EKSTRA
MENÜ

Maya

Maya haberleri sayfasında güncel ve son dakika Maya hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.283 Maya haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Maya Haberleri

Elmalı Turta Tarifi | Mucize Lezzetler

Elmalı Turta Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde elmalı turta tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Uzmanlardan yangın sonrası ağaçlandırma uyarısı, eyyam-ı bahur sıcakları, aşı karşıtlığı (26 Temmuz - 1 Ağustos)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Uzmanlardan yangın sonrası ağaçlandırma uyarısı, eyyam-ı bahur sıcakları, aşı karşıtlığı (26 Temmuz - 1 Ağustos)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte hafta sonu boyunca 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

1.08.2021Gündem
Bir varmış bir yokmuş... Hocanın maya çaldığı göl bile tarih oluyor İşte vahim tablo...

Bir varmış bir yokmuş... Hoca'nın maya çaldığı göl bile tarih oluyor! İşte vahim tablo...

Türkiye günlerdir ormanlarımız kadar içimizi de yakan yangınlarla yatıp kalkıyor. Yangınlarla ilgili bilim insanları en büyük sorumluların başında küresel ısınma ve iklim değişikliğine işaret ediyor. Hava sıcaklığı ortalamalarındaki artışın orman yangını riskini kat kat artırdığıyla ilgili çalışmalar da mevcut. Ancak küresel ısınmanın tek olumsuz etkisi maalesef bu değil. Ortalama sıcaklıkların artması hayatımızı olduğu kadar tarihimizi de değiştiriyor. Son 60 yılda; Türkiye genelinde, toplam alanı Van Gölü’nün üç katı büyüklüğünde, 70'ten fazla göl kurudu. Onlarcası da kuruma tehlikesi ile karşı karşıya. Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı Akşehir Gölü de Hermagios'un oğlu Amintas'ın at koşturduğu Beyşehir Gölü de coğrafya kitaplarından çıkıp, tarih kitaplarına doğru hızla ilerliyor... İşte vahim durumun tablosu...

1.08.2021Gündem
Son dakika Haberler: Marmariste yangını çıkardığı iddia edilen 2 çocuk pedagog eşliğinde konuştu: Kitap yakıyorduk. Bir anda alev çoğaldı

Son dakika Haberler: Marmaris'te yangını çıkardığı iddia edilen 2 çocuk pedagog eşliğinde konuştu: ''Kitap yakıyorduk. Bir anda alev çoğaldı"

Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün çıkan ve bir kişinin hayatını kaybettiği yangından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre yangını 2 çocuğun çıkardığı iddia edildi. Pedagog eşliğinde ifadeleri alınan 10 yaşlarındaki çocukların "Kitap yakıyorduk, alev çoğaldı. Kola şişesine su doldurup söndürmek istedik. Sönmedi. Biz de kaçtık" dediği öğrenildi.

30.07.2021Gündem
Ebedi şimdinin insanı: Etel Adnan

Ebedi şimdinin insanı: Etel Adnan

Şairi, ‘insan doğasının en saf hali’ olarak niteleyen Etel Adnan, Serhan Ada’nın hazırladığı özel kitapta, ‘ebedi şimdinin insanı’ bir kişiliğinin ayrıntılarını seriyor okurun önüne. Sadece bir şair değil; eleştirmen, aktivist, ressam, kadın hakları savunucusu ama mutlak işleyen eleştirel bir akılla baş başayız.

30.07.2021Kitap Sanat
Osmaniye, 3 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor Tarihi eserler böyle taşındı

Osmaniye, 3 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor! Tarihi eserler böyle taşındı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Kazmacalı, Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangının hızı, 3'üncü günde kesildi. Etrafı büyük oranda çevrilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılırken ise rüzgar hala risk olarak değerlendiriliyor. Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi sınırlarına ulaşan yangın nedeniyle tarihi eserler, Osmaniye Müze Müdürlüğü'ne tedbir amaçlı nakledildi. İlçede yangına müdahale edilen araçlardan biri de yandı. Kadirli Belediyesi’ne ait olan ve destek için bölgeye gönderilen 22 tonluk ekskavatörün yangının ilk günü müdahale sırasında alev aldığı belirtildi. Ekskavatörün operatörünün ise son anda araçtan atlayıp kendisini kurtardığı öğrenildi.

30.07.2021Gündem
Jungle Cruise macera tutkunlarının ilgisini çekmeye aday

'Jungle Cruise' macera tutkunlarının ilgisini çekmeye aday

Türkiye'deki sinema solanlarında bu hafta 2'si yerli 8 film vizyona girecek.

