EKSTRA
MENÜ

İtü

İtü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İtü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.081 İtü haberi bulunmuştur.

İTÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi (Teknik Üniversite) ya da kısaca İTÜ, İstanbul, Türkiye'de yer alan 1773 yılında Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir. Bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir.

İtü Haberleri

Türk biliminin büyük başarısı

Türk biliminin büyük başarısı

Stanford Üniversitesi’nin koordinasyonunda PLOS Biology Dergisi’nde yayımlanan dünya çapındaki akademisyenler sıralamasında yer alan Türk bilim insanları göğsümüzü kabarttı. 7 milyon bilim insanı üzerinden yürütülen araştırmanın sonucuna göre, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 614 akademisyen listeye girdi.

25.11.2020Eğitim
Oyuncaklı notalar finale kaldı

Oyuncaklı notalar finale kaldı

Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu’nun, 10 yaşındaki oğlu Atlas’ın fikriyle geliştirdiği ‘Lego mikrotonal gitar’ Georgia Tech Üniversitesi’nin Müzik Enstrümanları Tasarımı Yarışması’nda finale kaldı. Tolgahan ve Atlas Çoğulu’dan hem yarışmayı hem de müzik aşklarını dinledik.

22.11.2020Hürriyet Pazar
TCDD üniversite işbirliği

TCDD üniversite işbirliği

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arasında eğitim, danışmanlık ve araştırma konularında işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği protokolüne İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun imza attı.

17.11.2020Eğitim
Ali Kuşçu Uzay Evi ve Robot Okulu öğrencilerinden önemli başarı

Ali Kuşçu Uzay Evi ve Robot Okulu öğrencilerinden önemli başarı

Eyüpsultan Belediyesi Bilişim Akademi bünyesinde bulunan Ali Kuşçu Uzay Evi ve Robot Okulu’nun öğrencilerinden oluşan “Pegasus Takımı” İTÜ APİS ArGe ekibi tarafından Türkiye genelinde düzenlenen “İtü Apis Arge Liseler Arası Model Uydu Yarışması”nda ikinci oldu.

17.11.2020Teknoloji
Hibrit roketle 1800 metreye

Hibrit roketle 1800 metreye

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan Pars Roket Takımı bir ilki gerçekleştirdi. Farklı fakültelerden öğrencilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir öğrenci kulübü olan takım Türkiye’nin ilk hibrit yakıtlı roketini uçurdu. Öğrencilerin hedefi ise 1800 metreye fırlattıkları roketi yakında 4 bin metreye ulaştırmak.

8.11.2020Eğitim
2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi açıklandı

2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nde Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) ilk sırada yer aldığını, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile İstabul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) de ikinciliği paylaştığını bildirdi.

5.11.2020Teknoloji
En mücadeleci takım Türkiyeden... ‘Güneş arabası virüsü de yendi’

En mücadeleci takım Türkiye'den... ‘Güneş arabası virüsü de yendi’

İTÜ Güneş Arabası Ekibi (GAE) Belçika’daki Avrupa Güneş Arabaları Yarışması’nda en hızlı tur etabında üçüncü, dinamik parkur etabında beşinci, 24 saat etabında ise yedinci oldu. Ancak ekibin sadece yarışma için değil, pandemi şartlarında yarışmaya katılabilmek için verdiği mücadele de dikkat çekti.

24.10.2020Gündem
Iğdırdan Singapura uzanan bir başarı öyküsü

Iğdır'dan Singapur'a uzanan bir başarı öyküsü

Türkiye'nin en doğusu Iğdır'dan İstanbul'a, oradan da Singapur'a uzanan bir başarı hikâyesi Ramazan'ın serüveni. Iğdır'da ev hanımı anne ile çiftçi ve şoför bir babanın sekiz çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Ramazan Çiftçi'nin hayalleri engel tanımadı.

