EKSTRA
MENÜ

Gerekçeli Karar

Gerekçeli Karar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gerekçeli Karar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.433 Gerekçeli Karar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gerekçeli Karar Haberleri

Nihai kararı ilk derece mahkemesi verir

'Nihai kararı ilk derece mahkemesi verir'

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını değerlendirerek, “Biz sadece bir hukukçu, siyasetçi olarak eleştirilerimizi hukuk çerçevesinde yapabiliriz ama onun ötesinde yargının verdiği kararlar bütün makamları, kişileri bağlar elbette” dedi. Gül, NTV’de özetle şunları söyledi:

18.01.2018Gündem
Ebru Gündeşin davasında rapor tartışması

Ebru Gündeş'in davasında rapor tartışması

Beykoz Kanlıca'daki yalıda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptığı iddiasıyla hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Ebru Gündeş’in yargılanmasına devam edildi.

17.01.2018Gündem
Mahkemeden Demirtaş kararı: Vatan haini ifadesine katlanması gerekir

Mahkemeden Demirtaş kararı: 'Vatan haini' ifadesine katlanması gerekir

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, sosyal medya paylaşımında hakaret ettiği gerekçesiyle AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık'a, 4 bin TL manevi tazminat cezası veren Diyarbakır 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nce, gerekçeli karar açıklandı. Kararda, Kocabıyık'ın kullandığı 'vatan haini' ifadesinin kişilik haklarına yönelik saldırı değil, ağır eleştiri olduğu belirtildi. Gerekçeli kararda, "Davacının siyasi kişiliği nedeniyle hakkında yapılan bu sert eleştiri ve ifadeye katlanması gerektiğine karar verilmiştir" denildi.

10.01.2018Gündem
Fatih Gürsula Kılıçdaroğlu şoku Başdanışman olması cezayı arttırdı

Fatih Gürsul'a Kılıçdaroğlu şoku! Başdanışman olması cezayı arttırdı

FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasıyla ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski Başdanışmanı Fatih Gürsul hakkında, "Sanığın ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yapmış, bulunduğu konumun örgüte sağlayabileceği yarar ve sanığın bu kapsamdaki etkinlik imkanı da temel cezada artırım yapılmasında dikkate alınmıştır" denildi.

8.01.2018Gündem
Mahkemeden çarpıcı karar: MİT’in tespiti hukuken geçerli bir delildir

Mahkemeden çarpıcı karar: MİT’in tespiti hukuken geçerli bir delildir

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) şifreli haberleşme programı ’ByLock’ kullanıcısı olduğu iddiasıyla tutuklanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanarak 5 yıl hapis cezası alan İl Jandarma eski KomutanıAlbay Hasan Ceyhun Keleş ile ilgili gerekçeli karar açıklandı.’ByLock’ programına ilişkin MİT tarafından yapılan tespitlerin istihbari nitelikte olduğu için hukuki delil mahiyetinde olmadığına yönelik tezlerin olduğunu belirten mahkeme, MİT’in ülke aleyhine faaliyet gösteren ajanlık eylemlerin belirlenmesi için,kanunla verilmiş icrai görevlerinin bulunması karşısında,tespitinin hukuken geçerli olan delil niteliğinde olduğunu kaydetti.

8.01.2018Gündem
Kılıçdaroğlunun Akıncılar iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği siyasi baskı FETÖ davasının gerekçeli kararında

Kılıçdaroğlu'nun Akıncılar iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği 'siyasi baskı' FETÖ davasının gerekçeli kararında

FETÖ/PDY'nin ilteşim programı ByLock kullandığı iddiasıyla tutuklanan ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak üzere örgütle ilgili itiraflarda bulunan İl Jandarma eski Komutanı Hasan Ceyhun Keleş, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Mahkemenin, gerekçeli kararında, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Akıncılar Üssü iddianamesinden çıkarıldığını iddia ettiği, ‘Siyasi baskı’ bölümü de yer aldı. Bu bölümde örgütün siyasetle ilişkisinin 'faydacı' ve hatta 'fırsatçı' temelde olduğu belirtilerek, "Örgüt siyaset ve kurumları üzerinde etkili kadrolaşmanın önünü açmayı, elemanlarını etkili konumlara taşımayı, onların korunup- kollanmasını sağlamayı hedeflemektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus örgütün taşeronluğunu yaptığı politikaları devlete hakim kılmak istemesidir" denildi.

29.12.2017Gündem
Kızını töreden babası kurtardı

Kızını 'töre'den babası kurtardı

İzmir’de 1 yıl önce ailesinin zincirle bağladığı evden kaçan 16 yaşındaki şizofren A.A.’yı yolda görüp evine götüren A.K. ve T.S. günlerce tecavüz etti. Feryatlarını duyan yoldan geçen bir kişinin ihbarıyla gelen polis A.A.’yı yarı baygın ve çıplak halde buldu. A.A’nın kurtuluşu işte böyle başlıyordu.