29.07.2021Keyif
Bu hafta hangi filmler vizyona girecek İşte haftanın filmleri

Bu hafta hangi filmler vizyona girecek? İşte haftanın filmleri

Jaume Collet-Serra'nın yönettiği; başrolünde Dwayne Johnson, Emily Blunt, Edgar Ramirez, Jesse Plemons ve Jack Whitehall'ın oynadığı "Jungle Cruise" izleyici ile buluşacak. Öte yandan diğer yerli ve yabancı yapımlar da dikkat çekiyor. Peki, bu hafta hangi filmler vizyona girecek?

29.07.2021Keyif
Kubbelerin arasında, hamamın avlusunda...

Kubbelerin arasında, hamamın avlusunda...

1741 Lokanta, Cağaloğlu Hamamı’nın avlusunda, 300 yıllık bir mekânda hizmet veriyor, tarih kokan büyülü atmosfere lezzet katıyor. Sınırlamaların kalkmasıyla iyice popülerleşen restoranda her tabakta Türk mutfağının ayrı bir tadı ve dokusu var.

25.07.2021Hürriyet Pazar
Zeki Müren’in Öpücüğü filmin çekimleri ekim ayında başlayacak

Zeki Müren’in Öpücüğü filmin çekimleri ekim ayında başlayacak

Senarist Levent Kazak, yönetmenliğini Ezel Akay’ın üstleneceği, başrolünde Haluk Bilginer’in yer alacağı “Zeki Müren’in Öpücüğü” filminin senaryosunu bitirdiğini açıkladı. 15 yıl sonra bir araya gelen ekip, filmin çekimlerine ekim ayında başlayacak.

22.07.2021Magazin
Hera isminin anlamı nedir Hera ne demek Hera adının özellikleri, analizi ve kökeni

Hera isminin anlamı nedir? Hera ne demek? Hera adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Yunancadan geçmiş olan Hera, Yunan mitolojisindeki en güçlü Tanrıçanın adıdır. Zeus'tan daha güçlü olan Hera, kıskançlığıyla ve kindarlığıyla bilinir. Efsanelerde Afrodit ile birlikte mitolojinin en güzel tanrıçalarından biri olarak gösterilir. Bu ismin sözlük anlamı ise gücü elinde bulundurandır. Hera isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Öğrenciye barınma rehberi İşte il il kira fiyatları

Öğrenciye barınma rehberi! İşte il il kira fiyatları

Üniversite öğrencileri önümüzdeki günlerde ev ya da yurt arayışına başlayacak. Ancak rakamlar çok iç açıcı değil. Birçok ilde hem kira hem de özel yurt fiyatları arttı. 100 metrekare bir ev için ülke genelinde kiralar 800 lira ile 3 bin 900 lira arasında değişiyor. Özel yurtların yıllık fiyatı ise 6 bin liradan başlıyor, 68 bin liraya kadar çıkıyor.

21.07.2021Ekonomi
Eslina isminin anlamı nedir Eslina ne demek Eslina adının özellikleri, analizi ve kökeni

Eslina isminin anlamı nedir? Eslina ne demek? Eslina adının özellikleri, analizi ve kökeni

Son yıllarda popüler olmaya başlayan Eslina ismi, Latince kökenlidir. Antik Roma döneminden bu yana kullanılan bu ismin sözlük anlamı Allah korkusu ile yaşayan kimsedir. Bu isim, eski çağlarda vaktinin çoğunu ibadet ve zikir ile geçiren dindar kişiler için kullanılırdı. Eslina isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kuran'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Elmira isminin anlamı nedir Elmira ne demek Elmira adının özellikleri, analizi ve kökeni

Elmira isminin anlamı nedir? Elmira ne demek? Elmira adının özellikleri, analizi ve kökeni

Mir kökünden türetilmiş olan Elmira ismi Arapça kökenlidir. Elmir ismi erkek, Elmira ismi ise kız çocuklarına verilir. Kelimenin sözlük anlamı soylu ve seçkindir. Muteber, müstesna ve asri kelimeleri bu isim ile eş anlamlıdır. Elmira isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, tüm detaylar.

Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl... Kurudu

Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl... Kurudu

Tarihte Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı göl olarak bilinen Akşehir Gölü, kuraklık nedeniyle yok olma noktasına geldi. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “İklim değişikliğinden gölümüz de nasibini aldı. Akşehir Gölü şu an da küçük bir gölet haline döndü” dedi.

