EKSTRA
MENÜ

Karbonat

Karbonat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karbonat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.084 Karbonat haberi bulunmuştur.

Karbonat Haberleri

Her kullanımda fırını temiz tutmanın yolları

Her kullanımda fırını temiz tutmanın yolları

Fırınınızı her kullanımdan sonra temizlemek istemiyor musunuz? Bu ipuçları fırınınızı kullanırken bile fazla kirlenmemesini sağlayacak.

Bulaşık deterjanı ile kolayca temizlenebilen alanlar

Bulaşık deterjanı ile kolayca temizlenebilen alanlar

Bulaşık deterjanı, mutfakların olmazsa olmazı. Cildi tahriş etmeyecek ve yağları temizleyecek yapıdadır. Ayrıca, sadece bulaşıkları yıkamak yerine pek çok şey yapabilirsiniz.

Bunları atma zamanı geldi… Fark etmeden çok uzun süre kullandığınız ürünler

Bunları atma zamanı geldi… Fark etmeden çok uzun süre kullandığınız ürünler

Son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerini atmakta tereddüt etmiyoruz çünkü sağlığımıza zarar verebileceklerini biliyoruz. Evimizde de çoktan çöpe atmamız gereken başka şeylerle dolu ve biz bunun farkında bile değiliz. İşte farkında olmadan uzun süre kullandığınız ve artık atmanız gereken şeyler…

Hamur işi yaparken maya yerine ne kullanılabilir

Hamur işi yaparken maya yerine ne kullanılabilir?

Maya hamur işlerinin kabarık ve lezzetli olması için en önemli unsurlardan. Pamuk gibi bir poğaçanın, güzelce kabarmış tazecik bir ekmeğin olmazsa olmazıdır maya. Fakat diyelim ki evde maya yok ve bunu son anda fark ettiniz. İşinizi güvünüzü bırakıp maya almaya koşmak yerine ne kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Balıkta hileye dikkat

Balıkta hileye dikkat

Önce kuraklık sonra arka arkaya gelen av yasakları balık tezgâhlarını vurdu. Balıkçılar ise maliyet yükünün altında ezilen bazı meslektaşlarının başvurduğu hilelere karşı vatandaşları uyardı: “Ya balığı çok iyi bileceksiniz ya da balıkçınızı çok çok iyi tanıyacaksınız. Başka yolu yok.”

20.01.2021Gündem
Sadece bulaşıklar için kullanmayacaksınız... Bulaşık makinesi tableti bunlar için de yardımcınız olacak

Sadece bulaşıklar için kullanmayacaksınız... Bulaşık makinesi tableti bunlar için de yardımcınız olacak

Bulaşık makinesi için tabletler kullanılır. Ancak bu tabletler daha fazla şey için yardımcınız olabilir. İşte öneriler...

Yanmış yüzeyleri kolayca temizleyebilmenin 3 yolu

Yanmış yüzeyleri kolayca temizleyebilmenin 3 yolu

Özenle hazırlanan yemekleri sadece birkaç dakika ateşte unuttuğunuzda tencere ve tavalarınızın kullanılmaz hale geldiği olmuştur. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın! İşte dibi tutmuş tencereleri yeniden kullanabilmek için kolay ve şaşırtıcı birkaç ipucu…

Kışın Cilt Sorunu Yaşayanlara Doğal Çözüm Önerileri

Kışın Cilt Sorunu Yaşayanlara Doğal Çözüm Önerileri

Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissettirmeye başlayan soğuk havalar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan sorunlar hakkında bilgi veren Kozmotolog & Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, cilt sorunları olanlar için çözüm önerileri de sundu.

