlatabiliriz" dedi.

7.04.2020Gündem
Karantina süresi dolan öğrenciler memleketlerine gönderiliyor

Karantina süresi dolan öğrenciler memleketlerine gönderiliyor

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) Mersin'e getirilen ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda karantina altına alınan öğrenciler memleketlerine gönderiliyor.

7.04.2020Gündem
YÖK Başkanı hayırlı olsun deyip duyurdu Öğretmen adayı öğrenciler…

YÖK Başkanı 'hayırlı olsun' deyip duyurdu! Öğretmen adayı öğrenciler…

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada "Öğretmen adayı olan son sınıf öğrencilerimiz tarafından bizlere iletilen taleplere yönelik, MEB ile de koordineli bir şekilde bu öğrencilerimizi rahatlatıcı yeni bir karar aldık. Öğrencilerimizin 5-6 hafta arasında okullarda uygulama çalışmalarına katıldıklarını da göz önünde tutarak, uygulama çalışmalarındaki eksikliklerin ‘ders, ödev ve dosya hazırlığı’ ile telafi edilebilmesine yönelik aldığımız kararı üniversitelerimize bildirdik. Hayırlı olsun" dedi.

7.04.2020Gündem
Son dakika... Bakan açıkladı: 57 ilde 84 yurtta 18 bin kişi karantinada

Son dakika... Bakan açıkladı: 57 ilde 84 yurtta 18 bin kişi karantinada

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 47 ilde 73 yurtta toplam 3 bin 120 sağlık personelini misafir ettiklerini, Bakanlığa bağlı 57 ildeki 84 yurtta 18 bin 156 kişinin karantina sürecinin devam ettiğini açıkladı.

7.04.2020Gündem
Maskeye akın ettik

Maskeye akın ettik

Hükümetin ücretsiz maske dağıtımında talep patlaması yaşandı. ePttAVM üzerinden test amaçlı açılan başvuru linki, bir saatte 5 milyon talep gelince çöktü. Başvurular e-Devlet üzerinden alınmaya başladı.

7.04.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak

Okullar ne zaman açılacak? Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında okulların kapanmasının ardından, öğrencilerin heyecan dolu bekleyişi devam ediyor. Farklı kademelerde eğitim almaya devam eden milyonlarca öğrenci, okullarda eğitim faaliyetlerine yeniden ne zaman başlayacaklarını merak ediyor. Peki, okullar ne zaman açılacak? Lise ve ortaokullar ne zaman açılacak?

6.04.2020Gündem
Boluda karantina süreleri dolanlar alkışlarla uğurlandı

Bolu'da karantina süreleri dolanlar alkışlarla uğurlandı

BOLU'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri yurtta karantina süreleri dolan 30 kişi, evlerine gönderildi. Yurttan ayrılanları halen karantina altında olanlar, pencerelere çıkarak alkışlarla uğurladı.

6.04.2020Gündem
Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Canlı sınıf yazılımlarıyla ilgili iddialara MEB’den açıklama geldi

Sosyal medyada yer alan Milli Eğitim Bakanı’nın il milli eğitim müdürleriyle acil toplantı yaptığına ilişkin iddialar üzerine bakanlıktan açıklama geldi. Sosyal medyada yer alan iddiaya göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencileriyle internet üzerinden iletişim kuran öğretmenlerin maaşından uygulama bedeli olarak kesinti yapılmış, Bakan Ziya Selçuk da bunun üzerine il milli eğitim müdürlerini acil olarak toplamıştı. Bu iddia MEB tarafından yalanlandı.

6.04.2020Eğitim
Kongodan üniversite okumaya geldi, kaçak kazıda yakalandı

Kongo'dan üniversite okumaya geldi, kaçak kazıda yakalandı

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde, aralarında Demokratik Kongo'dan eğitim için gelen üniversite öğrencisinin de bulunduğu 4 kişi, kaçak kazı yaparken yakalandı.

6.04.2020Haber
Katardan getirilen 166 Türk, Kırıkkalede yurtta gözlem altına alındı

Katar'dan getirilen 166 Türk, Kırıkkale'de yurtta gözlem altına alındı

KATAR'dan getirilen 166 Türk vatandaşı, Kırıkkale'de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilerek, karantinaya alındı.

6.04.2020Gündem
Bursluluk sınavı ne zaman 2020 ilk ve ortaöğretim bursluluk sınavı başvuru şartları nedir

Bursluluk sınavı ne zaman? 2020 ilk ve ortaöğretim bursluluk sınavı başvuru şartları nedir?

Bursluluk sınavının ne zaman yapılacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. İlk ve ortaöğretim bursluluk sınavı başvuruları ne zaman yapıldı? 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak yapılacak olan İOKBS başvuruları 5 Şubat ve 24 Şubat tarihleri aralığında yapıldı. Son dakika açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İOKBS soruları ile ilgili açıklama yaptı.