19.07.2021Gündem
Serin sulardan sanat dolu sokaklara

Serin sulardan sanat dolu sokaklara

Pandeminin etkisiyle kendini doğanın kollarına atanlar arttıkça sayfiyede farklı bir hareketlilik başladı. Artık resimden heykele, cazdan baleye sanatın her dalı köylerin, kasabaların sokaklarına taşınıyor. Kuşadası’nda 50 sanatçıyla büyük bir illüstrasyon sergisi hazırlayan küratör Selin Atasoy, Bodrum’da iki sergi açan Murat Pilevneli ve tüm üretimini köye taşıyan ressam Murat İrtem ile bu ‘göçün’ nedenlerini konuştuk. Güneşe taşınan sanat etkinliklerinden geniş bir seçki hazırladık.

18.07.2021Seyahat
Flamingolara ağlarken... Tarihi tablo çok daha korkunç...

Flamingolara ağlarken... 'Tarihi' tablo çok daha korkunç...

Bir dönem 'flamingo cenneti' olarak tanınan Tuz Gölü’nde suya erişemeyen yüzlerce flamingonun can vermesi, gözleri Türkiye'deki kuş popülasyonuna çevirdi. Dik kuyruk, tepeli, ak pelikan gibi birçok kuş çeşidi tarihe karıştı bir o kadarı da nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Peki bu fotoğraf nasıl ortaya çıktı? İşte acı tablo...

16.07.2021Gündem
Melas nedir ve ne işe yarar Melas nerelerde kullanılır ve nasıl elde edilir

Melas nedir ve ne işe yarar? Melas nerelerde kullanılır ve nasıl elde edilir

Melas şekeri Türkiye içinde şeker pancarından yapılmaktadır. Kısa bir ifade ile melas şeker üretiminde artan nitelikteki bir yan üründür. Melas çağımızda pek çok alanda kullanılma imkanına sahip olmaktadır. En fazla kullanıldığı alanların başında ise meşrubat üretimi ile hayvancılık gelmektedir. Melasın ne demek olduğunu, nasıl elde edildiğini ver nerelerde kullanıldığını sizin için derledik.

15.07.2021Araştırma
Maya nedir ve nasıl yapılır Maya ne işe yarar ve neden kullanılır

Maya nedir ve nasıl yapılır? Maya ne işe yarar ve neden kullanılır

Gıda maddeleri arasında birbirinden farklı işe yarayan mamuller bulunmaktadır. Maya da en çok merak edilen ve kullanılan gıda ürünlerinden bir tanesidir. Maya nedir ve nasıl yapılır? Maya ne işe yarar ve neden kullanılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

15.07.2021Araştırma
Kuark nedir, nerede bulunur Quark faydaları nelerdir

Kuark nedir, nerede bulunur? Quark faydaları nelerdir?

Son dönemlerin merak edilen ve faydalı olduğu bilinen besin kaynakları arasında quark geliyor. Peynir ve süt ile ilgili bir besin kaynağı olması üzerinden, 7'den 70'e Herkesin tüketebileceği bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Peki, Kuark nedir, nerede bulunur? Quark faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Moldova erken seçime gidiyor

Moldova erken seçime gidiyor

Moldova yarın erken parlamento seçimine gidiyor. Parlamento seçimi için yaklaşık 3 milyon 282 bin seçmen oy kullanacak.

10.07.2021Dünya
Hayranları Tuba Büyüküstünün doğum gününü kutluyor: Tuba Büyüküstün 39 oldu

Hayranları Tuba Büyüküstün'ün doğum gününü kutluyor: Tuba Büyüküstün 39 oldu!

Hayranları Tuba Büyüküstün'ün doğum gününü kutluyor. Ünlü oyuncu Tuba Büyüküstün 39. yaşına girdi. Set ekibi Büyüküstün'e doğum günü sürprizi yaptı.

5.07.2021Televizyon
Helal sana Derya: Kadına şiddete siper olan DHA muhabiri, Hürriyet’e konuştu

Helal sana Derya: Kadına şiddete siper olan DHA muhabiri, Hürriyet’e konuştu

Demirören Haber Ajansı (DHA) Bursa muhabiri Derya Evren, eski sevgilisi S.K.’yi bıçak tehdidiyle kaçırmak isteyen Tolgahan Toktaş’ın karşısına gözünü kırpmadan çıktı. Öfkeden çılgına dönen Toktaş’ın elinden bıçağı alıp, korkudan titreyen S.K.’yi aracına bindirdi. Meslektaşı İsmail Hakkı Seymen ise o anları saniye saniye kaydetti.