17.10.2020Eğitim
Naci Görür kimdir Prof. Dr. Naci Görürün İstanbul deprem tahminleriyle ilgili son açıklaması

Naci Görür kimdir? Prof. Dr. Naci Görür'ün İstanbul deprem tahminleriyle ilgili son açıklaması

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, deprem tahminleriyle dikkat çekiyor. Özellikle İstanbul ve Marmara Bölgesi'yle ilgili yaptığı deprem açıklamalarıyla adından söz ettiren Naci Görür Twitter hesabı üzerinden İstanbul'da yaşanan 3.2'lik depremle ilgili değerlendirmede bulundu. İTÜ'de öğretim görevlisi olarak görev almaya başlayan Naci Görür, Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması geniş çaplı araştırmalara imza attı. Peki, Naci Görür kimdir? İşte, Prof. Dr. Naci Görür'ün hayatı ve İstanbul depremiyle ilgili yaptığı son açıklama.

15.10.2020Gündem
Son dakika: İTÜlü Halit Ayar cinayetinde gerekçeli karar açıklandı

Son dakika: İTÜ'lü Halit Ayar cinayetinde gerekçeli karar açıklandı

Mahkeme, İstiklal Caddesi'nde 7 Eylül 2019 tarihinde İTÜ mezunu 23 yaşındaki Halit Ayar'ı bıçaklayarak öldüren Emra Yaşar ve Erhan Kurdal'a verdiği ağırlaştırılmış müebbet ve 29'ar yıl 3'er aylık hapis cezalarının gerekçesini açıkladı. Gerekçeli kararda, "Sanıklar hakkında haksız tahrik indirimi yapılması mümkün değildir. Fiilden sonra olay yerinden kaçan, 155 veya 112'yi aramayan, yaralılara yardım etmemiş olan, adli sicil kayıtlarından anlaşılacağı üzere suç işleme hususundaki eğilimleri, sosyal ilişkileri, cezanın sanıklar üzerindeki etkisi, geçmişleri ve verilen cezanın ıslah edici etkisi de dikkate alınarak lehlerine takdiri indirim maddesinin uygulanmasına gerek duyulmamıştır" denildi.

15.10.2020Gündem
Big Bang Start-up Challenge için geri sayım başladı

Big Bang Start-up Challenge için geri sayım başladı

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği girişimlerin en iyilerini belirlediği Big Bang Start-up Challenge için geri sayım başladı.

14.10.2020Ekonomi
Anadolunun El Hamrasına ibadet ve ziyaret özlemi

Anadolu'nun 'El Hamrası'na ibadet ve ziyaret özlemi

Sivas'ın Divriği ilçesinde, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Ulu Cami ve Darüşşifası'nda, 2017 yılında başlayan kapsamlı restorasyon çalışmaları sürerken, hem cami cemaati hem de ziyaretçiler eserin bir an önce açılmasını bekliyor. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin denge ve uyumlu tasarımıyla 'Anadolu'nun El Hamrası' olarak nitelendirilen caminin restorasyon çalışmalarının 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

7.10.2020Seyahat
Son dakika... 6 bin yeni taksi teklifinde yeni gelişme

Son dakika... 6 bin yeni taksi teklifinde yeni gelişme

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 6 bin yeni taksi teklifi, Ulaşım Koordinasyon Merkezinde (UKOME) yapılan oylama ile alt komisyona havale edildi.

24.09.2020Ekonomi
İTÜnün güneş arabası Avrupadan dereceyle döndü

İTÜ'nün güneş arabası Avrupa'dan dereceyle döndü

İTÜ GAE, Avrupa Güneş Arabaları Yarışı'ndan en hızlı tur etabını 3. dinamik parkur etabını 5. ve 24 saat etabını 7. tamamlayarak Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

22.09.2020Teknoloji
Güneş arabasının Avrupa başarısı

Güneş arabasının Avrupa başarısı

İTÜ GAE, Avrupa Güneş Arabaları Yarışı'ndan en hızlı tur etabını üçüncü; dinamik parkur etabını beşinci ve 24 saat etabını yedinci tamamlayarak Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

21.09.2020Eğitim
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: Ömrüm ‘Kadından olmaz’ diyenlere ‘Olur, olur, bal gibi  olur’ demekle geçti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: Ömrüm ‘Kadından olmaz’ diyenlere ‘Olur, olur, bal gibi olur’ demekle geçti!