27.11.2017Gündem
Bakanlık, Amine’yi işkence ile öldüren ağabeye ’İyi hal’ indirimine itiraz etti

Bakanlık, Amine’yi işkence ile öldüren ağabeye ’İyi hal’ indirimine itiraz etti

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Batman İl Müdürlüğü avukatları, erkeklerle telefonla görüştüğünü iddia ettiği 16 yaşındaki kardeşi Amine Demirtaş’a 1 hafta boyunca pense, tahta ve plastik sopalarla işkence eden, daha sonra vücuduna su döküp, elektrik vererek öldüren Kasım Demirtaş’ın iyi hal indirimi uygulanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılması kararına itiraz etti. Bakanlık itiraz dilekçesinde, ’Eziyet çekerek kardeşi kasten öldürme’ suçundan cezalandırılan sanığa iyi hal indirimi uygulanmasının yasalara aykırı olduğunu belirtti. Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu da daha önce karara karşı istinaf başvurusu yapmıştı.

26.11.2017Gündem
Şortlu kıza saldırı davasında gerekçeli karar açıklandı

Şortlu kıza saldırı davasında gerekçeli karar açıklandı

Çekmeköy'de, belediye otobüsünde hemşire Ayşegül Terzi'yi darbettiği gerekçesiyle Adullah Çakrıoğlu'nun "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı davaya ilişkin gerekçeli karar hazırlandı.

2.10.2017Gündem
Gerekçe: “Amacı Türk Milleti’ni birbirine düşürmek”

Gerekçe: “Amacı Türk Milleti’ni birbirine düşürmek”

Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle 2,5 yıl hapse mahkum edilen Hasan Akar davasında mahkeme, gerekçeli kararını hazırladı. Kararda, sanığın, mensup olduğu ortamda Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı milli değerlerimizden olan ve “Türk milletinin var oluşunu sağlayan” Atatürk aleyhine hakarette bulunduğu, bunu da İslam adına yaptığını belirterek milleti birbirine düşürmek amacı güttüğü aşikar olduğundan savunmasına itibar edilmediği kaydedildi.

6.09.2017Gündem
Küçükarmutlu’da gerekçeli karar: O polis kurala aykırı ateş etti

Küçükarmutlu’da gerekçeli karar: O polis kurala aykırı ateş etti

İstanbul Küçükarmutlu’da, Yılmaz Öztürk adlı gencin ölümüne sebep olan polis hakkında on yıl hapis cezası verilmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Kararda, sanık polisin silah kullanma şartlarına aykırı şekilde ateş ettiği, Öztürk’ün tahrikte bulunmadığı vurgulandı. Öztürk vurulduktan sonra yanına bir dergi bırakılması ve olay karışanların soruşturmayı yürütmesine ilişkin mahkeme, suç duyurusunda bulunma talebini kabul etmedi.

26.07.2017Gündem
‘Apolet’ gerekçesi

‘Apolet’ gerekçesi

12 Eylül askeri darbesinin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan ve iki sanığın ölümüyle düşürülmesine hükmedilen davada gerekçeli karar tamamlandı.

10.07.2017Gündem
Bülent Ersoy’a kötü haber İlk duruşmada bitti

Bülent Ersoy’a kötü haber! İlk duruşmada bitti

Bülent Ersoy, erkeklik dönemine ait fotoğrafları Facebook adresinden paylaştığı için Onur Akay'dan 50 bin TL tazminat istemiyle dava açmıştı. 22. Asliye Ceza Mahkemesi, ilk duruşmada dosya içeriğine girmeden görevsizlik kararı verdi.

4.07.2017Magazin
Mahkeme delil kararttı

'Mahkeme delil kararttı'

MİT TIR’ları davasında ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ iddiasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırılan ve tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, mahkemenin gerekçeli kararına karşı yazılı açıklama yaptı.

30.06.2017Gündem
Hakim: Maktule toplumsal kayıp

Hakim: Maktule toplumsal kayıp

İSTANBUL Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Tasarım Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aytanga Dener (54), 17 Ocak 2014 günü Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi önünden, Salih Karabudak’ın (50) kullandığı minibüse bindi.

30.06.2017Gündem
Enis Berberoğlu’ndan, mahkemenin gerekçeli kararına ilişkin ilk açıklama

Enis Berberoğlu’ndan, mahkemenin gerekçeli kararına ilişkin ilk açıklama

MİT TIR’larına ait görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddiasıyla ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılan ve Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından açıklama yaptı.

30.06.2017Gündem
Kızın adı çıkar, rapor yazamam

"Kızın adı çıkar, rapor yazamam"

Antalya'da yaşayan döner ustası Y.S.’nin, 12 yaşındaki üvey kızı A.K.’ya 3 yıl boyunca fiili livata yoluyla tecavüz ettiği iddiasıyla Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp delil yetersizliği gerekçesiyle beraat etmesiyle ilgili gerekçeli karar yazıldı.