2.07.2021Gündem
Ev Yapımı Bazlama Ekmeği Nasıl Yapılır | Mucize Lezzetler

Ev Yapımı Bazlama Ekmeği Nasıl Yapılır? | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde Ev Yapımı Bazlama Ekmeği Tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Son Dakika: Galatasarayda 20 milyon Euroluk şok Göreve gelir gelmez...

Son Dakika: Galatasaray'da 20 milyon Euro'luk şok! Göreve gelir gelmez...

Galatasaray'da son dakika transfer gelişmesi... Galatasaray'da yeni başkan Burak Elmas ve ekibi, yaptıkları mali incelemede Falcao, Feghouli, Babel üçlüsüyle ilgili takım bütçesinde şok bir gerçekle karşılaştı.

28.06.2021Futbol
Pikniğe gitmek şimdi daha da moda

Pikniğe gitmek şimdi daha da moda

Dışarıda ailemizle ve arkadaşlarımızla bir şeyler yiyip vakit geçirmeyi çok özledik. Yazın vazgeçilmezi piknik için yılın en uygun vakitlerindeyiz. Ünlü şeflerden tarifler istedik, şef Refika Birgül’den sepet hazırlamanın ipuçlarını öğrendik. Hürriyet Seyahat yazarımız Saffet Emre Tonguç da en güzel piknik alanlarını paylaştı.

Migrene ne iyi gelir ve nasıl geçer Migren neden olur Evde migrene iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel çözümler

Migrene ne iyi gelir ve nasıl geçer? Migren neden olur? Evde migrene iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel çözümler

Migren ağrıları, ataklar halinde gelen baş ağrısı tipidir. 4-72 saat süren, tekrarlayan baş ağrısı ataklarıyla seyredebilir. Kişiden kişiye değişen migren atakları ise yaşam kalitesini düşürür. Stres,kaygı ve uyku düzensizlikleri ile bazı yiyecekler de migreni tetikleyebilir. Migrene iyi gelen bitkisel çaylar, yağlar, hareketler ve bazı yiyeceklerle evde doğal yöntemler ve bitkisel çözümler uygulanabilir. Peki migrene ne iyi gelir? Evde migren nasıl geçer? Migren neden olur? Evde migrene iyi gelen doğal yöntemler ve bitkisel çözümler

25.06.2021Sağlık
Rus turizm sektöründe Türkiyede tatile yönelik talep patlaması yaşanıyor

Rus turizm sektöründe Türkiye'de tatile yönelik "talep patlaması" yaşanıyor

Türkiye ile bugün tekrar başlayacak uçuşlar nedeniyle Rus turistlerin Türkiye'ye yönelik talebinde yüzde 250 artış olurken, Rus turizm sektörü yetkilileri, bu yıl 7 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret edebileceğini belirtiyor.

22.06.2021Ekonomi
Pita nedir Pita ekmek nasıl yapılır

Pita nedir? Pita ekmek nasıl yapılır?

Pita, evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz lezzetli, muhteşem bir ekmek. Ortadoğu mutfağında sıklıkla tüketilen pita ekmeği, Suriye ekmeği olarak da bilinir. Peki, Pita hangi malzemelerden nasıl yapılır? İşte pita ekmek tarifi...

İlk yoğurt nasıl yapıldı İlk yoğurt mayası nasıl üretildi  Yoğurt yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı

İlk yoğurt nasıl yapıldı? İlk yoğurt mayası nasıl üretildi ? Yoğurt yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

İlk yoğurdun nasıl yapıldığı merak edilen detaylar arasındadır. Yoğurt maya ile birlikte süt ile karıştırılarak elde edilir. Bundan dolayı ilk yoğurdun nasıl yapıldığı bir merak konusu haline gelmiştir. Son günlerde ilk yoğurdun nasıl yapıldığına dair araştırmalar da artmıştır. Peki ilk yoğurt nasıl yapıldı? İlk yoğurt mayası nasıl üretilmiştir? Yoğurt yoğurt ile yapılıyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı? İşte ilk yoğurdun yapılışına dair tüm detaylar.