6.04.2020Eğitim
Belçikada Resmi Tatil Günleri Ne Zaman Belçika Resmi Tatiller Listesi (2020)

Belçika'da Resmi Tatil Günleri Ne Zaman? Belçika Resmi Tatiller Listesi (2020)

Resmi ismi Belçika Krallığı olan Belçika, Batı Avrupa sınırlarında bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği üyesi olan Belçika’da resmi ve dini bayramlarda tatil ilan edilmektedir. Bu nedenle de Belçika’da resmi tatil günleri ne zaman sorusuna cevap aranmaktadır. İşte Belçika tarafından tatil ilan edilen resmi günlerin tamamını sizler için hazırladık.

6.04.2020Gündem
Almanya Ve Türkiye Arasındaki Eğitim Farkları Nelerdir

Almanya Ve Türkiye Arasındaki Eğitim Farkları Nelerdir?

Türkiye’de verilen eğitim sistemi sık sık gündeme gelmekte ve bazı eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu kapsamda, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde verilen eğitim sistemi ile Türkiye’deki sistem karşılaştırılmaktadır. Almanya ve Türkiye arasındaki eğitim farkları ise yapılan bu karşılaştırılmaların başında gelmektedir. İşte, iki ülke arasında yer alan başlıca eğitim farklılıkları.

6.04.2020Gündem
Almanya Türkiye Arası Tren Seferleri Ve Fiyatları (2020)

Almanya Türkiye Arası Tren Seferleri Ve Fiyatları (2020)

Gerek yaz sezonu gerekse de diğer tatil sezonlarında gurbetçilerin ülkemize geldiğini görüyoruz. Tatil için Türkiye'yi tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Bundan dolayı hem gurbetçiler hem de Almanya'da yaşayan Avrupa Birliği vatandaşları tatil için rotasını Türkiye olarak belirliyorlar. Almanya ve Türkiye arası pek çok alternatif ulaşım seçeneği bulunuyor. O ulaşım seçeneklerinden biri de demir yoludur. Almanya Türkiye arası tren seferleri bulunuyor. Peki, Almanya Türkiye arası Tren seferleri ve fiyatları ne kadar? İşte Almanya Türkiye arası Tren seferleri ve fiyatları.

6.04.2020Gündem
10 çocuk 10 meslek tek istek: Biz çalışıyoruz siz evde kalın

10 çocuk 10 meslek tek istek: Biz çalışıyoruz siz evde kalın

Doktor, polis, manav, bakkal... Koronavirüs önlemleri kapsamında herkes evlerindeyken onlar görev yaptıkları yerlerde çalışmaya devam ediyor. Eğitimlerine evlerinde uzaktan devam eden ilkokul öğrencileri de onları unutmadı.

6.04.2020Eğitim
Kongodan üniversite okumaya geldi, suçüstü yakalandı

Kongo'dan üniversite okumaya geldi, suçüstü yakalandı

ANTALYA'nın Alanya ilçesinde, aralarında Demokratik Kongo'dan eğitim için gelen üniversite öğrencisinin de bulunduğu 4 kişi, kaçak kazı yaparken yakalandı.

6.04.2020Gündem
Sakaryadaki yurtlarda karantina süresi bitenler, evlerine gönderiliyor

Sakarya'daki yurtlarda karantina süresi bitenler, evlerine gönderiliyor

SAKARYA’da, yurt dışından gelmeleri nedeniyle koronavirüs tedbirleri kapsamında yurtlarda bulunan 631 kişi, karantina süresinin dolmasıyla evlerine gönderilmeye başlandı.

6.04.2020Gündem
Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

İstanbul’da bir grup lise öğrencisi, bir sosyal sorumluluk projesine imza atma hedefiyle görme engelli öğrenciler için sınav test kitabı seslendirmeye başladı. Proje okulların önce tatil olması, sonra da uzaktan eğitime geçmesiyle aksamadı. Öğrenciler evden de olsa başladıkları işi bitirmeyi başardılar.

6.04.2020Eğitim
Üniversitelilerin burs ve kredi ödemeleri yatırılmaya başlandı

Üniversitelilerin burs ve kredi ödemeleri yatırılmaya başlandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversite öğrencilerinin nisan ayı burs ve kredi ödemelerinin hesaplarına yatırılmaya başlandığını söyledi.

6.04.2020Eğitim
Öğretmeni görmesi uzaktan eğitim sürecini kolaylaştırır

Öğretmeni görmesi uzaktan eğitim sürecini kolaylaştırır

Her öğrenci başkalarına benzeyen birtakım özelliklere sahip olduğu gibi, benzemeyen bazı özelliklere ve kendi gelişimsel ağına sahiptir. Bireysel farklılıkların kökeninde, tüm gelişimsel özellikler gibi hem kalıtım, hem de çevrenin etkilerini görmek mümkün.