29.06.2017Gündem
Cumhuriyete kadar bilgiler sırdı

'Cumhuriyet'e kadar bilgiler sırdı

MİT TIR’ları soruşturmasında 25 yıl hapse çarptırılan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Kararda, “Cumhuriyet gazetesinde yayınlanıncaya kadar bilgiler sır olma vasfını korumaktadır. Aydınlık gazetesindeki yayının tahminden ibaret olduğu anlaşılmıştır” denildi.

24.06.2017Gündem
Enis Berberoğluna verilen cezanın gerekçeli kararı çıktı

Enis Berberoğlu'na verilen cezanın gerekçeli kararı çıktı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla ilgili yargılandığı davada, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan verdiği 25 yıl hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

24.06.2017Gündem
Sülün Osmanı’ın talebesine 7 yıl 11 ay hapis

Sülün Osmanı’ın talebesine 7 yıl 11 ay hapis!

Mahkemede kendisini “Ben Sülün Osman’ın talebesiyim. İşim gücüm insanları dolandırmak” diye tanıtan Fırat Altun 7 yıl 11 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Başka bir suçtan tutuklu bulunan Altun hakkında, bir dizi dolandırıcılık davası bulunuyor.

21.06.2017Gündem
Kadıköy’deki vahşet karara yansıdı: Can çekişirken bile dövmüşler

Kadıköy’deki vahşet karara yansıdı: Can çekişirken bile dövmüşler

İstanbul Kadıköy’de öğretmen Bahadır Grammeşin’i öldürüp arkadaşlarını ağır yaralayan saldırganlar hakkındaki gerekçeli karar açıklandı. Kararda, eğlence merkezi sahibi ve çalışanlarından oluşan sanıkların ‘saldırıya hazırlıklı oldukları’ belirtildi. Mağdurların eylemi olmadığı halde sanıkların rastgele vurdukları, kaçanları kovaladıkları, Grammeşin’i yumruk, muşta ve yağ tenekesiyle dövdükleri belirtildi. Bir saldırganın savunmasız haldeki Grammeşin’i bıçaklayarak öldürdüğü ifade edildi. Saldırganların Grammeşin’i ağır şekilde yaralandığını gördükleri halde vurmaya devam ettiği, başında bir süre bekleyip arkadaşlarını yanaştırmadığı ifade edildi.

7.06.2017Gündem
Hınçlarını alamayıp vurmaya devam etmişler

Hınçlarını alamayıp vurmaya devam etmişler

İstanbul Kadıköy’de 9 Mayıs 2015 tarihinde sokakta kadınları taciz eden kişileri engellemek isterken öldürülen öğretmen Bahadır Grammeşin ve ağır yaralanan arkadaşlarıyla ilgili davanın gerekçeli karar açıklandı.

6.06.2017Gündem
Özensizlik öldürmüş

Özensizlik öldürmüş

OKMEYDANI Cemevi’nde Uğur Kurt’un polis kurşunuyla öldürülmesiyle ilgili sanık polise 12 bin 100 TL para cezası verilmesine ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.

17.05.2017Gündem
UEFAnın skandal kararı sonrası Beşiktaştan son dakika açıklaması

UEFA'nın skandal kararı sonrası Beşiktaş'tan son dakika açıklaması

Beşiktaş yönetimi, UEFA'nın Lyon - Beşiktaş maçı için verdiği "2 yıl içinde benzer olayların tekrarlaması durumunda 1 yıl men cezası" kararını skandal bir karar olarak yorumladı ve tahkime gideceğini açıkladı.

19.04.2017Futbol
Yedi işçiyi taşeronun hızı öldürdü

Yedi işçiyi taşeronun hızı öldürdü

Samsun’daki Eti Bakır Anonim Şirketinde beş yıl önce amonyak tankının çökerek yedi işçinin can vermesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Karara göre, sözleşmeye aykırı şekilde kaynak işi, eğitimi ve yetkinliği bile olmayan taşeron şirkete verildi.

2.03.2017Gündem

Yazar Sonuçları

O gün AİHM’ye bulunan formül neydi?

ŞAHİN Alpay ve Mehmet Altan’ın tahliyesi kararını alan Anayasa Mahkemesi’nde 6 üye muhalefet şerhini yazıyor.

15.01.2018

Artık yüzlerin güldüğü bayramlar yaşayalım

Havalar nihayet ısındı, uzun bayram tatili de denk gelince imkanı olan herkes kendini tatil yörelerine attı.

25.06.2017

Yargıda adalet mi siyaset mi

AVRUPA Konseyi Bakanlar Komitesi’nin en son 2010 yılında aldığı karara göre, HSK gibi yargı kurulları üyelerinin çoğunu meslek mensuplarının kendi aralarından kendilerinin seçmesi gerekiyor.

3.05.2017