14.06.2021Araştırma
Ökaryot Hücre Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Ökaryot Hücre Yapısının Organelleri Ve Okaryot Hücre Yapısına Sahip Canlılar

Ökaryot Hücre Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Ökaryot Hücre Yapısının Organelleri Ve Okaryot Hücre Yapısına Sahip Canlılar

Hücre, canlı bir organizma içindeki bağımsız olarak işlev görebilen en küçük işlevsel birimdir. Ökaryotik hücreler türleri, genel olarak hayvanlar, bitkiler, algler ve mantarlarda bulunmaktadır. Peki, Ökaryotik hücre nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

9.06.2021Araştırma
Sen Çal Kapımı Eda ve Serkanın Kızı Maya Başol kimdir

Sen Çal Kapımı Eda ve Serkan'ın Kızı Maya Başol kimdir?

Maya Başol, Sen Çal Kapımı dizisine Eda ve Serkan'ın kızı rolüyle dahil oldu. Sosyal medya paylaşımlarıyla tanınan Maya Başol, bugüne dek birçok markanın çocuk modeli oldu. Sen Çal Kapımı Eda ve Serkan'ın Kızı Maya Başol kimdir?

9.06.2021Televizyon
Rüyada Elbise Giymek Ne Anlama Gelir Rüyada Elbise Görmek, Almak Ve Diktirmek Tabiri

Rüyada Elbise Giymek Ne Anlama Gelir? Rüyada Elbise Görmek, Almak Ve Diktirmek Tabiri

 Rüyalar genel olarak kendi iç benliğimizde savaştığımız şeyleri bizlere göstermektedir. Bunun yanı sıra pek çok gizli mesajı da içerisinde barındırabilirler. Rüyada giyilen elbise de pek çok anlama gelebilir. Peki, rüyada elbise giymek ne demektir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

2.06.2021Mahmure
Sen Çal Kapımı Eda ve Serkanın kızını canlandıran Maya Başol kimdir

Sen Çal Kapımı Eda ve Serkan'ın kızını canlandıran Maya Başol kimdir?

Sen Çal Kapımı yeni sezon tanıtımında dikkat çeken isimlerden biri de Maya Başol oldu. Instagram'da binlerce takipçisi bulunan Maya Başol, Sen Çal Kapımı Eda ve Serkan'ın kızını canlandırıyor. Peki, Sen Çal Kapımı Eda ve Serkan'ın kızını canlandıran Maya Başol kimdir, kaç yaşında?

1.06.2021Televizyon
Babka Kek Tarifi | Mucize Lezzetler

Babka Kek Tarifi | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde babka kek tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Hamburger Ekmeği Nasıl Yapılır | Mucize Lezzetler

Hamburger Ekmeği Nasıl Yapılır? | Mucize Lezzetler

Mucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde hamburger ekmeği tarifi var! (Sponsorlu İçerik)

Yazar Sonuçları

Bir ada masalı: Gelincik şerbeti ve orijinal bademli kurabiye

Son yılların gözdesi olmasında güzelliği kadar, lezzetli yemeklerinin de payı var. Kimi yıllara meydan okuyan tarifler, kimiyse yeni dokunuşlarla ortaya çıkmış lezzetler. Bu hafta Bozcaada’nın birbirinden güzel insanları ve onların ellerinde hayat bulan lezzetleri arasında gastronomik bir gezintiye çıkalım.

1.08.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

“Suicide Squad”in devam filmi “İntihar Timi”, DC Sinematik Evreni’nin süper kötülerini ikinci kez bir araya getiriyor. Disneyland’in tema parkından yola çıkarak yaratılan ve Amazon’da maceralarla dolu bir yolculuğa çıkaracak Disney eğlencesi “Jungle Cruise”, Dwayne Johnson ve Emily Blunt’ı buluşturuyor. Netflix’in en dikkat çekici animasyonlarından Trol Avcıları’nı tamamlayan “Titanlar Yükseliyor” serinin hayranları için ekranlarda.

30.07.2021

‘Kardeşim için birçok sorunla mücadele ettik’

Dünyanın en çok kazanan süper modellerinden Natalia Vodianova kurucusu olduğu Naked Heart Foundation’ın bağış gecesi için geçtiğimiz hafta sonu Bodrum’daydı. Bir araya geldiğim ünlü model, “Geçmişte hiçbir imkanımız yokken ailecek kardeşim için birçok sorunla mücadele ettik. Bugün sahip olduğum imkanlar çocuklar için daha iyi bir gelecek kurmamıza fırsat tanıyor” dedi.