Mutfaktaki küçük gereçleri bir de böyle kullanmayı deneyin

Mutfaktaki küçük gereçleri bir de böyle kullanmayı deneyin

Hepimiz evde kaldığı bu uzun süreçte mutfaklarımızda çok fazla zaman geçirme fırsatı yakaladık. Hatta pratik temizlik ipuçları ve alternatif yollar aramak bizim için neredeyse bir hobi haline geldi. Size evdeki yaratıcılığınızı artıracağını düşündüğümüz birkaç yeni önerimiz var. İşte evinizdeki mutfak malzemelerinizle kullanım alanları dışında yapabileceklerinizin küçük bir listesi…

16.01.2021Yemek
En kirli bulaşıkları temizlemenizi sağlayacak ipuçları

En kirli bulaşıkları temizlemenizi sağlayacak ipuçları

Birçok kişiye göre bulaşık yıkamak en sıkıcı ev işlerinden biri olabilir. Genellikle bulaşıkların makinede yıkanması tercih edilir ama bazı lekeler çıkmayabiliyor. Fakat, birkaç ipucuyla bu sorun halledilebilir. İşte öneriler...

Zamandan tasarruf etmek için temizlik püf noktaları

Zamandan tasarruf etmek için temizlik püf noktaları

Temizlik, genellikle çok zaman ayırmanız ve tedbirli olmanız gereken bir şey. Bazen evlerimizin istediğimiz gibi görünmesini sağlamak için uzun zaman ve çok çaba sarf etmemiz gerekir. Bu nedenle temizliği kusursuz hale getirmek için en iyi püf noktaları derledik. Bu öneriler size çok fazla zaman kazandırabilir.

Temizlikten cilt bakımına limonun 13 farklı kullanım şekli

Temizlikten cilt bakımına limonun 13 farklı kullanım şekli

Konu ev temizlemek olunca günlük hayatta kullandığınız birçok şey, size yardımcı olabilir. Sadece bunları doğru şekilde kullanmak gerekir. İşte bir limonun 13 farklı kullanım alanı.

Bu alanlara dikkat Evde en fazla bu yerler kirleniyor

Bu alanlara dikkat! Evde en fazla bu yerler kirleniyor

Bir evde mutfak tezgahına dökülen yiyecekleri veya duşta sabun köpükleri gibi belli kirli noktaları görmek kolaydır. Peki ya çok kirli görünmeyen ama aslında sağlığı etkileyebilecek noktalar... Evinizin her odasına bir göz atarak kir ile bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Çinko asetat nedir ve nerelerde kullanılır

Çinko asetat nedir ve nerelerde kullanılır?

Çinko asetat , genellikle dihidrat olarak ortaya çıkan bir tuzdur . Hem hidrat hem de susuz formlar yaygın olarak kullanılan renksiz katılardır. kimyasal sentezde ve diyet takviyeleri olarak. Çinko asetatlar, asetik asidin çinko karbonat veya çinko metal üzerindeki etkisiyle hazırlanır. Çinko asetat, diyet ve tıbbi uygulamalarda da çokça tercih edilmektedir.

13.01.2021Gündem
Beyazları daha beyaz tutmanın 6 basit yolu

Beyazları daha beyaz tutmanın 6 basit yolu

Beyaz çamaşırlar bir süre sonra sararmaya başlar. Bazı ipuçları ise onları ilk günkü gibi beyaz tutmayı sağlar. En sevdiğiniz beyaz kıyafetlerin griye veya sarıya dönüşmesini önlemek için evde bulunan basit malzemeleri kullanabilirsiniz.

Diş Macunu Gerçekten Sivilceleri Kurutur mu

Diş Macunu Gerçekten Sivilceleri Kurutur mu?

Diş macunu, sivilceden muzdarip insanlar tarafından sıklıkla tartışılan bir konudur. Diş macunu sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur mu? Diş macunu sivilceleri kurutur mu?

12.01.2021Kişisel Bakım
11. MIXX Awards Türkiye jürisi belli oldu

11. MIXX Awards Türkiye jürisi belli oldu

İnternaktif Reklamcılık Derneği (IAB) tarafından düzenlenen, bu sene 11. si gerçekleşecek MIXX Awards Türkiye yarışmasının jüri üyeleri belli oldu.

