MENÜ

Odtü

Odtü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Odtü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.513 Odtü haberi bulunmuştur.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ya da kısaca ODTÜ (İngilizce: Middle East Technical University, kısaca METU), 15 Kasım 1956 tarihinde, zamanın Türkiye başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyen tarafından Ankara'da kurulmuş bir devlet üniversitesi. Mersin'de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC'de bulunan ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) dışında bütün binaları aynı kampüstedir. Bugüne kadar 120 binin üzerinde mezun veren üniversitenin eğitim dili İngilizcedir.

Yabancı dilde eğitim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi ülke çapında birçok ilki gerçekleştiren üniversite, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ile yalnızca en üstteki %3'lük dilimden öğrenci kabul etmektedir. 2014'te Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması'nda 85. sırada yer alan ODTÜ, bu listede ilk yüze girebilen tek Türk üniversitesidir.

Odtü Haberleri

Hazer Amani kimdir, kaç yaşında

Hazer Amani kimdir, kaç yaşında?

Özellikle son yıllarda popüler olan ünlü aşçı Hazer Amani kimdir sorusu internette aranan konular arasında yer alıyor. Şarkıcı Sıla ile yaptığı evlilğin ardından magazin basınında sıkça ismi geçen Hazer Amani hakkında hayatına dair bilgiler merak ediliyor. Peki Hazer Amani kimdir, kaç yaşında?

3.04.2020Magazin
YÖK Dersleri Platformunu 400 bin öğrenci ziyaret etti

YÖK Dersleri Platformu'nu 400 bin öğrenci ziyaret etti

YÖK, koronavirüs önlemleri kapsamında üniversite öğrencilerinin açık erişimine sunduğu platformun ziyaretçi sayısı 400 bine yaklaştı. Platforma Türkiye'den sonra en çok giriş yapılan ülke KKTC olurken, bunu sırasıyla Almanya ve ABD izledi. Birçok üniversitenin ders kitabı, video ve sunum gibi farklı dijital içerik katkıları sayesinde, platformun program ve içerik sayısı zenginleşecek.

31.03.2020Eğitim
ABDde türk girişimci korona kiti üretecek

ABD'de türk girişimci korona kiti üretecek

Türk girişimci Eren Bali, Carbon Health markasıyla ürettiği ve evde koronavirüs testi yapmaya imkân sağlayan kiti için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldı.

23.03.2020Dünya
Mimarlığın simge ismi Cengiz Bektaş veda etti

Mimarlığın simge ismi Cengiz Bektaş veda etti

Cumhuriyet dönemini simgeleyen 20 yapıdan biri sayılan Ankara’daki Türk Dil Kurumu binasını tasarlayan, Akdeniz Üniversitesi Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında prestijli Aga Khan Ödülü’nü kazanan, 2014 yılında ise Uluslararası Mimar Sinan Ödülü’ne layık görülen Türk mimarlığının önemli ismi ve şair Cengiz Bektaş, hayata veda etti. Türklerinin konut yapılarını incelediği ‘Türk Evi’ adlı kitabıyla da tanınan Bektaş, 86 yaşındaydı.

20.03.2020Kitap Sanat
Türkiyenin milyon dolarlık kritik teknolojilerine Türk bilim kadınları imza atacak

Türkiye'nin milyon dolarlık kritik teknolojilerine Türk bilim kadınları imza atacak

TÜBİTAK'ın lider araştırmacılar burs programı kapsamında yurt dışından Türkiye'ye dönen 4 kadın akademisyen, ülke için stratejik öneme sahip teknolojilerin geliştirilmesi için ODTÜ'de bilimsel çalışmalar yürütecek.

10.03.2020Teknoloji
ODTÜ ve TOGED’in yeni projesi oyun sektörünü güçlendirecek

ODTÜ ve TOGED’in yeni projesi oyun sektörünü güçlendirecek

eçtiğimiz yıl yaratıcı endüstrilere destek olmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen Yaratıcı Sektörler Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler açıklandı. Program çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) proje ortaklığı ile hayata geçireceği Yaratıcı Endüstrilerin Ortaya Çıkışı ve Ekonominin Yenilikçi Teknolojilerle Dönüştürülmesi: Oyunlar, Giyilebilir Kumaşlar ve Yeni Nesil Film Yapımı adlı projesi de desteğe layık görüldü.