26.07.2021

Kadın dayanışmasıyla çoğalan lezzetler

Toplu yemek ve catering hizmetleri konusunda uzman Lezzet Fabrikası, Mutlu Cuma adıyla ilginç bir uygulama başlattı. Bu uygulamayla hem tarımsal üretim yapan kadın kooperatiflerine destek oluyor hem de toplu yemek hizmeti verdikleri kurumsal firmaların çalışanlarına çok özel menüler sunarak o ürünle ilgili farkındalık yaratıyorlar.

25.07.2021

Lezzetli ve kaliteli plaj restoranları

Sahilde de olsa yemeğin iyisini, servisin kalitelisini arayanlara bu yazın en lezzetli plajlarını yazdım. Popüler sahillerin lahmacun fiyatlarıyla haber olmasına aldırmayın; en taze ceviche’lerden Bargilya karidesli pilava fine dining restoranları aratmayan adresler var...

25.07.2021

Şef Mehmet Yalçınkaya: Bu bir ‘sıkıysa yap’ kitabı değil

Mehmet Yalçınkaya 35 yıllık meslek hayatının ilk kitabı ‘Denizden’i geçen hafta çıkardı. Mutfağımızdaki balık algısını değiştirmek isteyen, yok olan türlere dikkat çeken ve bu konuda farkındalık yaratmak isteyen Mehmet Şef’le Ayvalık’ta bir araya geldim...

18.07.2021

Mine Ataman neler yapıyor

İklim değişikliği son yılların en trend konusu. Olumsuz sonuçları en çok sofraya gelen tabağın fiyatını ve sağlığımızı etkiliyor. Hükümetler aldıkları çeşitli önlem ve teknoloji yatırımlarıyla iklim değişikliğinin etkilerinden tarımsal üretimi, dolayısıyla toplum sağlığını arındırmaya çalışıyor. Kuraklık, tohumculuk, zararlılar, toprak bakım ürünleri, her biri iklim değişikliği sonucu ortaya çıkan düzensiz yağış, hayvansal ve bitkisel zararlılar konuları teknoloji geliştirilecek alanlar.

16.07.2021

Doğayı sevin!

“Doğa her zaman ruhun rengini giyer” (Ralph Waldo Emerson)

15.07.2021

Mevlânâ’nın Mesnevi’sinden süzülen bir kitap

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın üretken kalemi Yalvaç Ural, okurlarını bu kez Mevlânâ’yla buluşturuyor.

7.07.2021

Bilindik yemekleri şef imzasıyla farklılaştırmak...

İyi bir gastro-bistro, gastronomik açıdan ‘fine dining’ kadar iddialı gözükmese bile iyi icra edildiğinde damak zevki olan müşteriye emsalsiz keyif verir. Bunun için şefin iyi olması yetmez. Ne yapmak istediğini bilmesi ve yaptığını sevmesi gerekir. Aynen Deniz Temel’in Alaf’ta yaptığı gibi!

27.06.2021

Çevre bilinci

“Doğanın tekrarlanan nakaratlarında sınırsız bir şifa var, şafağın geceden sonra ve kıştan sonra baharın gelme güvencesi gibi...” (Rachel Carson-Dünyada çevresel hareketi başlatan bilim insanı ve yazar)

24.06.2021

Kahvaltımın 3 Yıldızı

Kahvaltı deyince bende akan sular durur. Günün en sevdiğim öğünüdür. Kahvaltı masası ne kadar zengin olursa o kadar fazla yediğim doğrudur. Bir çok kişi de şu an içinden “Aynı ben” diyordur. Bol çeşitli peynirler, ballar, tereyağları, kaymaklar et ürünleri... Neyse ben daha fazla iştihanızı açmadan konuya gireyim. Bu hafta size kahvaltı soframın 3 yıldızından bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri peynir; Şırdan mayalı... Diğeri kavurma; 1 asırlık tecrübenin ürünü... Bir diğeri ise leziz mi leziz zeytinler. İşte benim kahvaltıdaki favorilerim.

20.06.2021

Marka sokaklar

Sokak lezzetleri sokakların hafızalarımızda bıraktığı hatıralardır. Hepimiz en güzel ekmek arası köfteyi, en güzel tatlıyı, en güzel pilavı sokaklarda yemedik mi? Nerede yediğin çok önemli değildir aslında, en lezzetlisi en mutlu olduğun anda yediğin yemektir. Mutluluk hatıralarda, hatıralar da sokaklarda saklıdır. Bu nedenle ‘sokak lezzetleri menülerin en güzelidir’ diyebiliriz.

20.06.2021