8.01.2021Ekonomi
Aklınıza bile gelmeyecek... Evdeki kötü kokuların sebebi olabilir

Aklınıza bile gelmeyecek... Evdeki kötü kokuların sebebi olabilir

Yemek kokuları, yemek artıkları veya kirli çamaşırlar gibi evimizin kötü kokmasının bariz nedenleri var. Bununla birlikte, görünmeyen yerlerde küf gibi, kötü koku dışında sağlığımız için tehlikeli olabilecek ve aynı zamanda ciddi bir sorunun işareti olabilen gizli tehlikeler de vardır. Peki bu kokular nasıl giderilir? İşte çözümü…

Eviniz mis gibi koksun ister misiniz Çözümü mutfakta bulabilirsiniz

Eviniz mis gibi koksun ister misiniz? Çözümü mutfakta bulabilirsiniz

Eve girdiğinizde, kendinizi iyi hissettirecek ilk ve en önemli şey kokusudur. Kimse kızartma kokusu sarmış bir odada çok fazla vakit geçirmek istemez. Eğer kimyasallara karşıysanız, evinizin havasını doğal yollardan tazeleme fikrine sıcak bakabilirsiniz. Hem de elinizin altındaki malzemelerle…

2.01.2021Yemek
Gece geç saatlerde yemek yemek reflü ve ağız kokusunu tetikler

Gece geç saatlerde yemek yemek reflü ve ağız kokusunu tetikler

Diş Hekimi Dr. Mustafa Kadir Toktaş, ağız kokusunun çürükler, diş taşları ve kırık dişlerin yanı sıra reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarından kaynaklanabileceğine dikkat çekerek, “Gece geç saatlerde yemek yemek ve bunun doğuracağı mide reflüsü, ağız kokusunu tetikler” dedi.

31.12.2020Sağlık
Evde deterjan nasıl yapılır

Evde deterjan nasıl yapılır?

Pandemi dönemiyle birlikte neredeyse her şeyin doğalını aramaya başladık. Ekmeğimizi kendimiz yapabiliyorsak, çamaşır deterjanımızı da kendimiz yapabiliriz. Mercan Yurdakuler, hem daha doğal hem de az maliyetli deterjan yapımını gösterdi.

Bakan Dönmezden altın üretim açıklaması

Bakan Dönmez'den altın üretim açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde inşallah Türkiye’de altın üretimini 100 tonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz, bu sene 40 tonu geçeceğiz" dedi.

27.12.2020Ekonomi
Yerli otomobilin lityumu Eskişehir’den

Yerli otomobilin lityumu Eskişehir’den

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etimaden Kırka Tesisleri’nde yer alan lityum karbonat üretim tesislerinin açılışında yaptığı konuşmasında, “TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu da yine buradan temin etmeyi planlıyoruz. Elektrikli otomobiller yanında akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, elektrikli aletler dahil olmak üzere tüm mobil cihazların bataryalarında da bu lityum kullanılacaktır” dedi.

27.12.2020Ekonomi
Bakan Dönmez: Lityum üretim tesisimizi doğaya saygılı

Bakan Dönmez: Lityum üretim tesisimizi doğaya saygılı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez "Yüzde yüz yerli Ar-Ge ile rafine bor üretimi esnasında ortaya çıkan sıvı atıklardan lityum üreteceğiz. Bu yöntemle lityum üretimi Eti Maden'e özgü ve dünyada bir ilk" dedi.

26.12.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan:  TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu buradan temin edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu buradan temin edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Projemizle TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu buradan temin etmeyi planlıyoruz. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlarda bu lityum kullanılacaktır. Ayrıca tesisten temiz su temin edilecek" dedi.

26.12.2020Ekonomi
Çikolata aşkına En sağlıklı çikolatalı tarifler

Çikolata aşkına! En sağlıklı çikolatalı tarifler

Tadı, aroması ve damağınızda bıraktığı enfes dokusuyla çikolata, neredeyse hepimiz için yerken aşka dönüşüyor. Verdiği bu tartışmasız hazzın yanında ham haliyle çikolata aynı zamanda beyin fonksiyonlarını, kalp sağlığını iyileştiriyor ve tansiyonu da dengeleyici bir özellik taşıyor. Ancak yapay tatlandırıcılar ve yağlarla birleştiğinde etkisini kaybederken bir de hızla kilo almamıza neden oluyor. Bu nedenle çikolata alırken en az yüzde 70 kakao içerikli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor, yani ne kadar acı olurlarsa o kadar iyi ve sağlıklı! Sizin için bu acı hissi gidermeniz ve tatlandırmanıza faydalı olacak sağlıklı karışımları derledik.