10.03.2020Teknoloji
ODTÜ’lü akademisyenin projesine Googledan destek

ODTÜ’lü akademisyenin projesine Google'dan destek

Google Öğretim Üyesi Araştırma Ödülü kapsamında finanse edilmesine karar verilen 150 ‘umut vadeden teklif’ arasında Türkiye'den Dr. Öğretim Görevlisi Gökberk Cinbiş'in ‘makine algısı’ kategorisindeki projesi de yer aldı.

3.03.2020Eğitim
17. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri sona erdi

17. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri sona erdi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Uluslararası ODTÜ Robot Günleri"nde katılımcılar, tasarladıkları robotlarla yarıştı.

24.02.2020Teknoloji
Apple’dan, Amazon’dan Türkiye’ye ‘Süper’ hocalar eve döndü

Apple’dan, Amazon’dan Türkiye’ye ‘Süper’ hocalar eve döndü

TÜBİTAK’ın 2010 yılında başlattığı ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında bugüne kadar 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. Amazon, Apple gibi şirketlerden ve Harvard, Stanford gibi üniversitelerden 127 bilim insanı daha ülkeye dönüyor. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi gibi kurumlarda göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek

19.02.2020Kampüs
Ömer Türkeş’in konuğu Burhan Sönmez

Ömer Türkeş’in konuğu Burhan Sönmez

‘İstanbul İstanbul’, ‘Labirent’ ve ‘Masumlar’ gibi romanlarıyla tanınan yazar Burhan Sönmez, moderatörlüğünü Hürriyet Kitap Sanat’ın usta roman eleştirmeni Ömer Türkeş’in üstlendiği söyleşiyle 14 Şubat Cuma saat 18.00’de Mephisto Kitabevi’nin Kadıköy Bahariye şubesine konuk olacak. Sönmez, söyleşi sonrası kitaplarını imzalayacak.

13.02.2020Kitap Sanat
Süper beyinler evlerine dönüyor

Süper beyinler evlerine dönüyor

TÜBİTAK’ın 2010 yılında başlattığı ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında bugüne kadar 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. Amazon, Apple gibi şirketlerden, CERN, Max Planck Institute gibi araştırma kuruluşlarından ve Harvard, Stanford gibi üniversitelerden 127 bilim insanı daha ülkeye dönüyor. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi gibi kurumlarda göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek.

11.02.2020Eğitim
Son dakika haberler: Kadir Şeker olayında görgü şahitlerinin ifadesi ortaya çıktı

Son dakika haberler: Kadir Şeker olayında görgü şahitlerinin ifadesi ortaya çıktı

Konya’da şiddet gören bir kadını kurtarmaya çalışan Kadir Şeker’in arbede sonucu işlediği cinayete tanık olan karı-koca, “Kadir oradan ayrılırken ölen adam arkadan gelip sataştı ve tekme attı” diye ifade verdi. Şeker’in ODTÜ’de kimya mühendisliği okuyan ağabeyi Hidayet Şeker de “Hayali Ankara’da tıp eğitimi almaktı” dedi.

10.02.2020Gündem
Son dakika: Kadir Şeker yaşadıklarını anlattı: Elimde kan gördüm

Son dakika: Kadir Şeker yaşadıklarını anlattı: Elimde kan gördüm

Konya'da bir kadını kurtarmak için müdahalede bulunan Kadir Şeker, zanlının hayatını kaybetmesi nedeniyle cezaevindeki tutukluluk sürecini sürdürüyor. Konya’da yaşayan Ayşe D. (35), 5 Şubat’ta sevgilisi Özgür Duran (32) tarafından parkta dövülüyordu. O sırada kütüphaneden evine giden Kadir Şeker (20), olaya müdahale etti. Arbede sırasında Kadir’in çakısı saldırganın kalbine saplandı. Özgür Duran öldü, Kadir tutuklandı. Kadir Şeker yaşadıklarını ifadesinde şöyle anlattı:

9.02.2020Gündem
Oyun geliştiriciler Global Game Jamde bir araya geldi

Oyun geliştiriciler 'Global Game Jam'de bir araya geldi

Türkiye'nin de yer aldığı dünyanın en büyük ve kapsamlı oyun geliştirme maratonu Global Game Jam, 119 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen 48 saatlik oyun geliştirme maratonunun ardından sonra erdi.