Ailesinde üniversiteye giden ilk kız çocuğu... Sonrasında çalıştığı şirketin ilk kadın mühendislerinden, doğduğu şehrin ilk kadın milletvekili, kadın bakanı ve ilk belediye başkanı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile geçmişine gittik, onu bugünlere getiren yolculuğu konuştuk…

13.09.2020Gündem
Mobilyada korona dönemi

Mobilyada korona dönemi

Koronavirüsten sonra otel, ofis ya da alışveriş merkezlerindeki ortak kullanımlı mobilyalarda tercihler değişti. Mobilya markası Hotelya’nın genel müdürü yüksek mimar Zümrüt Doyran, yan yana oturduğumuz büyük koltukların yerini kişiye özel, izole ve korunaklı tasarımların aldığını, doğal malzeme ve kolay temizlenen kumaşlara da talebin arttığını söyledi.

7.09.2020Ekonomi
Fırtınaları kovalayan adam

Fırtınaları kovalayan adam

Sel göçmeni bir ailenin çocuğu... Doğduğu Karadeniz topraklarındaki fırtınalar onda gökyüzüyle ilgili büyük bir merak uyandırdı: Bu dev su kütleleri bulutta nasıl duruyordu, yağmurları aşağıya kim döküyordu... Türkiye’nin meteoroloji alanında en tanınan ismi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile geçmişine yolculuk yaptık.

31.08.2020Gündem
Kadınların saçlarına derman oldu

Kadınların saçlarına derman oldu

Selen Yorgun, hayalini kovaladı; ailesinin kozmetik işini geliştirdi. Şehirli kadınların taleplerine çözüm bulan saç bakım markası yarattı. Pandemi sürecinde daha da büyüdü Türkiye’de 2 bin noktada, dünyada da 22 ülkede satılan bir marka oldu.

29.08.2020Ekonomi
Okulların internet bağlantı haritası çıkarılacak

Okulların internet bağlantı haritası çıkarılacak

Ericsson ve UNICEF, 2023 yılının sonuna kadar devam edecek ve 35 ülkedeki okulların internet haritasının çıkarılmasına yönelik küresel bir işbirliğine imza attı. Bu ilk adım, okulların ve bağlı toplulukların internet bağlantısının haritasını çıkarırken, tüm çocuklara dijital öğrenim fırsatlarına erişim sağlamak açısından büyük önem taşıyor.

27.08.2020Teknoloji
Dünya Bankası: Kuzey yarım küre okulların açılışı için Eylül’ü bekliyor

Dünya Bankası: Kuzey yarım küre okulların açılışı için Eylül’ü bekliyor

Pandeminin en çok etkilediği alanlardan biri olan eğitim, tüm dünyada yönetimleri zorluyor. Kovid-19’un gölgesinde okullarını bir bir açmaya başlayan hükümetlerin açılış politikalarını ilk günden beri takip eden Dünya Bankası Eğitim Servisi’nin araştırma ve raporları, Kuzey Yarımküre ülkelerinin Eylül’de okulları tamamen açmış olacağına işaret ediyor.

22.08.2020Eğitim
6. Sınıf Türkçe Sayılara Ve Kısaltmalara Getirilen Eklerin Yazımı konu anlatımı

6. Sınıf Türkçe Sayılara Ve Kısaltmalara Getirilen Eklerin Yazımı konu anlatımı

Kısaltma; kelimelerin bazı harfleri çıkarılarak daha kısa bir şekilde yazılması şeklinde yapılan bir olaydır. Kısaltmalar zamanla sembolleşirler. Bu kısaltmaların herkes tarafından bilinmesi ve aynı şekilde kullanılması gerekmektedir. İşte, Türkçe sayılara ve kısaltmalara getirilen eklerin yazımı hakkında bilinmesi gerekenler.

21.08.20206. SINIF
İTÜ Burs Programı ile DeepMind bağlarını güçlendiriyor

İTÜ Burs Programı ile DeepMind bağlarını güçlendiriyor

İTÜ yapay zekâ araştırmaları ve gerçek hayat uygulamaları konusunda dünya lideri olan DeepMind ile İTÜ Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans ve doktora programlarındaki kadın araştırmacılara burs sağlamak için iş birliğine başlıyor. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu “Bu iş birliği öğrencilerimizin yapay zekâ alanındaki birikimini desteklerken, aynı zamanda ülkemizdeki yapay zekâ araştırmaları ekosistemine büyük katkı yapacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

19.08.2020Teknoloji
Çöp kutularındaki doluluk oranı uzaktan öğrenilebilecek

Çöp kutularındaki doluluk oranı uzaktan öğrenilebilecek

Samsung Electronics'in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle hayata geçirdiği "Samsung İnovasyon Kampüsü" eğitim programında başarılı projeler belli oldu. Projelerden biri de çöp kutularındaki doluluk oranının çöp kutuların yanına gitmeden öğrenilebilmesini sağlayacak.