26.12.2020Yemek
Son dakika... Türkiyede de yüzlerce şubelesi var Fast-food devinin sırları ifşa oldu...

Son dakika... Türkiye'de de yüzlerce şubelesi var! Fast-food devinin sırları ifşa oldu...

Son dakika haberi... Türkiye'de de çok sayıda şubesi bulunan bir fast-food devinin eski çalışanı, milyonlarca insanın merak ettiği ve şirketin sır niteliğindeki taktiklerini ifşa etti.

20.12.2020Dünya
Aşırı Kullanıldığında Cilde Zarar Veren Doğal Bakım Ürünleri

Aşırı Kullanıldığında Cilde Zarar Veren Doğal Bakım Ürünleri

Doğal bakım ürünleri git gide daha fazla trend olmaya devam ediyor. Ancak çevre dostu olmalarına ve zararlı kimyasallar içermemelerine rağmen bu doğal malzemeleri güzellik rutinimize eklerken yine de dikkatli olmamız gerekiyor. İşte çok fazla ve yanlış kullanıldıklarında yanlış etki yapabilecek o ürünler…

17.12.2020Kişisel Bakım
Derin dondurucunuzu temizlemenin püf noktaları

Derin dondurucunuzu temizlemenin püf noktaları

Yiyeceklerimizi uzun süre taze tutmak için derin dondurucu kullanırız. Bazıları buzdolabının küçük dondurucu kullanırken, bazıları da yeterli olmaz ve yeni bir derin dondurucu almayı tercih eder. Yiyeceklerimizi sakladığımız bu önemli mutfak eşyasının temizliği de bir o kadar önemli.

Lityum karbonat nedir, nasıl kullanılır

Lityum karbonat nedir, nasıl kullanılır?

Türkiye'de ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı. Özellikle yerli elektrikli otomobillerin bataryasını üretmekte lityum karbonatın kullanılması bekleniyor. Peki, lityum karbonat nedir, nasıl kullanılır? İşte lityum karbonat hakkında detaylı bilgi…

9.12.2020Gündem
Türkiyede ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı

Türkiye'de ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı

Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde bulunan Etimaden Kırka Tesisleri’nde, Türkiye'de ilk kez lityum karbonat üretimine başlandı. Pilot tesiste ilk yıl 10 ton lityum karbonat üretimi, daha sonra kapasitenin 600 tona yükseltilmesi hedefleniyor. Etimadem Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Derya Maraşlıoğlu, ilk üretilen lityum karbonatın yerli elektrikli otomobillerde kullanılacak lityum kalitesinde olduğunu söyledi.

9.12.2020Ekonomi
İnatçı yağ lekeleri aspiratörden nasıl çıkarılır

İnatçı yağ lekeleri aspiratörden nasıl çıkarılır?

Aspiratör mutfakta bulunan en önemli araçlardan biridir. Tüm yağı, kokuyu, kiri içerisine çeken bu önemli yardımcıyı temizlemek ise bir o kadar zahmetli. Tabii bunun için de pek çok yöntem bulunuyor. Peki aspiratör nasıl temizlenir? Aspiratör temizlemenin püf noktaları nelerdir? Cevabı aşağıda…

Van Gölü çekilince ortaya çıktı Dünyanın en büyük mikrobiyaliti...

Van Gölü çekilince ortaya çıktı! Dünyanın en büyük mikrobiyaliti...

Van Gölü'nde bulunan dünyanın en büyük mikrobiyalitleri, suyun çekilmesiyle birlikte Gevaş kıyılarında da ortaya çıktı.