3.02.2020Teknoloji
Parkur sporcusu Hazal Nehir: Hayalim, Türkiyedeki kadınlara ilham olabilmek

Parkur sporcusu Hazal Nehir: Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek

Türkiye'nin tek kadın parkur sporcusu 25 yaşındaki Hazal Nehir, bu sporun yapılabileceği alan olmadığı için sokakta ya da caddede parkur yaptıklarını, genelde özel güvenlik görevlilerinin kendilerini kovduğunu belirterek, "Dünyada parkur sporu yapan kadın çok az. Türkiye'de hiç yok. Hayalim, Türkiye'deki kadınlara ilham olabilmek" dedi.

20.01.2020Diğer
25’inci yıla özel 50 bin TL’lik yarışma

25’inci yıla özel 50 bin TL’lik yarışma

Düşünme ve problem çözme becerilerini arttırmak amacıyla Türkiye Zeka Vakfı tarafından her yıl düzenlenen ‘Türkiye Zeka Oyunları Yarışması OYUN 2020’ 25 yaşında.

17.01.2020Eğitim
Yürüdüğünüz yollara bir de bu gözle bakın

Yürüdüğünüz yollara bir de bu gözle bakın!

‘Dijital Karanfil’, ODTÜ öğrencilerinin oluşturduğu Kız Başına topluluğunun yeni projesi. ‘Burada bir kadın öldürüldü’ sloganıyla yürütülen QR kodları haritasını ve hedeflediklerini, ekipten Serde Caferoğlu anlattı.

400 bine yakın tr uzantılı domain devredilecek

400 bine yakın "tr" uzantılı domain devredilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) imzaladığı domain satışı sözleşmesi uyarınca, 400 bine yakın “.tr” domaini, belirlenen 13 firmadan birine devredilme süreci başladı. Peki, domain sahipleri bu konuda nasıl bir yol izlemeli?

8.01.2020Teknoloji
ODTÜ’lü Hüray, Türkiye’nin modeli seçildi

ODTÜ’lü Hüray, Türkiye’nin modeli seçildi

Ankara’da düzenlenen ve bu yıl 10.’su gerçekleşen Models Of Turkey yarışmasında ODTÜ İktisat öğrencisi Hüray Ertürk kazandı.

26.12.2019Keyif
AK Partililerin kutladığı tek CHP’li

AK Partililerin kutladığı tek CHP’li

Meclis’te 2020 bütçesinin gergin final oturumunu fıkralarıyla yumuşatan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, sosyal medyada da beğeni topladı. Kesici’nin üslubu AK Parti’den de kutlama aldı.

26.12.2019Gündem
ODTÜnün Day Zero etkinliği girişimcilik ekosistemini bir araya getirdi

ODTÜ'nün 'Day Zero' etkinliği girişimcilik ekosistemini bir araya getirdi

ODTÜ'nün teknoloji geliştirme bölgesi ODTÜ TEKNOKENT, Türkiye'nin farklı 13 girişimcilik programından 26 girişimciyi bir araya getirdi.

23.12.2019Teknoloji
ODTÜde şekil değiştirebilen uçak kanadı yapıldı

ODTÜ'de şekil değiştirebilen uçak kanadı yapıldı

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Yaman ve ekibi, Türkiye’de ilk defa şekil değiştirebilen göreve uyumlu uçak kanatları yapmayı başardı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) ortaklığıyla hayata geçirilen TÜBİTAK projesi kapsamında şekil değiştirebilen kanat sistemi kullanılan uçak başarıyla uçuruldu. Yaman, şekil değiştirebilen kanatlar sayesinde uçakların aynı görev için daha az yakıt kullanacağını, böylece hem doğayı daha az kirleteceğini hem de daha ekonomik bir uçuşun sağlanacağını belirtti.

22.12.2019Haber
Heyecanlandıran başarı... İlk defa yapıldı

Heyecanlandıran başarı... İlk defa yapıldı!

ORTADOĞU Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Yaman ve ekibi, Türkiye’de ilk defa şekil değiştirebilen göreve uyumlu uçak kanatları yapmayı başardı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) ortaklığıyla hayata geçirilen TÜBİTAK projesi kapsamında şekil değiştirebilen kanat sistemi kullanılan uçak başarıyla uçuruldu. Yaman, şekil değiştirebilen kanatlar sayesinde uçakların aynı görev için daha az yakıt kullanacağını, böylece hem doğayı daha az kirleteceğini hem de daha ekonomik bir uçuşun sağlanacağını belirtti.