12.08.2020Teknoloji
Türkiyedeki erozyon sahaları kayıt altına alınacak

Türkiye'deki erozyon sahaları kayıt altına alınacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ’lü) bilim insanları, yamaçlardaki bitki yeşillenmesini inceledi. Araştırmanın sonucunda Türkiye’nin erozyon sahaları kayıt altına alınacak. Böylece erozyon ve çölleşme ile ilgili mücadelede yeni bir dönem başlayacak.

11.08.2020Teknoloji
Pandemide çocuklarda ekran süresi yüzde 500 arttı

Pandemide çocuklarda ekran süresi yüzde 500 arttı

Koronavirüs pandemisi çocukların ekran sürelerini önemli ölçüde artırdı. Uzmanlara göre dijital medya kullanımında 12 yaş sınırı çok önemli. Yapılan bir anket, pandemi öncesine göre çocuklarda ekran süresi yüzde 500 arttı diyor.

6.08.2020Teknoloji
Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca uyarıyor: Tercihte geleceğin mesleklerine yönelin

Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca uyarıyor: Tercihte geleceğin mesleklerine yönelin

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Geleceğin meslekleri arasında, edüstriyel veri bilimciliği, siber fiziksel güvenlik ve kriptografik mühendisliği, robot koordinatörlüğü, IT/ IoT çözüm mimarlığı, endüstriyel bilgisayar mühendisliği, bulut hesaplama uzmanlığı, veri güvenliği uzmanlığı, şebeke geliştirme mühendisliği, 3D yazıcı mühendisliği, giyilebilir teknoloji tasarımcılığı gibi alanlar var. Gelecek yıllarda toplumsal hayatta birçok dönüşüm yaşanacak. Yeni alanlar, yeni fırsatların da ortaya çıkmasını sağlayacak. Gelişen alanların gelecekte maddi getirisi, mevcut mesleklere göre kat kat fazla olacak. 5G teknolojilerinin gelişimiyle birlikte nesnelerin internetinden söz ediyoruz, makinelerin birbiri arasında kuracakları iletişim için de insan aklına ve yönetimine ihtiyaç var" dedi.

4.08.2020Eğitim
NASA açıklamasından sonra Salda akını bekleniyor

NASA açıklamasından sonra Salda akını bekleniyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Mars’taki Jezero krateri ile Salda Gölü’nün benzer mineral oluşum ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıklamasının ardından gözler yine Burdur’a çevrildi. Vali “Çıkın çıkın gelin” dedi. Salda Koruma Derneği ise gölün yok olmasından korkuyor.

3.08.2020Gündem
Huawei: Tepeden tırnağa yenilenmeye ihtiyaç var

Huawei: Tepeden tırnağa yenilenmeye ihtiyaç var

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Catherine Chen, dünya genelindeki telekomünikasyon regülatörlerinin, Kovid-19 ile ortaya çıkan ortak sorunları çözmek için birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

30.07.2020Teknoloji
Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Aylarca öğretmenler maaş alamadığı için zor durumda kalan, eğitimi aksayan Doğa Koleji’nin İTÜ’ye geçişinde son aşama tamamlanmak üzere. 102 kampusta 8 bini öğretmen, 5 bini personel olmak üzere 13 bin çalışanı olan kurumda yönetimin başına geçen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji kurucu temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca ile son durumu konuştuk.

25.07.2020Eğitim
Tercihte meslek liselerine ilgi arttı

Tercihte meslek liselerine ilgi arttı

Pandeminin yükselen yıldızı olarak anılan meslek liseleri tercih döneminde de ilgi görüyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in verdiği bilgilere göre bu yıl sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin kontenjanı yüzde 65 oranında arttı. 2019’da 522 meslek lisesinde yer alan 24 bin 360 kontenjana sınavla öğrenci alındı. Bu yıl ise 603 okulda yer alan 40 bin 164 kontenjana sınavla öğrenci alınacak. Tercih süreci devam ederken İstanbul’da yer alan meslek liselerini gezdik.