7.12.2020Seyahat
Van Gölü çekildikçe dünyanın en büyük mikrobiyalitleri gün yüzüne çıktı

Van Gölü çekildikçe dünyanın en büyük mikrobiyalitleri gün yüzüne çıktı

Son dakika haberler...Van Gölü'nde bulunan dünyanın en büyük mikrobiyalitleri suyun çekilmesiyle birlikte Gevaş kıyılarında da ortaya çıktı. Van Gölü'ndeki mikrobiyalitleri görmek için daha önce su altına dalış yapılması gerektiğini anlatan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, "Van Gölü mercanları olarak ifade ettiğimiz dünyanın en büyük mikrobiyalitleri, Van Gölü'nde yer alıyor. Van Gölü çekildikçe kıyıda ve kıyıya yakın kesimlerde bulunan mikrobiyalitler gün yüzüne çıkıyor. Mikrobiyalitleri geçmiş dönemde görmemiz mümkün değildi. Şu anda 2-3 metrelik bir çekilme söz konusu ve artık mikrobiyalitleri görebiliyoruz" dedi.

6.12.2020Haber
Son dakika: Her santimi yüzlerce yılda oluşuyor Van Gölünde ortaya çıktı

Son dakika: Her santimi yüzlerce yılda oluşuyor! Van Gölü'nde ortaya çıktı

Son dakika haberler...Van Gölü'nde bulunan dünyanın en büyük mikrobiyalitleri suyun çekilmesiyle birlikte Gevaş kıyılarında da ortaya çıktı. Van Gölü'ndeki mikrobiyalitleri görmek için daha önce su altına dalış yapılması gerektiğini anlatan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, "Van Gölü mercanları olarak ifade ettiğimiz dünyanın en büyük mikrobiyalitleri, Van Gölü'nde yer alıyor. Van Gölü çekildikçe kıyıda ve kıyıya yakın kesimlerde bulunan mikrobiyalitler gün yüzüne çıkıyor. Mikrobiyalitleri geçmiş dönemde görmemiz mümkün değildi. Şu anda 2-3 metrelik bir çekilme söz konusu ve artık mikrobiyalitleri görebiliyoruz" dedi.

6.12.2020Gündem
Lityum üretimi bu ay başlıyor

Lityum üretimi bu ay başlıyor

Türkiye’nin 7 Aralık’ta lityum üretimine başlayacağını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde Lityum karbonat üretime başlıyoruz. Başlangıçta 10 ton/yıl olacak pilot üretimimiz, kısa süre içerisinde 600 ton/yıla çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak” dedi.

5.12.2020Ekonomi
Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimi başlıyor

Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimi başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez "Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz. Başlangıçta yıllık 10 ton olacak pilot üretimimiz kısa süre içinde yıllık 600 tona çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak" dedi.

4.12.2020Ekonomi
Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

Kültürümüzde çayın yeri ayrıdır. Misafir gelince gecenin geç saatlerine kadar demlik demlik çay yapılır ve sohbetin en güzel eşlikçi olur. Çaydanlıkta oluşabilecek en ufak kireç ise çayın lezzetini etkiler. Tabii bundan da kurtulmanın pek çok yolu var. İşte çaydanlıktaki kireci temizlemenin yolları…

3.12.2020Yaşam
Paslı bıçak ve makasları temizlemenin 4 yolu

Paslı bıçak ve makasları temizlemenin 4 yolu

Pas, mutfağınızda sürekli olarak bulunan demir, nem ve oksijenin birleşimiyle oluşur. Pas oluşumu, aletlerinizin kalitesinin göstergesi değildir, ancak pas temizlenmediğinde mutfak gereçleriniz işlevini yitirebilir ve yiyeceklerinize zarar verir. İşte mutfakta sık kullandığınız bıçak ve makaslardaki pası gidermenin yolları…

Yerli üretimle ithalatı önleyecek

Yerli üretimle ithalatı önleyecek

Alüminyum, savunma sanayinden otomotiv sektörüne, havacılıktan inşaat sektörüne farklı alanlarda hammadde olarak kullanılıyor. 2019 yılında dünya genelinde 63 milyon ton alüminyum tüketildi. Alüminyumun her geçen yıl kullanım alanı büyürken, küresel pazarda yeni ürünlerin geliştirilmesi için büyük rekabet yaşanıyor.