22.12.2019Ekonomi
Son dakika haberi... Rüşvet tartışması sürüyor Görüntüler elimde teslim edeceğim...

Son dakika haberi... Rüşvet tartışması sürüyor! Görüntüler elimde teslim edeceğim...

Ankara’da Sinan Aygün ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘rüşvet’ tartışması tırmandı. Aygün, belediyenin ‘inşaattan 570 milyon TL’lik haksız kazanç’ iddiasına “Binayı onlara satayım” diye yanıt verdi.

21.12.2019Gündem
Başkenti karıştıran suç duyurusu

Başkenti karıştıran suç duyurusu!

Eski CHP milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ile CHP’li 3 belediye meclis üyesi hakkında “25 milyon lira rüşvet istedikleri iddiasıyla” savcılığa suç duyurusunda bulundu.

20.12.2019Gündem
ODTÜ Teknokentte savunma ve havacılık için iş birliği buluşması

ODTÜ Teknokent'te "savunma ve havacılık" için iş birliği buluşması

Savunma ve havacılık sektöründe yerli ürünler ve uygulamaların yaygınlaştırılarak bu alandaki iş birliklerinin derinleştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Türksat AŞ ve Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) tarafından ODTÜ Teknokent'te düzenlenen "B2B" etkinliğinde hem teknolojik yatırımlar değerlendirildi hem de firmalar ürünlerini sunma imkanı yakaladı.

20.12.2019Teknoloji
Alman polisi ‘intihar’ demişti... Mert için Dışişleri devrede

Alman polisi ‘intihar’ demişti... Mert için Dışişleri devrede

Alman makamlarının trenin altına atlayarak intihar ettiğini açıkladığı ODTÜ’den çift ana dal diplomalı bilgisayar mühendisi Mert’le ilgili Türkiye’de de soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. CHP’li Erkan Aydın’ın önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Olayın bir an evvel aydınlanması için bakanlığımız gerekli takibi yapmaktadır” dedi.

17.12.2019Gündem
Üç bakanlığın bütçesi Mecliste kabul edildi

Üç bakanlığın bütçesi Meclis'te kabul edildi

TBMM Genel Kurulu’nda, Tarım ve Orman, Gençlik ve Spor ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

16.12.2019Gündem
Aynı dünyayı  ‘susuz belgesellerde’ izleyeceğiz

Aynı dünyayı ‘susuz belgesellerde’ izleyeceğiz

Sosyal medyayı kasıp kavuran ve altında Türk bilim insanı Derya Akkaynak imzası bulunan Sea-thru’yla karşılaşmış olmalısınız. Bu algoritma sayesinde artık sualtında da sanki karadaymış gibi net görüntü alınabilecek. Akkaynak’la Sea-thru’yu ve neleri değiştireceğini konuştuk.

15.12.2019Hürriyet Pazar
Son dakika haberi: Başkentte kritik operasyon 10 kişi yakalandı...

Son dakika haberi: Başkentte kritik operasyon! 10 kişi yakalandı...

Ankara'da FETÖ'nün idari yargı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki yapılanmasına yönelik operasyonda, haklarında gözaltı kararı verilen 13 kişiden 10'u yakalandı.

10.12.2019Gündem
Uzay teknolojileri test merkezi açıldı

Uzay teknolojileri test merkezi açıldı

Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen 'Parçacık Radyasyonu Testleri Oluşturma Laboratuvarı' projesi kapsamında, uzay çalışmaları için geliştirilen elektronik malzemelerin testlerinin yapılacağı 'ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı' sisteminin açılışı yapıldı.

6.12.2019Teknoloji
ODTÜ’lü İrem’in ölümü yasa boğmuştu: Pimi ben taktım

ODTÜ’lü İrem’in ölümü yasa boğmuştu: 'Pimi ben taktım'

ANKARA'da üniversite öğrencisi İrem Kütük'ün (21), yerleşke içinde kaldırımda yürürken, kamyonetin yana açılan arka kapağının çarpması sonucu ölmesiyle ilgili sürücü Tahir Kepenek'in tutuksuz yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, kamyonetin kapağında tadilat yapan görevliler tanık olarak dinlendi. Duruşmada tanık olarak dinlenen teknisyen Hasan S., ''Kapağın sağa sola açılması için menteşelerde pim olması gerekir. Menteşe vardı; ancak pim yoktu. Menteşelere pimi ben taktım, çalışır vaziyetteydi.'' dedi.