6.04.2020Eğitim
Zoom uygulamasının kullanımına yasak geldi

Zoom uygulamasının kullanımına yasak geldi

Son günlerde adını sıkça duyurmayı başaran iletişim uygulaması Zoom'a ABD'den yasak geldi. Sebebi ise uygulamanın yeterli seviyede güvenli olamaması...

6.04.2020Teknoloji
Açıköğretim öğrencileri evlerinde sosyalleşiyor

Açıköğretim öğrencileri evlerinde sosyalleşiyor

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi bünyesinde oluşturulan "Çevrimiçi Öğrenci Toplulukları" ile öğrenimin yanında öğrencilerin evlerinden çıkmadan çeşitli sosyal aktivitelere katılmalarına olanak sunuyor.

6.04.2020Teknoloji
KKTC’de 7 yaşındaki bir çocukta koronavirüs tespit edildi

KKTC’de 7 yaşındaki bir çocukta koronavirüs tespit edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 91'e yükseldiğini belirtirken, vakalardan birinin 7 yaşındaki çocuk olduğunu açıkladı.

5.04.2020Dünya
Umreden dönen 337 kişiye, Konyada 14 gün karantina

Umreden dönen 337 kişiye, Konya'da 14 gün karantina

Umre için gittikleri Suudi Arabistan'dan koronavirüs salgını nedeniyle dönemeyen 337 kişinin, uçakla Konya'ya getirilip, 14 günlük karantina için yurda yerleştirilmesine başlandı.

5.04.2020Gündem
Fransada Boşanma Davası Nasıl Açılır Fransada Boşanma Şartları Nelerdir

Fransa'da Boşanma Davası Nasıl Açılır? Fransa'da Boşanma Şartları Nelerdir

Fransa'da oldukça fazla Türk vatandaşı ikamet etmektedir. Hem öğrenci hem de iş amaçlı pek çok kişi, aynı zamanda Türk ve Fransız bireylerle evlilik yapabilmektedir. Bu evlilik üzerinden de boşanma durumda söz konusu olabiliyor. O yüzden pek çok kişi boşanma sürecini nasıl ilerlediği konusunda araştırma yapmaktadır. Peki, Fransa'da boşanma davası nasıl açılır? Fransa'da boşanma şartları nelerdir? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.

5.04.2020Dünya
Almanyada Ev Kiralama Şartları Nelerdir Almanyada Ev Kiralamak İçin Gerekli Belgeler

Almanya'da Ev Kiralama Şartları Nelerdir? Almanya'da Ev Kiralamak İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci ya da çalışan olarak Almanya’ya gidildiği zaman ilk yapılması gerekenler arasında ev bulmak geliyor. Bu yüzden pek çok kişi bu konuda araştırma yapmakta ve bilgi almaya çalışmaktadır. Peki, Almanya'da ev kiralama şartları nelerdir? Almanya'da ev kiralamak için gerekli belgeler hakkında bilinmesi gerekenler.

5.04.2020Dünya
Cezayirden getirilen 191 kişi, Şanlıurfada karantinaya alındı

Cezayir'den getirilen 191 kişi, Şanlıurfa'da karantinaya alındı

Dışişleri Bakanlığı tarafından Cezayir'den tahliye edilen 94'ü asker, 97'si sivil toplam 191 kişi, getirildiği Şanlıurfa'da 14 gün karantinaya alındı.

5.04.2020Gündem
EBA Canlı Sınıf uygulaması devreye alınacak

'EBA Canlı Sınıf' uygulaması devreye alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı sınıfların kademeli olarak uygulamaya alınacağını belirtti. Bakan Selçuk, "İlk etapta uzaktan eğitimi bir hafta düşündüğümüz için öğretmenlerimizi göreve davet etmemiştik. Ancak sürecin uzamasıyla öğretmenlerimiz canlı sınıf uygulamasıyla evlerinde görev alacaklar" dedi.

5.04.2020Eğitim
20 yaş altı ne diyor

20 yaş altı ne diyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirlere göre 20 yaşından küçük kişilere sokağa çıkma yasağı geldi. Peki 20 yaşından küçükler bu konuyla ilgili ne düşünüyor? Kararı destekleyenler de var, neden sadece biz, karar herkes için uygulansın diyenler de...