23.07.2020Eğitim
‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

‘Yapay zeka ve veri mühendisliği’ bölümü açılıyor

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde açılıyor. 2020-2021 yılında bölüme ilk öğrencilerini kabul edecek olan İTÜ, bünyesinde yürüttüğü ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını böylece programa girecek 40 öğrenciye aktarmış olacak.

23.07.2020Eğitim
İTÜde Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği bölümü açılıyor

İTÜ'de 'Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği' bölümü açılıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında Türkiye’nin ilk yapay "Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği" bölümü kuruluyor.

23.07.2020Teknoloji
Prof. Dr. Tolga Yarman kimdir Prof. Dr. Tolga Yarmanın biyografisi

Prof. Dr. Tolga Yarman kimdir? Prof. Dr. Tolga Yarman'ın biyografisi

CHP kurultay onur üyesi Prof. Tolga Yarman, genel başkanlığa aday olduğunu duyurdu. Açıklama ardından Prof. Dr. Tolga Yarman'ın hayatı ve kariyeriyle ilgili bilgiler merak konusu oldu. Prof. Dr. Tolga Yarman bölgemiz ve Türkiye üzerinde gelişen askeri ve siyasi girdapları, teknik girdiler itibariyle, derinlemesine tahlil eden ve çıkış yolları dokuyan, bir televizyon programı gerçekleştirmişti. Peki, Prof. Dr. Tolga Yarman kimdir? İşte Prof. Dr. Tolga Yarman'ın biyografisi

22.07.2020Gündem
İTÜ Meslek Lisesi çıtayı yükseltti

İTÜ Meslek Lisesi çıtayı yükseltti

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, "İTÜ MTAL'a bu eğitim öğretim döneminde daha büyük bir ilgi bekliyoruz. Bu sene LGS'den yüzde 1'lik dilimden öğrenci almayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu alanda nitelikli ara elemanlar yetiştirmek. Üstüne bir de üniversite derecesi almaları ve hele İTÜ'lü olurlarsa ciddi imkân ve olanaklar onları bekliyor. Lisede birkaç dersi de üniversitedeki hocalarımız üstlenebilir. Yani lise öğrencilerine üniversite hocalarımız da ders verecek" dedi.

21.07.2020Eğitim
LGS’de başarılı olan öğrencilere burs imkanı

LGS’de başarılı olan öğrencilere burs imkanı

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) başarılı olan öğrencilere İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji yüzde 100’e varan oranda burs desteği vereceğini açıkladı. Aileler, çocukları için kolejin çağrı merkezini arayarak, yeni dönem eğitim bursuna yönelik bilgi alabilir.

19.07.2020Ekonomi
Erciyes Üniversitesi, yapay zekada öncü olmayı hedefliyor

Erciyes Üniversitesi, yapay zekada öncü olmayı hedefliyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde kurulan Yapay Zeka ve Büyük Veri Araştırma Uygulama Merkezi, hem yapay zeka alanında çalışan gençleri yetiştirmeyi hem de yapay zekayı sağlık başta olmak üzere pek çok alanda uygulamaya geçirmeyi hedefliyor.

17.07.2020Teknoloji
Türk bilim insanları COVID-19u mikroskopla görüntüledi

Türk bilim insanları COVID-19'u mikroskopla görüntüledi

Fırat Üniversitesi araştırmacıları, saç telinden 750 kat daha küçük yapıdaki yeni tip koronavirüsün yapısını ODTÜ'lü bilim insanı tarafından geliştirilen atomik kuvvet mikroskobu ile üç boyutlu görüntülemeyi başardı.

6.07.2020Teknoloji
Türk bilim insanlarının kovid-19 başarısı

Türk bilim insanlarının kovid-19 başarısı

Fırat Üniversitesi araştırmacıları, saç telinden 750 kat daha küçük yapıdaki yeni tip koronavirüsün yapısını ODTÜ'lü bilim insanı tarafından geliştirilen atomik kuvvet mikroskobu ile üç boyutlu görüntülemeyi başardı.