1.12.2020Ekonomi
Bu alanları karbonatla temizlemeyin

Bu alanları karbonatla temizlemeyin

Karbonat, mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri ve pek çok şeyi yapmamızı sağlıyor. Özellikle de temizlikte... Ancak bazı yüzeylerin temizliğinde kullanıldığı zaman hasara neden olabilir.

Hedef; yerli üretimle 70 milyon dolarlık ithalatı önlemek

Hedef; yerli üretimle 70 milyon dolarlık ithalatı önlemek

Cengiz Holding bünyesindeki ETİ Alüminyum AR-GE çalışmaları ile ileri teknolojiye sahip iki yeni ürün geliştirerek 2021 yılında en az 70 milyon dolarlık ithalatın önüne geçmeyi hedeflediklerini duyurdu.

30.11.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Bence zaten lahmacun ama...

Malumunuzdur, Vedat Milor “O mu, bu mu?”, “Böyle mi, şöyle mi?” kontenjanından kamuoyunu gıdıklayacak anketler zincirine son olarak “Pide mi, pizza mı?” sorusunu ekledi.

21.01.2021

Mutfak bilgileri: Pişirme yöntemleri

Yiyecek maddelerimizin bazılarını çiğ bazılarını da pişirerek tüketiriz. Çiğ yenen besinlerin çok iyi yıkanarak tüketilmesi gerekirken pişen besinlerin ise doğru pişirilmesi besin değerinin korunması için son derece önemlidir. Çünkü her besinin pişirme şekli farklıdır. Çoğumuz bilinçsizce pişirme işlemini gerçekleştirirken son derece önemli besin ihtiyacımızı karşılayacak gıdaları faydasız posalara dönüştürüyoruz. Öyleyse bir bakalım hangi tür gıda nasıl pişirilir.

4.01.2021

Yılbaşı sonrası detoksla yenilenin

Pandemi nedeniyle çok zorlu geçen 2020 yılına veda etmeye sayılı günler kaldı. Bütün bir yılın yorgunluk ve stresini yılbaşı programında atmak, yeni bir yıla eğlenerek girmek isteyenler, o gecenin ardından genellikle büyük pişmanlık yaşar. Bu pişmanlığın sebebi ise yılbaşı sofrasında sınırsızca tüketilen sağlıksız yiyecek ve içeceklerdir. Ancak 1 Ocak gününde uygulayacağınız detoks ile yeni yıla daha enerjik başlayabilirsiniz.

28.12.2020

Mutfak bilgileri: Pastacılık ve ekmekçilik

Merhaba Sevgili Hürriyet Lezizz Okurları... Bundan sonra bu köşede sık sık tariflerim ve mutfakla teknikleriyle ilgili öğretici içeriklerimle karşınızda olacağım. Bugün ilk olarak pastacılık ve ekmekçilik konusunda temel bilgilerle başlıyoruz. Dilerseniz hemen başlayalım...

18.12.2020

Yapılışı çok kolay, kendi çok lezzetli: Red velvet cupcake

Kakaolu mu vanilyalı mı yapsam kararsızlığı sonucunda ikisi de olmasın diyerek red velvet cupcake tarifi paylaşıyorum sizlerle. Çok kolay ve lezzetli bir kek, üzerine sürmek için daha da kolay bir buttercream tarifi de var. Bu kekin özelliği biraz da peynirli kremasında, ama tereyağlı krema bana ağır gelir diyenler beyaz çikolatalı ganaj ile servis edebilir. Bu tariften 15-16 adet çıkıyor, şimdiden afiyet olsun!

16.12.2020

Çok kolay yapılıyor, uzun süre tok tutuyor: Haşhaşlı tava kek

Minikler için değişik tok tutan alternatif tarif arayan anneler! Size yapımı oldukça basit, lezzeti tam ufaklıkların damağına göre bir tarif ile geldim: Haşhaşlı tava kek...

14.12.2020

Din ve bilim

Dinle bilimi ayrı ve hatta birbirine karşı görüp değerlendiren zavallılar derin bir aymazlık ve büyük bir yanılgı içindedirler.

5.12.2020