5.04.2020Gündem
LGS Kılavuzunda koronavirüs etkisi

LGS Kılavuzunda koronavirüs etkisi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, önceki gün açıkladığı ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda bazı yenilikler dikkat çekti. Kılavuzda yer alan yenilikler şöyle:

5.04.2020Eğitim
Bakan Çavuşoğlundan flaş açıklama: İspanya Dışişleri Bakanı iddiaları reddetti

Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama: İspanya Dışişleri Bakanı iddiaları reddetti

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Luca Arancha Laya'nın satın aldıkları solunum cihazlarının Türkiye'de tutulduğunu söylediği iddialarına ilişkin, "Bugün kendisiyle telefonla da görüştüm. Bu yalan haberlerden dolayı büyük üzüntü duyduğunu, İspanya'nın bazı bölgelerinde medyada çıkan Türkiye'yle ilgili iddiaları güçlü bir şekilde reddettiklerini söyledi" dedi.

4.04.2020Gündem
Okullar ne zaman açılacak Tatilin biteceği tarih belli oldu mu  Milli Eğitim Bakanı cevapladı

Okullar ne zaman açılacak? Tatilin biteceği tarih belli oldu mu ? Milli Eğitim Bakanı cevapladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla 23 Mart tarihinde başlatılan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Corona virüs önleme kapsamında geçtiğimiz günlerde yeni bir karar alınarak okullarda alınana tatil kararı uzatıldı. Okul tatilinin uzatılmasıyla beraber, resmi yetkililerin açıklamaları sonrası milyonlarca öğrenci ve veli, 'tatil kaç gün uzatıldı?' sorusunun cevabını sorgularken, ilkokul, ortaokul ve liselerin ne zaman açılacağı sorgulamaya başladı. Peki, Okullar ne zaman açılacak? Tatil uzatıldı mı, tatilin biteceği tarih belli oldu mu? İşte, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler....

4.04.2020Gündem
Bakan Ersoy tek tek açıkladı İşte yapılan yeni düzenlemeler

Bakan Ersoy tek tek açıkladı! İşte yapılan yeni düzenlemeler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesaplarından turizm, kültür ve sanat alanlarında yapılan düzenlemelerle ilgili paylaşımlar yaptı.

4.04.2020Gündem
Kırklarelide karantina süresi dolan 250 kişi evlerine gönderiliyor

Kırklareli'de karantina süresi dolan 250 kişi evlerine gönderiliyor

Kırklareli'de, yurt dışından geldikten sonra Corona Virüsü tedbirleri kapsamında yurtlara yerleştirilen 523 kişiden 14 günlük karantina süresi dolan 250'si, bugün evlerine gönderilmeye başlandı. Bu kişiler, 14 gün boyunca evlerinde kendilerini izole edecek.

4.04.2020Gündem
Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Öğretmenler, köy köy dolaşıp evde kalan öğrencilerine kitap dağıttı

Edirne'nin Süloğlu ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nun köylerde yaşayan taşımalı öğrencileri, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evlerinde uzaktan eğitim görürken, okuma kitaplarının bittiğini belirterek, öğretmenlerini telefonla arayıp, mesaj atarak kitap istedi. Öğrencilerin talebi üzerine okulun bir grup gönüllü öğretmeni okul kütüphanesinden aldığı kitapları köy köy dolaşarak, öğrencilere tek tek teslim etti. Kitaplarına kavuşan öğrenciler ise büyük mutluluk yaşadı.

4.04.2020Gündem
LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

LGS kontenjanı yüzde 50 arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirmeyle ilgili başvuru kılavuzunu yayımladı. Tüm öğrenciler ve veliler bu sene LGS’ye daha fazla öğrenci gireceği için sınavlı okul kapasitesinde ne kadar artış yapılacağını merakla bekliyordu. Kapasite 2019 yılına göre yüzde 50 artmış. 2019 yılında 140 bin olan sınavlı okul kapasitesi bu sene 213 bin 128. MEB’in bu olumlu adımının ardından kılavuzdaki bilgileri değerlendirmek üzere, tüm süreci yöneten MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile görüştüm.

4.04.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

Cemil Taşçıoğlu Tıp Bilimine Emek Bursu

Salgın günlerinin her biri hepimiz için çok ağır geçiyor kuşkusuz. Küresel salgın; dünyanın dört bir yanından aldığımız vefat haberleriyle, ülkemizdeki hastalar ve kayıplarla küresel bir yasa dönüştü aynı zamanda.

6.04.2020

‘Geleceğe ve insana yatırım yapıyoruz’

Bu hafta ‘Yeni Nesil İK’ya konuk olan May Tohum İnsan Kaynakları Müdürü Sebla Gül, şirkette iç terfi oranının yüksek olduğunu belirterek, yönetsel pozisyonların yüzde 79’unun bu şekilde tamamlandığını söyledi. Geleceğe yatırım yaptıklarını ve insana değer verdiklerini ifade eden Gül, teknik olarak da rekabetçi düzeyde bir dünya oyuncusu haline gelmelerine olanak sağlayan Ar-Ge yatırımlarının diğer firmalardan ayırıcı özellikleri olduğunu ekledi.

5.04.2020