5.07.2020Eğitim
Güvenlik güçlerinin çocuklarına eğitim bursu

Güvenlik güçlerinin çocuklarına eğitim bursu

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji tarafından sağlık çalışanlarının çocuklarına tanınan burs imkânının ardından, güvenlik güçlerinin çocuklarına da eğitim bursu verilmesi kararlaştırıldı.

23.06.2020Eğitim
HAVELSAN ve İTÜden uzaktan eğitim ve tıp uygulamaları için iş birliği

HAVELSAN ve İTÜ'den uzaktan eğitim ve tıp uygulamaları için iş birliği

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve HAVELSAN iş birliğiyle uzaktan eğitim ve uzaktan tıp uygulamalarına yönelik yazılım çözümleri geliştirilecek.

22.06.2020Teknoloji
Binaların depreme dayanıklı olup olmadığı mikrodalgayla ölçülecek

Binaların depreme dayanıklı olup olmadığı mikrodalgayla ölçülecek

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve HAVELSAN, yapıların depreme dayanıklılığının ölçümüne yönelik yeni çözüm geliştirilmesi için güçlerini birleştiriyor.

16.06.2020Teknoloji
Üniversite tanıtım günleri de online

Üniversite tanıtım günleri de 'online'

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçen üniversiteler tanıtım günlerini de uzaktan yapma kararı aldı. Üniversite adayları tercihlerini üniversiteleri 'online' tanıyıp yapacak.

15.06.2020Eğitim
Prof. Dr. Naci Görür kimdir Bingöl depremini önceden bildiği iddia edilen Naci Görürün biyografisi

Prof. Dr. Naci Görür kimdir? Bingöl depremini önceden bildiği iddia edilen Naci Görür'ün biyografisi

Deprem tahminleriyle dikkat çeken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl'de meydana gelen 5.8 büyüklüğünde depremle ilgili yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Birçok ilde hissedilen Bingöl depremiyle ilgili Prof. Dr. Görür, aylar önce yaptığı açıklamada "Bingöl Karlıova'ya doğru, Palu ve ötesine dikkat etmek lazım biraz" ifadelerini kullanmıştı. Peki, Prof. Dr. Naci Görür kimdir ve kaç yaşında? İşte, Naci Görür'ün biyografisi.

14.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Efsanemizi gönül müzemize kaldırdık

Yalçın Granit basketbol adamı falan değildi, resmen basketboldu.

3.11.2020

Gerçek kahramanları nasıl tanıyabiliriz?

Bir kahramanı nasıl tanıyabilirsiniz?

3.11.2020

Ayasofya

Ayasofya bir klasik Roma mimarlık ve mühendislik eseridir. Mimarları Trallesli (Aydın) Anthemius ve Miletoslu (Milet) İsidoros, Roma mimarisindeki geniş kubbelerin silindir dayanağı yerine burada kemerlere ve sütunlara dayandırma gibi zor bir iş başarmıştır. Unutmayalım ki Fatih Sultan Mehmed’ten beri Ayasofya’nın koruyucusu biziz.

26.07.2020

Doğa Koleji’nde İTÜ’lü dönem

Aylarca öğretmenler maaş alamadığı için zor durumda kalan, eğitimi aksayan Doğa Koleji’nin İTÜ’ye geçişinde son aşama tamamlanmak üzere. 102 kampusta 8 bini öğretmen, 5 bini personel olmak üzere 13 bin çalışanı olan kurumda yönetimin başına geçen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü, İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji kurucu temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca ile son durumu konuştuk.

25.07.2020

Türkiye'de deprem gerçeği

2’nci derece deprem kuşağında yer alan Türkiye’de Bingöl, Van ve Manisa başta olmak üzere son 1 aydır art arda yaşanan 5 ve üzeri depremler tedirginliği arttırırken akıllarda pek çok soru var. Depremler devam edecek mi? Bu depremler büyük Marmara depremi için sinyal olabilir mi? Ve en önemlisi tüm bu depremlerden korunmak nasıl mümkün olacak? İşte konusunda öncü bilim insanlarının yorumları...

28.06.2020