3.12.2019Gündem
ODTÜ’den sahte peygamberliğe tuhaf bir yolculuk

ODTÜ’den sahte peygamberliğe tuhaf bir yolculuk

İskender Evrenosoğlu adı uzun bir aradan sonra, 3 gün önce Bursa’da düzenlenen cenaze törenindeki ilginç görüntülerle Türkiye gündemine geldi. Hamitler Mezarlığı Camisi’nin avlusu hıncahınç doluydu. Dualar okuyan kalabalıkta bazı kişiler adeta kendinden geçmiş, titriyordu. Çok sayıda insan gözyaşına boğulmuştu. Onların çoğu, yıllar önce kendini ‘peygamber’ ilan eden Evrenosoğlu’nun peşinden giden insanlardı. Peki kim bu ‘sahte peygamber’ diye tanıdığımız, Diyanet’in “O bir günahkârdı” diyerek cenazesine imam yollamadığı adam?

30.11.2019Gündem
NATO ile YPG pazarlığı

NATO ile YPG pazarlığı

Haftaya Londra’da yapılacak NATO’nun 70’inci yıl zirvesi öncesinde Türkiye ile NATO arasında terör örgütü YPG pazarlığı yapıldığı ortaya çıktı. ABD’nin YPG/PYD’yi Türkiye’ye yönelik güvenlik tehdidi olarak gören NATO belgesinini engellemesi üzerine Türkiye de NATO’nun Baltıklara ilişkin başka bir güvenlik belgesine itiraz ediyor. Zirve öncesi ara yol aranıyor.

28.11.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Sade yaşam

“Şuna inanıyorum ki; dünyada yaşamak bir yorgunluk değil, bir eğlencedir ama sadelik ve bilgelik içinde yaşamak koşuluyla.” (Henry David Thoreau)

3.04.2020

Bir ipte üç cambaz!

YOLLARI Ankara’da kesişir.

8.03.2020

Erdoğan’ın darbe hassasiyeti

Cumhurbaşkanı Erdoğan grup konuşmasını yaptıktan sonra Meclis’ten ayrılıyordu.

20.02.2020

Güzel günler

Kahve, Yemen’den gelmiyor maalesef.

14.02.2020

Deprem ve Afet Bakanlığı kurulmalı

Elazığ’daki 6.8’lik deprem, şu gerçeği bir kez daha hatırlattı: “Türkiye bir deprem ülkesi.” Ve tabii, bir geçek daha var: “Deprem öldürmez, binalar öldürür.”

10.02.2020

Kırk yıldır toprağa bilgi ekiyor

Çiftçi ve sosyal girişimci Tanfer Dinler’in hayatında “zor, imkânsız ve mucize” kelimeleri bulunmuyor. “Traktörünü Satan Bilge” olarak da anılan Dinler, bu inançla kırk yılda toplamda 4 milyon 300 bin km yol yaparak köy köy dolaşmaya, düşlediği gelecek için toprağa bilgi ekmeye devam ediyor. Onu en iyi, birçok ülkenin de model aldığı projeler hazırladığı çiftçiler, köy kadınları ve eğitim verdiği öğrencileri tanıyor.

7.02.2020

Yaya geçidi isteniyor

Hürriyet Bursa okuru, Yıldırım’da Kurtuluş Caddesi başlangıcının bulunduğu bölgeye yaya geçidi çizgileri yapılmasını talep ediyor. Müracaatlarını yaptığını belirten adının açıklanmasını istemeyen okurumuz, bir sonuç alamadığını da söyledi.

12.01.2020

Cihangir tayfasının eğlenmek için Suadiye’de işi ne?

Normalde insanlar eğlenmek için Anadolu Yakası’ndan karşıya taşınır. Bağdat Caddesi’ndeki Porch’ta Cihangir’den tanıdık simalara rastlamak şaşırtıcı. Buranın sırrı ne olabilir ki?

7.12.2019

Ordu, Sivas ve Kayseri’den göç alıyor... Çikolatanın adı ‘Kibele’

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Erdoğan’ın önerdiği ‘havza projesi’ne o kadar ‘kafa yormuş’ ki...

28.11.2019